Franse tevredenheid over Nederlandse trawlerbouw 4 t.m. 11 September J IJmuiden Verenigingsvaria Agenda voor Velsen Gemiddelde sterftecijfers lager, geboortecijfers hoger dan elders „Kleine Jaarbeurs" stevig verankerd aan 300 haringen Visserij-varia „Généviève le Borgne" in Bolnes te water gelaten Velser gymnasten in sportmiddag bijeen Castricum Heemskerk Bevolking door evacuatie verjongd Onder 5000 m2. zeildoek Velsen uit de IJmond 5 Damcompetitie Vier partijen in Velsen gespeeld Roozenburg op tournée in Gelderland Uitbreidingen Volksfeesten op 8 en 9 September De groenteveiling van Maandag Gemeente-secretarie gesloten Merkwaardige statistiek over Velsen Velsen verloor van Alcmaria Victrix De Graaf brak een been De eeuwige voorrangs kwestie Onsportieve jacht Achteruit tegen dame „De Zangvogels" voor de NCRV-microfoon Jaarvergadering van Wit-Gele Kruis „Meerweiden"-speeltuin krijgt zijn afscheiding Successen van „KennemerlancT'-renners Succes voor Vitesse junioren DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 Een charmante dochter uit een oeroud redersgeslacht uit Fécamp, de slanke madame Généviève Dovillet, heeft gisteren Gods beste zegen afgesmeekt over de grootste trawler, die ooit van een Nederlandse werf te water gleed en die haar familienaam zal dragen over de verre wateren rond Nova Scotia en Groen land, Spitsbergen en het arctische ijs. In het snelminderende licht van de avond, die boven de Maas zijn schoonste kleuren had uitgestald achter een waaier van sierlijke windveren, is deze „Généviève le Borgne' krakend te water gegleden: een kast van een trawler van 1400 bruto ton en met een Mann-diesel van liefst 1330 pk. Het is daar een hoofs Frans feest gewor den, aan de Zuider Maasoever, waar ir een bocht het plaatsje Bolnes zijn kranen naar de hemel steekt ten teken, dat hier schepen worden gebouwd voor alle zeven zeeën ter aarde. De tricolore woei van de hoogste top van het werfkantoor, het Hollandse dundoek sierde kranen en casco en duizenden waren saamgestroomd op de werf en langs de rivieroevers, voor het edele gezicht, dat een te water stormeend sethip oplevert, niet te missen: heel Bolnes Tiet om kwart over zes de aardappels in de steek voor de „Généviève", al was die naam wel wat wuft voor het orthodoxe rivierdorp, dat daar behoudend voortleeft op de eilanden onder Rotterdam en de grote weg naar het Zuiden alleen uit de verte kent. Kerkelijke zegening Kapelaan H. Waldram van de Kruisvin dingsparochie, die in dit overwegend streng-Protestantse Tand langs de rivier een schamele kapel bezit, heeft het schip gezegend -rondom met wijwater en vol gens het oude rituaal daarna met het teken des kruis es. Daarna is de champagnefles in een wijde boog tegen de hoge steven gevlogen en de laatste aanwinst van de Société Havraise de Pêche, gedoopt met een familienaam die al sinds eeuwen in de annalen der Franse koopvaardij en visserij voorkomt als toebehorend aan een geslacht van ka beljauwvangers en vrachtvaarders, wie de verre reis naar Newfoundland al in de achttiende eeuw niet te ver was als het om kabeljauw ging, gleed in zijn element. Bij Pot in Bolnes hebben ze daarmee hun laatstgeborene te water zien gaan en de huidige directeur van de S.H.P., Marcel Spiess heeft glunderend naar deze vlotte stapelloop gekeken, samen met Jacques Joubert, met