Russische damesploegen versloegen alle tegenstandsters met gemak RCH won jubileumtournooi HFC Vijf Europese titels en de zilveren windmolen Goud in het water Xerxes en VVV in de Zilveren Bal-finale Gepromoveerde Everton begon met 5-2 zege Haarlem miste alle strafschoppen Gewonnen Acht van Het Spaarne op de derde plaats 3 Mulier-beker wederom voor De Nijs Nieuwe ere-leden HFC Sparta klopte Stormvogels De Engelse league Om de Arol-beker Van Melis professional Volop spanning in de bedrijfsvoetbalcompetitie Scheidsrechters wensen vaste onkostenvergoeding Maurits moet veld delen met Fortuna MAANDAG 23 AUGUSTUS 1954 (Van onze sportredacteur) De LeidSe dames startten zeer snel en lagen aan kop na ongeveer 100 meter. Toen echter kwam de Russische ploeg op gang en nam reeds na 250 meter de leiding over. Op de helft van de baan, 500 meter, be droeg deze voorsprong reeds bijna een lerngte, doch de Russinnen slaagden er niet in om van de Nederlandse meisjes weg te roeien. Hardnekkig bleven dezen opjagen en een vroeg ingezette eindspurt verklein de de achterstand, zodat Nederland met ongeveer driekwart lengte op de tweede plaats eindigde. De Russische ploeg ver beterde het Bosbaanrecord met 2.7 seconde en bracht het op 3.37.8 min. De Die Leythe- vier bleef 0.7 seconde boven het oude, op haar eigen naam staande record. Ook van het Bosbaanrecord1 van de dtib- belvieren lieten de Russische roeisters niets heel. Evenals bij de vorige finale ditmaal een ploeg die wat langzaam op gang kwam, doch reeds na 250 meter de zeer snel ge starte Nederlandse vier van De Vliet van de kop verdrong. Deze, eveneens uit Lei den afkomstige ploeg, kon aanvankelijk haar tempo niet goed vinden. Zij roeide 32 slagen per minuut, de Russen daarentegen 36. Mede door dit lage tempo konden de Nederlandse da-mes de spurt, die de Oos tenrijkse ploeg inzette, niet op van-gen, zo dat zij ook van de tweede plaats werden verdreven. Ontmoedigd Hierdoor ontmoedigd kreeg de ploeg een kleine in-zinking, waarvan dfe Duitse dub- belvier trachtte te profiteren d'oor een ver woede aanval te beginnen, zodat zij boord aan boord- met Nederland kwamen m-et die Duitsers zelfs iets i-n het voordeel. Geluk kig pakte het hierop weer wat beter, zodat Na afloop van de finales van de Europese roeikampioenschappen voor dames heeft het talrijke publiek op de Bosbaan zich kunnen vermaken met een nummer „prijs- duiken". Een van de Russische meisjes, Tamara Tarskova, van de dubbel vier, ver loor na on het ereplaïform de kam pioensmédaille in ontvangst te hebben ge nomen bij het weer instappen in het ranke vaartuig haar kostelijke trophee. Zij deed nog een vertwijfelde greep in het water, maar het snel zinkende ding was haar te vlug af. Na de finale van de achten werden via de geluidsinstallatie vrijwilli gers opgeroepen om een poging te wagen de médaille van de bedroefde Tamara van de Bosbaan-bodem te halen. Vier dappere jongemannen stonden in opmerkelijk korte tijd in hun zwembroek, maar de vele po gingen, die daar beneden in het frisse water werden ondernomen, leverden niets dan handen vol modder en andere rommel op. Foto boven: de finish van de vier met stuurvrouw, van links naar rechts Rusland (eerste), Nederland (tweede) en Engeland (derde). Onder: de finish van de acht met stuurvrouw: links Rusland (eerste), rechts Roemenië (tweede). ploeg van Het Spaarne, die Vrijdag tijdens de voorwedstrijden een> Franse acht uit Verdun had geklopt, doch die zich via d-e herkansingen toch nog in d-e finale plaat ste. Illusies omtrent de eerste plaats kon den de duizenden toeschouwers zich nau welijks meer maken: de Russische acht had tijdens d-e voorwedstrijden het record (3.19.5 min.) reeds verbeterd. Op het „pa-rtez" van