Sieraden en mozaïek uit hart van de Jordaan ORTGX RESA-HILVERSUM Wereldvloot heeft thans record omvang bereikt Wandeling langs de winkelramen op regendag in Locarno ONDERWIJZERSEXAMEN Beverwijk Ceintuur met zakken ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 GEVULDE MELOEN Effecten- en Geldmarkt damesverband H. Smidt van Gelder heden 70 jaar INBOEDELVEILING 21/22 SEPT. 1954 V. DIT MAKEN WE ZELF „Bouwen goedkoper dan huren" Vervaardigd van.- fyne Australische wol, in modi'euse tinten, de ideale dracht voor*, ons klimaat, tep centimeter breed. Drys per meter l4so I psgggi ORVELTE TEXTIELINDUSTRIE N.V. WOLVEGA Een kleine tijger- of ananasmeloen, 250 a 500 gr. rode bessen, 50 a 100 gr. suiker. Uit de meloen een kapje snijden. Sap en pitten uit de vrucht scheppen en het sap opvangen. De bessen rissen, wassen en laten uitlekken. Ze laag om laag met de suiker in de meloen overdoen. Deze sluiten met het kapje en tot het gebruik koel wegzetten. is van een lichte houtsoort gemaakt met een dek van canvas of saran. Wordt de zon te warm dan neemt men de ligstoel met parasol. De parasol is aan een van de zijleuningen vastgemaakt. Practisch, lijkt me. Behalve deze water- en zon-attributen zjjmcr nog vele andere dingen aqhter de Winkelramen te zien Misschien mag ik zo vrij zijn de talrijke horlogewinkels links te laten liggen en mij naar de overkant te spoeden. Daar zie ik name lijk zo'n geestig rond mandje liggen. Er past precies een blikje Nescafé in. Het is een rieten gevalletje met een los dek sel er overheen sluitend. Deze korfjes zijn verkrlijgbaar in naturel, in geel, blauw en in gemengde kleuren. Zonne hoeden en handtassen van riet en raf fia zijn in alle soorten en prijzen ver krijgbaar. Zelfs voor kamétui's en zak doeken-sachet wordt dit materiaal ge bruikt. In alle schoenenzaken ziet men hou ten sandaaltjes. Ze worden op deze rot sige bodem veel gedragen, zowel door vrouwen als mannen en kinderen. Mij lijkt het nog moeilijker dan klompen, maar te oordelen naar het gemak waar mee de mensen er op lopen, valt de kunst van het dragen in het gebruik mee. Bepaald sierlijk zijn de suède schoentjes met open teen, waarvan het suède naar de punt toe in franje is open geknipt. Zo'n regendag is óm voor ik het weet. Een wandeling langs de winkelramen in Locarno is even plezierig als in Hol land, alleen is mijn beursje aan het eind van deze dag veel lichter dan toen ik begon. Daarom zal mijn volgende wan deling vast weer in Haarlem zijn. ANNEKE oor de^Urouw In het hartje van de Amsterdamse Jordaan, aan de le Lelie dwarsstraat nummer vijftien, staat een smalle pijpenla. Sinds een jaar heeft Clara Schiavetto hier haar woon- en werkruimte. Ze maakt er mozaiekwerk en sieraden, waar door haar naam in Nederland al een bekende klank heeft gekregen. Haar zitkamer op de bovenste verdieping getuigt van een fijne smaak. Er staat een tinnen beker met diep rode rozen, fraai combinerend met het divankleed in ver stilde tinten. Van een, Chiantifles heeft ze een bijzonder aardige schemerlamp gemaakt. Mijn oog rust even op de mozaiektafel en gaat dan langs enkele goede schilderijen aan de wanden. Terwijl ze me een kop Italiaanse Espresso voorzet, vertelt ze over het wonen in de Jordaan. ,,Ik heb hier allerlei bijnamen. Voor de groenteman ben ik de Ita liaanse, de melkboer noemt me mevrouw Clara en de bakker jonkvrouw. In het café aan de overkant word ik met „vrouwtje" aangesproken en mijn sigarettenleverancier duidt mij aan met „het huisje", een verwijzing naar mijn woning'". Clara Schiavetto is een jonge vrouw met een zeer bewegelijk gezicht, dat zo van expressie kan wisselen, dat ze soms een geheel andere persoonlijkheid wordt. Ze heeft jarenlang in Frankrijk en Italië gewoond en bestuurde in Ravenna de oude mozaiektechniek. Het Chipperfield circus te Londen is voor de dag gekomen