Super-constellation „Triton" dook vlak na start in modder der Shannon Ramp Weerbericht Haarlems Dagblad Washington teleurgesteld en geprikkeld door Parijs K.L.M.-ramp in Ierland: 28 doden Slachtoffers stierven pas uren na de val NEGENDE KLM-RAMP NA DE OORLOG DE SUPER-CONSTELLATION De slachtoffers Onderzoek naar oorzaak gericht op lading-gewicht Het woord is aan Generaal De Castries in vrijheid Initiatief tot defensie-overleg met wijs beleid aan Londen overgelaten Vliegtuigdiefstal in Australië verijdeld Twee Amerikanen gedood bij de beschieting van Quemoy Barre uren in modder en duisternis Weerrapport Vlucht naar Ceram voorkomen z w w 69e JAARGANG No 49 Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 6 SEPTEMBER 1954 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 203 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPNIEUW heeft een zware slag onze luchtvaart getroffen; dat dit zo kort na de tragische ondergang bij de Nederlandse kust vain de Willem Bontekoe is geschied, versterkt de indruk, door de ramp gewekt. Zulk samentreffen van onheil, de K.L.M. en haar vliegend personeel en reizigers overkomen, heeft zich ook vóór de oorlog voorgedaan. Erna deed het zich voor in de zomer van 1949, dus nu vijf jaar geleden, toen op 21 Juni de Constellation Roermond bij Bari in Italië ten val kwam en drie weken later de Constellation Franeker bij Bombay. Het was toen de dienst op het Verre Oosten die tweemaal kort achtereen getroffen werd. Ditmaal, met slechts twaali dagen tussenpoos, de dienst op het minder Verre Westen: de Amerikaanse luchtlijn en niet tweemaal in hetzelfde vliegtuigtype. De Willem Bontekoe, een Douglas van het type DC 6 b, is in de ondergang gevolgd door de Super Constellation Triton. In bei de gevallen is, tot dusver tenminste, de oorzaak van de ramp duister gebleven. Bn men heeft bij het binnenbrengen van wrakstukken van de Bontekoe te IJmuiden nogal wat geheimzinnigheid betracht, met het onvermijdelijke gevolg dat er allerlei gerucht is ontstaan. Dergelijke praatjes, zonder enige grond van bewijs, verspreiden zich snel. Met wijs geknik wend in dit ge val maar beweerd dat er zeker een botsing in de lucht geweest moest zijn met een verondersteld ander vliegtuig, zonder dat men rekening hield met het feit dat de vermissing van zulk een ander toestel en het lot van zijn opvarenden geen uur ge heim hadden kunnen blijven. Vliegtuigen stijgen van vliegvelden op en als er een niet op zijn basis terugkeert of niet tijdig zijn reisdoel bereikt, wordt dat onmiddellijk bekend, zoals dat. met de Willem Bontekoe zelf het geval was. Het zoeken van radio contact met het vermiste toestel stelt daar bij zeer velen direct op de hoogte van de vermissing en dit geldt natuurlijk evenzeer als het een buitenlands vliegtuig betreft als een Nederlands. Men zal in IJmuiden het doel gehad hebben, teveel ophef en misverstand te vermijden, maar men ver mijdt die juist niet met afzettingen en geheimzinnigheid. Eer het officieel onder zoek met de behandeling van de zaak voor de Raad van de Luchtvaart teneinde zijn, pleegt veel tijd te verlopen. Een jaar is geen overdreven schatting. Als deskundigen eerder tot een voor hen aanvaardbare slot som zijn gekomen is het in de practijk zeker te verkiezen dat die zij het met formeel voorbehoud dan maar bekend wordt ook. Het voordeel is dat men een mate van twijfel-door-gebabbel vermijdt, 'die zeker niet in het belang van de zaak is. Een commissie van onderzoek naar de ramp van de Triton is snel in actie geko men en de president-directeur van de K.L, M., de heer I. A. Aler, heeft al medege deeld dat men poogt na te gaan of over belasting de reden geweest kan ziin van het plotseling hoogte-verliezen van de Triton, binnen twee minuten na de opstii- ging van het Ierse vhegveld Shannon. Uit. vroegere berichten blijkt dat het op dat vliegveld nog vier passagiers met hun