Toekomstig Bloemendaal-aan-Zee dient eigen karakter te dragen Kort en bondig J Besprekingen met Haarlem over plaats St. Elisabeths Gasthuis Congres in Fulda van Duitse Rooms-Kath olieken Problemen van een kwetsbare gemeente Meer belangstelling voor televisie Leraren klagen over tekort aan leraren Opwekking tot beleving en onderlinge internationale samenwerking Adolf van Nassauschool krijgt moderne filmzaal Rentevoet hoger, meer huur DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1954 Plaats voor ziekenhuis Vrouwen benoembaar in Raden van Beroep Pakhuis aan de Surinamestraat Roeischip in Scheveningen Onaangename associatie Volgens NIPO-enquête: Subsidies van het Prins Bernhard Fonds Pieter Vermeulenmuseum op 14 September open Noodwoning wordt kleedhuis Première „Van licht en donker" Groen van Prinstererschool krijgt plein op straat Beek verleggen om tunnel te bouwen Bevrachtingscommissariaat blijft Er moet een bestaand gebouw voor wijken „Hoe ontkomt men aan massarecreatie?" Ziedaar een vraag waarover Bloemen- daals nieuwe burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, zich het hoofd breekt nu hij langzamerhand wat ingewerkt raakt in specifiek Bloemendaalse pro blemen. Nu komt die vraag niet voort uit onbegrip voor het belang van massa recreatie. Maar het is niet te loochenen dat massale ontspanning ook haar kwade kanten heeft. De Nederlander is, als hij collectief uitgaat, voor anderen nu niet bepaald een plezierig mens en zeker niet voor hen, die aan het begrip ontspan ning ook nog dat van rust verbinden. Nu is er niets kwetsbaarder dan rust en landelijk natuurschoon, zodat het begrijpelijk is dat een gemeente als Bloemen- daal, waarvan het karakter door twee factoren in hoge mate wordt bepaald, enigszins aarzelend staat tegenover elke poging om betrokken te worden bij de massale ontspanningsobjecten. In dat opzicht is van dr. Peereboom Voller een beleid te verwachten, dat in wezen niet zoveel verschilt met dat van zijn voorganger, al zal de uiterlijke vorm natuurlijk anders zijn: iedereen heeft ten slotte zijn eigen wijze van onderhandelen en besturen „Een burgemeester heeft slechts te vertolken en weer te geven wat hij in gemeente hoort; jhr. den Tex heeft niets anders gedaan dan dat en ook ik zal dat moeten doen, ook al zou ik die „stemmen op de achtergrond" persoonlijk wel eens anders wensen", zo zegt burgemeester Peereboom Voller. Intussen is er een zaak, waarmee het gemeentebestuur zich meer en meer gaat bezighouden, die de keuze tussen massa- of élite-ontspanning langzamerhand ur gent maakt. Dat is het plan voor de bebouwing van de kop van de Zeeweg. Bloemendaal heeft al vele jaren het voornemen aan het hem toebehorende strandgedeelte iets te stich ten dat op een badplaats lijkt. He is nu zover, dat binnenkort wel een drietal des kundigen zal worden aangezocht, die in sociaal- en bedrijfseconomisch en ook pla nologisch opzicht moeten nagaan welk ka rakter 'de toekomstige bebouwing aan het Bloemendaalse strand zal dienen te hebben. „Zo'n badplaats moet een eigen achter grond hebben. Men moet zich afvragen: Wie gaan daarheen?", zo zegt dr. Peere boom Voller. Om er onmiddellijk aan toe te voegen, dat het weinig zin heeft Bloe mendaal-aan-Zee tot een volksbadplaats te maken, omdat die functie door Zandvoort reeds op voortreffelijke wijze wordt ver vuld. Hetgeen overigens niet wil zeggen, dat Bloemendaal per se het domein behoort te worden van een zeer exclusieve groep Van welgestelden. Er zijn ook tussenvor men denkbaar, die kunnen voorzien in de behoeften van die groep mensen, die liever niet worden opgenomen in de grote stroom der dagjesmensen en toch beschaafd amu sement tegen een redelijke prijs zoeken. Onderzocht moet worden welke capaci teit Bloemendaal-aan-Zee moet krijgen om een aantrekkelijk centrum te worden voor die groep op wier ontspanning het uitein delijk zal worden afgestemd. Dit is des te meer nodig, nu de omvang van zo'n bad gelegenheid van grote invloed op het ren dement is. Intussen is de kwetsbaarheid van Bloe mendaal als landelijke gemeente, welke haar eigen karakter heeft weten te bewa ren, ook de achtergrond van de besprekin gen welke onlangs met Haarlem werden geopend over een aantal „hangende kwes ties" tussen beide gemeenten. Het is verheugend, dat dat overleg is geopend „Men moet er vooral geen re volutie in de Bloemendaalse zienswijze uit willen distilleren", waarschuwt de burge meester en, meer nog, wordt voortgezet. