„Laat de genie bij Velsen een schipbrug leggen" Kleuterleidsters worden na spoedcursus onderwijzeres MORRIS fefoteijcu iïiujf Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-SCHURK ^HocA ió Act zo J.G.MARTIN&ZONEN U~ Nota over onderwijzerstekort Ds. D. ter Steege blijft in Santpoort De radio geeft Dinsdag Drie jaar geëist tegen bankbediende Noodoplossing die op zeer korte termijn te verwezenlijken zou zijn Met gestolen auto tegen boom gereden r Oorlogen MAANDAG 6 SEPTEMBER 1954 2 Vragen over Besluit Bijzondere Huurprijzen Hij zou f 50.000 hebben verduisterd Slachtoffer van over stromingsramp geborgen Rotterdammer in Tirol verdronken K.N.A.C. vraagt ministerraad: DANS-ACADEMIE Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Avontuur van twee Zandvoorters eindigde in Aerdenhout Heringa Wuthrich „Duyvis" en „Bontekoe" Vierde dorp in de Wieringermeer Onze puzzle Bond van Gemeente-ambte naren hield jaarvergadering De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in een nota aan de Staten-Generaal een overzicht gegeven van de toekomstige behoefte aan onder wijskrachten bij het gewoon lager onder wijs en het voorbereidend1 gewoon lager onderwijs. Geconstateerd wordt, dat in de jaren 19451953 het aantal onderwijzers bij het gehele lager onderwijs met ruim 20 per cent is toegenomen en dat het aantal vaca tures in het verplichte personeel de laatste jaren minder dan </s percent van het totale corps uitmaakte. De aantallen gehuwde vrouwen en gepensionneerden onder de leerkrachten zijn sterk gestegen. Deze be droegen op 16 September 1947 respectieve lijk 597 en 137; op 16 Mei 1954 waren deze aantallen 2263 en 309. In feite moet dus van een tekort aan leerkrachten worden gesproken. Ten aanzien van die oorzaken van het tekort moet worden bedacht, dat vlak na de oorlog de scholen voor G.L.O. voor een groot deel bevolkt werden door kinderen, die in de jaren met de laagste geboorte cijfers (1933-1937) het levenslicht zagen, zodat de totale schoolbevolking niet uit zonderlijk hoog was. Daar komt bij, dat in de jaren 1947-1949 de achtjarige leerplicht tot een zevenjarige was teruggebracht. Van 1950 af bestond de schoolbevolking geheel Berekend is, dat indien zich in een thans beginnend tijdvak van 914 jaar jaarlijks een extra-aantal van 500 onder wijzers zou beschikbaar stellen in ieder geval, zowel volgens een gunstige als vol gens een ongunstige prognose, een ver laging van de leerlingenschaal, in een zo danige mate dat het klassegemiddelde 30 zou bedragen, alsmede verlenging van de leerplicht tot de leeftijd van 15 jaar, ver wezenlijkt zouden kunnen worden. Tijdelijk tekort door veranderde opleiding De minister constateert, dat behoudens voor de jaren 1955 en 1956 het geraamde jaarlijks aanbod van nieuwe onderwijzers zodanig is, dat het de totale jaarlijkse be hoefte niet veel ontloopt en al spoedig overtreft. De naaste oorzaak van het tekort is gelegen in het feit, dat in 1956 naar schatting slechts een betrekkelijk klein aantal onderwijzers beschikbaar zal komen, namelijk 1225 tegen 3100 in volgende jaren. Dat is 1900 onderwijzers minder dan het geval zou zijn geweest, indien in de onder wijzersopleiding geen wijziging zou zijn aangebracht. Er hebben 1600 oudere akte bezitters ge reageerd op de oproep van de minister, waarin hij bezitters van de onderwijzers akte, die niet bij het onderwijs werkzaam Met 500 onderwijzers per jaar meer gedurende vijf jaar kan leerlingen- schaal verlaagd en leerplichtige leeftijd verhoogd worden. uit generaties met geboortecijfers, die ver geleken met het voor-oorlogse normale cijfer van 180.000 als normaal of boven normaal zijn te beschouwen. Bovendien werd in 1950 het achtste leerjaar wederom verplicht, zodat toen een „schok" moest optreden. Door het mogelijk maken van het volgen van een éénjarige opleidingscursus slaagde in 1948 een extra-aantal van ruim 1400 onderwijzers, dat de eerste schok mede heeft kunnen opvangen. Bovendien is sinds 1950 jaarlijks een voortdurend toenemend aantal onderwijzers geslaagd (1950: 1751, W54: 3561). ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 |W0LLEN JUMPERS - VESTEN j Het is thans zeker dat ds. D. ter Steege, Ned. Hervormd predikant te Santpoort, niet naar Den Haag zal vertrekken. Onlangs werd op de Santpoortse voorganger een toezegging van beroep uitgebracht door de Haagse Her vormde Gemeente. De bedoeling was, dat ds. Ter Steege in de Residentie de plaats van jeugdpredikant zou gaan innemen. Hij zou daar ds. G. van Leeuwen gaan opvolgen, die in Amsterdam studentenpredikant wordt. Volgens een bepaling in de Kerkorde der Nederlands Hervormde Kerk is een predi kant pas beroepbaar als hij tenminste vier jaar in zijn standplaats werkzaam is. Van deze bepaling kan door het moderamen der Generale Synode dispensatie worden ver leend. Daar ds. Ter Steege pas drie jaar in Santpoort staat moest dus door Den Haag, alvorens de toezegging van beroep te kunnen laten volgen door een officieel beroep dispen satie worden verkregen. Het hiertoe gedane verzoek aan de Generale Synode is echter niet ingewilligd. Het gevolg hiervan is, dat ds. Ter Steege aan de Santpoortse gemeente verbonden zal blijven. HILVERSUM I, 402 M. 7.90 Nieuws, 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Zang en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Promenade-orkest 14.00 „Wij ontdekken Amerika!" 14.30 Om roeporkest. 15.15 „Wij praten nooit over „zulke dingen", causerie. 15.30 Platen. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Orgel, saxophoon en accordeon. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Pianospel. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.30 R.V.U.: prof. C. A. van Peusen: „Philoso phie: van beginning tot systeem". 19.00 Duitse en Fran-se volksliederen. 19.25 „Paris vous parle". 19.30 Viool en altviool. 20.00 Nieuws. 20.05 Amus.muziek. 20.50 Reporta ge. 21.00 Lichte muzieke. 21.30 Vocale kwinkslagen. 22.00 Dansmuziek. 22.30 Bui tenlands overzicht. 22.45 Indonesisch ensem ble. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Callin 23.20-24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtba ken, 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Franse chansons. 10.30 Kamerorkest. 10.45 Platen 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 „Als de Ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 We- reldmuziekconcours Kerkrade. 12.30 Land en tuin-bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kathol, nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Ra dio Philharmonisch orkest. 14.30 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld: Geestelijke verzorging van de emi grant. Vraaggesprek met Pater A. van dén Bosch en ds. J. A. Quak. 18.00 Lichte mu ziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Sopraan, alt en piano. 21.00 Platen. 21.15 Omroepor kest en solist. In de pauze: Platen. 22.40 Schaakolympiade. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen (om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouwkroniek. 13.15 Platen. 14.00 Orkestconcert. 15.30 Orgelspel. 16.00 Platen. 16.15 Orgelspel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10, 17.17 en 17.30 Platen. 17.50 Boekbe spreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma voor de vrouw. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Sopraan en viool. 22.00 Nieuws en weerber. 22.15 Orkestconcert. 22.55-23.00 Nieuws. BBC, 224 en 75 m. 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met luis teraars. Boeken en schrijvers. TELEVISIE KRO. 20.15-22.15 „Miss Sherlock Holmes" TV-spel. In de pauze: Weeroverzicht. waren, doch in beginsel bereid waren bij toekenning van fictieve diensttijd alsnog een betrekking bij het lager onderwijs te aanvaarden, verzocht zich aan te melden bij zijn departement. Men kan volgens de minister veilig aan nemen, dat, indien in 1956 niet voor de eerste keer de nieuwe onderwijzersakte zou worden afgenomen, van een werkelijk tekort geen sprake zou zijn. Onderwijszerakte voor kleuterleidsters Naar de mening van de minister komt er slechts één maatregel in aanmerking, welke de zo noodzakelijke verruiming in het aan bod aan onderwijskrachten, in het bijzon der voor het jaar 1956, zou kunnen geven. Deze is: bezitsters van een B-diploma van een opleiding voor kleuterleidster, welk diploma is verkregen na een ten overstaan van een rijksgecommitteerde afgelegd examen, worden na een opleiding in de geest van de spoedcursussen van 1947 in de gelegenheid gesteld, de oude onderwü zersakte te behalen. De minister heeft opdracht gegeven op korte termijn deze maatregel uit te werken Mocht deze maatregel onverhoopt geen voldoende resultaat opleveren dan zou overwogen kunnen worden, aan kleuter leidsters, in het bezit van een boven om schreven B-diploma, tijdelijk het recht te geven in de laagste twee klassen van lagere scholen werkzaam te zijn. De minister wil echter slechts in uiterste noodzaak tot zulk een maatregel overgaan. Het Tweede-Kamerlid de heer Bommer heeft aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting schriftelijk gevraagd of deze heeft kennis genomen van een be schikking van de kantonrechter te Hilver sum, ingevolge welke de aansluiting van een perceel op een gemeenteriool moet warden beschouwd als een voorziening waardoor het woongerief wordt geacht te zijn gestegen en op grond waarvan over eenkomstig artikel 10 van het