Tien jaar geleden: Dolle Dinsdag NEDERLANDERS!! Eén etmaal lang lonkte de vrijheid lüiil Agenda voor Haarlem Kamerleden gaan Nederlandse industrieën bezichtigen DE BEVRIJDING IS NABIJ!! BALLET BEWEGINGS LEER „Blunder van Breda" bracht wilde vreugde en bittere ontgoocheling Van der Hoogt-prijs voor G. v. d. Graft Dans-academie MARTIN Problemen als investeringskapitaal scholing en afzet worden doorvorst Vier jongens gingen het zeegat uit De roes begint De psychologische achtergrond tampons Noodlottig optimisme Opdracht voor Henk Badings In Haarlem De NSB en de crisis Ouders een maandlang onnodig in ongerustheid Jeugd bracht 55.000 voor vluchtelingen bijeen ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 Dolle Dinsdag tien jaar geleden. Klaar en scherp, of het gisteren gebeurd is, staat het beeld ons voor ogen: een beeld van wilde vreugde, van onbeschrijflijke verwarring, van bittere ontgoocheling tenslotte een beeld dat onuitwisbaar in ons geheugen gegrift is. Is het wel nodig, dat alles weer eens op te halen, opnieuw te herinneren aan die korte koortsroes, die vrijwel iedereen meegemaakt heeft en waarbij dus niemand meer „stil staat"? Of is het misschien juist nodig en nuttig, af en toe om te zien naar de jaren die achter ons liggen en ons even scherp bewust te worden van de gemaakte fouten? Zo ja, dan is „Dolle Dinsdag" daartoe bij uitstek geschikt, want op die vijfde September 1944 zijn er bijzonder leerzame fouten begaan en niet alleen door „Londen maar door ons allen. Het begon allemaal zo rooskleurig. Eerst, begin Juli, de invasie in Normandië, gevolgd door zes weken van plaatselijke gevechten zonder veel terreinwinst of perspectief. Maar bezet West-Europa, leeg geroofd en moegetobd, was vol goede moed, .vol ongemotiveerd optimisme ook. En toen dan ook tenslotte de grote doorbraak kwam, spoelde mèt Hitiers militaire machtsapparaat, ook de laatste reserve der onderdrukte volken weg: iedereen was wild van vreugde en zelfs de ergste zwart kijkers waren er van overtuigd, dat de be vrijding van ons land nog slechts een kwes tie van dagen, hoogstens weken was. En de feiten schenen hen in het gelijk te stellen, want nadat op 23 Augustus Parijs gevallen was, volgde Zondag 3 September Brussel, terwijl de nazihorden, volkomen gedemo raliseerd, op gestolen fietsen en boeren karren over onze wegen bolderden om zo snel mogelijk „Heim ins Reich" te komen. Ziet u ze nog voor u, die eens zo trotse ver tegenwoordigers van het Herrenvolk op hun haastige retour, minzaam nagegrinnikt door de verdammte Hollander? En toen kwam, Maandagavond, de klap op de vuurpijl: Breda was bevrijd! Alle hooggestemde verwachtingen ten spijt wilde niemand het geloven; dat kón immers niet het moest een gerucht zijn, ver spreid door de hemel weet wie en waartoe en natuurlijk volkomen uit de lucht ge grepen. Maar al spoedig kwamen er be vestigingen van clandestiene radio-luis teraars: de BBC (Nederlandse sectie) had het „zelf" gezegd in de avonduitzending van kwart voor twaalf. Nu was er geen twijfel meer mogelijk; als een wervelwind joeg het grote nieuws door stad en land en nog diezelfde nacht kwam het op vele plaatsen tot spontane reacties: ondanks spertijd en duisternis stroomde men samen op straten en pleinen om met een handdruk, een schor Wilhelmus soms, lucht te geven aan de blijde verbijstering die nog vergroot werd toen men vernam, dat Radio Oranje Maandagmiddag omgeroepen had dat de Amerikanen al bij Maastricht waren. Wel was dit laatste