Beslissingswedstrijd van HHC tegen Blauw Wit Goud-gele Virginia pfadesk*! C Mevrouw Van den Anker-Doedens nog steeds de sterkste op 500 m Argentijn Fangio wereldkampioen De honkbalcompetitie HFC Haarlem naar de eerste klasse Fraaie zege Bobeldijk op de 10 kilometer .4 A utomobilisme Luik-Rome-Luik NATIONALE KANOKAMPIOENSCHAPPEN Drie landenwedstrijd voor junioren-athleten Paardensport Mejuffrouw Evsvogel won in Blaricum Onbedreigde winnaar in Grote Prijs Zwitserland Voor de kinderen Canadees wil golf op Olympisch program FEUILLETON EN door Gordon Folk De laatste dag in de honkbalcompetitie heeft nog meer spanning gebracht dan verwacht werd. EDO haalde namelijk het stoute stukje uit door Blauw Wit in Amsterdam een 3-3 af te dwingen, terwijl het onberekenbare HCK TIW in eigen huis met 5-4 versloeg. Zo werd Zondagmiddag de wedstrijd HHC-RCH dé grote wedstrijd. Immers, HHC had het Kampioenschap in eigen huis en RCH moest tenminste één punt halen om gelijk te komen met HCK. Het werd 2-1 voor HHC, zodat RCH de degradatiewedstrijd tegen nummer 2 van Over gangsklasse A moet spelen. HHC moet een beslissingswedstrijd tegen Blauw Wit spelen vooi het kampioenschap (Zaterdag a.s. om 4 uur, waarschijnlijk op het terrein van TYBB). H.F.C. Haarlem werd eersteklasser door een 4-0 overwinning op Spartaan en mede door de 0-2 zege van Schoten 2 op Sparta. O.V.V.O.E.H.S. moet Zaterdag de beslis sing brengen in afd. A. O.V.V.O. won met 4-0 van Kennemerland. Schoten nam de derde plaats door een 2-1 zege op T.Y.B.B. en door de 3-1 zege van V.V.G.A. op Ajax. De starden in de eerste klasse zijn: E.H.S11-17 O.V.V.O11-16 Schoten 12-16 Ajax 11-13 V.V.G.A12-9 Kennemerl. 11- 6 T.Y.B.B12- 3 B Blauw Wit H.H.C A.B.C T.I.W E.D.O H.C.K R.C.H 12-17 12-17 11-13 11-10 12-10 12- 8 12- 7 Blauw WitE.D.O. E.D.O.dat reeds veilig was, heeft tegen Blauw Wit zijn sportieve plicht t.o.v. H.H.C. gedaan.' Men kan zich slechts af vragen hoe het mogelijk is. dat de Haar lemmers tot dit „kunstwerk" zijn geko men. want iedere nieuwe innings bracht Blauw Witters in scoringpositie met nul of één uit. En iedere keer wisten de E.D.O.- ers, geholpen door de nervositeit van de Amsterdammers, het toch weer te klaren. Blauw Wit nam in de eerste innings de leiding toen Linke (4 wijdt scoorde op een fraaie double van Maas. Tn de tweede in nings maakte E.D.O. door Feenstra f4 wiid) mede door een goede tik van Smit geliik (1-1). In de derde innincs bracht Van der Heiden (4 wiid) door tikken van Linke. Maas en Smit 2-1 voor de Amsterdammers od het score-bord. Drie blunders van het Amsterdamse veld brachten E.D.O.. dit maal door Feenstra en Van der Berg. op 2-3. Blauw Wit kreeg in de 4e innings twee. in de vijfde twee en in de zesde en zevende innings drie honken bezet, maar see-on deden de Amsterdammers niet. Wet hoogtepunt viel in de achtste innings Moering kreeg 4 wijd. waarna Koblens en Linke bonkslagen gaven. Drie honken bezet en nul uit. Een korte tik van Maas bracht Moering thuis (3-3). Wederom de honken bezet, en nog steeds nul uit. Leo Kops, E.D.O.'s korte ston, verschalkte in samenwerking met Lasonus toen Koblens op bet derde honk, waardoor de scoring positie der Amsterdammers was opge heven met een uit. Hierdoor werd de 4 wiid voor Kapelle niet gehonoreerd, en Smit en Nusse werden goed gefield. In de negende innings kwam Blauw Wit niet meer tot prestaties en had dus wederom een kostbaar winstpunt door slecht honk- lopen