wie hij het nieuwe schip financierde, terwijl de sleepboten op de Maas loeiden en de kijkers juichten. Ruim als een kerk Met deze outillage is de „Généviève le Borgne" haast geen visserman meer wij hebben dat al eerder verteld. Liefst 72.8 Op 2 September zal de Noordhollandse damcompetitie aanvangen met de wedstrijd Door Combinatie Groot-Gezellig Samenzijn II. DCIJ zal de eerste wedstrijd thuis tegen Wormerveer moeten soelen, doch heeft uit stel gekregen tot. 22 September. Verder speelt in de eerste ronde Gezellig Samenziin tegen Zaandam. JozefhBlankenaar krijgt ODV op visite en zal ook een grote overwinning behalen. De Haarlemse dam club gaat de hoofdstad opzoeken om in het clublokaal van CDA een grote overwinning te behalen. DSTO ontvangt de dammers uit Weesp. De uitslag wordt vrij zeker een gelijk spél. Om de wereldtitel dammen Door bet Bondwbestuur is thans vastgesteld dat van de partijen om het wereldkampioen schap dammen tv..-Ken Roozenbrug en de uit dager Huisman, de laatste vier partijen in de gemeente Velsen worden gesoeeld. De opening van deze match is op 14 October te Leiden vastgesteld. De negende partij van deze belangrijke titelstrijd wordt in IJmui den Oost gespeeld op Dinsdag 26 October. Op Woensdag 27 October wordt de 10e partij in Santpoort gespeeld. Op Donderdag 23 October wordt in Velsen-Noord gespeel^ De laatste en slotronde van de match in het clublokaal van DCIJ, hotel Kennemerhof op Zaterdag 28 October. De organisatie is opgedragen aan het be stuur van DCIJ. Als wedstrijdleider voor deze vier partijen is aangewezen de voor zitter van DCIJ, de heer K. de Jong. Alle partijen beginnen om vijf uur. Er wordt achtereenvolgens gespeeld te Alkmaar (31 's Hertogenbosch (1). Tilburg (1) en Leiden (2). GEREFORMEERDE KERK Ds. J. van Leeuwert te Oudemirdum is voornemens op 3 October zijn intrede te doen bij de Gereformeerde kerk van IJmui- den na bevestigd te zijn door ds. P. N. Kruyswijk van Ouderkerk aan de Amstel. Wereldkampioen Rozenburg heeft een bezoek aan Gelderland gebracht en daar m een vijftal plaatsen simultaan gespeeld. In totaal kreeg Roozenburg 175 dammers tegen over zich. Daarvan verloor de wereldkam pioen slechts van acht dammers. Remise kwam tot stand met dertien spelers, terwijl Roozenburg van 154 spelers won. Voorts speelde Roozenburg zonder bord voor zich tegen een vijftal sterke dammers uit Gelderland. Zijn tegenstanders waren: H J Hartgers (Arnhem) 1-1; H. Meyer (Beekbergen) 1-1; J. v. d'. Wel (Nijmegen) 0-2; B. v. Solingen (Oosterbeek) 0-2; Meer- witten (Dieren) 0-2. Het resultaat van dit blind tournooi was vijf gespeelde partijen, drie gewonnen, twee remise. In alle plaatsen trok het optreden van Roozenburg zeer grote belangsteling. Woens dagavond a.s. speelt Roozenburg voor met- dammers in hotel Kennemerhof. Dinsdag 31 Augustus IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De terugkeer van Don Camilló". Woensdag 1 September IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De terugkeer van Don Camillo". Rex, 20 uur, „Fort Ti"s meter Tanig, met een visruim als een kerk (1270 kubieke meter) en een hospitaal aan boord kan dit schip tot de allermodernste vlooteenheden der wereldvisserij worden gerekend. Als Emile Friboulet dit schip straks zal uithalen als schipper, weet men bij Pot in Bolnes een goed stuk werk te