Mededeling A. VAN DUYVEN30DE Roep om Nederlandse meisjes uit Australië niet beantwoord Inzendingen van 24 landen op Utrechtse Najaarsbeurs „SILENE"' In haar plaats debarkeerden wèl een paar Duitse meisjes in Sydney Derde vlieger van de „Bontekoe" gecremeerd West-Duitsland, Engeland en V.S. grootste buitenlandse deelnemers Cijfers 1954 Minder emigratie naar Canada dan geraamd was Petrov gaf een Franse diplomate aan Manufacturen en Confectiehandel A. en K. (Apart en Korrekt) C.V. A. en K. Engels leren op de tape-recorder P.J.Nachtegeller I. DE BOER Luidsprekers Smeeroliën en vetten Dag en nacht service KOUSENREPARATIE ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 7 Commodore Viruly sprak in de aula Pensionhouders en omzetbelasting Tolken helpen exposanten Nederland reageerde direct op minder plaatsingskansen Zij wordt in Frankrijk berecht Willem Putman overleden De „betere" zaak in Dames- en Heren confectie Instituut RECORDPHONE Zelf spreken voor de microfoon Unieke methode om Engels thuis te leren Instituut RECORDPHONE SOULINE Het probleem der eenzame Nederlandse vrijgezellen in Australië, dat onlangs door ds. J. de Vries te Mirboo in de staat Victoria aan de kerken in Nederland werd voor gelegd hij vroeg daarbij op korte termijn om „een schip met duizend Nederlandse meisjes" is al ouder dan vandaag. Het hoofd van de Nederlandse immigratiedienst in Perth (West Australië), de heer M. Apperloo, die in Nederland inspecteur van het godsdienstonderwijs is geweest en thans op de nominatie staat om naar Sydney over geplaatst te worden, is de eerste man geweest, die in 1953 het „tekort aan Neder landse meisjes" direct wilde aanpakken. „Ik kan", zei hij, „met gemak alle meisjes in betrekkingen plaatsen, in de huishouding of als „nurse" (hulpverpleegster, zonder verpleegsters-ervaring). De eerste de beste boot met 200 meisjes en vrouwen van 18 tot 40 jaar zal me geen moeilijkheden opleveren. Binnen twee weken na aankomst heb ik ze geplaatst". In feite zijn er geen 1000, maar 5000 Nederlandse vrijgezellen, want het probleem ligt niet alleen in Victoria, doch in geheel Australië. Ondanks de „oproep" zijn de Hollandse meisjes niet gekomen, ondanks ook het feit dat de Nederlandse regeringsvertegen woordiger in Australië, emigratie-attaché dr. Pieters, mij verklaarde alle medewer king te willen verlenen en de Australische vrouwen-organisaties daarin niet zouden achterblijven. In een dezer dagen gevoerd onderhoud met dr. Pieters bevestigde hij mjj dit nogmaals, maar zo voegde hij er aan toe: „de meisjes komen niet en we kunnen ze niet dwingen". De Australische regering heeft toege zegd, dat zij er voor kan zorgen, dat de meisjes in een vertrouwde omgeving werk krijgen, doordat vooraf een onderzoek wordt ingesteld naar het sociale milieu van het gezin, waarin het meisje eventueel in dienst zou treden. De lonen voor huishou delijk werk liggen hoog en er wordt meest al een of twee dagen vrijaf per week ge geven, terwijl het meisje de beschikking krijgt over een eigen kamer met radiotoe stel; zulke aanbiedingen zijn er legio Doelbewuste Fraulein Deze gunstige voorwaarden hebben echter nog niet tot resultaat gehad dat er een stroom van Nederlandse meis jes naar Australië is gevlogen. In haar plaats zijn het thans Duitse meisjes, die met haar gans andere instelling geen blad voor de mond nemen om het werkelijke doel van haar komst te ver kondigen. Onlangs verklaarden vijf Duitse meisjes bij aankomst