Cireesromantiek op een parkeerterrein Thalia Veren igi ngsvaria Problemen Havenberichten Agenda voor Velsen Jiex J.heatec Gemeente gaat door met onteigening van gronden voor woningbouw Uitgebreid paardennummer bij „Grand Cirque International De spullen draaien in Velsen-Noord Reorganisator bouw verordening in het zilver Castricum uit de IJmond op de honderd velden J JU j|| *5Brieven aan de redactie 7 Kermis voor goed doel Medische verzorging tijdens het weekeinde Tolsduinerlaan niet voor publiek De heer H. v. 't Hag jubileert Burgerlijke stand Beverwijk Inbraak is afbraak ADO volgend seizoen op nieuw terrein Zomerweer deed fakkel en lampion-optocht slagen (Onze wekelijkse damrubriek ondeT leiding van B. Dukel) i Raad Heemskerk Kinderen krijgen voortaan melk op school VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954 Op het Beverwijkse parkeerterrein aan de Koningstraat heeft het „Grand Cirque International" Donderdagavond voor het „hooggeacht publiek" de galavoorstelling gegeven niet uitverkocht helaas, want het programma was een volle tent dubbel en dwars waard geweest. Zij die aanwezig waren keerden als goede propagandisten van dit circus huiswaarts. Dit Grand Cirque International brj ve len beter bekend als de viermastcr der Bol- tini's heeft in de loop der jaren haar eigen karakter weten te behouden. De di rectie heeft dit getoond door een program ma te brengen, dat veelzijdig was en van goede smaak getuigde. Aan de afwerking van ieder onderdeel was de uiterste zorg besteed; het meest kwam dit tot uiting bij het optreden der paarden. Mevrouw Alice Schickler een der telgen uit een Duits circusgeslacht en zelf eigenaresse van een circus wist op haar Afrikaanse vol bloed Ak-KI-Khar een nummer klassieke Hogeschool te presteren, dat iedere circus- en paardenliefhebber in verrukking bracht. Deze rijdster zonder weerga volbracht straf met haar prachtige witte schimmel de meest ingewikkelde danspassen, waarbij zelfs de moderne swing niet ontbrak. Josette Boltini en Little Henoy (even eens een Boltini) stalen de harten der aan wezigen met hun wat schriele kinderli chaampjes op de brede deinende paarden ruggen en mevrouw Dicky Boltini gaf met haar paard Chalet een nummer op zichzelf. Niet minder het aanzien waard was het optreden van de vijf Arabische hengsten, die in „massaal verband" optraden onder de zweep van de heer Tony Boltini. Nog kwam er aan de paardennummers geen einde, want tevens traden deze avond op Jacques Laurento met acht Shetland-po- ney's en de heer Rudolphie met de rekenen de poney, een paardje dat sommen oploste, dc tijd oploste en op moeilijke vragen na diep denken een antwoord gaf. Wilde dieren Zeer sympathiek deed de vrolijke dieren- pctpourri aan, waarin geiten, honden en poney's op elke aanwijzing van mevrouw Rudolphie reageerden; koorddansten, touw- ADV ERTENTIE (het theater met de beste films) vertoont van Vrijdag t/m Woensdag in alle avondvoorstellingen DE TERUGKEER van DON CAMILLO met FERNANDEL. Wie de eerste „DON CAMILLO" heeft gezien, mag de tweede niet missen Voorverkoop dagelijks van 1112 uur aan het theater. Zondagmidd. 3 u. Familie-matinee met DE AVONTUREN VAN DONALD DUCK Vrolijke tekenfilms etc, voor de jeugd! Donderdag a.s. in één speciale voorstelling Het realistische meesterwerk M A N O N Gedurfd realisme en felle passie in het na-oorlogse Parijs Toegang boven 18 jaar. „The Glenn Miller Story" komt Om twee uur is gistermiddag voor Vel sen-Noord de kermis begonnen: drie schuchtere pukken maakten hun eerste toertje in de draaimolen en direct daarop kondigde het pierement van de zweef aan, dat het driedaagse bonte feest ten bate van het in Velsen-Noord wel zeer actieve Ko ningin Wilhelminafonds