bericht niet zo „offi cieel" als dat omtrent de bevrijding van Breda Radio Oranje vermeldde uitdruk kelijk, dat het uit Duitse bron kwam en nog niet door SHAEFF bevestigd was, maar uit het feit dat de militaire censor het had ADVERTENTIE laten passeren leidden velen af, dat ook dit juist moest zijn. Zo brak, in een roes van onstuitbare feestvreugde, Dinsdag 5 September aan Dolle Dinsdag. Aan geruchten en sensaties was reeds in de eerste morgenuren geen gebrek: Mussert en alle andere NSB-bon- zen waren gevlucht, de stations in de grote steden werden belegerd door bibberige kameraden en kameraadskes, van eenzelf de verlangen vervuld en de Geallieerden maar oprukken in sneltreintempo! Rot terdam was al gevallen en nu ging 't via Den Haag en Lisse op de hoofdstad af, waar de Amsterdammers al rijen dik langs de Haarlemmerweg stonden om de bevrij ders met bloemen en tranen in te halen! Elders, aan de rand van de steden en dor pen, dezelfde pathetische taferen, de zotste situaties. Overal wapperde de vaderlandse driekleur, Duitse politiemannen helpen het verkeer regelen bij de uittocht der feest gangers en op Amsterdams stadhuis con- fei'eerden de leiders van Vrij Nederland reeds met het stadsbestuur over de nade rende bevrijding. Maar wat er kwam, geen Geallieerde legers, en langzamerhand be gon men te beseffen, dat er iets niet klopte met het goede nieuws, dat overigens in de middaguitzending van Radio Oranje nog eens bevestigd was. De letterlijke tekst van dit radiobericht luidde: „Volgens de offi ciële berichten hebben Britse troepen ooooooóooooooooc50oooogoooooooooooocoocx>x)oooocxdooooooc)oo Het onjuiste BBC-bericht over de be vrijding van Breda (zie nevenstaand artikel) is wel de hoofdoorzaak, maar niet de enige aanleiding tot „Dolle Dins dag" geweest. Dit blijkt uit een scriptie, enkele jaren geleden door een Leidse student samengesteld naar aanleiding van een uitgebreide enquête omtrent de gebeurtenissen en geruchten in de Sep temberdagen van 1944. Dit stuk herin- nert eraan hoe er, door de wilde terug- tocht van de Duitse troepen, de radio- 8 boodschap van Eisenhower aan de ha- venwerkers en spoorwegmannen van Rotterdam om zich „gereed te houden", en een menigte van andere „goede voor- 8 tekenen", in bezet Nederland een span- ning was ontstaan die zich noodzake- '.ijkerwijs in de wildste geruchten moest 8 ontladen. „Er kan in het individu of ook in een gans volk een innerlijke g spanning heersen, die zo hoog stijgt, dat 8 men het bijna-bereikte doel reeds be- g reikt acht. Men praat erover, maakt 3 veronderstellingen die weer als berich ten worden doorgegeven totdat tenslot- g te het gerucht de spanning oplost", al- g dus een conclusie en iets dergelijks vormde stellig de psychologische achter grond van de massa-hysterie direct vóór en op de Dolle Dinsdag. Hoe sterk deze impuls was blijkt uit de houding van de Nederlandse gevangenen die naar Duitsland weggevoerd werden, wier geloof in de aanstaande bevrijding ook na Dolle Dinsdag onwankelbaar bleef. Vele van deze gevangenen, waren er tot het einde van de oorlog rotsvast van overtuigd, dat ons land in Septem ber bevrijd was. xoooooooooocooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocooa De Prins richtte zich vervolgens persoon lijk tot het ondergronds verzet en daarna las ik een boodschap aan het Nederlandse volk voor, waarin letterlijk verklaard werd: Het uur der bevrijding, waarop Nederland volkomen onzichtbaar sterk absorberend hygiënisch voor de moderne vrouw ZATERDAG 4 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Anastasia", Toneel groep „Theater", 8 uur. Concertgebouw: ,,'n Fijn span", Toneelgezelschap Johan Kaart, 8 uur. Frans Hals: „De rode Pimper nel", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Mexi caans goud", 18 j.. 7, 9.15 uur. Luxor: „De rode speer". 