Achttien concerten in Haarlem met vele gerenommeerde solisten PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Marinus Adam dirigeert jubileumconcert De radio geeft Dinsdag Nacht vol snauwen en grauwen in Grouw Wegenwacht feestelijk ingehaald in N.O.-polder Deze week elke avond gala-taptoe in Delft Normale exameti- nervositeit - stop Tock ló ket zo 2 Noordhollands Philharmonisch Orkest Werken Jubileumconcert Marinus Adam Heringa Wathrich De moeilijkheden tussen Dora en Iwan overdreven Mr. Pauwels géén mede- pleiter in Berkelse zaak Achtjarig meisje na auto-ongeluk overleden Trein reed bromfiets aan; man en kind gewond Gegoochel in Groningen Kerkelijk Nieuws Kapitein-examinator seinde: „Schriftelijk" op de Johan van Oldenbarnevelt iejcu'ijcu (mij! GEEN SLAAP MIDDELEN VJ MAANDAG 23 AUGUSTUS 1954 Het Noordhollands Philharmonisch Orkest heeft het programma bekend gemaakt, waarvan de muziekliefhebbers in Zuid-Kennemerland het komende seizoen kunnen genieten. Tussen October en April worden in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem negen Dinsdag- en evenveel Vrijdagavondconcerten gegeven, waarvan de programma's met veel smaak zijn samengesteld en een keur van bekende werken uit de muzieklitteratuur bieden, waarbij overigens de nieuwere muziekproductie niet werd verwaarloosd. Volgens de traditie van het orkest werken aan elk concert een of meer binnen- en buitenlandse solisten van naam mee. Door de algemene kosten stijging zijn de prijzen van abonnementen en losse kaarten enigszins verhoogd. Voor de Vrijdagserie zijn eveneens twee rangen ingevoerd. De abonnementsprijs op de tweede rang is gelijk aan de prijs van het abonnement van verleden jaar. Het recht van voorbespreken, dat verleden jaar nog was gecombineerd met het lidmaatschap van de vereniging „Vrienden van het N.Ph.O" is thans geheel vervallen. De vaste plaatsen voor het gehele seizoen zijn gehandhaafd. Uiteraard zal het orkest ook vele concerten in de provincie, met name in Beverwijk en Alkmaar, geven, waarover wij nog zullen berichten. De solisten die achtereenvolgens zullen optreden zijn voor de Dinsdagserie: de Zwitserse pinanist Robert Weisz met Van Beethovens derde pianoconcert, de violist Herman Krebbers met het vioolconcert van Glazoenof, het pianoduo Janine Reding en Henri Piette met een concert van Mozart, de bariton Pierre Mollet met de Hymne au soleil uit „Les indes galantes" van Rameau en de drie liederen „Don Quichotte a Dul- cinée" van Maurice Ravel. In 1955 verschijnen nog op het podium: de pianist Bela Siki met het eerste piano concert van Van Beethoven, de violist Ruggiero Ricci met het vioolconcert van Tsjaikofsky, Hans Henkemans met een pianoconcert en een rondo van Mozart, Antonio Janigro met het celloconcert van Dvorak en tenslotte de violist Tibor Varga met een concert van Paganini. George van Renesse is de eerste solist van de Vrijdagavondserie in het eerste pianoconcert van Brahms, Samuel Brill volgt met een celloconcert van C. Ph. E. Bach, op het derde concert komt de ver trouwde figuur van Willem Noske een con cert van Haydn vertolken, de alt Aafje Heynis werkt in December mee aan de Kerstsymphonie van Haydn. In 1955 komen aan de beurt Geza Frid met het pianoconcert met strijkers en trom pet van Sjostakowitsj, Jan Hesmerg, Eduard Biele en Ans Bouter in het con cert voor viool, cello en piano van Henk Badings, de violiste Betty-Jean Hagen in een concert van Mozart en Introduction en rondo capriccioso van Saint-Saëns, de pia niste Fania Chapiro in het concert van Schumann en tenslotte nog de jonge Neder landse, maar vooral in Frankrijk bekend Herman Krebbers, die op het tweede concert van de Dinsdagavondserie het viool concert van Glazoenof zal spelen. De bekende pianist George van Renesse speelt op het eerste concert van de Vrij dagavondserie het eerste pianoconcert van Johannes Brahms. geworden pianist Daniël Wayenberg, die het pianoconcert van Grieg zal spelen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. .7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano duo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Wij ont dekken Amerika. 