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de nieuwe regeling van de organisatie en procedure van de Centrale Raad van Beroep en de Raden van Beroep merkt de regering op, dat de benoembaarheid vain vrouwen tot lid van de Raad van Beroep niet uitdrukkelijk in het wetsontwerp wordt genoemd. De vrouw is benoembaar tot ieder ambt waarvan zij niet uitdrukkelijk door de wet of door een andere regeling waar bij het ambt is ingesteld wordt uitge sloten. Ten aanzien vajn het lidmaatschap der Raden van Beroep bestond tot dusverre een dergelijke uitdrukkelijke uitsluiting, welke in de thans ontworpen wet niet is overgenomen. Wat de rol van organisaties van werk gevers en werknemers bij de benoeming van leden van de Raden van Beroep be treft, wordt er op gewezen, dat ook vol gens de huidige Beroepswet de voordrach ten van deze organisaties niet bindend zijn. Dit hangt samen met het feit, dat hier feitelijk rechtersbenoemingen aan de orde zijn, waarbij iedere schijn moet warden vermeden als zou een met rechtspraak be laste persoon de vertegenwoordiger zijn van een bepaalde maatschappelijke orga nisatie. De stelling van sommige Kamerleden, dat opneming vam werknemers en werk gevers in een college in werkelijkheid tot niets anders leidt dan tot vertegenwoor diging van twee partijen en in strijd is met de onafhankelijkheid van de rechter, moet worden tegengesproken op grond van de ervaring, welke bij diverse vormen van arbeidsreohtspraak en met name bij de Raden van beroep is opgedaan. V. de Vries te Haarlem, handel drijvende onder de naam V. de Vries' Bouwbedrijf, heeft de gemeente Velsen verzocht, aan hem te verkopen, ten behoeve van de bouw van een pakhuis en een werkplaats, een terrein ter oppervlakte van ongeveer 400 mJ aan de Surinamestraat en de St. Eusta- tiusstraat te Santpoort. B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot verkoop tegen een prijs van 9.50 per ms. Woensdagmiddag arriveerde in de Sche- veningse haven de 500 ton metende coas ter „Fedala" van de rederij Dammers en Van der Heijden te Rotterdam. Dit schip, hetwelk een koelinstallatie heeft, komt een partij bevroren vis laden, bestemd voor Haifa. Uiteraard liggen er een paar grote Haar lemse verlangens aan die besprekingen ten grondslag, de doortrekking van de Orion- weg en de plaats voor een nieuw zieken huis voorop. Daarnaast zijn er, zoals wij van Haarlemse zijde vernamen, ook nog wel een paar uiteraard kleinere Bloe mendaalse wensen te vervullen, zoals het storten van huisvuil op Haarlems gebied, met name in het Burgemeester Reinalda- park, en de ontheffing van een bouwver- bod in de omgeving van het complex van de Haarlemse Waterleiding aan de Zeeweg. Ten aanzien van de doortrekking van de Orionweg kan wellicht gezegd worden, dat de lucht in aanmerkelijke mate gezuiverd is, ondanks het Bloemendaalse beroep te gen het project van Gedeputeerde Staten. Met het ziekenhuis ligt het wellicht wat moeilijker. Men weet dat Haarlem, althans dat de regenten van het St. Elisabeths gasthuis hun voorkeur hebben uitgespro ken vor vestiging van het nieuwe zieken huis op het landgoed „Lindenheuvel", maar dat zij dit eigenlijk meer een theoretische mogelijkheid achtten en daarom, zij het dan ook met allerlei reserves, tot de conclu sie kwamen dat eigenlijk de toekomstige „Parkwijk" in Haarlem-Oost de enige plaats zou zijn, waar reële vestigingsmo gelijkheden bestaan. Vit