in Sydney dat zij naar hier waren gekomen om „de man harer keuze" te vinden. Elk der vijf meisjes gaf nauwkeurig aan, aan welke maatschappelijke, geestelij ke en morele eisen zo'n man moest voldoen. Het Nederlandse meisje is in het algemeen te bescheiden om zich zo onomwonden te uiten. De sociale werkster van de Nederlandse Immigratiedienst te Melbourne, mej. E. Huizinga, die ik naar haar oordeel vroeg, zei mij dat het probleem niet kan worden opgelost zonder nauwe samenwerking tus sen de vrouwen-organisaties in Nederland en in Australië. Het „zomaar zenden van een schip met meisjes" ontried zij ten stel ligste. ,,De jonge meisjes in Australië zul len in het verenigingsleven moeten worden opgenomen en dit vereist zorgvuldige voor bereiding", aldus mej. Huizinga, die er in één adem op liet volgen: „want waar kan het alleenstaande meisje, dat haar dag of avond vrijaf heeft, naar toe gaan voor re creatie? Wanneer hier Nederlandse alleen staande meisjes zouden komen zonder dat een goed opgezet plan is opgezet door de Australische en Nederlandse autoriteiten samen ontvangst, plaatsing, nazorg, ge leide, invoering in het gezelschaps- en ver enigingsleven dan zou er naast het pro bleem van de Hollandse vrijgezellen een tweede probleem worden opgeroepen, na melijk dat van het jonge meisje, dat zich evenals nu met vele jongemannen het ge- morele spanningen te voorkomen en de na tuurlijke toenadering tussen jonge mensen te stimuleren. Zij heeft daartoe organisa ties in het leven geroepen, zoals de „Good Neighbour Councils" (Raad van Goede Buren) en „New Settlers League" (Bond van Nieuwe Australiërs), die onder rege- ringstoezicht werken en daadwerkelijke hulp verlenen aan immigranten, die in geestelijke of materiële nood verkeren, en het verenigingsleven stimuleren door het organiseren van uitvoeringen zoals muziek, dans, ballet, toneel enzovoort. In Sydney is onlangs opgericht een „All Nations Club", de eerste van die aard in Australië. Men kan er slechts lid van wor den tegen een behoorlijk entreegeld en een hoge jaarlijkse contributie, doch zij heeft het voordeel dat zij door een ballotage een waarborg biedt tegen ongewenste elemen ten. Verder zijn er over geheel Australië ver spreid Nederlandse verenigingen of clubs in alle grote steden. De ontwikkeling van dit verenigingsleven bevindt zich echter, gezien de betrekkelijk korte periode van de Nederlandse immigratie, in een jong stadium. Er zijn dus groeistuipen. Natuurlijk zijn er ook de kerkdiensten en de door de kerken georganiseerde ge zellige avonden. Zelfs de Australische ker ken bieden meer dan voldoende gelegen heid om aan zulke samenkomsten deel te nemen, doch alweer geldt hier, dat er in het binnenland Nederlandse gezinnen wo nen, die door de verre afstanden zelfs geen kans krijgen zo'n bijeenkomst bij te wonen. Daarmee wordt tegelijkertijd het pro bleem getekend, wanneer het er om gaat het alleenstaande jonge Nederlandse meis je naar Australië te laten komen. Ds. J. van der Bom, die voor de Refor med Church standplaats heeft in Sydney, gaf mij als zijn mening te kennen dat de enige verantwoorde wijze om Nederlandse meisjes naar Australië te laten komen, ligt in de emigratie van gezinnen met huwbare of spoedig huwbare dochters. Dergelijke gezinnen worden vlug genoeg in het Ne derlandse gemeenschapsleven opgenomen en de contacten tussen de jonge man en het jonge meisje worden dan op natuurlijke wijze gelegd. Vrijdagmiddag is onder grote belang stelling in het crematorium te Driehuis- Westerveld het stoffelijk overschot verast van de derde bestuurder van de „Willem Bontekoe", R. Meyers, die nog geen veer tien dagen geleden op 26-jarige leeftijd om het leven kwam in de Noordzee vlak voor de Nederlandse kust tezamen met de an dere bemanningsleden en passagiers. De baar, die bedekt was met kransen van de directie der K.L.M,, het corps vlie gers, de Federatie Vliegend Personeel, als mede van de K.L.M.