Veren igings Amsterdammer Henk Wiese winnaar van vierde ronde van IJmuiden mm Beverwijker Jan Hofland winnaar in eerste Ronde van Heemskerk ADO en Terrasvogels wonnen VVB-jeugdtournooien Grote opkomst voor Kennemer betrouwbaarheidsrit Agenda voor Velsen Prestatieprijs voor strijdlustige Rabe Valpartij bij de nieuwelingen Binnenkort bouw R.K. Nijverheidsschool uit de IJmond Beker voor M. Kwakkelstein 7 Suomi-leden naar nationale wedstrijden Castricum naar de elfduizend HM' Kermis op CSV-terrein Motorrijders gingen vissen Renners van „Kennemer land" in Oud Beierland Jeugdkampioenschap schaken Feest in speeltuin „Kindergenot" Verloofden-dag in Heiloo De Kennemers verloor verdiend van Volendam (2-5) Startplaats verlegd Ds. F. F. Milatz vijftig jaar predikant Vierduizendste schip in IJmuiden Hoofdprijzen Staatsloterij MAANDAG 23 AUGUSTUS 1954 Na een spannende en aantrekkelijke wedstrijd is de Amsterdammer Henk Wiese erin geslaagd om de Ronde van IJmuiden op zijn naam te brengen. Deze wielerronde voor amateurs, die Zaterdagavond voor de vierde maal door het „Wielercomité IJmuiden" in samenwerking met de wielervereniging „De Bataaf" uit Halfweg werd gehouden, droeg een levendig karakter. Steeds weer waren er renners die probeerden om uit het peloton te ontsnappen en pas in de voorlaatste ronde gelukte het aan Wiese en zijn stadgenoot Frits Rabe om zich voorgoed van hun concurrenten af te scheiden. In de beslissende eindsprint toonde Wiese zich de meerdere van de vermoeide Rabe, die een der grootste gangmakers van de wedstrijd was geweest en daarvoor terecht de prestatieprijs kreeg toegewezen. Doordat de afzetting van het parcours nog niet geheel in arde was, werd pas 25 minuten na het vastgestelde tijdstip (vijf uur) door mevrouw J. de Mayer, de ex- zwem kampioene Jopie Waalberg, het start schot gelost. Ongeveer zestig renners ver trokken toen om hun vijftig ronden op het parcours, Sluisplein-Kanaalstraat-Kerk- straat en Steigerweg te gaan afleggen. Reeds in de beginface van de wedstrijd kregen de vele langs het parcours ge schaarde toeschouwers door de renners, strijd en spanning voorgezet. Een door de Utrechtse crack Gijs Pauw gewonnen pre miesprint was voor hem aanleiding om er alleen vandoor te gaan. Het peloton be rustte echter niet in deze vroegtijdige ont snapping en begon aan de achtervolging, zodat Pauw zich na een solorit, van enkele ronden, weer gewonnen moest geven. Hierna volgende individuele uitlooppo- gingen van Bredius uit Diemen, de Bever- wijker Geldermans, Pauw en de Heemste- denaar Steenvoorden werden alle door het fel op de rijke buit aan premie jagende peloton verijdeld. Een poging van de plaatselijke favoriet Wil Eelsing, de Bever wijker Hofland en Pauw om gezamenlijk aan de aandacht van het peloton te ontko men, leverde eveneens geen succes op. Ook Krijn Post, die zich enkele ronden in een kleine voorsprong mocht verheugen, werd weer tot de orde geroepen. Fr. Rabe ontsnapt Nadat er 45 kilometer was afgelegd had de Amsterdammer Rabe eindelijk succes met een ontsnapping. Een mislukte uit- looppoginig van Tonny Peters en Meyer, was voor hem het sein om alleen op jacht te gaan. Ondanks dat Peters. Meyer, De Hoog en Manmaart, een achtervolgers groepje vormden, bleef de vluchteling on bereikbaar. En toen ook Geldermans en Van 't Hof naar voren snelden, werd het groepje van vier weer door het peloton opgeslokt. On dertussen bleef Rabe zijn voorsprong van twaalf seconden hardnekkig verdedigen, doch toen er steeds weer andere renners waren die het tempo onvoerden, moest hij na een vlucht van achttien kilometer het hoofd buigen. Nauwelijks was Rabe weer, in,gelopen of er deed zich op het Sluisplein een valpartij voor, die nog betrekkelijk