Twee huizen in Haarlem door ontploffing vernield Bosbaan Vier Franse oud-premiers op de bres voor de E.V.G. Weerbericht Haarlems Dagblad Nieuwe reddingspoging van Spaak in regeringskringen koel ontvangen Lijkrede van De Gaulle over de E.V.G. Géén ongevraagd advies aan regering Lissabon beklaagt zich weer in Nieuw Delhi Het woord is aan Communistisch-Chinese overval op nationalistisch eiland Quemoy Hevige brand met moeite bedwongen Nieuwe bankbiljetten van f 100 en f 10 Militairen treden uit Braziliaans kabinet Antillaanse Staten aanvaarden Statuut 69e JAARGANG No 41 VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954 298e JAARGANG No 195 Sneeuw in de Pyreneeën Graaf van Parijs overgekomen S.E.R. bijeen Wel nota over algemene economische situatie Pravda moedigt Peking aan tot bevrijding Krachtig ingegrepen Portretten van Hugo de Groot en van Erasmus op voorzijde Pools aanbod aan Parijs: wederzijdse bijstand Evacuatie van zieken bij Londense „smog"? Communisten te Rio in arrest Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en F eestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DAT SCHIER-VERGETEN WONDER van licht en kleur, een zomerdag, deed zich gisteren plotseling voor en een verbaasde, verheugde menigte spoedde zich ter Bos baan om raceroeiers van zestien landen om Europese kampioenschappen te zien strij den en zelf in de zon te wandelen. Sommi gen reden langs de baan, per fiets en in auto's, het merendeel evenwel op een rij dende tribune met een enorm potlood voor op. Zij duidde niet de Pers aan, maar maakte reclame voor de firma die haar liet rijdien. Ik voel iets voor rijdende tri bunes, ook omdat zij niet zonder komisch effect zijn. Op weg naar de start keert de menigte de roeibaan ongeïnteresseerd de rug toe; daar maakt zij dan rond, om in roeierstaai te spreken en wijdt er plotse ling haar volle aandacht aan, zijdelings voortsnorrend -naast de zwoegende p-loe-gen. De Bosbaan is in vooroorlogse jaren van crisis en werkloosheid in werkverschaffing aangelegd. Zij is -dus uit nood geboren. On der andere omstandigheden zou een der gelijke luxueuze installatie in ons zuinig vaderland nimmer tot stand gekomen zijn: een tak van sport bevorderend, die welis waar schoon en bij -uitstek geëigend is voor een waterland, maar die als regel nie-t veel publiek trekt, dus weinig opbrengt. En die maar enkele duizenden beoefenaars telt. Dat is wel zonderling. Nooit heeft zij in Nederland de brede volksmassa bereikt, zoals in Italië, Frankrijk, Duitsland, Hon garije etc. sinds lang het geval is. Dat heeft de kanosport wel gedaan, maar roeien is moeilijker. Roeien met riemen, bedoel ik en in wherries, giek-en en skiffs; niet met spanen in pieremegoggels. Dat is geen roeien; dat is koffiemalen. Ge begrijpt nu wel dat ik een oude roeier ben, die ervan overtuigd is dat die moeilijkste vorm va-n voortbeweging op het water tevens de mooiste is. Als oude roeier heb ik evenwel tegen de Bosbaan dat zij te mooi is, te per fect: kaars-recht, dus zonder misschien ver- keerd-geplaatste piketten, met een ideaal startvlot inplaats van schommelende boot jes aan twijfelachtige verankering. Zelfs heeft men haar in de meest-voorkom-ende windrichting gelegd om d-e uiterste gelijk- heid-van-kansen te waarborgen. Als gij voorkeur hebt voor een flinke dosis grillige onberekenbaarheid in die dingen, koestert gij een zwak voor de Ho-llandiia-baan op de Oude Rij-n, bij 's Mol-enaarsbrug, die vol verrassingen zit. Maar haastig zij toe gegeven dat zoiets niet in de mode is. Belgen, Fransen, Russen, Italianen, Po len, Tsjechen, Oostenrijkers, Engels-en, Denen, Zweden, Noren, Nederlanders.Saar- landers, Duitsers, Egypt-enaren en Joego- slaven oef hebben gisteren hun vier daagse strijd om ze-ven kampioenschappen va-n Europa ingezet. Alleen de Turken, die toch