de besprekingen met Bloemendaal een overleg dat door de voltallige col leges van burgemeester en wethouders van beide gemeenten wordt gevoerd kan men afleiden dat in Haarlem de gedachte aan een ziekenhuis in Bloemendaal nog steeds aantrekkelijk wordt gevonden. „Het behoeft ook niet uitsluitend „Lindenheu vel" te zijn", is er van Haarlemse zijde geantwoord tegen het Bloemendaalse be zwaar, dat de gehele wijk om een ziekeen- huis een bepaald stempet wordt opgedrukt, dat als regel niet van het vrolijkste is. ,,We willen niet graag, dat Bloemendaal zo met ziekte wordt vereenzelvigd, dat er gezegd wordt „Hij ligt in Bloemendaal", zoals dat nu het geval is met een plaats als Hellendoorn of op ander gebied met Leeuwarden", zegt burgemeester Pee reboom Voller gekscherend. Vestiging in Bloemendaal, althans bui ten Haarlem, van het St. Elisabeths gast huis zou het karakter daarvan meer nog dan thans reeds het geval is dat van een streekziekenhuis doen zjjn. Dit zou tot uiting komen door Bloemendaal ook mede zeggenschap te verlenen in het beheer van het. ziekenhuis, zoals het alweer theo retisch denkbaar is, dat Bloemendaal dan ook financieel bij het ziekenhuis geïn teresseerd geraakt. Wij schreven: theore tisch, omdat tekorten die in een orde van grootte van drie tot vier ton liggen natuur lijk nooit in betekenende mate kunnen worden opgevangen door een randgemeente. Maar ook daarover moet nog veel ge sproken worden door de dagelijkse bestu ren van beide gemeenten. Haast is er, al thans voor Haarlem, wel bij, want het ge hele uitbreidingsplan voor „Parkwijk" wacht op de beslissing waar het zieken huis uiteindelijk zal komèn. Er wordt namelijk voor het ziekenhuis zoveel grond gereserveerd ongeveer tien hectaren dat het voor de gehele op zet van „Parkwijk" beslissend is of er al dan niet een ziekenhuis komt. „Als er elke avond goede televisie-uit zendingen waren, zoudt u dan een televisie toestel kopen of niet?" Deze vraag heeft het Nederlands Instituut voor de publieke opinie in het voorjaar van 1953 en opnieuw in het begin van de vorige maand gesteld. Antwoordde in het voorjaar van 1953 26 procent der ondervraagden bevestigend, thans zijn het er 38 procent. Hoe is die toegenomen belangstelling ontstaan? Een heel belangrijke achtergrond blijkt de „Eurovisie"-maand te zijn geweest. Be gin Juli bleek een kwart van het hele pu bliek een of meer van de Europese uitzen dingen gezien te hebben. De Nipo-ondervragers vroegen: „Op het ogenblik zijn er geregeld tele visie-uitzendingen uit de verschillende lan den van Europa. Heeft u zelf één of meer van deze buitenlandse televisie-uitzendin gen gezien of niet?", hetgeen met 26 pro cent het geval bleek te zijn. Van de onder vraagden onder de 35 jaar zelfs 36 procent. Van degenen, die iets van de Europese televisie-uitzendingen zagen, antwoordde 54 procent dat zij een toestel zouden kopen als er elke avond televisie-uitzendingen zouden zijn. Van de mensen die de „Euro visie" niet zagen, was het slechts 32 pro cent. Ruim een jaar geleden was 26 procent van het volwassen publiek voor meer tele visie-uitzendingen, thans is dit percentage opgelopen tot veertig. Het Nipo vroeg verder: „Er zijn normaal twee televisie-uitzen dingen per week, een op Dinsdagavond, een op Vrijdagavond. Vindt u dat er meer tele visie-uitzendingen moeten komen, of min der, of het aantal zo laten?" In het voorjaar van 1953 antwoordde 26 procent meer uitzendingen, nu: 40 procent (19 procent vond: „zo laten"; 1 procent minder, 3 procent helemaal geen televisie uitzendingen; 37 procent geen oordeel). Van hen, die een of meer Eurovisie-uit zendingen zagen stemt een grote meerder heid, namelijk 65 procent, voor meer uit zendingen. Het Prins Bernhard Fonds heeft weer een aantal subsidies toegekend, onder meer 2.500.000.aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen voor het aankopen van ethnografisch materiaal van Nieuw Gui nea; 1.000 werd beschikbaar