hebben ge leverd - de kleine messieurs Spiesis en Joubert hebben dat samen trouwens al ge zegd toen na de stapelloop op het kantoor van de directie de champagne nóg eens vloeide, maar nu niet langs een stalen scheepshuid. Zij herinnerden aan het succes, dat de ook in Bolnes gebouwde „Saturna" heeft in de verre wateren en wilden meneer Rot gans en de gebr. Pot graag en van harte feliciteren met de bouw van zulke sche pen. De heer Rotgans heeft deze Tof met een elegant speechje beantwoord en het vertrouwen, dat de Franse reders in het kleine Nederland stellen, glimlachend ge ïncasseerd. Burgemeester en wethouders van Velsen delen mee dat ter gemeentesecretarie (4e afdeling) ter inzage liggen de volgende ver zoeken om vergunning ingevolge de Hinder wet van A. de Graaf te IJmuiden. tot het oprichten van een lasinrichting, waarin zul len worden opgesteld enige lucht- en gas- cylinders en een door handkracht gedreven boormachine in het perceel Huijgenstraat 40 te IJmuiden: J. de Vries te IJmuiden, tot het oprichten van een bedrijf tot het vervaar digen van sierkoperwerk, waarin zullen wor den opgesteld 11 werktuigen, gedreven door 11 electromotoren, in het perceel Oranje straat 24 te IJmuiden. Op Woensdag, 15 Sep tember 1954, te elf uur, zal ten gemeente huize ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één of meer door dit besuur aangewezen ambte naren, aan een ieder gelegenheid worden ge geven om mondeling bezwaren tegen inwil liging van deze verzoeken in te brengen. Zaterdag hield de Velser Gymnastiek Vereniging haar jaarlijkse sportmiddag op het Waterloo-terrein te Driehuis. Voor de verschillende leeftijdsgroepen waren cr twee-, drie-, vier- en vijfkampen samen gesteld. Het programma werd -begun stigd door de goede weersomstandigheden binnen het tijdschema afgewerkt, waar na de uitslagen konden worden hekend- gemaakt en de prijzen uitgereikt. Meer dan honderd leden van de vereniging na men aan de wedstrijden deel. De uitslagen luidden: Meisjes: 5 t/m 7 jaar (blokjesrapen, hindernislopen) 1. Leny van Dorp, 63 pt; 2. G. Koster, 64 pt: 3. Tilly Willems, 64 V2 pt; 4. Corry Everink, 65 pt. 8 t/m 9 jaar gen) 1. I. v. d. Brink. 510V2 pt; 2. N. Bak ker, 490y2 pt; 3. L. Schoon, 410 pt. 10 t/m 11 jaar (vèrspringen, kastiebalwerpen, 60 m. bardlopen) 1. Marg. Smakman, 1350 pt; 2. Wilma Bontsema, 1320 pt. De snelste tijd op de 60 m. werd gemaakt door L. L. Leering met 9.6 sec. 12 t/m 13 jaar (alsvoren) 1. Nelly v. Essen. 1865 pt; 2. Piëta v. Dam. 1672 pt. N. v. Essen haalde bij het kastiebalwerpen een respectabele afstand van 39 m! 14 t/m 15 jaar (hoog- en vèrspringen, balwerpen, 80 m. hard lopen) 1. Mieke Smakman, 3010 pt; 2. Gré v. Heyst, 2670 pt. Eén der favorieten voor deze vierkamp, nl. Frieda Everink, zag haar kans op een overwinning teniet gaan door een jammerlijke misstap tijdens de 80 m. Mieke Smakman flitste in dit num mer door de finish met een tijd van 11.8 sec. Zij leverde tevens de beste prestatie bij het vèrspringen 4.30 mtr! Bij het balwerpen toonde G. v. Heyst haar meer derheid met een worp van 20.50 mtr. Jongens: 5 t/m 7 jaar (tweekamp) 1. J. Cleeren, 64 pt; 2. R. v. Zwieten, 64pt. 8 t/m 9 jaar (driekamp) 1. Ernst Pans, 487 pt: 2. Frits Aptroot, 454'/2 pt. 10 t/m 11 jaar (driekamp) 1. Fr. Cleeren, 2177 pt; 2. Jac. de Vries, 2095 pt; 3. Alb. Clee ren, 