SCHOOLBOEKEN Puistjes Vereniging van pleegouders uit'voldoening over ontwerp LOOSJ ES Zoeken naar vliegtuigwrak bleef gisteren vruchteloos PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws luws J D.D.D. Toch ió het zo Nieuwe adoptie-regeling Bezwaren tegen gesteld maximum leeftijdsverschil kind-pleegouders Silver Sfoepke De radio geeft Zaterdag Eerste behoefte van Europa is: vrede Mijn man is lasser. Konijnenziekte verspreidt zich snel r Zenuwen VJ 2 U LEEST mannen die „gezien" zijn prefereren BRYLCREEM voor ir-coi, gezond haar Mr. W. A. Vos overleden Senator Wiley Trams in Den Haag stonden bijna drie uren stil DE KLOMPENCENTRALE Prinses Margriet zal nieuwe jaarbeurshal openen Kerkelijk Nieuws Receptie Rijnland Ingeënte tamme konijnen blijven gevrijwaard Voorzitter van de YMCA in Evanston overleden Verzending van zeepost Helicopterdienst Sabena VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954 De adoptiecommissie van de Nederlandse Vereniging van Pleegouders heeft een nota opgesteld over het wetsontwerp, houdende een regeling voor het adopteren van kin deren. De commissie spreekt in deze nota haar voldoening uit over de indiening van dit wetsontwerp en zij onderschrijft de be ginselen, die aan het ontwerp ten grond slag liggen, namelijk het beginsel, dat in de tegenwoordige tijd adoptie als maatregel van kinderbescherming moet worden be schouwd. Niettemin wil de commissie bij alle in stemming met de opzet en de beginselen van het ontwerp op een aantal punten enige wensen kenbaar maken. De commissie richt zich tegen het in het wetsontwerp gestelde, dat ieder der adop- tanten tenminste achttien en ten hoogste vijftig jaar ouder dan het kind moet zijn. Redelijk wordt de leeftijd van 18 jaar ge vonden, doch groot bezwaar heeft de com missie tegen het maximum leeftijdsver schil. In het wetsontwerp wordt voorts gezegd, dat de ouders van het te adopteren kind in de adoptieprocedure zouden worden ge hoord, althans worden opgeroepen en dat een ouder bevoegd is zich tegen de adoptie te verzetten en deze gedurende twee jaar kan tegenhouden. Het komt de commissie voor, dat volstaan kan worden met het voorschrift, dat de ouders wensen te wor den gehoord en dat aan de rechter kan worden overgelaten, welke consequenties hij aan de eventuele verklaring van de ouders meent te moeten verbinden. Voorts acht de commissie het ongewenst adoptie uit te sluiten, zolang het kind korter dan drie jaar feitelijk in het pleeggezin wordt opgevoed en verzorgd. In het wetsontwerp is verder nog de be paling opgenomen, dat degenen, die een adoptieverzoek hebben gedaan ten minste vijf jaar met elkaar moeten zijn gehuwd. De commissie acht het wenselijk deze ter mijn te verminderen tot drie jaren. Centrale Adoptieraad De commissie is verheugd, dat volgens het wetsontwerp een Centrale Adoptieraad zal worden ingesteld, bestaande uit zeven personen. Bij de commissie is evenwel de vraag gerezen, of dit ledental niet te klein is. Het verdient volgens de commissie aan beveling een groter minimum, bijvoorbeeld tien of twaalf te noemen. Voorts vermeldt het wetsontwerp een bepaling, dat in het ADVERTENTIE 100 slechte scheermesjes 'n waardeloos horloge cadeau een nieuwe reclame stunt???? Eén DING IS ZEKER, U bent Uw goede geld kwijt voor PRULLARIA. Koop voor ƒ19.25 bij ons een goed sterk jongens horloge Klenzle fabrikaat. Uw jongen heeft hier jaren plezier van. U koopt dan bij een gediplo meerd horlogemaker die U de volle garantie op zo'n uurwerk geeft. Komt U eens kijken bij Grote Houtstraat 49 Haarlem DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. verzoekschrift tot adoptie onder meer moeten worden vermeld vier der naaste meerder jarige bloedverwanten zowel van de adop- tanten als van het kind. De commissie acht het enerzijds bezwaarlijk, anderzijds over