hadden ingeschreven, zijn weggeble ven. De kampioenschappen moeten ver overd worden in zeven boottypen. Het pu bliek houdt het meest van de acht. Maar de voor de roeier moeilijkste en dus eigen lijk intéressantste boottypen zijn skiff, twee zonder stuurman en vier zonder stuurman. Er gaat een stijgende roep vah de Rus sen uit. Zij hebben reeds vele sporttriom- fen behaald. Verleden week hebben zij op de Bosbaan a-lle vijf dameskampi-oensehap- pen van Europa veroverd. Men noemt hen en ook diverse sportlieden van andere land-en reeds „staatsamateurs". Dat zii-n geen „profs", maar mensen die door de staat in de gelegenheid worden gesteld om zoveel tijd als voor het best-mogelijke re sultaat vereist wordt aa-n hun s-port te wijden. Een tussenklas-se dus: tussen ama teurs en beroeps-sportlieden. Wij kennen zoiets niet. Na d-e races van gisteren twijfel ik aan de opperste snelheid die bet zo-u moeten opleveren. De verbaasde, zich in d-e zon koesterende menigte heeft de Russen in de skiff, de stuurmanloze twee, de s-tuur- manloze vier.en de d-o-uble-sculis zien ver liezen. In één race waren zij zelfs nummer laatst. Misschien zullen enkelen zich nog herstellen in herkansingen. Anderen niet. Wat dat nu met die Sovjet-meisie-s (oo de 1000 M.-baanl geweest is in ver^eUikm.g met d-e Sovjet-jongen,s (on de 2000 M.- baan) weet ik niet. Ge zou-dt kunnen ver onderstellen dat staatsamatriees naar ver houding harder gaan dan staatsamateurs, ware het niet dat professor Van Haerin.gen bezwaar zal ma-ken tegen het woord am-a- trice. Wij moeten voorzichtig zii-n m-et pro fessor Van Haering-en, die allerlei lastige nieuwe spellingen van vanouds-vertrouw- de woorden heeft bediach-t en daarvoor de Nederlandse Leeuw heeft gekresen. Van die .Leeuw gesproken: oo de Bo-s-. baan he-eft hij gister-en stoer gebruld in verscheidene races. Zon-der locaal chauvi nisme ben ik vooral hoopvol gestemd ee- raa-kt over d-e Haarlemse twee-zonder. Ook o-ver de Amsterdamse vier-zonder en de acht „Wij" gaan hard. Slechte ploegen ziet ge niet bij kam pioenschappen v-an Europa. Dat is te be grijpen. Dit houdt o.a. in da-t er niemand omslaat, hetgeen voor de ondeskundig0 toeschouwer een beetje ja-m-mer is. Daar is nieir oan te doen. Bii wij-ze van sensatie moest hij zich gisteren tevreden stellen met een zich-versturen-de Poolse vier, die in het riet terechtkwam en dat in de herkan sing zeker niet zal herhalen. Het „ro-eioeil" is hoos. Er wapne-ren velerlei vlassen, maar nationale hartstochten laaien bii hef frisse water niet hoog op. Men voelt zich niet geblameerd als men verliest. Waarom ook? Ik hoo-p dat al die buitenlandse gasten zich hier in hun sport en in de organisatie (die voortreffelijk is) zullen verheugen en goede herinneringen aan ons land meene men. Ook de Sovjet-Russen, staatsamateurs of niet, communisten of niet. Dit is geen politiek, het is sport. En als u er heengaat, schrikt u dan niet als u ineens een Rus tegenkomt, misschien zelfs een Rus uit de acht, die gisteren wèl het hard-st van alle achten ging. De grote meerderheid van de Russen zijn niet eens communisten en die anderen. och, daar zijn ook wel goeie jongens bii. Zij hebben alleen maar an dere ideeën. Wel is het jammer dat de Turken zijn weggebleven. Zij ziin toch niet bang voor ons, na-dat wij hun Lieftinck geleend heb ben en hij zo'an? bü hpn gebleven is9 Wij hebben er heus m-'v één. R. o. PARIJS (Reuter) "Vier Franse oud premiers, de conservatief Pinay, de gema tigde Reynaud, de radicaal Mayer en de rooms-katholiek Bidault hebben een comi té gevormd tot „redding van de Europese Verdedigingsgemeenschap". Zij hopen een uitstel van de stemming over liet verdrag te kunnen bewerkstelligen en ook nieuwe onderhandelingen met de vijf andere E.V. G.