Hevige ontploffing teisterde fabriekshal in Amsterdam Verkeer en Waterstaat beraadt zich op nieuwe noodoplossingen Agenda voor Haarlem Boeren in N.O.- Overijsel ernstig getroffen door de zware regenval r F. DAMIAANS en ZN Zie Boven Een Eeuw Geleden Den Haag en de Veis er pont Men zal de regering om hulp vragen Gaat U overzee? De geestelijke grond slagen van Europa Hoe is het ontstaan? Eisenhower laat deur voor Moskou open Zon zelf schuld aan geringe zonneschijn 3 Van veertig arbeiders slechts drie lichtgewond Verzending van zeepost Jongerenconferentie tijdens Europese week te Arnhem Indonesische matrozen slaags met sjacheraars Scheepsramp bij Mindanao Overstromingen eisten in India 200 doden Hooi aan de lijn gedroogd Dit woord KAPEL Isolationisme afgewezen Kerkelijk Nieuws Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 31 Augustus 1854 DINSDAG 31 AUGUSTUS 195 4 CVan onze parlementaire redacteur) „Bij Verkeer en Waterstaat hebben wij terdege oog en begrip voor de klachten over de moeilijkheden inzake verkeers- stagnatie, die zich bovenal in de zomer maanden doen gevoelen. Men is dan ook mede bij ons onder de indruk van een en ander." Zo kreeg ik te horten tijdens ge sprekken betreffende „de grote rem", die de stagnaties bij de Vetser pont soms voor het verkeer plegen te veroorzaken. Deze gesprekken, met enige deskundige kop stukken van het zoeven genoemde depar tement gevoerd, hadden o,m. tot resultaat, dat ik het volgende vernam: „Er is thans in ernstige overweging: om mogelijke, nieuwe oplossingen te onderzoeken, die gedurende de over gangstijd (n.I. de periode tussen even tuele verwezenlijking van onze piannen en het in gebruik komen van de tun nel) een aanmerkelijke vermindering kunnen geven van de hinderlijke over belasting van het verkeer zoals die zich 's zomers, met name in de maan- nen Juni, Juli en Augustus, pleegt voor te doen. Natuurlijk zouden bij door voering der plannen in kwestie weer een aantal andere bezwaren uit ande ren hoofde op de koop toe genomen moeten worden. Het is nu eenmaal uit gesloten iedereen en alles te bevredi gen." Of de plannen, waaromtrent op dit ogen blik nog niets gepubliceerd kan worden, maar waarvan ik, op grond van hetgeen ik daaromtrent vernam, bepaald de indruk kreeg dat zij in niet onbelangrijke mate uitkomst zouden kunnen brengen, tenslotte tot iets zullen leidien, valt nog niet te overzien. Zo ja, dan zouden zij wellicht binnen de tijd van een jaar te verwezen lijken zijn. Ik moet zeggen: ook dit laatste klonk niet kwaad. En op mijn hierop nog ge stelde vraag wanneer, ais hetgeen thans in beraad is, aan welks ten uitvoerlegging ook de nodige kosten verbonden zullen zijn, in de Kamer ter tafel zal komen, luidde het antwoord: „Ter gelegenheid van de be handeling van de begroting van ons depar tement. Het ligt voor de hand, dat, gezien o.m. het onderzoek dat nog gaande is, niet reeds bij de indiening van de Rijksbegro ting op de derde Dinsdag van Septem ber een en ander naar buiten zal blijken, maar wèl (altijd als we tot een positieve slotsom komen) op het tijdstip van de par lementaire behandeling van ons begrotings hoofdstuk." Wanneer de hier bedoelde mogelijke op lossingen ernstig in overweging zijn ge komen? Wel, sinds andere plannen, zoals dat inzake een schipbrug of inrichting van de Velserbrug voor motorisch verkeer over de weg tengevolge van elders geopperde bezwaren, van de baan zijn geraakt. Dus sinds kort geleden. Het is waarlijk niet zo, dat onze inge nieurs van Verkeer en Waterstaat maar kalm met de armen over elkaar zijn gaan zitten. Zij wijden ook actieve aandacht aan de problemen van het verkeer bij en naar Velsien. Hier kom ik aan een punt, dat toch zeker ook wel de aandacht verdient. Met name aan de nogal eens geuite klacht dat de schuld' aan alles zou zijn „gebrek aan doorzettingsvermogen in de voor-oorlbgse jaren". Tegen een dergelijk verwijt ver weerde men zich ten departemente met de opmerking, dat het de schuld van de oorlog van 1940-'45 is geweest, dat voltooiing van de tunnel nu nog steeds oo zich laat wach ten. Daarbij kwam dan al-s tweede, niet te veronachtzamen belemmerende factor, dat na de bevrijding de wederopbouw bepaald voorrang vergde. Verder heeft men te be denken, dat de toeneming van het verkeer groter blijkt te zijn dan zeker ook nog in 1945 en de eerste tijd daarna te voorzien geweest ware. Maar Verkeer en Waterstaat kan nog geheel iets anders bij wijze van zelfver dediging tegen felle Velser kritiek aan voeren. Velsen is waarlijk niet het enige probleem, dat zich voordoet. Het departe ment beschikt tenslotte over een slechts zeer beperkte beurs en over een zeer be perkte staf van medewerkers. Overal in het land doen zich toestanden voor, die reden tot klagen geven. Zodoende moet men in Den Haag noodzakelijkerwijze af wegen, wat het dringendst een oplossing vereist. Men verlieze niet uit het oog, dat het in de regel kiezen of delen is: als het ene gebeurt, moet het andere achterwege blijven. In de aanvang van deze bijdrage ge waagde ik van plannen, die van de baan zijn geraakt. Dat is nu voorlopig, en mis schien zelfs voor vrij lange duur, misschien zelfs blijvend, het geval met de aanleg van een brug (waarvan het middenstuk, ten behoeve van de scheepvaart, open zou kun nen gaan) bij de Oranjesluizen. Zou die er eenmaal zijn, dan zou dit verkeersontlas- ting zowel voor de veren over het IJ als voor de pont bij de Hembrug tengevolge hebben. Een brug bij de Oranjesluizen zou volgens mijn zegslieden op Verkeer en Waterstaat zeker mede aan Velsen ten goede komen. Thans toch ziet Velsen zich ook belast door mensen, die uit meer Oos telijke richting van Zuid naar Noord en omgekeerd moeten gaan. Intussen, nadat de minister van Verkeer en Waterstaat bij de installatie van de commissie oeverver bindingen Noordizeekanaal en IJ het denk beeld omtrent een dergelijke brug had geopperd, kwam die commissie na onge veer een jaar, d.w.z. eind 1953, tot de con clusie, dat het plan aanbeveling verdien de. Daarop legde Den Haag, dat het overi gens helemaal zou bekostigen, het plan aan Amsterdam voor. Zes maanden lang liet de hoofdstad niets van zich horen. En toen legden B. en W. het plan in een dus danig gewijzigde vorm ter goedkeuring aan de Gemeenteraad voor, die zonder aar zelen met die gewijzigde vorm accoord ging, dat nu Den Haag weer in last zit. Want hetgeen de Amsterdammers er aldus van gemaakt hebben noopt het departe ment, het hele geval opnieuw te gaan be kijken om daarna tot nader overleg met de hoofdstad over te gaan. Resultaat: dus danig tijdverlies, dat op zijn best na twee jaar een werkelijk voor verwezenlijking vatbaar plan voor elkaar zou kunnen komen. Op het departement beseft men, dat het de voorkeur verdient om, na de verschillende hier aangestipte mislukkin gen, te zoeken naar oplossing van plannen, dde ongeveer binnen een jaar ten uitvoer gebracht zouden kunnen worden. In de met de heren in Den Haag ge voerde gesprekken bleven hunnerzijds o.m. de volgende opmerkingen niet achter wege: 1) Buiten de zeer drukke zomermaan den, zeer druk tengevolge van heel veel particulier, te weten toeristisch vervoer, werkt de Velser verbinding in het alge meen bevredigend. 2) Zeker, gemeenlijk zal men wel wat moeten wachten, maar dat is nu eenmaal eigen aan alle veren, alsook aan open gaande bruggen op een druk scheepvaart kanaal. 3) Er vindt toeneming van het autover keer plaats, doch volgens onze (Verkeer en Waterstaat) raming zou deze in 3 jaar tijds hooguit 30 en geenszins 45%> bedra gen. 4) De verhouding tussen personen- en vrachtverkeer valt, volgens het mij op Verkeer en Waterstaat meegedeelde, te stellen op ongeveer 2:1, zo niet 3:1. 