EDO start in voetbalcompetitie met thuiswedstrijd tegen Go Ahead Bronzen médaille op 100 m. was voor Geertje Wielema Moeilijke zege van Nederlands zevental op West-Duitsland Hongaar Csordas eerste op de 400 meter Weer ruime voorsprong bij de rust Morgen 100 dravers voor 10 nummers piecjel vSporten Sport op Zondag HFC-tournooi met HVV HBS en Hercules Opstellingen ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 5 De Europese kampioenschappen Nederland niet in de Ronde van Europa Courses te Mereveld Sport in 't kort Recordpoging Zatopek op 5000 m. mislukte Golf bij autolichten Schaken F IDE-landentournooi der Tennis en geld Geen uitzondering KORFBAL WATERPOLO Onkosten Steeds verder HONKBAL Bespreking KNVB-NBVB zonder resultaat Betaalde voetballers zijn artisten Jaarvergadering HKB De finale van de 100 meter vrije slag da mes heeft bij de Europese kampioen schappen in Turijn geen verrassingen op geleverd. Kataiin Szoke, die in 1.05.3 eerste werd, heeft daarmee laten zien ook buiten Boedapest tot zeer fraaie prestaties in staat te zijn. Tijdens de studentenkam pioenschappen, die ongeveer een maand geleden in de Hongaarse hoofdstad werden gehouden, was zij met Judith Ternes ruim onder de 1 min. 6 sec. gebleven. De 20- jarige echtgenote van de Hongaarse polo- speler Markovits veroverde de titel In een race, waarin zij feitelijk alleen maar reke ning had te houden met haar landgenote en rivale, de vier jaar oudere medische studente Judith Ternes. Geertje Wielema, die in de serie 1.08.3 had laten afdrukken, was niet meer dan een gevaarlijke out sider. Nerveus stonden de acht meisjes naast haar startblokken te wachten tot het pistool omhoog gin?. Ragnild Hveger stond tussen Geertje Wielema en JuöithTemes in, daarnaast Kataiin Szoke, de Duitse Gisela vca Netz en Joeette Arene, de vrije slag zwemster van de Franse wereldrecord- estafetteploeg. Op de buitenbanen zwom men de lange Angela Barnwell en Ingrid Künzel van West-Duitsland. Onmiddellijk hadden de Hongaarse zwemsters de leiding. Kataiin Szoke met haar krachtige been slag en Judith Ternes licht zwemmend er hoog op het water liggend. In derde positie volgden Geertje Wiele ma en Gisela von Netz. In dezelfde volg orde werd gekeerd. Szoke iets voor Ternes, de Nederlandse vertegenwoordigster gelijk met de Duitse Gisela. 30.7 sec. werd voor Kataiin Szoke genoteerd na de eerste 50 meter, waarmee vast stond dat een zeer goede tijd door de Hongaarse zou worden gemaakt. Op de laatste baan liep zij centimeter na centimeter cp Judith Ternes uit, terwijl de Hilversumse zwemster zich van Gisela von Netz los maakte. Het was een goed ge zwommen wedstrijd voor Geertje Wielema, die met 1.07.3 haar brons dubbel en dwars verdiende. De 1.08.7 van Ragnild Hveger (vijfde) bewees dat het voor een 32-jarige te veel is twee maal op een dag onder de 1.08.0 te komen. Geertje was best in haar schik met haar tweede médaille. „Ik had het wel gehoopt, maar niet verwacht", zei zij na afloop van de ere-ceremonie. Nogmaals Hongarije Nóg een keer klonk gistermiddag het Hongaarse volkslied over het water. Dit maal ter ere van Csordas, die de 400 me ter in een spectaculaire race had gewon nen. Spectaculair vooral voor de duizenden Italianen, die hun Angélo Rotmaini 300 me ter lang in hoog tempo zagen leiden met tussentijden van 1.04.0 over de 100 meter en 2.16.0 o/er de 200 meter. Aanvankelijk was de Olympische kampioen Boiteux hem als tweede blijven volgen, maar na 200 meter had de Fransman zijn tweede posi tie moeten afstaan aan de Hongaren Nyeki en Csordas. Pas b;j het laatste keer punt had Csordas de Italiaan te pakken