Mèndes-France denkt aan een .Entente Cordiale" nieuwe Weerbericht Persoonlijkheid Tegenwicht voor mogelijke Duitse overheersing Frans kabinet op ingrijpende wijze gereorganiseerd Haarlems Dagblad Parijs probeert Londen over te halen Zware wapens voor de Duitse grenstroepen? Evenwicht tussen de voor- en tegen standers van de EVG gehandhaafd Generaal De Castries is vrijgelaten Bevan pleit in Tokio voor vredespolitiek Het woord is aan Graham Greene vond U.S.A. gesloten Positie wrak „Duivis" bekend 69e JAARGANG No 48 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 298e JAARGANG No 202 Amerikanen zouden een uitbreiding overwegen Verdediger van Dien Bien Phoe meldt zich bij generaal Salan Dagen van imperialisme geteld Minder warm Weerrapport Communistische spionnage in Griekenland ontdekt u - Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET NADEEL van de nieuwe boeken is dat zij ons beletten de oude te lezen, heelt iemand eens gezegd. Als gij die waarschu wing indachtig zijt en dit nadeel ten dele poogt op te heffen, kan het u overkomen dat ge u afvraagt of ook Huizinga, de cul tuurhistoricus, al „oud" is geworden. Het is nog geen volle tien jaar geleden dat zijn laatste boek, „Geschonden Wereld" ver scheen: vlak na de bevrijding, enkele maanden na zijn dood. Hij heeft het in de laatste oorlogsjaren geschreven. Noemt gij hem oud als gij dit leest? „Oude haat is niet gedelgd, en nieuwe felle haat ligt aan alle zijden opgestapeld. En uit zulk een stof zal deze arme wereld, dat wil zeggen de mensen die haar vullen, nieuwe cultuur moeten bouwen, dit arme mensdom, dat nooit afstand zal kunnen doen van zijn heet verlangen naar vrede, vrijheid en menselijkheid! Persoonlijk is die mens, die de drager is van die cultuur, waarmee hij van de wieg tot aan het graf is beladen en vergroeid, veelal nog zo kwaad niet. Hij is in de grond der zaak niet anders dan hij altijd is geweest: klein en ijdel, maar ongehoord scherpzinnig, met een zwakke neiging tot het goede en een groot denk beeld van zichzelf, niet zelden behoorlijk, moedig, eerlijk en betrouwbaar. Het is juist als lid van een gemeenschap, van een collectiviteit, dat hij meestal aanmerkelijk slechter is, want juist de collectiviteit ont slaat hem van de beslissing in zijn eigen geweten. Anderen hebben voor hem ge dacht, geoordeeld en de gedragslijn voor geschreven. Hoe vuriger hij zijn gemeen schap vereert, hoe volstrekter hij haar dient en gehoorzaamt, hoe lichter hij zal vervallen tot haar ondeugden." Dat schrijft Huizinga. En later: „Wij ver staan onder cultuur niet een staat van ge dachte in rust, maar een beleven, een acti viteit. Wij willen haar niet enkel kennen en haar ondergaan in de stilte van geeste lijk arbeiden of genieten, maar haar voort durend mee tot werkelijkheid brengen. Zij is ons een houding en een spanning. Vol komen bewust wordt ons echter haar bezit in een verheffing boven het gewone doen van iedere dag. Het is niet nodig u daartoe op aristocratische afstand van de wereld af te zonderen. Gij behoeft slechts in staat te zijn persoonlijk tegenover de wereld te staan." Ik weet niet of nog veel mensen in deze tijd „in staat zijn persoonlijk tegenover de wereld te staan." Het wordt wel moeilijk gemaakt, misschien moeilijker dan ooit tevoren. En dat remt, naar Huizinga's woord, de beweging en de spanning der cultuur. Hetgeen hij daarin ziet doet mij opnieuw denken aan Constantin Guys, die wonderbaarlijke Franse tekenaar der vorige