-landen over concessies aan Frankrijk. Het bestuur van de socialistische partij heeft in het bijzonder op de 59 socialisti sche afgevaardigden in de Nationale Ver gadering, die de E.V.G. niet steunen, een beroep gedaan hun stem ten gunste van het verdrag uit te brengen. De Westelijke solidariteit zou gevaar lopen en de oprich ting van een onafhankelijk Duits leger zou mogelijk worden, wanneer de E.V.G. niet bekrachtigd werd. Het anti-E.V.G.-verslag van Jules Moch, de socialistische rappor teur van de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Nationale Vergadering, werd bestempeld als een „opstandige daad". De commissie waarschuwde Moch, dat hij wel licht uit de partij zou worden gestoten, als hij zijn steun aan het rapport onthoudt. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, heeft nieuwe voorstellen gezonden aan premier Mendès- France om het Frankrijk gemakkelijker te maken de E.V.G. te bekrachtigen. Volgens bronnen uit de omgeving van de Franse premier laten de nieuwe voorstellen, die het Franse kabinet heeft besproken, de „toestand feitelijk onveranderd". In regeringskringen te Brussel meent men, dat volgens „het schema Spaak" de leden-staten van de E.V.G. een zeker recht van beroep zouden krijgen tegen beslissin gen van het bovennationale lichaam, indien vitale belangen van het betrokken land op spel staan. De Assemblee van de Franse Unie te Versailles, een raadgevend lichaam, heeft zich met 100 tegen 65 stemmen zonder onthoudingen uitgesproken tegen bekrach tiging van de E.V.G. De stemming ging over twee rap porten van de commissie van defensie en van buitenlandse zaken, die hadden aanbevolen het verdrag te verwerpen. Het debat over deze rapporten was Donderdag middag om 15 uur begonnen en eindigde tegen zeven uur vanochtend. De leden van deze Assemblée vertegenwoordigen de Franse overzeese gebiedsdelen. Zij hebben •niet tevens zitting in de Nationale Verga dering of de Raad van de Republiek (se naat). De Nationale Vergadering is Donderdag begonnen met haar debat over de politiek van Mendès-France ten aanzien van Noord- LERIDA (AFP) In de Spaanse Pyre neeën is de eerste sneeuw van het jaar ge vallen. De daling van de temperatuur kwam onverwacht voor de bewoners, die nog geen maatregelen getroffen hadden. Afrika. Heden zal zij ook debatteren over de Franse nederzettingen in India. Heden avond zal worden gestemd. Men verwacht een gunstige stemming voor de premier, want de meeste afgevaardigden steunen de liberale politiek van de regering ten op zichte van de nationalistische eisen in Tu nesië en Marokko. President Coty heeft zijn vacantie op zijn buitenverblijf te Bagnolles in het Nor- mandische departement Orne onderbroken om hedenmiddag een buitengewone bijeen komst van het Franse kabinet te leiden. Gesproken zal worden over het E.V.G.- debat, dat morgen in de Nationale Verga dering begint. PARIJS (AFP) Generaal De Gaulle heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Europese Verdedi gingsgemeenschap in strijd is met de Fran se souvereiniteit. De verwerping van de EVG door de Franse Nationale Vergade ring is aanstaande. Volgens De Gaulle is de EVG er ook op gericht, Frankrijk te scheiden van zijn overzeese gebiedsdelen. Wanneer Frankrijk zich tenslotte zal kunnen bevrijden uit het moeras, waarin sommigen het willen zien verdrinken on der voorwendsel van het te verdedigen, vereist de dreiging, die op de wereld drukt, nog steeds, dat het zal handelen, dat Euro pa zich verenigt, dat de vrije volkeren zich aaneensluiten. Dat vereist een Franse poli tiek, weloverwogen aansturen op inter nationale ontspanning, waarvan de grond slag moet zijn de beperking van strijdmid delen en gecontroleerd verbod van atoom wapenen, het samenbrengen van de vol keren van Europa in een confederatie met, bij gebrek aan beter, als levensaderen de Rijn, de Noordzee, Het Kanaal en de Mid dellandse