Vooruitzichten voor bollenteelt in Brabant schijnen niet gunstig Kort en bondig EN OP ZEE Ook binnen Indonesië liggen nog een „Goa" en „Malakka' Experiment in Westerhoven Maakte Sukarno toespeling op Brits Borneo en Portugees Timor Luidsprekers bhN'SDAG 24 AUGUSTUS 1954 6 Moeite en toewijding ten spijt Nog geen rijksdaalder Niet optimistisch In Wales starten 27 Nederlanders Honkbal- en cricket programma Zaterdag en Zondag T eleurstellend Hoofdprijzen Staatsloterij Scheepvaart Bak kér WIN K E L U w ba k ker Van onze correspondent in de bollenstreek) Vijf kilometer voorbij Valkenswaard dicht bij de Belgische grens ligt het dorpje Westerhoven. Het is een klein plaatsje zo als er nop zoveel in het Zuiden van Noord- Brabant liggen. De bevolking probeert er nog iets op de hooggelegen zandgronden te telen, maar komt nauwelijks aan een mens waardig bestaan. Iets wat de enkele toe rist die er komt niet ziet, want voor hem zijn die paar boerderijtjes en landerijen, weggedoken tussen dennebossen, juist schilderachtig. Het pittoreske gaat hier, als maar al te dikwijls, met de armoede hand in hand. Deze armoede heeft de burgemeester, de heer Schram, er toe gebracht om de enige kans tot het verbeteren van het welvaarts peil van de boerenbevolking uit te buiten. Door het plaatsje stroomt de Beekloop, een zijriviertje van de Dommel, en daar heeft hij zijn hoop op gevestigd. In samenwer king met de Cultuurtechnische Dienst is een plan ontworpen om het water van dit riviertje te gaan gebruiken voor de water voorziening van de landerijen. Er is een stuwdammetje gebouwd, waardoor men in staat is de watertoevoer te regelen. Via een ingewikkeld stelsel van sloten, sloot jes en greppels kon men 53 hectaren van water voorzien. De eerste proef slaagde en inmiddels is ook een tweede stuk van de zelfde grootte in het infiltratieplan opge nomen. Indien er voldoende geld is, zal op die manier in samenwerking met de gemeenten Dommelen en Bergeyk nog 530 hectaren geschikt worden gemaakt voor de landbouw. Het was hard nodig, want de grond was 20 slecht, dat de boeren voor sommige ge deelten zelfs geen rijksdaalder per hectare pacht wilden betalen. Een paar dagen mooi droog weer konden al voldoende zijn om de oogst geheel of gedeeltelijk te doen mislukken. Nu kunnen er op de geïnfil treerde grond zelfs bieten worden ver bouwd. De burgemeester was hiermede echter nog niet tevreden, hij zocht ook naar winstgevende gewassen, die bovendien het risico van de eenzijdig georiënteerde land- bouwbedrijfjes konden spreiden. Tulpen staan bekend als winstbrengers en dus werden bij het Bedrijfschap voor Sierteelt producten inlichtingen ingewonnen. Hoe veel bewondering men daar ook heeft voor het moedige plan van de heer Schram, teeltvergunningen kunnen niet worden uitgegeven voor dit nieuwe gebied. In de bloembollenstreek zelf zijn veel meer lief hebbers voor teeltvergunning, dan er kun nen worden geholpen. Men adviseerde de burgemeester te trachten contractteelt te krijgen. Om de mogelijkheden van de teelt van tulpen te onderzoeken werd een aantal practici uit de bloembollenstreek gevraagd hun oordeel te geven. Zij hebben zich, zeer tot hun spijt, niet al te optimistisch kunnen uitlaten. Wel liggen Westerhoven en de bollenstreek beide op zandgrond, het ver schil is echter even groot als tussen oud De motorzesdaagse Voor de internationale Motorzesdaagse, die van 20 tot en met 25 September in Wales wordt gehouden, bestaat in Nederlandse motorrijderskringen grote belangstelling. De inschrijving voor deelneming is thans ge sloten en bij de KNMV, die voor de aan melding in Engeland moet zorgen, hebben zich 27 deelnemers gemeld. Een opmerke lijk groot aantal, dat ruim tien percent uit maakt van het totaal, dat tot de zesdaagse wordt toegelaten. Met de vaasteams A en B zullen ook twee clubteams in Wales starten, namelijk één van de KNMV en één van de motorclub „Ons Genoegen 1945" te Bolnes. Nadat de ploegen voor de Zilveren Vaas reeds waren samen gesteld moesten wijzigingen worden aange bracht, omdat Witberg uit Monster, die deel zou uitmaken van een der officiële teams, geen verlof uit de militaire dienst kon krij gen en Evert Bos, die als reserve voor het KNMV-clubteam was aangewezen, verstek moest laten gaan. Het gevolg van een en ander is, dat de teams nu als volgt zijn samengesteld: Vaasteam A: Haaker, Badhoevedorp. Rozen berg, Maastricht en Olie, Waddinxveen. Reserve