verloren. De werpers resultaten waren: Linke (BI. Wit): 5x3 sl., 2x4 wijd, 8 h.s. tegen. L. Kops, De Nieuwe en Mul (È.D.O.): 9x3 sl., 13x4 wijd, 7 h.s. tegen. E.D.O. maakte een veldfout, Blauw Wit zeven veldfouten. KennemerlandO.V.V.O. Kennemerland heeft zich gerehabiliteerd voor de nederlaag van vorige week. Het heeft O.V.V.O. zeer behoorlijk partij gegeven. Slechts in de tweede innings gaf de jeugdige pitcher Smeding twee punten cadeau. Verder deed deze jonge speler het zeker niet slecht. De oranje-zwarten kwamen er echter op het zeker voor zijn doen niet grootse werpen van Urbanus niet aan te pas. Alleen Molle- man bracht het tot twee veilige slagen. De werpersresultaten waren: Smeding (K'land): 2x3 sl., 2x4 w., 5 h.s. tegen. Urbanus (O.V.V.O.): 10x3 sl., 1x4 w„ 2 h.s. tegen. T.IW.—H.CK. H.C.K. is er in geslaagd om op de eindstreep nog twee winstpunten aan haar totaal toe te voegen Dat ze het van T.I.W. cadeau ge kregen hebben kan niet gezegd worden. Tot en met de laatste innings bleef de strijd uitermate spannend. De Amsterdammers hadden veel moeite met de curveballen van Sargentini, die goed gesteund door catcher Groen slechts vijf honkslagen behoefde te laten passeren. Gezegd moet worden, dat het veldwerk der Haarlemmers, behalve een kleine inzinking in de zesde innings, per fect was. H.C.K. nam in de eerste innings met 2-0 de leiding door goede slagen van Wille, War- tena en Sargentini. In de derde innings kreeg Sargentini een vrije loop, kwam op een korte tik van Groen op twee, stal drie en kwam door wild pitch thuis (0-3). Goed honklopen van Van 't Hoff en een tik van Nahuys brachten de stand op 1-3. Een vrije loop voor Zaandam, een fout van Kempen en een honkslag van Sint, die de bal op de schoen punt van Kempen sloeg, waardoor de bal buiten het veld rolde zorgde voor 1-5. Een honkslag van Kempen werd gevolgd door drie veldfouten van de Haarlemmers en voor Zaandam met twee straffe aangooien een eind aan de innings maakte, was het 3-5. In de laatste innings gaven de Amster dammers nog twee veilige slagen, maar ver der dan 4-5 brachten zij het niet. De werpersresultaten waren: Kempen (T.I.W.)14x3 sl., 5x4 w., 7 h.s. tegen. Sargentini (H.CK.): 2x3 sl., 6x4 w., 6 h.s. tegen. H.H.C.—R-C.H. Deze wedstrijd begon reeds zeer sensatio neel. Want nadat Smidt R.C.H. voor 3x3 slag aan de kant gezet had kwam men tot de ontdekking dat de werpersplaat verkeerd lag en mocht R.C.H. het nog eens gaan pro beren. Overigens met hetzelfde resultaat. Bo vendien bleek, dat H.H.C. Jongeling en Ho- genbos uit de ploeg gelaten had, hetgeen de Blauw Witters langs de kant meer appreci eerden dan het voltallig aanwezige H.C.K. HH C slaagde er desondanks in de Racing een 2-1 nederlaag te bezorgen. Jole en Duinker gaven in de vierde in nings H H.C. een 1-0 voorsprong, mede dank zij twee vrije lopen. Verder brachten de H.H.C.-ers het niet. De gelijkmaker kwam in de achtste innings. Honkslagen van Vrene- goor en Pelser waren goed voor 1-1. Had Houtkamp toen een goede stootslag gegeven, het had er somber voor H.H.C. uit gezien. Thans bracht hij met zijn korte tik pe'.ser ;ussen twee en drie in verlegenheid. HH C. scheen de wedstrijd te gaan winnen toen Vrenegoor en Smidt goede tikken gaven, maar ontactisch slaan van Jole bracht twee nullen op het scorebord en geen runs Aan voerder Duinker zorgde toen met een fraaie slag voor 2-1, waartegen R C.H. in haar laat ste beurt niets meer