5) Met betrekking tot de Moerdijkpon ten, vernam ik: a) dat er slechts één in reserve is, die men ginds ten hoogste voor zeer korte tijd kan missen. b) dat hierbij de defensie geen enkele rol speelt, doch louter de daar bestaande verkeersbehoefte. Het publiek en dit geldt dus spe ciaal voor hen, die hetzij niet noodzakelijk bij Velsen het kanaal over moeten en voor hen, die het ook wel op andere wijze dan per auto (bv. per trein) kunnen doen mag niet verwachten noch verlangen dat aller verkeersverlangens voor de volle lOOVo bevredigd kunnen worden. Dat be staat nergens. Twee voorbeelden, ontleend aan de ADVERTENTIE praktijk, indien straks, bij de onthulling van het monument voor Lely op de afsluit dijk een paar honderd mensen per auto het Noordzeekanaal over willen zou het o.i. verstandiger en juister zijn, dat men zich per trein naar Alkmaar bv. begeeft en dat het comité dan voor autobusvervoer van daar zorg draagt. En wanneer een heel gezelschap ouden van dagen een dagje uitgaat, wat iedereen hun natuurlijk van harte gunt, dan is wellicht de vraag ge oorloofd, of de organisatoren niet wijzer zouden handelen met nu niet juist een route te kiezen, die ertoe noopt het Noord zeekanaal over te steken. Als dit laatste al onontbeerlijk ware zou het in elk geval de voorkeur verdienen zulks te voren met de betrokken verkeersautoriteiten even aan te roeren. Er valt immers ook (en dat is punt 7) iets te bereiken met behulp van enige leiding van het verkeer. Vandaar ook, dat naar alle waarschijnlijkheid in de toekomst te dien opzichte het nodige zal worden gedaan. Bijvoorbeeld door hen, die niet per se naar Velsen moeten, tijdig onderweg te adviseren naar elders „uit te wijken". 8) Wat wijziging van de dienstregeling en het creëren van een extra-ploeg voor de ponten betreft is men van plan, dit na te streven voorzover de financiën dit ver oorloven. Met stelligheid is mij verzekerd, dat Ver keer en Waterstaat doende is met pogingen om „verlenging van de financiële polsstok" te bereiken. Onder de punten 7 en 8 treft de lezer dus ook nog een paar maatregelen aan, die op het departement in zeer ernstige over weging zijn. Men wijst er overigens op dat zodra de tunnel er zal zijn, dus over drie jaar, het leed helemaal tot het verleden zal behoren. En voorts herhaalt men dat de bedenkelijke overbelasting zich-bijkans uitsluitend in de maanden Juni t.e.m. Augustus doet gevoelen. Toch geeft men zich tevens rekenschap van geleidelijke toeneming 'van het autoverkeer in het al gemeen. Daarom houdt men zich intensief bezig met het zoeken naar oplossingen, zelfs voor de overgangsperiode van onge veer 2 jaar. Herinnerd wordt aan de op luchting verschaft door het inleggen van de Donaupont bij de Hembrug: ofschoon dat nog voor een koopje kon, bedroegen de totale kosten toch nog altijd 1.8 millioen gulden. Al met al hoop ik hiermee duidelijk te hebben gemaakt, dat het departement toch waarlijk Velsen iets beters toedraagt dan een stiefmoederlijk hart. Het belangrijkste is dat men noodoplossingen op korte ter mijn overweegt. DINSDAG 31 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Palace: „Pas op.... val niet!", alle leeft., 7 en 9.15 u. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 u. Rembrandt: ..De gevangene van Zenda", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedwraak der Navaho's", 14 jaar, 8 uur. City: „Helden zon der roem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Rebecca", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De model-erfgenaam", 18 jaar, 8 uur. WOENSDAG 1 SEPTEMBER Cultura, Jansstraat: Ned. Ver. van Splr. „Harmonia", 8 uur. Palace: „Pas opva] niet!" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedwraak 'der Navaho's", 2.30 en 8 uur. City: „Helden zonder roem", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Brief encounter", 18 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 1.30, 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De model-erf genaam", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Maandagmiddag om omstreeks kwart over een is de omgeving van het Lucht vaartlaboratorium aan de Sloterweg te Amsterdam door een hevige ontploffing opgeschrikt. In een groot fabrieksgebouw van de metaalwarenfabriek Vefa N.V. aan de Luchtvaartstraat achter het laborato rium sprong door tot dusverre onbekende oorzaak een oven uit elkaar. Drie leden van het personeel werden korte tijd later door de G.G. en G.D. naar het WiJhelmina- gasthuis in Amsterdam vervoerd. Eén van hen had een arm gebroken, de ander had een hoofdwond en de derde leed aan een lichte shock. In de fabriek worden meubelveren en matrassen vervaardigd. De ongeveer 35 meter lange, 25 meter brede, lage fabrieks hal kreeg grote schade. Het glazen dak werd grotendeels weggeslagen. Ruim 30 grote ramen aan de linkerzijde werden naar buiten geslagen. Op een afstand van 20 meter lag na de ontploffing overal hout en glaswerk van de versplinterde kozijnen en ramen. De explosie geschieddde in een der mof- felovens, waarin matrasveren worden ge moffeld. Er ontstond een begin van brand, dat door personeel met schuimblussers werd gedoofd. Deskundigen van politie en brandweer, die binnenkwamen om de zaak te onder zoeken, stuitten op een enorme ravage. Voorraden kapok lagen door de hele fa briek verspreid. Overal hingen kapotte leidingen en waren electrische lampen vernield. Twee afvoerpijpen voor de mof- felovens waren als luciferhoutjes afge knapt. Op het moment van de ontploffing wa ren in de hal, naar wij van de zijde van de Vefa N.V. vernemen, ongeveer 40 arbeiders aan het werk. Het is daarom verwonder lijk, dat van hen slechts twee gewond werden, terwijl een derde een lichte shock kreeg. Alle overige arbeiders kwamen met de schrik vrij. Ttienduizenden schade De namen van de beide gewonden zijn de 26-jarige E. J. Donkersloot, die juist De ontplofte oliestook-moffelmachine en de ravage rondom de oven. deze dag voor het eerst in de fabriek werk te en de 23-jarige P. Witterman. De conclusie van het eerste onderzoek van de politie en de arbeidsinspectie is, dat zich in de droogruimte boven de oven, waar de matrassen door verhitting tot 230 graden spanningsvrij worden gegloeid en tevens de lak waar zij tevoren in zijn ge dompeld moet drogen en harden, een ex plosief mengsel van lakdampen en lucht heeft bevonden. Waardoor dit mengsel tot ontploffing is gekomen kon nog niet wor den vastgesteld. De arbeidsinspectie heeft o.m. monsters van de vuurvaste bekleding van de oven een oliestookinrichting voor onderzoek meegenomen. De onderdirecteur van de fabriek raam de de schade op 30 a 40.000 gulden. De ravage in de fabriekshal zal weldra zijn opgeruimd en de onderdirecteur verwacht te spoedig weer te kunnen gaan werken, temeer omdat een kleine electrische oven, waarin gegloeid kan worden, niet buiten bedrijf werd gesteld. In Maart 1949 was de fabriek in gebruik genomen. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corre spondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Langkoeas" (8 Sept.) en m.s. „Sumatra" (16 Sept); naar Nieuw Guinea: m.s. „Su matra" (16 Sept.