gesteld aan het sociologisch instituut van de rijks universiteit te Utrecht voor een onderzoek naar de sociale aanpassing van Nederland se emigranten in Canada. Een bedrag van 2000.werd verstrekt aan de openbare leeszaalbibliotheek te Nij megen voor het opnieuw inrichten van de muziekbibliotheek. Eenzelfde bedrag ont ving de federatie van amateur-symphonie- orkesten te Vlaardingen ten behoeve van haar muziekbibliotheek. De consumentenstichting „Goed Wonen" kreeg 2000.voor propaganda en het Nederlands Kamerkoor van Felix de Nobel eenzelfde bedrag voor de aankoop van een bandopname-apparaat. In overleg met het Nederlands Olympisch Comité werd 3000 gereserveerd voor het verlenen van op drachten op het gebied van kunst en sport, teneinde kunstwerken te verkrijgen, waar uit te zijner tijd een kunstinzending voor de eerstvolgende Olympische Spelen geko zen kan worden. Aan de Nederlandse Zendingsraad te Amsterdam werd 5000 toegekend voor boekenzendingen naar Indonesië en aan de Nederlandse Bond in Duitsland een bedrag van 2000 voor het aanschaffen van bi bliotheekboeken. Tot consul-generaal der Verenigde sta ten te Amsterdam is benoemd de heer El- vin Seibert. Zijn vorige functie was eerste secretaris van de Amerikaanse ambassade in Panama. Hij heeft daarvóór diplomatieke functies bekleed in Engeland, China, Hong kong, Thailand, Brazilië, India, Nieuw Zee land, Australië, Mexico en Panama. In Driebergen begon Woensdag de jaarver gadering van de Algemene Vereniging van Leraren bij het Middelbaar Onderwijs. De voorzitter, drs. P. van Houte, betuigde de erkentelijkheid van de vereniging jegens minister Cals voor hetgeen hij inzake de salariëring heeft bereikt. Hij critiseerde het feit dat aan de scholen voor het v.h.m.o. een vrij hoog percentage van het aantal lessen door onbevoegden wordt gegeven. Voorts wordt in zeer veel gevallen door één docent meer lessen gegeven dan voor het onderwijs gewenst en verantwoord is. Naar schatting zijn ongeveer 1000 leraren overbelast. Of de nieuwe salarisregeling voldoende zal zijn om het steeds dreigen der tekort aan leraren op te heffen, mag volgens de heer Van Houte twijfelachtig worden genoemd. Voorzichtig met experimenten Hij hoopte dat er eindelijk eens rust mocht komen om tot consolidatie te gera ken betreffende de resultaten van de voor al na-oorlogse proefnemingen. Vernieuwing en verfrissing van het onderwijs is prach tig, wegkappen van veel nutteloze kennis en kundigheden is gewenst, geleidelijke ontwikkeling van begrip en inzicht hoogst noodzakelijk. Men zij echter voorzichtig, aldus de heer Van Houte, want elk inzicht, elke begripsvorming eist onvermijdelijk eerst een dosis kennis. Wie de capaciteiten mist zich deze eigen te maken, zal nimmer tot de diepere kern der dingen kunnen doordringen. Nimmer kan de bedoeling voorzitten, onbegaafde leerlingen gereed te maken voor iets, dat slechts voor meer be gaafden bereikbaar is. De werkelijke vernieuwing, die ons volk jonge, zelfstandig oordelende en hande lende mensen moet brengen, wordt er door op de achtergrond gebracht. De be zwaren die tegen het leraarsambt worden ingebracht, zijn zowel van materiële als ideële aard. Wat het laatste betreft, is het gebrekkige materiaal waarmede wordt ge werkt, het tobben om zwakken mee te krijgen, het onophoudelijk stimuleren van jonge mensen zonder enige intellectuele belangstelling, mede een der redenen, welke leerlingen een tegenzin doet krijgen tegen het leraarsambt. In Baarn is de algemene vergadering begonnen van de Vereniging van Leraren aan Rijks Hogere Burgerscholen. De voor zitter, de heer A. S. van Dam, hield zich uitvoerig bezig met de nieuwe salaris regeling voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Hij noemde het ver hogen van het urental in de volledige be trekking strijdig met het onderwijsbelang en wenste principiële gelijkstelling van het maximum-salaris van een leraar met dat van een hoofdingenieur, het