stelde. De werpersresultaten waren: Smidt (H.H.C.): 10x3 s!.. 2x4 w-, 7 h.s. tegen. Houtkamp (R.C.H.): 5x3 sl., 2x4 w., 9 h.s. tegen Schoten—'T.Y.B.B. In een genoegelijke en Op hoog peil staan de wedstrijd heeft Schoten een 2-1 zege op T.Y.B.B. behaald. Schoten nam in de 5e in nings met 2-0 de leiding. Door honkslagen van De Bok en Geurts en een vrije loop T.Y.B.B. scoorde in de zevende innings tegen door een paar fouten in het Schoten- veld en een tik van Rombouts. Overgangsklassen „Haarlem" werd dus kampioen en in af deling A moet de wedstrijd Catchers—Sparta nu beslissen wie er over 14 dagen tegen R.C.H. om een plaats in de eerste klasse mag spelen. In de B-afdeling is er nog geen be slissing. DEC. won van D.OS. met 10-5. Vo'ewijckers verloor met 3-5 van UV-V., terwijl V.V G A. 2 van Ajax won met 17-4. De laatste wedstrijden moeten hier de beslis sing brengen. De uitslagen waren: Eerste klasse A: KennemerlandO VVO 0-4, Schoten—TYBB 2-1: VVGAAJax 3-1. Eerste klasse B: Blauw WitEDO 3-3; HHC —RCH 2-1 (RCH moet degradatiewedstrijden spelen): TIW—HCK 4-5. Overgangsklasse A: HFC HaarlemDe Spartaan 4-0 (HFC Haarlem kampioen, pro moveert naar le klasse); SpartaSchoten 2 0-2. Overgangsklasse B: DECDOS 10-5; De VolewiickersUW 3-5; VVGA 2—HFC Haar lem 2 17-4. Tweede klasse A: NeptunusSVV 3-2 (Nep- tcr.us promoveer!). Tweede k'asse B: Ajax 2Schoten 3 5-4; RooswijkRCH 2 4-4. Promotie 2e klasse: RCH 3—THB 11-1; RCH 3 promoveert. 4e klasse A: SC Haarlem 5Kennemerland 3 20-2; Haarlem 3—DCO 2 13-4. 4e klasse B: Schoten 4—DIO 2 4-1, HHC 4 —TYBB 3 21-0. 4e klasse C: Rooswijk 3—DSB 2 4e klasse D: Rooswijk 2RCH 5 8-3. Promotie derde klasse: BloemendaalTerras vogels 20-8. Bloemendaal promoveert. Het voorlopig klassement van de rit Luik RomeLuik opgemaakt toen het traject van Spa naar Luik nog gereden moest wor den ziet er als volgt uit: 1. PolenskyLinge (Did.) met Porsche; 2. GendebienFraikin (B.) met Lancia; 3. StorezChanal (Fr.) met Porsche: 4. Houet Blaise (Fr.) met Alfa Romeo; 5. Cotton Lemerie (Fr.) met Salmson; 6. RedelePons (Fr.) met Renault; 7. ReipBovens (B.) met Fiat; 8. BarrePellecuer (Fr.) met Porsche; 9. CelerierRevillon (Fr.) met Porsche; 10. SabineLeroux (Fr.) met Porsche. Klassement per categorie: boven 2000 cc. I. GendebienFraikin (B.) met Lancia; van 13002000 cc. 1. PolenskyLinge (Did.) met Porsche; van 10001300 cc. 1. SabineLe roux (Fr.) met Porsche; van 750—1000 cc. 1. PoirotFery (Fr.) met Panhard; tot 750 cc. 1 Redelle—Pons met Renault. De deelnemers hebben voortdurend met slecht weer te kampen gehad. Vele ploegen werden tot opgeven genoodzaakt. In de Alpen werd het parcours gewijzigd, maar de Galibier moest genomen worden in de nevels terwijl het stortregende, zodat hoge eisen aan uithoudingsvermogen en rijvaardigheid werden gesteld. ADVERTENTIE U merkt het direct aan kleur, smaak geur Aan de Haarlemse Kano Vereniging was ditmaal de organisatie opgedragen van de nationale kanokampioenschappen. Deze eer was haar te beurt gevallen omdat in Sep tember deze populaire Haarlemse watersportclub het 25-jarig bestaan herdenkt. En, het moet onmiddellijk worden beaamd, zij heeft zich keurig van de zware taak ge kweten. Er was grote belangstelling maar door diverse omstandigheden, buiten de schuld van de vereniging, kwam men met het tijdschema achter. De fel betwiste strijd op het hoofdnummer, de 10 km voor heren senioren begon een uur later dan men van plan was. Maar