Gouden médaille 100 meter voor de Duitser Fütterer MOORD PORSELEIN Eerste dag bracht geen overheersing van Russen WRIGLEY .Clowntje Rick Om de Europese athletiektitels Nederlander Saat kwam wel in finale, maar eindigde daar als laatste Morgen vallen de beslissingen Verschueren wereld kampioen bij stayers Europese roeikampioenschappen Acht van Laga tweede in spannende heat met Krylja Sovetov 4 De honkbalcompetitie Nederlander Pronk kwam 30 sec. tekort Longa-bestuur trad af Voor de kinderen Louison Bobet rijdt in Amsterdam Cricket Bondselftal N.G.B. FEUILLETON EN door Gordon Folk VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954 Toen gistermiddag Fütterer, een 22-jarige bankemployé uit Karlsruhe, als een blik semschicht door de jinishdraad schoot, leek op de tweede dag van de Europese athletiek-kampioenschappen Bern wel een Duitse nederzetting. Van overal kwamen zwart-rood-gele vlaggen te voorschijn, hele tribunevakken bleken volgepropt met Duitsers te zitten, die allemaal met de gelukkige Fütterer dit seizoen zowel Europa's beste als ook meest constante sprinter de vreugde beleefden van de eerste Duitser, die Europees sprintkampioen werd. Wat Borgmeier en Jonath nooit bereikt hebben, presteerde deze stevige knaap, die geen enkele maal op zijn weg naar de titel serieus bedreigd is. Ook niet door onze landgenoot Saat, die de vol doening onderging tot de finale door te dringen, maar daar de kille douche kreeg, die men verwachten kon: hij werd zesde en laatste in een race, die hem kennelijk te hard ging. Er lagen een meter of vier tussen Fütterer en Saat. Hoewel -gisteren incidenten als bij de marathomfiinislh van eergisteren ontbraken en men evenmin zo iets te zien kreeg als Zatopek's victorie op de 10 kilometer, was het toch geen kalme diaig. Zatopek werd op een haar na uitgeschakeld voor de fin-aile 5000 meter d-oor een ogenblik van on oplettendheid - en de sterke Duitse 400- meter-loper Geisterer werd in een ener verende hailve finale dermate door het hoge tempo van het peloton voortgestuwd dat hij vijftig meter voor de finish volko men uitgeput was en uitgeschakeld werd. Voor Nederland was het een dag van ge deelde successen. Saat won dan wel niet, ma-ar haalde toch de finale en Puck Brou wer zegevierde in haar serie 100 meter zo overtuigend dat zij bijna favoriet voor deze afstand mag heten. Zij zal het echter al leen moeten doen, want zowel Hilde Veth als Els Witkamp brachten te weinig snel heid op om geplaatst te worden. En onze discuswerper Fikkert, onze tweede sprinter Rulainder en onze vèrspringster Mieke Schenk werden direct al uitgeschakeld. Zatopek's nonchalance Volkomen onverwacht kwam Zatopek toch weer groot in het nieuws. Men had gedacht dat de Tsjech met de tienduizend meter van de vorige dag nog in de benen, kalm aan zou doen in de eerste serie 5000 meter, die hij in de vooravond lopen moest. Maar men mocht toch wel aannemen dat hij geen uitschakelingsrisico zou lopen. De onberekennbare Tsjechische loper zorgde echter op een wonderlijke wijze voor een verrassing en het scheelde maar een halve meter of hij zou zijn uitgeschakeld voor verdere deelneming aan een nummer, dat hij met allé geweld wil winnen. Zatopek liep in een serie, waarin tien lopers startten, waarvan er vijf voor de finale geplaatst zouden worden. De ge woonte getrouw begon hij traag, liet zich zelfs tot de staart van het peloton afzak ken. En toen hij na drie ronden wat naar voren trok, was dat alles normaal. Intus sen had de Rus Kuz de kop genomen. En deze athleet zorgde voor een vrij hoog tem po, gevolgd iloor de Duitser Schade, die door spreekkoren werd aangemoedigd. De eerste tekenen dat deze race niet strikt normaal zou verlopen, werden in de ADVERTENTIE Voor top-presto»1" verhoogt bij sport en spel ,n,Ohd en keej Alle eerste klasse honkbalwedstrijden worden dit weekeinde op Zaterdag gespeeld. Verreweg de twee belangrijkste wedstrijden zijn HHC—Blauw Wit en O