Opperste chef van de Hoogovens-Zuid gehuldigd Jubilarissen van Hoogovens en MEKOG feestelijk gehuldigd Driehonderd athleten op „Watervliet" Regionale wedstrijden van „Suomi" Brieven aan de redactie Dank en stroom van geschenken voor ir J. Rijkeboer W ijker torentournooi besloten met prijs uitreiking en feest 8 De Pion huldigde zijn kampioenen Besommingen van hedenmorgen Conferentie over kustverlichting Zomeravondconcert in kerk te Beverwijk De Kennemers veroverden Houtkoperbeker Menigte in Kennemer Theater bijeen voor zes feestelingen Machinisten aan het werk, maar niet bij tunnelbouw Van der Wint verlaat VSV Hoofdprijzen Staatsloterij liiliiii ft I 1 B. van Gelder overleden Jeugd bezocht bloemen- expositie in Velsen MAANDAG 6 SEPTEMBER 1954 De verschillende fabrieken van Hoog ovens zijn in twee groepen verdeeld: de Zuid-fabrieken en de Noord-fabrieken. De Zuid-fabrieken omvatten de afdelingen hoogovens, kooksovens, en buizengieterij, en de opperste chef hiervan, hoofdinge nieur J. Rijkeboer, herdacht het feit. dat hij vijfentwintig jaar geleden bij het be drijf in dienst trad. In zijn rede zeide ir. A. H. I n g e 11 H o u s z, president-directeur, o.a., dat toen bij het bedrijf de splitsing in Noord- er Zuidfabrieken tot stand kwam, het reeds vast stond dat de aangewezen leider van het laatste bedrijf de heer Rijkeboer zou zijn. Hij beheerst dit enorme werk vol komen, werkt inspirerend op anderen, en heeft een volledige toewijding voor zijn werk. Grote bekwaamheid en toewijding zijn trouwens de kenmerkende factoren in zijn gehele loopbaan geweest. Spreker be sloot zijn woorden met mevrouw Rijkeboer in de hulde te betrekken, welk voorbeeld door de andere sprekers zou worden ge volgd. In een bijzonder hartelijke rede wierp bedrijfsiirecteur ir. F. W. E Spies een terugblik op de loopbaan van de jubilaris en met een humoristische anecdote il lustreerde de heer Spies de v/erkwijzen in die tijd, waarin de jubilaris de grondsla gen legde voor cle huidige geraffineerde meettechnieken. Gedurende die eerste tijd werd ook de veiligheidsgedachte geboren, waaruit o.a. de latere fabrieksbrandweer, waarvan de jubilaris de commandant is, is voortgekomen. Na de leiding van de meet- afdeling kreeg de heer Rijkeboer vervol gens de leiding over de Centrale, en daarna over de afdeling hoogovens. Hier stond hij op de bres voor de goede kwaliteit van het ruwijzer, waaraan het in belangrijke mate te danken is geweest, dat de crisisjaren van 1930 het bedrijf niet zo ernstig hebben getroffen. Ook tijdens de oorlog heeft de jubilaris zich leren kennen als een moedig mens, die met zijn brandweerploeg steeds vooraan was bij de hulpverlening in gevallen van nood. Zijn loopbaan werd in '47 bekroond met de benoeming tot hoofdingenieur en hoofd van de Zuidfabrieken, d.w.z de afde lingen hoogovens, kooksfabriek, centrale, buizengieterij, en alle onderhoudsdiensten, en de afdeling vervoer. Ir. Spies besloot zijn rede met een hartelijk woord tot de echtgenote van de jubilaris, waarna hij het vererend getuigschrift en het gedenkbord der maatschappij uitreikte, en 't jubileum geschenk van alle collega's en vrienden op het bedrijf een Leica fototoestel aanbood. Hoofdingenieur A. D r ij v e r, directeur van de Nieuwbouw, roemde de prettige sa menwerking met de jubilaris en namens de oollega's-hoofdingenieurs trad vervolgens hoofdingenieur W. Bakker achter het sprekersgestoelte; de arbeiders van de Zuidfabrieken hadden de heer J. A. v a n Eden, voorzitter van de jubileumkas van hoogovens, tot hun woordvoerder verkozen. Als kernlid had spreker veel met de jubi laris