14.30 Wereldmuziekcon cours te Kerkrade. 15.00 Radio Philharmo nisch orkest en solist. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.45 Reportage en platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Platen. 18.55 10 jaar geleden werd Parijs bevrijd, causerie. 19.05 Militair orkest. 19.35 Sopraan en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerde muziek. 20.50 Belevenissen in Canada, causerie. 21.00 Instrumentaal kwar tet. 21.25 Cabaret. 22.05 Strijkorkest. 22.35 Wereldkampioenschappen wielrennen. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Tweede Assem- blée van de Wereldraad van Kerken te Evanston. 23.25 Reportage. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieiuws 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 19.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Platen. 14.30 Metropole-orkest. 15.C0 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Hoe leeft de Surinamer? 18.00 Lichte muziek. 18.20 Wereldkampioenschap wielrennen. 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Platen. 18.52 Ac tualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Omroep-orkest en solist. 21.30 Platen. 21.50 Folklore in de Kem pen, causerie. 22.05 Platen. Avond tebed en litteraire kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (KRO) 20.1522.15 Verdwijningen en verschijnin gen, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Idem. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Pla ten. 14.30 Orkest-concert. 15.15 Saxofoon kwartet. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.15 Orgel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen 20.00 Don Giavanni, opera. 23.45 Sluiting. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 m.). Tal van geliefde symphonieën zullen ook in het seizoen 1954/55 weer door het Noordhollands Philharmonisch Orkest an der de bezielende leiding van Toon Verhey en Marinus Adam worden uitgevoerd. In het lichtere genre kan men Berlioz' „Dam nation de Faust"-suite aantreffen en Bizets muziek bij Daudets drama „I/Arlésienne". Van de symphonieën noemen wij de Jupi- tersymphonie van Mozart, de derde, vierde en achtste van Van Beethoven, de vierde van Brahms, de vijfde (Uit de nieuwe we reld), van Dvorak, de symphonie van César Franck en de vijfde van Tsjaikofsky. Voor degenen die gaarne op de hoogte blijven van de hedendaagse muziek zullen de volgende uitvoeringen interessante ken nismakingen betekenen: de Symphonia van Bertus van Lier, A young person's guide to the orchestra, het bekende muzikaal- paedagogische werk van Benjamin Britten, het reeds algemeen aanvaarde Concert voor orkest van Bela Bartok, In memoriam van Lex van Delden, het reeds genoemde Tripelconcert van Badings en de Petite symphonie concertante van Frank Martin. Onder auspiciën van de vereniging „Vrienden van het N. Ph. O." zal op Vrij dagavond 29 October een bijzonder concert worden gegeven ter viering van het zilve ren jubileum van Marinus Adam als diri gent van het orkest. Reeds hebben wij de verdiensten van de jubilaris gememoreerd ter gelegenheid van de datum van dat ju bileum, daarom volstaan wij hier met de vermelding, dat Adam een programma zal dirigeren, waarin zijn gaven het best tot hun recht komen, namelijk in de Orgel- symphonie van Saint-Saëns, de Variations symphoniques van César Franck en La mer van Claude Debussy. Solist in de Variations symphoniques is Theo van des Pas. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Een groep van ongeveer veertig zeilers, grotendeels terugkerend van de Sneek week, trok volgens een bericht in de Leeuwarder Courant tegen middernacht joelend het dorp in, bordjes en planKjes vernielend, asemmers op straat legend en een autobus startend. De in hun slaap ge stoorde Grouwsters waren al spoedig te hoop gelopen en bonden de strijd aan met de vandalen, waarbij met stokken en andere voorwerpen wederzijds rake klap pen werden uitgedeeld. De politie was he laas juist een feest in Akkrum aan jiei regelen en een nog in Grouw achtergeble ven politieman in burger, die nog tussen beide trachtte te komen, werd door de woedende Grouwsters voor een zeiler aangezien en liep ook klappen op. De zei lers werden teruggedrongen naar het thee huis, vanwaar zij hun vernielingstocht waren begonnen en verscheidenen van hen werden daar in het meer geworpen. In het theehuis woedden de gevechten nog enige tijd voort en verscheidene stoelen en tafels sneuvelden totdat de politie terug keerde van de ordehandhaving in Akkrum en in Grouw kon beginnen. Toen was het gauw gedaan met de on geregeldheden en de grootste belhamels onder de zeilers werden ingerekend. De Leeuwarder Courant voegt hieraan toe, dat Grouw reeds zeer vaak hinder van rumoerige zeilers heeft ondervonden, die de nachtrust in het dorpje verstoorden. Iwan schoot maar één keer en Dora hield zich flink BURGHEAD (AFP/Reuter) Kapitein P. Piek van het Nederlandse kustvaartuig ..Dora", dat volgens eerdere berichten in de Finse Golf door de Russische kruiser ..Iwan" beschoten is, heeft Zaterdagoch tend te Burghead ontkend, dat de Russi sche kruiser ziin schip heeft beschoten. De ..Dora" was Zaterdagochtend de haven van Burghead binnengelopen met een lading hout uit Lovisa in Finland. Op de vraag van de verslaggevers of de „Iwan" de „Dora" beschoten heeft, antwoordde de heer Piek: „Hii vuurde wel. maar was het ot> ons gericht?" Ook ontkende hii. dat de „Dora" voor anker was gegaan, omdat hii dacht, dat de Russen dit verlangden. De heer Piek voegde er aan toe. dat het in het belang van de be manning en hemzelf was verder niets meer te zeggen. Kapitein Piek heeft de Nederlandse con sul te Burghead doen weten, dat er een schot is geMst, aldus deelde een Neder landse ambtenaar mede. De kapitein had vermoed, dat hii te dicht onder de Russi sche kust was gekomen en wiizigde daar om zijn koers. Er was toen niet meer ge schoten. De heer Piek zou verder verslag uit brengen bii de Nederlandse consul-gene raal te Edinburgh. Het schip zou over drie dagen naar Denemarken vertrekken. Aanvankelijk zou het in de bedoeling hebben gelegen, zoals reeds eerder is ge meld,, .dat mr.. ,P. vari ?t Hoff S tolk'zich bij deJ behandeling van de zaak tegen de Ber kelse arts O. u,it de verdediging zou terug trekken. Zijn plaats zou dan worden inge nomen door de Amsterdamse advocaat mr. Franqois Pauwels. Het tussen mr. Huygens en mr. Pauwels gevoerde overleg heeft echter niet tot het gewenste resultaat ge leid. Het verschil van inzicht tussen de bei de rechtsgeleerden liep in hoofdzaak over de benoeming van enige deels buitenlandse deskundigen. Mr. Pauwels is er niet in ge slaagd mr. Huygens op dit nunt van zijn zienswijze te overtuigen. Thans zal mr. Van 't Hoff Stolk de verdediging van de arts O. blijven voeren. Zaterdagavond is de heer K. J. Karsten, apotheker te Assen, met zijn auto, waarin ook zij-n vrouw en vier kinderen zaten, op de weg Hellendoorn-Ommen tegen een boom gebotst. Alle inzittenden werden gewond en naar een ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Een achtjarig dochtertje van de familie Karsten was zo ernstig gewond, dat het in de loop van de avond is overleden. De heer Karsten had de kinderen afgehaald in Win terswijk, waar zij gelogeerd hadden. Zaterdagmiddag is op de onbewaakte overweg aan de Vossenweg te Apeldoorn de 49-jarige bromfietser J. de Haas uit Apeldoorn, bij wie een vijfjarig pleegzoon- tje achterop zat, door een electrische trein aangereden. De man en het kind werden vrij ernstig gewond en zijn naar het Julia- naziekenhuis overgebracht. Er bestaat voor beiden geen levensgevaar. De bromfiets werd vernield. De sneltrein had tengevolge van dit on geval 17 minuten vertraging. Met muziek en bloemenkransen is Zater dag de A.N.W.B.