Emmelkamp, De Bilt. Het Vaasteam B bestaat uit: Den Haan, Strijen, Jansema, Hengelo en Schram, Am sterdam. Reserve is Langeveld, Noordwij- kerho.ut. Het KNMV-clubteam bestaat uit: Haaker, Badhoevedorp, Van Rijssel, Den Haag en De Vos, Rijk (Haarlemmermeer). Reserve is Schreuders, Haarlemmermeer. Het team van „Ons Genoegen 1945" word! gevormd door Groeneveld en Van Ewijk, beiden uit IJsselmonde, alsmede Vos uit Dordrecht. Als individuele rijders zullen in de zes daagse uitkomen Pellikaan, Den Haag, Bak ker, Wassenaar, Markus, Amsterdam, v. d. Mispel, Driebergen. Knijnenburg, Wassenaar, Oude Wolbers, Hengelo (O.), Brouwer. Wilnis, Clynck, Helmond, v. d. Noll, Rotter dam, Bestebreurtje, Barendrecht, Van Wees, Amsterdam en Veer. Borculo. Twee van deze Nederlandse deelnemers, namelijk Van der Noll en Emmelkamp zul len met een zijspancombinatie uitkomen, respectievelijk met de zijspanpassagiers Uit- tenbogaar.t (Rotterdam) en Heinen (De Bilt). Het honkbalprogramma voor Zaterdag en Zondag aanstaande luidt: Zaterdag. Eerste kl. A: (16.AjaxKen- nemerland; (16.OVVOEHS. B: (16. ABC—TIW. Overgangski. B. (15.30) DWSDEC. Tweede kl. B. (16.RCH 2Schoten 3. Afd. 3 B: (15.30) SC Haarlem 4— THB 1. 4 B: (16.Terrasvogels 2TYBB 3. Zondag. Overgangski. A: (10.30) The Cat chersSparta. Afd. 3 B: (12.—) HHC 3—RCH 4. 4 B: (14.30) HHC 4—DIO 2. Cricket Zondag. Eerste klasse: HaarlemVRA; Hermes DVS—Sparta; KampongPW; Quick (N.)—VOC; Excelsior—Quick (H.) (terrein Quick). Tweede klasse D: ACC 3CVHW; VRA 2 Haarlem 2. brood en cake. De oorsprong is wel het zelfde, de bergen in Frankrijk en Duits land. De zandgronden van Brabant en Bel gië zijn echter reeds gevormd in het dilu viale tijdperk, vele honderden jaren gele den. Het zijn zuivere verweringsproducten, waar alleen zeer weinig eisende planten als heide en dennebomen nog wat voedsel kunnen vinden. Het zand van de bloembol lenstreek is eerst in de zee terecht geko men en deze heeft een laagje kalk om de zandkorreltjes gevormd, waardoor de bloembollen zich zo best daarop thuisvoe- len. Het zand is ook zuiverder en biedt niet zoveel kans voor allerlei ziektekiemen voor de bloembollen als de humusrijke bouwvoor van de zandgronden in Brabant. Een kweker in Beverwijk heeft voor het eerst dit jaar gladiolen in Westerhoven op contract laten telen. Hjj is zeer tevreden over de groei, maar de mensen uit d:: bloembollenstrek waren van mening, dat men daarover dit jaar niet best kan oor delen, want het klimaat is zeer ongunstig voor de gladiolen geweest. Men wil de knol len zien als ze uit de grond komen. En liefst gedurende een paar jaar, zodat men een oordeel kan vestigen over de kans op ziek. Het gehele bezoek moet een beetje te leurstellend zijn geweest voor deze energie ke burgervader. Misschien zullen er bedrij ven met landhonger zijn, die zich tot deze omgeving zullen wenden met contractteelt. Een nieuw centrum van de bloembollencul tuur ziet men er echter niet zo gauw ko men. Veel beter was men te spreken over een ander plan, dat ook al aardig opschiet. Er ligt een stuk „bouwland" tussen de bossen, dat nergens meer voor deugde. Dit is ver pacht en thans wordt er „metselaarszand" en grind gewonnen. Er ontstaat zodoende een meer van niet minder dan twaalf me ter diepte en van zeer grote oppervlakte. Midden in dat meer blijft een eilandje staan, waarop eens een hotel zal komen, want men heeft van de nood een deugd ge maakt en de eens zo waardeloze grond zal eerlang een prachtig natuurbad zijn gewor den met helder water, waarvan de kleur met het weer zal wisselen van prachtig diep blauw tot blauwgroen. De kansen op de vorming van een toe ristisch centrum zijn in Westerhoven veel groter dan op die van een bloembollencen trum. Men heeft er alles mee, een nog on gerepte natuur, bossen, heide, heuvelachtig land, kortom 'alles wat een stedeling zich in zijn vacantie kan wensen. En bovendien ligt dit dorpje maar een paar kilometer van de grote weg welke van Eindhoven naar België leidt. Er is maar één bezwaar, dat zelfs burge meester Schram niet zal kunnen opheffen; dat der straaljagers. Maar deze gillende en donderende vlegtuigen kan men nergens meer ontlopen. 