te maken gehad, en hij roemde diens menselijke instelling. Als geschenk van de jubileumkas van hoogovens overhandigde de heer Van Eden een tweetal boekwerken. Namens de Noordfabrieken sprak vervol gens ir. B. a e J o n g e, bedrijfsleider van Breedband, die de gelukwensen overbracht van hoofdingenieur J. van der Woude, hoofdingenieur van dit bedrijvencomplex. Op puntige wijze illustreerde spreker de correlatie tussen de beide bedrijvengroe pen. Een plant vormde het begeleidende gesehenk. Ir. D. H. Soeters, chef der buizen gieterij, sprak namens die afdeling. De waardering die allen voor de jubilaris koesteren is gebaseerd op diens belangstel ling voor de mensen en voor het werk. In een geestige, met anecdotes doorspekte rede introduceerde ir. Soeters vervolgens de heer B. Zeeuw, voorzitter van het B. G. fonds, die namens de werkers van de buizen gieterij de jubilaris een paraattas voor zijn Leica overhandigde. Jarenlang heeft de heer Rijkeboer veel van zijn vrije tijd gegeven aan de perso neelsvereniging De Gieteling, en daarom bracht de heer W. Grégouir namens het bestuur dier vereniging de gelukwen sen over en hij bood als bewijs van aller waardering de jubilaris een boekwerk aan. Ook het bedrijf zelve kwam aan het woord: vier windverhitters kwamen met statie het podium op, en bij stemme van de heren B. Baarsen, G. Jansen,, S. de Vreese en C. Wessenius zegden de gevaarten een feestgedicht, waarin de lof van de jubilaris werd gezongen. Na een hartelijke gelukwens van me juffrouw J. A. Blom, secretaresse van de heei- Rijkeboer, sprak de chef van.de afde ling hoogovens, ir. A. K. Vroege. „Het is prettig" zo zeide spreker, „met iemand te overleggen, die een zo grote vakkennis heeft en een zo groot doorzicht". De heer S. d e Vreese, de zanger van de hoogovens, bracht vervolgens op de hem eigen, onnavolgbare wijze een feestlied en een koperen, door zijn mensen gemaakte portretlijst, vormde het cadeau. Over de prettige relatie tussen de kooks fabriek en de jubilaris vertelde ir. D. A. van der W e r f fchef dier afdeling, en aller waardering aldaar voor de jubilaris kwarai tot uiting door het boekwerk, dat hem werd geoffreerd. Na een feestgedicht door de heer J. B a a r s, en een hartelijk woord namens de gepensionneerden van de heer B a r g, werd mevrouw Rijkeboer in het zonnetje gezet door de heer J. V o s- s e, die haar een plant aanbood. De Cen trale bracht haar waardering tot uiting bij monde van de heer G. Goudswaard, die de jubilaris verblijdde met een geelfil- ter voor zijn fototoestel. De terreimbewa- king is de beer Rijkeboer immer zeer ter harte gegaan en hiervoor sprak de heer D. Visser, hoofd van deze dienst, zijn waardering uit. De mannen van de terrein- bewaking beschouwen hem als een der hunnen, en dit kwam wel tot uiting in hun geschenken: een hand'gesmede pendule en een reiswekker. Dat de brandweer de gele genheid om haar opperste commandant te huldigen niet liet voorbijgaan bleek wel uit de woorden van de heer W. F. Vene- berg, commandant, en N .C .Vrene- g o o r, onder-commandant, die beide jubi laris' moed, doortastendheid en teamspirit roemden. Twee fraaie boekwerken en een brand spuit voor jubilaris' auto verstoffelijkten de waardering var, het corps terwijl een fraai stuk handwerk, waarin een electrisch uurwerk was gemonteerde door het kader als een blijvende herinnering werd aange boden. Tijdens de het afgelopen weekend in hö- tel Meijer gehouden vergadering van de Castricumse schaakclub De Pion, heeft de wedstrijdleider, de heer J. Bos, de club kampioen 19531954, H. Molenbroek, en de kampioen van