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Helicon" (8 Sept.); naar Suriname: m.s. „Nestor" (8 Sept.); naar de unie van Zuid Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pretoria Cas tle" (4 Sept.); naar Canada: m.s. „Prins Wil lem van Oranje" (6 Sept.), s.s. „Prins Willem V" (8 Sept.) en m.s. „Westerdam" (9 Sept.); naar Zuid-Amerika, Argentinië, Chili en Paraguay: s.s. „Eva Peron" (4 Sept.) en m.s. „Yapeyu" (8 Sept.); naar Brazilië: s.s. „Eva Peron" (4 Sept.); naar Australië en Nieuw Zeeland via Engeland 4 Sept. In een te Hardenberg gehouden vergade ring hebben de boeren van Noord-Oost Overijsel gesproken over de grote schade die is aangericht door de abnormale regen val van de afgelopen maanden Behalve de veenkoloniale bedrijven van Vroomshoop en Anerveen, waar honderden hectaren aardappelen bijna geheel verrot zijn, heb ben ook de gemengde bedrijven grote schade geleden aan graan en veevoeder. De voorzitter van de Overijselse Land- bouwmmaatschappij, ir. J. Baas, zei dat Overijsel de provincie is die het zwaarst getroffen is door de zeer grote neerslag en de invloed van grote hoeveelheden wa ter uit Duitsland. Ir. Baas meende echter in de belastingpolitiek van de regering, waardoor zijns inziens geen reserves wa ren te kweken en in de afroming van de exportwinsten van aardappelmeel en strokarton, waardoor in het bijzonder de veenkoloniale landbouw tot de opbouw van de welvaart van ons land heeft bijgedra gen, argumenten te kunnen zien om bij de regering aan te dringen op maatregelen, waardoor voorkomen wordt dat een deel der boeren door deze ramp aan de rand van de afgrond komt. Voor de ontwatering van Oostelijk Overijsel moeten plannen ADVERTENTIE Uw huisraad vaart er wel bij wanneer Damiaans Uw emballeur is. Komt U maar eens een kijkje nemen in onze werkplaats tijdens het pakken en U zult versteld staSn van het su blieme vakmanschap waarmee ons per soneel alle soorten goederen verpakt. Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. ZIJLVEST 41, HAARLEM Telef. 12456, 14155, 22279 Ook voor Uw verhuizingen In de week van 15 tot en met 21 Augus tus zijn aangegeven 93 gevallen van iood- vonk, 3 gevallen van kinderverlamming en 9 gevallen van diphterie. De kinderverlam ming kwam voor in Amsterdam, Schoon- dijke en Heer. Tijdens de Europese Week te Arnhem zal daar op 4 September een nationale jongerenconferentie worden gehouden. Ge sproken zal worden over „de geestelijke grondslagen van Europa". Inleiders zijn mr. C. van Rij en prof. dr. T. Keulemans, beiden hoofdbestuurslid van de Beweging ,van Europese Federalisten, en mr. A. Stempels, adjunct-hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant. Tijdens de plenaire zitting zal als algemeen inleider optreden prof. dr. H. Brugmans, rector van het Europa-colege te Brugge, voorzitter van de Beweging van Europese Federalis ten. De Europese Week is Maandag geopend door burgemeester C. G. Matser tijdens een bijeenkomst in park Sonsbeek, waar vooraf een vlaggenparade was gehouden. Burgemeester Matser zei, dat de Euro pese Week enerzijds uitdrukking wil geven aan het gemeenschapsbesef van de Euro pese volken en anderzijds dit gemeen schapsbesef wil bevorderen door mensen uit de Europese landen samen te brengen. De algemene voorzitter van de Beweging van Europese Federalisten, mr. H. R. Nord, merkte op, dat de Arnhemse Europa Week op een critiek ogenblik is begonnen. Wij geloven, dat Europa geen toekomst meer heeft wanneer het verdeeld blijft in wa terdichte compartimenten, die in econo misch opzicht te klein zijn geworden. Voor de Europese landen zijn de tijden van vol strekte souvereiniteit voorbij. De Europea nen kunnen nog slechts gezamenlijk hun levensbelangen blijven behartigen. Wij zijn ervan overtuigd, aldus mr. Nord, dat Europa in zijn diepste wezen een een heid is en dat het de taak is van onze generatie, daaraan staatkundige uitdruk king te geven. Tegenslagen kunnen het noodzakelijk proces van Europa's eenwor ding niet tegenhouden. Opstootjes in Soerabaja, 1 dode, 11 gewonden DJAKARTA (Aneta) Bij ongeregeld heden tussen het personeel van de Indone sische marine en een deel van de bevolking van Soerabaja is een dode gevallen en zijn 11 mensen