-Wegenwacht feestelijk in de Noord-Oostpolder ingehaald. Al bij Ramspol, aan het begin van de polder op de weg van Kampen naar Lemmer, stond een groot aantal leden van de motor- en autoclub Noordoostpolder gereed om als ere-escorte op te treden voor de zes motor- ztjspancombinaties, die in dit gebied zullen gaan patrouilleren. In een lange optocht werd naar Emmeloord gereden, waar de harmonie reeds klaar stond om de wegen wachters een muzikaal welkom toe te bla zen. In Emmeloord volgde een officiële be groeting door de nieuwe landdrost, ir. A. P. Minderhout, door de voorzitter van de Motor- en Automobielclub Noordoostpolder en door de voorzitter van de middenstands vereniging „Lange Nering". Allen namen deel aan een feestelijke koffiemaaltijd. Vóór de intocht in de polder waren de wegenwachters ontvangen in het gemeen tehuis te Kampen. Tussen burgemeester mr. W. P. Berghuis en de heer H. Rienstra, directeur van de A.N.W.B., werden vele vriendelijke woorden gewisseld. In het licht van ruim honderd schijn werpers traden Zaterdagavond op de markt in Delft militaire muziekcorpsen en drum bands in hun gala-uniformen op en ten aan- schouwe en ten gehore van enige honder den genodigden en een paar duizend be langstellenden brachten zü een groots en imponerend geheel van kleuren en klanken, waarmee het militaire muziekfestival „Tap toe Delft", dat tot en met 28 Augustus duurt, zijn première beleefde. Het programma opende met een fanfare, waarna van de transen van de nieuwe kerktoren af, door de Limburgse jagers het „Merck toch hoe sterek" uit Valerius' Ge- denkklank werd uitgevoerd. Daarna wer den de lichten cp het Marktplein gedoofd en marcheerde de Marinierskapel onder leiding van de kapitein der mariniers Gijs- bert Nieuwland, tezamen met tamboers en pijpers. Zij voerden brandende fakkels met zich mee, die een vreemd schemerig licht op hen wierpen. Het schouwspel werd nog boeiender toen later ook de Koninklijke Militaire Kapel, geleid door kapitein Rocus van Yperen, en de Luchtmachtkapel onder leiding van de luitenant H. F. W. van Die penbeek de markthallen betraden. Behalve deze drie corpsen werkten nog mee de drumbands van de Koninklijke Militaire Kapel, de Koninklijke Maré- chaussée, de Luchtmachtkapel en het Gar deregiment Jagers. Als intermezzo gaf het exercitiepeloton van het Commando Luchtvaarttroepen onder commando van de 2e luitenant K. Schildmeijer een show, welke eveneens zeer in de smaak viel. Het schouwspel, dat werd geregisseerd door de majoor D. baron Mackay en waar bij lichttechnische adviezen waren gegeven door Johan de Meester, werd besloten met het Wilhelmus, nadat nog van de toren de model-taptoe was geblazen. Bij de veleg enodigden, die de première bijwoonden, bevond zich ook de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns. Drie dagen hebben ruim 300 goochelaars uit binnen- en buitenland in Groningen een congres gehouden en ruim 70 van deze magiërs hebben deelgenomen aan een spannend concours, waarvan de jury gis teravond de prijswinnaars bekend maakte. De grand-prix van dit Internationale goo chelaarsconcours werd gewonnen door de heer T. van Dommelen uit Amsterdam. Het is daar in het gebouw De Harmonie een interessant gebeuren geweest, waar van vele Groningers getuige hebben mogen zijn, toen de prijswinnaars aan het slot van het concours in een grote show hun kunnen toonden. Zaterdagmorgen werden de goochelaars ten gemeentehuize officieel ontvangen en ook hier konden de goochelaars niet na laten het gemeentebestuur te overtuigen vn hun magische kunst. Kaarten en siga retten vlogen door de lucht en men stond stomverbaasd te kijken hoe bijvoorbeeld Ken Brooke zijn sigaret duidelijk uittrapte om met een simpele handbeweging een se conde later de sigaret weer brandend in de mond te hebben. Geref. Kerken Tweetal te Zweelco: H. Alting, cand. te Leiden en Th. Ferwerda, cand. te Gronin gen. Aangenomen naar Munnikeburen: A. v, d. Ende, cand. te Wateringen, die bedankte voor Hoek (Z.). Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Bedankt voor Gouda: I de Wolff te En schedé. Geref. Gemeenten Beroepen te Waardenburg: A. de Blois te Rotterdam-Z. Oud-Geref. Gemeenten Bedankt voor Papendrecht: H. Wiltink te Doetinchem. 