afdeling b, P. Hoekstra, in de bloemetjes gezet. Bovendien werd de heer P. Hoekstra extra gecomplimenteerd in verband met het behalen van de titel in dp bondscompetitie van het tweede tiental, waardoor dit tiental overging van de vier de naar de derde klasse. Van het bestuur waren de voorzitter, de heer S. van Weeren, de penningmeester, de heer L. Born, de commissaris de heer H. Hoogervoorst en de plaatsvervangend wed strijdleider, de heer C. Bennes, periodiek aftredend. Zij werden alien bij acclamatie herkozen. Het jaarverslag van de penning meester toonde een batig saldo aan, waar voor men twee nieuwe wedstrijdklokken zal kopen. Na afloop van de vergadering werd een snelschaakwedstrijd gehouden waarvan de heer J. van Ravenswaai winnaar werd en dientengevolge in het bezit kwam van de door een plaatselijke middenstander uit geloofde médaile. In de nacht van Zondag op Maandag meld den de Katwijkse en IJmuidense loggers de volgende vangsten: KW42 5 k., KW97 34 k., KW110 35 k., KW5 25 k., KW147 40 k., KW47 5 k. KW54 50 k„ KW22 20 k., KW18 35 k., KW86 10 k., KW83 30 k., KW29 34 k., KW49 11 k., KW151 10 k. Dé schepen, die trawlen, gaven de volgende vangsten door: KW123 70 k., KW85 23 k., KW70 10 k., KW9 70 k., KW25 80 k„ KW138 90 k„ KW175 100 k„ KW140 85 k., KW20 40 k., KW39 19 k„ KW40 85 k„ KW41 32 k., IJM74 50 k„ IJM75 20 k., IJM120 25 k. Geen vangst hadden: KW43, KW170, KW2, KW3, KW130, KW167, KW16, KW141. De gemiddelde vangsten waren: Vlaardin- gen 25 kantjes; Scheveningen 20 kantjes; Kat wijk 17 kantjes. Onder de naam Conference on lighthouses and other aids of navigation (conferentie over vuurtorens en andere hulpmiddelen voor de scheepvaart) zal van 31 Mei tot 6 Juni 1955 te Scheveningen een congres voor de kustver lichting, de radiotelefonie en het seinwezen worden gehouden. Op deze conferentie zullen de meeste landen ter wereld, die aan de zee grenzen, vertegenwoordigd zijn. De organisatie van het congres is opgedra gen aan de technische dienst van de Rijks- kustverlichting. Dinsdagavond geeft de organist Geert Jurjen Moed zijn voorlaatste concert in dit seizoen op het orgel van de Grote Kerk. Het programma vermeldt werken van Bach (Fantasie G dur), Sweelinck, Karg Elert, Reger en tot slot de Sonate IX voor Orgel van Hindemith. Als soliste werkt mee de van vele binnen- en buitenlandse concertpodia bekende violiste Olly Folge Fonden. Zij speelt o.m. een Sonate van Lo- catelli en het Adagio voor Viool en Orgel van Zoltan Kodaly. De wedstrijden tussen de jeugdelftallen van de Kennemers en Beverwijk om de Houtkoper-beker zijn gewonnen door de Kennemers. De uitslagen waren: Welpen: Kennemers ABeverwijk A 00; Kennemers BBeverwijk B 20. AdspirantenKennemers BBeverwijk B 34; Kennemers CBeverwijk C 72. De overige uitslagen waren: Junioren: Kennemers ABeverwijk A 01; Kenne mers 7Beverwijk 6 63. Wederom waren honderden toegestroomd naar het Kennemer Theater te Beverwijk, waar de gezamenlijke huldiging plaats vond van de zilveren jubilarissen van MEKOG de Hoogovens, de heren: H. L. J. van der Burg, D. Inpijn, D. D. Ketelaar, H. Spier, H. Spieker en H. N. Vastenouw. Het officiële gedeelte van de avond werd begonnen met de algemene jubileumrede door hoofdingenieur W. Bakker, bedrijfsleider van MEKOG, die een vergelijking trok tussen de eerste dag van iemands loopbaan bij het bedrijf, als hij zich nog als een kat in een vreemd pakhuis voelt, en deze, zilveren, dag nu elke jubilaris getuige de belangstelling in de zaal zich vrienden en col lega's heeft gemaakt. Dit houdt in, dat elke jubilaris er in ge slaagd is met de mensen om hem heen