zulks heeft het enthousiasme langs de boorden van het Zuider Buiten- spaarne niet kunnen temperen. De weers gesteldheid had iets beter gekund. Het bleef gelukkig droog, maar het zo onmis bare zonnetje verscheen toen Bobeldijk door de finish ging van de 10 km. Pre cies d'us bij het einde van de wedstrijden! Die fraaie race over 10 km. vormde een waardig slot van een geslaagd watersport- feest. Bobeldijk, die reeds in de morgen uren enkele fraaie successen had geboekt, kreeg in de kampioen 1953, J. Klingers, een tegenstander van formaat te bekam pen. Bobeldijk, belust op revanche voor zijn nederlaag tegen Klingers op de 500 meter, die laatstgenoemde in 2.06,5 had weten te winnen, bleek in uitstekende conditie, want nadat hij tot 2 km. voor de finish grote moeite had gehad om zijn te genstander achter zich te laten en daarin niet altijd slaagde, omdat Klingers steeds fel terugsloeg, bleek de man van Quo Va- dis over de meeste adem te beschikken. Klingers kon het tempo toen niet meer volgen en zakte af. In de tijd van 49 min. 30.1 sec. ging Bobeldijk als eerste door de finish. Achter hem had Klingers zo veel van zijn krachten gevergd dat hij ten slotte nog t.wee tegenstanders moest laten passeren. Het waren P. Bunschoten en J. Kracht resp. van Quo Vad'is en De Geuzen, die de oud-kampioen met vele lengten versloegen. De uitslag van deze race was: 1. J. Bo beldijk, Quo Vadis, Koog aan de Zaan 49.30.1; 2. P. Bunschoten idem, idem, 50.21.5; 3. J. Kracht, De Geuzen, Zaandam 50.23.8; 4. J, Klingers, idem, idem, 51.59. Van Koersel derde Klingers' overwinning op de 500 meter was evenwel verdiend geweest. In fraaie stijl finishte hij in de tijd van 2 min. 06.5 sec, vóór Bobeldijk die er 2.07 over deed, waarna de Haarlemmer Van Koersel op de derde plaats eindigde in 2.07.4, overigens een goede prestatie van de man. van Spaarnevogels. Een volkomen verwacht succes bracht de 500 m. K I voor dames senioren. Hier be haalde mevrouw v. d. Anker-Doedens (Trekvogels) voor de zoveelste maal de kampioenstitel. Haar tijd bedroeg 2 min. 34 sec. Tweede aankomende was mej. T van Zandvoort (Genneper Molen, Eindho ven) in 2.35.4. derde A. Vreenegoor (Trek vogels, Haarlem) in 2.38.3. De vierde race waaraan een kampioens titel was verbonden was de K 2 Senioren klasse over 500 meter. Bobeldijk met zijn clubgenoot Bunschoten (Quo Vadis) zege vierde in 1.57 over het dubbel Klingers/ Kracht (De Geuzen) lieten afdrukken. Op digden Dil/Labour 2.59.7. die 1.58.2 voor zich de derde plaats ein- van Quo Vadis in Deze zelfde race Haarlems succes voor dames gaf een eerste plaats strijken in 2.21.6. Maar het verschil met nummer 2, de dubbel mej. Vreenegoor/Oosterbeek (Trekvogels, Haar lem) bedroeg slechts 0.4 sec. Er werden nog diverse nummers voor adspiranten en junioren alsmede voor nieuwelingen gehouden die felle strijd te zien gaven. Haarlemse successen vielen daarbij practisch niet te vermelden. Er waren in totaal ruim 100 deelnemers. Deelnemende verenigingen waren: Viking en Frisia (Amsterdam), Quo Vadis (Koog aan de Zaan), De Geuzen (Zaandam), Trekvogels, Spaarnevogels en Haarlemse Kano Vereniging (Haarlem), Zwetplassers (Wormer), De IJssel (Zutphen) en Gen neper Molen (Eindhoven). Duitsland behaa'üe de overminning in de drielandenwedstrijd voor de athletiekjeugd van België, Duitsland en Nederland, die in het Heyselstadion in Brussel is gehouden. Twaalf van de 15 nummers welke op het pro gramma