goed afliep. Voor de Halfwesse renner Cornelissen en Pleyt uit Assendelft was de wedstrijd evenwel afgelopen. Pafort liep er een grote achterstand door op. Eelsing uit peloton Na een kortstondige wapenstilstand deed de plaatselijke favoriet Eelsing de strijd weer ontbranden. Met nog 28 kilometer te rijden ontsnapte de IJmuidemaar uit het peloton, maar ondanks de luide aanmoedi gingen van zijn plaatsgenoten werd ook hij weer door het peloton ingelopen. De Haarlemmer Wim Rusman, die met nog negen ronden te rijden het hazenpad koos, onderging eenzelfde lot als Eelsing. Wiese winnaar Door het hoge temoo dat gereden werd en de vele jachten om in het bezit te ko men van de vele premies en ontsnapten te achterhalen, bestond het pelot.on met nog twaalf kilometer voor de boeg. nog slechts uit 25 renners. De Zaandammer Schoen en Cees Rabe deden nog lofwaardige pogingen om de strijd in hun voordeel te beslissen, doch ook voor hen was geen succes beschoren. En toen iedereen zich al verzoende met een massasprint van het hele peloton, sprongen in de voorste ronde (3 km.) de Amster dammers V.'Lse en Fr. Rabe onweerstaan baar naar voren. Ondanks dat het verwoed spurtende peloton, waarin Rusman de sprint won, hen nog dïclit op de hielen kwam, bleven zij net nog onbereikbaar Wiese had in de eindsprint weinig moeite nodig om Frits Rabe vermoeid door het vele werk te verslaan. De uitslag luidde: 1. Henk Wiese (Am sterdam) de 100 kilometer in 2 uur, 9 mi nuten en 23 seconden; 2. F Rabe (Am sterdam); 3. W. Rusman (Haarlem); 4. J. Hofland (Beverwijk); 5. P. Peters (Haar lem); 6. D. Olivier (Amsterdam); 7. W. Eelsing (IJmuiden); 8. H. Ruiken (Am sterdam); 9. P. Tienstra»(Halfweg)10. H. Böbne; 11. R. v. d. Ruit (beiden Amster dam); 12, K. Post (Nieuw Vennep); 13. P. Steen voord en Heemstede Van de K.A.V. „Suomi" hebben Zondag twee leden aan de nationale athletiekwed- strijden van Te Werve in Rijswijk deel genomen. Joop Smit startte op de 800 m A, die wegens het aantal deelnemers in twee series werd gelopen. De Suomi-man kwam in de eerste serie met de cracks De Kroon en Veldman (Trekvogels), Seeuwen (AAC) en Van Rooyen (Holland, Leiden). De eer ste zes van iedere serie kwamen in de eindstrijd. Smit werd met 2 min. 0.8 sec. vierde in zijn serie, waarna De Kroon zich terugtrok en Seeuwen wegens een blessure uitviel. In de finale bezette Wolsink (Par- thanon, Dordrecht) met de fraaie tijd van 1 min. 58.5 sec. de eerste plaats. Smit werd no. 4 in 2 min. 0.9 sec. na Meyboom (Haarlem) in 2 min. 0.8 sec., die derde werd geklasseerd. Op de 100 m A moest G. Grapendaal van Suomi zich met de vierde serieplaats in 11.4 sec. tevreden stellen. Deze Velsense athleet wist echter op de 200 m A, ondanks veel tegenwind, die ook Smit ondervond, de derde plaats en een prijs te bemachti gen in 24 sec. Het inwonertal van de gemeente Castri cum bedroeg op 1 Augustus in totaal 10.336 personen, tegenover 10.306 personen op 1 Januari van dit jaar. Een vooruitgang der halve van 330 personen, waarvan het groot ste gedeelte werd „geleverd" door vesti ging uit andere gemeenten. Werk opgedragen Het leggen van rioleringen, klinkerbe strating en trottoirs tussen de Eerste Groenelaan en de Constantijn Huygen- straat te Castricum is opgedragen aan de fa. Joh. Dienaar en Zonen, uit IJmuiden, die bij de gehouden inschrijving de laagste was met f 68.900. V' 1 1 - s MS De eerste wielerronde van Heemskerk, die gistermiddag door de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" werd gehouden, is na een spannende eindstrijd gewonnen door de Beverwijkse amateur Jan Hofland. Samen met C. Rabe, P. Steenvoorden en J. Verseveld kwam de Beverwijker in de laatste ronde bij de Amsterdammers Has- ter, Kiehach en