met een nieuwe vertoning: een modeshow. De leven de have van het circus diende de mannequins tot gezelschap voor zo ver die levende have niet in staat was de mannequins te verslinden. Hier ziet u een der dames met een giraffe aan de leiband. ADVERTENTIE sterk absorberend oplosbaar hygiënisch volmaakte pasvorm Gedurende enige tijd werkte ze in haar pijpenla met vier mensen; men maakte toen veel seriewerk, maar me vrouw Schiavetto hield naar haar smaak te weinig tijd over cvm scheppende ar beid te verrichten, daar de organisatie haar te veel bond. Tegenwoordig gaat dat beter, nu ze nog slechts samenwerkt met haar compagnon, Franck Ligtelijn, die zich uitsluitend toelegt op zilver werk en een specialist is in het maken van ringen gedreven uit één stuk. Helaas is er door militaire dienst van haar medewerker een kinik in de kabel gekomen, zodat ze er voorlopig weer alleen voorstaat. En dat komt momen teel bijzonder slecht uit, want ze heeft heel wat op haar programma: liefst vier tentoonstellingen in de komende maanden. In September is haar werk te zien bij Toegepaste Kunst in de Lin- naeusstraat te Amsterdam; begin Octo ber exposeert ze in Studio '40 te Den Haag; in November volgt, eveneens in Den Haag, de kunstzaal Plaats en om streeks dezelfde tijd komt Rotterdam aan de beurt. „Nu ik van het vervaardigen van mozaïek en sieraden in serie af ben, kan ik me volledig wijden aan exclu sieve werkstukken," zegt ze en ik zie aan het glanzen van haar ogen hoe haar dit verheugt. Ze kan nu eindelijk haar talloze ideeën uitwerken. Iedere oor hanger, armband, ketting en ring, die uit haar handen komt, is anders dan de vorige. „Ik heb nooit gebrek aan in spiratie, integendeel, ik kom per dag uren te kort om mijn ideeën uit te wer ken." Zoals een mozaïektafel een geheel moet vormen met de omgeving, waar voor ze bestemd is, zo zoekt ze ook het geschikte sieraad voor iéder type. Ze kijkt er de mensen nauwkeurig op aan en let er niet alleen op of iemand don ker of blond is, maar bovendien bestu deert ze de vorm van het gezicht. Ze prefereert strakke lijnen en het valt mij op, dat haar mooiste sieraden volgens dit principe zijn gemaakt. „Juist het persoonlijk contact, dat daardoor ontstaat, kan me zo boeien," verklaart mevrouw Schiavetto. „Spe ciaal iets ontwerpen en maken voor iemand, die het sieraad later zal dra gen, geeft me een zekere scheppings vreugde." Het mozaïekwerk biedt dit persoonlijk contact in veel mindere mate, maar dit heeft weer andiere aantrekkelijke kan ten: het tekenen en opzetten van de voorstelling, het met zorg uitzoeken van de kleuren en het langzaam onder de handen zien groeien van iets moois, waarvan ze soms heel moeilijk kan scheiden. Ze heeft al heel wat opdrach ten uitgevoerd voor schepen van de K.N.S.M. en de Holland-Amerika Lijn: tafels, klokken en wanddecoraties. Clara Schiavetto heeft zich langza merhand een geheel persoonlijke stijl eigen gemaakt. Haar uitgangspunt was het mozaïek, dus het kunstig verwer ken van steentjes. Daarna ging ze dat- MOEILIJK PROBLEEM. In het Engelse plaatsje Hereford moet een aantal vrouwen een legaat van 30.000 pond sterling verdelen, maar niemand weet waar men deze vrouwen moet zoeken. Het geld is nagelaten door een krui denier, ten behoeve van „vrouwen, die door slechte gezondheid of hoge leeftijd niet in haar onderhoud kunnen voorzien enniet behoren tot de arbeiders klasse." De gemeenteraad zoekt nu naar een omschrijving van „arbeidersklasse." De regen in Locarno is al even ver drietig in zijn overstelpende hoeveel heid als in Nederland. En hij is zo voort durend. Op zo'n regendag zijn de ber gen in wolkenkussens verstopt, is het Maggiore-meer even grijs als de hemel en zijn de vele „Ristorante" helemaal gevuld met najte mensen. Het beste wat men doen kan is een wandeling langs de winkelramen te gaan maken. Dat