14 j.. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het duel met de duivel", 14 j., 7 en 9.15 uur. City: „Michel Strogoff, de koerier van de Czaar", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Minerva: „Wa renhuis op stelten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 6.40 en 9.15 uur. ZONDAG 5 SEPTEMBER Zuiderkapel, Zuiderstraat: Ed. W. Pera, 10 en 5 uur. Jeugdsamenkomst, 8 uur Stadsschouwburg: „Anastasia", Toneelgroep „Theater", 8 uur. Concertgebouw: ,,'n Fijn span", Toneelgroep Johan Kaart, 8 uur. Frans Hals: „De rode Pimpernel", 14 j., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mexicaans goud 18 j., 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Luxor: „De rode speer", 14 jr., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De gevangene van Zenda", 14 jr., 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. Roxy: „Het duel met de duivel", 14 jr., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Michael Strogoff, de koerier van de Czaar", 14 jr., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Warenhuis op stelten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Paljas", 18 jr., 11 uur; „The Robe", alle leeft., 1.30, 4.15, 6.40 en 9.15 uur. MAANDAG 6 SEPTEMBER Gebouw „Zang en Vriendschap", Jans straat: bijeenkomst van „De Grotere We reld", 8 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss comité, bijeenkomst, 8 uur. Frans Hals: „De rode Pimpernel", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mexicaans goud", 18 jr., 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Luxor: „De rode speer", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De kus van een dode", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „Michael Strogoff, de koe rier van de Czaar". 14 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lili", alle leeft. 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 1.30, 4.15, 6.40 en 9.15 uur. Breda bereikt; volgens niet-officiële berichten zijn zij inderdaad reeds veel ver der in Nederland doorgedrongen." En dan komt tenslotte tegen de avond de tragische ontgoocheling. Treurig en ver bitterd aanvaarden de uitgelopen duizen den, de reeds half-verwelkte bloemen voor de bevrijders nog in de hand gekneld de tocht naar huis, terug in de wanhoop, de angst en de ontbering. Het is een geluk, dat zij op dat ogenblik niet vermoeden wat hun nog te wachten staat in de komende hongerwinter. Slechts één vraag kwelt hun de komende dagen, een vraag die feller nijpt dan al hun andere noden: „Waarom zond Londen de „leugen van Breda" in zee?" Om ons getergde volk nog dieper in de ellende te storten? Om de vijand te mis leiden? Om andere redenen van hoge poli tiek of strategie? Men komt er niet uit, kan zich geen redelijke verklaring voor deze blunder denken en wrokt zoals men nog zelden gewrokt heeft tegen de regering in Londen, die bovendien verzuimt de flater dadelijk te dementeren. Woensdagmiddag 6 September meldt Radio Oranje: „Omtrent het geallieerde offensief in Nederland zijn geen nadere officiële berichten ontvangen" waaraan nog wordt toegevoegd: „Het is mogelijk dat verdere offensieven van de hoofdmacht