-International Pilots Association en enkele bloemstukken, werd door K.L.M.-personeel naar de aula van het crematorium gedragen. Als slippendra- gers fungeerden commodore A. Viruly, vlieger Remmerswaal, boordwerktuigkun dige H. van den Ham en de telegrafist Bosman Jansen, terwijl de baar werd ge volgd door vliegers Van Eysen en Hout zagers, steward Van Buren en stewardess Van Jaarsveld. Achter de ouders en de jeugdige weduwe van de omgekomen vlie ger, volgden namens de directie van de K.L.M. de heer V. H. L. Dubourcq, gezag voerder De Ruyter van Steveninck alsmede vlieger Kirstens namens de International Pilot Association. In de aula betrokken de bemanningsle den op het podium de dodewacht ter weers zijden van de baar. Nadat commodore Viruly een kort woord had gesproken,' waarin hij de levensloop van Rudy Meyers schetste, daalde de kist onder de tonen van het avondlied „Ik wil u, o God mijn dank betalen". Dominee J. L. Mager, Her vormd predikant te Roermond, las de 72ste psalm en sprak enige woorden van troost tot de nabestaanden. De schoonvader van de verongelukte vlieger dankte voor de betoonde eer. De heer Viruly zei in zijn toespraak dat er wel iets verrassends moet hebben inge grepen in het lot van de „Bontekoe". Een fout van de uiterst bekwame gezag voerder moet als onmogelijk worden be schouwd. In het kort schetste de commo dore Meyers opleiding en zijn functie als verkeersvlieger, die hij pas acht maanden vervulde. Namens de directie van de K.L. M. en namens het Corps Vliegers betoonde hij zijn medeleven met de jonge vrouw van het slachtoffer, die het streven van haar man om verkeersvlieger te worden, altijd heeft gesteund. Ook zei spreker, dat zijn deelneming uitging naar de ouders, die voor de tweede maal een zoon hebben verloren. De commodore heeft de derde bestuurder Meyers gekend als een enthou siast werker, die zich altijd veel extra in spanning getroostte om zijn doel te be reiken". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moetan afrekenen. I)E ADMINISTRATIE. In totaal zullen 2632 firma's uit 24 lan den deelnemen aan de Najaarsbeurs te Utrecht, die van 7 tot en met 16 September wordt gehouden. Met 100 inzendingen geeft val is, verloren en vereenzaamd gaat voe- j Nederland een overzicht van zijn produc- len in een vreemd land". tle> zowel °P het §ebied van consumptie goederen als van productiemiddelen. Tot Spanningen Ik moge hier aan toevoegen dat de ver houding tussen de beide geslachten in dit land tot veel grotere spanningen en dra matische ontladingen pleegt te komen dan in Nederland. De zedenmisdrijven die de rechtbanken hier wekelijks te verwerken kragen, zijn verbijsterend in aantal. Zij il lustreerden de morele nood waarin een groot aantal jonge mensen verkeert en te vens de gevaren waaraan alleenstaande meisjes en jonge vrouwen bloot staan. De Australische regering heeft al bij de opzet van het immigratieplan begrepen dat het gemeenschapsleven onder de immi granten bevorderd diende te worden om