Mendès-France heeft de storm, die hem bedreigde, bezworen Weerbericht Verworpen Geen Europese debatten voor het begin van November Britse diplomatie draait in Londen op volle toeren Staking bij tunnel uitgebreid Nationale Vergadering met verlate vacantie Nieuwe vorm van Europese defensie schijnt in voorbereiding te zijn NAVO-ministerraad in October bijeen? „McCarthy en Stevens beiden te laken" Het woord is aan Prof. Verzijl candidaat voor het Haagse Hof Adenauer ontbiedt zijn ministers Zomer van 1930 was nog natter Nazomer 69e JAARGANG No 45 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1954 298e JAARGANG No 199 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Orkaan teistert Oostkust van Noord-Amerika Ontploffing na busongeluk eist 35 mensenlevens Republikeinen houden senator de hand boven het hoofd Daling op de New Yorkse effectenmarkt Kans op het herstel van een vooroorlogse traditie Nieuwe stappen verwacht van de Sovjet-Unie Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v Haarl. Dagblad HET FRANSE PARLEMENT heeft Maan dag de Europese Verdedigings Gemeen schap verworpen. De meerderheid heeft dat in nogal zonderlinge vorm gedaan, door een voorstel tot sluiting der debatten aan te nemen eer de voornaamste voorstanders aan het woord waren gekomen, en daar mee tot de orde van de dag over te gaan: volgende punt van de agenda. Noch de oud-minister Pleven, die het oorspronke lijke E.V.G.-verdrag ontworpen had, noch oud-premier Pinay die het namens zijn regering had ondertekend, noch Robert Schuman, die 4'/a jaar minister van Bui tenlandse Zaken is geweest, zijn in dit dagenlange debat aan het woord gekomen. Het lijkt vreemd, maar het heeft geen nut daar meer over te zeggen dan dat het nog eens accentueert, dat de mening der meer derheid niet die van het gehele parlement en dus ook niet„de mening van geheel Frankrijk" ten aanzien van Europese in tegratie is. Dat blijkt ook uit de stemmen- cijfers: de E.V.G. is verworpen met 31.9 tegen 264 stemmen. In percentages uitge drukt is dat 55 tegen 45. Hierbij moet dan meteen gezegd worden, dat deze beslissing ten aanzien van de ver dediging van Europa geen eindbeslissing is: alleen maar de afsluiting van een phase, belichaamd in dat bepaalde verdrag, waar over een jaar of vier is geharreward. De meerderheid in het Franse parlement is hiermee van de zaak niet af. „De zaak" is tenslotte de vraag van de herbewapening van Duitsland, die aan de orde blijft. Wat gaat er nu gebeuren'7 Het ligt voor de hand dat een nieuw overleg der bij de E.V.G. betrokken zes Europese landen zich zal uitbreiden tot Engeland en Amerika. Inplaats van de Zes, die te Brussel geen overeenstemming hebben kunnen vinden, zullen nu de Acht wel komen. Dit verwacht men, zoals bleek uit de beschouwing van onze correspondent te Parijs. Dit verwacht men, zoals bleek uit de commentaar van onze correspondent te Bonn, ook in de Westduitse Bondsstad. Dit wordt eveneens tegemoetgezien in Den Haag. Onze parle mentaire redacteur geeft in dit nummer zijn op het departement van Buitenlandse Zaken opgedane indruk, dat men daar een Conferentie van Acht geenszins een slecht idéé zou vinden. Men verwacht overigens dat Mendès-France nu met eigen voorstel len voor den dag zal komen, want daarop heeft hij steeds gezinspeeld. Mogelijk wil hij eerst met Engelsen en Amerikanen overleggen ten aanzien van het herstel van de Duitse souvereiniteit. Zelf is hij daar voorstander van, zoals men weet. De noodkreten, door een aantal bladen in verschillende landen, in de eerste plaats wel in West-Duitsland, bij de verwerping van de E.V.G. aangeheven zullen op het publiek, dat onmiddellijk van kansen op nieuw overleg verneemt, geen diepe in druk maken. Men is aan de moeizame, schoksgewijze, hortende acties van het in ternationaal overleg gewend. Dat het E.V. G.