Jacobs, die toen nog aan de kop lagen. In de beslissende eindsprint toonde Hofland zich de snelste. Bij de nieuwelingen ontsnapte Harry Cuvelier uit Nieuw Vennep in de laatste ronde uit het peloton en eiste de overwinning voor zich op. In de voorwedstrijd voor nieuwelingen over zestig kilometer gelukte het aanvan kelijk geen der renners om een beslissen de voorsprong te nemen. Pas in de voor laatste ronde wisten H. Cuvelier en de IJmuidenaar Chris Jong uit het peloton te ontkomen. Met een tiental meters voor sprong op de IJmuidenaar ging Cuvelier tenslotte als winnaar over de eindstreep. De sprint van het peloton werd gewon nen door de Haarlemmer J. Groeneveld. Een onvoorzichtig knaapje, dat zich tij dens de massasprint van het peloton te ver buiten de afzetting begaf, was er de oor zaak van dat er zich een valpartij voor deed. Vijf renners tuimelden hierdoor over elkaar en hoewel het er vrij ernstig uit zag viel het achteraf nog alles mee. Na verbonden te zijn konden ook zij weer huiswaarts keren. Amateurs Nadat in de wedstrijd voor amateurs over honderd kilometer eerst Haster en Tonny Peters getracht hadden een voor sprong te nemen, scheen een poging van Steenvoorden meer succes te gaan opleve ren. Doch door de jachten die in het pe loton ontketend werden bleef zijn winst beperkt tot één premie. Ook De Ruiter en weer Haster slaagden niet in hun opzet om uit het peloton weg te komen. Een ge zamenlijke poging van Verseveld, De Rui ter en C. Rabe om de strijd een beslissen de wending te geven had tot gevolg dat ook Bril, Stout, Klebach en Aafies zich bij hen aansloten, waardoor ook het res terende veld deelnemers zich weer bij de vluchtelingen kon voegen. Steeds als er ontsnappingen vielen te noteren die gevaarlijk konden worden, waren er steevast enkele renners in het peloton die het tempo opdreven om een beslissing te voorkomen. Eindstrijd In het laatste stadium van de strijd met nog 25 kilometer te rijden vorm den Eelsing, Klebach, De Ruiter, Haster en Jacobs een kopgroepje, waarbij ook Schipper en steenvoorden nog aansluiting kregen. Deze zeven renners veroverden een voorsprong van veertien seconden op een groep van dertien achtervolgers. Het laatste groepje van tien renners keek reeds tegen een achterstand van 45 secon den op. Vijf honden (10 km) lang hield het kopgroepje stand; toen werd het door de achtervolgers ingelopen. Twintig renners kwamen hierdoor aan de kop. De Amsterdammer Jacobs maakte van deze hergroepering gebruik om te ontsnappen. Haster en Klebach volgden dit voorbeeld en gezamenlijk begon dit Amsterdamse trio aan zijn opmars. Ver seveld, Steenvoorden, Hofland en C. Rabe, die het gevaar van deze ontsnapping inza gen, begonnen aan een verwoede achter volging en konden nog juist op tijd in de laatste ronde contact krijgen met de drie Amsterdammers. Déze drie grepen in de eindsprint naast de ereplaatsen, want die werden achter eenvolgens ingenomen door Hofland, C. Rabe, Steenvoorden en Verseveld. De prestatieprijs werd toegekend aan Haster, die de meeste keren als eerste de streep was gepasseerd. Bij de nieuwelingen werd de prestatieprijs toegekend aan de plaat selijke favoriet N. v. d. Kluft. Uitslagen De uitslagen luidden: Nieuwelingen: 1 H. Cuvelier (Nieuw Vennep), de 60 kilometer in 1 uur, 23 mi nuten en 17 seconden; 2 C. Jong (IJmui den); 3 J. Groeneveld (Haarlem); 4 Th. Stoeltie; 5 J. Zijlstra; 6 J. Vonhof (allen Amsterdam); 7 C. Stam (St. Pancras); 8 G. Duinmeyer (Beverwijk); 9 T. Hoogka mer (Leidsendam); 10 J. Meegdes (Half weg). Amateurs: 1 Jan Hofland (Beverwijk), de 100 kilometer in 2 uur, 10 minuten en 40 seconden; 2 C. Rabe (Amsterdam); 3 P. Steenvoorden (Heemstede); 4 J. Ver seveld (Aalsmeer); 5 C. Jacobs; 6 W. Kle