stonden werden door de Duitsers gewonnen. In de overige drie, de 400 meter, het polsstok-hoogspringen en de 4 x 100 meter estafette wonnen de Belgische jongens Ondanks het povere eindresultaat voor Nederland de Nederlandse ploeg bezette de laatste plaats in het eindklassement verbeterde Janssen (AAC) toch het Neder landse jongensrecord op de 1500 meter. Jans sen behaalde op deze afstand de tweede plaats met 4 min. 3.6 seconden, waarmede hij 2.6 seconden beneden het Nederlandse record bleef, dat hij zelf op 11 Juli van dit jaar in Hengelo op 4.6.2 gebracht had. De Meent in Blaricum is Zaterdag weer het trefpunt geweest van concours-rijdende Nederlanders, 's Morgens werd er begonnen met de dressuurprc=f L. Mej. Tonny Eijs- vogel uit Haarlem, die het vorig jaar de wisselbeker gewonnen had, moest deze dit jaar verdedigen en slaagde hierin met het paard Bonfire, zij verwierf tevens de vierde prijs met haar paard Cijpresse. In de dres- suurproef M veroverde zij de beker cok en bij de Park Hacks werd zij tweede. De Haarlemse Amazone mevrouw Iburg slaagde er in met Missive twee vierde prijzen te bemachtigen n.l. in het nummer Park Hacks en in het concours d' élégance. Indian Prince, de schimmel van dr. Eijs- vogel werd derde in het jacht springcon cours en de heer Quarles van Ufford met Anita bezette de tweede plaats in de ge- schiktheidsproef voor jachtpaarden. De Argentijn Fangio is er met zijn Mer cedes niet alleen in geslaagd op het cir cuit van Bremgarten de Grote Prijs va» Zwitserland te winnen, doch tevens legde hij beslag op de wereldtitel voor autocou reurs. Hij heeft een puntentotaal bereikt- dat door geen van zijn concurrenten kan worden geëvenaard. Het verhaal van de race is kort: Fangio kwam, zag en over won. Reeds na de start 16 wagens wa ren vertrokken nam hij de kop, die hij tot de finish niet meer afstond. Op meesterlijke wijze stuurde hij zijn wa gen door de bochten, die gevaarlijk waren door de regenval voor en gedurende de wedstrijd. De enige, die een bedreiging voor hem vormde, was zijn landgenoot Gonzales, aan het stuur van een Ferrari. De overige deelnemers hadden weinig of geen kans te gen deze cracks, die als enigen de volle 480 km uitreden, hun concurrenten een of meer ronden achter zich latend. Fangio nam na het startsein onmiddellijk de kop. Op hem volgden de Engelsman Moss en Gonzales. Deze positie bleef gehand haafd tot de 19e ronde. Toen staakte Moss wegens motorpech de strijd en schoof Gon zales naar de tweede plaats. Achter hen ontspon zich een duel tussen de Engelsman Hawthorn, de Fransman Trintignant en de Duitser Hermann, dat in het voordeel van laatstgenoemde eindigde. De uitslag luidde: 1. Fangio (Arg.) met Mercedes 480 km in 3 uur 34,5 sec., gemid delde 159,650 km/u; 2. Gonzales (Arg.) met Ferrari 3.01.32.3, 158.803 km/u; op een ronde: 3. Hermann (Did.) met Merce des 3.02.31.6; op twee ronden: Mieres (Arg.) met Maserati 3.0041.7; 5. Mantova- (Arg.) met Maserati 3.00.41.7; 5. Mantova- (GB) met Maserati 3.01.52.6. De snelste ronde werd gereden door Fan gio in 2 min. 39.7 sec., hetgeen een gemid delde van 164/108 km per uur betekende. De stand in de competitie om het wereld kampioenschap luidt thans: 1. en wereld kampioen Fangio (Arg.) 45 pnt.; 2. Gon zales (Arg.) 23!/!