bodig, dat het betrekken van verwanten bij de adoptieprocedure in de wet wordt voor geschreven. Bezwaarlijk vooral acht de commissie de verplichting verwanten van het kind er bij te betrekken, omdat niet zelden geheimen zouden worden prijs ge geven, zonder dat dit enige zin heeft. Ook maakt de commissie enige bezwaren tegen het tempo van de procedure en zou derhalve gaarne zien, dat in tegenstelling tot hetgeen in het wetsontwerp is voorge steld, de Voogdijraad onverwijld een on derzoek instelt en rapporten aan de adop tieraad zal overleggen. ADVERTENTIE Snel - binnen twee dagen - enaccuraat GROTE HOUTSTR. 100 - RIJKSSTRAATWEG 125 - TEL. 17472 TEL. 23991 Ten aanzien van het hoger beroep is bij de commissie de gedachte opgekomen, dat het aanbeveling zou verdienen één hof aan te wijzen, dat het hoger beroep in alle adoptiezaken zal behandelen. Dit zou wel licht uitbreiding kunnen vinden ten aan zien van andere zaken van Kinderrecht. In het wetsontwerp komt verder het streven tot uiting ongecontroleerde „af stand" van zeer jeugdige kinderen tegen te gaan. Hoewel de commissie dit streven volledig onderschrijft, komen haar de ont worpen middelen minder juist voor. Zij meent, dat het doeltreffender is, de straf sanctie, voorzien in de Pleegkinderenwet te verscherpen voor zover de overtreding een kind onder de leeftijd van drie maan den betreft. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 3.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de huisvrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Bariton en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje 14.00 Wereldmuziekconcours te Kerkrade. 14.25 Streekuitzending. 14.50 Promenade-orkest 15.15 Platen en voordracht. 16.15 Kamer orkest. 16.45 Weekjournaal. 17.15 Platen. 17.45 Europese athletiekkampioenschappen te Bern. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Orgel. 18.40 Platen. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Amusements muziek. 20.35 BBC Promenade-concert. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Cabaret. 22.15 Moord met muziek, hoorspel. 22.45 Platen. 23.00 Platen. 23.15 Tweede Assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koorconcert. 7.45 Morgengebed en lit teraire kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Bariton en piano. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Europese athletiekkampioenschappen te Bern. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.40 Dames koor. 15.00 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.35 Mandolineclub. 16.00 Platen. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Jour nalistiek overzicht. 18.25 Dansmuziek. 18.45 Platen. 18.50 Europese athletiekkampioen schappen te Bern. 19.00 Nieuws. 19.10 We reldkampioenschappen wielrennen te Keu len. 19.15 Platen. 19.30 Idem. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.10 Idem. 21.40 Actualiteiten. 22.00 Platen. 22.30 Ziedaag uw Moeder, klankbeeld. Hierna: Avondgebed en litteraire kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 Wereldkampioenschappen wielrennen te Keulen. 23.35—24.00 Platen, TELEVISIE (AVRO, KRO, VARA en VPRO) 16.13—18.45 Europese Athletiekkampioen schappen in Bern. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 13 00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Koor zang. 14.45 Viool en piano. 14.57 Koorzang. 15.15 Platen. 15.45 Accordeonduo. 16.00 Re portage. 16.20 Accordeonduo. 17.00 Nieuws. 17.10 Orgelconcert. 18.00 Reportage. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.00 Lichte mu ziek. 22.00 Verzoekprogramma. 23.05 Dans muziek. 23.30 en 23.3524.