De Nederlandse Vereniging van Pen sion-, Rusthuis- en Kamerverhuurbedrij ven heeft de minister van Financiën een brief geschreven over de omzetbelasting. Daarin wordt gezegd dat de belasting administratie de exploitanten van erkende pension- en ruisthuis-bedrijven voor de aanslag in de omzetbelasting nog steeds beschouwt als „fabrikanten van maaltij den". Dit moet als een zeer onwezenlijk en verouderd begrip worden beschouwd. De bedoeling van de jongste omzetbelas ting-herziening is mede om de middenstand enigermate te ontlasten. De genoemde be drijven moeten stellig tot de midden standscategorieën worden gerekend, omdat zij behoren tot de „maatschappelijks groe pering der zelfstandige risicodragende on dernemers in het midden- en kleinbedrijf op het gebied van handel, nijverheid en dienstverlening". Thans moeten de pension- en rusthuis exploitanten omzetbelasting betalen over dat gedeelte van de pensionprijs, dat be trekking heeft op de maaltijden. Voor 40 a 50 pet. van de omzet (de pensionprijzen) I de voornaamste afdelingen van de najaars beurs behoren de afdeling voor medische instrumenten, pharmaceutische producten en laboratorium- en bedrijfstechnische apparaten, de afdeling voor kantoorma- chines en kantoormeubelen en de. afdeling intern transport. Wat de buitenlandse deelneming aan gaat: West-Duitsland komt op de eerste plaats met 627 inzendingen, Groot-Brit- tannië met 259 inzendingen op de tweede en Amerika op de derde plaats met 103 in zendingen. Verder zijn vertegenwoordigd Zwitserland met 96, Frankrijk met 75 en België met 62 inzendingen. Tenslotte zijn er inzendingen uit Canada, Marokko, Span je, Ierland, Zweden, Denemarken, Noorwe gen, Finland, Lichtenstein, Hongarije, Pa kistan en Japan. De voorzitter van de raad van beheer, mr. W. H. Fockema Andraee, sprak op een persconferentie de verwachting uit dat deze 63ste beurs fleurig zal kunnen wor den. De jaarbeursentourage heeft door de nieuwe Margriethal belangrijk gewonnen. Een omgeving, welke is opgefrist, pleegt bevorderlijk te zijn voor een prettige sfeer voor zakelijk contact. De jaarbeurs heeft haar einddoel in het bouwprogramma nog lang niet bereikt. „Achter onze nieuwbouwpolitiek staat ons vertrouwen in de blijvende waarde van dit instituut. De jaarbeurs, in ons land een nauwelijks gesubsidieerd, vrij, parti culier instituut, is conjunctuurgevoelig en voor haar financiering zeer afhankelijk van de graad van haar bezetting. Haar nieuwbouw wordt in hoofdzaak door le ningen gefinancierd". „Wij zien thans bij deze 63ste jaarbeurs, dat zich een ontwikkelingsproces voltrekt. Vele bedrijven in ons land plachten aan de beurs deel te nemen met een kleine stand, in hoofdzaak of uitsluitend als punt van contact met hun Nederlandse klanten. Niet wéinigen onder dezen vragen thans meer ruimte omdat zij door de jaarbeurs contacten met buitenlanders willen trach ten te verkrijgen. Onze industrie moet ex porteren; men wil pogen dit via de natio- wordt aangenomen, dat deze de voeding nale beurs de ^twikkelenmet alle aan betreft. Afgescheiden van de vraag of dit percentage geheel juist is, moet in elk geval ernstig betwist worden of de hier besproken middenstandsgroepen als „kleine fabrikanten" mogen worden aangemerkt. Aangezien de belastingen zwaar op deze bedrijven drukken, zo wordt in de brief gezegd, vraagt de vereniging de minister van Financiën een aanschrijving aan de inspecties der belastingen te doen uitgaan, waarin wordt