eeuw, uit wiens werk een keur in Juli en Augustus te Vlissingen tentoongesteld is geweest. Otto de Kat is erheen gegaan en heeft erover geschreven in ons „Erbij". Er is in tal van dag- en weekbladen over ge schreven: met bewondering en ook ver wondering, dit laatste misschien wel vooral omdat alles in Guys persoonlijk was: zijn techniek, zijn productiviteit in ongehoorde overvloed men heeft het totaal van zijn tekeningen wel eens op 25000 geschat zijn warsheid van roem, want hij wilde nooit anders dan onder zijn initialen C. G. genoemd worden, en daarbij zijn veel zijdigheid en reislust. Hij heeft met Tha ckeray, de Engelse auteur, gebroken om dat die ondanks een belofte zijn naam in een aan zijn werk gewijde beschouwing genoemd had. Maar hij heeft zich geens zins van de wereld afgezonderd, integen deel: zoveel mogelijk mensen in zoveel mogelijk landen ontmoet. Claude Roger- Marx, Inspecteur Général des Beaux Arts, heeft hem enkele jaren geleden geschetst als man van de wereld in de ruimste zin des woords: hij wilde allen kennen en tekende onverpoosd. Roger-Marx waagt het ook hem in zijn beste werk met Dau- mier, met Goya, zelfs met Rembrandt te vergelijken. Zijn roem is in deze tijd ge durig stijgende. Hij heeft dat zelf nooit bevroed, toen hij in 1880 driehonderd teke ningen waarvan verscheidene, behorend tot zijn meest indringende werk, nu ter tentoonstelling in Vlissingen zijn geweest achteloos aan het Musée Carnavalet verkocht voor één franc per stuk. In een Parijs winkeltje kon men ze toen ook kopen, zijn tekeningen, zonder enige signa tuur en de voorraad werd telkens ver nieuwd voor 75 centimes of één franc. En hij schreef aan Nadar, de in die tijd vermaarde fotograaf: „Ik heb massaas schetsen hier. Zij zijn waardeloos. Als u belangstelling hebt voor twee- of driehon derd zal ik ze u gaarne sturen." Nadar was een vriend van die grote geest, de dichter Charles Baudelaire, en Baudelaire heeft C. G.'s grootheid „ontdekt". Maar het heeft zijn levenshouding niet beïn vloed. Manet heeft Constantin Guys' por tret geschilderd; het is het enige dat men van hem bezit. Men weet, behalve nog wat anecdotische bijzonderheden, eigenlijk niets van hem. Ja, de Goncourts, Jules en Ed>- mond, hebben getuigd dat hij een brom- mige indruk maakte en ietwat hinkte. En hij tekende jarenlang voor The Illustrated London News: hij maakte de Krim-oorlog mee en reisde door Spanje, Italië, Duits land, Turkije, Egypte. In ettelijke tekenin gen heeft hij het Pariise leven van het Tweede Keizerrijk uitgebeeld: als histori cus heeft hij dat romantische tijdvak doen verstaan. Maar wie was hij? Wie waren zijn leermeesters en hoe was zijn particu liere leven dat lange leven, dat aanving in 1802, toen hij als zoon van een Franse Commissaire de la Marine in Vlissingen geboren werd en dat eerst eindigde in 1892. toen hij volkomen berooid, en al zeven jaar bedlegerig tengevolge van een verkeers ongeval, te Parijs stierf? Men weet er niets van. Constantin Guys heeft alleen zijn om vangrijk werk nagelaten, omvangrijk ook nadat er veel van teloor is gegaan. Hii heeft een ontzaglijk stuk cultuur-arbeid verricht, gedreven door zijn onbedwing bare lust om zich beeldend te uiten. Hij heeft ongetwijfeld verwezenlijkt wat Hui zinga heeft uitgedrukt in het eenvoudig- lijkend woord: Gij behoeft slechts in staat te zijn persoonlijk tegenover de wereld te staan. Een voorbeeld; het is der overdenking waard. Wellicht meer dan ooit. R. P. (Van