1840 pt. F. Cleeren wierp de kastiebal 43.60 mtr. A. Cleeren liep 60 mtr in 9 sec. rond en J. de Vries sprong 3.95 mtr ver! 12 t/m 13 jaar (driekamp) 1. J. v. Berkel, 1848 pt. 14 t/m 15 jaar (vierkamp) 1. Coen Bakker, 3680 pt. Dames: (hoogspringen, vèrspringen, bal werpen, kogelstoten en 80 m. hardlopen) 1. en winnares van de wisselbeker mej. J. Gravemaker, 3020 pt; 2. mej. M. Galis, 2745 pt. Mej. Gravemaker brak met 12.1 sec. op de 80 m. het clubrecord. Heren: (hoog- en vèrspringen, balwer pen, kogelstoten, 100 m. hardlopen) 1. en voor de tweede maal winnaar van de wis selbeker J. v. Kroonenburg, 5556 pt; 2. G. Rienstra, 4440 pt; 3. A. J. Krijgsman, 4284 pt; 4. J. de Ruiter, 3764 pt. G. Rienstra verbeterde twee records, n.l. vèrspringen en 100 m. hardlopen en bracht het laatste op 12.9 sec. Op Woensdag 8 en Donderdag 9 Septem ber zullen in Wijk aan Zee de jaarlijkse volksfeesten worden gehouden. Als onder deel hiervan zal de Beverwjjkse renners club Kennemerlandop Woensdagmiddag de traditionele wielerronde organiseren. Het parcours is als volgt: Stetweg, Rel- weg, Dorpsduinen en Tappenbeckstraat. Start en finish zijn bij het „Boterhuis". 's Morgens om negen uur nemen de feesten een aanvang met het zingen van enige liederen door de schooljeugd op het Julianaplein. Hierna worden onder leiding van het onderwijzend personeel kinderspelen op het weiland gehouden. 's Middags om twee uur begint de op tocht voor versierde wagens, fietsen, enz. De Donderdag is speciaal gewijd aan volks spelen. 's Morgens ringsteken op het Julianaplein voor dames en heren en wa tertonsteken op de Hoge Kop. 's Midags katkampspelen echter café De Boer. ADVERTENTIE De noteringen op de Castricumse groen teveiling van Maandag waren als volgt: sperciebonen 6095, sla 214—314, pronk- bonen 2660, snijbonen 6583, uien 19, komkommers 1020, tomaten 68, groene kool 1620, bospeen 25—28. Gevonden voorwerpen Bij de Wijk aan Zeese politiepost zijn de volgende gevonden voorwerpen aangege ven: Lipsleutel, kindertasje, rozenkrans, regenmantel, rijwielkinderzitje, damesarm bandhorloge, bril, badmuts, dameshand schoen, wit kindersokje, sokophouder, por- temonnaie met inhoud en armbandje. Nieuwe fröbelonderwijzeres Mejuffrouw E. Roschar uit Velsen is aan de kleuterschool „Marquette" te Heems kerk aangesteld tot hulp fröbelonder wijzeres. Tijdens de volksfeesten van 1 en 2 Sep tember zal het gemeentehuis te Heemskerk gesloten zijn. Voor het doen van aangifte van geboor te en overlijden bestaat gelegenheid tussen 9 en 10 uur 's morgens. tt Van de vele Velsenaren, die in de oor logsjaren gedwongen evacueerden, zjjn er volgens officiële becijferingen ongeveer dui zend in hun evacuatie-gemeente gebleven. Deze duizend niet-teruggekeerden waren voor het overgrote deel oudere mensen en hun aantal vormde van het totaal der oude ren een aanzienlek percentage. Hun weg blijven enerzijds en het aantrekken van grotq getallen relatief jonge arbeidskrach ten met hun gezinnen anderzijds, hebben een „verjonging" van de Velsense bevolking ten gevolge gehad. Dat hierdoor verschillende demografische verhoudingen in deze gemeente geheel an ders zijn komen te liggen dan elders in ons land, ligt wel voor de hand. Zo zal uiteraard het bejaardenvraagstuk in Velsen iets min der klemmend zijn, maar vele jeugd- vraagstukken daarentegen