vervallen van de discriminatie der gymnastiek leraren en een redelijke marge voor de directeurensalarissen. Volgens een statistische berekening dreigt over vijf jaren een catastrophe voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs; de heer Van Dam raamde het aantal lessen dat dan door onbevoegden of in het geheel niet zal worden gegeven, op 30 pet van het totaal. Dit tekort aan docenten weet hij niet alleen aan de hoge geboortecijfers in 1946 en 1947, maar ook aan de saiarispolitiek van de vorige kabi netten. Hij betreurde het uitblijven van een nieuwe onderwijswetgeving. Uitstel van één jaar betekent zijns inziens moge lijk afstel, daar dan het laatste zittingsjaar van dit kabinet is aangebroken. De voorzitter van de „Pieter Vermeulen- stichting," Velsens burgemeester mr. M. M. Kwint, deelt mede, dat het Pieter Vermeu lenmuseum, voorlopig ondergebracht in een der zalen van het Cultureel Centrum (mettertijd wil men een vleugel voor dit museum aanbouwen) Dinsdag 14 Septem ber des middags te 16.30 uur officieel ge opend zal worden. Clement Attlee (midden) leider van de goodwill delegatie van de Engelse Labour- partij, welke op het ogenblik een bezoek brengt aan communistisch China, met een aantal Chinese kindertjes van een bewaarschool bij de Anshan IJzer- en Staal Maatschappij. Uiterst rechts ziet men dr. Edith Summerskïll, een ander lid van de delegatie. BONN (ANP) -In Fulda, de oude Duit se bisschopsstad aan de grens tussen West en Oost-Duitsland, is het 76ste Duitse rooms-katholieken-congres begonnen, dat tot het einde der week zal duren. De Duitse bisschoppen zullen aan het congres deel nemen, hoewel het in de eerste plaats een lekenmanifestatie is. Voor de groots opge zette sluitingsplechtigheid, die Zondag even buiten de stad zal worden gehouden, wor den niet minder dan 300.000 bezoekers verwacht. Uit alle delen van het land. Uit de Sovjet-zóne verwacht men twintigdui zend Oost-Duitsers. Het laatste congres werd in 1952 in Ber lijn gehouden. Toen bestond het merendeel der deelnemers uit Oost-Duitsers. Een der redenen, waarom men de kleine bisschop- stad voor deze bijeenkomst heeft gekozen, is juist de nabijheid van de Sovjet-zóne. Men kan aannemen, dat daardoor deze dagen, evenals het grote Evangelische Kerk congres van dit jaar in Leipzig, mede zul len worden tot een demonstratie tegen de anti-kerkelijke willekeur. Het te Koningstem in de Taunus beëin digde vierde congres „Kerk in nood" van de „Oostpriesterhulp", heeft met smart en zorg vastgesteld, dat de strijd tegen de kerk en tegen de vrijheid en waardigheid van de mens in scherpte en omvang is toe genomen. Het congres doelde daarbij op de „millioenen geloofsgenoten, die in de laatste maanden in het geweldsysteem van het bolsjewisme getrokken zijn". Overigens heeft dit congres ook met groeiende zorg „een verval der krachten", vermoeidheid der goeden en onenigheid en verwarring der geesten in de vrije wereld opgemerkt. Het congres heeft geestelijke waakzaam heid, onbuigzame houding, handelen vol gens het geloof en meer bewijzen van een offervaardige geest noodzakelijk genoemd. Het aantal geestelijke roepingen, vooral onder de vluchtelingen, moet bevorderd worden en een keurcorps van leken móet gevormd worden om vooraan te staan in de strijd tegen de marxistische denkbeel den. Aan het congres in Königstein namen 300 geestelijken en leken deel. Het daar behandelde kan gelden als een aanwijzing van de zorgen, die de veel grotere gemeen schap van Fulda zal bezig houden. In vijftien werkgroepen zal in Fulda de vraag behandeld worden, wat het Christe lijk getuigenis in deze tijd op alle terreinen des levens van de gelovige mens verlangt. Daarbij komt naast het beroepsleven en het familieleven, ook het gebied van de sport en van de politiek aan de orde. De besprekingen zullen tot Vrijdag duren en daarna beginnen de grote openbare mani festaties.' Bondskanselier Adenauer had zijn deel