der Geallieerden nog enige tijd op zich zullen laten wachten." Dan komt, op 10 Septem ber, in een uitzending van Robert Kiek, de ontnuchterende erkenning: „Geallieerde troepen hebben nog nergens de Nederland se grens overschreden." Daarna: stilzwijgen of vaagheden, totdat Vrijdag 15 September eindelijk en nu naar waarheid! de bevrijding van de eerste Nederlandse stad, Maastricht, ge meld kan worden. Maar over de „vergis sing" van Breda geen woord! Pas veel later in September 1946 heeft dr. L. de Jong, een der medewerkers van Radio Oranje en thans directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie hieromtrent opheldering gegeven in „Nederland in oorlogstijd", het orgaan van zijn instituut. Daarin zegt hij onder meer: „Men dient in het oog te houden dat, wat de vrije volken betreft, de onderschatting van 's vijands weerstandsvermogen en het „over-optimisme" geenszins beperkt bleven tot het grote publiek. Zelfs of misschien moet ik schrijven: juist in de hoogste mili taire kringen der geallieerden werd de situatie (in de Septemberdagen voor dolle Dinsdag) onjuist beoordeeld. Toen ik Zon dagmiddag 3 September op het kantoor van Radio Oranje terugkeerde, leek de climax gekomen. De Political Intelligence van het Foreign Office had meegedeeld dat er aan wijzingen waren dat de Duitsers Nederland ontruimden. „De Rotterdammer" opende de uitzending met het voorlezen van een boodschap van de Koningin, waarin zij meedeelde dat Prins Bernhard benoemd was tot bevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten. zolang gewacht heeft, is nu nabij." „Maandagmorgen had het Engelse War Office de Nederlandse verbindingsdienst laten weten dat de Engelse voorhoede zich in de buurt van Breda bevond. Het betrof hier een lichte gemotoriseerde verkennings eenheid, die zeer snel rechtsomkeert had gemaakt, maar dat wist men in Londen nog fjy 2 ff- i Jjr mi Vijf September 1944. Ook het Herrenvolk kiest het hazenpad en daartoe wordt alles wat maar rijden wil, „gevorderd". Mussert, die met zijn bekende grondig heid nooit iets gedaan had om zijn volge lingen, dan wel hun vrouwen en kinderen eventueel naar het „veilige" Duitsland te kunnen evacuëren, redde zich de huid door spoorslags op dienstreis naar Almelo te gaan zogenaamd in opdracht van de Duitsers. Blokzijl, De Ranitz en Van Huut moesten plotseling, ook al „lm Auftrag", naar Groningen en verscheidene andere kopstukken uit de partij waren eveneens toevallig sinds Maandagavond „de stad uit", zodat de hevig ongeruste gewone NSB'ers, die er ook van tussen wilden, zich plotseling van hun ganse leiderschaar be roofd zagen. In arren moede zijn zij toen maar op eigen gezag de stations gaan be stormen om nog een goed heenkomen te zoeken en waartoe dat leidde, hebben wij met eigen ogen kunnen aanschouwen. En eerlijkheidshalve moet er aan herin nerd worden, dat sommige NSB'ers ook in die critieke dagen volgens het bevel van Mussert op hun posten bleven, doch dit v/aren grotendeels de kleine mannetjes. Vrijwel alles wat tot de „gezagsdragers" gerekend kon worden was althans enkele dagen „met vacantie" gegaan veelal vergezeld door uitpuilende koffers met lijf tocht en kostbaarheden. Voor het vertrou wen in de „leiding" was dit vrijwel de ge nadeslag. Wel wist Mussert een deel van zijn geschokte prestige te herstellen door direct na Dolle Dinsdag met veel vertoon van bravour het land af te reizen en zich bij de Slag om Arnhem zelfs in de voorste linies te wagen, maar het volstrekte gezag