de starter schoot d'e Nederlandse acht weg in een zeer snelle start, vastbesloten het onmogelijke moge lijk te maken. Een kleine voorsprong na 100 meter ging echter snel teniet toen de Russen op gang gekomen waren. Een feil loze ploeg, deze Russische acht, een per fecte gelijkheid en een vrij constant tempo deden de boot onweerstaanbaar naar voren komen na een wat trage start. Doch ook de Roemeense acht was er een van groot formaat, hetgeen ze reeds in de voorwedstrijd-en bewezen had. Deze ploeg zette een felle aanval in op de Spaarne- meisjes, die deze niet konden afsl-aan, zo dat ze na 500 meter in derdte positie lagen, en nogmaals, evenals in de heat, e-en ge vecht te voeren kregen met d-e Frangaises, die kwamen opzetten. Een zeer goede eind spurt in tempo 38 verzekerde Nederland echter van de derde plaats. De Russische acht bracht het reeds zeer scherp staande record met precies 5 secon den omlaag naar 3.14.5 min. Ook de Roe menen bleven met 3.17.6 min. onder het oude record. Niet veel nieuws De Russische stijl is uitstekend, de een heid is volkomen en de techniek is af, maar veel nieuws heeft het Russische roeien ons niet te leren. Of het zou moeten ziin het hoog over het water scheren met de bla den. D-e training in Rusland op ruw water heeft dit echter noodzakelijk gemaakt; op onze vlakke Bosbaan echter lijkt het ener gieverspilling. Veeleer ligt de oorzaak van deze successen bij de perfecte lichamelijke conditie, die bereikt wordt d-oor een alles opeisende training, gecombineerd met spe ciale voeding. Aan de voeding zou in ons land wel meer aandacht besteed kunnen worden. Of echter onze roeiers en roeisters nóg meer tijd zouden kunnen vrijmaken is een grote vraag Uitslagen De uitslagen van de finales waren: Vier met stuurvrouw: 1. en Europees kampioen: Rusland (Lidi- ga Valchuk. Lidija Kirsamova. Nata-lija Mo- rozova, Ludmila Blazhko en Valentina Og- norodkova, ,,Krasnjoe Znamja") 3.37.8; 2. Nederland (Die Leythe) 3.40.7 (Ans d-e Mey, Marjolijne vna Lith, Everd'ina La- feber en Berbertje Vochteloo, Liesbeth de Wit, stuurvrouw); 3. Groot-B-rittannië (Stuart Ladies) 3.43.1; 4. Tsjechoslowakije (Soartak Brno) 3.44.1. Skiff: 1. en Europees kampioen: Rus land (Roza Chumakova, Z.D.S.A.) 3.48.1 (nieuw baanrecord); 2. Oosten-rijk (Eva Sik-a, Don-au) 3.53.2; 3. Nederland (Agnes Reuter, Nau-ti-lus) 3.56.9; 4. Polen (Iwona Jezi-erska, Ograiwo) 4.02.8. Double scull: 1. en Europees kampioen: Rusland (Larisa Chausova en Zus-ja Rakiz- kaja, „Dinamo") 3.33.9 (nieuw baanrecord, oude Rusland 3.37.1); 2. Duitsland (Mari-t- ta Golz en Hermi Heyden, Kölner R. V. 1877) 3.42.8; 3. Tsjechoslowakije (Svetl-a Ba-rtakova en Ha-na Musilova, Spa-rtak Praag) 3.44.3; 4. Polen (Wand A. Ad-ach en Alicja Mon-ka, A.Z.S.) 3.44.8. Acht: 1. en Europees kampioen: Rusland (Irina Lobneva, boeg, Ni-na Martynova, Ekaterina Kopylova, Marina Skirtl-adze, Lari-sa Konsevaja, Alexandra Sonn-ov-a, Ni- na Sefruk, Elena Lukatina, Valentin-a Ogo- rodnikova, stuurvrouw, Z.D.S.A.) 3.14.5 nieuw baanrecord) (oude record Rusland: 3.18.9); 2. Roemenië („Stijnta") 3.17.6; 3. Nederland (Jacoba Stefels, boeg, Jan-neke Loma-n, Willemijn Domhoff, Gwendoline van der Feltz, Johan-na Moltzer, Magd-a Schepers, Helena Kouwenaar, Joha-nna Mi-n-nema en Jeanne Molenaar, st-uu-rvrouw, „Het Spaarne") 3.24.4; 4. Frankrijk („So^ ciété Nautique d-u Perreux") 3.24.7. Rusland heeft de zilveren windmolen, de enkele jaren geleden door Nederland be schikbaar gestelde wis-selprij-s voor het hoogste aantal pu-n-ten bij de internation'ale d'ameswedstrijden, met grote puntenmeer- d-erhei-d veroverd. De eerste keer in Magon (1951) won Nederland de fraaie troffée, in Denemar ken in 1953 waren het wederom de Neder landse