Zee. Het Atlantisch pact moet het katakter krijgen van een goed, niet van een slecht protectoraat, aldus De Gaulle. De graaf van Parijs, de Franse troon pretendent, heeft zijn reis aan boord van de „Agamemnon" afgebroken om het de bat over de EVG in de Nationale Vergade ring van nabij te kunnen volgen. Bij zijn aankomst op het Parijse vliegveld Orly verklaarde hij zich een „vastberaden tegenstander" van het legerverdrag, om dat Frankrijk zich niet vijftig jaar kan binden en omdat dit land zijn souvereiniteit en invloed in de overzeese gebieden zou verliezen, als het verdrag wordt bekrach tigd. Ook vreesde hij, dat Frankrijk door het verdrag te aanvaarden een zware economische last krijgt te dragen. De graaf deelde mee, dat hij na het EVG-debat zijn reis aan boord van de „Agamemnon" zal voortzetten,, als de tijd dit toelaat. Van een Haagse medewerker) De Sociaal Economische Raad is heden ochtend om half elf in besloten zitting bij een geweest om te beraadslagen over het rapport van de subcommissie voor lonen en prijzen, waarin de mogelijkheid van een loonronde in verband met de economische situatie van ons land aan de orde wordt gesteld. De besloten zitting werd omstreeks twaalf uur opgeheven. Wij vernamen dat de Sociaal Economi sche Raad heeft besloten geen ongevraagd advies aan de regering uit te brengen, maar zijn mening vast te leggen in een nota, die een analyse zal geven van de al gemene economische situatie van ons land. Deze nota zal per algemene kennis neming vrijgegeven worden. Met een zeer kleine meerderheid van stemmen besloot de Sociaal Economische Raad de beraadslagingen over deze nota in het openbaar te doen plaats vinden. Om halfeen werd daarmee een aanvang ge maakt. LISSABON (Reuter/AFP) De Portu gese regering heeft de Indiase protestnota van 20 Augustus tegen beschieting van on gewapende betogers te Tiracol op 16 Augustus van de hand gewezen. Volgens India was bij de beschieting een persoon om het leven gekomen. Het Portugese mi nisterie van Buitenlandse Zaken zegt in een nota dat de Portugese gewapende macht in de lucht had geschoten waarna de bezetting van het fort Tiracol deels was gevlucht, deels zonder verzet in handen van de Portugezen was gevallen. Er waren geen doden of gewonden. De Portugese regering betreurt het, dat India zich niet met meer zorg had verge wist van de feiten, voordat het zijn nota opstelde. Zelfs indien de gebeurtenissen een ander verloop hadden gehad, is het belang rijk er aan te denken, dat verdediging van Portugees grondgebied een fundamenteel recht van de Portugese souvereiniteit is. De Indiërs hadden in de enkele uren die zij in Tiracol zijn geweest het lort en de huizen van de plaatselijke bewoners ge plunderd. De Indiase invallers hadden en kele schoten gelost. Tot slot wordt er in de Portugese nota tegen geprotesteerd, dat India de aanwe zigheid van organisaties, die van plan zijn Portugees gebied binnen te vallen, op zijn grondgebied toelaat. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S E. de Neufville: Vrouwen die mooie benen hebben springen niet op dezelfde manier over beekjes als vrouwen die geen mooie benen hebben. De Arnhemse politie heeft drie jongens aangehouden, die uit telefooncellen de tele foonhoorns hadden gestolen met de bedoe ling een telefoonleiding tussen hun woningen aan te leggen. De jongens woonden vlak bij elkaar. Gisteravond is de Haarlemse wijk tussen Spaarne en Oost- vest opgeschrikt door een dreunende slag van een explosie en een daarop volgende felle brand, welke een huis aan de Glasblazersstraat geheel en een daaraan grenzende woning vrijwel geheel in de as heeft gelegd. Zes personen zijn door dit onheil dakloos geworden. Eén van hen, de 45- jarige groentehandelaar W. van den Broek, moest met brandwonden aan beide handen en het bovenlichaam en een