ondermijnd als het was door de niet. Trouwens, dat daar berichten binnen- intrigues van Feldmeyer, Van Geelkerken kwamen over bewegin gen van verkenners als waren dat mededelingen omtrent de hoofdmacht, tekent wel de stemming, die in die dagen op de Geallieerde Stafkwar tieren heerste: meege sleurd door het optimis me had vrijwel iedereen zijn reële kijk op de zaken verloren. Toen de chef van de Nederlandse regerings voorlichtingsdienst in Londen die Maandag avond het bericht van Breda hoorde, wilde hij het direct doorgeven aan het A.N.P. Premier Ger- brandy vroeg hem, dit in zo voorzichtig mogelijke termen te doen. Overi gens kon geen enkel be richt verspreid worden zonder de militaire cen sor gepasseerd te zijn. Helaas, toen de censor het bericht („Naar in Nederlandse regerings kringen verluidt, hebben de Geallieerde legers Breda bereikt") voorge legd kreeg, dacht hij, dat onze regering eigen in formatiebronnen had, terwijl wij er op ver trouwden, dat de censor het bericht zo nodig zou tegenhouden op grond van z ij n informaties. Maandagavond 10 uur werd aldus Breda „be vrijd," aldus het relaas van dr. De Jong. De BBC verspreidde het bericht in twee dozijn talen: de Home Service onderbrak zijn progTamma en speelde het Wilhelmus en premier Gerbrandy verwel komde in een radiotoespraak, waarin hij wijselijk de plaatsnaam Breda verzweeg, de Geallieerde troepen op Nederlandse bodem. Het zaad voor dolle Dinsdag was gelegd hoeveel storm zou het doen oogsten Twee dagen later is het Herrenvolk van de schrik bekomen en beginnen de repré sailles. In de Cronjéstraat wordt een 41- jarige Haarlemmer door een Duitse soldaat neergeschoten. Een bekend ingenieur uit Heemstede, van zijn bed gelicht en ont voerd, wordt teruggevonden voor het Huis met de Witte Beelden aan de Wagenweg, vermoord. Twee jongens uit Bennebroek en Haarlem-Noord worden, naar het heet wegens vervoeren van munitie, neerge schoten. Bijna elke dag brengt nieuwe verschrik kingen, gruwelen, wraakoefeningen. Zo gaat ook Haarlem, na de verstoorde illusie van 5 September, de droevige laatste oorlogswinter in. De Lucie B. en C. W. vain der Hoogt-prijs is toegekend aan Guii'lteume van der Graft (pseudoniem vain W. Barnard) voor zijn in 1953 verschenen gedichtenbundel „Vo gels en vissen". De Mij. der Nederlandse Letterkunde heeft de prijs voor meesterschap toege kend aan dr. M. Schonfeld, de belangrijk ste levende beoefenaar van de naamkunde in Nederland. Benoemd werden: tot erelid: de heer Fr. Oudsohams Dentz,. Tot gewoon lid: dr. G. J. Aailders, dr. A. Alberts, I-I. Algra, dr. L. Alma, prof. Hendrik Andriessen, Elisa beth Augustin, prof. dr. Th. P. van Baa- ren, prof. dr. A. G. H. Baohrach. dr. J. S. Bartstra Jr, dr. J. Bax, A. den Besten, L. P. J. Braat, Rico Bulthuis, dr. E. A. Cohen, dr. mr. F. J. Duparc. dr. Mia I Gerhardt, prof. dr. L. Gesohiere, J. Kamerbeek, prof. dr. A. G. van Kranendonk, dr. G. J. ter Kuile, prof. dr. L. Kuikeniheina, dr. A. van Marken, dr. S. G. W. van der Meer, dr. A. J. de Mooy, prof. dr. C. W. Monnieh, dr. G. W. A. Panhuysen, mr. F. D. Pauwels, Hans Redeker, mevr. dr. S. C. Rechtdoor zee Greup-Roldanus, mr. M. Rooy, mr. J. C. van Schaigen, .JVÏaarten Toonder,, mr. H. F. Wijnman, ds. Jan Wit, dr. R. K. J. E. An- tonissen, dr. F. J. du Toit Spies, dr. Ro salie L. Colie, prof. dr. Henri S. Lucas, Prosper Arents, mevr. dr. H. J. Vieu- Kuik, dr. Romawa Quarnieri. Het „Louisville orchestra" heeft de Ne derlandse componist Henk Badings op dracht