4e klasse 6e lijst 50.000: 19589 15.000: 4433 10.000: 18053 2.000: 6325 1.500: 6396 13547 14835 1.000: 1497 6159 9804 15007 19618 20758 400: 1257 1414 9395 13922 15562 16345 18787 20774 200: 1239 1472 2134 3092 4125 4232 4249 4893 5068 5686 5975 6657 6843 7227 8060 8272 8905 11076 11258 11864 11933 12067 12444 12615 12761 14976 14986 15862 16751 16769 17086 17288 18064 19456 19511 19683 20258 20968 VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Op de vette varkensmarkt te Leiden was de aanvoer: 213 vette varkens. Notering: zware 198200, lichte 195200, slagersvar kens 202204, zeugen 180—182.. Handel: flauw. BINNENLAND De K.N.A.C. heeft haar Zwitsere zus- terclub gevraagd, of het juist is, dat ver scheidene Zwitserse Alpenpassen ten gevolge van het noodweer zijn gesloten. Zij heeft daarop als antwoord ontvangen, dat alle bergpassen voor het autoverkeer zijn ge opend. —De burgemeester van Delft heeft na mens het Carnegie-heldenfonds een drietal beloningen uitgereikt aan jeugdige redders. Een polshorloge met inscriptie kregen de zestienjarige Hubertus H. M. de Vreede en de vijftienjarige Adriaan van der Kruk. Beide jongens hadden op Nieuwjaarsdag een zevenjarig jongetje gered, dat in het gracht water aan het Achterom te Delft was ge raakt. De achttienjarige Gerrit H. J. Nieu- wenhuyse te Delft, die ongeveer een half jaar geleden een vijfjarig kind had gered uit de gracht langs de Molslaan, kreeg een vulpenset met inscriptie. Volgens een opgave van het C.B.S. is in Juli voor f202,4 millioen aan nieuwe ver zekeringen afgesloten, waarvan f 84,3 kapi taal, f 98,8 rente- en f 19,3 volksverzekering. Het totaal der nieuw gesloten verzekeringen in Januari/Juli is hiermede gekomen op f 1452,6 millioen tegen f 1297,7 millioen in hetzelfde tijdvak van 1953. Na het Indonesische verzoek het Neder lands-Indonesische geschil over Nieuw Gui nea op de supplementaire agenda van de Algemene Vergadering van de UNO te plaatsen, hebben thans ir. Alvarez Manu- sama en dr. J. P. Nikijuluw, namens de „Zuid-Molukse regering", zich telegrafisch tot de secretaris-generaal van de UNO gewend, met het verzoek eveneens het „Zuid- Moluks-Indonesische conflict in het raam van de plaats gehad hebbende rechtsontwik keling in Indonesië en de slechter wordende toestand in dat land" in discussie te nemen. In de Limburgse gemeente Greven- bicht zal van 17 tot en met 21 September het Tweede wereldyrijgezellencongres wor den gehouden. Er is een gevarieerd pro gramma samengesteld. Grevenbicht zal tijdens het congres feestelijk worden ver licht en versierd. Er zullen onder meer door de heer G. Greijn, de gemeentesecretaris van Grevenbicht en stichter van het wereld- vrijgezellencongres en door mej. Mary Pos inleidingen worden gehouden over het onderwerp: „Wat zou de wereld zijn zonder vrijgezellen", door mr. Elias over „Vrijgezel en vrijgezelligheid", door Bernard Verhoe ven over „De vrijgezel, een levensstaat of een noodlot?" en door drs. J. Hansen over „De moderne Limburgse letterkunde met betrekking tot de vrijgezel". In een huis aan de Generaal Vetter- straat te Amsterdam is een 52-jarige man, die met een geïmproviseerd looplampje in een vochtige kelder werkzaamheden ver richtte, door de stroom getroffen en over leden. In het R.K. Ziekenhuis te Groningen is hedenochtend een drieling geboren. Me vrouw T. BoumanTen Brink schonk het leven aan drie zonen. Johannes Coenraad, Gerardus Wilhelmus en Klaas maken het evenals de moeder voortreffelijk. Mevrouw Bouman is zelf een van een tweeling. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse wethouder van Onderwijs, Kunst-, Sport- en Jeugdzaken en Vreemde lingenverkeer, de heer D. J. A. Geluk, zal niet morgen, Woensdag 25 Augustus, spreek uur houden, maar Donderdag daarop om elf uur. Haarlems wethouder van Sociale Zaken, gemeentebedrijven, Hout en Plantsoenen en agrarische aangelegenheden, de heer A. J. M. Angenent, is met vacantie en houdt zijn eerstvolgend spreekuur op Donderdag 9 September. Mr. M. D. Proper houdt Donderdag avond 26 Augustus in het Hervormd wijk- gebouw aan de Gedempte Oude Gracht 104 te Haarlem een causerie onder de titel „Reisindrukken uit Oost-Duitsland", waarbij hij tevens iets zal vertellen van zijn erva ringen op juridisch terrein. (Van onze correspondent te Djakarta) Is binnenkort, dan wel op langere termijn, een verandering te verwachten in de hou ding van Indonesië ten aanzien van (Brits) Serawak, Brits Noord-Borneo en het Por tugese (Oostelijke) deel van het eiland Timor? Deze vraag kan, naar het lijkt, worden opgeworpen, nu president Sukarno in zijn rede bij de viering van de dag der onafhankelijkheidsproclamatie