-verdrag geen definitieve beslissing om trent toekomstige Europese eenheid inhield was duidelijk genoeg, dat het maar een onderdeel van het grote vraagstuk ver tegenwoordigde eveneens. En tot „popula riteit" heeft dit ingewikkelde werkstuk het zeker nooit gebracht. Het is voor men sen, die geen specialisten op dit terrein zijn of er zich op toeleggen, de gang van zaken nauwkeurig te volgen, wel moeilijk gewor den er een inzicht in te behouden. De krant doet haar best, met haar binnen- en buitenlandse voorlichters van het publiek, om verhelderend te werken. Scepticisme omtrent de talloze conferenties, die in nu merieke afwisseling zich onafgebroken blijven voortzetten Grote Drie, Grote Vier, Grote Vijf, Zes (zonder Grote), nu weer Acht, straks misschien Negen of Elf, is overigens niet te vermijden. Men moet daarbij niet geloven in alles-wegvagende uitspraken in de trant van „Europese in tegratie van de baan" en dergelijke, soms op nog breder terrein. Een drang naar be paalde grote oplossingen, eenmaal bestaan de, kan wel vertraagd en onderbroken worden door verwerping van geformuleer de oplossingen, maar niet onderdrukt. Het is tenslotte de drang die beslist, niet de tekst waarin men de oplossing heeft pogen te gieten. Het is alleen treurig en soms on rustwekkend dat men bij dit alles zoveel tijd verspeelt. R. P. Vanmorgen werd ons door de stakings leiding bij de Velsense tunnelbouw meege deeld, dat de draglinemachinisten, die tot gisteren nog doorwerkten, zich thans met de „smeerjongens" bij de staking hebben aangesloten. Ook de betonvlechters zijn in onderhan deling over een solidariteitsstaking. De „weerstandskas" van het stakingscomité wordt, naar men eveneens meedeelde, van vele kanten gesteund. (Van onze correspondent in Parijs) Alvorens de Franse Nationale Vergade ring gisteren tot 3 November met verlate vacantie uiteen ging, heeft premier Men dès-France een toelichting gegeven op het buitenlandse beleid, dat hij na de ver werping van het Europese legerverdrag denkt te volgen. Een uitvoerig debat, waarom Paul Reynaud, met vijftig andere Europees gezir.den had verzocht, zal vol gens de wens van de regering niet voor be gin November plaats hebben. Mendès-France acht de mogelijkheid niet uitgesloten dat hij nog voor die datum de afgevaardigden voor een buitengewone vergadering naar Parijs moet terugroepen. De Franse regering, die voor de zware taak staat een nieuwe basis voor de Euro pese samenwerking te leggen, wil opschie ten zonder te vervallen in de fouten van vorige kabinetten. Mendès-France heeft uitdrukkelijk verklaard geen enkele inter, nationale verbintenis van gewicht te zul len aangaan zonder eerst het oordeel van het parlement te vragen. Hij zeide te wil len streven naar toenadering met Duits land, in nauw overleg met de Verenigde Staten en Groot-Rrittannië. Alvorens enige overeenkomst met of over Bonn wordt on dertekend zal hij eerst de Kamer polsen. Mendès-France heeft gisteren uit het EVG-kamp de nodige critiek te horen ge kregen. Opnieuw werd de premier verwe ten dat hij in de strijd om de EVG geen standpunt 'had ingenomen. Daardoor zou hij de manoeuvres van de tegenstanders bevorderd hebben. Oud-premier Pinay vooral was zeer scherp in zijn aanval. Hij verweet de premier ronduit c-ntrouw aan het Atlantisch pact en hij voorspelde dat Mendès-France binnenkort nog slechts de weg naar Moskou open zou staan. De Rooms-Katholieke oud-minister Teitgen noemde in een hartstochtelijk betoog de verwei ping van de EVG, waarvoor hij Mendès-France mede verantwoordelijk