gegeven voor het schrijven van een compositie, die begin volgend jaar door het orkest zal worden uitgevoerd. De Rockefeller Foundation" heeft het orkest een bedrag van vierhonderdduizend dollar geschonken, welke schenking wordt ge bruikt om in de loop van vier jaar honderd componisten opdracht te geven voor het schrijven van composities. ADVERTENTIE INSCHRIJVING ELKE DAG AANVANG NIEUWE CURSUS MEDIO SEPTEMBER ANNO 1875 HAARLEM - SCHAGCHELSTRAAT 31 - TEL. 10806 NEDERLAND HERRIJSTt PROCLAMATIE. De Partisanen Actie Nederland gelast my U het volgende'mee te deelens le. De geallieerden zitten al in Breda en rukken snel verder op. 2e. Het is in dit stadium een dwaasheid nog te gaan evacueeren en zeker om ons eiland te verlaten. U dient het Duitsche bevel on Uw woningen te verlaten, dus zoolang mogelyk naast U neer te leggen. Dus niet evacueeren. Binnen enkele dagen komen onze Bevryders I l 'e. U dient zooveel mogelyk hulp aam onze Bevryders te verleenen en het vervoerswezen van de Duitsche vyanden zooveel mogelyk afbreul te doen. 4e. Ieder dient nauwkeurig te noteeren waar landmynen en andere springstoffen zyn en dit direct aan de eerste Geallieerde bevel hebber die hier komt, te berichten. Men gelast my te teeltenen" voor de Gemeente Middelburg. (Van een Haagse medewerker) Steeds meer handen vragen werk. De bevolking van Nederland neemt sterker toe dan enige jaren geleden al werd ver wacht. Met een geleidelijke toeneming zal over 25 jaar het aantal Nederlanders van ruim tien millioen nu, weer met ongeveer vier millioen zijn vermeerderd. 4 September 194-4. Geeft U deze proclamatie aan alle belanghebbenden door. Dit pamflet werd van de Partisanen Actie Nederland na Dolle Dinsdag op Walcheren verspreid, „ondertekend" het handtekeningsstempel van de NSB-burgemeester Middelburg. vlak met van en Zondervan heeft hij nooit meer her wonnen. Ook voor hem was de Vijfde Sep tember het begin van het einde. Storm vooral ook en daar kon men als goede Nederlander in die dagen althans nog een schrale troost uit putten in de toch al krakende NSB, die precies zo'n morele opstopper nodig had om in een toestand van volledige ontreddering te raken. Gezien de snelle nadering van de geallieerde legers. Is hel zeer wel mogelijk, dat het juk van den bezetter zonder slag of stoot van ons zal wegvallen. Wij moeten echter rekening houden met de mogelijkheid, dat de laatste fase van den strijd onzen positieven inzet en wellicht ook offers zal vergen. De Nederlandsche Regeering heeft in dit opzicht duidelijke aanwijzingen gegeven, welke wij als bekend mogen veronderstellen. Er is alle reden tot dankbaarheid en vreugde. Evenwel als echte Hollanders moeten wij nuchter zijn en beseffen, dat het grootste deel van het „Konink rijk der Nederlanden" nog onder vreemde heerschappij zucht. Bevrijding en opbouw staan voor de deur. Zij stellen eischen aan ieder van ons. hoe onbelangrijk onze per soonlijke plaats en ons werk in het wereldgebeuren ook mogen schijnen. Daarom: VREUGDE mag er zijn, mits zij beheerscht wordt door den wil tot AANPAKKEN Kop en aanhef van een proclamatie met ordemaatregelen, kort voor Dolle Dinsdag in Heemstede gedrukt en bestemd om aldaar te worden aangeplakt in „de over gangstijd tot, tijdens en direct na de aanstaande bevrijding". Helaas behoefde het niet gebruikt te worden. En tenslotte: hoe verliep Dolle Dinsdag in Haarlem? Daaromtrent kan het jaarboek Haerlem van 1944—'45 ons geheugen opfrissen. Op 1 September, zo lezen wij daarin, organi