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 42 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spiegel van de week, Sportjournaal. (Op 224 en 75 m.). De verzorgdheid van Uw uiterlijk hangt vooral af van Uw haar. Brylcreem, de volmaakte hairdressing geeft Uw haar een leven dige, natuurlijke glans voor heel de lange dag. Brylcreem is geëmul geerd: dus geen overda dige vettigheid. Mas seer dagelijks met Brylcreem - de heil zame bestanddelen houden Uw hoofd huid gezond. Uw haar vrij van roos. Het zoeken naar het wrak van de „Wil lem Bontekoe" heeft gisteren geen enkel resultaat opgeleverd. Gezagvoerder Schro der heeft wederom met een Dakota van de KLM een verkenningstocht boven de Noordzee gemaakt, maar nu, in tegenstel ling tot de voorgaande dagen, niets waar genomen dat op het verongelukte vliegtuig of op de slachoffers betrekking zou kunnen hebben. Vandaag zal gezagvoerder Schro der wederom een verkenningsvlucht ma ken. In het vliegtuig zullen dan zogenaam de „Sea Markers" worden meegenomen, die zullen worden uitgeworpen wanneer iets van belang wordt ontdekt. Deze „Sea Markers" geven het zeewater een hel groengele kleur, zodat vaartuigen deze aldus gemarkeerde plaatsen gemak kelijk kunnen vinden. In IJmuiden zijn gisteravond de ber gingsvaartuigen teruggekeerd die aan de opsporing hebben deelgenomen. Ook deze schepen hadden niets van belang aange troffen. Ook het fregat „Wolf" en de mijnen vegers „Hollands Diep" en „Volkerak" van de Koninklijke Marine hebben Donderdag hun pogingen tot opsporing van het wrak van de „Bontekoe" voortgezet. De „Wolf" heeft met zijn Asdic electronisch echolood wel enige grote voorwerpen onder water ontdekt. Het marinevaartuig „Orkaan" heeft op de aangeduide plaatsen duikers neergelaten, maar deze hebben geen vlieg- tuigdelen aangetroffen. Het dreggen van de mijnenvegers had evenmin resultaat. County Laboratories Ltd., Stanmore, England Jacq. Mot N.V., Amsterdam Vice-president van het Amsterdams gerechtshof In het R.K. ziekenhuis te Winschoten is gistermiddag overleden mr. W. A. Vos, vice-president van het gerechtshof te Am sterdam. Mr. Vos en zijn echtgenote werden zeer ernstig gewond bij een auto-ongeluk in Vlagtwedde, waarbij de broer van mr. Vos, notaris T. Vos uit Winschoten, die de auto bestuurde, om het leven kwam. Mr. W. A. Vos werd geboren te Arnhem in 1890. Hij doorliep een middelbare school in Amsterdam en volgde gedurende twee jaren een opleiding tot officier van admini stratie bij de Koninklijke Marine. Daarna studeerde hij aan de Groningse universiteit rechtswetenschappen Van 1921 tot 1924 was hij substituut-griffier bij de rechtbank te Winschoten. Daarna werd hij rechter in diezelfde plaats, rechter te Zwolle (1927 1939), raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam (19391945), vice-president van dit hof en president van het tribunaal aldaar, eerste plaatsvervangend voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart (1946) en voorzitter van de Marineraad (1947). De zeventigjarige Amerikaanse senator Alexander Wiley, voorzitter van de Se naatscommissie voor Buitenlandse Zaken, die een indrukwekkende politieke carrière achter de rug heeft en ook thans nog als staatsman en rechtsgeleerde een stevige reputatie in de Verenigde Staten bezit, is afkomstig uit Wisconsin en dus een collega van de beruchte MacCarthy, doch zijn in stelling is in vele opzichten anders en in ieder geval veel gematigder. Wiley maakt momenteel een rondreis door Europa om met de Amerikaanse autoriteiten in 12 lan den ruggespraak te houden over het bui tenlandse beleid. Hij is republikein en dus geneigd tot een verdergaand Amerikaans isolationisme, doch deze neiging is eerder zo bleek gisteren op een persconferentie die de senator in Den Haag hield een gevolg van zijn eerbied voor de souvereini- teit van andere landen dan van een over dreven zelfgenoegzaamheid of een egocen trische vrees voor machtsverlies. Senator Wiley legde in Den Haag de nadruk op de allereerste behoefte van Europa: vrede. Als Europa vrede wenst, zal het een inten sieve samenwerking moeten scheppen tus sen zijn landen en die samenwerking mi litaire bescherming moeten verlenen. De E.V.G. achtte senator Wiley daarvoor on misbaar. Hij duidde aan dat Duitsland ook zonder E.V.G. herbewapend zal worden, namelijk in N.A.V.O.