gewond. De dode viel Zondag avond bij een incident voor de cantine van de marine, waar zich een menigte had ver zameld, die uitlevering eiste van een be paalde militair. De militaire politie weiger de dit, verklarend, dat alle militairen naar de kazerne zouden worden teruggebracht. De oploop voor de cantine negeerde het verzoek om plaats te maken voor de trucks, die de cantinegasten naar de kazernes zou den vervoeren. De daarop geloste waar schuwingsschoten doodden ongelukkiger wijs een persoon. Donderdag waren de spanningen begon nen, toen er ruzie ontstond tussen marine leden en zwarthandelaars in bioscoop kaartjes voor het Broadwaytheater. De zwarthandelaars verplichten somtijds het publiek „zwarte" kaartjes te kopen tegen aanmerkelijk hogere prijzen dan aan het loket betaald moeten worden. De volgende dag werd een marineman in een nabijge legen kampong afgeranseld. Zondagmiddag werd op Tundjungan een militair van de A.L.R.I., de Angkantan Laut Republik In donesia, de marine, gemolesteerd. Binnenkort zijn er mededelingen van officiële zijde over deze kwestie te ver wachten. MANILLA. Een klein Philippijns zeilschip met zestig passagiers aan boord heeft Zondagochtend ter hoogte van Min danao (Philippijnen) schipbreuk geleden. Men vreest, dat 54 personen verdronken zijn. Zes schipbreukelingen werden in de loop van de dag gered. De passagiers wer den in hun slaap verrast. worden ontworpen, waarbij in 'het bijzon der rekening wordt gehouden met de steeds toenemende hoeveelheden water uit Duits land en het hoge peil van het IJselmeer. Een twintigtal sprekers gaf zijn visie op de gevolgen van de ramp, waarbij werd gezegd, dat voor de gemengde bedrijven de schade niet minder groot is dan voor de veenkoloniale en dat het wenselijk is, dat de ernstig getroffen bedrijven op korte ter mijn worden geholpen met cred'ieten. Daarnaast dient echter een steunregeling te komen. Men verwacht, dat het Neder landse volk de getroffen boeren niet in de steek zal laten. Ir. Baas zegde toe dat de georganiseer de landbouw alle moeite zal doen om voor de getroffenen iets te bereiken. Hij waar schuwde echter tegen ongewettigd optimis me. Volgens de laatste berekeningen wordt de schade aan de landbouwgewassen ten gevolge van de regenval in Den Ham en Vroomshoop geschat op f 1.300.200. In Vroomshoop is in Juli 156.3 millimeter re gen gevallen. Het landelijk gemiddelde voor deze maand over de laatste 10 jaar bedroeg 71 millimeter. In het tijdvak van 1 tot en met 24 Augustus is 173.3 milli meter regen in Vroomshoop gevallen tegen een landelijk gemiddelde ever 10 jaar van 52.7 millimeter. CALCUTTA (Reuter) De overstro mingen in Noord-Oost-India hebben naar schatting aan tweehonderd mensen het leven gekost. De schade wordt geschat op ruim tweehonderd millioen gulden. Rijk bouwland, met een oppervlakte welke ongeveer gelijk is aan die van Bel gië, is verwoest. De minister van Voedsel voorziening, Rafi Ahmed Kidwai,, ver klaarde, dat de voedselsituatie niet in ge vaar is gebracht en dat er geen rantsoe nering zal worden ingevoerd. Vliegtuigen gooien voedsel en kleding uit voorg eïsoleerde slachtoffers en in sommige gebieden worden olifanten gebruikt om mensen te redden. De weg- en spoorweg verbindingen zijn ernstig beschadigd. Hel peil van het water zakt in de vlakten van boven-Assam. Duizenden mensen worden thans in beneden-Assam door het water van de Brahmapoetra bedreigd. Restauratie Westminster Abdij Restauratie-werkzaamheden aan de Westminster-Abdij te Londen hebben ont huld, dat een kevertje, het doodskloppertje, grote schade heeft aangericht in het hout van het dak van het schip van de abdij. Het eiken plafond van de Jeruzalemkamer was zo aangetast, dat volgens een deskun dige het binnen twee jaar zou zijn inge stort. Het zou tien jaren vergen om