bagage aan boord heeft genomen en dat het totale gewicht 66.000 K.G. zou hebben bedragen, 500 K.G. onder het maximum. Dit lijkt wel een gering verschil; bij de leek rijst ook de vraag of men onder alle omstandigheden het maximum verant woord: acht, maar dat is maar een vraag, en dan nog de vraag van een leek. Het ligt voor de hand dat de commissie onderzoe ken zal of controle op de belasting nauw keurig is toegepast; reeds is gebleken dat het toestel niet zijn maximale aantal pas sagiers vervoerde. Wij hopen dat enig dui delijk resultaat bekendgemaakt zal wor den. In het geval van de Triton bestaat natuurlijk veel meer kans op ontdekking van de oorzaak van de ramp dan in dat van de Bontekoe, omdat er nu vele over levenden zijn, waaronder de meeste leden van de bemanning met Commodore Viruly, als piloot van grote ervaring en kundig heid, vooraan. Ditmaal ziin achtentwintig slachtoffers, d'e helft van 'het aantal opvarenden van de Triton, te betreuren. Wij geven uiting aan onze deelneming jegens de nabestaanden. Dit is de negende ramp waarbij mensen levens teloor zijn gegaan, die de K.L.M. sinds de oorlog heeft getroffen. Het dient ook nu gezegd te worden: talloze vluchten zonder ook maar het geringste incident, waarbij millioenen kilometers zijn afge legd, zijn in die tijd volbracht. Daeeliiks is de K.L.M. op haar wereldnet veelvuldig in de lucht geweest. In die meer dan 3300 dagen heeft zich op 9 daven een ongeluk voorgedaan, waarvan acht maal met een passagiers-toestel. Zelfs dit primitieve statistische gegeven duidt al op de uiterst geringe kans op opigeval. De vreemde, aan grijpende omstandigheden waaronder het ditmaal is geschied veranderen daar niets aan. R. P- TATPEH (Formosa). (Reuter). Zon dag heeft opnieuw een artillerieduel tus sen het eiland Quemoy en het Chinese vasteland plaats gehad. Nationalistische vliegtuigen trachtten met bommen en ra ketten de communistische kanonnen, die drie da-gen lang de nationalistische voor post, ter hoogte van de haven Amoy, heb ben beschoten, tot zwijgen te brengen. Drie nationalistische jagers zijn bij aanvallen op communistische batterijen neergescho ten. Twee Amerikaanse officieren, die voor advies aan de nationalisten op Quemoy waren gelegerd, zijn Vrijdag gedood, toen het eiland Vrijdag door communistisch- Chinese kustbatterijen werd beschoten. Bommenwerpers van communistisch Chi na zijn heden voor de eerste maal sedert de nationalistische regering van het vaste land naar Formosa ging, boven dit eiland verschenen. Het luchtafweergeschut was in Taipah bijna twee uur in actie en de stad was gedurende drie-en-eën-half uu, verduisterd. Er waren geen vliegtuige.. zichtbaar. Volgens een officieel bericht vloog een onbekend aantal communistische vliegtuigen boven de buitenwijken van Taipeh. In de vroege morgenuren van Zondag is de Super-Gonstellation „Triton" van de K.L.M., aan boord waarvan zich 46 passagiers en 10 bemanningsleden bevonden, kort na bet opstijgen van het Ierse vliegveld Shannon van geringe hoogte neergestort in de rivier de Shannon, op enkele kilometers afstand van het vliegveld. Het vliegtuig kwam terecht op een modderbank midden in de brede rivier en bleef grotendeels intact. Van de passagiers kwamen 25 personen om het leven, drie leden van de bemanning vonden eveneens de dood. De slachtoffers zijn, met uit zondering van een Amerikaanse dame die ernstig gewond werd en later overleed, in de cabine bewusteloos ge raakt door benzinedampen en daarna verdronken. Pas uren na het ongeluk werd van de zijde van het vliegveld hulp geboden, doordat men geheel onkundig was geblevsn van de ramp tot een der piloten, Tieman genaamd, geheel bemodderd en uitgeput op het vliegveld aankwam om alarm te slaan. Over de oorzaak van de val is nog niets met zekerheid bekend. De machine verloor plotseling hoogte en de bemanning werd volkomen overrompeld door het