vriendschapsbanden aan te leggen. Spreker noemde dit belangrijk, want het geeft in zekere zin antwoord op de vraag: wat hebt u van die 25 jaar gemaakt? De jubilarissen hebben medegeholpen te bouwen aan de saamhorigheid die thans in de bedrijven heerst, hetgeen een stimulans is voor de arbeidslust. Kwarteeuw MEKOG Herinnerend aan het feit, dat MEKOG zelf binnenkort een vijfentwintigjarige pro ductie van kunstmest herdenkt, sprak de heer Bakker over het prille begin en hoe in de loop der jaren MEKOG is uitgegroeid tot een bedrijf met wereldreputatie. Dit is het werk van allen, dus ook van de jubi larissen, die trots op hun werk mogen zijn. Met een hartelijk woord tot de vrouwen der jubilarissen die naast hun mannen op het podium waren gezeten eindigde spreker zijn gedragen toespraak. Daarna kregen de volgende sprekers, die zich successievelijk tot de jubilarissen af- zonderling richtten, het woord. Vuurtorenlicht Zo hoorde de jubilaris Inpijn zich toe spreken door de heer A. Hensen, die de verantwoordelijkheden van de jubilaris vergeleek met die van de man, die de vuur torenlichten onderhoudt en aansteekt. Zoals een enkele onoplettendheid van deze man mensenlevens in gevaar kan brengen, zo is het ook met de werkzaamheden van de jubilaris als storingbankwerker. De jubi laris treedt op bij storingen, hij repareert falende installaties, en heeft zorg voor de machines. Ook hier kan een onoplettend heid fataal zijn, maar, zoals spreker be toogde, de jubilaris staat bekend voor zijn grote oplettendheid, die niet alleen zijn reparatiewerk ten goede komt, doch ook veel stagnatie heeft weten te voorkomen. Ir. W. van Monsjou richtte zich vervol gens tot de jubilaris Spier om te getuigen van zijn grote waardering voor de wijze, waarop hij zijn werk doet. De jubilaris is een „all-round man", hij beheerst vele functies en kan daarom op verschillende In de velden bij hun huis in Nettleton vermaakt de thans zesjarige Engelse vierling Good zich opperbest. V.l.n.r.: Bridget, Frances, Elizabeth en Jenifer. plaatsen goed werk doen, invallen in open gevallen plaatsen, „kortom" zo zeide spre ker, „hij is als de koningin in het schaak spel, die alles kan en alle richtingen uit kan gaan." Poort tot het bedrijf „De poort tot het bedrijf," zo noemde ir. I. van Ees, de grote opslagkraan, waarvan de jubilaris Ketelaar de machinist is. Hij heeft een „hoge" post, in de letterlijke be tekenis van het woord, daar boven in die kraan met zijn capaciteit van 25 ton per greep. Deze kraan is de verbindingsschakel tussen de zeeschepen, die het erts aanvoe ren en de hoogovens, en zo is een uitvallen van die kraan vooral vroeger, thans zijn er twee een ernstig feit. Daarom is het zo belangrijk dat er op die kraan een man is, die volkomen serieus is. Dit is de jubi laris zeker, want hij „vertroetelt" zijn op slagkraan als ware het een kostbaar stuk in eigen huis! Weloverwogen en goed „Weloverwogen en goed voor zijn werk" dat was het vleiende oordeel van de heer L. B. van der Struys over de jubilaris Van der Burg. In zijn opgewekte rede haalde spreker verschillende anecdotes op uit de periode van 25 jaar samenwerken. Even eens werden herinneringen opgehaald door de heer H. van Look, toen hij zich tot jubi laris Vastenouw richtte. Spreker gaf een overzicht van jubilaris' loopbaan bij het be drijf, een loopbaan waarin hij zijn werk steeds tot volle tevredenheid verrichtte. De jubilaris is daarenboven een opgewekt mens, wie men het devies: „pluk de dag" zou kunnen toeschrijven. De rij van sprekers werd besloten door ir. D. G. Huygen, die de jubilaris Spieker een bescheiden