de ernstigste schade te herstellen. De restau ratie zal in het geheel wel twintig jaren duren, aldus de opzichter van de abdij. Een boer in Glamorgan (Wales) heeft zijn hooioogst, na weken zware regenval, kunnen redden door toepassing van een Noorse oogstmethode. Een ter plaatse wo nende Noor had hem aangeraden het natte hooi ep over het veld gespannen draden te hangen, zoals dat in Noorwegen gebrui kelijk is. De boer heeft er volledig baat bij gevonden. Er is een Latijns woord cappa, dat kap en ook: mantel met kap betekent. Het verkleinwoord is capella: manteltje. Met dit manteltje werd in de middel eeuwen in het bijzonder bedoeld de mantel van Sint Maarten, die door de Frankische koningen als een reliquie werd bewaard. Het heiligdom waarin, deze reliquie was geborgen, werd nu ook capella genoemd en dit gebruik ver breidde zich zozeer dat sedert de zeven de eeuw elk klein bedehuis de naam kapel kreeg. Soms vindt men de naam: ellendige kapel (in Utrecht: ellendige kerk) voor het gebouwtje op het zoge naamde ellendige kerkhof, dat is het kerkhof voor uit andere landen (el-len- dig) afkomstigen, voor vreemdelingen dus, bestemd. Of kapel: vlinder iets met ons woord ^te maken heeft, is onzeker. WASHINGTON (AFP) President Eisenhower heeft in een rede voor het congres van het Amerikaanse legioen te Washington verklaard dat de Verenigde Staten de weg van vrede alleen in samen werking met andere landen kunnen kie zen. Wanneer de Verenigde Staten de weg van het isolationisme kiezen, wordt de helft van de vrije wereld aan de commu nistische tirannie overgeleverd en doen wij afstand van onze eigen vrijheid. De Ver enigde Staten zullen echter de beschaving, die zij vastbesloten zijn te bewaren, in ge vaar brengen als zij doelbewust de weg van de oorlog kozen, aldus Eisenhower. Eisenhower zei er niet aan te wanho pen, dat Rusland uiteindelijk er toe kan worden gebracht oplossingen voor belang rijke wereldproblemen te overwegen. Voortdurende pogingen van Amerikaanse kant om de Soviet-Unie hiertoe te bewegen kwamen de vrede ten goede. Ondanks de ontmoedigende resultaten om te komen tot een atoombank, zou de deur open blijven staan voor Russische deelneming. Wij zijn niet gebonden onze bondgenoten het recht van veto te geven over onze handelingen. Wij moeten ons wachten voor de gevaarlijke aanmatiging, dat andere landen, als onze bondgenoten moeten doen, wat wij willen. Zij hebben zichzelf nooit in die zin verbonden evenmin als wij, aldus president Eisenhower. Massaal kankeronderzoek Volgens de Amerikaanse medische nieuws dienst te New York is er een electronisch apparaat geconstrueerd, dat het misschien mogelijk zal maken tot massaal onderzoek voor het vroegtijdig ontdekken van kanker aandoeningen over te gaan, zoals dat ook reeds met behulp van Röntgenstralen ten aanzien van TBC geschiedt. Het Ameri kaanse kankergenootschap heeft dertig duizend dollar toegewezen voor ontwikke ling van het apparaat. De cyto-analisator, voor practisch gebruik. De werking van het apparaat berust op het feit, dat bij aan wezigheid van kanker zekere delèn van een cel veranderingen in grootte en in mate van lichtopneming ondergaan. Hcefi dc zon de hand'' in onze slechte zomer? U herinnert zich wellicht ,,Zie Boven" van 28 Juli j.I., waarin sprake was van de elfjarige perio de" die de zon in haar activiteit vertoont: veel zonnevlekken in een pe- piode van grote zonne- activiteit, afgewisseld door „magere jaren"; een afwisseling die men onder andere kan zien weerspiegeld in de dik ke en dunne jaarringen van homen. Ik meldde toen ook (in verband met het weg blijven van een komeet staart) dat de zon dit jaar een uitzonderlijk laag minimum vertoont: er vertoont zich soms weken lang geen enkele zonnevlek en het is merkwaardig dat dit re cord-minimum volgt op een