seert de Bond van Volkstuinverenigingen nog in alle gemoedsrust „voor den tweeden keer een tentoonstelling van gewassen uil de volkstuinen"; de dag daarop houdt de R.K. Sportvereniging The Yellow Black Boys een genoegelijke receptie ter ere van haar secretaris, maar daarna gaat het mis. Vier September wordt de uitzonderings toestand afgekondigd en op de vijfde vin den wij het volgende laconieke feitenrelaas: „Het gerucht gaat door het geheele land. dat de Geallieerden de grens zijn overge trokken en in bijna elke stad, dat ze in aantocht zijn. In Haarlem worden ze om half vijf verwacht en om drie uur staan vele mensen, velen met bloemen achter den rug, hun komst af te wachten. De Wagen weg ziet zwart van de mensen. Om half tien des morgens wordt de op perwachtmeester van politie Smit, die bij de stadgenoten minder gunstig bekend siaat door zijn optreden als lid van de poli tieke recherche, voor zijn woning aan den Spaarndamschenweg neergeschoten. Om tien uur wordt een aanslag gepleegd op zijn collega Willemse die voor perceel Schoter- weg 190 wandelde. Deze bleef ongedeerd. Naar aanleiding van een bevel van ir. Mussert om de vrouwen en kinderen van de leden der NSB voor hun veiligheid naar elders te brengen, heerst er een grote drukte op het Haarlemse station; vele vooraanstaande NSB'ers, waaronder burge meester S. L. A. Plekker, keren niet terug. Laatstgenoemde wordt geschorst. Een accountant te Aerdenhout, lid der NSB, pleegt zelfmoord." Voldoende werkgelegenheid voor de nieuwe handen (onze jeugd) kan alleen worden gevonden in de industrie, want er kunnen nu eenmaal meer mensen werken in een fabriek dan op eenzelfde stuk land bouwgrond. Voor onze jeugd moet dus de industrie worden uitgebreid. Daarvan hangt de toekomst van Nederland af en het is daarom belangrijk, dat ongeveer hon derd leden van de Eerste en Tweede Ka mer, op uitnodiging van de werkgevers bonden, deze week weer eens tal van in dustrieën in de diverse streken van ons land gaan bezoeken om in directe aanra king zich op de hoogte te stellen van de industrialisatie-problemen. Het is geen „gezellig uitstapje", want slenterend door de fabrieken, kijkend en etend, zal er zwaar worden geredeneerd en iedere dag wordt 's avonds besloten met een werkvergadering: een deskundige in leiding, gevolgd door debat met de toe komst van Nederland als kernpunt. Uitbreiding van de industrie betekent grotere productie. Die is noodzakelijk om ook meer te kunnen uitvoeren. Meer ex port moet meer deviezen opleveren, opdat we evenveel (en liefst meer) in het bui tenland kunnen blijven kopen als thans. Dat bepaalt de omvang van onze welvaart. Belastingdruk Er is berekend dat in de jaren 1948 tot en met 1952 voor uitbreiding van de in dustrie en vervanging van verouderde ma chines 7200 millioen gulden is besteed. In de jaren 1953 tot en met 1957 zal daarvoor naar schatting 9000 millioen gulden nodig zijn. Die millioenen zullen van de winst overgehouden moeten worden. Als de be lasting te veel van de winst opslokt, raakt de uitbreiding van de industrie in de knel. Er zal tijdens de reis ook veel worden ge sproken over verlichting van de belasting druk op het bedrijfsleven. De industrialisatie, waarvan het welsla gen een levensbelang is van ons land, van onze kinderen vooral, is een enorm pro bleem. Als het lukt de nodige kapitalen bij een te sparen, als men er in slaagt verhou dingen in de ondernemingen te scheppen, waardoor iedereen zich op zijn plaats en gewaardeerd voelt, als