om daarna met een roffelende beenslag op de titel af te gaan. Zijn tijd bedroeg 4.38.8. Boiteux werd door de Zweed Ostraind en de Pool Greem- lowski naar de vijfde plaats verdrongen. Russen superieur Na d-e zege, die Valentina Choumicheva Woensdag in 'het schoonspringen dames be haalde, lieten nu cok Roman Brener, Gen- nadis TJdalov en mej. Karakachjanza zien welk een hoog peil het Russische sprin gen bereikt heeft. Bij de heren schoon- springers vormden Brener en Udalov een klasse apart. Zij legden dan ook resp. op de eerste en tweede plaats beslag. En niemand van de concurrenten kon ook Karakaoh- janza bij het torenspringen bedreigen, welk nummer zij met 7986 punten glans rijk won. Rika Bruins slaagde er in de eindstrijd van de 200 meter schoolslag te bereiken. Zij won haar serie in 3 min. 00.9. Nel van Opstal werd in 3 min. 02.5 sec. tweede, wel'ka tiid niet snel genoeg was voor een finale-plaats. Renners uitgereden Enige tijd geleden is aan Pellenaars ver zocht een ploeg samen te stellen voor de Ronde van Europa, die 21 September in l'arijs aanvangt. Naar wij vernemen heeft Pellenaars aan de sporttechnische leider van de Ronde van Europa, Jean Leuilliot, me degedeeld, dat hij de opdracht niet kan aan vaarden, aangezien hij geen kans ziet om een representatieve Nederlandse ploeg sa men te stellen. Het is bekend, dat aan de Ronde van Europa fabrieksploegen deelnemen, ieder bestaande uit 7 man. Pellenaars heeft zich tot de „Locomotief" gewend, waar men weliswaar sympathiek tegenover het denk beeld stond, maar van oordeel was dat aan het eind van het seizoen vrijwel alle ren ners ver over hun vorm heen zijn. Pelle naars heeft ook contact gehad met de sportcommissie van de K.N.W.U. om te in formeren of een deel van de kernploeg misschien kon worden aangevuld door en kele renners, die van het amateurisme naar het professionalisme zouden overgaan, maar van de zijde van de Unie kon men, althans voor dit jaar, geen enkele toezeg ging op dit punt doen. ADVERTENTIE Met ruim 100 dravers voor 10 nummers biedt de Utrechtse baan Mereveld Zondag weer een interessant programma, dat in feite zijn hoogtepunt had moeten vinden in de met 4000.gedoteerde klassieke dra verij om het Van Wickevoort Crommelin Memoriaal. Dat dit niet het geval is, is te wijten aan de omstandigheid, dat de 3- jarigen zó oppermachtig zijn, dat de oudere paarden geen schijn van kans hebben om hier te winnen. De grote crack Spencer Hollandia laat verstek gaan, daar hij Zondag in Hamburg aan de start verschijnt in een heat, waarin de hengst met de Duitse Derby-winnaar „Vielliebchen" tot de favorieten behoort. Zo blijven nu slechts over Sir Messidor, Sunny Boy en Sunshine, een trio dat aan elkaar is gewaagd. De keuze valt op Sunny Boy en zijn stalgenoot Sir Messidor, gevolgd door Sunshine. Slechts bij een volkomen falen van dit trio zou Roland als winnaar in aanmerking komen. De 3 km lange Wieringermeer-prijs is veel beter bezet, want alle gerenommeerde stayers wagen een kans. Quicksilver S, die zich over deze lange afstanden enorm doet gelden, kan op zijn bekende manier in de eindstrijd de kop weer verschalken. De trouwe Or de Casindra wordt achter hem verwacht in gezelschap van Peter Arion. In de attractie-course heeft mevr. Not- telman de beschikking over de crack Tretty Boy, die snel genoeg is om de win naar van de Duindigt-cup Pearl Spencer naar de tweede plaats te verwijzen. Ook Nellie Gregor mag tot de kanspaarden wor den gerekend. Bij de 2-jarigen valt de keuze od Theo Bascom, die de 1500 meter lange afstand gemakkelijk uitloopt. Tizian en Traviata zijn de grootste