feit, dat de „Triton" in enkele seconden tijds aan de grond kwam. Een onderzoekscommissie is Zondig op Shannon gearriveerd. De lijken der slachtoffers zijn op enkele uitzonderingen na geborgen. De drie beman ningsleden, die omgekomen zijn, waren de stewardess en de stewards. Zij hebben tot het laatst getracht de passagiers te helpen uit de cabine te komen en de rubberboten te bereiken, die aan de machine bevestigd waren en die de overlevenden tot behoud hebben gediend. Tien Nederlandse passagiers bevonden zich in het toestel, een van hen is gered. Commodore Viruly was de gezagvoerdervan het toestel. Ontzettende belevenissen hadden de pas sagiers en bemanningsleden, nadat zij tot het besef van hun toestand waren gekomen. De modder, het water en de duisternis be moeilijkten hun pogingen om uit het vlieg tuig in de inmiddels losgemaakte rubberbo ten te komen. Urenlang worstelden zij voor hun leven en voor dat van anderen, want de bemanningsleden en vooral de omgeko men stewardess en stewards deden alles wat zij konden om zoveel mogelijk mensen te redden. Het water steeg snel in hot vliegtuig en de benzinedampen vulden de cabine met een verstikkende lucht, die ten slotte de oorzaak werd van de dood van zovelen. Intussen snelde piloot Tieman naar het vliegveld Shannon, waar men nog van niets wist. „Wat de oorzaak van het ongeluk aan gaat, daarover kan ik nog geen uitsluitsel geven", vertelde de heer A. Aler, presi dent-directeur der KLM, later te Shannon. „Dat zal deskundigenonderzoek moeten uit wijzen. Wel kan ik u zeggen dat de machi ne volgeladen was, zowel met pasagiers als met bagage. In totaal kon de Triton c.a. 133.000 pond aan maximaal gewicht ver voeren. In dit geval was het vliegtuig ge laden met een totaal gewicht van 132.000 pond, duizend pond minder dan het maxi mum". Normale start De machine steeg volgens de beman ningsleden op volkomen normale wijze om 3 uur 38 in de nachtelijke duisternis in Zuid-Oostelijke richting op. De heer Viruly en de overige leden van de bemanning zeg gen dat er geen enkele afwijking van dc normale gang van zaken is geconstateerd. Na circa 1 of hoogstens 2 minuten raak te het toestel voor iedereen totaal onver wacht met de staart het water. De machi ne stampte, gleed door op het. water, met vier motoren voluit draaiende en zakte toen in de modder. Volgens de heer Aler kon de „Triton onmogelijk veel hoogte bereikt hebben. Het toestel is dus vrijwel onmiddellijk na het verlaten van de startbaan zonder hoogte te bereiken neergekomen op het water. Op dat moment bevond de rivier zich in opkomend getij, doch het water stond nog niet hoog op de zandbank. In de cockpit werd volgens in structie onmiddellijk de handle overgehaald waardoor de rubberboten uit de vleugels op het water vielen. ■JOOOOOOOOOO 5CCOOOOOOOCOOOOCOCCOOCOOCOOC Sinds de oorlog is de KLM thans voor de negende maal getroffen door een vliegramp waarbij slachtoffers zijn te betreuren. 14 November 1946: Dakota op Schiphol, gezagvoerder Moreton, 26 doden. 26 Januari 1947: Dakota op Kastrup (Kopenhagen), gezagvoerder Geyssen- dorffer, 22 doden. 20 October 1948: Constellation „Nijmegen" te Prestwick, gezagvoerder Par- mentier, 40 doden. Constellation „Roermond", in zee gestort bij Bari, gezag voerder Plesman, 23 doden. Constellation „Franeker" bij Bombay, gezagvoerder Van der Vaart, 45 doden. 2 Februari 1950: Dakota postvliegtuig in Noordzee gestort, gezagvoerder Van der Heide, 7 doden. 22 Maart 1952: DC 6 „Koningin Juliana" bij Frankfort, gezagvoerder Poutsma, 44 doden. 23 Augustus 1954: DC 6 B „Willem Bontekoe" Noordzee bij Egmond, gezag voerder Harman, 21 doden. 