VVOEHS. De eerste wedstrijd wordt in O verveen op het HCK-terrein gespeeld en begint om vier uur. De verwachtingen zijn, dat HHC thans weer met Jongeling en Hoogenbos zal uit komen, hetgeen de strijd slechts interessan ter zal maken. Blauw Wit won in de competitie tweemaal van HHC en de gedachte, dat de Haarlem mers ook dit keer aan het kortste eind zul len trekken, ligt voor de hand. Toch menen wij een overwinning voor HHC te kunnen voorspellen. Blauw Wit, tweemaal zwakker geacht in de competitie, heeft toen van HHC kunnen winnen om een voorsprong te be halen, Thans moeten de Amsterdammers de kroon op hun ongetwijfeld zeer goede prestatie van het afgelopen seizoen zetten en wij vrezen voor hen dat zij teveel onder de belangrijkheid van de wedstrijd zullen lijden om het altijd zelfbewuste HHC te kunnen slaan. Spanning zal er echter volop zijn, daar zullen de slagploegen wel voor zorgen. OWO-EHS OWOEHS moet eveneens de beslissing brengen en wel voor het kampioenschap in afdeling A. EHS heeft genoeg aan een gelijk spel. Alles zal echter afhangen van de vorm van de nationale werper Urba-nus. Deze pitcher heeft de eigenschap beter te gooien naarmate de wedstrijd belangrijker wordt. De vechtlust van de Haarlemmers is echter een gevaarlijk wapen tegen de Amster dammers. AjaxKennemerland en ABCTIW heb ben geen enkel belang meer voor de stand in d-e competitie. In de overgangsklasse zijn er twee be langrijke wedstrijden, nl.. DWSDEC en The Catchers—Sparta. Voor DEC ongetwijfeld de zege die hen zekerheid geeft op een van de eerste twee plaatsen. Catchers—Sparta moet beslissen wie van beide ploegen num mer twee wordt in afdeling A en tegen RCH mag uitkomen om een plaats in de eerste klasse. Puck van Duyne-Brouwer en Diny van Dijk tijdens een wissel voor de training voor de estafette. zevende ronde duidelijk toen deze Kuz even van de kop afgeraakt via een ver bluffende tussensprint weer aan de kop kwam en voorlopig doorging tot hij een meter of vijftien op het veld voor lag. Wel is waar liet Kuz, die energie te veel scheen te hebben, zich geleidelijk aan weer in lopen, maar twee ronden verder trok hij er opnieuw in het tempo van een 400-meter- loper tussen uit. Niemand volgde hem. Maar Schade en de verrassend goed lopende Belg Hanswyk bleven enigszins in de buurt en zorgden er althans voor dat hun tempo zo hoog bleef dat het door Kuz' wildemanswerk uiteengetrokken veld niet meer bijeen kwam. Zatopek echter scheen in een speel se bui te verkeren, keek voortdurend om zich heen en scheen er plezier in te heb ben dat de Fin Julin aan zijn zijde ver scheen. Converserend met deze Finse loper ging Zatopek op de eindstreep af. Een poosje tevoren had hij nog eens omgezien en de Zwitser Page op een afstand van 25 meter ontdekt. Maar Zatopek merkte niet dat deze Page er een even felle als snelle eind sprint uit perste. Elke stap bracht hem dichter bij de op een drafje naar de eind streep toegaande Zatopek en het publiek sprong recht om te zien hoe dit ging af lopen. Maar het geluk was de Tsjech nabij. Een halve meter kwam de Zwitser tekort. Allemaal uitblinkers Met uitzondering misschien van de 1500 meter is er wel geen nummer waarop zo veel wereldklasse bijeengedrongen is als op de 5000 meter, die aanstaande Zondag in finale gaat. Onder het 15-tal lopers, dat zich hiervoor plaatste, bevinden zich Za topek, Chataway, Kuz, Green, en Kovacs. De meesten spaarden zich nu nog. Zij lie pen alleen op plaatsing. Maar de felle Brit se loper Green, de zeer snelle Kovacs, Cha taway en vooral de dwaze tussensprinter Kuz zullen het Zatopek moeilijk maken. En dan praten we nog niet eens over Schade, noch over de Pool Graj, noch over de Belg Hermann allemaal zeer goede lopers. Ook de 1500-meter-finale, eveneens Zondagmiddag, zal een moordende race worden. Gisteren lieten in de series Ban nister, Nielsen, Jungwirth, Dohrow, Iharos en Lueg nog slechts ten dele zien waartoe zij in staat zijn, maar