record-maximum. Terwijl men nog nooit een periode heeft mee gemaakt met zo weinig zonnevlekken als 1954, werd juist tijdens het vorige maximum een aantal zonnevlekken ge signaleerd dat alle vori ge waarnemingen over trof. Dat laatste maxi mum vertoonde zich in 1947. Parallel met dit ver schijnsel loopt het feit dat 1954 een bijzonder slechte zomer heeft ver toond; iedereen herin nert zich nog wel dal daarentegen de zomer van 1947 maandenlang het prachtigste weer op leverde dat men maar wenste. Schuilt daar iets achter? Is er verband te leggen tussen de activi teit van de zon en de verschijnselen in onze dampkring met ande re woorden: het weer? Om kort te gaan: de meteorologen vermoeden van wel. Alle stromingen in lucht en zeeën treden op bij de gratie van de zonnestralingdie vormt de bron waaruit al die bewegingen worden ge voed. Maar de intensiteit van die zonnestraling varieert en die variatie treedt op in het ultra violet. In dat deel dus van de zonnestraling dat voor het oog niet zicht baar is maar datintus sen wel zijn invloed uit oefent, niet alleen op on ze huid (bruin bran den!) maar ook op de ozon-laag in onze hoge dampkring. Natuurlijk moet dat, zo is men geneigd Ic re deneren, de een of an dere invloed uitoefenen op de algemene gesteld heid van onze damp- Izring. Hoe zich een en andr precies voltrekt weten de meteorologen nog niet. Dieper inzicht in de relatie tussen de intensiteit der zonne straling enerzijds en het optreden van zonnevlek ken en van bijzondere weersverschijnselen in onze dampkring ander zijds zal wellicht moeten wachten op de verwe zenlijking van het pro ject „Mouse": de kunst maan die ons van hon derd kilometer hoogte af zal inlichten over allerlei processen die zich daar, buiten ons directe be reik, afspelen. Maar neiging om sa menhang te veronder stellen tussen de zonne- activiteit en het weer op aarde bestaat er bij de de deskundigen wel. Het is ook in wetenschappe lijke kringen opgevallen dat het maximumjaar 1947 zo'n mooie zomer gaf en het minimumjaar 1954 zo'n allerberoerd ste. G.v. W. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoogeveen (2 vac.) dr. J. W. Beerekamp te Groningen en A. E. Kolkert te 's-Gravenmoer; te Tholen A. J. Timmer te Ouderkerk a. d. IJssel. Bedankt voor Waddinxveen K. v. d. Pol te Veenendaal. Benoemd tot vicaris te Kollum J. Jan sen, cand. te Angerlo. Geref. Kerken Aangenomen naar Rutten (N.O.P.) W. Blanken, cand. te Zwolle, die bedankte voor Hemelum en voor Lemele-Lemeler- veld; naar Poortugaal P. A. Kouwenhoven te Schildwolde. Geref. Gemeenten Beroepen te Eeiden F. J. Dieleman te Ierseke. Oud Geref. Gemeenten Bedankt voor Rijssen W. v. Dijk te Doe- tinchem. Vrije Evangelische Gemeenten Bedankt voor Apeldoorn H. R. Timmer man te Ierseke. Bapt. Gemeenten Beroepen te Workum Makkum G. Visser te Harlingen; te Nieuw Weerdinge W. Veenstra te Treebeek. PARIJS Volgens alhier ontvangen berigten neemt de revolutionaire be weging in Spanje nog steeds toe. Onder de bezwaren, die ten laste van de oud- Koningin Maria Christina worden aange voerd, bekleedt de beschuldiging, dat zij zich ten nadeele van de Spaansche natie heeft verrijkt, ene eerste plaats. Beweerd wordt dat zij, in plaats van drie millioen realen uit de koloniale opbrengst van Cuba te hebben getrokken, welke som haar als weduwe van Ferdinand VII was toegekend, zeven millioenen heeft ge noten. Men wil hiervoor de goeverneur- generaal van Cuba, de minister van Fi nanciën en de bankier Salamanca ter verantwoording roepen. Oud-Koningin Maria Christina wordt nog steeds gevangen gehouden. In Ma drid is het vrij rustig, doch de berigten uit de Spaansche provinciën luiden zeer ongunstig In Cadix, Malaga en Algeciras heerscht nagenoeg volslagene regering loosheid.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5