5 September 1954: Superconstellation „Triton" bij Shannon, gezagvoerder Viruly, 28 doden. OOOOCOCOOOOOOCOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOGvjOOOOCOOOOOOOOQOOOOOCOOOOOOCXXXXOOOOOOOOOOOLt' 21 Juni 1949: 12 Juli 1949: De in de cabine achtergebleven passa giers hebben waarschijnlijk geen kans meer gezien de cabine tijdig te verlaten; zij zijn bewusteloos geraakt. Na korte tijd vulde de cabine zich bijna tot aan het dak met water waardoor zij allen in bewusteloze toestand zijn verdronken. Twee mannelijke /pasagiers klommen door ramen naar buiten en aangezien zij slecht zwemmen konden, waadden zij zich door het tot aan de borst toe staande, nog steeds stijgende water een weg naar de staart waar zij zich vastklem den aan de radio-antenne. Wel probeerde Viruly, die in een der rubberbootjes plaats had genomen, het tweetal bij de staart te bevrijden, maar de stroom was zo sterk dat dit niet gelukte en zij afdreven. Een van deze passagiers hield zich bijna vier uur bij de staart boven water en werd toen door een reddingboot alsnog gered. De andere verdronk op het moment dat de redding- ,bot nog slechts drie meter van hem was verwijderd. (Voor het relaas van onze speciale ver slaggever te Shannon en de levensbeschrij vingen van omgekomen Nederlanders ver wijzen wij naar elders in dit nummer.) De Supër-Constellation, welke sinds vorig jaar door de KLM wordt gebruikt, is voorzien van vier motoren van het nieuwste type Wright Compound en is gebouwd door de Lockheed fabrieken in Burbank (Californië). Het kan met een kruissnelheid van 500 km per uur een grote lading (ruim 80 passagiers en 2000 kg vracht) over zeer grote afstand meer dan 4000 km zonder tussenlanding vervoeren. De KLM heeft thans elf Super-Constellations in dienst. Dit aantal wordt opgevoerd tot zestien. Alle passagiers in deze vliegtuigen hebben de beschikking over een zwemvest, terwijl voorts twee of drie rubberboten aanwezig zijn, die vele mensen kunnen bergen. Aan deze rubberboten hebben thans vele inzittenden hun leven te danken. Men ziet op de foto boven de verongelukte „Triton". Redders en deskundigen, die een onderzoek naar de ramp instellen, zijn bij het toestel aangekomen Bij het ongeluk van de „Triton" zijn de volgende passagiers omgekomen: A. J. L Gïonahout, Hengelo; prof. dr. W. Kouwe- naar, Amsterdam; mevr. C. H. Kouwenaar, Amsterdam; prof. dr. G. O. E. Lignac, Oegstgeest; mevr. H. Lignac, Oegstgeest; I. Bakker, Kalamazoo (V.S.); mevr. H. Bakker-De Vries, Kalamazoo (V.S.); J. A. Brongers, 's-Gravenhage; mevr. A. Schaap, Grand Rapids (V.S.), (allen Nederlanders); H. W. Habig, Duitsland; mevr. H. C. M. Habig, Duitsland; H. K, A. Schultz, V.S.; Cooper, V.S.; W. Hodson, V.S.; W. H. Coultas, V.S.; mevr. E. Ellis, V.S.; F. J. Polak, V.S.; mej. G. D. S. Thompson, V.S.: mevr. L. Griffith, VS.; W. G. Tulles, V.S.; mevr. H. Hyde, V.S.; G. Ibrahim, Egypte; Bahan, Birma; U Tin Pe, Birma; mevr. C. M. Plantz (V.S.) later overleden. De volgende bemanningsleden vonden de dood: Willem van Buren, steward; Bob Westergaard, steward; Helga Löwenstein, stewardess. Tot de slachtoffers behoort ook het echtpaar J. Bakker en H. Bakkerde Vries, die beiden de Nederlandse nationaliteit hebben, doch in Newhampton (U.S.A.) woonachtig waren. De heer J. Bakker werd op 18 Maart 1909 te Uithuizen (Gr.) geboren, waar zijn vader landarbeider was. Op 10 Juni 1947 emigreerde het echtpaar BakkerDe Vries met hun zoon naar New YorkBullville, waar de heer Bak ker aanvankelijk weer landarbeider werd. Enkele jaren later vertrok het echtpaar naar Newhampton in de Amerikaanse staat New York, waar het een grote boerderij ging bewonen. Het echtpaar was enkele maanden gele den met verlof naar Nederland gekomen en was thans op weg naar Newhampton. Onze speciale verslaggever meldt uit Ierland: De commissie van onderzoek onder leiding van de inspecteur van de Rijks luchtvaartdienst ir. Falkenhagen, die gis teren op Shannon aankwam, heeft tot 1 uur vanochtend haar besprekingen voortgezet. De gehele bemanning en een deel der pas sagiers is uitvoerig gehoord. Ierse zowel als Nederlandse deskundigen hebben situatie tekeningen