stelde, een ramp. Hij noemde de Saar als voorbeeld van een probleem dat alleen in Europese zin kan worden opgelost. Van een oplossing zal voorlopig geen sprake kunnen zijn, zo meende hij. Ondanks deze, en andere, ernstige be zwaren tegen het beleid en vooral de tac tiek van de regering, kan men niet zeggen dat de positie van Mendès-France door de gebeurtenissen van Zondag ernstig is be dreigd. Misschien zelfs het tegendeel. Ten slotte is hij de enige minister-president, die de moed heeft gehad de hypotheek van het Europese leger te lichten. Hij kreeg ovaties zoals men in het paleis Bourbon maar zelden heeft gehoord en bij de stemming kreeg Mendès-France een meerderheid van 418 tegen 162 stemmen. Ook de stormen in de boezem van het ka binet schijnen te luwen. De Europees ge- Kerktoren in Boston geveld NEW YORK (Reuter) Een orkaan, die Dinsdag de Oostkust van Noord- Amerika, van Florida tot Quebec, trof, heeft minstens 37 mensenlevens geëist. De orkaan is ook over New York gegaan en woedde het hevigst in Nieuw Engeland. Het zwaarst geteisterd zijn naar het schijnt de staten Rhode Island, Massachusetts en Connecticut. In New York werd iiet ver keer verlamd en werden electriciteits- masten geveld evenals radio- en televisie antennes. Stortregens en rukwinden hebben voor millioenen dollars schade aangericht. Dui zenden mensen met vacantie werden ver dreven uit hun zomerhuisjes, die verwoest werden. Honderden losgeslagen jachten werden versplinterd. De storm heeft ook de toren van Bostons historische oude Noorderkerk geveld. In Montreal liepen de straten onder, bomen gingen tegen de grond en het ver keer en de verbindingen werden ontwricht. Ook uit Quebec zijn berichten ontvangen over ernstige schade. zinde ministers, wier vertrek al was aan gekondigd, zaten gisteren weer rustig op de regeringsbainken, en de drie excellenties, onder wie generaal König, die vóór de conferentie van Brussel het kabinet, ver lieten, zijn bereid hun portefeuille weer te aanvaarden. De premier mag zich onder deze om standigheden vleien met de hoop dat in de twee maanden vacantie, die voor hem lig gen de schrijnendste wonden zullen gene zen. Mendès-France heeft in ieder geval een periode voor zich waarin hij onge stoord zijn krachten kan meten met de ge weldige vraagstukken, waarmee Frankrijk al jaren worstelt. Na de afbraak van het buitenlands beleid van zijn voorgangers, kan hij aan de opbouw van zijn politiek beginnen. MEXICOSTAD (Reuter). Een Mexi caan, die nabij een omgeslagen autobus een lucifer aanstak, heeft Dinsdag een ont ploffing gevolgd door een brand veroor zaakt, waardoor hij zelf en 33 anderen om het leven kwam en vijf personen ernstige brandwonden opliepen. De man was een van de eersten, die uit de bus kroop nadat het voertuig met 38 inzittenden bij San Jua de Los Lagos (Mexico) op een berghelling was omge slagen. Vrijwel geen van de inzittenden liep bij dit ongeluk verwondingen op, doch toen de man bij het zoeken naar zijn bagage een lucifer aanstak, ontstond er een ontploffing, waarna de autobus wel dra als een fakkel brandde. Vermoedelijk zal geen van de vijf ge wonden, die zich uit de vuurzee wisten te redden, in leven blijven. En dit is dan het nieuwste snufje op het gebied van de luchtvaart, een toestel dat nu eens niet sneller is dan alles wat voorheen werd gebouwd, maar dat integendeel langzamer vliegt dan alle soortgenoten. De minimum snelheid is 11 mijl, de maximum snelheid van het 2Vi ton wegende prototype is 200 mijl per uur. (Van onze correspondent in Londen) Britse regeringskringen zijn teleurgesteld dat de Duitse herbewapening-met-een- minimum-aan-risico om zeep gebracht is. Sommigen verkiezen deze gang van zaken