zullen juist veel dringender om maatregelen vragen. Op de algemene gezondheidstoestand van de bevolking heeft de „verjonging" natuur lijk ook invloed, en dan uiteraard een gunstige invloed. Hoezeer dit het geval is blijkt o.a. uit de sterftecijfers, die opval lende verschillen met de rijksgemiddelden te zien geven. Zo beweegt het sterftecijfer van geheel Nederland zich de laatste jaren steeds tussen 7 en 8 per duizend, waarbij het over het afgelopen jaar 7,68 bedroeg. Velsen evenwel had in het laatste jaar een sterftecijfer van slechts 5,8 per duizend. Spreekt dit zoveel lagere cijfer al voor zich zelf, nog duidelijker gaan de verschillen zich aftekenen bij een verdere ontleding van dit cijfer naar de onderscheidene doods oorzaken, waarbij vooral de ziekten van de meer gevorderde leeftijd onze aandacht vragen. Allereerst de dood door hersen bloeding, populair meer bekend als beroer te. Deze veroorzaakte in Nederland een sterfte van 9 10 per tienduizend inwo ners. Voor Velsen evenwel bedraagt dit cjj- fer nauwelijks 6 per tienduizend! Voor de verschillende hart- en bloedvaat- ziekten, een tweede doodsoorzaak waaraan ook wel jongere mensen heengaan, maar die toch typisch is voor de meer gevorder de leeftijden, beloopt de sterfte in geheel Nederland 16 17 per tienduizend en per jaar, doch in Velsen slechts 11: c Maar ook de kankersterfte geeft in Vel sen een afwijkend beeld te zien, en ook weer een afwijking in gunstige zin al thans een afwijking, die geheel aan de „jeugd" van de Velsense bevolking valt toe te schrijven. Voor Nederland bedraagt de kankersterfte tegenwoordig namelijk 14 per tienduizend inwoners per jaar, maar in Velsen kwam dit cijfer in het afgelopen jaar niet hoger dan 10 per tienduizend! In de voor-oorlogse jaren gaven de Vel sense sterftecijfers deze merkwaardige af wijkingen van de rijksgemiddelden geens zins te zien. Daarom mag worden gecon cludeerd dat geen andere min of meer duis tere oorzaken in het spel zijn, maar dat wij hier geheel te doen hebben met een logisch gevolg van de „verjonging" van Velsen's bevolking. Als frappante tegenhanger van deze cij fers kunnen de geboortecijfers gelden. Ter wijl deze vóór de oorlog in Velsen lager waren dan het rijksgemiddelde (1938: rijk 20,7 per 1000 inwoners, Velsen 19,7), zijn zij nu juist hoger dan dit gemiddelde. (1953: rijk 21,8 en Velsen 23 per duizend inwoners). Ook dit is een typisch uitvloei sel van de „verjonging'. AAN DE OPBOUW VAN DE TWEEDE KLEINE JAARBEURS is deze week in de vroege Maandagmorgen op het terrein tussen de Merwedestraat en Spaarnestraat begonnen. Tentenverhuurder K. de Boer uit Hensbroek (N.H.) verscheen al om zes uur met zijn mannen in enige machtige blauwe vrachtwagens en verklaarde heel nuchter: „Vanavond staat de eerste tent, maar dan moeten er eerst nog elf masten en honderd vijf tig harings de grond in". Welnu, de bewoners van de étagewoningen, die aan het terrein grenzen hebben het met de ogen kunnen waarnemen. Om elf uur in de ochtend zaten al die haringen anderhalve meter diep in de grond, stonden er elf zilver-grijze palen op de door een bulldozer vlak gewreven zandgrond en zette het personeel van het tentenverhuurbedrijf zich aan de taak 2500 vierkante meter zeil doek uit te spannen en omhoog te sjorren. En nu we toch enige getallen noemen: in elke tent gaat 