van de ligging van het wrak gemaakt. De commissie is nog niet tot een conclusie inzake de oorzaak van de ramp gekomen. Nu vast staat dat de instrumenten niet hebben geweigerd en ook geen der motoren tijdens de klim is uitgevallen, terwijl ook alle bemanningsleden normaal hun werk hebben gedaan, concentreert het onderzoek zich speciaal op het gewicht der totale lading. Uit de eerste berichten en ook de heer Aler heeft dit meegedeeld is gebleken dat de machine 500 kg beneden 't maximum gewicht is gebleven. Om dit definitief te kunnen vaststellen worden berekeningen aan de hand der beschikbare gegevens op gesteld. De bagage der passagiers en de verdere vracht bevinden zich nog in het toestel, dat steeds dieper weg zakt in de modder van de Shannon. Het vliegtuig steekt bij laag tij nog slechts gedeeltelijk boven water uit. Het rechter staartstuk is bij de val af gerukt, ook de linkervleugel zou niet meer normaal aan de romp van het toestel zijn bevestigd. Men zal trachten het wrak per boot te naderen om met het uitladen van alle vracht waarop beslag is gelegd te be ginnen. Geen der overlevenden leden der bemanning of passagiers heeft nog vergun ning gekregen om de reis voort te zetten. Allen hebben de nacht doorgebracht in een speciaal voor hen gereserveerd hotel. Zij zijn door het Ierse Rode Kruis van kleding voorzien. De berging van het wrak heeft nog geen punt van discussie uitgemaakt. Het toestel is zodanig vastgezogen in de bodem dat het lichten er van geen sinecure is. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Christian Morgenstern: Het is een kunst op zichzelf een brief op de juiste tijd te doen aan komen. Een ontvangen brief kan ons 's morgens iets heel anders doen dan 's avonds. Generaal de Castries, de verdediger van Dien Bien Phoe is door de Vietminh-auto- riteiten tezamen met 83 andere Franse krijgsgevangenen vrijgelaten. Deze foto werd direct na zijn aankomst in Viettri (Noord-Vietnam) gemaakt (Van onze correspondent in Washington) De mislukking van de E.V.G. heeft ver antwoordelijke Amerikaanse politici en militairen voorzichtig gemaakt. De Ame rikaanse politiek van de laatste jaren heeft meer dan eens in Parijs schipbreuk ge leden. Dat heeft niet alleen teleurstelling verwekt, maar ook de geprikkeldheid jegens Frankrijk doen toenemen. Tege lijkertijd is de voor Duitsland bestaande waardering nog gestegen. Niettemin moet gezegd worden, dat gezaghebbende Ameri kaanse politici een opvallende matiging hebben betracht in hun uitspraken, kenne lijk beducht in de huidige netelige situatie brokken te maken. Uitlatingen, als welke senator Wiley zich in Bonn heeft veroorloofd, vallen eigenlijk uit de toon en zulks wordt betreurd, omdat men in Europa wellicht te veel waarde hecht aan de woorden van de voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenland se Zaken. Wiley is Duitsland welgezind en hij drukt zich wel eens kras uit. Zijn uitspraak „dat de beslissing van de Franse Assemblee niet overeenstemt met de wen sen van het Franse volk" wordt een „poli tieke misslag van de eerste soort" ge noemd. In Washington wordt achter de schermen hard gewerkt. Kennelijk bestaat de nei ging niet alleen tot een nieuw initiatief over te gaan, doch veeleer in samenwer king met anderen. Slaagt men er in de Engelse en Amerikaanse standpunten over de Duitse herbewapening te verzoenen, dan zouden de kansen van een Anglo- Amerikaans initiatief op de komende Lon- dense conferentie van negen, of op die van de NAVO, te New York, stiisen. In naam kan de nieuwe poging tot militaire samen werking van Duitsland met het Westen het best van Groot-Brittannië uitgaan. Het feit dat Eden niet naar Manilla is gegaan, wordt in Washington beschouwd als een aanwijzing, dat Londen de Euro pese aardschokken ernstig neemt. En de Engelsen hebben dit jaar, gelijk Genève aantoonde, het stellige voornemen in de diplomatie een