neming toegezegd, doch de loop der poli tieke gebeurtenissen heeft hem doen be sluiten van de reis naar Fulda af te zien. De belangstelling der bondsregering blijkt overigens duidelijk uit het feit, dat de mi nister van Arbeid, Anton Storch, als voor zitter zal optreden. Aan de besprekingen zullen ook buitenlandse delegaties deelne men, onder meer uit Nederland, België, Frankrijk, Oostenrijk, Spanje en de Ver enigde Staten. Nederlandse delegatie De Nederlandse groep telt ongeveer 25 Koopje van 1000 Op een aan de gemeente Velsen in eigen dom toebehorend terrein aan de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen-Noord, be vindt zich een opstal, bestaande uit een noodwoning, gemerkt Grote Hout- of Ko ningsweg nr. 254, met schuur en garage, die indertijd, toen de grond nog geen eigen dom van de gemeente was, gebouwd is. In verband met de heersende woning- schaarste hebben B. en W. de bewoning van deze noodwoning na afloop van de ver gunningstermijn getolereerd. Sedert kort echter staat de woning leeg. Het bovenbedoelde terrein is, krachtens het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gedeelte van de gemeente ten Noorden van het Noordzeekanaal, bestemd voor actieve recreatie. In verband met deze bestemming acht het college het raadzaam, de noodwoning, welke in vrij goede staat verkeert, niet te doen slopen, doch door de gemeente te doen aankopen en haar te bestemmen voor kleedhuis c.a., ten behoeve van de sport beoefening op het terrein. De woning is voor dit doel zeer geschikt. Na onderhandeling heeft de eigenaar zich verenigd met de geboden koopsom van 1000,in totaal. Op Zaterdag 4 September zal door het nieuwe toneelgezelschap van Cruys Voor- bergh de première worden gegeven „Van licht en donker" in de schouwburg „Ds Lantaarn" te Rotterdam. De medewerken den zijn Cruys Voorbergh, Emmv Lopes Diaz en Cor Lemaire, deelnemers onder leiding van mgr. Chr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond. Deelnemers zijn onder meer mej. dr. M. Klompé, lid der Tweede Kamer; dr. J. H. Nota S.J. van het Berchmanianum te Nijmegen; mevrouw M. van Nispen tot Sevenaer-Jkvr. Ruys de Beerenbrouck, presidente van het centrum der Neder landse R.K. vrouwenbeweging; mgr. mr. F. op de Coul, directeur van het R.K. cen traal bureau voor onderwijs en opvoeding van prof. mr. W. Pompe. De openingsrede werd Dinsdagavond uitgesproken door prins Karl zu Löwen- stein. Hij noemde het nodig dat de rooms- katholieken meer dan tot dusverre inter nationaal zullen samenwerken. Professor dr. Michael Schmaus uit München heeft de besprekingen ingeleid met een betoog, waarin hij het noodzakelijk noemde God in het centrum van het alledaagse leven te plaatsen. Dat behoefde volgens hem geen „clericalisering" te betekenen, doch een doordringen van de wereld met de krach ten van het geloof. Voor hetzelfde doel was het ook nodig, zo zeide Schmaus dat Christenen van alle religies niet ophielden elkaar te zoeken en naar eenheid te stre ven. De gelovigen waren volgens Schmaus in bijzondere mate verplicht de staat te vormen, aangezien de staat een door God zelf gegeven opdracht was. „Liever niet in het plantsoen zegt het college Het bestuur van de Vereniging voor Lager- en Meer Uitgebreid Lager School onderwijs op Gereformeerde Grondslag te IJmuiden heeft de gemeente verzocht medewerking te verlenen om een gedeelte van het plantsoen, behorende bij het Ko ningsplein te IJmuiden, in te richten tot speelplein, ten einde dit te kunnen gebrui ken ten behoeve van de Groen van Prin stererschool. B. en W. zijn echter van mening, dat uit voering van dit plan aan het plantsoen een zodanige schade zal toebrengen, dat een andere oplossing de voorkeur moet worden gegeven en zij prefereren een gedeelte van de tot het Koningsplein behorende straat, gelegen tussen de Kanaalstraat en de Presi dent Steynstraat, aan het openbaar verkeer te onttrekken en het daarna als speelter rein door de