onze correspondent in Parijs) Zo ooit de ogen van de wereld op één man gevestigd waren, dan is dat nu wel op de persoon van Pierre Mendès-France. Na de verwerping van de Europese Ver dedigingsgemeenschap door de Franse Na tionale Vergadering, staat het aan Parijs een nieuw voorstel te doen. Mendès-France denkt de volgende maand met zijn onder handelingen over nieuwe plannen zo ver gevorderd te zijn, dat de regeringen een verdrag kunnen ondertekenen en de inter nationale agenda staat in grote lijnen vast. Binnen twee weken wil Churchill in Lon den een conferentie van acht bijeenroepen ter voorbereiding van de buitengewone NAVO-zitting, die einde dezer maand of begin October in New York zou worden gehouden. En Washington heeft van zijn kant al laten horen dat uiterlijk binnen een jaar een begin moet zijn gemaakt met de Duitse herbewapening. Mendès-France is tot de slotsom geko men dat Frankrijk nooit in een herbewa pening van Duitsland zal berusten zonder een zeer nauwe samenwerking met Groot- Brittannië. Hij zal zich dan ook in de eerste plaats tot Londen wenden om de verdere gang van zaken te bespreken, uitgaande van de parlementaire mogelijkheden.Daar- naast heeft hij getoond een open oog te hebben voor de redelijke verlangens van andlere volken. Vermoedelijk zal hij het accoord van Bonn binnenkort aan het Franse parlement ter ratificatie voorleg gen, nadat dat verdrag eerst zal zijn her zien. Verschillende artikelen uit die over eenkomst verwijzen naar het verworpen E.V.G.-verdrag/Vermoedelijk zal de Franse regering een voornaam deel uit het E.V.G.- verdrag overnemen en in een nieuw pro ject verwerken. Men meent in Parijs te weten dat Mendès-France het verworpen verdrag, in twee delen zal splitsen. Een onoverkomelijk bezwaar tegen het E.V.G.- verdrag was voor het Franse parlement het denkbeeld dat een Duits leger met Duitse officieren in Frankrijk gelegerd zou kun nen worden, met de mogelijkheid dat die soldaten ook bij binnenlandse ongeregeld heden zouden kunnen worden „ingezet". Die mogelijkheid achtte men in brede kring een belediging voor en zelfs een verraad aan het verleden. Voor een gemeenschappelijk leger met Duitsland en een gezamenlijk opperbevel is Frankrijk (nog) niet rijp gebleken. Maar zo goed Frankrijk heeft berust in een Euro pese gemeenschap voor Kolen en Staal, zo zou men waarschijnlijk ook wel een soort bewapeningspool kunnen oprichten. Een socialistische afgevaardigde, de oud-minis ter Lapie, heeft indertijd een compromis voorstel in die geest uitgewerkt. Het is niet onwaarschijnlijk dat de regering daar de grote lijnen van zal overnemen. Het be langrijke voordeel van een Europese wa pengemeenschap zou zijn dat d'an in Euro pa eindelijk die standarisatie werd bereikt waarop het NAVO-opperbevel, voor een groot deel tevergeefs, sedert jaren bij de regeringen heeft aangedrongen. De grote vraag is of Groot-Brittannië zich bereid zal tonen zijn platonische be langstelling voor Europa eindelijk een ac tiever en doelmatiger karakter te geven. Er zou dan een grote coalitiemacht kunnen worden opgericht, waarin Frènkrijk en Groot-Brittannië, als gerestaureerde „En tente Cordiale', een beter tegenwicht zou vormen tegen een mogelijke overheersing van Duitsland. Het gevaar van een Duitse aggressie, dat oorspronkelijk door een mi litaire samensmelting had moeten worden afgewend, zou althans kunnen worden ge temperd door het arsenaal van dat coalitie- leger onder gemeenschappelijk beheer