loont, want er is heel wat te zien. Op het Piazza Stazione. het stations plein, struikelt ge om te beginnen over de souvenirwinkels. Zoals overal is er ook hier een overvloed aan smake loosheid te vinden. Toch zijn bij na dere beschouwing gelukkig nog heel wat aardige ar tikelen te zien. Snoezige broches bijvoorbeeld met een gentiaan of edelweiss, asbak- les, zakmesjes, schattige vaasjes en bekers: alles in andere kleuren dan we in Nederland kennen. Als men zich van de souvenirs heeft kunnen loswerken, loopt men de Via della Stazione af, de stationsweg, en dan is het eerste wat opvalt de para- pluie. De inwoners lopen hier niet met een regenjas maar met een parapluie. Vooral in de dorpjes rondom en boven Locarno ziet men met een miniatuur- wolkje aan de hemel klein en groot met een regenscherm lopen. Wat dunkt u overigens van een damesparapluie met verschillend gekleurde banen, in pastel tinten rood, groen, geel, blauw en grijs? Ik heb haar gezien. Het is nu niet dat iedere vrouw hiermee lopen kan (en wil), maar exclusief is de draagster in ieder geval wel. Uit de étalering achter de ramen blijkt evenwel dat men gelukkig toch meer op zon dan op regen rekent. De zon kan hier heel warm zijn en dan is een duik in het heldere water van het Lago Mag- giore verrukkelijk. Langs de kant van het meer vindt men soms een heel klein strandje, meest stenen of rotsblokken en struiken. Wie niet naar het zwem bad gaat, kan zich ongezien tussen de struiken in badcostuum steken. Maar er zijn practische éénpersoons tentjes te verkrijgen, gemakkelijk in- en uit el kaar te nemen en zonder veel moeite te vervoeren. Het tentje lijkt op een ronde kiosk waar net één man rechtop in kan staan. Een metalen staaf wordt op manshoogte in de grond gestoken. Aan de bovenkant is de staaf in een grote halve cirkel omgebogen. Aan het uitein de hiervan is een ring vastgemaakt waaraan een „gordijn" is samengerim- peld. Dit gordijn hangt via houten ba- lijnen over een grote ronde hoepel tot op de grond. Als ge het gordijn goed rond de koepel geplooid hebt is het huis je gereed. U stapt binnen, doet het gor dijntje dicht en.the rest is silence. Bij een zonnige zomer zou zo'n één persoons tentje aan onze stranden ook goede diensten kunnen doen. Wie niet kan zwemmen maakt wel licht gebruik van een zwemgordel. Niet zo'n kurkenriem, zoals in zwembaden meestal gebruikt wordt, doch een brede gummi luchtband. Hij is door middel van stiksels in kleine kussentjes ver deeld, en wordt op de rug vastgemaakt. In Locarno houdt men terdege reke ning met menselijke luiheid. Het is bij voorbeeld niet ongebruikelijk om een bed mee te nemen als men ergens gaat zonnebaden. Inplaats van op de grond tussen de mieren te liggen kan men zich rustiger door de zon laten koesteren op een opvouwbaar bed. Het Sinds het kapitaal- en effectenverkeer tussen Nederland en België is verruimd, heeft de Belgische belegger voor Neder landse aandelen een grotere belangstelling aan de dag gelegd, maar deze was tot dus ver toch ook niet weer zo groot dat ze op het koerspeil van de aandelen een belang rijke invloed heeft gehad. Als het er op aan komt, zijn de Belgische aankopen tegengevallen, gelijk trouwens in het alge meen de buitenlandse aankopen van Ne derlandse aandelen de laatste tijd beneden de verwachtingen zijn gebleven. Het feit dat het gemiddeld aandelenrendement in Nederland VA a 2 procent boven dat van België ligt, zou, zo meende men, een sterke prikkel voor de Belgische belegger zijn om zich voor Nederlandse aandelen te interes seren en met name had men hier het oog op de aandelen der Nederlandse scheep vaartondernemingen, omdat hier het ren dement het hoogst is. Wanneer men echter de gemiddelde koers van de scheepvaart aandelen vergelijkt met die van begin Augustus, dan is ze eerder gedaald dan gestegen, terwijl de