1400 vierkante meter houten vloer en op de gehele tentoonstelling, die uit twee dergelijke tenten en nog een kleintje van acht bij tien meter bestaat wordt haast drie kilometer electrische leiding aangelegd. Zaterdagmiddag om half twee, wanneer de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, de Velsense Jaarbeurs zal openen, moet alles klaar zijn. „Wat mij betreft wel", heeft de heer De Boer in hemdsmouwen ons gisteren heel kalm verteld, „Woensdagavond zijn wij klaar, Dinsdag gaat de tweede tent omhoog en Woensdag zetten we er de derde bij en maken we de boel aan kant". De heer De Boer reist met zijn tenten door het gehele land, België en zelfs Frankrijk. In elke plaats neemt hij wat krachten aan voor de opbouw van zijn zeildoeken stad. Dit heeft hem in Velsen echter heel wat moeite gekost. „Een welvarende gemeen te", meende hij. „Het is nog nergens voor gekomen, dat ik geen mannen er bij kon krijgen". Wanneer de negen meter hoge tenten omhoog staan, komen Donderdagmorgen de mensen, die de inhoud van de kolossen zullen veezorgen. In totaal zijn thans ze ventig stands besproken, waarbij gesteld een administratieruimte en een zaaltje voor het Rode Kruis. Voor vijf firma's zou er thans nog plaats op Velsens Tweede Kleine Jaarbeurs zijn. Deze paar stands zijn open gekomen, doordat enige firma's zich onverwacht moesten terugtrekken. In de loop van de week arriveren voorts de exploitanten van de verschillende kermis vermakelijkheden, die een plaats krijgen in het lunapark op het Marktplein. Muziek, film, dans Omtrent het amusementsprogramma hebben we al enige bijzonderheden mee gedeeld. Thans is het programma volledig. Zaterdagmiddag treedt de folkloristische dansgroep Twente op, Zaterdagavond is er in de theaterruimte een filmvoorstelling van de papierfabriek over de papierfabri cage en van de politie over „Veilig Ver keer". Maandagavond komen de „Hilo Hawaians" en de „Babito's" op de planken, Woensdagmiddag is Marina van Goud zwaard er en Woensdagavond komt de B.B. met een filmprogramma. De „Hilo Hawaians" en de „Babito's" komen Don derdagavond weer in Velsen en de ten toonstelling wordt Zaterdagavond besloten met nogmaals een filmvoorstelling over „papierfabricage" en „Veilig Verkeer". De tentoonstelling is Zaterdagmiddag om twee uur al geopend voor het publiek en is verder dagelijks van twee tot tien uur en 's Zaterdags tot twaalf uur te bezichti gen. Zondag is de Kleine Jaarbeurs geslo ten. De toegangsprijs zal 0.50 bedragen, voor kinderen tot tien jaar 0.25. Voor de finale van het door de Alkmaar- se Boys uitgeschreven Kaasstad-tournooi speelde Velsen tegen Alcmaria Victrix. De wedstrijd was nog maar enige minu ten oud, toen de keeper van Velsen, De Graaf, en één der aanvallers van Alcmaria Victrix tegelijk tegen de bal trapten, met het gevolg, dat de Velsen-doelman een been brak. Desondanks werd de wedstrijd voort gezet, doch dat toen de ware animo in het bijzonder bij de Santpoorters ontbrak, ligt voor de hand. De Graaf's plaats onder de lat werd in genomen door de oud-Stormvogels-spil Arie Schoorl en het dient gezegd, dat hij in deze nieuwe functie soms nog aardig werk liet zien. Hij moest eehter tweemaal de bal uit het net halen en daar de Velsen- voorhoede, waarin de opstelling van Tromp Jr. als midvoor geen succes was, niet scoorde, legde