te plaatsen. Tevens zou op die wijze kunnen worden voorkomen dat de bestaande Euro pese gemeenschappen in de lucht komen te hangen. De reeds aanwezige bindingen tussen Groot-Brittannië en de gemeenschap voor Kolen en Staal zouden geleidelijk verstevigd kunnen worden. Niemand kan ontkennen dat Groot-Brit tannië een zware schuld op zich heeft ge laden door te pogen Frankrijk tot toetre den te dwingen, terwijl het zelf voor die stap paste. Mendès-France, die in Genève één lijn met Eden heeft getrokken, wü Londen in vriendschappelijke maar be sliste termen op zijn verantwoordelijkheden wijzen. Als hij er in slaagt Groot-Brittan nië over de brug te helpen, dan heeft hij de eerste ronde voor zijn nieuwe en zwaar ste opgave gewonnen. De hoop zal dan wel gewettigd zijn dat een meerderheid van het Franse parlement zijn instinctieve af keer overwint tegen een Duitsland met een eigen leger, als onderdeel opgenomen in een misschien vrij los -groter geheel, maar dat niet vrij over kogels en munitie zal beschikken. (Reuter) Zes voormalige Franse pre miers, aanhangers van de E.V.G., hebben gewaarschuwd, dat zij in het parlement nooit hun stem zullen uitbrengen voor de oprichting van een nationaal Duits leger. De verklaring is getekend door dè conser vatieve leiders Paul Reynaud, Antoine Pinay en Joseph Laniel, de M.R.P.-leiders (Van onze correspondent in Bonn) In welingelichte kringen te Bonn verluidt, dat de Verenigde Staten de West-Duitse grensbeveiligingstroepen aan zienlijk willen uitbreiden en met pantser wagens en vliegtuigen uitrusten. De gemotoriseerde grensbeveiligingstroe pen werden in de eerste helft van 1951 op gericht. Zij omvatten thans 10.000 man. Uiterlijk onderscheiden zij zich niet veel van gewone soldaten. Zij dragen karabijnen en grijsgroene uniformen, die veel weg hebben van de pakken van de beruchte Grüne Polizei uit bezettingsjaren. Ze moe ten er voor waken, dat niemand weder - rechterlijk de grens passeert, controle van passen én bewaken dag en nacht in Bonn Adenauer's kanselarij. Er is al herhaalde lijk sprake geweest van versterking van deze troepen. Bondskanselier Adenauer zal vanavond cm half zeven voor alle zenders een radio rede houden over de internationale toe stand. Men verwacht, dat hij iets belang rijks te vertellen zal hebben. Het is te betreuren, dat er nog steeds geen overeenstemming tussen Adenauer en de oppositie socialistische partij is bereikt, Ollenhauer, de leider van de socialisti sche partij, heeft in Kiel verklaard, dat zijn partij zich met alle kracht tegen een nieuwe verkeerde zet van de Bondskanse lier zal verzetten. (Van onze correspondent in Parijs) Drie ministers, voorstanders van het verworpen verdrag, die sedert Zondag al met één voet buiten de deur stonden, hebben na de ministerraad van gisteren het kabinet-Mendès-France verlaten. Het zijn de links-radicaal Claudius Petit (Ar beid) en de beide partijgenoten van de premier Emile Hugues (Justitie) en Bourges Maunoury (Industrie en Handel). De andere „Europeanen", onder wie twee Rooms-Katholieken uit de partij van Bi- dault, van wie er één uit de MRP is ge stoten, hebben hun plaatsen in de regering behouden. Een van de drie Gaullisten, die Mendès-France vóór de Brusselse confe- rencie al in de steek lieten, Chaban-Del- mas, heeft zijn portefeuille weer aanvaard. De verwerping van de EVG is Mendès- France op het verlies van vijf ministers komen te staan, want behalve de drie ge noemde EVG'ers blijven ook de