shock in het St. Elisabeths Gasthuis worden opgenomen. De brandweer had het vuur na een half uur blussen voor het grootste deel bedwongen, doch het heeft verscheidene uren geduurd voor alle brandweerlieden met een gerust hart de puinhopen van wat eens keurige woningen van hardwerkende stadgenoten waren geweest, konden verlaten. Daarna is de Gemeentereiniging nog vele uren in touw ge weest met het verwijderen van houtwerk, steenhopen en andere trieste herinneringen aan de vuurzee. Omstreeks 7 uur gisteravond kreeg de brandweerkazerne een melding binnen van een grote uitslaande brand in de Glas blazersstraat. Toen de brandweerwagens de Gedempte Oude Gracht afreden, hadden zich reeds dikke rookwolken boven het Spaarne samengepakt, die vrijwel allen uit de omgeving hun huizen deden verlaten om getuige te kunnen ziin van de op han den zijnde harde strijd tussen vuur en water. Binnen enkele minuten stond een dichte menigte in de naaste omgeving van de plaats des onheils: perceel 29 in de Glas'blazersstraat, waaruit grillige vlam men lekten. De kokende hel der vlammen was zo intens heet, dat de brandweerlieden moeite hadden het huis ook maar enigszins te naderen. Terwijl de brandslangen wer den uitgerold, renden omwonenden koorts achtig heen en weer om hun-inboedel vei lig te kunnen stellen, voor het geval de brand op hun huizen zou overslaan. De brandweer stond aanvankelijk voor een vrijwel hopeloze taak: de vlammen kolkten door het dak en lekten zover bui ten het perceel, dat de verf van de schut ting aan de overkant van de straat begon te bladderen. Met vier stralen drie van de straatzijde en één aan de achterzijde bond zii de wel zeer ongelijke strijd aan. Perceel 29 werd bewoond door de heer en mevrouw W. van den Broek met hun twee kinderen. Op het ogenblik, dat de brand uitbrak, was alleen de heer Van den Broek thuis. Ziin vrouw en de beide kin deren bevonden zich in het kampeercen- trum „Helios" in Zandvoort, waar de fami- HONGKONG (Reuter) Een „verken- ningseenheid" van communistisch China heeft op 23 Augustus een landing uitge voerd op het in nationalistische handen zijnde eiland Quemoy, enkele mijlen buiten de kust van het Chinese vasteland, zo meldt radio-Peking. De eenheid trok zich terug nadat elf nationalistische militairen waren gedood of gewond en één gevangen genomen. De eenheid landde bij Koeningtou, aan de Noordelijke punt van het eiland en doorbrak de „verdedigingsgordel", aldus de radio. Men vond twee pelotons nationa listische soldaten, die lagen te slapen. Te Taipeh, de hoofdstad van Formosa, hebben de militaire autoriteiten het be richt van radio-Peking eerst tegengespro ken maar later toegegeven, dat er een aan val op Quemoy was gedaan, waarbij ook de nationalisten een gevangene hadden ge maakt. In communistisch-Chinese kringen te Hongkong was men verrast over het be richt van de landing. Men had 't niet over radio-Peking gehoord. Een ontploffing heeft Donderdag middag de Glas blazerstraat te Haarlem op haar grondvesten doen schudden. De foto laat de ravage zien, die in de per celen 29 en 31 werd teweegge bracht. Een korte felle brand, die op de explosie volgde, was spoedig ge blust, maar het gevaar voor in stortingen noopte de brandweer aan het werk te blij ven en het dak van perceel 31, op de foto nog zichtbaar, omlaag te halen. lie haar vacantie doorbracht. De heer Van den Broek, van beroep groentengrossier, was gisteravond zoals hii wel meer deed tijdens hun verblijf in Zandivoort naar huis gegaan om een en ander te regelen. Op de bewuste avoind was hij begonnen met het schoonmaken van een vloerkleed. Hij gebruikte daartoe wasbenzine en alles ging goed, totdat hij tijdens zijn werk een sigaret opstak. De gevolgen waren ontstel lend: er weerklonk een dreunende slag, vlammen schoten links en rechts de lucht in en toen