losgebarsten was. De luchtschommel en de „vliegsport" volgden en allengs stroomde het publiek toe, zodat het tussen de kramen aan de voet van de spoorlijn in dit door een om vangrijke wegvernieuwing nogal moeilijk bereikbare deel van de gemeente men is met de halte Hoogovens begonnen een gezellige drukte werd. In de avonduren, met de flitsende lichtjes van al die verma kelijkheden als een guirlande boven een duizendkoppige menigte, is het werkelijk kermis geworden: druk en uitbundig en de fietsenstalling, die door de slimme bestu ren van de speeltuinverenigingen „Schul pen" en „Meiweiden" gepacht was, maakt uitstekende zaken. Donderdag 26 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Amor van Rotterdam. Flamingo van Londen. St. Mandia van Skogby. Mentor van Antwerpen. Bab T van Marieborg. Ulmbrueder III van Oskarshamn. Heriot van Leith. Westerdok van Londen. Arcadia van Helsingfors. Olwe van Fowey. Warmo van Patermina. Berkelstroom van Londen. Nils Sture van Sundsvall. Mr. Lint horst Homan van Par. Falcon van Londen. Else Skou van Archangel. Rijnstroom van Londen. Westerschelde van Par. Vertrokken zijn: Maria naar Hamburg. Plato naar Algiers. Aeneas naar Lissabon. Doklaan naar Abö. Grebbestroom naar Ply mouth. Peter Star naar Lulea. Ingen naar Rotterdam. Wallonia naar Rotterdam. Bos koop naar Hamburg. Elmina naar Hamburg. Dieter Waltraud naar Hamburg. Haarlem naar West Indië. Lingestroom naar Liver pool. Ponto naar Oostzee. VRIJDAG 27 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „De terugkeer van Don Camillo". Rex, 20 uur: „Jungle Jim en de tijger afgod." ZATERDAG 28 AUGUSTUS Thalia, 19 en 21.15 uur: „De terugkeer van Don Camillo." Rex, 20 uur: „Jungle Jim en de tijger- algod." tjesprongen en hindernissen namen. Een andere, meer imposante vorm van dressuur vormde het leeuwennummer van de heer Althoff, die de koningin van de jungle door een brandende hoepel liet springen en op de evenwichtsballc liet balanceren, mevrouw Kitty Boltini toonde zich met haar drie bruine beren al een evengroot dompteuse. Aan de trapeze triumfeerde miss Jonelly, de luchtfenomene; ook de Lemoïne's Texas- show met hun dodenspel aan de draaiende schijf was zeer fascinerend. The Ricketets met Trudy Boltini als „onderman" oogst ten in hun acrobatische verrichtingen zeer veel bijval. Tot en met Zondag zal men dit circusle ven in Beverwijk van nabij kunnen mee beleven. v. H. IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen C. H. de Jonge, M. K. Hofstedestraat 48, tel. 5652 en A. J. van Leusen, Van Tuyllweg 34, tel. 4328. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. A. Oepts, Zeeweg 295. tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: K. K. Visser, Zeestraat 96, tel. 3450. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: C. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, tel. 3969. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bomstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door de Duinwijk-Apotheek, Populierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts D. Mansholt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raadplegen. Apotheken Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, tel. K 2500 16760 en Santpoortse Apo theek, Bloemendaalsestraatweg 145, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden, IJmuiden-Oost, Velsen, Velsen-Noord en Driehuis zuster Gomes, Leeuweriklaan 39. Voor Santpoort zuster De Jong, Brederoodseweg 43, telefoon K 2560 8756. CASTRICUM Dokters H. J. van Nievelt, Burgemeester Lommen- straat 10, telefoon 354. Wijk- en kraamverpleging Zuster M. C. Lansman, Pemistraat 30, telefoon 243. Apotheker P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lom- menstraat 6, telefoon 500. HEEMSKERK Dokter J. J. F. Brugman, Middelweg 9, Uitgeest, tel. 02513 212. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat de Tolsduinerlaan in Velsen, van de Van Hogendorplaan tot de spoorbaan, op Zondag 29 Augustus 1954 van 11.30 uur tot 16 uur voor het publiek zal zjjn afgesloten. Op 1 September a.s. hoopt de heer H. van 't Hag, technisch hoofdambtenaar-B bij het bedrijf van Openbare Werken, afd. bouw- en woningtoezicht, zijn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. De heer Van 't Hag werd op 24 Augustus 1906 te Ambt Almelo geboren. In 1924 be haalde hij zijn einddiploma 5-jarige HBS en in 1927 zijn einddiploma MTS (afd. bouwkunde) in Haarlem. Daarna was hij werkzaam als opzichter op het bureau van wijlen architect Beudt in Hengelo. Op 1 September 1929 werd hij benoemd tot technisch ambtenaar 2e klase bij het bouw en woningtoezicht in Leiden, waar hij per 1 Januari 1937 werd bevorderd tot tech nisch ambtenaar le klasse. Op 1 Septem ber 1941 volgde zijn benoeming als hoofd opzichter, chef van de afdeling bouw- en woningtoezicht, bij het bedrijf van Open bare Werken in Velsen. Bij deze dienst werd hij op 1 Januari 1953 benoemd tot technisch hoofdamhtenaar-B. onder zijn leding worden geleidelijk verbeteringen in de administratie van de afdeling doorge voerd en de buitendienst gereorganiseerd. Persoonlijk stelde hij een nieuwe bouw verordening samen, ter vervanging van de volkomen verouderde bestaande. Deze nieuwe bouwverordening, die in 1948 van kracht werd, is één van de weinige, waar in de aan een woning te stellen eisen af hankelijk zijn gesteld van de grootte van het gezin, waarop de woning is berekend (woningdifferentiatie). Mede dank zij de heer Van 't Hag heeft Velsen thans een instantie, die volkomen voor haar taak berekend is en de verge lijking met diensten in grotere gemeenten kan doorstaan. De jubilaris heeft zich doen kennen niet alleen als een humaan chef en prettige collega, maar tevens als een goed kame raad en vertrouwensman. De heer Van 't Hag zal op 1 September te zijnen huize, Driehuizerkerkweg 82 te Driehuis, recepiëren 's middags van 4-5.30 uur. 's Morgens om 10 uur vindt de huldi ging door de directeur van het bedrijf en de wethouder plaats in de theeschenkerij van het park Velserbeek. ADVERTENTIE OOOOOOOCCOOOCOOOOOOCOCXDCXXXXXX>OOOCCXDOOOOCOOOOOOOCCOOOC<5C 8 „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Van heden t.m. Maandag JOHNNY WEISMULLER in JUNGLE JIM EN DE TIJGERAFGOD 14 j. Woensdag en Donderdag FORT TI Het epos der pioniers in technicolor. ODCOOOOOOOOOC)OOCOOOO(X)COOOCOOOCXDOOOOCOOOOOOOOOOCXXXOOOC3C GEBOORTEN: Dirkje, d. van G. A. Steen kamp en J. Bakker; Petrus H. M., z. van P. A. van der Meij en F. G. Beentjes; Isabella W„ d. van J. L. Rand en W. J. C. van der Bijl; Cornelia E., d. van P. Beentjes en A. C'. de Ruijter; M. C. Yvonne, d. van P. J. van de Kamer en H. C. van Kessle; Hendrikus A. z. van H. Feenstra en J. Meeuwen; Margare- tha C., d. van H. van Eerden en C. A. Eller- meijer: Rachelina J„ d. van L. Grapendaal en T. Holthaus; Maria A., d. van L. Grapen daal en T. Holthaus. ONDERTROUWD: J. A. A. Burger en J. J. van 't Hoff; J. Boonstra en C. Marcus; A. W. van Dansik en M. E. van Holleman. GETROUWD: G. M. J. de Vries en Th. U. van der Horst; L. Kleijne en W. H. van Eer den; J. Th. van Son en P. C. van Egmond; J. Hutter en M. Zijl; J. Noortman en J. Veth; A. Kluft en P. M. van Huijssteden. OVERLEDEN: J. R. Goslinga, 46 j.; T. Breeuwsma, 41 j., echtg. van H. Posthuma; Th. B. van de Molen, 60 j., geh. met C. H. Springveld; H. W. Bodewes, 44 j., geh. met E. H. M. Roemer. In de nacht van Woensdag op Donderdag is er ingebroken in de reeds geruime tijd