bach; 7 H. Haster; 8 N. de Clerk; 9 J. Barlage (allen Amsterdam); 10 T. Peters (Haarlem); 11 W. Eelsing (IJmuiden); 12 N. Ballangee (Amsterdam). Besommingen van Zaterdag. Loggers: SCH27 f 9640, KW65 f 1720, KW6 f 1060, KW 10 f 5210. Kotters: IJM 208 f 4850, IJM229 f 2250, IJM23 f 1970, IJM5 f 3260, HD125 f 2690, WR67 f 2870, KW60 f 710, KW30 f 1770, KW133 f 3130, KW128 f 840, KW31 f 630, KW35 f 480. De jeugdcommissie van de voetbalver eniging VVB heeft het afgelopen weekein de druk werk gehad met haar jeugdvoet- baltournooien, die Zaterdagmiddag voor de adspiranten en Zondagmorgen voor de junioren B zijn gehouden. Aan het aspirantentoumooi namen zes verenigingen deel, onder wie een spannen de strijd is gevoerd om de eerste plaats te bereiken. Hoewel ADO de favoriet was, wezen er de eerste twee wedstrijden van deze ploeg niet op, dat de beker naar Heemskerk zou gaan. Want de eerste wed strijd werd tegen WB gelijk gespeeld en de tweede met 1-0 van Wijk aan Zee ver loren. Daarentegen zag VVB kans Wijk aan Zee te kloppen. Daarna liet ADO zich niet meer verrassen en won de overige wedstrijden. Om de tweede en derde plaats was veel spanning tussen Wijk aan Zee en De Kennemers. Tenslotte kwamen de badplaatsjonigens wegens het betere ddel- gemiddelde op de tweede plaats. De totaal-uitslag van deze strijd om de WB-Paviljoen-beker was: A. D. O. 5 3 117 Wijk aan Zee 5 2 2 1 6 De Kennemers 5 2 2 1 6 V. V. B. 5 13 15 Kinhelm 5 0 3 2 3 Beverwijk 5 113 3 Niet minder aantrekkelijk was Zondag morgen de strijd tussen vijf deelnemende junioren-B-teams om de Gerrit Edelbeker. Spoedig bleek, dat Terrasvogels tot de beste behoorde om de trophee te bemach tigen. De Santpoorters speelden constant en dank zij de uitstekende achterhoede waren zij in staat om ongeslagen de eerste plaats te bezetten. Het CSV-team uit Castricum was echter niet veel minder en Het bestuur van de in Beverwijk geves tigde Stichting ter bevordering van het R.K. Nijverheidsonderwijs in Beverwijk en omstreken heeft B. en W. medegedeeld, dat binnenkort een aanvang kan worden ge maakt met de bouw van een schoolgebouw voor d ete stichten R.K. lagere technische school. Zodra het bedrag der bouwkosten defi nitief bekend is, kan de stichting voor de financiering daarvan een geldlening aan gaan, waarvan rente en aflossing door het Rijk ingevolge de wet van 22 December 1919, stbl. 1882, zoals deze laatstelijk is ge wijzigd bij de wet van 18 Maart 1953, stbl. 148, worden gegarandeerd. De stichting heeft de medewerking van de gemeente verzocht bij de financiering tijdens de bouw, door opneming van een crediet in rekening-courant ad 1.300.000. Niettegenstaande Castricum pas kermis' heeft gevierd, gevolgd door een bëzoek van een circus, hadden enkelé CSV-ers het aangedurfd op het terrein aan de Zeeweg enkele kermis-attracties te plaatsen met het doel door de openstelling van deze at tracties al vaist wat „klein geld" voor het op handen zijnde jublieum bijeen te krij gen. De opzet is over het algemeen geno men geslaagd. Wel dreigde Zondagavond Pluvius roet lm het eten te strooien, doch het viel nog al mee en vele leden, dona teurs en supporters, maar ook andere be langstellenden, maakten van de gelegen heid gebruik een duik in de sohommel- sohuitjes, zweefmolen of andere attractie te nemen. De feestvreugde werd Zondag avond nog verhoogd doordat een band, op de muziek waarvan men een dansje kon maken, zich niet onbetuigd liet. De orga nisatoren van dit festijn waren gans niet ontevreden. De leden van de motorclub Castricum vertrokken Zondagmorgen om half vijf met hun dames vanaf hötel De Harmonie, om in Middenrneer te pogen een visje te ver schalken. De vissers in de dop kwamen er doch de vissen bleven thuis; slechts