mens noemde. De jubilaris is zijn loopbaan ook bescheiden begonnen, maar door zijn vasthoudendheid en goede wijze van werken tot zijn huidige functie, apparaatwachter/machinedrijver, opge klommen. Zijn goede eigenschappen: kalm te, betrouwbaarheid, doorzicht en opmerk zaamheid komen hem in deze functie goed van pas, en daarom vervult hij deze dan ook tot aller volle tevredenheid. Een man om op te bouwen. Na elke toespraak reikte de betreffende spreker de toegesproken jubilaris het ver erend getuigschrift en het gedenkbord der maatschappij uit. Het tweede gedeelte van de avond was aan de vrolijkheid gewijd; eerst zorgden de cabaret-artisten Truus Koopmans, Tobi Rix en Willy Vervoort, op voortreffelijke wijze begeleid door Jan Biersma aan de piano voor een opgewekte stemming bij alle aanwezigen, welke stemming zich bij het latere gezellig samenzijn en tijdens een dansje op de muziek van het Hoogoven- trio Amse nog danig werd verhoogd. De dragline-machinisten, die bij de Am sterdamse Ballastmaatschappij werkten aan de tunnelbouw te Velsen, zijn elders in Utrecht aan het werk gegaan, even als een aantal lassers. Bij de tunnelbouw ligt het werk nog steeds stil. In het komende seizoen zal VSV een hechte steunpilaar in zijn verdediging moe ten missen. Doelman Van der Wint gaat IJmuiden verlaten en zal zich te Enschedé vestigen, in welke stad hij het doel van Sportclub Enschedé gaat verdedigen. 4e klasse 13e lijst 5.000: 14461. 1.500: 9465 11228 17495. 1.000: 10113 21794. 400: 5279 6899 7331 15645 16716. 200: 1829 3002 3850 3874 5253 7547 7625 7788 7910 8753 9531 9738 10086 10834 11235 11576 13694 13897 17177 18199 18243 19014 19257 19794 19909 20364 20519 20614 20961. i/ joHSRPSKfx* - - .v.r-^,v.N»«/6>X;w.' In dit paleis zal onder presidium van de Bey de Frans-Tunesische conferentie over de situatie in Tunis worden gehouden. Met de nadering van het athletiek- baanseizoen heeft de Kennemerstaten Athletiekvereniging „Suomi" Zondag op de sintelbaan van het sportpark „Water vliet" regionale athletiekwedstrijden ge houden, waarvoor van vele verenigingen uit Noordholland een zeer grote belang stelling was. Met een aantal van driehon derd deelnemers (sters) betekende deze grote belangstelling, die echter niet ge ëvenaard werd door die van het publiek, een record van de Velsense club, welke haar organisatie weer goed had verzorgd, zodat, ondanks het minder gunstige en voor de athleten zelfs te koude weer, het tijdschema op tijd kon worden aangehou den. De lichte regen, die tijdens en ook vóór de wedstrijden viel, had de overigens zeer goede sintelbaan wat zwaarder gemaakt. Hierdoor bleven topprestaties van de B-, C- en D-klassers uit, hoewel de Suomi- man G. Grapendaal op de 400 m. B in zijn serie bijna promoveerde met 53,1 sec.; 0,1 sec. te weinig om A-klasser te worden. F. Kalkman van DEM, die op de 3000 m. D uitkwam, leverde een uitstekende pres tatie en was met 9.22.6 zelfs veel sterker dan de eerste B-man, J. Visser van G.A.C. met 9.30.2. De estafettenummers, die steeds weer een aparte aantrekking hebben op deelne mers en publiek, waren ook nu weer aan het slot van de wedstrijden de grote num mers. Bij de jongens A 4 x 100 m. won Haarlem fraai van Suomi en de meisjes van Sagitta bleven op de 4 x 80 m. een se conde beter dan die van Suomi, terwijl de tweede Suomi-ploeg er 45.4 sec. over deed. De Olympische estafette werd een fraaie overwinning voor de Suomi-ploeg met 3.46.6, waarbij Haarlem met 3.48.1 de twee de plaats innam. Om het districtskampioenschap relay dames (2001008060 m.) ontstond een fel gevecht tussen DEM, Suomi, R.K. Hol