onder meer opmerkte, dat een deel van de Aziatische en Afrikaanse naties thans nog leeft onder een koloniale overheersing. En hij noemde als gebieden, waarin het verlangen naar nationale onafhankelijkheid oplaait: Ma rokko, Algiers, Midden-Afrika, Egypte, Pondicherry, Goa, Indochina, Malakka en West-Irian. Hij voegde er aan toe, dat er geen twijfel mogelijk is over de plaats van Indonesië in de botsing tussen onafhanke lijkheid en overheersing. De gebieden, die de president noemde, liggen alle buiten de geografische grenzen van Indonesië, al wordt dit, wat Nieuw- Guinea betreft, dan betwist. Maar binnen het gebied, dat zonder discussie als een geografische eenheid wordt beschouwd, liggen in elk geval het Britse Serawak (Noord-Borneo), Brits Noord-Borneo en Portugees Timor, delen van Azië, die „nog leven onder koloniale heerschappij", gelijk president Sukarno het in zijn paleisrede zeide, al noemde hij dan Serawak, Brits Borneo en Portugees Timor niet bij name. Maar de president noemde wel Malakka en Goa, hoewel er tussen deze gebieden en Brits Borneo en Portugees Timor geen an der verschil is, dan dat eerstgenoemde ge bieden op het vasteland van Azië liggen en de laatste deel uitmaken geografisch en ethnologisch van het eilandenrijk, dat Indonesië vormt. Brits Borneo en Portugees Timor hebben tot dusverre in de Indonesische politiek geen rol gespeeld. Minister Yamin, een be kend vorser in de geschiedenis van de In donesische archipel, heeft, in een periode, dat hij geen minister was wel eens weten schappelijk betoogd, dat genoemde gebie den deel behoren uit te maken van de re publiek Indonesia. En een oude en wijze Indonesische politicus hebben wij eens fijntjes tegen een buitenlands diplomaat horen zeggen, dat Malakka kon kiezen; zich bij Indonesië voegen of communistisch worden. Daartegenover is echter, op officieel niveau, eerder verklaard, dat Indonesië geen territoriale aanspraken maakt op Brits Borneo en Portugees Timor, omdat Indonesië geen imperialistische politiek voorstaat en dus niet streeft naar gebieds uitbreiding. De Indonesische claim op Nieuw Guinea is trouwens ook altijd gaan de en wordt nog het meest gebaseerd op het feit, dat Nieuw Guinea gouvernemen teel steeds heeft behoord tot Nederlands Oost-Indië en dat het d"us had moeten in begrepen zijn in de overdracht van d'e sou- verekiiteit. Brits Borneo en Portugees Timor zijn met uitzondering van een enkel inciden teel geval tot, dusver geen punten van publieke discussie geweest. Deze gebieden worden echter met het noemen van Malak ka, Pondicherry en Goa een met Por tugees Timor overeenkomende enclave op het tapijt gebracht. Verontwaardiging „Na het atlantic charter, de verklaring der UNO voor de rechten van de mens, is koloniale overheersing een schreeuwend anachronisme en een maatschappelijke plaag", zeide president Sukarno, en „alle koloniale overheersing dient te worden weggevaagd", voegde hij er aan toe. Als het dat is in gebieden buiten Indonesië's geografische grenzen, in Malakka en Goa, dan staat het niet anders ten aanzien van gebieden binnen die grenzen, van Brits Borneo en Portugees Timor. Men kan, om het populair te zeggen, moeilijk veront waardigd zijn over toestanden in het huis van de buurman, als men hetzelfde binnen eigen muren heeft. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat Indonesië's president in zijn paleisrede de kwestie van het kolonialisme heeft aan gesneden, daarbij de gebieden noemend, gelijk hii deed, zonder dat hij daarvoor be paalde motieven en bepaalde doeleinden had. Wat hij zei, paste volkomen in het kader van de anti-koloniale politiek der landen, die in Mei in Colombo bijeenkwa men en daar weliswaar niet tot een eens gezinde, duidelijke uitspraak en veroor deling van het kolonialisme kwamen, doch wel een basis voor een dergelijke politiek legden. Het feit, dat deze woorden door president Sukarno werden gesproken in de aanwezig heid van mevrouw Vijaya Lakshmi Pa.ndit, presidente van de Algemene Vergadering der UNO, doch ook een vrouw van grote politieke betekenis in haar land, India, dat er naar streeft die koloniale resten binnen haar grenzen op te ruimen, mag men daar bij niet over het hoofd zien. Wel en niet uitvaren Maandagmiddag verlieten de sterke trawlloggers de vissershaven, doch de klei nere loggers en kotters moesten even het stormachtig weer aanzien. Drie Dinsdagmorgen waren er drie trawlers