99 37. Tandenknarsend had de boze neef aangezien, hoe zijn oom opnieuw aan een groot gevaar was ontsnapt. Maar nu zijn snode opzet mislukt was, dwong hij zijn gezicht in een vriendelijke grijs en kwam naderbij. „Wat is er aan de hand oompje?", vroeg hij, „bent u in een put gevallen?" „Wat dacht je?", antwoordde de oude ka pitein brommerig, „dat ik er soms voor mijn plezier in ben gesprongen? Stel geen domme vragen, neef en kom mee aan boord. Je hebt ons lang genoeg laten wachten". Brandend van verlangen om eindelijk weer eens een schip onder zijn voeten te voe len, spoedde de oude zich naar het schip en stormde de loopplank op. Dit was hele maal niet naar de zin van neef Mario. Hij wenkte zijn beide huurboeven en fluister de hen toe: „Wat nu? Kunnen jullie nog een of ander ongeluk in elkaar draaien, nu mijn oom aan boord is?" „Komt in orde, meneertje", antwoordde de kleine boef, „vertrouw maar op ons!" Vijf minuten la ter kwam ook hij aan boord, een zwaar rond voorwerp dragend, dat luid tikte. Hij liep op kapitein Paverits toe en vroeg: „Horloge kopen, meneer? Het is erg be trouwbaar". „Hm", dacht Panda, „ik heb geen verstand van horloges, maar die ver koper zelf lijkt me helemaal niet betrouw baar!" Kapitein D. J. Lap, gezagvoerder van de „Johan van Oldenbarnevelt" is zijn functie van examinator weer kwijt. Zaterdagoch tend van negen uur tot half twaalf heeft hij deze uitgeoefend, toen onder zijn stren ge toezicht het achttienjarige Amerikaanse meisje „Dabby" Greenberg schriftelijk het examen moderne geschiedenis moest af leggen om toegelaten te worden als stu dente aan de universiteit van Brits Colum bia in Vancouver, Canada. „Dabby", die juist een reis door Europa heeft gemaakt, kon niet op tijd in Canada arriveren om daar het examen af te leg gen. De leiders van de Canadese universi teit hebben er toen op verzoek van Dabby's moeder in toegestemd, dat zij haar proeve van bekwaamheid midden op zee, aan boord va.n de „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaart Maatschappij „Neder land" zou mogen afleggen. Aan de kapitein waren via zijn maatschappij gedétailleerde voorschriften toegestuurd.. In een telegram, dat kapitein Lap Zater dag na afloop van het examen aan de maatschappij „Nederland" heeft verzon den, kan men het verslag van dit unieke examen lezen. Daags na het vertrek uit Rotterdam liet de kapitein „Dabby" Greenberg bij zich in zijn hut komen om kennis met haar te maken. „Aardige, pientere indruk", zo seinde hij. Donderdag had het tweetal gezamenlijk de voorschriften voor het toezicht over de candidate doorgenomen. Zaterdagmorgen was het grote moment gekomen. Vijf minu ten voor negen opende „Dabby" in de hut van de kapitein onder diens toezicht de verzegelde enveloppe met de examenopga ven en overeenkomstig de voorschriften plaatsten beiden hun handtekening op de enveloppe, die teruggestuurd zal worden aan het Canadese departement van Op voeding. „Candidate vertoonde normale exarnen- nervositeit stop spoedig gekalmeerd stop rustige omgeving ver van 1385 passagiers- drukte ston" staat in het telegram. Gezien de vlotheid, waarmede „Dabby" het exa men aflegde, had kapitein Lan de indruk dat zij de stof goed beheerste. Ook „Dabby" 7.elf toonde na afloop goed vertrouwen in de uitslag, hoewel zij de opgaven zeer moeilijk vond. Het telegram wordt als volgt besloten: „Examenochtend besloten met lunch aan mijn tafel plus glaasje wijn stop enige foto's gemaakt". ADVERTENTIE BARTELiO RtSS-TR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0L9TR 48 A DAM TEL 717162 Falcon Harris Tweed lassen MAANDAG 23 AUGUSTUS Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bidstond, 8 uur. Phoenixterrein: „Grand Cirque International", 8 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Rose Marie", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Het grote avontuur", 14 jaar, 8 uur. City: „Heidi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Circus Arena", alle leeft., 8.15 u. Lido: „Lavastroom over Java 3 14 j„ 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Heil below zero", 8 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De vrolijke ge vangene", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 