land en ADA. Het was jammer, dat de Suomi-dames enkele slechte wissels had den, waardoor DEM nu gemakkelijker won. De uitslagen van deze sportdag, waarop alle deelnemers hun best deden om de eer ste plaatsen te bezetten, waren: 80 m. Meisjes B: 1. E. Nieuwpoort, HAV, 10,7; 2. R. Koppendraayer, Volew., 10,8; 3. G. Bakker, Volew., 10,9 sec. Meisjes A: 1. R. Coenradi, Sag., 10,4; 2. T. Vingerhoed, Sag., 10,7; 3. G. Maathuis, DEM 10,7; 4. T. Hommes, Suomi, 10,9 sec. Jongens B: 1. P. Splunter, OSV, 9,3; 2. C. de Boer, Haarlem, 9,5; 3. P. G. Dekker, Suomi, 9,6. 100 m.: Jongens A: 1. M. de Raay, Haar lem, 11,7; 2. B. v. d. Pol, Haarlem, 11,8; 3. C. Lagendijk, Haarlem, 12 sec. Dames D: 1. E. Gieske, Gita, 13,5; 2. J. Fentij, ADA, 13,9; 3. A. Eggers, Beëmster, 14.4 sec. Dames C: 1. L. Gieske, Gita, 13,4; 2. E. J. Joosten, R.K. Holl., 13,8; 3. J. Knaap, Beemster 13,9 sec. Dames B: 1. W. Oorthuys, Estaf, 13,4; 2. J. Duyn, DEM, 13,6; 3. R. de Graaf, Estaf., 13,7 sec. 100 m.: Heren D: 1. P. Beurse, Nea Volh., 12,2; 2. J. de Reus, Haarlem, 12,3; 3. H. v. Boven, Zaanl., 12,3 sec. Heren C: 1. H. Zijlstra, Amstel, 11,9; 2. A. Knaap, DEM, 12,—; 3. G. v. Alfen, Su omi, 12,sec. Heren B: 1. P. Schroder, O.S.V.. 11,5; 2. C. v. Emmerik, Holl., 11,5; 3. B. Berghuis, Suomi, 11,5 sec. 400 m. Heren C: 1. G. Grapendaal, Su omi, 53,3; 2. J. Groen, Suomi, 54,5; 3. W. Kremer, Zaanl., 55,sec. Heren B: 1, H. Giel, GAC, 53,8; 2. J. Smit, Suomi, 53,8; 3. A. H. Koet, Suomi, 54.5 sec. 200 m. Dames C: 1. W. de Gans, ADA, 28,2; 2. E. Stadt, Zaanl., 28,3, 3. J. M. Been tjes, DEM, 28,8 sec. Dames B: 1. W. Oorthuis, Estaf., 27,7; 2. T. Waagmeester, Suomi, 29,sec. 800 m. Heren D: 1. H. v. d. Braak, OSV, 2.10,5; 2. Leeuwerink, Lyc., 2.13,8; 3. K. Huisman, Zaanl., 2.14, Heren C: 1. F. v. Doorn, NEA Volh., 2.08,7; 2. P. Kleyne, Haarlem, 2.09,4; 3. C. Zuiderduin, Holl. 2.09,6. Heren B: 1. H. de Koning, GAC, 2.03,1; 2. J. Oosterman, Suomi, 2.05,1; 3. A. Lam, VIF, 2.05,1. 3000 m. Heren D: 1. F. Kalkman, DEM, 9.22,6; 2. J. de Boer, Zaanl., 9.49,8; 3. A. Knots, Zaanl., 10 min. rond. Heren C: 1. H. J. Melsen, Zeemacht, 9.37,2; 2. F. v. d. Boorn, Volew., 9.50,6; 3. J. Wiebes, Estafette. Heren B: 1. J. Visser, GAC, 9.30,2; 2. W. v. Zutphen, Bi. Wit, 9.35,3. P. Jansen, Haarlem. 4 x 100 m. Jongens A: 1. Haarlem 47,8; 2. Suomi 48,4; 3. Lycurgus 51,2. 4 x 80 m. Meisjes: 1. Sagitta 42,8; 2. Su omi 43,8; 3. R.K. Holland 44,7; 4. Suomi 2 45,4 sec. Districtskampioenschap relay dames: 1. DEM, 1.00,5; 2. Suomi, 1.02,1; 3. R.K. Hol land, 1.02,7; 4. ADA 1.04,5. Olympische estafette: 1. Suomi 3.46,6; 2. Haarlem 3.48,1; 3. VIF (Hilversum) 3.56,3; 4. OSV (Oostzaan) 4.01,—; 5. Blauw Wit, Amsterdam, 4.08,91. Vèrspringen: Meisjes A: 1. T. Hommes, Suomi, 4.78; 2. E. Nieuwpoort, HAV, 4.68^; 3. G. Maathuis, DEM, 4.54; 4. R. Coenradi, Sag., 4.39; 5. D, Grapendaal, Suomi, 4.36 meter. Dames D: 1. J. Knaap, Beemster, 4.62; 2. J. Staffhorst, Volew., 4.48; 3. T. Wage naar, Sag., 4.47 meter. Dames C: 1. J. Beentjes, DEM, 4,66; 2. 5. Maathuis, DEM, 4.63; 3. R. de Graaff, Estaf., 4.60 m. Dames B: 1. T. Blötevogel, Suomi, 4.77 y2; 2. A. Hollander, Amstel, 4.68; 3. E. Stadt, Zaanl., 4.55 m. Hoogspringen: Meisjes B: 1. E. v. d. Ploeg, Suomi, 1.40; 2. G. Bakker, Volew., 1.35; 3. R. Koppendraayer, Volew., 1.30 m. Jongens B: 1. P. Steenbergen, Haarlem, 1.55; 2. M. Meeuwese, Haarlem, 1,55; 3. T. v. Zijl, Haarlem, 1.55 m. Heren B: 1. J. Adelaar, Suomi, 1.60; 2. H. v. Boven, Zaanl., 1,60; 3. P. Koeten, Suomi, 1,55 m. Heren C: 1. J. de Reus, Haarlem, 1.58; 2. J. Doornbosch, Haarlem, 1.58; 3. Chr. Slot, Beemster, 1.53 m. Discuswerpen: Dames D: 1. E. v. 