gemiddelde notering voor alle ter beurze genoteerde aandelen hoger is dan toen. En al moet er rekening mee worden gehouden dat de belastingfac tor voor de aankopen van effecten over en weer een belemmering vormt, toch mag wel worden geconstateerd dat men ook van Belgische zijde ten aanzien van scheep vaartaandelen enige reserve in acht neemt, ondanks de hoge rendementen, welke voor deze waarden kunnen worden becijferd. Het gemiddeld rendement van scheep vaartaandelen ligt niet onbelangrijk hoger dan het totaal-gemiddelde. Terwijl dit op 30 Juni j.l. 3,3 procent bedroeg, was het voor scheepvaartwaarden 6,7 procent en voor scheepsbouwwaarden 5,8 procent, ter wijl het voor sommige scheepvaartaandelen 7 tot 7% procent beloopt. Hierbij moet wel in acht worden genomen dat het rendement alleen kan worden berekend op basis van het over 1953 uitgekeerde dividend en er uiteraard geen zekerheid bestaat dat de voor 1954 te wachten dividênden aan die van 1953 zullen gelijk zijn. Zonder twijfel speelt de vrees voor lagere dividenden over het lopende jaarbij de waardering van scheepvaartaandelen dan ook een rol en de beschouwingen over de naaste toekomst van het scheepvaartbedrijf geven aan die vrees wel enige steun. Amerikaanse staten laten varen. De af nemende handel van Nederland op Indo nesië en de discriminatie van de Neder landse vlag door de Indonesische regering zijn voor de betrokken rederijen factoren van betekenis, zodat het reeds voorkomt dat schepen in ballast naar Indonesië gaan. Het is duidelijk dat, wanneer de discre pantie tussen wereldhandel en wereldvloot bestaan blijft of groter wordt, alleen de besten onder de rederijen overblijven. Wat de Engelsen noemen: the survival of the fittest". Daarom is het ondanks de thans te grote wereldvloot voor de rederijen toch nodig is met de aanbouw van nieuwe schepen voort te gaan, naarmate de oude niet aan de eisen van de nieuwe tijd vol doen. De voorzitter van het Amerikaanse scheepvaartbureau acht het niet uitgesloten dat de volgende fase in de scheepsbouw zal leiden tot nog grotere schepen, nieuwe materialen en nieuwe voortstuwings-instal- laties, hetgeen dan vermoedelijk zal be tekenen dat een niet onbelangrijk deel van de bestaande wereldvloot ais verouderd moet worden beschouwd en niet meer ren dabel zal zijn. Het is daarom voor de Nederlandse scheepvaart van groot belang dat de directies op dit punt niet stil zitten, maar in versneld tempo bezig zijn aan de ver nieuwing van de vloot, zoals wel blijkt uit het feit dat de gemiddelde leeftijd van de Nederlandse koopvaardijvloot in 1953 12 jaar bedroeg tegen 13 A jaar in 1952. De Nederlandse scheepsbouw is tot 1957 a 1958 volgeboekt en onlangs is becijferd dat de negen voornaamste Nederlandse rederijen tezamen 42 schepen in aanbouw hebben, waarvan de kosten op circa 350 millioen worden geraamd. Het mag dan ook een verstandige politiek van de rederijen worden genoemd dat ze de grote winsten der laatste jaren goed deels voor afschrijving en reservering heb ben aangewend, zodat de vlootvernieuwing ongetwijfeld voor het overgrote deel uit eigen middelen kan worden gefinancierd. De Nederlandse rederijen zullen daarom ook bij een scherper wordende concurren tie een krachtige positie blijven innemen en ook dan vermoedelijk nog wel een redelijk dividend voor aandeelhouders kunnen ver dienen. Een prachtig cocktail-ensemble van Pierre Baltnain, uit diens nieuwste col lectie voor de komende herfst. Op groen lamé zijn de borduursels in goud aan gebracht. De japon is van boven met een bontrandje gegarneerd. Het model is slank-kledend met wijde heup en versmallende rok, enge taille en teke nende bovenwijdte. Het jasje is ruim, zonder rugband of plooien. ADVERTENTIE De kortste en voordeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus) De heer H. Smidt van Gelder te