Groen van Prinstererschool te doen gebruiken. Het verkeer over dit straatgedeelte is uiterst gering, zodat wat dat aangaat tegen deze oplossing geen bedenking behoeft te bestaan. Slechts dient rekening te worden gehouden met de woning Koningsplein nr. 1. De ingang van deze woning is echter zo dicht bij de Kanaalstraat gelegen, dat ook op deze grond afsluiting van het straatge deelte geen bezwaren kan opleveren. De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat, directie „Sluizen en Stu wen" heeft bij brief van 30 Juni 1954, het Velsense gemeentebestuur verzocht aan het rijk vergunning te verlenen om, in verband met de tunnelbouw onder het Noordzeekanaal en het maken van toegan gen daartoe, het beekgedeelte tussen de Hagelingerweg en de Hofgeesterweg en een gedeelte van de beek langs de Rijks weg te mogen wijzigen. B. en W. hebben tegen inwilliging geen bezwaar en stellen de raad voor, de ge vraagde vergunning te verlenen, onder nader te stellen voorwaarden. In de raadsvergadering van 7 September 1948 werd besloten om aan het rijk te ver huren enige lokalen van het pand Stations weg nr. 24 te Velsen, ten behoeve van de huisvesting van het bijkantoor van het bevrachtingscommissariaat, en wel gedu rende het tijdvak van 1 September 1948 tot 1 September 1953. De rijksgebouwendienst heeft thans ver zocht deze verhuur te bestendigen en daar in tevens te begrijpen de achter de ver huurde lokalen gelegen werkplaats, welke is ontruimd door de dienst voor de Volks huisvesting. Om te komen tot een redelijke kantoor- en wachtaccommodatie voor het gemelde bijkantoor is het echter noodzake lijk, dat aan het gebouw enige voorzienin gen worden getroffen. Een gedeelte daar van staat in rechtstreeks verband met spe ciale wensen van de rijksgebouwendienst. Deze voorzieningen zullen een uitgave vergen van 2.100,Het rijk is bereid deze uitgave aan de gemeente te restitu eren. De huurprijs zal bedragen 120,per maand. Aangezien geacht moet worden, dat het gehele gebouw per 1 Januari 1954 in ge bruik is genomen, kan de verhuur op deze datum ingaan. c BINNENLAND In een ziekenhuis te Mombasa (Brits Kenya) is overleden de heer J. M. Donker, consul-generaal van Nederland te Nairobi. De heer Donker, die 57 jaar was, zou naar Nederland komen om werkzaam te zijn bij het departement van Buitenlandse Zaken. Hij verbleef meer dan dertig jaren in Afrika. Het dagelijks bestuur van de commu nistische Partij Nederland heeft een ver klaring uitgegeven naar aanleiding van de verwerping van de Europese Verdedigings Gemeenschap door Frankrijk. De partij noemt deze verwerping: „Een triomf van de vredeskrachten in de wereld". Het is thans niet langer te dulden dat het huidige kabi net, dat van de E.V.G. de hoeksteen van zijn buitenlandse, en daarmee van zijn gehele be leid gemaakt heeft, aanblijft. Elke dag dat dit bewind wordt voortgezet, zal ^ons land nieuwe schade en schande brengen". Met ingang van 23 Augustus heeft de minister van Oorlog brevetten ingesteld voor artsen, tandartsen, dierenartsen en apothe kers, die de opleiding tot officier van ge zondheid, officier-tandarts, officier-dieren arts of officierrapotheker met goed gevolg hebben doorlopen. Uit een houten keet bij de spoorbrug over het Spaame zijn in de nacht van 30 op 31 Augustus twee verf bussen gestolen, die samen een waarde vertegenwoordigen van f 300. De volkstuinders vereniging „Zonder Werken Niets" houdt Zaterdag en Zondag a.s. een tentoonstelling van zelfgekweekte dahlia's in haar clubgebouw aan de Slaper dijk. De tentoonsteling is Zaterdag geopend van 17 tot 19 uur en Zondag van 10 tot 19 uur. De 65-jarige visser J. de Haas uit het Friese dorpje Tjekwerd bij Bolsward heeft in een aalfuik in de Makkumervaart een snoek gevangen van niet minder dan 3o pond. De vis had een lengte van 125 centi meter en een omvang van 60 centimeter. De heer De Haas had nog nooit een snoek met een dergelijk gewicht gevangen.. Het