de vakopleiding in derdaad verbetert en de kwaliteit van de producten steeds kan worden verhoogd, dan blijft nog altijd weer het probleem hoe de grotere productie, als gevolg van de uitbreiding van de industrie, in het bui tenland kan worden verkocht. Aan dit probleem zitten ook vele kanten. Handei en techniek Er staat tegenover alle moeilijkheden een verheugend verschijnsel: het feit dat vooral de jcmige mensen belangstelling heb ben voor de industrie. De Nederlanders zijn door de eeuwen heen altijd bezield ge weest met een handelsgeest. Hot kon hen niet schelen of ze mest verkochten of mis pels, als er maar aan verdiend kon wor den. Het product interesseerde hen niet. Dit in tegenstelling tot de bewoners van het Duitse industriegebied, waar men in de eerste plaats plezier had in het vervaardi gen van een mooi product, net als de Zwit serse horlogemakers. Gelukkig is er in Nederland ook echte belangstelling gegroeid voor de techniek. Daarom behoeft er aan het succes van de industrialisatie niet te worden gewan hoopt. De handelsgeest, nodig voor de ex port, is nog ongebroken. Er leeft in dJ moderne tijd echter niet altijd de juisU waardering voor de handel. Wie de industrialisatie ziet als een na tionaal belang, kan er zich ook over ver heugen dat Kamerleden van alle partijen gezamenlijk op reis gaan ter bestudering van de industrialisatie-problemen. Zij ver tegenwoordigen alle groepen van de bevol king. Alle kanten worden dus bekeken en al blijven er natuurlijk verschillen van inzicht, door de onderlinge gesprekken tus sen de Kamerleden van verschillende richting (op reis is er geen sprake van fractie-indeling) groeit het begrip voor het geheel: dat is de toekomst van het gehele Nederlandse volk. Maandag komt het hele gezelschap bij een op de Oranjefontein in de haven van Amsterdam en Dinsdagochtend begint dan het eerste bezoek aan een zestal fabrieken in de Zaanstreek. Ieder Kamerlid heeft een fabriek kunnen uitkiezen. Het bezoek ge schiedt dus in groepen. De ouders van vier jongens uit Rotter dam hebben sinds begin Augustus in grote ongerustheid verkeerd. Het viertal was spoorloos verdwenen en men had reeds een „helderziende" geconsulteerd, die duidelijk zou hebben „gezien" dat de vier knapen op weg waren naar Marseille. Pas thans is aan de ouders medegedeeld, dat het viertal op 2 Augustus kans heeft gezien, zich te verbergen aan boord van de „Zuiderkruis", die op die dag naar New York vertrok. Ze zijn reeds de volgende dag ontdekt en de kapitein van de „Zuiderkruis" heeft daarop aan zijn rederij geseind, dat het viertal zich in goede gezondheid aan boord bevond en wel weer terug zal keren. De Holland Amerika Lijn heeft daarop de po litie en het directoraat-generaal voor de Scheepvaart gewaarschuwd. Blijkbaar heeft men echter verzuimd de ouders op de hoogte te stellen. De Hoge Commissaris voor het Vluch- telingenwezen, mr. G. J. van Heuven Goedhart zal op Zaterdag 11 September om 11 uur in het gebouw van de Neder landse Jeugd Gemeenschap te Amsterdam een chèque van 55.000.voor de vluch telingenhulp in ontvangst komen nemen. Het geld is door de activiteit van vele leden van Nederlandse Jeugdorganisaties bijeengebracht. In de afgelopen winter hebben vele handenarbeidsclubs allerlei voorwerpen gemaakt, die op de zogenaam de voorjaarsmarkten in vele plaatsen zijn verkocht. De totale opbrengst hiervan zal in zijn geheel voor de vluchtelingenhulp beschikbaar komen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5