bij dit zestal zal wel de winnaar schuilen van Zondag. Zij allen spaarden zich. De een meer, de ander minder. Bannister bijvoorbeeld, de 3-mijl- loper, eindigde als derde in een serie, waarin hij geen moment het tempo gedic teerd had, maar waarin hij steeds voorzich tigheidshalve in de omgeving van de kop had vertoefd. Zodoende was er van de cracks nimmer een felle eindrush te zien, maar aan hun wijze van lopen kon men toch wel merken dat zij zeer goed zijn. Speciaal Nielsen, een jonge Deen, liep sterk. En Jungwirth, een Tsjech, die Zatopek's stijl gecopieerd heeft, eveneens, terwijl Iharos, de Hongaarse on derofficier, die ondanks zijn 1,81 meter lengte slechts 60 kilo weegt, fris als tweede door de finish ging om on middellijk zijn excuses te offreren aan de ongelukkige Spanjaard Macias, die bij de start met hem in botsing was gekomen en ten val gebracht. De 400 meter Intussen lijkt het op de 400 meter tussen de buitengewoon soepele Rus Ignatjev en de Duitser Karl Friedrich Haas te gaan. In de halve finales won Haas zijn race door een zeer snelle eerste tweehonderd meter. De Zwitsers raakten opgetogen over het succes van hün man, Hegg, wiens on elegante eindspurt hij kwam struike lend over de finishlijn volkomen werd goedgemaakt door het feit van diens finale plaats achter Haas en de Hongaar Adamik. Ignatjev was in zijn race voor niemand te houden, ook niet voor de rappe Fin Hellsten, en Ignatjev's tijd (47 sec.) was beter dan die van Haas (47.8). In één middag werd het vèrspringen voor vrouwen beslist. Men meende dat de Rus sinnen alle vrouwennummers voor haar rekening zouden nemen, maar daar zou ook Puck Brouwer een stokje voor kunnen steken, hetgeen mevrouw Zatopek op haar terrein reeds gedaan heeft door het speer werpen te winnen. De zeer sterke athlete Tschudina, die tussen de inspannende vijfkamp-nummers door even kampioene vèrspringen moest worden, bleef op 5,97 meter staan. Het En gelse meisje Desforges sprong in één glo rieuze sprong naar de gouden plak. Met 6.04 meter werd zij onbedreigd eerste. Mieke Schenk even jong als ongerou tineerd bleef op 5,03 meter staan en werd als 21ste, voorlaatste, geklasseerd. Op de hink-stap-sprong incasseerden de Russen door de sublieme athleet Scherba- kov reeds de gouden buit. Aan zijn wereld record van 16.23 meter kwam Scherbakov echter bij lange na niet toe. Hij bleef op 15,90 staan. Lelijk, toch boeiend Deze kwalificatie geldt voor de 10 kilo meter snelwandelen, waarin zestien athle- ten lieten zien hoe weinig aesthetisch het schouwspel is van al die heftig bewegende schouders, die strak-neergeplante benen en die schuddende, wringende lichamen. Alle sierlijkheid, alle souplesse van een normaal athletieknummer ontbreekt bij dit foei lelijke gedoe. Alleen nu er lange tijd voor de eerste plaats zoveel spanning heerste, kon men er toch zijn ogen niet van af houden. De Tsjech Dolezal moest namelijk een verbit terd duel uitvechten met de Rus Egorov, die diverse malen in strijd met de regle menten: bij elke stap de hak op de grond'— wel eens de grens naar de draf overschreed. Tien ronden lang streed dit tweetal vrijwel zij aan zij. Toen liep de technisch veel betere Dolezal van zijn belager weg, en tenslotte groeide het verschil uit tot wel tweehonderd meter. HUIS WORDT PROF. De Ajax-speler Huis heeft een contract getekend voor de profclub „Fortuna" in Geleen, zo vernemen wij van de Nederlandse Beroepsvoetbalbond. Voor de tweede maal bij de wereldkam pioenschappen wielrennen heeft de Bra- banponne geklonken ter ere van een Belgi sche wereldkampioen, ditmaal voor Dolf Verschueren, die zijn titel bij de stayers prolongeerde, op korte afstand gevolgd door Pronk. De Nederlander kwam in de laatste drie ronden net iets te kort om de wereldkam pioen te onttronen en verklaarde na afloop: „ik zat te ver weg. Ze hielden me allemaal tegen. Zo'n sprintje moeten ze me echter maar eens nadoen". Hij doelde daarbij op de