-verband, en sprak de hoop uit dat het Franse volk alsnog voor een samengaan met zijn vrienden in het Westen zal kiezen. Hij zeide optimistische verwachtingen van deze keuze te hebben en te vertrouwen, dat de Fransen zullen inzien zoals hun Europese buren reeds hébben ingezien dat de E.V.G. het beste middel is om Duitsland in staat te stellen zijn bijdrage tot de Europese verdediging te leveren. Tijdens zijn kort verblijf in Den Haag heeft senator Wiley gesproken met de minister van Binnenlandse Zaken, prof. mr. L. J. M. Beel, en met de minister zon der portefeuille mr. J. M. A. H. Luns. ADVERTENTIE Mijn man is electrisch lasser in de scheepsbouw en hij ziet er zo nu en dan uit, dat het meer dan erg is, maar nu ik Castella Parels ge bruik, ziet zijn goed er weer helder en schoon uit. Ik vind Castella Parels een ware uitkomst en vind het alleen jammer, dat het niet eerder gekomen is. Dat had mij heel wat geld en goed be spaard Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. U vliegt nu door de was heen! Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 °/o veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis Van half zes tot ongeveer negen uur is Donderdagavond het tramverkeer in Den Haag gestagneerd geweest. Een groot ge deelte van de bovenleiding was stroomloos en de oorzaak daarvan kon men aanvan kelijk niet ontdekken. De storing veroor zaakte vooral groot ongerief op de lijnen van en naar Scheveningen. De duizenden strandbezoekers moesten nu maar zien hoe zij naar huis kwamen. Pas na half negen begonnen hier en daar in de binnenstad de trams weer te rijden. Men had toen de oor zaak van de storing ontdekt. In een der voedingskabels bleek zich kortsluiting voor te doen. Bij herinschakeling vielen ook de beveiligingsschakelaars van andere voe dingskabels uit, zodat vrijwel het gehele net stroomloos werd. ADVERTENTIE Bij aankoop van een wringer een WRINGERBOK voor 10,— Alléén Zaterdag: EEN KOP EN SCHOTEL ER BIJ CADEAU! DR. LEYDSSTRAAT 10 HAARLEM tel. 11784 Prinses Margriet zal op de eerste dag van de Najaarsbeurs, Dinsdag 7 September, 's middags om half vier de officiële ope ning verrichten van de naar haar genoem de nieuwe expositiehal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. De namen vatn de Prinsessen Beatrix en Irene zijn reeds aan een Jaarbeurshal verbonden. De Beatrix - en de Irenehal bevinden zich op het Vre- deniburg, de Margriethal op het Croese- laan terrein. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kamerik P. L. F. Lamens te Elspeet; te Winkel (toez.) J. W. Mazurel, cand. te Haarlem; te Eemnes-Buiten M. Bergsma, cand. te Putten (Gld.); te Bierum (Gr.) W. F. van der Staat, vic. te Noord- wijkerhout; te Meteren-Est (toez.) B. J. Zaal te Wijngaarden; te Brummen J. W. van Petegem te Zaandam. Aangenomen naar Onstwedde H. A. v. Slooten te Wierden (Ov.). Geref. Kerken Beroepen te Rutten (N. O. polder) W. Blanken, cand. te Zwolle. 41. Rusteloos liep neef Mario op het bo vendek heen en weer. Wat moet ik doen?", dacht hij. „Als ik oom vertel, dat zijn horloge in werkelijkheid een tijdbom is, zou ik mezelf verraden. Maar als ik niets doe, zal de bom vroeg of laat barsten en het hele schip in de lucht doen vliegen. En dat wil ik toch liever niet, zolang ik op hetzelfde schip ben". Hij werd in zijn overpeinzingen gestoord door Panda, die hem een beetje wantrouwend vroeg: „Waarom wilde u zoéven het schip opeens verlaten, meneer Mario?" „Omdat ik eh wilde he ik moesteh Dat gaat je niet aan, bemoeizieke vlegel", antwoordde