concurrenten, evenals Tira, die vermoedelijk niet aan de start komt. In het gesplitste hoofdnummer om de Beemsterprijs krijgt Oranje Nassau de kans om de overwinningenreeks van Mar tini Spencer te stuiten, die bovendien ook nog moet oppassen voor Our Dream. In de andere afdeling wordt Petronella gekozen, gevolgd door Réthy Hollandia en Odylie Spencer. Noo.it Gedacht loopt in dit nummer buiten weddenschappen. In de beide afdelingen van de Schermer- prijs liggen voor het entrainement Geer- sen overwinningen in het verschiet, resp. met Regina Spencer en Quiila Lee, die voor Rosa B, Quita Norma en Rentinus aan de finish kunnen worden verwacht. Het openingsnummer is een aangelegen heid tussen Sirene en Sibylia Hollo, waar van eerstgenoemde als de winnares wordt gezien. Voor Ralph Erebus ligt na zijn twee achtereenvolgende nederlagen n-' de kans op revanche in de Kennemerland-prijs, tenzij Reina J H zich van haar beste zijde laat zien en zowel Ralph Erebus als Quick Fire haar hielen laat zien. In een moeilijke waterpolowedstrijd heeft het Nederlands zevental van West-Duits land gewonnen en zich daarmee in de finalegroep geplaatst. Met zeven-zes wer den de Duitsers verslagen, nadat Neder land bij rust met vijf-een de leiding had gehad en nadat het zevende Duitse doel punt moest worden afgekeurd, aangezien Schneider het schot pas na het fluitsignaal van de tijdwaarnemer had afgevuurd. Het was wederom een zeer matige partij waterpolo die door het Nederlandse team ten beste werd gegeven. Weer dat onbe weeglijke spel van de voorgaande dagen, weer dat gebrek aan inspiratie en door zettingsvermogen, En afgewisseld met de doorzichtig opgezette aanvallen, waarin het aan de goede afwerking ontbrak, ver toonde de verdediging, traag en loom in grijpend, staaltjes van waar paniek-polo. Korevaar speelde slap, Bijlsma zonder tempo, Van Gelder was onzeker in het doel en op de middenvoorplaats dobberde weer die volkomen uit vorm zijnde Van Fegge- len. Slechts een enkele keer kon hij een gevaarlijke omhaal geven. Weer heeft het zevental zich de speelwijze van de tegen partij laten opdringen. Tegen deze Duitse ploeg hadden onze snellere landgenoten veel meer moeten zwemmen, dan had men de Duitse defensie uiteen kunnen slaan en hadden Smol en Luchs steeds de vrije ruimte, kunnen vinden. Overwicht Het begon al heel slecht toen Van Feg- gelen, steeds opzichtig en opzettelijk in zijn vasthouden en afzetten, door de Franse arbiter uit het water werd gestuurd en Sturm langs Van Gelder kon schieten.Maar een Nederlands overwicht, waarin Luchs een rol van betekenis speelde, nivelleerde de achterstand en een strafworp van Smol gaf Nederland de leiding. Even later schoot Luchs bij numerieke meerderheid langs doelman Bildstein. Het zag ernaar uit dat het Nederlands zevental op een gemakkelijke en ruime overwinning afging, maar het liep anders uit. Wel werd het door een tweede straf worp van Smol vier-een en voor rust zelfs nog vijf-een, toen Van Feggelen eindelijk eens een ouderwetse omhaal zag gelukken. Maar toen begon het zevental te knoeien, spelers werden vrijgelaten en bij het over nemen zwommen soms twee Nederlanders op één Duitser af. Drie doelpunten achtereen konden de Duitsers Sturm en Bode langs Van Gelder schieten. Toen pas bekroonde Van Fegge len een gladde driehoeks-combinatie met een onhoudbaar schot (6-4). Fouten Maar het werd zes-zes toen Van Gelder een doorslagbal niet zag en een diagonaal schot verkeerd beoordeelde. Een periode van nerveus wanhoopspolo in de Neder landse verdediging was aangebroken, maar Korevaar en Bijlsma hielden nu de zaak verder dicht en Muller