echter boven een verwaterde E.V.G.. De voorzichtige Engelsen erkennen, dat de on fortuinlijke ontwikkeling tenminste dit goeds heeft afgeworpen, dat Frankriik en Groot-Brittannië inzake Duitsland thans tegen elkaar gaan aanleunen. Misschien is het drama in de Franse Kamer een soort schoktherapie. die een einde kan maken zowel aan de Britse zelfgenoegzaamheid als aan een zekere na-oorlogse onverschillig heid. Waarschijnlijk zal de Britse politieke wijsheid zich in dit beslissend uur onnieuw doen gelden. De bejaarde Churchill be schikt over een inzicht, dat weinig staats lieden kunnen opbrengen. Hii zal Groot- Brittannië echter over het dode punt moe ten heen helpen. De nederlaag van de E.V.G. kan het einde betekenen van de resten van Brits isolationisme, welke zonder twijfel mede verantwoordelijk geacht moeten worden voor de ontstane situatie. Al gaf Groot- Brittannië waarborgen op het vasteland, het bleef in wezen afzijdig van het denk beeld van een werkelijk vernieuwd Europa. Londen wilde afwachten wat de Eurooanen zelf zouden bekokstoven en zichzelf slechts als bijwagen aan de E.V.G.-locomotief vasthaken. Nu zal het misschien zelf als locomotief moeten dienen, ook al omdat voor de Fran sen een Brits plan aanvaardbaarder is dan een louter Amerikaans, zoals de Times te recht opmerkt. De Britse voorkeur bij de Duitse herbewapening is altijd gericht ge weest op een West-Duits NAVO-Ieger. In verantwoordelijke kringen beseft men thans, dat in de politiek-militaire proble men van deze eeuw een militaire coalitie onvoldoende is. Wil men twee vliegen in één klap slaan, nameliik zowel het Russi sche als het Duitse gevaar, dan tal de At lantische gemeenschap werkelijkheid moe ten worden, zonder overheersing van welke deelgenoot dan ook, en zich uitstrekkend over een zo breed mogelijk levensterrein. De H-bom, welke zo'n diepe indruk heeft gemaakt op Churchill, kan echter ook an deren aansporen. De kwetsbaarheid van het Britse eiland maakt dat men noodgedwon gen naar oplossingen moet zoeken, welke oorlog niet alleen voorkomen, maar uit bannen. Voor het ogenblik hoopt Londen, dat de Fransen niet opnieuw spelbrekers zullen zijn bij de dringend gewenste ratificatie van de Bonn-overeenkomsten, welke de bondsrepubliek al vast een beperkte sou vereiniteit moeten geven. Daarna zal met de grootste omzichtigheid een methode moeten worden gevonden, welke een ge temde Duitse strijdmacht kan opleveren. De vraag blijft echter of de Britten bereid zullen zijn, ook eventueel in NAVO-ver- band, de vastelanders ruggesteun te geven door uitgebreide garanties, waardoor een werkelijk tegenwicht tegen Duitse over heersing zal geschapen worden. Het lijkt echter onwaarschijnlijk, dat nu de Fransen de nieuwe politieke vormgeving van Europa hebben verworpen, de Engelsen, hoezeer ze misschien ook bijdraaien, daar toe een nieuwe stoot zullen geven. De Britse houding vormt een belangrijk element in de tragiek van de Franse beslis sing. Groot-Brittannië hoopt dat de Duitse strijdkrachten beperkt kunnen worden in geval de bondsrepubliek deel gaat uit maken van de NAVO. Crisis bij Labour Voor, de Labourpartij betekent de ver dwijning van de EVG een nieuwe crisis, omdat deze de enige vorm van Duitse be wapening was, welke de partij kon aan vaarden. De vraag is of Labour evenals de Duitse sociaal-democraten een nieuwe bij eenkomst van de Grote Vier zullen eisen, voordat besloten wordt een nationaal Duits leger te scheppen. Het Britse diplomatieke apparaat werkt op volle toeren. Sir Glad- wyn Jebb, de Britse ambassadeur te Parijs, en Sir Frederic Hoyer Miller, de Britse Hoge Commissaris in Duitsland, hebben in Londen rapport uitgebracht over de situatie. Minister