één Castricummer was zo fortuinlijk beet te krijgen, maar zijn vangst was zo klein, dat het visje de vrijheid herkreeg. De da mes hielden er echter de moed in door ondertussen op waarlijk „ontroerende" wijze voor de motorrijders te zorgen, zodat zij niets tekort kwamen. In een hotel té Midderrneer stond om half negen de koffie te wachten en vervolgens ging het weer op Castricum aan waar men circa half elf ar riveerde. Drie leden van de Beverwijkse renners club „Kennemerland" hebben Zaterdag deelgenomen aan de ronde van Oud Beierland. Bij de amateurs eindigde Dick de Ruiter op de tweede plaats en bij de nieuwelingen werd T. Beentjes derde en J. Grcot achtste. De uitslagen van de in de finale van het jeugdkampioenschap schaken „Midden Kennemerland", georganiseerd door de Beverwijkse sohaaklclub „Weenink" ge speelde partijen zijn: L. MostertmanD. van Vuuren 01; K SteynJ. Sixma af gebroken. DIJV ving 67 vissen in Akersloot De Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJzeren Voorn" heeft Zondagmorgen in Akersloot haar derde onderlinge wed strijd van dit seizoen gehouden. Het resultaat was niet daverend want door de negenentwintig deelnemers werden slechts zevenenzestig bovenmaatse vissen gevangen. De uitslag was: 1. J. van Ca- pelle met 14, 2. A. Oosterwold met 8, 3. M. van Veen met 6, 4. F. van Tongeren met 5, 5. G. Aalbersberg met 5. Laatste orgelconcert De Beverwijkse organist G. J. Moed geeft Dinsdagavond in de oude dorpskerk van Wijk aan Zee zijn laatste concert in dit seizoen. Solistische medewerking wordt verleend door Corrie Heidoorn, alt en Lies Dekker, viool. De toegang tot dit concert is vrij. De speeltuinvereniging „Kindereenot" aan de Stumphiusstraat te Beverwiik or ganiseert op Vrijdag 27, Zaterdag 28 en Zondag 29 Augustus een feest voor de kin deren. Op het programma staat onder meer een optocht van versierde voertuigen. Honderden Katholieke verloofde paartjes uit Kennemerland togen Zondag naar Hei loo om daar in en om de kapel van O.L. Vrouw ter Nood de vijfde jaarlijkse „ver loofden-dag" mee te maken. De Castricum- mers bleven niet achterwege en zij werden vergezeld door het gemengde zangkoor St. Caecilia, dat onder leiding van de heer St. Jansen de gezangen verzorgde. De eerste predikatie werd gehouden door de Castri- cumse kapelaan P. H. Heemskerk. had met wat meer geluk eenzelfde aantal punten als Terrasvogels kuinnen halen. Een bijzondere pluim verdiende de Kinheim- ploeg, die beduidend minder sterk was, maar door moedige volharding en hard werken een verdiende derde plaats bezette. De VVB'ers hadden heel wat meer kunnen bereiken als niet drie strafschoppen in twee wedstrijden waren gemist. Nu werd de uitslag: Terrasvogels 4 3 10 7 C. S. V. 4 2 115 Kinheim 4 12 14 V. V. B. 4 10 3 2 Beverwijk 4 10 3 2 Na afloop van de beide tournooien red'kte de heer A. Zwagerman de wisselbeker en vaantjes uit. Nog steeds kunnen, de Kennemers de juiste samenstelling voor een goed elftal niet vinden. Tegen Volendam ging men volkomen verdiend ten onder; de voorhoede is het zwakste deel van het elftal geweest. De Kennemers telde een invaller voor doelman Groot, invaller Hoeben deed verdienstelijk werk. De wedstrijd was nog maar kort aan de gang, toen Volendam door D. Tol al succes had (01). Maurer bracht de stand al spoedig op 02. Het lukte Han Janssen de achterstand te verkleinen, toen hij doorliep op een teruggespeelde bal, die hij eerder bereikte dan Keizer (12). In dc tweede helft werd het al gauw 14 door Tol en Maurer. Mosk maakte een heel goed doelpunt (24), maar toen was de Ken- nemers-energie op. Tol scoorde nog één maal voor de wijdbroeken (25). Dat de motor-betrouwbaarheidsritten meer in de belangstelling komen te staan, blijkt