kalmeerde tenslotte de zenuwen met een handig schot. Nederland en Italië hebben nu elk vier punten in de halve finale groep A en zijn voor Groot-Brittannië, dat met nul punten nog tegen Italië moet spelen, onbereikbaar. West-Duitsland heeft twee punten en is uitgespeeld. Uitslagen De uitslagen van de waterpolowedstriiden, die Vrijdagavond werden gespeeld, luidden: Halve finale - poule A: Italië-Groot Brit- taninië 4-3, ruststand 3-1. Halve finale - pou le B: Rusland-Joegoslavië 1-1, ruststand 0-0. De eindstanden van de halve finale-poules luidden: Halve finale Italië 3 3 N ederland 3 2 West Duitsland 3 1 Groot Brittawnië 3 0 Halve finale - poule B: Hongarije 3 2 10 5 Joegoslavië 3 12 0 4 Rusland 3 1113 Spanje 3 0 0 3 0 —COMPETITIES KONINKLIJKE NEDER LANDSE DAMBOND. Voor de eersteklasse competitie van de Koninklijke Nederlandse Dambond (district Kennemerland) is het tweede tiental van Haarlemse Damclub als volgt samengesteld: Bord 1 H. Langbroek; 2. J. H. Blom; 3. J. van Looij; 4. H. J. Oud- hoff; 5. J. J. Koren; 6. G. de la Rie; 7. G. Bakker; 8. C. P. Schelfhaut; 9. G. Hekelaar en 10 A. Douma. Aan bord 1 van dit tiental speelt de jeugd kampioen 1954 van Noordholland, H. Lang broek uit IJmuiden, die zich bij de HDC heeft aangesloten. Voorts is in dit tiental opgenomen de oud-Oosterkwartierspeler A. Douma. poule A: 0 0 6 0 1 4 0 2 2 0 3 0 16— 8 18—17 10—15 12—16 11— 7 11— 6 9— 5 5—18 Viertiende seconde tekort Emil Zatopek heeft in Stockholm, waar de baan- en weersomstandigheden in het stadion uitstekend waren, tevergeefs ge tracht het wereldrecord op de 5000 meter, dat de Rus Kuz hem afgelopen Zondag bij Je Europese kampioenschappen in Bern ontnam, weer op zijn naam te brengen. Maar niettemin kwam de Tsjechische loco motief in deze race tegen het horloge - zijn 5 tegenstanders moesten hem van de start af laten gaan tot een fraaie tjjd: 13 min. 57. Op de laatste 2 kilometer bleek Zatopek net iets te langzaam te zijn geweest, om Kuz van diens wereldrecord te beroven. Op 13 min. 57 sec. bleven de stopwatches stil staan, 0.4 sec. boven het wereldrecord van de Rus. Over de 3 mijl noteerde Zatopek 13 min. 31.2 sec., waarmee hij 3.8 sec. te kort kwam op de tijd, waarmee Kuz in Bern ook het wereldrecord op deze afstand in handen had gekregen. In Ierland houdt men van het ongewone. Maar in Wales ook. Toen Emerson Evans en Clive Williams de finale bereikt had den van een golfwedstrijd op de links van Southerdown Club te Bridgend (Glamor ganshire) waren zij na 36 holes „al square". Het werd donker. Zij moesten toch de 37ste hole spelen. Medeleden zetten de koplam pen van hun auto's aan, die haar lichtbun dels over de fairway zonden. Williams' bal raakte niettemin zoek en Evans won one up. De News Cronicle, die dit mededeelt, zegt in een P.S.: Willianm's bal verdween in een konijnenhol op 200 m. van de „tee". Ongetwijfeld een bevredigend slot. Er zal nog jarenlang aan herinnerd worden. Vrijdagavond hebben zeven Bulgaren en zes Columbianen in de Apollohal in Am sterdam het 162-tal sohaikers voltooid, dat de komende weken verwikkeld zal ziin in het FIDE-landentoumooi om de Hamilton Russell Cup. De indeling is als volgt: Groep 1: Oosten rijk, Finland, Griekenland, IJsland, Neder land en Sovjet-Unie. Groep 2" Argentinië, Bulgarije, Canada, Ierland, Italië en Tsje- oho-Slowakije. Groep 3: Denemarken. Frankrijk, Israel, Noorwegen, Saar, Zwe den en Joegoslavië. Groep 4: West-Duits land, België, Columbia, Engeland, Hon garije, Luxemburg en Zwitserland. Vanmiddag om drie uur als minister Cals het tournooi officieel heeft geopend wcirdt de eerste ronde