half afgebroken garage van de fa. Egmond en Oudhof, op de hoek Cieweg-Prinses Marijkestraat te Castricum. Enige kisten goederen, die voor verzending gereed ston den, zijn opengebroken. Men heeft nog niet vast kunnen stellen of er iets vermist wordt. Het onderzoek is nog gaande. Voor de jaarvergadering van de Heems- kerkse voetbalvereniging ADO, die in het KSA-gebouw werd gehouden, bestond van de zijde der leden nogal wat belangstel ling. De voorzitter, de heer J. Bekker, consta teerde in zijn openingswoord dat de ver eniging er financieel goed voorstaat. Ook de geest onder de leden is prima. Hij deel de mede dat het nieuwe terrein volgend jaar waarschijnlijk bespeelbaar zal zijn. ADO heeft in het Wijkertorent.ournooi een goed figuur geslagen en hij sprak de wens uit dat het zal gelukken om dit kleinood Zondag mee naar Heemskerk te nemen. De heer Bekker sprak zijn danik uit aan de supportersvereniging en aan de diverse -commissies die het afgelopen jaar weer veel werk hebben verzet. De trainer, de heer D. Tel, was niet zo optimistisch gestemd, hii was niet tevreden over het verloop van de afgelopen com petitie. Naar zijn mening hadden de resul taten beter kunnen zijn indien de training meer was bezocht. Het ledental van de vereniging bedraagt thans 194, dit bleek uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. de Boer. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren J. Veldhuis er. N. Schouws herkozen. In plaats van de heer P. Koopman werd de heer P. Beentjes benoemd. De elftalcommissie zal dit seizoen be staan uit de heren A. Beentjes, Th. Koop man, A. de Wit en P. Wel'boren. Bridgende badgasten bestreden leden van Bricas Een 12-tal in Castricuim verblijvende badgasten hebben in een bridgedrive hun krachten gemeten met leden van de plaat selijke bridgeclub Bricas. In afdeling A waren de eerste drie plaatsen voor even zovele Bi'icasleden, namelijk: 1. fam. Toe poel 52.5 punten; 2. J. van Kleef-A. Kossen 50.5 punteh en 3. fam. Padt 44.5 punten. De badgasten, de heren Degenihardt en Kool waren echter in afdeling B de baas met 32 punten; 2. Jac. Joosse-J. Schutter, 26.5 punten en 3. familie Wemmers, 25 punten. De eerste plaats in afdeling C was voor het „zwakke" geslacht, de dames Bakker- Peters, met 30.5 punten. Het duo J. Offen- berg-H. v. d. Woord werd hier tweede met 28 punten. De heren A. de Jong-Kemper werden derde met 27 punten. De drive werd in hotel Mejjer gehouden. Fietstocht naar de sluizen De Castricurnse leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling gaan Zaterdag 4 September de sluizen van IJmuiden be zichtigen. Daarna fietst men. om de Vis sershaven heen, naar de Zuiderpier, voor het bezichtigen van de radarinstallatie Men vertrek circa half drie per fiets van af hotel Komman. De jaarvergadering van het Instituut zal Vrijdag 17 September in hotel De Rustende Jager plaats vinden. Deze vergadering wordt gevolgd door een film over „Het leven in Denemarken", waai'bij de heer Piet Spronkers uit Amsterdam een toe lichting zal geven. Zondiag 19 September houdt men een fietstocht naar de Kennemer Duinen. De laatste fakkel- en lampionoptocht, die door de V.V.V. was georganiseerd is dank zij het mooie weer succesvol verlopen. Voorafgegaan door het fanfarecorps „Arion" werd door het dorp een rondgang gemaakt, waarbij ook de patiënten in „He- liomare" van het mooie effect konden ge nieten. Verreweg de grootste groep dammers geeft er de voorkeur aan het partijspel zelf te spelen, desondanks is er een grote aanhang voor de problematiek. Daarnaast is er een klein groepje componisten, dat graag zijn geestesproducten aan de oplossers voorlegt. Dan is er nog het briefspel, blindspel en de mogelijkheid dat een speler