oud-minis ter van Oorlog, generaal Koenig, en die van Wederopbouw, Lemaire, buiten het kabinet. Om het politieke evenwicht niet al te veel te verstoren, heeft de premier getracht door een reorganisatie zoveel mo gelijk in de vacatures te voorzien. Een paar staatssecretarissen zijn tot minister gepromoveerd en andere departementen zijn verenigd zodat met twee nieuwe krachten de radicaal Jules en de con servatief De Moustier het kabinet weer volledig is, al telt het 27 in plaats 29 ledeh. De premier heeft er in een korte persconferentie op gezinspeeld dat hij nog altijd hoopt, enkele vooraanstaande socia listen in zijn kabinet te kunnen opnemen. Georges Bidault en Robert Schuman en de links-radicaal René Pleven, alsmede door een aantal andere parlementaire aanhan gers van de E.V.G. „Wij zullen nooit stemmen voor de op richting van een nationaal Duits leger, op welke wijze dit oo'k bemanteld wordt. De Duitse herbewapening is niet afgewezen, maar de enige doeltreffende garanties tegen de wedergeboorte van het Duitse milita risme zijn opgegeven. Wij doen een beroep op alle patriotten met helder inzicht om onze actie te steunen met een propaganda campagne. Het parlement ratificeert een verdrag, maar een natie ratificeert een po litiek. De Franse natie staat aan onze zijde in de strijd voor de vrede". „De vrije we reld hoopte, dat Frankrijk de leider van de Westelijke wereld zou worden. Parijs zou de hoofdstad van Europa zijn geweest. De stemming van een toevallige meerderheid heeft dit allemaal vernietigd". In de ver klaring wordt de regering veroordeeld wegens haar passieve houding tijdiens het debat over de E.V.G. HANOI (Reuter/AFP) Het Franse opperbevel in Indo-China heeft bekend ge maakt, dat generaal De Castries, de com mandant van het voormalige Franse bol werk Dien Bien Phoe in Noord Indo-China, door de Vietminh is vrijgeaten, naar het schijnt in goede welstand. De vrijlating ge schiedde te Vietri, 80 kilometer ten Noord- Westen van Hanoi. Hij wordt vanavond in Hanoi verwacht om naar Saigon te vliegen waar hij zich zal melden bij generaal Salan, de Franse opperbevelhebber. De 52-jarige De Castries, die bekendheid heeft verkregen door de sag om Dien Bien Phoe, is het laatst gezien op 7 Mei toen hij onder Vietminh-geleide uit Dien Bien Phoe naar het Noorden werd weggevoerd; 57 da gen lang heeft De Castries het omsingelde Dien Bien Phoe verdedigd tegen een Viet- minh-overmacht. Langs radio-telefonische weg vernam hij van zijn bevordering te vel- TOKIO (Reuter-AFP). De leider van de linkervleugel van de Britse Labour- partij, Aneurin Bevan, heeft te Tokio ver klaard, dat „onze mensen" niet geloven, dat het welzijn van de wereld gediend is met een verdeling in twee kampen en dat atoom- en waterstofbommen een beschaaf de manier is om problemen op te lossen. De geschillen tussen de communistische landen en de rest van de wereld zouden op vreedzame wijze moeten worden opgelost. Een van de belangrijkste doelen van de Labourmissie was het bevorderen van alle mogelijke invloeden, die zouden leiden tot een vreedzaam naast elkaar leven der vol ken. Bevan zei, klaarblijkelijk zinspelend op de defensiebesprekingen te Manilla: „Wij geloven niet dat staatslieden bijdragen tot de vrede door bondgenootschappen aan te gaan, met uitsluiting van andere landen. Er klonken luide toejuichingen, toen Bevan zei: „Wij geloven dat de dagen van het imperialisme voorbij zijn. Wij geloven dat wij Engelsen ons over veel in ons