meisjes, die de molen mee naar huis mochten nemen. Het klassement luidde nu: 1. Rus-land 42 pn-t. 2. Nederland 25'/2 pnt. 3. Oostenrijk 12'/2 pnt. 4. Roemenië 10 pn-t. 5. Duitsland 9% pnt. 6. Tsjechoslowakije 8V2 pnt. 7. ex aequo Groot-Brittannië, Polen en Frank rijk, ieder 6 pnt. Voor de tweede achtereenvolgende maal heeft de aanvoerder van het eerste elftal van HFC, De Nijs, de Pim Mulier-beker gewonnen. Hij eindigde met ruim verschil op de eerste plaats voor J. Moolenaar, H. Wijkhuizen, W. Dekker en F. Jansen. Aan deze wedstrijden, die bij iedere jubileum viering van HFC worden gehouden, namen ruim zestig HFC'ers deel. Op het program ma stond een zeskamp, te weten 100 meter hardlopen, 300 meter hardlopen, vèrsprin- gen, baldribbelen, doelschieten en vèrtrap- pen. Tijdens de buitengewone algemene leden vergadering van HFC, Zaterdag in restau rant Brinkmann in Haarlem gehouden ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarig bestaan, zijn de heren O. Menten en A. Sandtke tot ere-leden benoemd en de heren mr. F. A. Davidson, P. W. Peere boom en H. Thon tot leden van verdienste. ADVERTENTIE Om met 1-0 van Sparta te verliezen, dat was voor Stormvogels geen schande, al werd hiermee voor de IJmuidenaren wel een streep gezet onder het Zilveren Bal- tournooi. De eerste wedstrijd van de dag te spe len dat kan zowel een voordeel als een nadeel zijn. Een voordeel omdat de win naar behoorlijk de tijd heeft om uit te rus ten. Een nadeel, omdat de echte voetbal stemming bij publiek en bij spelers er vaak nog niet is. Stormvogels heeft kennelijk de last van het nadeel gehad. Er werd heus niet onaardig gevoetbald en vooral Westers bracht vaart in de voor hoede, maar de echte zin om doelpunten te maken was er nog niet. Wel.om ze te voorkomen! Post sloeg een keer de bal met de hand weg.... Het was maar goed, dat de scheidsrechter, de heer Schot, ook nog niet helemaal „op scherp" stond. Tony van Ede, die het voor zijn neus zag gebeuren, liep wel heftig te protesteren maar de arbiter wuifde het protest vrolijk weg. Enfin, kort daarna maakte de jonge Tinus Bosselaar met een mooi schot, waar Venus geen kans mee kreeg, 1-0 voor Spar ta en daar is het, vaak door met hand en tand verdedigen van de Rotterdammers, bij gebleven. Het tournooi ging verder met Xerxes- Baronie (2-0), Heracles-Feyenoord (0-2) en DOS-VW (1-2). De halve finales De eerste halve finale was Sparta-Xer- xes en het was voor de gastheren een pijn lijke gewaarwording, met 2-1 te worden verslagen. Maar Xerxes heeft een jonge, enthou siaste ploeg, die kennelijk hoge ogen wil gaan gooien in de competitie. Feyenoord is nog steeds niet wat het worden wil. De rood-witten haalden met moeite een 1-1 tegen VW. Zodat straf schoppen de beslissing moesten brengen. Zelfs van elf meter konden de Rotterdam mers maar een keer scoren. VW deed het weinig beter, maar. toen Klaassens met een hard schot de bal er naast joeg, zag mr. Slingenberg iets dat niet in de haak was wat, dat weten wij niet en de bal ging nog eens op de stip. Na dit schot mocht VW zich Zilveren Bal finalist noemen. De uitslagen waren: Halve finales: Sparta-Xerxes 1-2. Feijen- oord-VW 1-1. (VVV w.d.s.). In Amsterdam is Zondag een begin ge maakt met de wedstrijden voor het 32ste voetbaltournooi om de Arolbeker. De uit slagen luidden: AFC-HBS 3-1; EBOH- Zeeburgia 1-1 (na strafschoppen door EBOH gewonnen); Ajax-Excelsior 1-0; Enschedese Boys-HVC 2-1. Zondag 29 Augustus worden gespeeld de wedstrijden Ajax-AFC en EBOH-Ensche- dese Boys. In de finale komen de winnaars van deze twee wedstrijden diezelfde dag tegen elkaar uit. Naar de Nederlandse Beroepsvoetbal bond mededeelt heeft Van Melis (Eind hoven) een contract getekend met de be roepsclub Rapid '54 Heerlen. M.H.S.V leed in de bedrijfsvoetbalcom petitie zijn vierde achtereenvolgende neder laag. Met niet minder dan zesnul won Nederland. Hierdoor is M.H.S.V. uitgescha keld voor de bovenste plaats. De wedstrijd tussen de andere kampioenscandidaten, S.V.O.WVermaat I, werd bij de stand drietwee voor S.V.O.W. gestaakt wegens een ongeval. Er moest nog 13y2 minuut gespeeld worden. Vanavond om half zeven speelt H.S.M. tegen Vermaat I op het V.V.H.