gespeeld, die om negen uur zal eindigen. De laatste zet in dit landen tournooi, ze ker het sterkste en op een na het omvang rijkste, dat ooit is gehouden, zal worden ge daan op 25 September. Na beëindiging van de voorwedstrijden worden de deelnemende landen verdeeld in een overwinnaarsgroep van twaalf en een troostgroep van veertien. REEDS GERUIME TIJD wordt er in het buitenland veel geschreven en gesproken over de positie van de tennisspeler of -speelster, die er zich over beroemt zijn of haar spel als amateur te beoefenen. Wat is tegen woordig eigenlijk nog een amateur?, zo vraagt men zich af, en wijst op de bedragen die spelers en speelsters on der allrlei benamingen voor hun deel nemen aan tournooien of wedstrijden ontvangen. En het gepraat en ge schrijf wordt feller van toon naar mate de prestaties van degenen, die als werkelijke amateurs hun sport beoefe nen, afnemen in vergelijking met hen die het niet zo nauw nemen met het amateurisme. En niet ten onrechte. NIET ZO LANG GELEDEN werden de Italiaanse tennisspelers Fausto Gardini en Giuseppe Merlo door de bond ge schorst. Wat hadden die beide cracks wel op hun geweten? Toen hen gevraagd werd Italië te vertegenwoordigen in de wedstrijden om de Davis Cup, antwoord den zij dat zij dat wel wilden, maar dat ze dan voor iedere wed strijd ongeveer duizend gulden wilden ontvangen. Om de kosten te dekken, zei den deze beide amateurs. Wat voor kos ten, daar spraken zij heel begrijpelijk niet over, want dan zouden zij te horen hebben gekregen dat de bond alle reis- en verblijfkosten van alle spelers be taalde. Goed, ze kregen hun straf en werden geschorst. Maar daarmede was de kous voor de goede verstaanders niet af. De eis van de beide Italianen bewees wel overduidelijk dat zij voor de tournooien, waarvan zij er vrijwel iedere week wel één hadden ergens in de wereld, zulke ruime vergoedingen en andere sommen geld ontvingen, dat zij niet inzagen waar om zij voor een wedstrijd van Italië om de Davis Cup fmanciëel nadeel moesten lijden, omdat zij gedurende die dagen in geen andere tournooien zouden kun nen spelen. HET IS DUIDELIJK dat dergelijke voor vallen geen uitzondering zijn. Het inci dent met Gardini en Merlo zou tiental len spelers hebben kunnen overkomen, als zij even brutaal waren geweest als de beide Italianen. Het bewijst ook dat het in het internationale tennis nog steeds bergaf gaat voor wat betreft de zuiver heid van het amateurisme, dat iedereen zegt toch zo graag te willen handhaven. Er zijn nog meer bewijzen voor het feit dat het begrip amateurisme in het buitenland niet minder dan een aanflui ting is geworden. Men wijst daarbij naar jonge spelers, die zelf niet kapitaalkrach tig zijn en die overal in de wereld tour nooien spelen. Waarbij men dat uitko men op zichzelf nog kan rechtvaardigen door het feit dat de speler in kwestie vergoeding van zijn onkosten kan ont vangen, maar dat het onmogelijk is dat dezelfde speler het hele jaar kan spelen zonder een maatschappelijke functie te bekleden, waaruit hij de kosten van levensonderhoud moet halen. Na alle strubbelingen van de afgelopen weken begint morgen de competitie van de K.N.V.B. Dat zal dan tevens de eerste dag zijn waarop elftallen van deze bond hun eerste vergoedingen voor een wedstrijd zullen verdienen. Van de vier eersteklassers uit Haarlem en omgeving komt VSV niet in het veld. De wed strijd, die voor deze vereniging was vastgesteld, is reeds voor het officieel bekend maken van het programma afgevoerd in verband met de situatie van het sportpark Schoonenberg. Haarlem, Stormvogels en EDO spelen wel. De rcodbroeken gaan naar