Alcmaria Victrix beslag op de eerste prijs. Het zilveren Santhaes-tournooi De loting voor dit tournooi, dat Zondag op het Velsen-terrein gehouden wordt, hadi het volgende resultaat: Terrasvogels DEM 12 uur; Velsen—Kinheim 1 uur. Besommingen van Maandag. Urn. 10 Hattem f15.800, IJm. 21 Gelria f 19.600, Sch. 136 3900, Seh. 140 1250, IJm. 53 2950. IJ.m. 204 1840, IJim. 74 1490, IJm. 129 2800, IJm. 233 3020, KW. 17 3450, KW. 114 3000, KW. 28 37.30. KW. 24 4260, KW 69 2670, KW. 104 1620, KW. 57 3210, KW 52 3460, KW. 175 1340. KW. 41 4280, KW. 9 1620. KW. 64 4540, KW, 65 1320, KW. 166 2070, KW. 125 2550, KW. 169 2130, KW. 107 2000, KW. 155 2030, KW. 138 1120, KW. 70 1200, KW. 40 2660, KW. 95 1990. KW. 25 1920, KW 16 880 KW. 37 4430, KW. 141 4800, KW 10 1940, KW. 7 6750, KW. 39 1070, KW. 85 2000, KW. 21 960, KW. 71 240, KW. 12 2970, KW. 92 1340, KW. 53 1410, KW. 30 1940, KW. 77 1380, KW 98 2260, KW. 34 1960, KW. 133 2460, Am. 17 2790, Am. 18 2300, Am. 16 2500 IJm. 5 2090, IJm. 3 1190, IJm. 229 2970. IJm. 228 1530, IJm. 78 2240, RO. 29 1120, BU. 33 2390; twee trawlers met f 23000. Prijzen van Maandag. Heilbot 3-2.50, gr tong 4.40-3.90, grm. toog 3,10-2.50, kim. tong 2.54-1.92, kl tong I 2.24-1.88, kl. tong II 2.06-1.76, tarbot I 2.90-2, zalm 7, alles per kg.; tairbot IV 31-29, kl. griet 24, tong schar 56, kl, tongschar 41, schartong 34, gr. schol 49-42, grm. schol 47-40, kim. schol 46-36, kl. schol I 42-27, kl. schol II 26-8, schar 21-14, v. haring 15.50-10, ma kreel 22-11.50, gr. schelvis 40-34, grm. schelvis 34-33, kim. schelvis 32-23, kl. sohehus I 28-17, kl. schelvis II 18-9, wij ting 16-8, gr. gul 40-22, mid. gul 38-17, kl. gul 16-8, kl. leng 36, kl. haai 34, ham 84- 82, poontjes 20.50, lommen 26. kl. koolvis zw. 32-14, kl. koolvis wit 37, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 220-67, gr. koolvis zw. 81-66, gr. koolvis wit 98, gr. leng 72, alles per 125 kg. Aanvoer op Urk. Zaterdag werd door 122 vaartuigen op Urk aangevoerd: 8657 pond kuilpaling f 0,97-f 1,12; 528 pond lijnaal 1' 0,80- f 1,65; 295 pond snoekbaars 70-80 cent; 81 rode baars f 1,20 per pond en 587 bak nest, prijs f 2,60-f 2,80 per bak van 37% kg. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE In de nacht van Maandag op Dinsdag meldden de Katwijkse en IJmuidense log gers de volgende vangsten: KW42 5 kant jes; KW43 80; KW50 34; KW173 5; KW19 40; KW3 40; KW5 40; KW14 25; KW 151 17; KW147 65; KW47 55; KW54 3; KW83 20; KW144 17; KW79 30; KW49 12; KW78 40 en KW130 15. Trawlharing: IJM75 34 kantjes; KW48 25; KW176 25; KW168 85; KW6 34; KW127 155 en KW38 40. Geen vangst hadden: KW15, KW110, KW129, KW161, KW2 en KW167 De gemiddelde vangsten van Vlaardin- gen, Scheveningen en Katwijk was 22 kant jes. Tot voor kort vorderde de tunnelbouw te Velsen gestadig. Sinds Vrijdag echter ligt het werk, door een staking, stil. De stakingsleiding poogt ook de betonvlechters, de dragline-machinisten en de arbeiders, die de pompen bedienen tot staking over te halen. Mocht deze groep arbeiders hiertoe besluiten, dan bestaat het gevaar, dat de bouwput onder water komt te staan. Er werd niet gewerkt aan de Velsertunnel, toen de fotograaf deze opname maakte. (Luchtopname ANPfoto) Op de hoek van de IJmuiderstraatweg en de Frans Naereboutstraat te IJmuiden raakten een vracht- en een personenauto met elkaar in