Eden heeft voor de zoveelste maal zijn vacantie onderbroken. Sir Win ston Churchill zal hem heden tijdens een buitengewone kabinqtszitting raadplegen. Londen is er van overtuigd, dat snel han delen geboden is. De beperkte souvereini teit voor de bondsrepubliek is bijna in kannen en kruiken. Mogelijk zal dr. Adenauer dezer dagen naar Londen komen voor besprekingen over het Duitse pro bleem. De indruk is, dat Duitsland onder de huidige omstandigheden zal weigeren zich neer te leggen bij een beperkte souvereini teit, nu deze niet meer kan worden be schouwd als een eerste stap naar de Euro pese gemeenschap, welke ook beperkingen voor anderen inhield. Ook Mendès-France wordt spoedig in de Britse hoofdstad ver wacht, hoewel het nog te vroeg is om hem uit te nodigen. Het staat vast, dat zodra de Britse ge dragslijn is uitgewerkt, nauw overleg mei Frankrijk en de Verenigde Staten zal wor den gepleegd. Het zal van Washington af hangen of zich opnieuw een Brits-Frans initiatief ontwikkelt, zoals in Genève het geval is geweest. Ook voor Londen worden het hoogst dramatische maanden, want de Britten, die eigenlijk tot nu toe een toe- schouwersrol hebben gespeeld, zijn thans op het toneel geroepen om min uf meer tegen wil en dank de hoofdrol te vervuilen. Op het komend congres van de Britse vakbeweging zal het ongetwijfeld heet toe gaan. Zes vakbonden hebben resoluties tegen de Duitse bewapening ingediend. De algemene bestuursraad was echter in meer derheid voor Duitse bewapening, doch slechts door middel van een EVG of soort gelijke regeling. In elk geval kant de Britse publieke opinie zich scherp tegen Duitse bewapening in een los verband. Alleen een gewijzigde NAVO kan de betrekkelijke veiligheid van de EVG benaderen. In Londen wordt spoe dig de bijeenroeping verwacht van een con ferentie der Westelijke mogendheden ter bespreking van het probleem der Europese defensie. Eden heeft zijn reis naar Manilla, waar hij de conferentie over de Zuid-Oost- Aziatische verdediging zou bijwonen, afge last. WASHINGTON (Reuter) Men ver wacht, dat de Amerikaanse vertegenwoor diger in de permanente NAVO-raad deze week zal voorstellen in de eerste week van October te New York of Washington een bijeenkomst te houden van de ministers van Buitenlandse Zaken der NAVO-landen, ter bespreking van „de noodtoestand, ont staan na de Franse verwerping van het E.V.G.-verdrag". Er wordt op gewezen dat alle ministers met uitzondering van de Italiaanse, daar Italië geen UNO-lid iszich dan vermoe delijk op de Algemene Vergadering te New York zullen bevinden, zodat dit de meest geschikte tijd zou zijn voor het hou den van de door Foster Dulles voorgestelde buitengewone NAVO-bijeenkomst. WASHINGTON. (Reuter). Vier repu blikeinse senatoren die een onderzoek heb ben ingesteld naar het geschil tussen se nator McCarthy en de minister voor leger- zaïken Stevens, hebben verklaard, dat McCarthy niet op onbehoorlijke wijze druk op legerautoriteiten zou hebben uit geoefend, om een voorkeursbehandeling te verkrijgen voor zijn medewerker David Sohine, die als dienstplichtig soldaat onder de wapenen was geroepen. Zii meenden echter wel, dat McCarthy zijn medewerkers beter in bedwang had moeten houden. Roy Cohn, de voormalige rechtskundig raad gever van McCarthy was jegens leger autoriteiten ten behoeve van Schine „onge past en volhardend aggressief opgetreden". De drie democratische commissieleden waren van mening dat het optreden van McCarthy „ernstige critiek verdient". Vol gens de democratische minderheid van de commissie heeft Cohn „welbewust en hardnekkig" voorrechten trachten te ver krijgen voor Sohine. McCarthy liet dit toe en steunde en verdedigde Cohn en Schine. NEW YORK (Reuter) Op de effec tenbeurs van New York heeft zich Dinsdag een scherpe daling voorgedaan. Eerst tegen het einde der markt zette een matig her stel in. De daling trad reeds spoedig na de opening der markt in. Op een gegeven ogenblik werden vrijwel over de gehele linie verliezen geleden, waarbij de koer sen tot drie dollar lager lagen dan het peil, dat zij Maandag bij sluitingstijd hadden bereikt. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA's Samuel Johnson: (1709-1784) Misschien zal geen mens ooit we ten of het beter is een slaapmuts te dragen of niet. President Eisenhower heeft tijdens een plechtigheid in het Witte Huis te Washing ton de nieuwe wet op de atoomenergie ge tekend. Deze wet opent de mogelijkheid voor de particuliere industrie om mede zeggenschap te verkrijgen bij de ontwik keling van kernenergie voor vreedzame doeleinden en voor de Amerikaanse bond genoten om tot ruimer uitwisseling van aloomgegevens te komen. V.l.n.r. zittend: dc republikeinse leider van de Senaat W. F. Knowland, president Eisenhower, de republikeinse afgevaardigde W. Sterling Cole en Lewis L. Strauss, voorzitter van de Atoomenergie-commissie (AEC). Staan de v.l.n.r.: generaal Kenneth Nichols, Har ry Smyth, lid van de AEC, Donald A. Quarles, generaal Loper, Carl Hinshaw, senator Edwin Johnson, James Van Zandt en Melvin Price. (Van onze Haagse redacteur) Wij vernemen dat prof. dr. J. H. W. Verzijl, hoogleraar in het volkenrecht aan de rijksuniversiteit te Utrecht, candidaat is gesteld voor een rechtersplaats in het Internationaal Gerechtshof. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat Nederland, dat voor de oorlog steeds in het Permanente Hof van Internationale Justitie was ver tegenwoordigd, weer een zetel in het hoog ste rechtscollege ter wereld zal krijgen. Het Internationaal Gerechtshof bestaat uit vijftien leden, die op grond van hun bekwaamheid en „hoog zedelijk aanzien" worden gekozen. De rechters, die de voor naamste rechtsstelsels van de wereld moe ten vertegenwoordigen, hebben een ambts periode van negen jaar. Elke drie jaar treden vijf rechters af. De driejaarlijkse termijn loopt weer af op 5 Februari 1955. De Algemene Vergadering en de Veilig heidsraad van de UNO moeten deze maand tegelijkertijd, doch onafhankelijk van el kaar, stemmen over de bezetting van de vijf plaatsen. De rechters, die het volgend jaar aftreden zijn: Alejandro Alvarez (Brazilië), Jules Basdevant (Frankrijk), Levi Fernandes Carneiro (Brazilië), Sir Arnold Duncan Monair (Groot-Brittannië) en Jose Gustavo Guerrero (El Salvador). Bovendien moet worden voorzien in de vacature ontstaan door het overlijden van Sir Benegal Rau (India). Het is niet de eerste keer na de oorlog, dat ons land is betrokken in de strijd om de rechterszetels. Onze gezant in Lissabon, mr. E. N. van Kleffens, was reeds in 1951 candidaat, doch toen werd Sir Benegal Rau gekozen. Thans bestaat weer de moge lijkheid dat de oude traditie van de Vol kenbond een Nederlandse rechter in het Internationale Hof zal worden her steld. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft alle le den van de bondsregering telegrafisch ver zocht morgen in zijn vacantieoord in het Zwarte Woud te komen voor een kabinets zitting. Tevoren zal Adenauer een bespre king hebben met de fractieleiders van de coalitie-partijen. Dr. Adenauer was van plan geweest Maandag naar Bonn terug te keren, maar vermoedelijk zal hij Vrijdag of Zaterdag al in de bondshoofdstad verschijnen. Gisteren heeft hij zijn naaste medewer kers, onder wie staatssecretaris Halstein en de bondsperschef Van Eek, geraad pleegd. Ook heeft Adenauer een van de leden van de West-Duitse ambassade in