AGOVV in Apeldoorn, de IJmuidenaren naar Heracles in Almelo en de EDO'ers blijven thuis om Go Ahead te ontvangen. Voorspel lingen zijn moeilijk te doen, maar het lijkt ons toe dat alle drie de clubs een redelijke kans op winst hebben. In Haarlem is nog meer voetbal dan de wedstrijd van EDO in het Noorder Sport park. Aan de Spanjaardslaan namelijk houdt HFC het tweede jubileum-tournooi, waaraan ditmaal HBS, HVV, Hercules en de organi serende vereniging meedoen. Het tournooi begint met de wedstrijd Hercules HFC (11 uur), waarna HBS tegen HVV uitkomt (aan vang kwart over twaalf). Om half twee spe len vervolgens de reserves van RCH en HFC een tussenwedstrijd, waarna om kwart voor drie de verliezersronde is en om vier uur de finale wordt gespee'd. Den HaagAlkmaar Tn Velsen kan men Zondag ook voetbal zien. De profclub Den Haag namelijk ont vangt dan de profclub Alkmaar voor het spe len van een vriendschappelijke wedstrijd, die om half drie begint. Scheidsrechter is de heer Koster uit Weesp. Sportdag HBC Voor Zondag heeft de R.K. sportvereniging HBC een sportdag georganiseerd. Het spor tieve gedeelte van deze dag begint met een propaganda-optocht, voorafgegaan door een muziekkorps, door de gemeente Heemstede. Deze optocht start om één uur 's middags van het Heemsteedse Sportpark aan de Sport parklaan. Om kwart voor twee beginnen in het Heemsteedse Sportpark de wedstrijden en demonstraties van de afdelingen gym nastiek, volleybal, handbal, tafeltennis en voetbal. De hoofdschotel wordt gevormd door een vriendschappelijke voetbalwedstrijd HBCQSC (Wormerveer), die om tien voor vier begint. Voor TYBB is het morgen een heuglijke dag. Dan wordt namelijk het nieuwe kleed huis op haar terrein aan de Schalkwijker- weg in Haarlem geopend. Daarna speelt het eerste voetbalelftal een vriendschappelijke wedstijd tegen CSV uit Castricum. Dit alles ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan. De laatste Zondag voor de aanvang van de korfbalcompetitie worden er in Haarlem nog enkele tournooien gehouden. Veterancntournooi Animo-Ready houdt een veteranentour- nooi, waaraan deelnemen Animo, Always Ready, Haarlem en Watervliet. Eerstge noemde is titelhouder. De wedstrijden vinden plaats van 103 uur op het sportterrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat. Daarna speelt Animo Ready I tegen Haar lem I een oefenwedstrijd. Diekamp Aurora Aurora organiseert op zijn terrein aan de "XXXÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOiOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO^ De eersteklassers uit het district Haar lem, die Zondag in het veld komen, zijn als volgt samengesteld: HAARLEM: doel: Snijders; achter Laan en Kuys; midden: Odenthal, De Voogd en Boeree; voor: Brussee, Jacob, Roo- zen, Groeneveld en Schilpzand. E.D.O.: doel: Koelemij; achter Berends en Bax; midden: Klooster, Koning en Vervaart; voor: Kops, N.N., Roodse- laar, Mul en Klein. 8 STORMVOGELS: doel: Venus Jr.; ach ter: v. d. Oever en Post; midden: Venus Sr., Snoeks Sr. en Westers; voor: Luitjes, Snoeks Jr., V. d. Meer, Tol en Visser. Soooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo<xooooocx: Vergierdeweg een driekamp tussen Pamps (Den Haag), De Algemene (Leiden) en Aurora; er werd gespeeld van 104 uur. Jeugdtournooi Sport Vereent „Sport Vereent" heeft op zijn programma een jeugdtournooi staan, waarvoor 45 ploe gen hebben ingeschreven. In de eerste afdeling komen uit: Archipel (Amsterdam), De Danaiden (Leiden), Groen Geel (Wormerveer), Roda (Westzaan) en ZKV (Zaandam). Archipel moet in deze afdeling de D. Klay- wisselbeker verdedigen. Uit Haarlem