-terrein, Donderdagavond half zeven is S.V.O.W. H.S.M., aan de Slaperdijk. Mochten Vermaat en SV.O.W. deze wed strijden winnen en wordt er in de nog 131/2 minuut niet gescoord, dan is een beslis singswedstrijd nodig. Slaagt Vermaat I er in gelijk te maken, dan is zij kampioen. Met slechts twee stemmen tegen (Zuid- Oost-Nederland en Zuid Beveland) is op de jaarvergadering van de Centrale Orga nisatie van Voetbalscheidsrechters in Utrecht besloten te komen tot een vaste onkostenvergoeding. Deze vergoeding zal nader met de KNVB worden besproken. Het brandpunt van deze jaarvergadering, die onder leiding stond van de heer Karei van der Meer (Den Haag), was de be spreking van de positie van de Nederland se voetbalscheidsrechter. In het algemeen waren de afgevaardigden het met de voor zitter eens. Deze zeide onder meer, dat de uitdrukking „werkelijk gemaakte onkos ten" gewijzigd moest worden. Een nader te bepalen vaste onkostenvergoeding is beter en juister. Iedere scheidsrechter is echter vrij dit bedrag naar eigen goed dunken te besteden. In zijn openingswoord drukte de heer Van der Meer zijn voldoening uit over het afgelopen jaar. De verstandhouding tus sen de KNVB en de COVS liet niets te wensen over. De wens om te komen tot neutrale grensrechters is gedeeltelijk in vervulling gegaan. Het komende seizoen zullen als proefneming bij verscheidene le klas wedstrijden neutrale grensrechters worden aangesteld. Hoge scores en een grote opkomst van het publiek hebben de opening van het nieuwe Engelse voetbalseizoen gekenmerkt. De eer van het eerste doelpunt kwam toe aan Shannon die een minuut na het begin voor Burnley raak schoot tegen Cardiff. Dit was ook het winnende doelpunt, want de score veranderde niet meer. De liefhebbers van goed voetbal hopen zonder uitzondering op een verbetering van het spelpeilspeciaal in de eerste divisie. Maar de ruim 65.000 aanhangers van Ar senal, die de wedstrijd op Highbury tegen Newcastle bijwoonden, hebben daar nog niet veel van gemerkt. Newcastle won met drieeen, maar aan beide zijden werd zo slecht gespeeld dat het publiek zijn teleur stelling niet onder stoelen of banken stak. Wolverhampton, winnaar van het league kampioenschap in het afgelopen seizoen, zal ook dit jaar hoge ogen gooien in de strijd om de titel. De ploeg behaalde thuis een overtuigende viertwee overwinning op Sheffield Wednesday. Daarentegen be gon de bekerhouder West Bromwich het seizoen slecht in de uitwedstrijd tegen Sun derland. Het werd viertwee voor de thuis club, mede dank zij het schitterende spel van de 17-jarige John Dodds, de reserve doelman van Sunderland. Everton, het vorig jaar gepromoveerd naar de eerste divisie, bewees zijn kracht met een vijftwee zege in de uitwedstrijd tegen Sheffield United. Leicester City, sa men met Everton opgeklommen, ontving Chelsea en moest met een gelijk spel ge noegen nemen. Eerste divisie: ArsenalNewcastle Uni ted 1—3; Aston VillaTottenham Hotspur 24; Bolton WanderersCharlton Athle tic 3—2; Burnley—Cardiff City 1—0; Hud- dersfield TownBlackpool 13; Leicester CityChelsea 11; Manchester United Portsmouth 13; Preston North End Manchester City 50; Sheffield United Everton 25; SunderlandWest Brom wich Albion 42; Wolverhampton Wande rersSheffield Wednesday 42. Tweede