bepaald, dat voor de voe dingsartikelen de exploitanten van pen sions en rusthuizen niet meer zullen wor den beschouwd als „kleine fabrikanten", doch als „kleinhandelaren", waardoor zij vrijgesteld zullen zijn van omzetbelasting. dacht zal de jaarbeurs met haar deel nemers de techniek van werken om hier maximale resultaten te verkrijgen dienen te verbeteren. Het gaat hier om belang rijke nieuwe ontginningen". „Wij zien ook dat bedrijven," aldus de spreker, „welke thans volbezet zijn, op de jaarbeurs willen blijven komen, maar dan vaak met een (tijdelijk) kleinere stand. Van belang is dat men prijs stelt op de continuïteit zijner deelneming. De waarde van deze continuïteit spreekt des te ster ker, nu als gevolg van de voortgaande li beralisatie van het handelsverkeer, door de verruiming der betalingsmogelijkheden veel meer buitenlandse artikelen op de Ne- De nog steeds groeiende belangstelling i van buitenlandse kopers voor de Utrechtse Jaarbeurs heeft de directie j van dit instituut aanleiding gegeven,, op de komende Najaarsbeurs, die Dins- i dag haar poorten opent, een proef te nemen met een nieuwe faciliteit. Krijgt een exposant bezoek van buitenlanders, wier taal hij niet of niet voldoende machtig is, dan kan hij via de huis- telefoon een tolk ontbieden. Deze tol- ken kunnen niet alleen assisteren bij het onderhoud tussen exposant en klant, maar zij weten tevens de weg in de doolhof van voorschriften en mogelijk- heden voor de export naar het buiten- j land. Een stukje service, de Nederlandse handelstradities waardig, dat stellig stimulerend zal werken op het aantal uitvoer-transacties ter beurze! i Wat de emigratie naar Canada aangaat, had men voor dit jaar een streefgetal van 20 tot 22.000 emigranten, zo deelde de Ne derlandse landbouw- en emigratie-attaché in Ottawa, dr. ir. A. S. Tuinman, die tijde lijk in ons land is, tijdens een onderhoud met een ANP-redacteur mede. Hij zeide echter te verwachten, dat er dit jaar on geveer 17.000 Nederlanders zullen emigre- De plaatsingsmogelijkheden waren voor 1954 niet zo gunstig beoordeeld als het voorafgaande jaar, maar de reactie daarop in Nederland veroorzaakte een kleiner aantal emigranten ofschoon er werkelijk wel meer geplaatst konden worden. Gezonde economie De heer Tuinman noemde het tekort aan plaatsingsmogelijkheden in een aantal be roepen van tijdelijke aard. De economie van Canada is in wezen gezond. Zij rust op drie belangrijke pijlers: de houtproduc tie en alles wat daarmee verband houdt, de mineralen (ertsen, olie, enzovoort) en de tarwe. Belangrijk is het voor de emigrant zich vroeg in het jaar te melden. Zij dienen in de meeste gevallen vóór eind Juni in Ca nada te zijn. Als zij niet op tijd in Canada komen en de vorst en de sneeuw invallen, dan zullen zij vaak grote moeilijkheden hebben. Zij vallen dan nog niet onder de sociale voorzieningen, al zullen er dan in elk geval wel zekere maatregelen worden genomen die emigranten te helpen in uiterste nood. Het geldt niet voor allen, zo kunnen melkers ook in de winter zeker worden geplaatst. Voor het volgend jaar zijn met de Cana dese autoriteiten nog geen afspraken ge maakt. Men zal eerst afwachten of er in meer of mindere mate sejzoenwerkloos- heid zal komen. De emigratie blijft open. Voorlopig zullen de richtlijnen van het vorig jaar worden gevolgd. Verwacht wordt, dat dezelfde groepen emigranten zullen worden toegelaten. Ook in verband met de immer veel tijd vragende adminis