Parijs ontvangen, om zich op de hoogte te stellen van de stemming in de Franse hoofdstad. Men is zich in Bonn er van bewust dat in de naaste toekomst moeilijke onder handelingen te wachten zijn, waarboven de schaduw van een steeds toenemende druk van het Oosten hangt. In Berlijn verwacht men spoedig nieu we stappen van de Sovjet Unie. Vermoe delijk zal Moskou opnieuw een conferen tie van de „Grote Vier" voorstellen. Het KNMI deelt mede: De zomer moge dam nog niet geheel ach ter de rug zijn zoals vandaag blijkt, met de drie zomermaanden Juni. Juli en Augustus is dat wel het geval. Uit enkele getallen reeds blijkt duidelijk het ongun stige karakter dat dit zomerseizoen heeft gehad. De gemiddelde temperatuur was te De Bilt lager dan sedert 1919 is voorgeko men. Het aantal zomerse dagen was slechts 2 tegen 18 normaal. Sedert 1907 is dit aan tal niet zo klein geweest. Het genoemde tijdvak was te De Bilt het somberste se dert 1907. Dit jaar werden in de drie maanden 452 uren zonneschijn gere gistreerd, in 1907 evenwel slechts 393 uren. Het normale aantal uren zonneschijn be draagt 610. In De Bilt viel 331 mm. re gen tegen 222 mm. normaal. In 1930 was de zomer echter nog natter. Toen werd 365 mm. regen gemeten. Het is in West-Europa de afgelopen dagen eindelijk weer eens warm gewor den. Het begon Maandag in Frankrijk toen de temperatuur daar onder invloed van de uitloper van het Azoren-hogedruk- gebied tot boven 25 graden steeg. Deze uitloper van het hogedrukgebied is toen een zelfstandig bestaan gaan leiden en verplaatste zich naar het Alpengebied. Zwakke storingenfronten verwijderden zich van ons land, waardoor het weer Dinsdagmiddag opklaarde. Er ontstond een lagedrukgebied bij de Golf van Bis- caye, hetgeen er toe bijdroeg dat de wind naar het Zuiden draaide. De warme lucht uit Frankrijk kon daardoor ons land be reiken. De storing bij de Golf van Biscaye Koers, te vanmorgen naar Zuid-Engeland, terwijl het front ervan in West-Frankrijk een paar kleine onweersbuien veroorzaakte. Dit front kan tegen de avond ons land be reiken, maar zal waarschijnlijk weinig te betekenen hebben. Aangezien de lucht druk bij de Golf van Biscaye laag blijft, zal de wind Zuidelijk blijven en zal de temperatuur ook morgen vrij hoog zijn. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 61) C tl S g +25 s_, 66 ut c coestand -p CC V) 1- c <1) c Stockholm SC 15 - Fr ZB onbewolkt NNW 4 18 0 Oslo zwaar bew. windstil 18 0 Kopenhagen motregen ZW 2 18 0 Amsterdam onbewolkt ZO 3 22 0 Londen mist windstil 26 0 Luxemburg licht bew. NNO 3 24 0 Parijs licht bew. O 3 29 0 Bordeaux onweer windstil 30 0 Grenoble mist windstil 28 0 Nice énbewolkt windstil 24 0 Genève mist windstil 25 0 Locarno onbewolkt windstil 27 0 Berlijn zwaar bew. W 5 21 0 Frankfort nevel windstil 27 0 Miinehen onbewolkt windstil 25 0 Wenen onbewolkt windstil 25 0 Innsbruck nevel W 2 26 0 Ajaccio onbewolkt ONO 3 25 0 Neerslag laatste 24 uur °°°OOOrxr)OOrrVYNDOOOOOOOOOO(XXXYhOOOOOOOrv y 1OO00OOO0000000C VERANDERLIJKE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Tijdelijk meer bewolking met hier en daar een bui, maar overdag ook zon nige perioden. Zwakke tot matige Zui delijke wind. Over het algemeen iets minder warm. 2 September Zon op 5.52 uur. onder 19.27 uur Maan op 11.43 uur. onder 20.34 uur. Maanstanden 5 Sept. 13.28 uur: Eerste kwartier 12 Sept. 21.19 uur: Volle maan 19 Sept. 12.11 uur: Laatste kwartier 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden' Woensdag 1 September Hoog water: 5.49 en 18.09 uur. Laag water: 1.42 en 13.51 uur. Donderdag 2 September Hoog water: 6.21 en 18.41 uur. Laag water: 2.12 en 14.19 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1