aan de afslag, allen met haring. Mary IJM 61 (van 13 Aug.) was Zondagavond reeds binnen en moest op een losbeurt wachten. In totaal loste het schip van schipper Vooys 1350 kisten haring, 10 makreel en 50 di versen. Voorts nog 70 stijve kabeljauwen. De Schoorl (IJM 39) (van 14 Aug.) had 1200 kisten haring, 20 diversen en 100 klei ne kistjes. Voorts was de Allan Water (IJM 34) present, welke de eerste reis van dit jaar maakte wegens de nieuwe motor. Verder waren er vijf loggers, waarvan ook de Doggersbank (KW 75) van Zondag op een losbeut moest wachten. De KW 75 gaf op: 375 makreel, 35 kisten schelvis en 15 diversen. De overige loggers waren alle haringtrekkers, waarvan de KW 127 230 kisten haring en 20 diversen loste. De KW 176, KW 45 en KW 44 losten alle een 4U kisten bijvis. Garnaal Slechts één schuitje, IJM 249, had Maan dag het nogal stormachtig weer getrot seerd om garnaal te vissen. Resultaat voor schipper v. d. Ree: 135 kilo garnaal tegen f 1.70 per kilo. De Allan Water voerde aan 1250 kisten haring, 110 diversen, 190 kleine kistjes haring, 15 makreel. Verder lagen er twee kotters en twee dagschuitjes. Een trawlkotter de KW 98 bracht 70 kisten platvis mee en de snurre- vaadkotter HD 116 had 160 manden schol aan boord. Deze schol, graag gevraagd, bracht 3000 in het laadje en was tevens het financieel resultaat van drie dagen vissen. België graag De weinige kabeljauw werd grif door de Belg afgenomen tegen 140 de grote en van de 100130 voor de kleine kabeljauw, naar gelang van kwaliteit. Ook binnenland vroeg De grote gul maakte 36, middel-gul 2627, torren ƒ13ƒ16. Van de schelvis ging de grove voor 3536 van de hand, de piepers van 1812. Wijting was ook gewild en zat tussen de 14 en 15. Weinig tong Er was een geringe tongaanvoer en dus was ze behoorlijk aan de prijs. De lappen maakten 3.50, groot-middel 2.80, klein- middel 2.662.58, tong I 2.082, slips 1.92. Engeland nam schol Schol werd ook maar weinig aangevoerd. Engeland nam de grote, groot-middel en zetschol tegen 1 per kilo, de snurrevaad- enen brachten 49 per kist op, de tweeën 27, de drietjes 20. De uivertjes maakten 16. Veel haring opgehouden De lange reizen hebben de kwaliteit van de haring er niet op doen vooruitgaan. Het grootste gedeelte van de aanvoer werd dan ook opgehouden, wat de vismeelfabrieken vandaag ten goede komt. Wat echter verkocht werd varieerde van 10.70—14. Makreel was ook gewild. Deze bracht 1617 op, de lekkerste partijen liepen zelfs tussen 2018. Voor morgen Morgen worden de Klaas Wijker ver wacht, de Thorina (1500 kisten) en de Vios (1500 kisten). Het is niet uitgesloten dat ook de Haarlem aan de markt zal zijn. Met dit schip is de oudste boot nu de Antje. Van zee SCH 7 is thuisstomend met een manke ment aan zijn winchmotor. IJM 62 trok 50 m. haring, de IJM 209: 35 m. makreel en 20 m. piepers; KW 76: zetten 3 pakken over, het grootste deel kabeljauw. De IJM 35 trok 200 m., waarvan 50 haring en de rest wijting en de IJM 33 meldde 150 m. haring, terwijl de HD 79 35 m. makreel en 15 st. kabeljauw ving. De IJM 9 had 200 m. haring en de IJM 85: 100 manden. Binnengekomen IJM 39 Schoorl, 34 Allan Water, IJM 249, KW 167, 53, 3; HD 116; UK 51, 4, 70, 194, 68, 125, 53, 28, 60. Vertrokken IJM 71 Bloemendaal, 116 Eveline, 11, 229, 208, 5, 27, 204, 272, 52, 229, 8, 249, 206, 239, 213, 202, 241; KW 48, 57, 10, 155, 17, 133, 166, 64, 12, 84, 53, 125, 104, 107, 30, 114, 126, 69, 6, 24, 59, 26, 28, 52, 169; HD 87, 131; UK 68, 125, 28; AM 26, 17, 16; BU 33; CG 1; MS Neeltje Jacoba. Vangstberichten uit zee Nacht van 23 op 24 Augustus: KW 15, 12 k.; KW 110, 17; KW 173, 6; KW 19, 5; KW 161, 50; KW 2, 12; KW 14, 25; KW 147, 3; KW 47, 6; KW 54, 8; KW 22, 27; KW 86, 17; KW 29, 1; KW 32, 3; KW 49, 20; KW 130, 17; KW 151, 5; KW 173, 70, uit halve vleet; KW 170, 120, uit halve vleet. Trekkers: KW 123, 25 k.; KW 85, 70; KW 16, 50; KW 70, 15; KW 159, 70; KW 23, 40; KW 25, 30; KW 138, 10; KW 7, 60; KW 9, 40; KW 75, 40; KW 140, 27; KW 38, 22; KW 41, 25; KW 20, 70; KW 39, 20; KW 40, 85; KW 41, 30; KW 74, 45; KW 37, 10; KW 95, 60; IJM 283, 70; IJM 74, 40; IJM 129, weinig vangst. Geen vangst hadden: KW 97, 50, 5, 144, 67 en 78. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 25 kantjes, Scheveningen 25 kantjes, Katwijk 17 kantjes. OFFICIëLE PUBLICATIE REHABILITATIE INDISCHE OORLOGSSLACHTOFFERS 's GRAVENHAGE, 23 Augustus Zoals bekend, is in Mei 1.1. voor oorlogs slachtoffers uit het v.m. Nederlands-Indië de gelegenheid opengesteld om zich bij de afdeling Rehabilitatie Indische Oorlogsslacht offers van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan te melden voor de toekenning van tegemoetkomingen op grond van de regelingen, die de regering onlangs ten be hoeve van deze oorlogsslachtoffers heeft vastgesteld. Om zich hiervoor aan te mel den, moesten degenen, die in Nederland woonachtig zijn, bij een der postkantoren een aanmeldingskaart met toelichting halen, welke kaart zij na invulling aan het kan toor van de afdeling moesten opzenden. Met ingang van 1 September a.s. zal de verkrijgbaarstelling van de aanmeldings- kaarten bij de postkantoren worden be ëindigd. Degenen, die zich daarna nog als Indisch oorlogsslachtoffer willen aanmelden, kunnen zich mondeling of schriftelijk wen den tot de afdeling Rehabilitatie Indische Oorlogsslachtoffers, Alexanderstraat 16, 's-Gravenhage, voor het verkrijgen van een aanmeldingskaart met toelichting. De voorschriften omtrent de aanmelding door degenen, die niet in Nederland verblij ven, ondergaan geen verandering. Besommingen van hedenmorgen Mary f 16.800. Schoorl f 13.500. Allan Water f 14.100. Loggers: KW75 f 8.060; KW170 f 1.270; KW127 f 2.330; KW98 f 2.900. Aalsum 22 te Aden. Alnati, 22 v. Las Palmas n. Antwerpen. An-dijk, 23 te Mobile verwacht. Annenkerk, 22 te Botterdam. Arnedijk, 23 te Tampa. Alchiba, 23 v. Rotterdam n. Bremen. Alcyone, 22 v. Montevideo n. Santos. Alhena, pass. 21 St. Vincent n. Rio de Janeiro Alkaid, 22 te Pto Alegre. Alphard, 24 Rotterdam verw. Amstelveen, 21 v. Amsterdam n. Duinkerken. Abbedijk, 21 v. Los Angeles n. San Francisco. Alwaki, 21 te New York. Ariadne, 23 v. Suez. Appingedijk, 22 580 m. O.NO. Kp. Race. Arendsdijk, 22 90 m. W.t.N. Bermuda. Artemis, 23 Santiage de Cuba verw. Alioth, 23 te Bremen. Amsteldiep, 26 te Hirohata verwacht. Bali, 21 v. Amsterdam n. Antwerpen. Boschfontein, 23 te Antwerpen. Boissevain, 20 v. Mauritius n. Belawan. Bacchus, 22 780 m. NO. Paramaribo. Banka, 22 Pantellaria gepass. n. Beyrouth. Bagan, 23 te Makassar. Castor,. 22 v. Rotterdam te Amsterdam. Ceronia, pass. 22 Kp. St. Vincent n. Yokohama Celebes, 22 130 m. O. Abaco eil. Charis, 22 1140 m. NO. Barbados. Cronenburgh, 23 v. IJmuiden te Haukipudas. Daphnis, 22 1100 m. NO. St Eustachius Diemerdijk, 22 480 m Z.ZO. Bermuda. Duivendrecht, 22 750 m. O. Bermuda. Drente, pass. 23 Runsal Jebel n. Madras. Eemd k, 22 140 m. O.t.N. Bermuda. Eos, 22 v. Barcelona n. Malta. Esso Rotterdam 22 5.30 m. W. Fayal. Eemd ijk, 22 140 m. Ó.t.N. Bermuda. Eendracht, 23 190 m. O. Gibraltar. Garoet, 22 v. Soerabaja n. Semarang. Haulerwijk, 22 140 m. Z.ZO. Clipperton. Hecuba, 22 90 m. W.t.Z. Guadeloupe. Holland, 23 te Antonio. Ivoorkust, 21 v. Amsterdam n. Hamburg. Kedoe, pass. 23 Brunsbiittel. Kota Baroe, 22 dwars Startpoint n. Port Said. Leerdam, 20 te Osaka. Lindekerk, pass. 23 Gibraltar n. Port Said. Loenerkerk, 22 v. Aden n. Karachi. Leersum, 22 690 m. W. Fayal n. Brownsville. Maasdam, 22 v. Southampton n. Cobh. Mataram, 23 te Rotterdam. Murena, 23 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Mariekerk, 23 v. Djibouti n. Penang. Mentor, 22 v. Bremen n. Antwerpen. Maas, 22 v. Limasol 24 Piraeus verw. Macuba, 23 130 m. NW. Fremantle. Merwede, 22 450 m. Z. Kp. Race. Muiderkerk, 22 280 m. ZW. Lissabon. Macoma, 23 510 m. ZW. Cocos eil. Marpessa, 23 Christmas eil. Mitra, 23 v. Gothenburg n. Le Havre. Noordam, 22 te Rotterdam. Nestor, 22 1050 m. NO. Paramaribo. Nigerstroom, pass. 22 Dakar n. Las Palmas. Oranje, pass. 22 Algiers n. Southampton. Oranjestad, 23 v. Curaga^o n. Aruba. Oberon, 24 te Norfolk verwacht. Orestes, 22 v. Maracaibo n. Miragoane. Orion, 23 te Algiers. Prins Phili psWillem, 22 v. Rotterdam naar Montreal.. Prins Willem IV, 25 te Montreal verwacht. Prins Willem v. Oranje, 22 v. Quebec n. Rouaan Pendrecht, 22 Str. Messina gepass. n. Mena el Ahmadi. Pieter S, pass. 22 Beachyhead n. Rotterdam. Poseidon, 23 te Ciudaa Trujillo. Prins Alexander, 23 te Hamburg. Prins Fred. Willem, 22 235 m. O. Belle Isle. Roepat, 23 New Orleans verwacht. Rempang, 22 170 m. N. Azoren. Rufina, 23 te Paramaribo. Rotti, 23 nog te Khorramshar. Salatiga, 22 v. Karachi n. Bahrein. Salland, 23 te St. Vincent. Samarinda, 23 te Los Angeles. Stad Dordrecht, 22 Gibraltar gepass. n. R'dam Saparoea, 21 Amsterdam n. Perz. Golf. Slamat, 22 te Bahrein. Stad