de hevig verschrikte bewoner nog maar net zijn woning aan de achter zijde had verlaten, stond het gehele huis in vuur en vlam. De heer Van den Broek werd even later met een shocx en brand wonden aan zijn beide handen, hoofd en lippen per ziekenauto naar het Grote Gast huis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Het was al spoedig duidelijk dat door het krachtdadig ingrijpen van de brand weer de overige huizen voor het vuur ge spaard zouden blijven. Zodra de bewoners dit dan ook door hadden, begonnen zij hun inboedel weer in hun huizen op te slaan, huizen, die in vele gevallen nog maar en kele hele ruiten telden. Van de beide gedupeerde gezinnen is dat van de heer Van den Broek verzekerd. Of het gezin Van den Berg verzekerd is, staat nog niet vast; evenmin is bekend, of de verzekering de schade, welke het gezin Van den Broek lijdt, volledig dekt. Pravda, het blad van de communistische partij in de Sovjet-Unie, schrijft: „geen intriges van de vijanden van de vrede kunnen de bevrijding van Formosa ver hinderen. Het Chinese volk zal dit histo rische probleem oplossen". De directie van de Nederlandsche Bank N.V. maakt bekend, dat zij binnenkort naast de thans circulerende ban kbiijetten van f 100 en f 10 biljetten van dezelfde coupures van een nieuw model in het ver keer zal brengen. De nieuwe biljetten zijn gedrukt bij Joh. Enschedé en Zonen Grafi sche Inrichting N.V. naar een ontwerp van J. F. Doeve. De biljetten dragen de handtekeningen van ar. M. W. Holtrop als president en van prof. mr. A. M. de Jong als secretaris. Zij zijn slechts aan de achterzijde genummerd. De biljetten van f 100 hebben als datum 2 Februari 1953 en die van f 10 zijn geda teerd 23 Maart 1953. Een volledige be schrijving staat in de Staatscourant van heden. De voornaamste kenmerken van de bil jetten van f 100 zijn de volgende: Papier: geelachtig van tint, watermerk: Mercuriuskop, formaat: 97 x 169 mm. Voorzijde: hoofdkleuren groen en bruin. Rechts het naar het schilderij van Holbein gegraveerde portret van Erasmus. Op de achtergrond een afbeelding van oud-Rot terdam. Achterzijde: hoofdkleur roodbruin, links een-gestyleerde Phoenix. Kenmerken van de biljetten van f 10 zijn: Papier: grijsachtig van tint, watermerk: druiventros met bladeren en verticale rij van getallen 10. Formaat: 83 x 147 mm. Voorzijde: hoofdkleuren bruin, blauw en groen, rechts het naar het schilderij van Van Mierevelt gegraveerde portret van Hugo de Groot, links onderaan een drui ventros niet bladeren. Achterzijde: hoofd kleuren rood, groen en bruin, links een weegschaal en een zwaard, in het midden een wereldbol. Links en rechts onderaan een scheepje. PARIJS (AFP) De Poolse regering heeft haar ambassadeur te Parijs, Stanis laus Sajefski, op 25 Augustus aan de Fran se regering een nota. laten overhandigen, waarin wordt voorgesteld tussen beide landen een verdrag van bondgenootschap en wederzijdse bijstand te sluiten. In gezaghebbende kringen te Parijs wordt verklaard, dat het Franse antwoord niet zal worden bekend gemaakt, voordat het aan de Poolse regering zal zijn over handigd. In genoemde kringen is men evenwel van mening, dat het Poolse voor stel niet van dien aard is, dat het zal kunnen bijdragen tot een oplossing van de internationale vraagstukken. LONDEN (Reuter) Het socialistische parlementslid Norman Dodds zal na het zomerrèces het Lagerhuis voorstellen be paalde zieken uit Londen te evacueren als er weer een periode van „Smog" (mist vermengd met rookdeeltjes) dreigt. In December 1952, toen er vier dagen lang „Smog" heerste ziin bijna 4000 Londenaren met hart en longkwalen gestorven. De eveacuatie, die op basis van vrij willigheid zou moeten geschieden, is vol gens Dodd een uitstekende oefening voor het personeel van de bescherming burger bevolking. RIO DE JANEIRO (Reuter) De