tratieve procedure is het goed, dat men daarmee al gereed is. SYDNEY (Reuter) De tweede secre taresse van de Franse ambassade te Can berra, mevrouw R. M. Oilier, is te Noumea op het eiland Nieuw-Caledonië, een Franse bezitting, gearresteerd op beschuldiging \Tapernstige inbreuk op veiligheidsbepa- 'lirtgen. Zij is per schip op weg naar Frank rijk voor berechting. Volgens Franse amb tenaren te Parijs was zij slechts op de hqogte van gegevens van minder belang. De arrestatie geschiedde op grond van een getuigenis van de gedeserteerde Rus sische diplomaat Petrov en diens echtge note voor de Australische koninklijke com missie voor onderzoek naar communisti sche spionnage, waarvan het bewijsmate riaal ter beschikking was gesteld door de Franse regering. Volgens Petrov heeft „Olga" (mevrouw Oilier) de Russische geheime dienst in Australië inlichtingen verstrekt over wa penzendingen naar Indochina. Petrov had deze gegevens doorgezonden naar Moskou. De 46-jarige Rose Matie Oilier is onder scheiden wegens moed in de ondergrondse tijdens de oorlog. Haar man, ook een diplo maat, is enkele jaren geleden overleden. Zij werd door haar collega's beschouwd als een scherpzinnige diplomate. Vrijdagmorgen is te Brugge overleden de 54-jarige Vlaaimse toneelschrijver en ro mancier Willem Putman, die vooral na de jongste oorlog, onder het pseudoniem Jean du Pare successen oogstte met zijn volks romans. Putman was lenige tijd als toneel criticus verbonden aan de „Nieuwe Rot terdamse Courant". Zoals U misschien reeds bekend Is, heeft een groot concern er bezwaar tegen gemaakt, dat wij de sedert vele jaren door ons gevoerde naam A. en C. (Apart en Correct) nog langer gebruiken. De hierover voor de Rechtbank te Haarlem tegen ons gevoerde procedure is helaas niet in ons voordeel uitgevallen. Na rijp beraad hebben wij gemeend van hoger beroep te moeten afzien. Daarom hebben wij onze naam gewijzigd in: Wij vertrouwen dat U van deze naamsverandering goede nota zult willen nemen. Hoogachtend, APART EN KORREKT Grote Houtstraat 12 - Haarlem De Recordphone (tape-recorder) brengt U Uw leraar en zijn Engelse -fnedewerkers thuis. De methode gaat uit van een actief taalgebruik. Grammaticale moeilijkheden worden niet theoretisch uitgera feld maar onmiddellijk opgenomen in de opbouw van Uw vaar digheid in het spreken. DE RECORDPHONE stelt U In staat: Uw lessen zo vaak te horen als U wenst. Onbeperkt eigen opnamen te maken, zodat U Uw uit spraak kunt verge lijken. De beste eigen op- name ter correctie in te zenden. Uw vaardigheid in het spreken actief te beoefenen en te laten corrigeren. De recordphone methode is inderdaad uniek en ideaal Mondeling onderwijs en mondelinge correctie Levendige oefeningen en urenlang privéles voor normaal lesgeld (ƒ12.per maand). De recordphone wordt U in huur gegeven. VRAAGT toezending van onze prospectus H.E. en/of demonstratie zonder enige verplichting Uwerzijds bij ZIJLWEG 265 - HAARLEM (post Overveen) - TELEFOON (K.2500) 18567 Orthopaedisch Instrumentmaker. Alle soorte Steunzolen Kunstledematen. Door H.H. Doktoren erkend Gedipl. Pedicure Gasthuisvest 17 a19 Haarlem. Tel. 18505 derlandse markt worden aangeboden." „Wij bouwen met overtuiging verder, ook al beseffen wij, dat het niet gemakke lijker wordt", aldus spreker. „Juist nu het bedrijfsleven na de oorlog Nederland ge holpen heeft aan werk en aan welvaart, aan geloof in eigen kracht en aan achting in de wereld. Juist daarom moet dat be