tegen velen tegelijk uitkomt. Zo is er voor elk wat wils op het ruitenbord te beleven. Aan de vele facetten die het damspel biedt is er weer een toegevoegd. Wat velen tot dusver voor onmogelijk hielden, is de Friese damspeler A. J. de Vries uit Sneek op schit terende wijze gelukt. In de „Friese Koerier" stelde de heer R. Bergsma de vraag of het mogelijk was om een geheel symmetrische partij te construe ren op een motief. Bijvoorbeeld: Zwart 2 dammen op 45 en 50. Wit 2 dammen op 1 en 6. Wit die de voorzet had in de opening, moest in dit motief aan zet zijn en dus ver liezen. Het partijspel moest logisch in elkaar zitten. De oude Sneker dammer De '''ries is er na maanden studie in geslaagd een fantasie-compositiepartij samen te stellen. Wij laten de partij in zijn geheel volgen. 1. 32—27 19—24; 2. 37—32 14—19: 3. 31—26 20—25; 4. 34—29 17—22; 5. 29x20 22x31; 6. 26x37 25x14. De opening is uitgespeeld maar wel wat vreemd. Maar met fantasie kan nu eenmaal alles worden gespeeld, zoals: 7. 3227 1924; 8. 40—34 11—17; 9. 37—31 14—20; 10. 31—26 20—25; 11. 34—29 17—22; 12. 29x20 22x31; 13. 26x37 25x14. Hoofdzaak is dat het spel er zo uitziet, alsof het een gespeelde partij betreft. Het is een prestatie om door symmetrie zoiets te ontdekken. 14. 36—31 15—20; 15. 37—32 14—17; 16. 41—37 10—14; 17. 47—41 4—10; 18. 41—36 10—15; 19. 32—27 19—24; 20. 45—40 6—11; 21 4034 11—17; 22. 34—30 17—21; 23. 30x10 21x41: 24. 36x47 15x4; 25. 35—30 16—21; 26. 31—26 20—25; 27. 26x17 25x34; 28. 39x30 12x21. Stand na de 28e zet van zwart luidt: Zwart: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 13, 18 en 21. Wit dezelfde stelling met: 30, 33, 42, 43, 44, 46, 47, 48, 49 en 50. De auteur moest zich wel beperken tot het uitvechten van de partij op een afstand. Maar toch kwam er in het vergevorderd middenspel nog wel enige tekening in de strijd. 29. 30—25 21—26; 30. 25—20 26—31; 31. 20—15 31—36; 32. 46-41 5—10; 33. 38—32 13—19; 34. 42—38 9—13; 35. 44—39 7—12; 36. 4944 2—7; 37. 39—34 12—17. Tot nu toe is er zeer overzichtelijk ge speeld. Het zijn partijen, waarin de remise bacil niet van het bord wijkt. Maar hoe ook wordt geschoven in het spel, in dit soort partijen komt altijd een moment, waarin het tot een gevecht komt. Wat nu volgt is heel i f 38. 43—39 8—12; 39. 48—42 3—8; 40. 34—30 17—21; 41. 30—25 21—26; 42. 50-^5 1—6; 43. 45—40 6—11; 44. 39—34 12—17; 45. 34—29 17—22; 46. 25—20 26—31. De stand is nu: Het Griekse schip „Agamemnon" dat met een groot gezelschap vorstelijke personen uit geheel West-Europa, die de gasten zijn van Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland, een kruistocht maakt in de Middellandse Zee, heeft het anker laten vallen in de baai van Katakolo om de passagiers in de gelegenheid te stellen een kijkje te nemen in het oude stadion van Olympia. Zoals de foto laat zien gaat het op deze vorstelijke toertocht zeer informeel toe en geniet men ten volle van het landelijk schoon van Griekenland. En als u misschien dacht dat vorstelijke toeristen niet het zo gebrand zijn op een kiekje voor hun foto-album als gewone toeristen, bekijkt u dan even bovenstaande foto. Rechts ziet men Koningin Frederika van Griekenland bezig met haar camera waarmee zij zojuist een opname van Koningin Juliana (links) heeft gemaakt. V. In minder dan een uur tijds heeft de gemeenteraad van Heemskerk zich Don derdagavond door een negental punten tellende agenda heengewerkt, waarbij alle voorstellen werden aangenomen. De Heemskerkse kinderen zullen voort aan melk op school krijgen. De heer Wen- tink (Chr.) vroeg aan wie de levering zal worden opgedragen en of de plaatse lijke meldkhandel hiervan zal mee profi teren. Burgemeester H. Niel en ant woordde dat deze melk