fantastische rush, die Pronk negen ronden voor het einde begon en waarbij hij in één ruk van de zevende naar de tweede plaats ging. De loting had voor Nederland een onguns tig resultaat. Pronk en Kunst moesten als elfde en twaalfde vertrekken, achter Be- thery, Bunkre, Kittsteiner, Queugnet, Mi- chaux, Timoner, Martino. Besson, Verschue ren en Schorn. Dit betekende immers met een dergelijk groot veld direct een halve ronde achterstand. Kunst liep na 35 km. zijn tweede lap op, toen Schorn naar voren kwam. De Duitser bleef echter op de uitstekend rijdende Bun ker steken. Maar Verschueren had intussen geen risico willen nemen en had Bethery weer opgejaagd, waarvan Kunst opnieuw het slachtoffer werd. De verrassing van deze kampioenschappen, Timonér,, lanceerde nu een aanval, waartegen Verschueren geen tegenstand kon bieden en even later werd de Spanjaard op zijn beurt door de wilde man in het gezelschap, de Italiaan Martino, verdrongen. Offensief Verschueren kwam na 53 km. aan de kop te liggen. Bethery had in het gevecht los moeten laten en viel bijna een ronde terug. Pronk trok zich intussen niets van de strijd voor hem aan. De verrassingen waren niet van de lucht. Na 130 ronden schoot plotse ling de Engelsman Bunker op Schorn, Pronk, Martino en Michaux af en in de volgende ronde moest Queugnet voor hem buigen en weer een ronde later ook Verschueren. Deze ongekende weelde was te veel voor de Engelsman, die na 70 km. weer voor Ver schueren moest buigen. De grote aanval Met nog negen ronden te rijden kwam eindelijk de grote aanval van Pronk. Gang maker Wiersma had zijn pupil kennelijk ge spaard, want in één ronde sprong Pronk van de zevende plaats op over Timoner, Schorn, Martino, Michaux en Bunker, naar de twee de plaats achter Verschueren. Slechts 50 meter scheidden Pronk nog van de begeerde plaats. Hij wachtte zes ronden voor de laat ste sprong. Die kwam drie ronden voor het einde, maar te laat. Verschueren had nog genoeg fut in de benen om met een enorme eindsprint voor de derde achtereenvolgende maal beslag te leggen op de wereldtitel. Hij bleef 30 meter voor op Pronk. Derde met een achterstand van 70 meter werd d° Engelsman Bunker, vierde Michaux, vijfde Queugnet, zesde Schorn, zevende Timoter, achtste Martino en negende Bethery, allen in dezelfde ronde als Verschueren. In een vergadering van de voetbalvereni ging Longa is met 6 tegenstemmers besloten de spelers van het eerste elftal met ingang van 1 September te gaan betalen. De tegen stemmers waren zes bestuursleden. Zij heb ben hun functies neergelegd toen de ver gadering genoemd besluit had genomen. Reeds op de eerste dag van de Europese roeikampioenschappen op de Bosbaan in Amsterdam is het duidelijk geworden dat van een superioriteit van de Russische ploegen, zoals dat verleden week bjj de dames-kampioenschappen het geval was, geen sprake is. Slechts twee van de zeven Russische ploegen konden in de elimina- toires hun tegenstanders de baas blijven, te weten: de acht en de vier met stuurman van Krylja Sovetov. De oorzaak hiervan Ligt niet zozeer bij de geringere kwaliteit van de Sovjet-roeiers dan wel bij liet bijzonder hoge peil van vrijwel alle ploegen, die op deze wedstrijden aan de start verschijnen. Een peil dat enkele jaren geleden nog nauwelijks voor mogelijk gehouden werd. Zo werd de Russische vier zonder stuurman dit jaar winnaar in Henley In haar voorwedstrijd zelfs vierde en de Russische twee zonder stuurman van Buldakov en Ivanov, eveneens Henley-winnaars, werd derde achter Italië en het Haarlemse Spaarne-duo Gitz en Blom. c Steeds verder kwamen ze in het voorjaar. Op school was er een pretje bijgekomen: de schooltuin! Ja, dat vonden de jongens leuk. Een groot deel van de schooltuin achter het school gebouw was omgespit, en daar kreeg nu ieder een stukje van toegewezen; op dat stukje mochten ze van alles planten en zaaien. Dat was 'n prettig werkje. En ze gingen allemaal met veel ijver aan