Mario verward. „Drommels neef, wat heb je?", klonk de stem van ka pitein Paverits, die ook op het bovendek een kijkje kwam nemen. „Je bent zo prik kelbaar als een zee-egel, je struikelt over je woorden en...". Op dat ogenblik strui kelde de goede zeerob zelf en wel over een touw, dat op het dek lag. Verstijfd van ontzetting keek Mario toe. Niet, omdat hij vreesde, dat zijn oom zich zou bezeren, maar omdat de bom uit diens handen was gevlogen en met een boog door de lucht vloog. „De bomhijgde hij, „we zijn verloren!" En met dichtgeknepen ogen wachtte hij op de vreselijke ontploffing, dia komen moest. Vandaag hebben de marinevaartuigen het zoeken voortgezet. Het fregat „Wolf" heeft zijn werkzaamheden als visserij - politie-vaartuig hervat. Het is vervangen door de „Marnix", die eveneens van een electronisch echolood is voorzien. Ter gelegenheid der viering van het 750- jarige bestaan van Rijnland en van de in gebruikstelling van het nieuwe boezemge maal te Katwijk zullen dijkgraaf en hoog heemraden van Rijnland gelegenheid geven tot het aanbieden van gelukwensen op Za terdagmorgen 4 September tussen halfelf en twaalf uur in het Gemeenlandshuis (Breestraat 59 te Leiden). De konijnenziekte myxomatose verspreidt zich thans zeer snel over Nederland. In vrijwel alle streken, waar wilde konijnen voorkomen, vindt men zieke en dode die ren. De verspreiding onder de in vrijheid lerende konijnen blijkt niet te stuiten te zijn. In het vorig najaar is gepoogd de ziek te buiten de grenzen te houden door zoveel mogelijk konijnen in de grensstreken te schieten. Daarnaast werd op grote schaal serum aangemaakt om de dieren van pluimveehouders te beschermen. Deze laat ste maatregel is thans ook nog volledig van kracht. Zeer vele konijnenhouders heb ben hun dieren laten enten en zorgen er voor dat de hygiënische omstandigheden in de hokken zo goed mogelijk zijn. Tot dus ver is bij tamme konijnen vrijwel alleen myxomatose aangetroffen bij pluimveehou ders, die niet tijdig hebben laten enten of geen andere voorzorgsmaatregelen ten be hoeve van hun dieren hebben getroffen. De aanzienlijke uitbreiding van myxoma tose in de laatste weken wordt verklaard uit het feit, dat in het droge voorjaar zeer veel jonge konijnen geboren zijn. Daardoor werd de konijnenstand in ons land aanzien lijk groter dan normaal. De natte, koude zomer heeft de verspreiding van de konij nenziekte blijkbaar vertraagd. Nu het wat warmer geworden is, verbreidt de ziekte zich snel. Warm en enigszins vochtig weer begunstigt de spreiding van de infectie, waarvan honderden wilde konijnen dage lijks het slachtoffer worden. Iedere dierenarts kan tamme konijnen tegen myxomatose inenten. Waarnemingen doen vermoeden, dat vliegen en andere in secten de besmetting kunnen overbrengen. EVANSTON (Reuter). De voorzitter van de wereldorganisatie der „Young Men's Christian Associations" (Y.M.C.A.), John Forrester-Payton uit Alloa Schotland), is Woensdagavond te Evanston in de ouder dom van 71 jaar overleden. Als afgevaar digde van de Verenigde Vrije Schotse Kerk woonde hij de Assemblée van de Wereldraad van Kerken bij. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Medan: m.s. Langkoeas (8 Sept.); naar Indonesië: m.s. Oranje (2 Sept.) en m.s. Sumatra (16 Sept.); naar Ned. Nieuw Guinea; m.s. Oranje (2 Sept.), m.s. Sumatra (16 Sept.); naar de Ned. Antillen: m.s. Willemstad (31 Aug.) en m.s. Helicon (7 Sept.); naar Su riname: m.s. Nestor (8 Sept.), naar de Unie van Z. Afrika en Z.W.