24 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Phoe nixterrein: „Grand Cirque International", 8 uur. Luxor: Montague's Jeugdvariété, alle leeft., 10.30 uur. „City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Rose Marie", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Het grote avontuur", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", t ie leeft., 10.30 uur. „Heidi", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Circus Arena", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Lido: „Lavastroom over Java", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Robin Hood Jr.", 14 jaar, 2.30 uur. „Heil below zero", 18 jaar, 8 uur. Palace: „De vrolijke gevangene", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. c Ontvlucht. Vijf gevangenen zijn in de nacht van Vrijdag op Zaterdag uit de West- Duitse gevangenis te Düren ontsnapt na een bewaker te hebben gedood. Het lijk van de bewaker werd Zaterdag ochtend door zijn aflosser gevonden. Een van de voortvluchtigen is weer gevangen genomen. Gebrek. Het blad van de Russische com munistische partij, Pravda, heeft Zon dag critiek uitgeoefend op „alle grote en kleine bestuurders van fabrieken, molens, bouwbedrijven, van transport, handel, bevoorrading en openbare dien sten en andere instellingen en organi saties" op grond van hun gebrek aan initiatief. Zij zouden trachten hun slecht beheer te verbergen door de tekort komingen te wijten aan gebrek aan voorraden", die echter gemakkelijk konden worden verkregen. Ontspoord. Zondagavond zijn in de Spaan se provincie Sevilla de locomotief en vier wagons van de sneltrein Algesiras- Madrid ontspoord. Volgens de laatste berichten zijn zes lijken geborgen. Er zijn 50 gewonden, waarbij 15 in ern stige toestand, uit de wrakstukken be vrijd. Men vreest dat zich nog meer slachtoffers zullen bevinden in een omgeslagen restauratierijtuig, dat nog niet kon worden onderzocht. Gevoelskwestie. De Groenlanders, die geen directe belastingen betalen, hebben om opheffing van deze vrijstelling ver zocht. De Groenlandse raad, die over een bevolking van 22.000 zielen regeert, is van mening, dat Groenland behan deld moet worden als de rest van het Deense koninkrijk, daar het er grond wettelijk deel van uitmaakt en twee afgevaardigden naar het Deense parle ment zendt. De leden van de raad menen, dat het betalen van inkomsten belasting het onafhankelijkheidsgevoel van de Groenlanders zal versterken. Bovendien verwachten zij, dat indien zij belasting betalen, meer geld krijgen toegewezen voor plaatselijke verbete ringen. Spoorongeluk. Nabij Macomo in de Amerikaanse staat Illinois is Zondag de Santa Fe express van Chicago naar Los Angelos ontspoord. Volgens een woordvoerder zijn minstens vijf per sonen om het leven gekomen en een aantal is gewond. De trein kwam in aanraking met een rij koelwagens, die op een zijspoor bij de hoofdlijn stonden. Men moest acetyleenbranders gebrui ken om de omgekantelde rijtuigen open te branden en de passagiers te be vrijden. Slavernij. Het hoofd van de Grieks ortho doxe kerk op Cyprus, aartsbisschop Makarios, heeft Zondag voor de derde achtereenvolgende maal onder grote belangstelling van af de kansel tegen de Engelse Cyprus-politiek geageerd. Volgens hem hebben de Britten de be woners van het eiland veroordeeld om „als slaven te worden geboren en in slavernij te sterven". In strijd met de anti-opruimingswetten, die in deze Britse kolonie gelden, eiste de aarts bisschop wederom het tot stand komen van een unie tussen Griekenland en Cyprus. De Griekse regering heeft in antwoord op een Brits protest haar leedwezen betuigd over het tot ont ploffing brengen van een staaf dyna miet in de tuin van het Britse consu laat te Canea op Kreta. Het was niet mogelijk geweest de schuldigen op te sporen, aldus een woordvoerder te Athene. Schrikbarend. De Russische autoriteiten in Oost-Duitsland hebben hun pro gramma van acht jaren om de produc tie van de rijkste uraniumlagen van Europa naar Rusland te verschepen, bijna voltooid honderden tonnen eerste klas