> pnt.; 3. Hawthorn (GB) 30Vj> pnt.; 4. Kling (Did) 10 pnt.; 5. Vuko- vitch (VS) 8 pnt. s?2- Haarlems succes. Hier gingen mevrouw v. d. Anker-Doedens en mej. Van Zandvoort (Genneper Molen, Eindhoven) met de Gewapend met een ijzeren staaf en een zware zweep rende de dierentemmer de stad in. Hij was de enige man. die in de buurt van de leeuw dorst te komen, want daar voor was hij temmerEn het was zijn eigen leeuw; misschien zou het beest hem gehoorzamen! Er gingen nog meer mannen van het circus mee; zij hadden een hok bij zich, zo-een, waarin de dieren worden gesloten, als het circus met de trein reistDe temmer zou nu proberen de leeuw in dat hok te jagen Zo kwam de temmer in de straat, waar de leeuw stond, bij de lantaarn, waar de verschrikte Bunkie bovenin zat De leeuw begon te brullen, toen de temmer de hoek om kwam. „Af!Leo!koest!", riep de man. Hij zwaaide met de zweep en liet die knallen; de ijzeren staaf hield hij voor zich uit, want als de leeuw hem aanviel, zou hij zich moeten verdedigen! De andere mannen hadden het hok bij de straathoek neergezet. Nu probeerde de temmer, het dier daarin te drijven Bunkie keek van boven af toe De athletiekwedstrijden om de Muiier- beker, gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van HFC, werden Za terdag onderbroken voor een wedstrijd doelschieten, waaraan alleen HFC-vete- ranen boven veertig jaar deelnamen. Ha genaar won met het maximum aantal punten vóór Dorsman en HFC's voorzitter Van Houten. Oud-voorzitter dr. Spoelder was een van de velen die ook een kans waagden. Men ziet hem op de foto een felle schuiver geven op het in vakken verdeelde doel. Onnodig te memoreren dat het gelach, maar ook het applaus, soms lang aanhield. De heer John Hopkins, organisator van bot internationale 7z holes tournooi :n Mon treal, wi. ei-n acie beginnen mee het doel te verkrijgen dat golf op het Olympisch program wordt geplaatst. Hij wenst dat e.k r.nd vertegenwoordigd zal worden door een ploeg van vier spelers, uiteraard amateurs, c-n is va r plan het l.O.C voor te stellen de nrl'.ge fon-sen verschaffen voor de deel neming van deze ploegen. BRITSE SCHEIDSRECHTERS NAAR RUSLAND. De FA heeft bekend gemaakt dat twee Britse scheidsrechters, Ling uit Cambridgeshire en Ellis uit Yorkshire, uit nodigingen hebben aanvaard om de volgende maand „vriendschappelijke internationale wedstrijden" in Rusland te leiden. Het is niet bekend welke wedstrijden. Dit is de eerste maal dat Britse scheidsrechters een dergelijke uitnodiging uit Rusland hebben ontvangen. 6) Mijn proefnemingen, die tussen haakjes geen oorlogsgeheimen betreffen, maken het noodzakelijk, in de strikste afzondering te werken. Die afzondering kan ik op mijn eiland in de meest ideale vorm vinden. Meer kan ik er niet over zeggen, omdat ik vender niets wil toevertrouwen aan een brief die in verkeerde handen kan raken. Volgende keer dat je in Engeland komt zul je me vinden in m'jn koninkrijk, in gezel schap van mijn onschatbare hulp. Ik hoop, dat je dan een deel van je verlof mijn gast zult willen zijn. Ik verzeker je, dat je je hier met zult vervelen. Je bent geïnteres seerd in het vogelleven. Op dat gebied is er hier machtig veel te bewonderen. En als je daar genoeg van mocht krijgen, dan wacht er nog werk met schop en houweel. Het in teresseert me namelijk in hoge mate, of er hier vroeger een nederzetting geweest is van geestelijken en of er sporen te vinden zijn van vroegere beschavingsperioden". De brief eindigde met het nieuwtje over de aankoop van de collectie Chinees porse lein. Een bijna niet te ontcijferen door de professor geschreven