gemeentebestuur van Nijmegen wil zo mogelijk de Westelijke wand van de Grote Markt, waarachter de 13de eeuwse Stevenskerk gelegen is, in vroegmiddel eeuwse toestand herscheppen, als passende entourage van Waaggebouw en kerkge bouw. Een architect heeft ontwerpen ge maakt voor twee panden, welke aansluiten bij de historische Lakenhal. De opperbevelhebber van de Noorse luchtmacht, luitenant-generaal Finn Lam- brechts, zal naar aanleiding van het bezoek dat de staatssecretaris van Oorlog, mr..F. J. Krapenburg, en de chef luchtmachtstaf, lui tenant-generaal waarnemer A. Baretta on langs aan Noorwegen hebben gebracht, een tegenbezoek aan Nederland brengen. Gene raal Lambrechts arriveert Vrijdag. De Utrechtse rechtbank heeft een 34- jarige winkelier uit Amersfoort, die als houder van een postagentschap ruim f 3114 had verduisterd ten nadele van PTT, ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Op Schiphol zijn 64 jongelui uit de Nederlandse Antillen, voornamelijk uit Cu- ragao, aangekomen, die hier te lande hun studie zullen voltooien. Dit is de tweede groep Antilliaanse studenten, die deze maand in Nederland is aangekomen. De gemeenteraad van Edam heeft met 10 tegen 5 stemmen besloten de naam van de gemeente te veranderen in Edam-Volen- dam. Volendam heeft 8000, Edam 4000 in woners. HAARLEM EN OMGEVING De afdeling Haarlem-Noord van de Nederlandse Christen-Vrouwenbond hoopt op Dinsdag 7 September om 8 uur in het Nederlands Hervormd Jeugdhuis Schoter- weg 83 haar maandelijkse vergadering te houden. Ds. H. S. J. Kalf, Hervormd predikant te Bennebroek zal spreken over: „De dienst van God in het huiselijk leven". De jaarlijkse wedstrijd van de Haar lemse Reddingsbrigade om de dr. W. E. Me- rensbeker zal komende Zondagmorgen 5 September worden gehouden in het zwem bad aan de Delftlaan. Nieuw voor oud Het filmlokaal van de Santpoortse Adolf van Nassauschool is op primitieve wijze ondergebracht in het zogenaamde voor malige dienstgebouw aan de Burgemees ter Enschedélaan, op de hoek van de Mo lenstraat. Dit gebouw, daterende uit 1870, ver toont vele gebreken, welke het niet tot een geschikt leslokaal maken. Nu dit lokaal mede nodig is voor het geven van onderwijs in handenarbeid, heb ben B. en W. overwogen op welke wijze verbeteringen zijn aan te brengen. Daarbij is echter gebleken, dat de kosten hiervan belangrijk zullen zijn en dat toch geen lokaal wordt verkregen, dat voldoet aan de, aan een leslokaal te stellen eisen. Het college acht het daarom beter het voormalige dienstgebouw met bijbehorende woning te doen slopen en ter plaatse een aan de eisen des tijds voldoend leslokaal met bergruimten te doen bouwen. De kosten hiervan worden geraamd op 31.340.terwijl voorts een bedrag van 1000.benodigd is voor leermiddelen voor het vak handenarbeid. Verhuur industriehal In de raadsvergadering van 10 Augus- tuh heeft de raad besloten het benodigde crediet toe te staan voor de bouw van een tweede dubbele industriehal te IJmuiden en de noordelijke helft van deze hal aan de N.V. Tamboer en Co te Amsterdam te verhuren voor 4.592,per jaar, onder voorbehoud van wijziging van deze prijs nadat de werkelijke bouwkosten bekend zijn. De genoemde huursom was berekend aan de hand van een exploitatie-opzet, waarin de annuïteiten waren becijferd naar 3,6 Gedeputeerde Staten hebben thans doen weten, dat deze huurprijs niet voor goed keuring vatbaar is, omdat als algemeen richtsnoer wordt aangenomen, dat de ge melde annuïteiten dienen te worden be rekend naar 5 °/o, zulks teneinde wedijver tussen de gemeenten onderling te voor komen en geen concurrentie aan te doen aan de hypotheekbanken. Met inachtneming van dit rentepercen tage wordt de huurprijs geraamd op 5.100,—. Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. zich met de N.V. Tamboer in verbin ding gesteld. Deze heeft zich bereid ver klaard de hogere huurprijs. te voldoen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7