wel uit het feit, dat het startlokaal van het Beverwijkse hotel „Parkzicht" te klein is geworden. Dientengevolge startte de betrouw baarheidsrit, die gistermiddag door de K.M.C. werd georganiseerd, bij hótel „De Weyman". Het aantal deelnemers was groot: alleen al 50 motoren, al dan niet met duo-passa- gier(e) reden de rit uit. Ook bromfietsen en auto's waren van de partij, zodat er in drie klassen werd gereden: zware motoren, bromfietsen en lichte motoren waarbij de auto's waren ondergebracht. Het parcours dat ditmaal via Driehuis de polders door naar Amsterdam leidde, was uitgezet over goede wegen, die aller instemming oogstten. De jury had enige uren werk om uit te zoeken wie het beste uit de bus gekomen waren en fraaie bekers en andere presen tjes toegekend kregen. De directie van „De Weyman" had een beker voor de beste rijder uitgeloofd en kwam in handen van de heer M. Kwakkel stein uit Haarlem, die de eerste, prijs bij de zware motoren von. De prijzen waren voor motoren: 1. M. Kwakkelstein, Haarlem, 12 strafp.; 2. J. Zwart, Haarlem 15. s.p.; 3. G. Verhoef, KMC, 16 s.p.; 4. D. Jongejans, KMC, 17 s.p.; 5. P. Langendijk, KMC, 17 s.p. Bromfietsen: 1 mevrouw N. Floren Vreeken, Wormerveer, 5' strafp.; 2. W. Kraay, Zaandam, 7 s.p.; 3. N. Floren, Wor merveer, 7 s.p.; 4. J. Kramer, Zaandijk, 8 Zaterdag 4 September viert ds. F. F. Mi latz te Oegstgeest zijn gouden ambtsjubi leum als predikant bij de Algemene Doops gezinde Sociëteit. Ds. Milatz werd op 9 Juli 1879 te Kam pen, waar zijn vader leraar was, geboren, bezocht het gymnasium te Kampen en stu deerde vervolgens aan de Gemeentelijke Universiteit en aan het Doopsgezinde Se minarium te Amsterdam. Hij werd in 1903 proponent bij de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Op 4 September 1904 werd hij door wijlen ds. Van Gilse van Zwolle te Den Hoorn op Texel in het ambt bevestigd. Daarna stond hij achtereenvolgens nog te Den Horn, Monnikendam, Enkhuizen en tenslotte nog 15 jaar te IJmuiden, waar hem met ingang van 4 September 1944, na veertig dienstjaren emeritaat werd ver leend. In 1943 moest de gemeente van IJmuiden op last van de bezetter evacue ren. Ds. Milatz verbleef toen enige tijd te Staphorst. Alvorens aan boord te paan van het schip „Agamemnon", waarmee zij als gasten van het Griekse koninklijke paar naar Griekenland zullen varen, bezochten Koningin Juliana en Prins Bernhard bij Napels de ruïnes van het oude Pompei. De Prins maakte de excursie op de traditionele manier in een draagstoel. Zaterdagavond om 11 uur kwam het Nederlandse motorschip Corry B (600 ton) op weg van Londen naar Amsterdam de haven van IJmuiden binnen. Het was het vierduizendste schip dat in dit jaar de sluizen biïjoenliep. In 1953 kwam het vier duizendste pas op 6 September aan 4e klasse 5e lijst 2000: 1500: 1000: 400: 200: s.p.; 5. L. Schipper, KMC, 8 s.p. Auto's en lichte motoren: 1. P. Bijdeman, Aerdenhout, 8 s.p.; 2. K. Kastanje, Wijk aan Zee, 9 s.p. De troostprijs was voor de heer Ten Pie- rik uit Haarlem. 4728 1288 14477 15952 18945 2704 4056 7728 8718 20623 21751 1185 2235 4001 4934 5939 6972 7050 7557 8024 8679 11760 13033 14246 14833 16225 18659 20275 20497 21201 ER IS IN DEZE rubriek meermalen gespeeld met de gedachte, de huidige moei lijkheden in de Nederlandse visserij uit de weg te gaan door alleen de kotter- en loggervloot voor de „eigen" aanvoeren te laten zorgen en zich moeizaam-handhaven- de trawlers als onrendabel te beschouwen en dus uit de vaart te nemen. Dat dan het deel der visbehoefte, dat door de overblij vende vloot niet kan worden gedekt, uit importen verkregen zou worden, maakte een dergelijke opzet van een „new look"- visserij voor de handel alleen maar aan trekkelijker: men was