naschrift vertelde nog iets over Bills halfbroer Bruce. Onge veer twee jaar na de dood van Bill's moe der hertrouwde professor Macavoy met een beeldschone Spaanse die hem een tweede zoon schonk, maar enige tijd later tevens onmiskenbare grond tot echtschei ding. Bruce werd aan de hoede van prof. Macavoy toevertrouwd. Hij bleek op den duur net zoveel op Bill te lijken als vuur op water. In zijn manieren en uiterlijk had hij iets weg van de Spaanse schoonheid van zijn moeder. Een donker Zuidelijk type met een aantrekkelijke lach, op oudere leeftijd een gevaar voor al wat vrouwelijk schoon had. Hij koos de vro lijke en gemakkelijke weg in het leven, de brede asphaltweg voor gierende sport auto's, met moderne bars en lustoorden als mijlpalen. Als demonstrator van dure auto's voor de rijke kringen kende hij de weg naar luxueuze ontspanningsgelegen- heden maar ook naar de duistere hoeken van de samenleving. En ging het niet alle maal even gesmeerd in de zaken, och, dan was de oude heer er nog altijd om op terug te vallen. Die zwom in het geld en kon best wat missen. Over hem schreef de professor: „Ik zie hem weinig en merk alleen iets van hem als hij geld nodig heeft. Dat komt meer voor dan ik prettig vind. Ik weet echt niet wat ik met hem aan moet en vraag me vaak angstig af, wat er van hem terecht moet komen als hij doorgaat zoals nu. Was hij maar naar zee gegaan, zoals jij. Maar ja, dat is nu eenmaal niet anders En daarmede, wat abrupt alsof het on derwerp te pijnlijk was om over te schrij ven, eindigde de brief aan Bill. Bill glimlachte, terwijl hij een nieuwe sigaret opstak. Hij nam zich voor, zeker een groot deel van zijn verlof op het ge heimzinnige eiland door te brengen. Het zou niet lang meer duren, voor hij weer met verlof in Engeland was. Eik verlof had hij voor een belangrijk deel bij de gou verneur doorgebracht, ditmaal, na zo lange tijd, zou hij het niet anders doen. Hij ver heugde zien op het vooruitzicht, van een rustige, eenzame ontspanning op het nieuw verworven eiland, op het terugzien van Turpitt ook. Flink wat lichaamsarbeid met schop en houweel zou hem ook geen kwaad doen. Ja, met verlangen zag hij uit naar wat rust in het dorado van zijn vader, welke geheimen en mysteries er ook aan verbonden waren. Die avond had Bill een echte zeemans- ontspanning aan wal. De volgende ochtend stoomde de Cape Agulhas de haven van Valparaiso uit, met een stuurman-met ka ter. Geen van de opvarenden wist toen, dat de Cape Agulhas de laatste reis begon nen was en nimmer meer een haven zou binnenlopen Bill Macavoy zou Engeland in geen ja ren meer zien opdoemen aan de horizon. De brief van zijn vader bereikte hem eind Augustus 1939. Ergens in het Noorden van de Atlantische Oceaan, op weg naar de thuishaven, werd kort na het uitbreken van de tweede wereldoorlog de Cape Agul has aangevallen en overmeesterd door een Duitse raider, die niet onder Duitse vlag voer. De vrachtvaarder rustte korte tijd la ter op de bodem van de Oceaan. Terwijl het schip zonk vuurden de mitrailleurs van de overweldiger op de reddingsboten met overlevenden. Bill werd later van een red dingsvlot opgepikt door de duikboot. Dit was het begin en het einde van de wereldoorlog voor Bill als zeeman. Zes jaar en negen maanden verbleef Bill Macavoy in een gevangenkamp voor zee lieden. Gedurende de eerste maanden kreeg hij van tijd tot tiid sterk gecensureerde brieven van de „gouverneur" die kennelijk