de slag. Elk uurtje, dat ze ervoor de tuin in mochten, zag je Bunkie en de anderen druk aan 't werk; want meester had beloofd, dat hij prijsjes zou geven voor de tuintjes, die over een poos er het aardigst en best onderhouden zouden uitzien Maar het ging niet alleen om die prijzen; de jongens vonden het een fijn werkje en ze deden allemaal hun best, alles zo goed mogelijk te krijgen. En zo zag men elke dag een gepant en gehark en gezaai, dat het 'n lieve lust was! Bunkie deed ook zijn best. Straks zou zijn tuintje er vast ook aardig uitzien! De prestaties van de Nederlandse roeiers op de eerste dag stemden over degeh ele lijn tot tevredenheid. Weliswaar haalden slechts twee Nederlandse ploegen zondier meer de demi-finale, de acht en de double sculls, doch vergelijking der tijden wekt alle hoop dat het grootste, deel der Nederlandse ploe gen het via de herkansing zo ver zal brengen. De vier met stuurman van Njord kwam uit tegen Tsjechoslowakije en Egypte. De Tsjechen, die in een zeer hoog tempo roei den, liepen aanvankelijk snel wég, maar de Nederlanders bleven daarna hardnek kig volgen en liepen na een spurt weer iets in en de eindspurt bracht hen nauwelijks één lengte achter de Tsjechen. De eerste heat van de tweeën zonder stuurman werd door ieder als één der be langrijkste races van de dag beschouwd. Immers, na Kopenhagen verleden jaar en Henley dit jaar, vond voor de derde maal een ontmoeting plaats tussen de Russen Buldakov en Ivanov en Blom en Gitz van Het Spaarne. Ook Italië en Zweden waren in deze heat ingedeeld. Deze wedstrijd werd een ware verrassing voor de toe schouwers en een zenuwslopend gevecht voor de roeiers. Blom en Gitz, zeer hoog en snel gestart, namen terstond een halve lengte, gevolgd door Italië en de Russen, die echter vrij snel reeds de Italianen pas seerden. De Nederlanders ondernamen aanval op aanval, maar die werden alle afgeslagen. Door Italianen verrast Even voor de 1250 meter zetten de Rus sen een spurt in die beslissend leek. Zij kwamen gelijk en namen daarna een klei ne voorsprong. Zeer goed echter was de tegenaanval van Gitz en wederom lagen de Russen in tweede positie. Toen kwamen de Italianen, waar niemand acht op gesla gen had door de spanning rond dit twee gevecht. Reeds op de 1500 meter verhoog den zij hun tempo tot tegen de 40, onweer staanbaar en met een verbluffende stijl kwamen zij naar voren en liepen eerst de Russen voorbij en zetten toen een beslis sende aanval in op de Haarlemmers die, volkomen leeggeroeid, deze niet meer kon den opvangen. Volkomen ontmoedigd ga ven de Russen zich hierna gewonnen. De Nederlandse ploeg zal zich naar alle waar schijnlijkheid wel in de demi-finale plaat sen, aangezien zij vandaag in de herkansing tegen de Saarlanders uitkomen. Voor een finaleplaats zal de strijd echter zeer hard zijn, want er zijn nog enkele andere tweeën van topklasse, zoals het Belgische duo Knuysen en Baeten en de Denen. Bij de skiffeurs hadden de sterksten niet teven elkaar geloot. Europees kampioen 1953, winnaar van de Diamond Sculls te Henley, de Joegoslaaf Perica Vlasic, had al heel weinig moeite met de Fransman Butel en zijn grootste rivaal, de Zwitser Colomb. verging hetzelfde tegen de Nederlander Rob van Mesdag, wiens tijd echter tot de vier snelste behoorde. Verrassend was de overwinning van Oostenrijk op de Russi sche skiffeur Berkutov, de man die dit jaar op Russische nationale wedstrijden de Olympische kampioen Tjukalov tweemaal versloeg. De Hoop derde De De Hoop-roeiers Thijsse en Dikken werden bij de twee met stuurman derde achter Zwitserland en Duitsland.De Sovjet- ploeg kwam in een andere heat uit en viel zeer tegen: derde met de slechtste tijd: een opvallend verschijnsel dat we bij enkele Russische en Tsjechische ploegen opmerk ten is dat ze, eenmaal in verloren positie, totaal geen strijd meer leverden. Een zeer interessante strijd beloofde ook te worden de eerste heat van de vieren zonder