nemen deel: Animo Ready, DSV, Haarlem, Oosthoek, Oosterkwartier, Nieuw-Flora en Watervliet. Degenen die verfrissing willen zoeken kunnen in de zwemvijvers in „Groenendaal" in Heemstede terecht, waar een waterpolodag wordt gehouden, waaraan de sterkste zeven tallen uit Haarlem en omgeving meedoen. Het tournooi begint om twee uur. Niet zelden komt het dan ook voor dat spelers, die het er op aanleggen professio nal te worden, zo lang als het maar enigs zins mogelijk is amateur blijven, om dat zij dan hun vrijheid behouden en niet veel minder verdienen dan als prof. IN FRANKRIJK is aan het begin van dit seizoen heel wat te doen geweest over het tournooi in Monte Carlo, waar voor de inschrijvingen danig tegenvielen. Aanvankelijk leek het alsof het tournooi dezelfde aantrekkingskracht van vorige jaren zou bezitten toen men er in slaag de spelers als Davidson, Larsen, Nielsen en Mulloy als deelnemer te krijgen. Edoch, in Texas en Zuid-Afrika wilde men ook een tournooi houden met sterke spelers en dus werden de spelers een voudig weggekocht. En daar zat dus Monte Carlo zonder tennissers van naam. In Franse tenniskringen was men da nig kwaad om zo'n manier van doen. Al leen wilde men niet inzien dat men zelf ook meedeed het amateurtennis naar de afgrond te voeren door zelf ook ruime be dragen te betalen voor het laten overko men en betalen van spelers en speelsters, hetgeen alles werd ondergebracht onder „onkosten". Gelijkertijd werd bekend dat „de beste tennispeelster van het ogenblik" niet min der dan 2500 dollar wilde ontvangen en ook kreeg voor haar deelnemen aan de Franse kampioenschappen van dit jaar. Iedereen begreep dat daarmede de Amerikaanse Maureen Conolly werd be doeld. Geen wonder dan ook dat een speelster als dit jonge Amerikaanse meisje geen beroepsspeelster wil worden. Bij een der gelijke gang van zaken wordt zij veel rij ker, temeer daar beroepsspel voor dames nooit een succes kan worden omdat ge lijkwaardige krachten niet te vinden zijn Een tennisplaatje van vroeger en nu. Links miss Helen Wills ook wel miss pokerface genoemd, omdat op haar gezicht nooit enige emotie te zien was in de lijd dat zij triomfen vierde op de tennisbanen van Europa en Amerika. Zij was de sterkste speelster, die er ooit is geweest. Rechts ziet men mrs Helen O'Roarck Moody Wills, die nu zij vijftig jaar is toch nog dagelijks op het gravel staat. HET GEVOLG VAN AL DEZE PRAK TIJKEN is wij willen het nog niet eens hebben over al die kundige spelers die betaald worden door tennisbailenfabri- kanten en vervaardigers van tennisrac kets en dus ook geen amateur meer zijn in de ware zin -dat de organisatoren steeds hoger gaan bieden voor deelnemers van naam en dat het amateurisme steeds verder op de achtergrond raakt. Daarbij komt dan nog dat ook steeds meer stemmen opgaan onder andere in Engeland om ook wat ruimer opvat tingen te gaan huldigen ten opzichte van het amateurisme, omdat men anders he lemaal niet meer mee kan doen in inter nationaal verband. Spelers toch, die vrij wel het hele jaar door kunnen spelen en oefenen, zullen voor heel wat betere pres taties en een veel hoger peil kunnen zorg dragen dan degenen, die slechts in de ter beschikking staande vrije tijd hun aan dacht aan tennis kunnen besteden. In Nederland doet men aan dit alles gelukkig niet mee. Hier blijft men zeggen „Een tennisspeler is amateur, indien hij in geen enkele andere tak van sport als amateur is gediskwalificeerd en middel lijk noch onmiddéllijk uit beoefening, on derricht of exhibitie van het spel gelde lijk voordeel trekt of heeft getrokken". Een juist standpunt, dat er echter ook