imperia listische verleden moeten schamen". Daar na zei Bevan, wijzend op zijn gehoor: „Ook u heeft zich over veel uit uw imperialisti sche verleden te schamen". Bevan was tegenwoordig op een bijeen komst van ruim drie duizend Japanners ter ere van de Britse Labour delegatie, voordat hij zijn toespraak hield. De Labourdelegatie bezichtigde het par lementsgebouw en bezocht de vice-presi dent van het lagerhuis, Kio Hara, eveneens een socialist, thuis. Vier Britse socialistische afgevaardigden zijn per vliegtuig uit Londen in Polen aan gekomen, waar zij twee weken zullen rondreizen. In Warschau zullen vier an deren zich bij hen voegen. Een der acht heeft verklaard dat de reis een louter par ticulier karakter draagt en dat het reis- ,plan nog niet vast staat. De leider van de Britse Labourmissie Attlee, is uit Hongkong in Saigon aange komen op weg naar Australië. de van kolonel tot generaal. Zijn dagelijkse mededelingen aan zijn echtgenote, Jacque line de Castries, werden op 7 Mei gestaakt toen de Vietminh de vesting overweldigde. Onmiddellijk na zijn vrijlating in de uitwis- selingspost voor krijgsgevangenen te Vietri heeft De Castries zijn vrouw een telegram gezonden. Tegelijk met generaal De Castries is een zestigtal hoge officieren door de Vietminh aan de Fransen overgedragen. ■Téi'' DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Jean de Boisson: De mensen kunnen tegenwoordig niet meer slapen als zij de krant niet gelezen hebben, en als zij de krant gelezen hebben kunnen zij niet meer slapen. De vermaarde Engelse auteur Graham Greene vertoefde Vrijdagavond een half uur op Schiphol,nu hij uit Midden-Amerika had moeten terugkeren omdat de Ameri kaanse autoriteiten hem een doorreisvisum weigerden. De Volkskrant-correspondent sprak hem en hoorde wat hem was over komen. Hij had enkele vacantiedagen op Haïti doorgebracht en wilde naar Engeland te rugkeren via de Verenigde Staten. Op het vliegveld van Porto Rico zoals bekend een Amerikaanse bezitting weigerden de autoriteiten aldaar, hem een transit visum te verstrekken, omdat Greene op een desbetreffende vraag van de politie, of hij communist was of geweest was, ant woordde: „Een week of vier in mijn stu dententijd ben ik voor de grap adspirant- lid van de Britse communistische partij geweest, ik was toen nog geen 20." Inter ventie van de Pan American luchtvaart maatschappij mocht niet baten: hij kreeg geen verlof om zijn reis via de Verenigde Staten voort te zetten. Men gelastte hem toen, naar zijn vertrekplaats, Bowen Field op Haïti, terug te keren. Dat weigerde hij. Daarop sloot men hem een nacht in een kamertje op, plaatste hem de volgende ochtend in een toestel dat naar Haïti terug keerde en daar moest Greene de enige an dere reismogelijkheid te baat nemen: via Havana op Cuba met de Curaqaolijn van de K.L.M. In een Nedèrlands toestel stak hij dus van Havana naar Montreal over. Via Canada en Amsterdam, en een omweg van een paar duizend kilometer, bereikte hij te middernacht Londen. Graham Greene toonde zich verhaasd te vernemen dat het Amsterdamse Concert gebouworkest tóch zijn voorgenomen tour- née door de U.S.A. zal maken, ondanks het weigeren van entrée aan vier musici. „Ik zou ogenblikkelijk staken als ik lid was van zulk een genootschap, uit solidariteit met de slachtoffers. Het is nodig dat het weldenkende deel der Amerikanen door drongen wordt van ons ernstig verzet tegen de chicanes van bepaalde kringen. Een col lectieve demonstratie van uw beroemde orkest zou daar een spectaculaire vorm aan hebben kunnen geven." Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer op het vasteland van West- Europa had de eerste dagen van Septem ber een zomers karakter. Langs de West flank van een hoge drukgebied, dat lang zaam over het Alpengebied naar het Oos ten bewoog en Zaterdagmorgen boven de Oekraïne werd aangetroffen, voeren Zui delijke winden warme lucht over Frank rijk en België naar hier. Boven, Vrijdag in de loop van de dag echter een nieuw storingsgebied, dat zich in Noordelijke richting verplaatste. Dit ver oorzaakte in Bretagne en Normandië plaat selijk zware regen, welke hier en daar ver gezeld gingen van onweer. Sommige sta tions meldden Zaterdagmorgen 25 milli meter regen. Verwacht mag worden, dat Nederland zich Zondag in het overgangs gebied van de warme continentale lucht en de koelere polaire lucht zal bevinden, waardoor de kans op regen of onweers buien groot is en de temperaturen een daling zullen ondergaan. (van hedenmorgen 7 uur) Ook heeft hij bevestigd dat hij deze maand naar New York denkt te reizen voor de opening van de UNO-zitting. Hij zou dan tevens de ontmoeting kunnen hebben met Eisenhower en Dulles, die al enige tijd op de agenda stond. Op de vraag wanneer hij Churchill en Eden weer zal ontmoeten gaf de premier geen rechtstreeks antwoord. Guérin de Beaumont, tot dusver de rechterhand van de premier aan de Quai d'Orsay, zal in het vervolg het departement van Justitie beheren. De conservatief Temple verwisselde de portefeuille der oud-strijders voor die van Nationale Ver dediging. Chaban-Delmas, de burgemee ster van Bordeaux, die weer terugkeert in de regering, zal zich naast Publieke Wer ken ook met wederopbouw belasten. Zijn geestverwant Ulver, voormalig staatssecre taris voor Financiën, wordt minister van Industrie en Handel. De uitgestoten MRP'er Monteil krijgt Volksgezondheid en de staatssecretaris Jean Masson is bevor derd tot minister voor de oud-strijders. De conservatief De Moustier, een voorstan der van de EVG, zal Mendès-France in het vervolg op het departement van Buiten landse Zaken bijstaan. In politieke kringen tekent men bij deze ingrijpende kabinetswijziging aan dat de premier de herverdeling der portefeuilles kennelijk zo heeft uitgevoerd dat voor- en tegenstanders van de EVG ongeveer in evenwicht zijn gebleven. Mendès-France hoopt de tegenstellingen geleidelijk aan te verzachten. Zijn eigen kabinet zal zo als leerschool kunnen dienen voor een samen werking tussen beide kampen, die elkaar toch uiteindelijk weer moeten verdragen. De slopingswerkzaamheden aan de „Spanker", die op de Noorder pier te Hoek van Holland is gestrand, vorderen gestadig, dank zij het goede weer van de laatste dagen. Foto: een grote drijvende kraan heft een van de 30 ton wegende stoomketels in haar takels. Naar wjj van de zijde van de Koninklijke Marine vernemen is de positie van het wrak van de trawler „Catharina Duyvis" van morgen nauwkeurig vastgesteld. De „Paets van Troostwijck" heeft hier een boei gelegd. De plek is 52 39', 50" N.B. en 04 24', 10" O.L., 15 kilometer uit de kust voor Bergen. Zeer zwaar fragment Een van de Amsterdamse kotters heeft vanmorgen om 9 uur enige zware fragmen ten van het wrak opgevist. De kotter komt naar IJmuiden, daar het niet mogelijk is, het stuk aan de Hector over te geven. De sleepboot zelf komt vanmiddag even eens naar huis met een serie wrakstukken, overgenomen van de kotters. Dicht