Over- veen, president-commissaris van de Ko ninklijke Papierfabriek Van Gelder Zonen en lid van de gemeenteraad van Bloemen- daal, viert vandaag zijn zeventigste ver jaardag. De aanstaande jarige, die in Amsterdam geboren is, bezocht de HBS te Haarlem en in 1902 kwam hij in dienst bij Van Gelder Zonen. In 1913 volgde zijn benoe ming tot directeur en tot 1938 heeft hij deze functie waargenomen. Daarna werd hij commissaris der N.V. en thans is hij president-commissaris. In diverse colleges en besturen heeft de heer Smidt van Gelder zijn krachten ge geven. Een aantal jaren was hij voorzitter van de Algemene Werkgeversvereniging. Bij zijn aftreden in 1951 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Van diverse instellingen is de heer Smidt van Gelder commissaris, o.a. van de Twentsche Bank, van Amstel hötelmaat- schappij en de Haarlemse Hypothecaire Bank. De laatste jaren heeft hij ook zitting in de gemeenteraad van Bloemendaal als vertegenwoordiger van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Voor een groot aantal bezoekers, hoofd zakelijk jongelui, was er gisteravond in ,,'t Centrum" te Beverwijk een vergadering belegd door de N.V. Bouwkas Noord-Ne derlandse gemeenten, die door wethouder W. J. Vessies werd geopend. Voor het plan Arendsweg-Zuid bestond namelijk niet veel belangstelling, reden waarom het zelfstan dig bouwen in dit plan het onderwerp van het gesprek werd. Door de lezing van de heer J. P. van Brero werd zeker de eigen bouw gestimuleerd. Spreker betoogde, dat 90 van de leden van de Noord-Neder landse Bouwkas uit Noordholland afkom stig waren en 400 gemeenten aangesloten waren. Als bewijs van het voordelige bouw systeem vertelde de heer Van Brero dat hij met een aantal hoogoven-arbeiders gis teren een excursie had gemaakt naar de reeds bewoonde en nog in aanbouw zijnde bouwkas-huizen in Heemskerk. Hij noemde daarbij vele voordelen op, die resulteerden in een bedrag van dertig gulden per maand aan rente en hypotheek, terwijl men voor een zelfde of iets minder mooie woning negen gulden per week aan huur moest be talen. Na afloop van deze populaire lezing beantwoordde de heer Van Brero vele vra gen. Schouw Burgemeester en Wethouders van Bever wijk maken bekend, dat de schouw inge volge artikel 235 der politieverordening zal worden gedreven op 16 September 1954. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg *WnW Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst In het hartje van de Jordaan heeft Clara Schiavetto haar atelier. Daar bedrijft zij het kunstwerkbedrijf, dat in neven staand artikel wordt beschreven. zelfde in het klein doen steentjes vormen en in metaal zetten. Daardoor ontdekte ze de mogelijkheden van het metaal en begon zich uitsluitend hier van te bedienen, maar thans is ze in ze kere zin weer tot haar uitgangspunt te ruggekeerd. Stenen van allerlei vorm en kleur verwerkt ze in haar zilveren of wit metalen sieraden. Prachtig zijn de tinten van deze ste nen mijn procédé is geheim, maar ik zal u laten zien hoe ik het doe, als u er niet over schrijft", zegt de kunstena res en het is een feest ook even in de doos te mogen grabbelen, waarin ze liggen te schitteren. Allerlei tinten stra len me toe, van een amber en een war me gouden zonnekleur tot roomwit, om nog maar te zwijgen van de turkoois- tinten en de varianten van blauw en groen. Sommige van haar sieraden doen Grieks aan, andere Egyptisch. Haar werk heeft iets aantrekkelijk primitiefs. Haar artistieke wezen is als het ware vervloeid in de natuurvormen en de klassieke lijnen, die steeds terugkeren. We dalen af naar de begane grond, waar de sieraden worden vervaardigd en gaan dan weer een étage hoger naar de mozaïekwerkplaats. Daar staan op' planken in een hoek honderden zakjes vol kleurige steentjes. Ik neem er een paar in mijn hand en geniet van de in tensiteit