stuurman, waarin die zeer sterke Moto Guzzi-vier uit Italië en de eveneens goede Denen en Engelse ploegen. Vlak na de start verdwenen de Denen in het riet door een stuurfout; een felle sprint bracht hen echter zeer spoedig weer voorbij de Tsjechen, die verder geen rol meer speel den en de strijd opgaven. De Italianen haddien intussen de leiding genomen en bevestigden de uitmuntende indruk, die we Woensdagavond van deze ploeg reeds kregen tijdens de training, vol komen. In hun heat smaakte de Willem III-vier het genoegen na een imponerende eindspurt de Russische Henley-winnaars en de Oostenrijkers achter zich te laten en slechts driekwart lengte achter de sterk roeiende Finse ploeg, die roeide in de nieuwe vier-zonder van Het Spaarne, te eindigen. Ook voor de Amsterdammers be staat een goede kans op een finaleplaats. Fel gevecht De Nederlandse double sculls van Rei- ding en Niemeier (Willem III) leverden een fel gevecht met Frankrijk. Constant in tweede positie liggend, zetten zij hun eind spurt iets te laat in en kwamen enkele meters tekort. De Henley-winnaars Ste- bler en Schriever uit Zürich en het Lon- dense duo Fox-Marsden bleven de Russen op overtuigende wijze de baas. De Nederlandse acht van Laga, gelukkig niet verzwakt door het uitvallen van Siel- cken, die een spier verrekt had, roeide een zeer goede race tegen een bijzonder sterke Deense ploeg. Na een boord aan boord ge vecht tot 1000 meter waren de Denen uit gelopen tot bijna één lengte, doch een fraaie eindspurt van de Delftse studenten verraste hen volkomen en met slechts en kele meters verschil werd Nederland tweede. De laatste heat gaf een staaltje te zien van roeien dat bijna volmaakt was. Het betrof hier de Russische acht van Krylja Sovetov, die een peil te zien gaf dat wel nooit vertoond zal zijn geweest. De Russen wonnen met vele lengten en maakten ver uit de snelste tijd. Dit is de vrijwel enige zekere Russische troef voor een Europese titel. Ongetwijfeld een interessanter beeld dan de dames wedstrijden te zien gaven. De uitslagen De uitslagen luidden: Skiff: eerste heat: 1. Joegoslavië 8.01.2: 2. Frankrijk 8.04.2; 3. Tsjechoslowakije 8.30.7. Tweede heat: 1. Oostenrijk 8.02; 2. Rus land 8.14.4; 3. Groot Brittannië 8.20.5; 4. De- r.e— arken 8.22.6. Derde heat: 1. Zwitserland 7.49.5; 2. Ne derland 8.06.2; 3. België 8.11.3. Vierde heat: 1. Polen 8.16.4; 2. Roemenië 8.25.7; 3. Egypte 8.58.5. Twee met stuurman: tweede heat: 1. Zwitserland 8.09.5; 2. Duitsland 8.23.6; 3. Nederland 8.26.4; 4. Joegoslavië 8.38.1 Derde heat: 1. Zweden 8.18.6; 2. België 8.35.6; 3. Rusland 8.50. Vier zonder stuurman, eerste heat: 1. Italië 6.57.5; 2. Groot Brittannië 7.04.6; 3. Denemarken 7.19.1; 4. Tsjechoslowakije 7.59.1. Tweede heat: 1. Zwitserland 6.59.2; 2. Noorwegen 7.01.4; 3. Roemenië 7.14.4; 4. Zweden 7.19.1. Derde heat: 1. Finland 6.58.9: 2. Nederland 7.01.8; 3. Oostenrijk 7.09; 4. Rusland 7.09.1. Vierde heat: 1. Joegoslavië 7.00.6; 2. Duits land 7.14.8; 3. Polen 7.35. Double scull, eerste heat: 1Zwitserland 7.13; 2. Groot Brittannië 7.17.2; 3. Rusland 7.33.4: 4. België 7.45. Tweede heat: 1. Duitsland 7.15.2; 2. Tsje- choslowakiie 7.31.1; 3. Denemarken 7.38.8; 4. Zweden 8.06.6. Derde heat: 1. Frankrijk 7.23.3; 2. Neder land 7.24.2. Acht, eerste heat: 1. Denemarken 6.25.2; 2. Nederland 6.26.7; 3. Zweden 6.38.8; 4. Fin land 6.45.6. Tweede heat: 1. Joegoslavië 6.27.9; 2. Italië 6.29.2; 3. Frankrijk 6.48.7; 4. Egypte 7.07.3. Derde heat: 1. Rusland 6.19 1; 2. Tsjecho slowakije 6.36; 3. Roemenië 6.50.5. De directeur van het Olympisch stadion, de heer Bessem, heeft beslag gelegd op de wereldkampioen der profs op de weg, de Fransman Louison Bobet, voor zijn pro gramma van 31 Augustus. Bobet zal met Wagtmans en Van Breenen achter Demy- motoren een omnium rijden, bestaande uit een tijdrace over 1000 meter en ritten over 5 en 10 km. Voorts zijn voor de revanches over 100 km. de volgende stayers gecontracteerd: wereld kampioen Verschueren (België), Pronk (Ned.), Bunker (Gr. Br.), Michaux (België), Queugnet (Fr.), Schorn (Did.) en Timoner (Spanje). De samenstelling van het Nederlands bondsteam, dat Zaterdag a.s. op het terrein van Quick in Den Haag een wedstrijd speelt tegen het Nederlands jeugd cricketelftal, luidt als volgt: Colthoff (HCC), capt., Meyer (ACC), wicketkeeper, Borgers (HCC), Van der Bijl (Kampong), Dries (Excelsior), Van Katwijk (HBS), Van der Linden (Sparta), Van Manen (HCC), Scheffers (Hermes DVS), Harris (HCC) en Kors (VCC). 