onder de boeien is de Noordholland begonnen met dreggen. Deze boeien werden gelegd op plaatsen waar de „Paets van Troostwijck" via de asdic contacten had, die aspecten vertoonden van wrakken of wrakstukken. De boeien liggen op: 52° 38' 50" Noord en 04 27' 10" Oost en op 52 0 39' 20" Noord en 04 26' Oost. De derde ligt op 52 44' 5" Noord en 04 21' 7" Oost. Tussen deze drie punten zijn zeven contacten geregistreerd met wrakstukken. Alle kotters, waarmee Zondag niet gevist wordt, hebben om 12 uur hedenmiddag de visserjj onderbroken. ATHENE (Reuter). De Griekse premier, maarschalk Papagos, heeft medegedeeld dat in Griekenland een uitgebreid spionnage- complot is ontdekt, waarbij communisten poogden inlichtingen te verkrijgen over Grie- kenlands aandeel in de N.A.V.O. en over de door Griekenland met Turkije en Joego slavië gesloten (militaire) bondgenootschap pen. Papagos zeide, dat de spionnen „fantasti sche bedragen" uitgaven en dat zij op poli tieke en militaire scholen in de Sovjet-Unie waren opgeleid. Zij waren Griekenland van uit een communistisch land binnengekomen. De leider der spionnen, een zekere generaal- majoor Charilaos Florkis, .alias Kapetan Yiottis, was gearristeerd. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt nog vernomen, dat te Athene, Saloniki en Larissa veertig spionnen zijn gearresteerd, die rechtstreeks verbindingen met commu nistische landen onderhielden. Te Heraklion, op Kreta, zijn achttien per sonen gearresteerd wegens hulpverlening aan twee communistische guerillastrijders. Veer tien communisten zijn uit de stad gebannen. Beloning voor „ideale vrouw" Een wedstrijd waarbij binnenkort in de Italiaanse plaats Acqui de „ideale vrouw" zal worden verkozen, heeft een bijzondere aan trekkelijkheid verkregen door de brief, welke een advocaat te Rome van de industrieel George Ivaldi uit Philadelphia heeft ontvan gen. In deze brief belooft de industrieel, die „zijn gehele leven tevergeefs naar de ideale vrouw gezocht heeft", de winnares tot zijn universéel erfgenaam te maken. weers- 00 .5 e S P u Sa fi G toestand .5 o 5 5 J (D P CC co u P <U C k 'C e®. ZS Stockholm geheel bew. ZW 2 20 0 Oslo nevel ZZW 6 21 0 Kopenhagen zwaar bew. Z 4 20 0 Amsterdam zwaar bew. windstil 23 0 Londen regen windstil 22 1 Luxemburg mist ONO 2 24 0 Parijs licht bew. O 2 25 0 Bordeaux mist WZW 2 26 0 Grenoble nevel windstil 26 0 Nice onbewolkt NNW 1 28 0 Genève mist windstil 24 0 Zürich mist windstil 25 0 Locarno onbewolkt windstil 25 0 Berlijn nevel Z 1 25 34 Frankfort mist windstil 23 2 München onbewolkt ZZO 1 25 0 Rome onbewolkt windstil 30 0 Ajaccio onbewolkt ONO 3 25 0 Mallorca onbewolkt NNW 3 28 0 Neerslag laatste 24 uur öOOGOOOOOOC<*5000000OOOCXXOXXXXXX]OOOOCOOCOOOCOOOCOOOOCCC MINDER WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Minder warm overdag. Overwegend matige wind, later uit Westelijke richtingen. 5 September Zon op 5,56 uur, onder 19.20 uur. Maan op 14.56 uur. onder 22.17 uur. 6 September Zon op 5.58 uur, onder 19.18 uur Maan op 15.48 uur, onder 23.12 uur. Maanstanden 5 Sept. 13.28 uur: Eerste kwartier 12 Sept. 21.19 uur: Volle maan 19 Sept. 12.11 uur: Laatste kwartier 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 5 September Hoog water: 8.15 en 20.38 uur. Laag water: 3.44 en 15.56 uur. Maandag 6 September Hoog water: 9.12 en 21.44 uur. Laag water: 4.28 en 16.48 uur. XXXXXOOOOXXXXXXXAXXJOUUOOCJOOOOOOOOOOOO

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1