zeer gedeprimeerd was zowel door de oor log als door het feit, dat zijn zo geliefde zoon als een der eersten was uitgescha keld bij het dienen van zijn vaderland. De laatste van deze brieven bereikte Bill kort na het begin van de luchtslag om Londen. Die brief was getikt op een andere schrijfmachine dan gebruikelijk, en blijk baar een gloednieuwe. Ook ditmaal was er weer een met de hand geschreven post scriptum; „Het spijt me je te moeten berichten, dat Amelia Rawson, de secretaresse die mij voor zovele jaren altijd geholpen heeft, juist nu niet meer tegen de moeilijkheden op kon en haar werk heeft moeten opge ven. Ik zal er voor zorgen, dat het haar aan niets mankeert. Gelukkig genoeg heb ik iemand anders kunnen vinden die haar taak voortreffelijk kan overnemen. Zij is nog jong en dat heeft zijn bezwaren, maar zij heeft daardoor ook kans, zich tot een voortreffelijk opvolgster van Amelia te ontwikkelen. Ze is vrolijk, vlug van be grip, ordelijk en altijd bereid om te hel pen, zelfs een moeilijk iemand als ik ben. Aan de wijze waarop zij deze brief getikt heeft zul je zien, dat zij uiterst nauwkeu rig kan werken. De oude schrijfmachine was eigenlijk met Amelia versleten, en op aandrang van juffrouw Malleson, de nieu we secretaresse, heb ik onlangs een nieuwe gekocht naar haar keuze. God zegene je, en het zij ons gegeven, elkaar spoedig weer te zien. R. St. J. M." Ongeveer twee maanden later ontving Bill een nieuwe brief. Maar niet getikt en niet voorzien van de handtekening van zijn vader De brief bleek geschreven te zijn door diens nieuwe secretaresse, juffrouw Malleson. „Geachte heer Macavoy, „Met gevoelens van diepe smart moet ik u op een zeer ernstige mededeling voorbe reiden. Kort na het invallen van de avond werd het huis van uw vader drie dagen geleden getroffen door een bom. Het huis werd volkomen verwoest. Het bleek on mogelijk orn de overblijfselen te identi ficeren van hen die zich ten tijde van de catastrofe in het huis bevonden. Maar aangezien ik die middag bij uw vader werkte en hij mij daarbij mede deelde van plan te zijn des middags en avonds het werk af te maken waarmee hij bezig was, hetgeen waarschijnlijk bete kende, dat hij hiermee tot vroeg in de ochtend bezig zou zijn, ben ik bang dat ik u weinig hoop mag laten over het lot dat uw vader trof. Het is mijn vaste overtui ging, dat hij bij deze luchtaanval om het leven is gekomen, vooral nu nij sindsdien niets van zich heeft laten vernemen. Ik heb getracht elders, bij alle mij be kende adressen, te informeren of hij mis schien die avond toch uit is geweest, doen overal kreeg ik een negatief bescheid. Ik vrees dat ik u niets anders berichten kan dan de practische zekerheid, dat uw vader de dood heeft gevonden tijdens zijn werk. Ik behoef u, die hem zo van nabij kende, nauwelijks te vertellen hoezeer het einde van iemand als prof. Macavoy mij heeft aangegrepen. Steeds is hij mij, zijn onder geschikte, met de grootste welwillendheid en vriendelijkheid tegemoet getreden. De gevoelens, die mij bij dit verlies beheersen, maken het mij duidelijk, hoezeer deze brief van mij u treffen moet. Hoe ware het te wensen, dat hij aan zijn aanvankelijk voornemen gevolg had gegeven, naar zijn êiland te vertrekken voor voortzetting van zijn werk. Verscheidene malen heeft hij mij verteld, hoezeer hij zich op uw bezoek aan het eiland na de oorlog verheugde. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6