10) De professor en Turpitt konden hun man netje staan en dan zouden er zeker sporen van een worsteling gevonden zijn. En bo vendien, het was ondenkbaar dat iemand als de professor vijanden had „Neen, dat niet", ovenvoog Bill hardop. „Maar hij was met een belangrijk experi ment bezig. Het had wel niets met oorlog te maken, dat schreef hij mij, maar het was kort voor de oorlog dat hij er mee be gon en het kan zijn dat een handlanger van de vijand dacht dat het wèl van belang voor de oorlogvoering was. Bij een gewa pende overval van een paar goede vijan delijke agenten zouden mijn vader en Tur pitt geen schijn van een kans hebben. Zij zouden op staande voet gedood kunnen zijn, waarna hun lichamen in zee werden geworpen. Misschien zijn zij zelfs als ge vangenen weggevoerd. Maar ja, dat is alle maal veronderstellen. Maar toch hoop ik 't raadsel eens te kuninen oplossen". „Niet veel kans, mijnheer. Alles is ver woest op het eiland. Daar heeft de kust wacht wel voor gezorgd kort na de ver- dwijnihg". In de loop van het gesprek merkte Harry nog op, dat er wel niets terug te vinden zou zijn van wat de professor in de loop der tijden op het eiland had gebracht. „En dat was nogal wat, mijnheer. Zelfs gedu rende de oorlog heeft hij er nog eens scheepsladingen vol heen gebracht. Grote kisten, die hij met de grootste voorzichtig heid hanteerde. Niemand anders dan hij en Turpitt mochten er aan komen. Zelf moesten ze alles doen. Uit een vrachtauto in die boot laden, verstouwen en afdek ken. „Werkelijk?" Dit was eindelijk groot nieuws. Al ge ruime tijd had Bill er over zitten piekeren, waar toch de verzameling van Chinees por selein van zijn vader gebleven kon zijn. Het leek erg onwaarschijnlijk dat in de ruïnes van een gebombardeerd huis niets van scherven gevonden was, die op de aanwezigheid van de collectie tijdens het bombardement konden wijzen. Er had iets gevonden moeten worden, als 't porselein werkelijk in het gebombardeerde huis was geweest. Was het mogelijk, dat de gouverneur zijn onschatbare verzameling op het eiland in veiligheid had gebracht, toen de Duitsers met hun luchtoffensief tegen Londen be gonnen? Kon men een veiliger plaats be denken dan deze rots voor de onherberg zame kust zonder enig militair belang in die phase van de oorlog? Harry wist met zekerheid te vertellen, dat de kisten of een lading van soortge lijke omvang nooit via Portlevion van het eiland was teruggekomen. Bovendien, de professor had nog nooit iets teruggebracht van het eiland, als hij het er eenmaal heen had vervoerd, behalve zichzelf, Turpitt en de motorboot. Misschien een klein koffertje met toiletbenodigdheden en dergelijke, maar nooit iets omvangrijks. „En wat hoor ik. gaat u er nu zelf wo nen?" „Let op mijn woordenn, mijnheer. Doe het niet. Het zou niet voor lang zijn. Nie mand woont daar lang. Het spijt mij het te moeten zeggen, maar uw vader heeft ook niet naar mij willen luisteren. Er waar is hij nu? Niemand weet het. Hij is ver dwenen als al die anderen". Op dit moment kwam mevrouw Penrose aankondigen dat het avondeten voor Bill gereed stond, en dat zijn kamer aan kant was gemaakt. Na een groet tot Harry, een kort maal en een enkel woord met Pen rose ging deze Bill voor naar zijn kamer. „Deze kamer hielden wij altijd vrij voor uw vader, van de eerste dag dat hij kwam tot de laatste keer dat hij naar het eiland ging", vertelde mevrouw Penrose die