't Hoff, DEM, 29.09!/2; 2. I. Degenaars, Sag., 28.22'/2; 3. A. Eggers, Beemster, 28,05; 4. I. Waasdorp, Suomi, 26,47 m. Dames C: 1. J. W. Visser, Sag., 28,88; 2. T. Vet, Waterland, 27,95; 3. J. Staffhorst, Volew., 26,26 m. Heren D: 1. J. Adelaar, Suomi, 33,14; 2. P. Beuse, NEA Volh., 32,31; 3. J. Mobach, HAV, 29,16 m. Heren C: 1. F. Broertjes, Haarlem, 33,37; 2. P. Henneguin, Zaanl. 32,32; 3. IJ. Rien- stra, GAC, 29.33 m. Kogelsoten: Jongens A: 1. J. Doornbosch, Haarlem, 12,98; 2. A. Nol, AVA, 11,81; 3. J. Luyten, GAC, 11,58 m. Heren C: 1. IJ. Rienstra, GAC, 11.34i/2; 2. P. Henneguin, Zaanl., 10,90; 3. J. C. Handgraaf, RK Holl., 10.76V2 m. Heren B: 1. J. Adelaar 11,62; 2. A. W. v. d. Linde, Shell, 11,30; 3. J. Royers, Bi. Wit, 10,58i/2 m. Speerwerpen: Heren D: 1. J. Doornbosch, Zaanl., 45,65; 2. Chr. Wheda, OSV, 39,30; 3. G. v. d. Linde, Shell, 39.15 m. Heren B: 1. P. Koeten, Suomi, 43.71 m.; 2. G. v. 't Hoff, DEM, 44,75 m. (buiten mededinging). Een stampvolle zaal van hotel Borst te Bakkum is Zaterdagavond getuige geweest van de slotavond van het Wijkertorentour- nooi, tijdens welke de prijzen zijn uitge reikt. Doch voor dat het zo ver was, heeft de voorzitter van de organiserende vereni ging, de heer J. Grapendaal, van de V.V. Beverwijk, een gloedvolle rede gehouden, waarin hij enerzijds een overzicht gaf van het tournooi en anderzijds een hartstochte lijk beroep deed op de spelers, speciaal wat betreft de sportiviteit en de onderlinge vriendschap. Zulks in verband met het minder prettige verloop van één der wed strijden, hetgeen door de heer Grapendaal ten zeerste werd betreurd. Over het tour nooi zelf was de voorzitter uitstekend te spreken en het is opnieuw bewezen dat het tournooi ieder jaar meer aan betekenis in Kennemerland wint. Voor de voorzitter van de gezamenlijke supportersverenigingen, die eendrachtig de prijzen beschikbaar stelden, de heer J. Bruinsma uit Oastricum, kwam hierna het moment waarop hij aan de aanvoerders der deelnemende clubs de prijzen kon utreiken. Vervolgens kwam een cabaretgezelschap van Kromhout uit Amsterdam op de plan ken, dat er slechts ten dele in kon slagen de aanwezigen te amuseren. De avond werd met een gezellig bal besloten. Het resultaat van de prijsuitreiking was als volgt: 1. V.V. Beverwijk, Zilveren Wij- kertoren, een stel doelnetten en twee bal len; 2. A.D.O. '20, een stel doelnetten; 3. CSV grote verbandtrommel; 4. Wijk aan Zee, voetbal; 5. V.V.B, kledingkoffer; 6. Vitesse '22, vier hoekvlaggen en twee grensrechtervlaggen; 7. Limmen, kleine verbandtrommel; 8. Kinheim, kleine ver bandtrommel. Zaterdagmorgen is in de leeftijd van 46 jaar overleden de heer Bas van Gelder, die destijds deel uitmaakte van Stormvogels' eerste elftal en momenteel een zeer ge waardeerd lid was van de toneelvereniging „Jan van Dommelen" in Santpoort. Zaterdagmorgen werd de bloementen- toonstellig in 't Patronaatsgebouw te IJmui den bezocht door enige honderden leerlingen uit de hoogste klassen van de openbare en bijzondere scholen. Zij konden daar niet al leen de fraaie bloemeninzendingen bewon deren, doch werden ook in de gelegenheid gesteld te luisteren naar een opvoedkundig praatje, waaraan de jongens en meisjes gevraagd werd het mooie in bossen, parken en tuinen toch vooral te ontzien. Na een rondgang langs al het schoons werden de jongelui ook in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen bij de door het hoenderpark Geldermans opgestelde broed machine. Het feit, dat de kuikentjes juist „aan het uitkomen" waren, vergrootte de belangstelling in