drijfsleven in al zijn geledingen nu hard blijven en als zijn doel voor ogen houden het versterken van ons zakelijk potentieel binnen en zeker niet minder buiten onze grenzen en zich verre houden van het energieverlies, dat het gevolg is van kra keel over in wezen minder belangrijke za ken," aldus mr. Fockema Andreae. De directeur van de Jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit, deelde mede dat de Najaars beurs 1954 aanzienlijk groter is dan die van het vorig jaar. Zij beslaat een netto expositieruimte van 34.000 vierkante me ter. OFFICIëLE PUBLICATIE BIJDRAGEN IN OORLOGSSCHADE Het ministerie van Financiën herinnert de belanghebbenden eraan, dat boven de ge wone bijdragen in oorlogsschade aan be- drijfsuitrusting, berekend naar het prijspeil van 9 Mei 1940, volgens bepaalde richtlijnen op verzoek van de belanghebbende aanvul lende bijdragen worden verleend ingevolge artikel 72 van de Wet op de Materiële Oor logsschaden Dergelijke verzoeken dienen vóór 1 Octo ber 1954 te zijn ingediend. De verzoeken kunnen bij eenvoudige brief, onder vermelding van naam en adres ,van de aanvrager, plaats, waar de schade is geleden, en zo mogelijk van het nummer, waaronder de schade is geregistreerd, wor den gericht tot: 1. de directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, Hooftskade 1 te 's-Graven- hage voor uitrusting en inventaris van land- of tuinbouwbedrijven; 2. de bevoegde schade-enquête-commissie voor uitrusting en inventaris van andere bedrijven. van opticien L. NIEUWSTRAAT 789 Tel. 6321 ZIT- en SLAAPKAMER ge vraagd, met volledig pension voor 4 dagen in de week, in Velsen-Zuid, Driehuis of IJmuiden-Oost. Br. L 3089. HEEL HUIS agb. in Haarlem m. tuintje, gevr. in IJm. huis m. 3 sl.kamers huiskam. keu ken, enz. Brieven L 3102 ZONNIG VRIJ HUIS huur f 6.25 ruilen v. liefst nieuw bouw, iets duurder geen be zwaar, ook in V.-N. of Be verwijk. Brieven L 3094. WONINGRUIL. Aangeb. flat Lange Nieuwstr. Gevr. één gezinswoning in Driehuis of Velsen-Z. Brieven L 3095. MUZIEKLESSEN. Piano en viool. Lies Dekker, gedipl. lerares (Staatsdiploma's). IJmuiderstraatweg 167, tel. no. 4196 IJm. HELENA HUBBELING, le rares piano (Staatsdipl.) Aan gifte nieuwe leerl. Dr. Kuy- perlaan 37, Velsen. Tel. 6366. AUTORIJSCHOOL „ROOT- RING". Les met Volkswagen. Verhuur zonder chauffeur. IJsselstraat 49. Tel. 5050. MEISJE gevr. voor halve da gen of werkster voor 3 och tenden per week. Mevr. Pon- cin, Molenstraat 6, Santprt. FL. DAGMEISJE gevr. van 7.30 tot 5 uur. Aanb. Maan dag De la Reystraat 6. Voor direct gevr. BEKW. BLOUSE- en JAPONNEN- STIKSTERS voor thuiswerk. Werk wordt gehaald en ge bracht. Aanmelden N. H. v. Leeuwen, van Dalenlaan 14, Santpoort Stat. NET MEISJE gevr. goed loon. Mevr. van Beelen, Lin- naeusstraat 2, IJmuiden. HUISHOUDSTER gevr. in gezin 2 pers., vrije zit-slaapk. te Driehuis. Brieven L 3098. NETTE HUISHOUDSTER gevr. Brieven L 3100. leVIOLISTE gevr. The Light- strings Fazantenlaan no. 18, IJmuiden-Oost. FLINKE WERKSTER voor 2 a 3 dgn. p. week. Onder opg. v. ref. aanmelden Terrasweg 59, Santpoort, tel. 7052. Zonn. ZIT-SLAAPK. aangeb. in Driehuis m. voll. pens. Br. L 3104. Hoofd Chr. Kleuterschool zoekt te Velsen-Noord, gest. ZIT-SLAAPKAMER m. vrije keuken, of zit-(en)slaapka- mer met gebruik warme maaltijd, per 1 Oct. a.s. Mej. E. H. Vlaanderen, Fabritius- laan 32, Hilversum. Heer, b. b. h. h. zoekt ZIT- SLP.K. gemeub. en gestoff. zonder pens. Brieven L 3096. PENSION met vrije kamer aangeb. voor net heer te Driehuis. Brieven L 3097. BOVEN DUPLEX aangeb., bevatt. kam., slaapkamer, woonkeuken, badcel te Vlaardingen. Gevr. woning te IJmuiden. Inlicht, van Leeuwenstr. 