nog wat bedrijvig in de kamer heen en weer dribbelde. „O, was dit zijn kamer? Ik vind het pret tig, dat deze juist vrij is en dat ik hier nu kan logeren". „Dat dacht ik al. Deze kamer is meestal vrij in deze tijd van het jaar. Niet altijd, want er is een mijnheer, die hier gedurende de laatste zes of zeven jaar geregeld nu en dan komt. Een mijnheer Walter Lamb. Een doodgoeie man, die geen vlieg kwaad zou doen. Hij is erg geïnteresseerd in vo gels, vooral zeevogels, en bij gunstig weer zit hij de halve dag in deze kamer, die hij altijd hebben wil, om over de zee naar de meeuwen te turen. Altijd door een verrekijker. Ik wist zelf niet hoeveel ver schillende soorten je van hieruit zien kunt. Hij heeft me wel eens een lijst laten zien, ellen lang". Dit herinnerde er haar aan, dat er nog wat kleren van mijnheer Lamb in de kast hingen. Ze haalde die er uit en wees Bill de weg naar de badkamer, intussen belo vend nog iets voor hem te eten te hebben als hij weer 'naar beneden kwam. Daarna liet zij Bill in de hem vreemde maar toch vertrouwde kamer achter. Bill tuurde uit hetzelfde venster, van waaruit zijn vader voor het eerst een blik op het eiland had geworpen. Door het dichte regengordijn zag hü slechts van tijd tot tijd het massieve silhouet van de rots afsteken tegen de lichtende achtergrond van de stralenbundel van de vuurtoren. Hoe weinig hii ook van het eiland kon zien, die telkens weer opdoemende donkere steenklomp fascineerde hem. Zou hier een antwoord te vinden zijn op de vraag, wat zijn vader hierheen had gevoerd en hoe hij met Turpitt zo spoorloos verdwenen was? Welke experimenten voerde de pro fessor daar uit? Waar was het Chinese porselein gebleven? Indien het porselein inderdaad naar het eiland was gebracht, zou het dan niet net. zo behandeld zijn door de kustwacht, als de hut zelf? Verwoest om de rots tot vol komen onherbergzaam oord te maken, tot een waardeloze steenklomp? Maar zelfs de grootste leek had kunnen zien, dat het hier een zeer kostbare col lectie betrof. Zou een dergelijke vondst niet gerapporteerd zijnaan superieuren? Zou den er dan niet stappen genomen zijn om dit kapitale particuliere eigendom in be scherming te nemen? Misschien waren de schatten wel gevonden, en berustten zij ergens vergeten onder de hoede van een of andere legerinstantie. Zou Bruce, die hoge relaties in het leger had, niet eens kuninen navragen? Nee, Bruce niet. Op het moment dat de gedachte in hem op kwam, verwierp Bill meteen het denkbeeld, om zijn broer in vertrouwen te nemen. Daar kon je geen geheim aan toevertrouwen. Hij zou er links en rechts over kletsen en dat was nu juist de manier waarop schur ken en oplichters aan hun tips kwamen. Zij zouden misschien eerder de weg vin den naar deze kostbaarheden en ze op slinkse wijze in de wacht slepen. Oplichters? Hadden die er niet al eerder de lucht van kunnen krijgen? In het begin van de oorlog b.v.? En een overval op het eiland georganiseerd hebben, waarbij de gouverneur en Turpitt aan hun einde wa ren gekomen? Het zou een verklaring van hun spoorloze verdwijning kunnen zijn, en van de spoorloze verdwijning van het por selein. Bill besloot zijn overpeinzingen met de conclusie, dat het beter was noch Bruce noch legerinstanties in de arm te nemen. Hij diende zelf een onderzoek in te stel len. Slechts wanneer dit op niets uitliep, zou hij andere, minder veilige wegen mo gen bewandelen, waarschijnlijk het veilig ste via advocaat Leuty. Na zich opgeknapt te hebben, zette Bill het gepieker van zich af om met de kaars, die zijn enige verlichting vormde, de trap af te gaan naar de gelagkamer teneinde zich aan een laatste hapje tegoed te doen voor hij zich ter ruste zou begeven. HOOFDSTUK V Mijnheer Walter Lamb Vóór Bill zijn souper voor de helft ver orberd had, kreeg hij iets anders om óver te denken. Volkomen onverwachts dook mijnheer Lamb in de Admiral Hawkins op. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6