-Afrika: s.s. Sterling Castle (28 Aug.) en m.s. Pretoria Castle (4 Sept.); naar Canada: s.s. Rijndam (2 Sept.) en m.s. Prins Willem van Oranje (6 Sept); naar Zuid-Amerika: s.s. High- land Monarch (30 Aug.) en s.s. Eva Peron (4 Sept.); naar Australië en Nieuw Zee land; s.s. Himalaya (28 Aug.), via Enge land 4 Sept. In het eerste jaar van zijn bestaan heeft de helicopterdienst van de Sabena 3500 geregelde vluchten gemaakt waarbij 13.000 passagiers werden vervoerd. De Belgische hefschroefvliegtuigen, die zeven passagiers kunnen vervoeren, legden in totaal 882.000 km af en vervoerden in de eerste acht maanden van 1954 26 ton post. De Sabena zal in 1960 over snelle helicopters beschik ken, die 40 a 50 passagiers kunnen ver voeren en die onder heel wat gunstiger exploitatievoorwaarden dan de tegenwoor dige trajecten kunnen afleggen van 400 tot 500 kilometer. c Aquarium. De koninklijke gasten van ko ning Paul en koningin Frederika van Griekenland zijn Donderdag op Rhodes aan land gegaan. Zij bezochten het rid- derpaleis dat in de vijftiende eeuw is gebouwd door ridders van de Johan- niter-orde en het aquarium. Critiek. Het blad van de Russische com munistische partij, Prawda, heeft d'e Russische ambtenaren ervan beschul digd, dat hun bureaucratische wijze van werken de doeltreffendheid niet ten goede komt. Vooral de minister van consumptiegoederen, Nikita Ryzhov, werd gecritiseerd. De vertraging in de vervaardiging van nieuwe soorten aar dewerk en wollen goederen was te wij ten aan de bureaucratie op zijn ministe rie. Bevestiging. Het blad „Aftenpositen" meldt dat de Amerikaanse piloot Baily Faurot te Oslo heeft bevestigd, in het gebied van Mosjoen twee vrouwen te hebben ontmoet, die zijn hefschroefvliegtuig voor een vliegende schotel en hemzelf voor een bewoner van Mars hebben aangezien. Effect. Generaal Carl August Ehrensvaerd stafchef van het Zweedse leger, heeft verklaard dat „de opleiding in be scherming tegen atoomwapens in het Zweedse leger zal beginnen". Bij de herfstmanoeuvres zullen zowel de aan vallers als verdedigers tactische atoom wapens gebruiken. Om de troepen aan een oorlogvoering met atoomwapens te wennen, hebben de Zwed'en een na- maak-atoombom gemaakt. „Wij gelo ven, dat het effect groot genoeg zal zijn. om te beantwoorden aan ons doel", al dus de generaal. Millioenen. De Indiase persvereniging meldt, dat tot dusver zestig personen bij de overstromingen van de Brahma- poetra en de Ganges het leven hebben verloren. In Noord-Oost-India lopen twintig millioen mensen gevaar door de overstromingen. In West-Bengalen zijn reeds 500.000 personen getroffen, in Assam 700.000. Prijzen. Blijkens een overzicht van de economische commissie voor Euiropa en de voedsel- en landbouworganisatie .van de UNO, zijn de prijzen van agrarische producten in Europa in het afgelopen jaar onveranderd gebleven of gediaald. In de meeste landen waren de prijzen, die de agrarische producenten voor za den, werktuigen en andere benodigd heden moeten betalen, iets lager dan in het voorafgaande jaar. De beide or ganisaties dringen aan op een verlaging van het kostenpeil, daar naar haar me ning de vraag, die in de meeste landen naar grotere hoeveelheden levensmid delen bestaat, alleen dan tot uiting zal komen, wanneer de agrarische produc ten tegen lagere prijzen worden ver kocht. Permanent. Als resultaat van de proef nemingen in Juni wordt thans een per manente verbinding tussen het Franse en het Britse televisienet overwogen. De West-Europese landen zullen waar schijnlijk aan het eind van het jaar wederom rechtstreeks televisieprogram ma's uitwisselen in het kader van de „Eurovisie". Ommekeer. Een speciale commissie heeft iin een rapport over de pers in India uitgebracht, opgemerkt, dat, waar de Indiase pers voorheen door een idealis tische geest werd bezield, heden ten dage grotere nadruk valt op het winst streven. Er bestaat ook een aanzienlijke tendentie tot concentratie. Op een totaal van 330 dagbladen hebben vijf eigena ren 29 bladen in handen en 31.2 procent van de circulatie. Vijftien eigenaren be heren 54 bladen met 50.1 procent van de circulatie. De werkelijke lonen van