niet geringe mate. (Verkort «OMrgfgOTwn; „ALS IK DIRECTEUR WAS" Beverwijk, 4 Sept. 1954. Naar aanleiding van dit schrijven (bedoeld wordt ons tweede „pontartikel" in uw veel gelezen blad van Zaterdag 23 Aug., heb ik met verwondering gelezen, dat een arbeider bij de Rijkswaterstaat met twee kinderen maar f 54 verdient, dat zulks volgens de heer Ingen Housz veel te kort is om van te leven, waar ik ten volle mee instem, omdat wij dat zelf aan de lijve ondervinden. Maar dat een directeur van een groot bedrijf als de K. N. H. S. is, daar openlijk over durft te spreken, dat verwondert mij nog meer. Vooral die propaganda dat een pontwachter overgelopen is naar de K. N. H. S. en nu al f 20 meer verdient. Maar dat een arbeider in dagdienst bij de K. N. H. S. met twee kinderen nog geen f 54 verdient, en dat er zeer veel arbeiders in dagdienst, met drie en meer kinderen ook niet boven de f 54 ko men, daar weet de heer Ingen Housz zeker niets van af? Als dit laatste het geval mocht zijn, dan hoop ik dat de hand vlug in eigen boezem gestoken wordt, om snel een einde te maken aan liefhebbereij uit armoede, om dat de animo in eigen bedrijf, door deze toe stand allang onder nul gedaald is bij alle dagdienst arbeiders. Een spoorlegger der K. N. H. S. (Wij tekenen hierbij aan, dat onze inzen der de zaak niet helemaal correct heeft be grepen: ir. Ingen Housz heeft geen enkele vergelijking getroffen tussen de lonen bij Rijkswaterstaat en op zijn bedrijf; hij liet zich tegenover onze redacteur alleen uit over de onhoudbare situatie bij de Velserpont. De vergelijking tussen het loon van de voormalige pontwachter, die thans bij de Hoogovens werkt, is ons niet door de heer Ingen Housz verteld, zoals de hele „staart" van het bewuste artikel naar duidelijk bleek op eigen feitenkennis berustte. Er is dus zeker geen sprake van „propaganda". Red. IJ. C.) Nog méér verarming? De grote groep oudere Nederlanders, men beweert zelfs, dat de statistiek daarvoor ruim 114 mil- lioen mensen aanwijst, hebben de laatste jaren flinke klappen gehad door de loon- ronden. En er is nu weer sprake van. De S.E.R. zegt, dat „al het mogelijke ge daan zou moeten worden, om hun inkomen bij eventuele loonronde niet te doen da len". Een verder dóórhalen ervan zou ook inderdaad funest zijn. Inkomens van personen, zegt de S.E.R., „die worden ontvangen uit Bedrijfs- en Ondernemingsfondsen zouden van de zijde van het bedrijfsleven op peil zijn te houden". Hiervan evenwei zou krachtens geldende fondsenbepalingen niet veel terecht komen. Zeer velen ontvangen de gelden voor hun levensonderhoud uit zelfstandige Pensioen fondsen, door de ondernemingen op touw gezet en door directieleden en personeel bestuurd, welke fondsen een bedrag uit keren, vastgelegd per het tijdstip der uit- diensttreding, waarmee dan de uitgetre- dene voor de onderneming is afgerekend. Wel laten bepalingen van fondsen ruimte om aan later uit dienst tredenden belang rijke hogere uitkeringen te doen, dan aan uit dezelfde functies uitgetredenen, maar hieraan hebben de laatsten niets. De grotere categorie mensen, gepension neerden, rentetrekkers enz. ziet verdere loonronden, door hen gevreesd, als prijs verhogingsronden, met angst en beven te gemoet, terwijl de achteruitgang in hun bestaan door de achter de rug liggende nog op herstel wacht. Zou de regering bij eventueel opnieuw ingrijpen in het volksbestaan met de be kende automatische gevolgen eindelijk consequenties gaan aanvaarden, ook ten aanzien van hetgeen reeds is geschied, tegenover de gedupeerden. DE G

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10