divisie: Bristol RoversPort Va le 10; FulhamBlackburn Rovers 51; Hull CityLeeds United 02; Lincoln Ci tyBury 32; LiverpoolDoncaster Ro vers 32; Luton TownNottingham Fo rest 30; Notts CountyDerby County 23; Plymouth ArgyleMiddlesbrough 22; Rotherham UnitedIpswich Town 32; Stoke CityBirmingham City 21; Swansea TownWest Ham United 52. De sportvereniging „Maurits" in Geieen heeft een contract getekend met de stich ting Sportparken in Geleen. Deze stichting heeft haar rechten overgedragen aan de prof-voetbalclub „Fortuna 1954" waardoor deze het recht krijgt wedstrijden in het Maurits-stadion te houden op de Zonda gen, dat het eerste elftal van „Maurits" geen thuiswedstrijden heeft. Aanvankelijk had „Fortuna '54" de be schikking over een ander sportpark in Geleen dat echter te weiriig accommodatie bood voor wedstrijden met veel publiek. De eerste wedstrijd van „Fortuna '54" in het Maurits-stadion zal Zondag 29 Aug. worden gespeeld tegen de profvoetbalclub Den Haag. Toen wij lang geleden voor de eerste maal kennis maakten met het edele voet halspel, heeft een wijsgeer op dit gebied ons eens verteld dat de grootste zonde van een voetballer bestond uit het missen van een strafschop. Een strafschop, zei deze man, is een slechts formele straf, want men kan eigenlijk net zo goed direct een doelpunt toekennen. Een strafschop, vond deze voetbalkenner, is lelijk aan een doelpunt. Wij weten niet meer wie ons die wijsheid destijds bij bracht, maar wij zouden hem dolgraag gistermiddag in het HFC-terrein aan de Spanjaardslaan in Haarlem na afloop van de finale van het HFC-jubileum- tournooi even hebben willen spreken over het feit dat van zes penalties, die de beslissing moesten brengen in de gelijk geëindigde wedstrijd tussen Haarlem en RCH, er slechts een achter de doelman werd geschoten. Hij zou wellicht hebben gezegd, dat het vroeger anders ging en vol verwijten zijn geweest jegens de spelers die niet eens van elf meter afstand een voetbal achter een keeper in een 7.32 meter breed en 2.44 meter hoog doel konden schieten. Wij, die zelf ook wel eens een keer achter de bal op de witte stip hebben gestaan, willen dat niet doen. In de eerste plaats is het heus zo gemakkelijk niet de mensen op de tribunes kunnen het altijd beter en in de tweede plaats vormde dit slechte doelschieten voor een verrassend slot van een alleszins aantrekkelijke finale tussen beide Haarlemse verenigingen. Aantrekkelijk, omdat beide ploegen er duidelijk veel eer in stelden de fraaie door het gemeentebestuur van Haarlem beschikbaar gestelde beker in de prijzen- kast te krijgen. R.C.H., dat tevens de zeven-drie nederlaag van verleden week, wilde uitwissen, wilde het vrij talrijke publiek laten zien dat de Racing het komende jaar grote plannen heeft voor wat betreft de terugkeer naar de hoogste voet balafdeling. Gelijke krachten Voorronden RCH was in de finale gekomen door een verdiende twee-een zege op EDO, dat veel te traag speelde, maar door een doelpunt van Klein toch met één-nul voor kwam bij rust. Daarna gaf het hoge tempo van RCH de doorslag. Eerst zorgde Couwenhoven, die een heel wat betere vorm vertoonde dan verleden jaar, voor een-een en daarna schonk Van Braam RCH een voorsprong, die zij niet meer afstond. Haarlem kwam in de eindstrijd na een gemakkelijke zege op HFC, dat de vorige dag alle krachten reeds had ingezet bij de wedstrijden om de Mulier-beker. Tot de rust hield de jubilerende club de stand nog op nul-nul. Vooral ook door goed werk van keeper Van der Lee en af en toe slecht schieten van de roodgebroekte voorwaart- sen. Toen echter Brussee kort na de her vatting hard en zuiver inschoot, was het hek van de dam. De tegenstand van HFC verminderde zienderogen en niemand