tenminste verzekerd van een bepaalde regelmaat èn van een niet te onderschatten voordeel: een goed deels te reguleren marktspreiding. Daarbij is steeds betoogd, dat een dergelijke sprong als noodsprong in de volle betekenis van het woord moet worden beschouwd, maar het hele geval kwam ons weer in de ge dachten, toen de vorige week zich in haar geheel liet zien: de balans over deze zes dagen wijst uit, dat inderdaad de kotter- vloot een onmisbare schakel is in de keten tussen trawl en bord, het etensbord dan wel te verstaan. Want er kwamen 140 kot ters markten deze week, waarvan een dertigtal „dubbel telden", omdat ze in de achterliggende periode twee, een enkele zelfs drie keer ter markt verschenen. Dat daarbij een paar voortreffelijke week- totalen- uit deze kleine werkpaarden wer den gehaald bewijst het geval van de HD 116 van schipper De Wit: Donderdag 12 Augustus marktte deze snurrevaarder in IJmuiden, van Vrijdag op Zaterdag liep het scheepje in Den Helder binnen om te lossen en de vangst, die per auto naar Amsterdam werd vervoerd, bracht daar 1400 op. In de nacht van Zondag op Maandag koos schipper De Wit weer zee en de eerste dag was het direct raak: 147 kisten schol. Dinsdag marktte de kotter al weer in IJmuiden en bracht 2700 op. Een ander voorbeeld? De TX 33 verscheen Woensdag met een mooi scheepje schol ter afslag en maakte 3680; direct naar zee werd er goed ge vangen en Vrijdag was de Tesselaar er al weer, om 50 kisten schol te lossen „aan de bovenkant" hoofdzakelijk tweeën en 50 kisten schol „aan de onderkant". Met de 270 kilo tong bracht dit reisje 2900 op: dat is dus 6700 rond voor een week vis sen. Welke trawler doet het, relatief ge sproken, na? De vlucht in de kotters blijft dan ook doorgaan met alle gevaren van dien, want ook deze spoeling kan gemakkelijk dunner worden. De reder van de WR 33 en 67 heeft verleden week een nieuwe aanwinst Uit Amsterdam in Wieringen laten binnen lopen; de NEHIM-vloot wordt met twee kotters uitgebreid en de vroegere trawler rederij „De Hoop" zal binnenkort ook met twee kotters op zee verschijnen, waarvan de eerste omstreeks 1 September kan vis sen. Er wordt weer wat meer tong gevangen en met de kor is de afgelopen week meer schol verschalkt dan snurrende. Onwillekeurig wordt in dit kotterverhaal de vergelijking met de trawlers gezocht. En dan komt de Petten met een droevige 9000 na 13 etmalen uit de bus in een tijd van het jaar, die eigenlijk veel zou moeten goedmaken van wat de schaarse tijd be derft. Dat ligt overigens ook voor een goed deel aan de schuwe haring: alleen al het feit, dat het een hoge zeldzaamheid is, dat de trawlers op een losbeurt moeten wach ten, zoals vorig jaar schering en inslag was, bewijst wel de mislukte haring oogst, waardoor de reizen langer en de kosten hoger worden. De „Herman" heeft wat dit beterft, met zijn zes dagen voor de uitzon dering gezorgd, die de regel bevestigen moest. De laatste dagen van de Amsterdamse vismarkt aan de De Ruyterkade zijn ge komen: als straks de VIMATO als natio nale visserij-manifestatie in de nieuwe mijn op het Centrale Marktterrein haar poorten heeft gesloten, zal alle visaanvoer over deze moderne afslag lopen. Het is de vraag, of de Urkers op weg naar huis, Amsterdam zullen blijven prefereren of dat IJmuiden in dit opzicht wél zal varen bij de ver plaatsing in Amsterdam, die voor de Urker kottervloot een lange en bezwaarlijke om reis met zich brengt. y MAANDAG 23 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Roman Holiday". Rex, 20 uur: „Straatjongens van Rome", DINSDAG 24 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „George verovert de vloot." Rexj geen voorstelling.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3