rol van betekenis te soelen. De grote vraag is of de Britten bereid ziin ten bate van de Europese samenwer king eventueel een grotere militaire bij drage te leveren. Maar ook zonder die be reidheid moet men in de huidige omstan digheden aan een Brits initiatief de voor keur geven boven een Amerikaans. Engel sen en Amerikanen zullen zich moeten af vragen, hoe de Franse vrees voor de her bewapening van Duitsland kan worden weggenomen. Indien die herbewapening geleidelijk tot stand komt, krijgt Frankrijk, onder Mend^s-France, zelf de tijd machti ger te worden. Men overweegt in het Anglo-Amerikaan se kamp de mogelijkheid Duitsland te laten beginnen met het vormen van grondstrijd krachten en pas daarna met een „tactische" en eerst veel later met een „strategische" luchtmacht. Hoewel men in Washington critiek heeft op Frankrijk, ontbreekt ook de zelfcritiek niet en men ziet in dat koppig vasthouden aan de E.V.G. ongewenst is. Ontvankelijke figuren onder de Amerikaanse politici heb ben uit de gebeurtenissen van de laatste tijd de les geput, dat het gevaarlijk is als de Verenigde Staten te zeer als leider wil len optreden. President Eisenhower gaf blijk van dat inzicht, toen hij enige weken geleden zei-de, liever te zien, dat de Ver enigde Staten de rol van een goede deel genoot dan van een leider vervulden. (van hedenmorgen 7 uur) DARWIN (Reuter/AFP/UP) Politie en leden van de veiligheidsdienst in Australië zoeken naar iemand, die geDoogd zou heb ben in Darwin een Dakota te stelen. Hij be- vond zich reeds in de cockpit, toen een i ingenieur van de Trans-Australia Airlines hem verraste. Hij liet papieren achter waar uit bleek, dat hij van plan was naar Ceram te vliegen. Hij zou verscheidene maanden in Darwin als scheepsreparateur gewerkt hebben. De politie bewaakt het havenge bied. De poging tot het stelen van het vliegtuig ou geslaagd zijn, als niet was nagelaten de deur goed te sluiten. Nu veroorzaakte het .riet goed sluiten een geluid, dat de aandacht op het vliegtuig vestigde. Toen personeel van het vliegveld naar het toestel rende, sprong de man eruit, stapte in een in de na bijheid staande jeep en reed met een grote snelheid weg. De Eerste Kamer is bijeengeroepen op Dinsdag 14 September. Aar de orde zullen worden gesteld de wetsontwerpen admi nistratieve rechtspraak bedrijfsorganisatie, en het wetsontwerp tot invoering van een leeftijdsgrens voor het notarisambt en de oprichting van een no-tarieel pensioenfonds. Eg" y o x Et 2 kr - is fce ZB Stockholm onbewolkt NNW 2 18 4 Oslo zwaar bew. O 4 18 0,5 Kopenhagen regen NO 3 19 1 Amsterdam mist ZZW 3 16 3 Londen regen OZO 3 18 0,1 Luxemburg mist windstil 20 0 Parijs zwaar bew. O 2 20 0 Bordeaux nevel windstil 25 0,1 Grenoble mist windstil 24 1 Nice onbewolkt NW 3 26 0 Genève nevel W 3 23 8 Zürich mist windstil 25 18 Locarno licht bew. W 1 23 14 Berlijn nevel W 1 29 34 Frankfort nevel ZZW 2 24 13 München licht bew. 3 26 20 Innsbruck half bew. 8 30 0 Wenen half bew. 2 29 3 Rome onbewolkt N 2 31 0 Ajaccio onbewolkt ONO 4 31 0 Mallorca half bew. NO 2 31 0 Neerslag laatste 24 uur gooocxcooooooocxxrxxxxxxxxxooooooococoooooooooocsocjooooooc OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur. Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Later enkele opkla ringen. Zwakke tot matige wind tus sen Zuid en Zuid-West. Weinig ver andering in temperatuur. 7 September Zon op 6.00 uur. onder 19.16 uur. Maan op 16.30 uur, onder Maanstanden 12 Sept. 21.19 uur: Volle maan 19 Sept. 12.11 uur: Laatste kwartier 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 6 September Hoog water1 9.12 en 21.44 uur. Laag water: 4.28 en 16.48 uur. Dinsdag 7 September Hoog water: 10.24 en 23.07 uur. Laag water: 5.29 en 18.01 uur. 'X)OOOOOüCXXXAXXJOOuoCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXlQnry*yvy>yvvvyyv»»y-<

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1