Bra ziliaanse minister van Marine, admiraal Renat.o Guillobel, en de chef-staf van de strijdkrachten, maarschalk Mascarenhas de Morais, hebben ontslag genomen uit het nieuwe kabinet, dat na de dood van pre sident Getulio Vargas is gevormd. Ook het hoofd van de politie, Paulo Torres, diende zijn ontslag in. Maarschalk Mascarenhas zei, dat een ge voel van trouw tegenover wijlen president Vargas hem tot zijn besluit had gebracht. Hij sprak berichten tegen als zou hij de minister van Oorlog, generaal Zenobio da Costa, die Woensdagavond ontslag nam, hebben begeleid naar het paleis van de president om een ultimatum van leger generaals te bezorgen, waarin aftreding van president Vargas werd geëist. De maarschalk zei geen aandeel te hebben ge had in de dwang, die op Vargas is uitge oefend om af te treden. Admiraal Guillobel, die ook minister van Marine was tijdens het bewind-Var gas, gaf geen reden voor zijn aftreden. Hij sloot zijn bureau zonder de benoeming van zijn opvolger af te wachten. Het hoofdbureau van de geheime politie maakte bekend, dat 89 bekende communis ten en personen, die verdacht werden van communisme, sinds het uitbreken der wan ordelijkheden zijn vastgehouden om te worden verhoord. De spanning in Rio de Janeiro is vrijwel verdwenen. Het enige uitwendige teken van een politieke crisis vormen de groepen gehelmde militairen bij belangrijke punten van de stad. De vele patrouilles zijn van het presidentiële paleis teruggetrokken. Het zwaarst bewaakte blok is dat waar de Amerikaanse ambas sade ondergebracht is. WILLEMSTAD (ANP) In een ver gadering van twee uur hebben de Staten der Nederlandse Antillen Donderdagavond het Statuut met algemene stemmen aan vaard. Een talrijk publiek, vele autoriteiten en de volledige regeringsraad woonden de vergadering bij, waarvan het verloop door beide Curagaose radio-omroepen is uitge zonden. De algehele indruk is, dat dit com promisstatuut „Koninkrijk-nieuwe-stijl" met vreugde wordt begroet, al blijven er nog enkele wensen, waarvan onder meer de heer Jonckheer (Democratische Oppo sitie) gewaagde. Met dit Statenbesluit is tevens definitief een einde gekomen aan de lokale politieke verwikkelingen rondom het statuut, die de behandeling vertraagd hebben. Zonder uitzondering noemden de zeven sprekers, fractieleiders of enkelingen 26 Augustus 1954 een historische datum. Ook de voorzitter van de regeringsraad hield een korte toespraak, waarin hij het statuut „een stuk levend practisch recht van hoge orde" noemde. (van hedenochtend 7 uur) cm woers- toestand r o r 2 5 -5 b! max tmp gisteren Ob Se QJ 5 Stockholm geheel bew. WNW 4 0 Oslo nevel windstil 22 0 Kopenhagen zwaar bew. W 2 19 0 Amsterdam mist O 2 22 0.2 Londen nevel windstil 21 0 Luxemburg licht bew. NNO 5 19 0 Parijs nevel NNO 3 23 0 Bordeaux mist windstil 21 0 Grenoble zwaar bew. windstil 18 0.3 Nice licht bew. NW 3 22 0.1 Rerlijn nevel windstil 23 0 Frankfort nevel NO 3 23 0 München nevel i windstil 16 8 Wenen geheel bew. NNW 2 20 1 Innsbrück motregen windstil 17 3 Rome licht bew. OZO 2 Ajaccio licht bew. ONO 3 22 0 Neerslag laatste 24 uui anrvYvYYYY/v v •OTVVYYYV YYYY v WYYYVYVVYYYYV) TIJDELIJK MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht op vele plaatsen vorming van mist. Morgen tijdelijk meer be wolking met een kans op een bui. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Lagere middagtemperat.uren. 28 Augustus Zon op 5.44 uur. onder 19.38 uur. Maan op 5.49 uur. onder 19.12 uur. Maanstanden 28 Aug. 11 21 uur' Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 27 Augustus Hoog water 2 54 en 15 21 uur Laag water 10.58 en 23 18 uur Zaterdag 28 Augustus Hoog water: 3.34 en 15.59 uur. Laag water: 11.39 en 23.58 uur. XXXOOOOOOCX XXXXXXXXXXXX>XXXXaXXJ< XXXX> yxxjYXXXYYXX>OC'

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1