ver wonderde er zich over dat het uiteindelijk door De Voogd, Brussee, Groeneveld en Jacob vijf-een werd. Hein Winter scoorde tegen, toen Kuys er, Laan ir, de achter hoede te lang treuzelden met het wegwer ken van de bal. EDO derde De verliezersronde tussen EDO en HFC gaf ook al niet al te veel aantrekkelijk voetbal te zien. Roodselaar zorgde voor een-nul na een grove misser in de defensie van de Good Old en kort na de rust ver hoogde Spiers de voorsprong van EDO tot twee-nul. HFC kwam niet tot een tegen- punt. Het onnauwkeurige en trage combi neren, vooral in de voorhoede, was daar van de belangrijkste oorzaak. Nadat het talrijke publiek na afloop van de finale had gezien hoe slechts een van de zes voetballers een strafschop kon inschie ten, reikte de voorzitter van HFC, de heer P. C. van Houten, de beker aan Biesbrouck uit. Ook Roozen kreeg voor de trofeeënkast van Haarlem een fraaie aanwinst. Maar ook EDO, HFC, WH, dat tijdens de pauze de reserves van HFC met vier-nul had ge klopt, en de scheidsrechters werden bij de prijsuitreiking niet vergeten. De voorzitter van de FiSA, de Zwitser Gaston Mullegg, jarenlang op medische gronden een tegenstander van race- roeien voor dames, heeft sinds gisteren zijn mening gewijzigd. „Ik heb hier i prachtig roeien gezien", zo zeide hij, „en jj als men zich houdt aan de afstand van 1000 meter en aan bepaalde boottypen 5 geloof ik wel, dat ik over vele bezwa- l ren die ik had, kan heenstappen". „Ik zal overigens wel moeten", zo zeide hij lachend, „want de meerderheid van l het FISA-bestuur is er vóór en daarbij l moet ik me neerleggen". Een uitzondering wilde hij, wat zijn j eigen opvatttingen betreft, maken voor i het skiffnummer. Dit is volgens hem voor dames te zwaar en persoonlijk is hij van het handhaven van dit type boot j in de Europese kampioenschapen dan ook een tegenstander. Ook keerde hij zich tegen plannen die misschien moch- ten opkomen om voor dames een dub- i bele acht in te voeren. De quadruple scull kan er bij hem nog i net mee door, maar daarna moet men i stoppen is zijn mening. Over de organi- satie door de Nederlandse Roeïbond was hij uitstekend te spreken. „Ik wist dat het goed zou zijn voor ik hier kwam", zo zeide hij, „en mijn verwachtingen zijn volkomen uitgekomen". Enige tijd geleden is hij in Rusland ge- j weest om daar het roeien te bestuderen. Zijn mening is, dat er daar harder en intensiever getraind wordt dan in welk j land ook en daaraan schreef hij hoofd- jj zakelijk het succes van de Russische dames toe. En dat lukte wonderwel, nadat de elf tallen aanvankelijk goed tegen elkaar had den opgewogen. Wel moesten de blauw zwarten alles in het werk stellen en alle krachten inspannen om de bewegelijke Haarlem-voorhoede, waarin Roozen zijn buitenspelers Doets en Brussee weer op talrijke fraaie passes tracteerde, een halt toe te roepen. Dat lukte overigens niet al tijd, zodat er wel degelijk kansen kwamen voor Haarlem om een voorsprong te be halen. Maar de goede richting ontbrak steeds aan de schoten van de Haarlemmers. .Aan de andere kant schoten de RCH'ers ook niet best, zodat keeper Snijders niet zo heel veel moeite had de nul op het scoring- bord te laten. In de tweede helft kreeg hij het drukker, vooral toen Odenthal met een blessure het veld had moeten verlaten. Maar capituleren deed hij niet. Van der Voort in het RCH-doel overigens ook niet. Al moest deze wel enkele malen met lenige sprongen naar de hoeken duiken om enkele harde schoten van Groeneveld onschadelijk te maken. De mooiste kansen op een doelpunt kwamen vlak voor het einde. Maar Van Braam, die zich overigens een handig en snel midvoor toonde, miste voor RCH en Groeneveld voor Haarlem. De jeugd leverde ook haar aandeel