Vlaardingen, 23 v. Narvik te R'dam. Schiedijk, pass. 21 Vlissingen n. New Orleans. Salawati, 22 nog te Khorramshar. Schie, 22 v. Belize n. Kingston. Sheratan, 22 368 m; W. Flares. Sliedrecht, 22 ten anker buiten Montevideo. Sloterdijk, 23 te Boston verw. Stad Amsterdam, 22 240 m. NO. Fayal. Statue of Liberty, 22 360 m. W.NW. Fayal. Stad Arnhem, 23 v. Bremen n. Londen. Straat Soenda, 22 900 m. W.t.N. Tistan da Cunha Tegelberg, 22 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Themisto, 24 Rotterdam verwacht. Tabinta, 21 v. Amsterdam n. Southampton. Talisse, 23 v. Hamburg te Amsterdam. Tamo, pass. 22 Ouessant n. Antwerpen. Teiresias, pass. 23 Minikoy n. Belawan. Tero, vertr. 24 v. Santos n. Montevideo. Thalatta, 23 v. Aden n. Ummsaid. Titus, 22 v. Rotterdam te Amsterdam. Tjimenteng. 19 te Buenos Aires. Thelidomus, 23 Curasao verw. Tiba, 22 80 m. W.t.N. St. Pauls Rook. Trajanus, 23 te Ciudad Trujillo. Van Limsehoten, pass- 22 Canarische eil naar Dakar. Waterland, 22 v. Santos n. Montevideo. Waterman, 22 380 m. NO. Galapagos eil. Westerdam, 23 te New York. Westland, 22 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Willemstad, 22 v. Plymouth n. Antwerpen. Wonogiri, 23 te Marseille. W. Alton Jones, 23 t.h.v. Cape Race. Zaan, pass. 22 Zuidpunt Falster n. A'dam. Zeeland (SSM), 22 in Kielerkan. n. Kopenhagen KLEINE VAART Atlantis, 23 te Gothenburg. Adm iralemgr acht, 23 v. Mantyluoto te A'dam Aeneas, 23 v. Odense te Amsterdam verw. Adm. Courbet, 23 v. Cardiff te Antwerpen. Adm. Nelson, 23 v. Karlstad te Amsterdam. Arnoudspolder, 24 v. Setubal te Oporto verw. Anna Henny, 23 v. Grangemouth te Rotterdam Alb'ergen, 23 v. Haukipudas te Bristol. Anna b, 24 v. Sete te Londen verwacht. Ary Scheffer, 23 v. Antw. te Kopenhagen verw. Barracuda, 22 v. Rotterdam te Esbjerg. Badzo, 22 v. Londen te Rotterdam. Bree Helle, 22 v. Londen te Rotterdam. Birmingham, 23 v. Amble te Harlingen. Bree Helle, vertr. 24 v. Rotterdam n. Londen. Batavier III, pass. 22 St. Vincent n. Casablanca Bernard V, 23 v. Fowey te Amsterdam. Boreas, pass. 23 Skagen n. Gothenburg. Binnenhaven, pass. 22 Ouessant n. Casablanca. Coolsingel, 22 v. Mesane te Manchester. Crescendo, 23 v. Hamburg te Rotterdam. Carpo, 23 v. Avonmouth n. Barry. Casana, pass. 22 Brunsbiittel n. Rotterdam. Cornelia b II, 2 te Kiel. Corrie b, 22 v. d. Theems te Amsterdam. Casablanca, 23 v. Rouaan n. Casablanca verw. Cateli, 22 v. Kopenhagen te Gdynia. Deni, pass. 23 Brunsbiittel n. Brussel. De Ruyter, 22 v. Hoegenaes te Mantyluotb. Da Capo, 22 v. Antwerpen te Rotterdam. Duiveland, 22 v. Tyne te Rotterdam. Doklaan, 22 v. Kalmar te Amsterdam. Driebergen, 23 te Nantes. Evertsen, 22 v. Port Talbot te Antwerpen. Express, 22 v. Frederiksund te Rotterdam. Elisabeth b, 24 v. Bordeaux te Antw. verw. Eibergen, 23 195 m. O Orkaden. Goote, 22 v. Rotterdam n. Tanger. Gaasterland, 23 v. Harlingen te Leith. Gransbergen, vertr. 23 v. Rijeka n. Sibenik Goote, pass. 23 Dover n. Tanger. Grebbestroom, 22 v. Londen te Amsterdam. Harold, vertr. 23 v. Helsinki n. Abo. Hartel, vertr. 23 v. Antwerpen n. Denemarken Heemraadsingel, 22 v. Cardiff n. Rotterdam. Haskerland, 22 v. Harlingen te Goole. Ilias, 22 v. Triëst te Venetië. Ida Pieter, 22 v. Milfordhaven n. Poortershaven Joost, 20 te Hodiksvall. Jacoba Catharina, pass. 22 Vlissingen n. Antw. Joh. te Velde, 23 v. Vlissingen n. Norrsundet. Jonex I, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Jaba, 22 v. Hansweert te Londen. Keyser, 23 v. Hundested te Kasko. Kemphaan, pass. 23 Holtenau n. Gdynia. Kemphaan, pass. 23 Holtenau n. Gdynia. Koningshaven, pass. 22 Lissabon n. Dieppe. Lucas Bols II, verm. 23 v. Southampton naaf Hamburg. Leendert b, 23 in Golf v. Biscaye n. R dam. Larix, pass. 21 Vlissingen n. Gothenburg. Lijnbaansgracht, pass. 22 Vlissingen n. Helsinki Marcella, 23 v. Newburgh te Thorshavn verw. Markab, 23 v. Harlingen n. Esbjerg. Mies, 22 v. Rauma te Amsterdam. Madzy, 22 v. Antwerpen te Rotterdam. Meres N, 23 v. Kopenhagen te Rotterdam. Metropole, 22 v. Cardiff te Rotterdam. Mutatie, 22 v. Rotterdam n. Kingslynn. Megrez N, 22 Kp. Vilano gepass. n. R'dam. Menkar N, 22 v. Recife n. Montevideo. Midsland, 23 v. Rotterdam te Grangemouth. Muphrid N, 22 rede Gravelines. Mirzam N, 23 110 m. Z.ZW. Las Palmas. Martha, 21 v. Great Yarmouth n. Plymouth. Marwit, 22 te Sundsvall. Merwehaven, 23 35 m. N.NW. Kp. St. Vincent. Mypuck, 22 Brunsbiittel