rechstreeks van de melkinrichting „Velsen" zal worden be trokken. De melkslijters van Heemskerk konden niet aan de condities die hiervoor gesteld moesten worden voldoen. Bij het voorstel tot het verpachten van percelen tuingrond werd door de heer Vendel (Kath.) de vraag gesteld of op de wijze van beheer door de pachters enig toezicht wordt uitgeoefend. De burge meester antwoordde dat dit wel het geval is, maar voor het toezicht op alle eigendommen zal nog een regeling worden ontworpen. Aan de zwemvereniging „Fort bij Velt- huys" werd een aanvullende liquidatie subsidie verleend. De heer M u y e n Arb.) vond het een dure geschiedenis te zijn geworden, de voorzitter gaf dit toe maar wees erop dat het in dit geval ge lukkig was dat dit een zwembad van be perkte omvang was. De strop had nog gro ter kunnen zijn! Bij het voorstel tot voorlopige vaststel ling van een plan voor onteigening van diverse gronden kwamen eindelijk de ton gen los. De heer Beentjes (Kath.) zei de noodzaak wel in te zien, maar toch on gaarne zijn toestemming aan dit voorstel te willen geven. Hij drong er bij B. en W. op aan soepel inzake de schadevergoeding te zijn en een ruim standpunt in te nemen. Het verloop van deze partij gaat verder met: Zwart: 4, 7, 9, 10, 11, 13, 18, 19, 22, 31 en 36. Wit: 15, 20, 29, 32, 33, 38, 40, 41, 42, 44 en 47. Het is en curiositeit) om de dammers een dergelijk studieobject aan te bieden; sym metrisch en wat zeker belangrijk is, geheel gaaf. Het spel is boeiend en al verschillen de meningen over zekere zetten die sterker kunnen zijn, toch blijft deze partij op zich zelf een kunststuk, waarbij geduld een grote rol speelt. 47. 32—27 19—24; 48. 38—32 13—19; 49. 42—38 9—13. Deze stelling is het uitgangspunt geweest, dat de auteur nodig had voor het slotmotief. De stand van deze problematische stelling luidt: Zwart: 4, 7, 10, 11, 13, 18, 19, 22, 24, 36 en 37. Wit: 14, 15, 27, 29, 3", 73, 38, 40. 41, 44 en 47. 51. 14x1 37x50: 52. 27x9 24x42; 53. 47x38 4x13; 54. 15x4 36x47; 55. 4x6 47x45 en dit brengt de gevraagde slotstand. Wij loven vijf gulden uit voor de dam speler die er in slaagt op bet volgende motief wit 1 dam op 47, zwart dam op 46, stuk op 41, een dergelijke compositiepartij te ontwerpen. Als sluitdatum hiervoor stellen wij vast 31 October. In 1912 kwam de internationale damwe- reld in opschudding, doordat de onverslaan bare Isidore Weiss, die twintig jaar als we reldkampioen zich op de bovenste plaats wist te handhaven, -'erpletterd werd door zijn landgenoot dr. Molimard. Met deze ge beurtenis wer 1 het zogenaamde „romanti- m. sche tijdperk" afgesloten en de triomf der theorie luidde een nieuwe periode in, name lijk die van het moderne spel. Molimard forceerde als volgt met wit winst. 27—22. Het offer: 18x27, 34—29, 23x34, 30x39. Nu moet zwart het stuk wel .erug- offeren. 27—31 of? 37x26, 17—22, 26x17, 22x11, 3227, 1117 1—22 en wit wint een stuk. Springer heeft in „De Damwereld" een uitvoerige nabeschouwing gegeven over dit eindspel. Na 1117, 2722, speelt Springer n.l. 1721, 2218, 13x22 en 28x26 en de winst is verre van gemakkelijk aan te geven. Wij plaatsten voor onze probleem-liefheb bers een vraagstuk van de Franse componist F. Bouillon uit Marseille. De opgave luidt: wit speelt en wint. De stand van het vraagstuk is; Zwart 9 stukken op 8, 9, 11, 12, 17, 18, 19, 33 en 36. Wit: 27, 29, 34, 37, 38, 42, 43, 44 en 47. Dit vraagstuk moet worden opgelost zon der de schijven te verplaatsen. Het scherpt het voorstellingsvermogen. Nieuwe Oplosserswedstrijd Wij willen nogmaals in herinnering bren gen, dat in de volgende rubriek een oplos wedstrijd zal beginnen. Er wordt maande lijks geloot tussen de goede oplossers om een damboek, of naar verkiezing iets met gelijke waarde. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. Geef deze mensen indien mogelijk vervan gende gronden en laat ze deze met steun van de gemeente in cultuur brengen, be toogde hij. De heer Nuyen (Arb.) wilde graag weten of hier nog mensen bij zijn die weigeren hun grond te verkopen zodat tot onteigening moet worden overgegaan. De heer Vendel (Kath.) sloot zich bij de woorden van de heer Beentjes aan en had in zijn omgeving meegemaakt dat de kosten voor het weer opbouwen van het bedrijf op andere grond, met het derven van een gedeelte van de inkomsten mee, dikwijls even hoog zijn als de kostprijs van de nieuwe grond. De burgemeester antwoordde dat met het zoeken naar vervangende grond wordt samengewerkt met de gemeente Be verwijk. Deze zaak wordt resoluut aange pakt. Met het aankopen van grond ten be hoeve van de woningbouw moet worden doorgegaan en tot nu toe zijn met de eige naren nog geen moeilijkheden gerezen over de verkoop. Dat er bij deze percelen weigerachtige lieden zijn wilde de heer N i e 1 e n niet beweren, maar wel vragen enkelen een zo fantastisch hoge prijs dat gedacht moet worden aan onwil. Hij hoopte echter dat nog wel overeenstemming zou worden bereikt. (Vtrkort werrgegevtn) Onnodig en ongewenst. Het gedeelte Koninginneweg tussen halte Hoogovens en Rooswijk en een ieder die daar van in verband met het enorme verkeer dagelijks naar en van de zware industrie gebruik maakt, is sedert een paar maanden het slachtoffer van werk zaamheden welke aldaar voor electr. ka bels, gas- en waterleidingen worden uit gevoerd. Voor zover het de kabelaanleg betrof werd deze door het P.E.N. vlot en goed geregeld aangepakt doch bij de werken welke onder leiding staan van het Gas- en Waterleidingbedrijf is daar van geen sprake. Bij de ontgravingen wordt onvoldoende rekening gehouden met het passerende verkeer, aanvullingen van de sleuven en gaten worden zéér onvoldoende aangestampt (waarom niet mechanisch zoals door het P.E.N.waardoor zeer ge vaarlijke verzakkingen der bestratingen en trottoirs met alle aankleven van dien het gevolg zijn. Het materiaal van lei dingen en onderdelen en van bestratingen ligt kris en kras te slingeren en dat in een tijd dat alles duur is. Toezicht in rusttijden is er niet en de jeugd zorgt voor de rest. Openbare werken zal grote zorgen en kosten te overwinnen krijgen om de be stratingen weer redelijk in orde te krijgen, hetgeen voorkomen had kunnen worden indien Gas en Water e.e.a. goed verzorgd zou hebben. Deze week begon men n.b. weer in de rijweg met ontgraven en op nemen van zegge twee oude vervallen water-gasleidingen welke niets in de weg liggen en niet eens de waarde zullen ver tegenwoordigen van de kosten welke daaraan besteed worden ze uit te graven, afgezien van het gemis van de weg en de enorme overlast welke de gemeenschap en het verkeer ondergaat, benevens het grandioos vernielen van de ondergrond welke eveneens weer niet mechanisch aangestampt zal worden. Onkosten hier door komen later op rekening van de ge- gemeente! Bij al deze werken ontbreekt beleid en praktisch inzicht en toezicht en wanneer alles zó doorgaat als thans en met de aan nemer, die kennelijk te weinig volk heeft, zal men nóg een paar maanden „wegen leed" moeten ondergaan. Laat men toch bedenken dat allereerst voor voetgangers behoorlijke paden behouden moeten blij ven en dat voorts het gemis van de rij wegen voor het enorme verkeer tot de kleinst mogelijke proportie teruggebracht moet worden. Thans werkt men alsof geen ander er belang bij heeft en de dienst Gas en Water met de aannemers dragen hier wel een grote verantwoording. OPMERKER

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9