uraniumerts zijn wegge voerd. De lagen worden ontgonnen in het Ertsgebergte nabij Chemnitz langs de grens tussen Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije. Voor het eerst sinds 1946 zijn de zwaar bewaakte mijndis- tricten nu voor toeristen opengesteld. Het werk wordt onder „schrikbarende omstandigheden" verricht door poli tieke gevangenen en andere dwangar beiders, volgens berichten van in West- Duitsland aangekomen vluchtelingen. Verzoek. De Amerikaanse communistische partij heeft president Eisenhower tele grafisch verzocht, zijn veto uit te spre ken over het door het Congres aange nomen wetsontwerp, dat de communis tische partij feitelijk buiten de wet stelt. Het telegram is ondertekend door de voorzitter der partij, William Foster, en twee leden van het bestuur. DE TOETS VAN DE normale slaap is de wekbaarheid, dus het ontwaken door prikkels, zoals bijvoorbeeld geluiden. Ie mand die door bepaalde middelen be dwelmd of genarcotiseerd is, is niet of zéér moeilijk wekbaar en hoewel hij zich in een toestand bevindt die ogenschijnlijk op die van een slapende gelijkt, kan toch van een normale slaap moeilijk worden gesproken. Het klinkt kinderachtig wanneer we zeggen dat het inslapen een voorwaarde voor het slapen is. Toch heb- ben de meeste mensen juist met dit inslapen moeite. Wan neer iemand zorgen heeft of verdriet, wanneer hem pijn kwelt of angst, kan hij niet inslapen. Slaapbehoefte en wekprikkel worstelen dan om de voorrang en er ontstaat een slaaptekort, waarvan het bemoeilijkte in slapen de oorzaak is. De arts heeft dan tot taak op te sporen wat de reden hiervan is. Dit kan dus zijn geestelijke spanning, stoornissen in de bloedsomloop of in de ademhaling, pijn, enz. Nu kunnen de honderden slaapmiddelen verdeeld worden in inslaapmiddelen en doorslaapmiddelen, die dus duidelijk on derscheiden dienen te worden van de be dwelmende middelen. Zoals de naam reeds te kennen geeft, hebben de inslaapmidde len tot doel het inslapen te vergemakke lijken en zij zullen dus iets dienen te be vatten dat de wekprikkel bestrijdt. En omdat de prikkels die het inslapen belet ten van totaal verschillende aard kunnen zijn, volgt daaruit dat het gebruik van in slaapmiddelen in verreweg de meeste ge vallen niet op eigen houtje dient te ge schieden. Misbruik van slaapmiddelen is tegenwoordig aan de orde van de dag, maar bij verstandige toepassing kunnen zij een zegen zijn, hoewel de mogelijkheid van gewenning een bezwaar blijft. Behalve de inslaapmiddelen zijn er ech ter ook vele chemische verbindingen die het slaapcentrum prikkelen en die door slaapmiddelen worden genoemd. Zij zijn afgeleid van het barbituurzuur, komen in tal van specialités vaak gemengd met andere stoffen, zoals pijnstillende of kal merende middelen aan de markt en staan bekend als de echte slaapmiddelen. Tal van barbituurverbindingen hebben echter de eigenschap overdag in kleine dosering een kalmerende werking te heb ben, in een iets hogere dosering kunnen zij als in- slaapmiddel werken en die zelfde middelen kunnen bij een nog hogere dosering als narcoticum dienst doen. Hoe wel men er uitstekend op kan slapen, kunnen we de wer king van dergelijke middelen onmogelijk op één lijn stellen met datgene wat zich in het slaapcentrum afspeelt en waardoor de normale slaap wordt veroor zaakt. Bovendien doet zich bij slaapmidde len het verschijnsel der gewenning voor, en wie heeft ooit gehoord dat iemand door gewenning aan het natuurlijke inslapen de slaap niet meer kon vatten? De zgn. slaapmiddelen kunnen (en mo gen) dus nooit in de plaats treden van het natuurlijke proces en wanneer iemand aan langdurige slapeloosheid lijdt, laat hij zich dan in verbinding stellen met een arts, zelfs bü geestelijke spanningen. Want bij overbelaste zenuwen zal de hulp van een deskundige belangrijker blijken dan de op eigen gezag toegediende doses slaapmid delen. Maar nu iets anders, heeft u wel eens opgemerkt hoe langzaam de in uw thee opgeloste suiker zich door de vloeistof ver spreidt? Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2