n. Rouaan. Margriet L, 22 v. Londen te Amsterdam. Nieuwland, 22 v. Leith te Rotterdam. Noord, 22 v. Billingham te Rotterdam. Nijenburgh, pass. 23 Vlieland n. Rotterdam. Noordstad, 22 v. Landskrona te Rotterdam. Nottingham, 23 v. Rotterdam te Kingslynn. Nassauhaven, 24 v. Gothenburg te Antw. verw. Oosterburgh, pass. 22 Estacapoint n. Bordeaux. Pascholl, 22 v. Boston n. Delfzijl. Peter, 22 v. Blyth te Vejle. Plato, 23 v. Cadiz te Amsterdam verw. Paramount, 23 v. Hamburg te Rotterdam. Roggeborg, 23 v. Sundsvall te Rotterdam. Rini, 22 v. Leith te Rotterdam. Pavo, 21 v. Rotterdam n. Domsjo. Phidias, 22 v. Carthagena n. Lissabon. Sirius, 22 v. Londen te Gravelines. Soemba N, 23-24 v. Blaye te Huil verw. Schippersgracht, 23 v. Helsinki te R'dam. Spora, 22 v. Rotterdam n. Londen. Surte, 2 v. Caen te Rotterdam. Silvaplana, 23 v. Rotterdam te Malmö. Taormina, 22 v. Rotterdam te Dieppe. Taurus, 22 v. Dover te Rotterdam. Timo, 22 v. Londen te Rotterdam. Theodora, 23 50 m. NW. boei P. 8 n. Kjoge. Tanny, 22 v. Doesburg te Rotterdam. Trompenburgh, 22 v. Kingslynn te Rotterdam. Theano, 23 v. Belfast te Amsterdam verwacht. Trito, 23 v. Rotterdam te Dublin. Volharding, 22 v. Rotterdam te Dublin. Veenenburgh, 22 v. Rotterdam n. Middlesbro. Vlieland, 23 v. Kopenhagen te Hogenas. Walcheren, pass. 22 v. Rotterdam te Brest. Westerdok, 21 v. Amsterdam n. Londen. Westersingel. 23 v. Barry r.. Tonnay Charente Wim. 23 v. Munksund te Rotterdam. Zaanstroom, 23 v. Grangemouth te Amsterdam SLEEP VAART Gele Zee, zonder sleep 20 op de Waterweg n. Rotterdam. Goeree, zonder sip pass. 22 Bizerta n. Marseille. Humber, 22 te Port Saint Louis. Noordzee, 21 v. Maassluis ii. Trinidad. Oceaan, met tanker 22 250 rn. N. Fayal. Oostzee, 21 70 m. O.ZO. Kp. St. Vincent. Poolzee, 22 v. Matadi n. Maassluis. Rode Zee, pass. 22 Brunsbiittel n. Lubeck. Thames, 22 v. Bahrein met „Dauphine" Tyne, 21 te Curagao. Witte Zee, 22 v. Maassluis n. Lubeck. MEISJE gevr. van 8.30-1.30 Wilms, Frans Netscherlaan 29, Santpoort (D.) PENSION AGB. in centrum IJm., zonnige kamer, str. wa ter, gasverw. en gr. kast. Br. L 3056. ZIT-SLAAPK. met stookgel. (zonder pension) gezocht d. jongedame. Brieven L 3054. Wie heeft Johanna haar WOLLEN VEST (blauw) van strand meegenomen? Gaarne ter. bez. C. W. Zeeuw Spilbergenstr. 20, IJm. SPOEDVERKOOP. Weg. in terne reorganisatie zullen wij v.a. heden t/m. 31 Aug. alle costuums, regenjassen, sportcolberts en pantalons tegen sterk verminderde prijs v. d. hand doen. Klum- pers' heren- en jongenskle- ding, Rijksstraatweg 39, hk. Zaanenlaan H.-N. Wie heeft het WIT-ZWARTE POESJE m. zwart vlekje op de neus, van Alfred Haan ge vonden? Terug te bezorgen Vondellaan 59, Driehuis. B. PIET. 1 p. schapenvet 35 ct. 1 p. gehakt 1.25, 1 p. dik vet spek 1.10, 1 p. kinnebaks lappen 1.10, 1 p. doorr. lams- lappen 1.35, 1 p. carbon. 1.45, 1 p. boutlappen 1.80-1.90, 1 p. osselappen 1.60, 1 p. ossevet 60 ct. Sirenestr. 14, tel. 5613. STOFZUIGERS 135, enorme zuigkracht, 2.per week. Winters, Kennemerlaan 1. DEKENS OVERTREKKEN in elke gewenste kleur met prachtige zijde en satinet. Textielhandel J. H. Oester- holt, Driehuizerkerkweg 94, Driehuis. Tel. 5084. WONINGRUIL Vrij huis agb. Anemonenstr. 4, Santpoort voor vrij huis in IJm, WONIN GRUIL. Huis agb. in A'dam-Z. 2 gr. kam. en suite, hall 2 sl.kam. badkam., keu ken, W.C., telefoon, pracht tuin m. tuinhuis f 56.45 per m„ water inbegr. Gevr. huis Santpoort of omg. gr. tuin. Spoed!! Inlichtingen Plata- nenstraat 37, IJmuiden-O. KIPPENREN en NACHT HOK te koop gevr., lengte pl.m. 3 m. Koningsplein 2, IJmuiden. PIANO, in g. st. z. te koop gevraagd. Napierstraat 13, IJmuiden. SKODA 4 pers. te koop van part., weg. aansch. gr. wagen Na rev. 9000 km. ger. Alles in pr. staat, goed onderh. Tel. IJmuiden 6085." 8 M3. nieuw BETON- of KISTHOUT 7/8" te koop, f 150 p. M3. Brieven L 3055. HUISKAMERAMEUBLEM. te koop. Adres te vern. bur. van dit blad. GEDEELTEL. INBOEDEL te koop agb. Adres te vern. bur. van dit blad. Pr. WERPHENGEL te koop z. g. a. n. f 22.50. Moerberg- plantsoen 197, IJm. Van Delft KINDERWAGEN in prima staat. Sabastr. 23, Santpoort. TE KOOP: 1 eikenhouten buffet, 1 electr. kacheltje, 1 eikenh. spiegel, 1 mah. ta feltje en 6 mah. stoelen, alles g. onderhouden, de Weerd- straat 4. Goed onderh. BESTELAUTO te koop, merk Hillman, hal ve ton voor billijke prijs. Hoofdstraat 160, Santpoort.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8