de journalisten zijn omlaag gegaan. Kinderroof. Een „kinderroof", waardoor de moeder van een halfjarig jongetje in vreselijke ongerustheid was gebracht, bleek het werk te zijn van twee kleu ters, een broertje en een zusje, die hun moeder met deze baby hadden willen terrassen. Mama had hun verteld, dat zij binnenkort een broertje of zusje zouden krijgen. De kleuters gaven de voorkeur aan het laatste en toen zij er gens een kinderwagen zagen staan, met een baby er in, die zij voor een „zusje" hielden, konden zij hun ongeduld niet langer bedwingen en reden de wagen mee naar huis. „We dachten, dat dit wel een leuk kindje was en dat mama er wel blij mee zou zijn" zo luidde hun „verklaring" bij de politie. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP GEEN TERM WORDT in deze tijd waar schijnlijk zó misbruikt als het woord „ze nuwen". Iemand heeft stalen zenuwen, of hij krijgt het op zijn zenuwen, zijn zenu wen zijn vermoeid, of in de war en des noods zijn ze hem de baas. En hoeveel lichamelijke ongemakken worden niet dagelijks op rekening van de zenuwen ge schreven? Klaarblijkelijk heeft men in die gevallen toch iets anders op het oog dan de physioloog, die het woord zenuwen gebruikt. Want hij verstaat onder zenu wen niets anders dan de ze nuwdraden die dienen om prikkels te geleiden van de zintuigen naar de zenuw centra, en van daar naar de spieren en de klieren van het lichaam. Hoeveel schuld dagelijks ook op reke ning van de zenuwen wordt bijgeschreven, we hebben toch de verkeerden te pakken, want onze zenuwen zijn brave en onver moeibare dienaren die niets verkeerd doen, om de eenvoudige reden dat zij uit zich zelf niets kunnen doen. Als zodanig zijn zij te vergelijken met onze telefoonkabels en -draden. Wanneer iemand u opbelt en ruwe taal gebruikt, of wanneer er een ver keerde verbinding tot stand gekomen is, of nodeloos te veel wordt gebeld, zult u de kabels van het net daarvan toch geen verwijt maken? Die gehoorzamen alleen maar aan de opdrachten die zij krijgen. Precies zo dienen we de zenuwen te be schouwen, die niet alleen wat de taak, maar ook wat de inrichting betreft, frap pant veel op geleidingskabeltjes gelijken. Een zenuwvezel bestaat uit een vliezig hoesje, waarbinnen honderden, soms dui zenden zenuwvezeltjes in aparte scheden worden samengehouden. Hoewel zenuwen dus zijn te vergelijken met kabels, zijn zij toch veel vernuftiger van samenstelling, want zij blijken op velerlei manieren te reageren. Raakt men een bewegingszenuw met een naald aan, dan is het resultaat nihil. Maar niet zodra is de naald heet ge maakt, of de spier reageert. Warmte is dus een prikkel, evenals electriciteit dit blijkt te zijn. Wordt de zenuw voorts geknepen, of door bepaalde chemische stoffen beïnvloed, dan brengt zij eveneens een prikkel over. Zodat tegenover de éne geleidingsmogelijkheid van onze telefoondraden, de zenuw er vier weet te stel len. We zeiden reeds dat zenuwen onver moeibaar zijn. Dit is bewezen door proe ven met dierlijke preparaten, waarbij de zenuw kunstmatig geprikkeld werd. Hoe wel de op deze zenuw reagerende spier na verloop van tijd weigerde te reageren, bleef de zenuw nog vele uren lang voort gaan de prikkels door te zenden. Dit doorzenden van prikkels gaat steeds in êénrichtingverkeer. Van alle punten in het lichaam geleiden aparte zenuwen steeds de prikkels naar het centrale ze nuwstelsel, en vandaar worden wederom langs aparte banen de boodschappen uit gezonden. Ieder deel van het lichaam staat dus met ieder ander deel in verbinding via het centrale zenuwstelsel, dat dus wel als telefooncentrale kan worden be schouwd. Doch ook hier geldt de opmer king: de levende centrale zit veel vernuf tiger in elkaar. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON,

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2