21, IJm. WONINGRUIL. Agb. ben. flat, Moerbergpl. 4 k., keu ken, douche, fl. kelder, vrij uitzicht, voor vrij huis in IJm., geen Oud-IJm. Brieven L 3101 MOD. BOVENWONING agb. te Haarlem, bev. kamer en suite en 3 sl.k. ev. eengezins woning te Deventer. Gevr. moderne woning te IJmui den. Geen flat. Br. L 3099. BEN. DUPLEX ruilen voor flat ben. of le etage. Brieven L 3103. AUTOBOX TE HUUR, gele gen bij de de Noostr. Te bevr. Lorentzstr. 66, IJm.-O. geven U 100% Betrouwbaarheid Speciale Dieselolie, Marine-olie. Cylinderolie, Auto-olie. Alle Spuitvetten. voor aile soorten scheepsmotoren Rederij, Machinefabriek en Technische Handel TRAWLERKADE 59 - IJMUIDEN TelefooD 4391 na 6 uur n.m 4117 Half September aanvang dag- en avondcursus Manicure en Schoonheidsspecialiste voor het laatste examen - onder staatstoezicht - slaagden alle leerlingen. HELENA H. BEGEMANN Middenlaan 9 - Haarlem-Z. Tel. 34857 TROMPSTRAAT 10 IJMUIDEN KI. 4 p. WAGENTJE Morris 8 te huur, p. dag en p. week. Vechtstraat 101, IJmuiden. UW KUNSTGEBIT STUK? Rep in 1 uur gereed. H. Oli vier, Acaciastraat 16, achter Ziekenhuis. Spec, rep-inr. Ook Mnd, Woensd. Vrijd.av BOILER te koop, 25 L, merk Inventum. Krijnen, Driehui- zerkerkweg 87. Driehuis. Tel. no. 5736. MEISJESFIETS te k. 8-12 j. m. lamp en damesframe. Spaarnest. 33, IJmuiden-O. KAPT. MOBYLETTE te k. Moerbergplantsoen 151. IJm. BAKFIETS te koop f 30. De Ruyterstraat 53. Gr. vierk. emaille KACHEL f 20. M. K. Hofstedestr. 4, IJmuiden. WIJ VERHUREN: tafels, stoelen, glaswerk, servies goed, ToneeJdecoraties, ge luidsinstallatie met moderne platen, bedden, ledikanten en dekens, naai- schrijfma chines. Eerste IJmuider Ver- huurinrichting. Trompstr. 35 Tel. 4273. SCHOENEN VERGROTEN - VERBREDEN f 1.25 p. paar. G. Oldenburg, Lagersstr. 14. Tel. 5753, IJmuiden-Oost. Kousen Reparatie! Mevrouw Visser, Tasmanstr. 4, v/h Dirk Hartoghdwarsstr. IJm. TE KOOP: duo v. motor en bromfiets f 20. Brandwijk, Kennemerlaan 155, IJm. DAMESFIETS te koop, als nieuw, compl. Irissenstr. 2, Santpoort. 3 VOLKSWAGENS 1950 in prima staat, f 2i50 pér stuk. Tel. Santpoort 8550. TE KOOP: pracht accordeon 80 bass., Palo Soprani, nw. Philips radio m. garantie en dubbel gasstel m. plaat. Tor- ricellistraat 35, IJm. TE KOOP: 1 haardkachel, 1 smeedijzeren lichtkroon. Ra demaker, Thorbeckelaan 12, Velserbeek. Dubbele BROEDKOOI met pop te koop. Gulikerstr. 12, IJmuiden. STRANDHUISJE te koop f 250. Strand tussen de pie ren. Strandhuisje no. 8. SPARTA BROMFIETS te k. met licht en verende vork f 140. Al. Bellstraat 77, IJm. 4 PERS. WAGEN te koop, merk Morris Ten in pr. con ditie, loopt 1-13 weg. aan schaffing grotere. Gerard Doustr. 35. Zaterdags na 6 u. IJmuiden-Oost. TE KOOP: gr. eiken uit- trektafel, broedmachine ge schikt voor pl.m. 60 eieren, 4 prima fauteuils en stoe^pn. Te koop gevr.: goed spelende radio's. Fransens, v. d. Zwaag straat 18, IJmuiden-O. Pr. BROMFIETS, Kaptein Mobylette f 235. Fransens, v. d. Zwaagstraat 18, IJm.-O. Tel. 6338. TE KOOP OF TE RUILEN: damesfiets, meisjesfiets lft. 8-10 j., voor jongensfiets 7-8 j. Sav. Lohmanl. 11, Velsen. 2 pers. OPKLAPBED met Java kapok matras f 50, gras- maaimachine f 20, trapnaai- machine in prima staat f 90. Rijksweg 324, Santpoort D.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3