van de kleuren. „Die laat ik uit Venetië kómen nergens vind je zulk mooi materiaal als dit Venetiaanse glas!" zegt ze enthou siast en het valt me op, dat haar gezicht weer anders lijkt dan een ogenblik ge leden. „Ik heb de keuze uit drieduizend tinten, zodat ik alle mogelijke variaties kan bedenken zonder bang te hoeven zijn uitgeput te raken." Nu ik dit artikeltje over Clara Schia vetto zit te schrijven, bedenk ik toch nog onvolledig te zijn geweest uit noodzaak, want ze is zo veelzijdig, dat er over elk van de aspecten van haar kunnen kolommen zouden zijn te vullen. Haar schilderijen getuigen van een grote begaafdheid en in het bijzonder haar uitbeelding van karakters is uitstekend. Ik heb lang stilgestaan voor een fijn jongensportretje „mijn zoontje", zei ze warm. Wie een klein deeltje van haar ar tistieke gaven wil bewonderen, moet maar eens stilstaan voor de vitrine van restaurant Bali in de Leidsestraat, waarin sieraden van Clara Schiavetto zijn tentoongesteld. TINEKE RAAT. Op de halfjaarlijkse vergadering van het Amerikaanse scheepvaartbureau heeft de voorzitter als zijn mening uitgesproken dat de koopvaardijtonnage tijdelijk een ver zadigingspunt heeft bereikt, doordat de wereldscheepsbouw na de oorlog een zo grote viucht heeft genomen dat ze, naar het zich laat aanzien de stijging van de wereldhandel is vooruit gesneld. De be langrijke daling van de scheepsvrachten wijst daar trouwens wel op. De wereldkoopvaardijvloot is thans 85 millioen bruto registerton groot in verge lijking met 59 millioen br.reg.ton voor de oorlog en als de thans nog in aanbouw zijnde 12 'A millioen br.reg.ton voltooid zullen zijn, zal de wereldvloot weinig min der dan 100 millioen groot zijn. De wereld handel zou zich al in een snel tempo moe ten ontwikkelen, wil er voor heel die vloot lonend emplooi zijn. Een feit is dat de wereldhandel, die na de inzinking geduren de 1952, in 1953 weer is toegenomen, ge durende het eerste halfjaar van 1954 wat is teruggegaan, hetgeen er reeds toe heeft geleid dat in vele- scheepvaartcentra sche pen moesten worden opgelegd. In de Ver enigde Staten liggen al bijna 200 particu liere vracht- en tankschepen werkeloos in de havens en weliswaar betreft dit schepen uit de wilde vaart, ook de lijndiensten on dervinden uiteraard de gevolgen van het verbroken evenwicht tussen wereldhandel en wereldvloot en de concurrentie is de laatste tijd dan ook aanmerkelijk groter geworden. In Engeland spreekt men over de concurrentie van Duitsland en Neder land, ten onzent klaagt men over de con currentie van de Verenigde Staten, die hun schepen ter wille van de lagere exploitatie kosten ten dele onder de vlag van Zuid- ADVERTENTIE (stalerc franco op aanvraag) Het is zo heerlijk, als je met vacantie bent, er eens op uit te kunnen gaan zonder mantel of tas. (Als het mooi weer is!) Er is echter één bezwaar, n.l. dat er dan verschillende attributen naar de zakken van de man verhuizen en je steedis moet vragen: „Mag ik even m'n zakdoek?" of „Mag ik even m'n bril?" Voor dit probleem hier een eenvoudige oplossing: een ceintuur met zakken. Er is 40 cm stevige stof voor nodig van 90 cm breed. (Misschien heeft u nog een restje over van uw vacantierok?) Alle delen worden dubbel geknipt. De cein tuur (4) maakt u eerst. Leg er iets ste vigs tussen. De delen van de zak: voor kant (1), achterkant (2) en de repen voor de ruimte (3) stikt u op de ver keerde kant dicht, waarna ze omgekeerd en aan elkaar gestikt worden. In de klep maakt u een knoopsgat. Aan de achter kant van de zak laat u, tussen bies en achterkant, een gleuf open ter breedte van de ceintuur, zodat die er dbor ge schoven kan worden. Van een restje stof laat u een gesp slaan en u bent klaar voor de vacantie! L. C. B. i houtstraat iso ret U65» HAARLEM J

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9