toe heeft medegewerkt dat Nederland vrijwel niets meer heeft in te brengen op internationaal niveau. Geen reden om het standpunt te wijzigen overigens, maar wel een reden om een stem te laten weerklin ken die alle bedriegelijke toestanden aan de kaak stelt. Alleen al de poging om iets ten goede te bereiken zou wellicht naast veel tegenstand veel respect af dwingen. De internationale tennisfedera tie is er per slot van rekening om het tennis over de gehele wereld in goe de banen te helpen, maar ookte hou den. E. K. Er is weer goed honkbal te genieten Zon dag. Om te beginnen is er de wedstrijd tus sen het Nederlands negental en de Warcom Flyers Zondagmiddag om vier uur, vooraf gegaan door een wedstrijd om het junioren kampioenschap van Haarlem, tussen HCK en EDO of Schoten, die om half drie begint. Na de fraaie prestaties tegen de Greenham Pirates zijn wij benieuwd wat de Nederlan ders thans tegen de Flyers laten zien. Zondagmorgen speelt een versterkt HCK tegen de Flyers. De wedstrijd begint om half elf op het HCK-terrein. HCK heeft de HHCer Jongeling op de plaat en Ben Vrene- goor als achtervanger. Deze versterking zal zeker niet in staat zijn de Amerikanen voor puzzles te stellen; van belang is echter tot welke tegenstand deze combinatie komt. Gisteravond heeft een gedachtenwisseling plaats gevonden tussen vertegenwoordigers van de K N V B en N B V B. Enig resultaat is niet bereikt. De mogelijkheid is open ge laten dat te zijner tijd een nieuwe bespre king plaats vindt. Volgens de fiscus De beroepsvoetballers en ook degenen die semi-professional zijn en vergoeding voor het spelen van wedstrijden en hun training krijgen, moeten uit de aard der zaak belas ting betalen. De fiscus zat met het probleem onder welke categorie belastingbetalers deze voetballers moeten worden ondergebracht. Wij vernemen dat beroepsvoetballers en semi-professionals voorlopig zullen worden ingedeeld in de categorie „artisten", die naar bekend, 8 percent van hun verdiensten moe ten betalen aan de belasting. Onder dezelfde categorie „artisten" vallen professional wiel renners en professional boksers. De verenigingen die de bedragen uitkeren zullen zich nader dienen te beraden of men deze belasting direct van de vergoedingen zal aftrekken of dat een andere vorm van betaling dient te worden vastgesteld. De heer Kion nam afscheid als voorzitter Onder voorzitterschap van de heer J. B. Kion is de jaarvergadering van de Haarlem se Korfbalbond rustig verlopen. Voor deze vergadering bestond een grote belangstelling. Het voornaamste punt van de agenda was de bestuursverkiezing. Het bondsbestuur besloot het aantal bestuurs leden, dat de laatste 9 jaar steeds 7 had be dragen, terug te brengen tot 5. In de plaats van de heer Kion werd tot voorzitter gekozen de heer J. W. Vreeling, die samen met de heren J. Arends (comp. leider), J. Blauw (secr.), H. Thuis en mevr. Denekamp het bestuur 1954-1955 vormt. De heren A. H. v. Lohuizen en H. Arends spraken de scheidende voorzitter toe, en dankten hem voor de wijze, waarop hij de HKB had geleid. Er was één minder fraai punt op deze vergadering: het aantal strafzaken was het afgelopen seizoen sterk gestegen, zodat de strafcommissie vaak overbelast was. Competitieleider J. Arends reikte aan Haarlem 2, Oosterkwartier 4, ZKC I en aan de jeugdploegen van Watervliet, DSV en ZKC de kampioensmédailles uit. Na ampele bespreking stelde de vergade ring de vaste commissies, zoals protest-, straf- en twaalftalcomniissie vast. De aanvang van de competitie 1954-1955 werd bepaald op 19 September.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7