in het plezier van de toeschouwers bij het jubileumtournooi van HFC. Tijdens de pauze stroomde een meniate jonge knapen het veld op om daar een partij voetbal van honderd tegen honderd te spelen. Een van de HFC'ers stak daar na veel moeite een stokje voor. Toen hij de bal eenmaal in handen had was hij echter nog niet gelukkig met een fel op de man spelende troep jongens achter hem. Maar de bal kwam in veiligheid.. Toen Zondagmiddag op de bosbaan in Amsterdam in het laatste nummer van de Europese roeikampioenschappen voor dames de Russische ploeg met verbluffend gemak al haar tegenstanders achter zich liet, betekende dit dat ieder der vijf nummers, de skiff, dubbeltwee, dubbelvier, vier met stuurvrouw en de acht, op naam van Rusland was gekomen. Bovendien betekende het dat vijf nieuwe baanrecords waren gevestigd. Vijfmaal klonk ten aanhore van de duizenden belangstellenden het Russische volkslied over de Bosbaan. Maar ook de Nederlandse dames verschenen viermaal aan het erevlot voor de tribune: één tweede en drie derde plaatsen voor Nederland. Een eervolle tweede plaats voor de vier met stuurman van Die Leythe en derde plaatsen voor Agnes Reuter, de skiffeuze, de dub belvier van De Vliet en de acht van Het Spaarne. De wisselprijs, de „Hol landse Windmolen", beschikbaar gesteld door de Nederlandse Roeibond, gaat naar Rusland, dat in de puntentelling hiervoor 42 punten behaalde; voor Nederland was de tweede plaats met 25y2 punt ten bewijze dat het Nederlandse damesroeien nog steeds een rol van betekenis speelt. Agnes Reuter, de Nederlandse skiffeuze startte in de finale niet zo snel, zodat zij tot ongeveer de helft van de baan in vier de positie lag achter de Poolse Iwona Je- ziersika, Eva Sika van Oostenrijk en de Russische Roza Chumakova die, roeiend met de regelmaat van een klok, op 250 meter d(e leiding van de Oostenrijkse had overgenomen. De kleine tengere Roza roei de in een iets lager tempo d'an in de voor wedstrijd, maar met een verbazend felle en toch soepele haal. Agnes Reuter had zich intussen van haar slechte start hersteld en passeerde op ongeveer 500 meter haar Poolse tegenstandster. In deze volgorde kwamen zij door de finish, hoewel de on derlinge verschillen wel werden vergroot. Onder andere door de fraaie eindspurt van de Russische skiffeuze, die haar voorsprong de laatste 150 meter met bijna één lengte vergrootte. Haar tijd van 3.48.1 min. be tekende een nieuw Bosbaanrecord. Het oude record stond met 3.50.6 min. op naam van Agnes Reuter. Voor de finale vier met stuurvrouw ver schenen aan de start de Nederlandse vier van Die Leythe, Rusland, Tsjechoslowakije en Engeland, welke laatste twee zich via de herkansingen geplaatst hadden. Deze Engelse vier was overigens de enige En gelse ploeg, die in dit milieu van zeer hoge klasse eeh rol kon spelen. Snelle start nu een felle strijd ontbrandde om de derde plaats. Intussen lagen de Russische dames bijna vier lengten voor haar tegenstandsters en passeerden de finish in 3.27.0 min., een recordverbetering met 13'/-> seconde De hevige strijd tussen Nederland en Duitsland eindigde voor het oog onbeslist, de finish-foto verwees echter onze meisjes toch nog naar de derde plaats. De finale double sculls was dfe enige waarin de Nederlandse kleuren ontbraken, doordat de ploeg van Viking iin de herkan sing door Tsjechoslowakije uitgeschakeld was. Wederom liep deze race uit op een eclatante Russische Overwinning èn een record'verbetering, ditmaal „slechts" met 3.7 seconde, waarmee het op 3.33.9 min. werd gebracht. Spaarne-acht Als laatste finale van deze wedstrijden zagen we de achten waarbij de Neder landse kleuren verdedigd werden door een

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5