conflict, dóórdat de bestuur der van de personenwagen zijn tegenligger geen voorrang gaf. Bij de botsing, die daarop volgde het geval speelde zich in de vroege ochtend af werd aan beide voertuigen materiële schade aangericht. Een brigadier en een hoofdagent van de Velsense politie betrapten twee knapen in Velserbeek op een onprettige jaagpartij achter de poney's. De heren hadden zich bovendien schuldig gemaakt aan een ver nieling aan de stal van de kinderboerderij. De kinderpolitie zal nu moeten proberen de jeugdige vandalen in het rechte spoor terug te krijgen. Een achteruitrijdende bestelauto heeft op de „ventweg" bezijden de Lange Nieuw- straat een daar fietsende dame aangereden, met het gevolg, dat de vrouw niet alleen schade aan haar rijwiel opliep, maar bo vendien met pijnlijke schaafwonden naar de dokter moest. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Het Christelijk jeugdkoor „De Zangvo gels", directeur de heer H. Slings, zal op uitnodiging van de NCRV opnieuw zijn me dewerking verlenen aan het radioprogram ma „Jeugdland", dat op Woensdagmiddag 8 September zal worden uitgezonden. Dit optreden van „De Zangvogels" betekent de vierde maal, dat het koor voor de radio te beluisteren zal zijn. Wel een bewijs, dat de heer Slings met zijn jeugdige zangersfes sen) een goede naam heeft gemaakt. De afdeling Beverwijk van het Wit-Gele Kruis houdt op Woensdag 1 September in het K.S.A.-gebouw haar jaarvergadering. Op deze avond zullen onder meer de jaar verslagen worden behandeld. Het perceel grond, dat zich bevindt tus sen de woningen van Ladderbeekstraat, M.elklaan en Geelvinckstraat en al sedert geruime tijd door het gemeentebestuur was voorbestemd tot speeltuin van de vereni ging „De Meerweiden" kan nu binnenkort aan zijn doel gaan beantwoorden. Hoewel het speeltuinbestuur al lange tijd een groot aantal metalen afscheidingspalen voor de omrastering gereed heeft liggen, was het wachten nog steeds op de afscheiding, die van gemeentewege zou worden aange bracht. Maandag is met deze afscheiding een begin gemaakt, waartoe betonnen pa- len in de grond werden gezet. Wanneer dit werk gereed is zal het speeltuinbestuur met grote ijver en animo gaan beginnen met de inrichting van de tuin. Leden van de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" hebben weer met succes deelgenomen aan enige wielerronden. In de ronde van Koog aan de Zaan bezette Ch. de Nijs bij de amateurs de derde plaats, H. de Droog werd tiende. T. Beentjes won in Steijn de nieuwelingenrit en J. Groot werd achtste in Fijnaart. Drie junior-elftallen van de Castricumse Katholieke sportvereniging Vitesse '22 heb ben Zondag deelgenomen aan een zoge naamd „druiven-tournooi" dat was georga niseerd door de R.K.S.V. „Westlandia". Het is voor de jeugdige Castricummers een suc cesvolle dag geworden: in afdeling a wer den de junioren a eerste en winnaar van de grote zilveren beker en de junioren b en c werden in afdeling b tweede en derde. Alle deelnemende elftallen kregen voor het hele team een grote kist druiven. De jongelui waren om 9 uur in de mor gen per touringcar uit Castricum vertrok ken. Zowel voor als na het tournooi heb ben zij onder geleide diverse druivenkassen bezichtigd, 's Avonds om half negen was men weer in Castricum terug.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3