Besluit Bij zondere Huurprijzen de huurprijs ma, worden verhoogd. Hij vraagt of de minis ter niet van oordeel is, dat door deze en soortgelijke interpretaties in het recent verleden het onderscheid, dat artikel 10 maakt tussen voorzieningen, die het woon gerief doen stijgen, en voorzieningen ten aanzien waarvan dit niet het geval is, denkbeeldig wordt? „Acht de minister het bovendien niet een leemte, dat artikel 10 niet de moge lijkheid stelt van een kostenverdeling tus sen verhuurder en huurder, waar toch vol ledige afwenteling en de kosten op de huurder vrijwel steeds onbillijk is?", aldus de vragen van de heer Bommer die besluit met de informatie of de minister op grond hiervan bereid is herziening van artikel 10 van het Besluit Bijzondere Huurprijzen te bevorderen? Tegen de 34-jarige bankbediende M. P. B. uit Goes heeft de officier van justitie bij de Middelburgse rechtbank wegens ver duistering van 50.000 een gevangenisstraf van drie jaar geëist. Op 3 April bood de verdachte een aan getekende zending van zijn bank aan op het postkantoor te Goes. Een paar dagen later ontving men in Goes de mededeling, dat in Amsterdam slechts een zending waardeloos papier was aangekomen. Op grond van verklaringen van getui- gen-deskundigen achtte de officier bewe zen dat de bankbediende het geld had ver duisterd. De verdachte ontkende echter hardnekkig. Zijn verdediger mr. M. A. Ter- woert uit Middelburg, concludeerde tot vrijspraak. Niet alleen B. kwam volgens zijn redenering als verdachte in aanmer king, maar ook het bank- en het P.T.T.- personeel. Het geld en de originele enve loppe zijn nog steeds niet terecht. Wel is vastgesteld, dat er geen verwisseling is ge schied tussen Goes en Amsterdam. Op 17 September zal de rechtbank uit spraak doen. Nog steeds zijn te Ouwerkerk en Nieu- werkerk niet alle slachtoffers van de ramp van 1 Februari 1953 gevonden. Nog tel kens komt het voor dat stoffelijke over schotten bij het afgraven van zand, bij het graven van sloten en opruimen van puin gevonden worden. Een thans geborgen stoffelijk overschot is herkend als dat van de heer C. A. Swen- hoofd der school te Ouwerkerk, die zeer veel voor het muziekleven op Schou wen en Duiveland heeft gedaan. Hij was oprichter en meer dan een kwart eeuw voorzitter van de Bond van Muziek- en Zanggezelschappen op Schouwen en Dui veland. De 33-jarige J. W. Visser uit Rotterdam is in het Walchmeer in Tirol verdronken. Visser, die met andere Nederlandse toe risten zijn vacantie in Tirol doorbracht, ging met enige vrienden een boottocht op het Walchmeer maken. Toen hij uit de boot ln het meer sprong om te gaan zwemmen, kreeg hij plotseling een aanval van kramp en ver dronk voor zijn vrienden hem konden hel pen. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club heeft zich met een adres tot de mi nisterraad gewend waarin zij verklaart in ernstige mate verontrust te zijn door de grote reeks van klachten over de zeer lange wachttijden bij het pontveer te Velsen. „Deze klachten bleken bij eigen waarneming geenszins overdreven te zijn want op drukke dagen en spitsuren komen wachttijden van twee tot tweeënhalf uur veel vuldig voor. Op andere tijden is een oponthoud van een half uur geen zeldzaam heid. Deze stagnaties worden nog in de hand gewerkt doordat hetzij op bepaalde tijden met minder ponten wordt gevaren, dan wel wegens revisie of storing één der ponten uit de vaart moet worden genomen, terwijl geen reserve aanwezig is". Ofschoon het de K.N.A.C. bekend is, dat de minister van Verkeer en Waterstaat ad interim zich eind Juni heeft uitgesproken tegen noodoplossingen voor het weg verkeer bij de veren, is zij toch de stellige overtuiging toegedaan, dat gezien de bezwaren en de enorme economische en financiële nadelige gevolgen, die met het verstrijken van de tijd steeds groter worden, naar een noodoplossing zal moeten worden gestreefd. De KNAC dringt er in de eerste plaats op aan het totale pontmateriaal ook tijdens de avonduren en op Zaterdag en Zondag in de vaart te houden, waartoe ook een oplossing van de personeelsmoeilijkheden nodig zal zijn. Teneinde een geregelde vaart en het noodzakelijke onderhoud te verzekeren zou over de voormalige Moerdijkponten kunnen worden beschikt. Voorts is het technisch mogelijk de spoorbrug bij Velsen over één spoor voor het wegverkeer gereed te maken, hetgeen uiteraard zal meebrengen dat het treinver keer bij deze situatie zal moeten worden aangepast. Aangezien deze voorzieningen evenwel een jaar van voorbereiding zullen c ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 15 October Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag id 12 uur 1417 uur 1921 uur Op weg naar Vreemdelingenlegioen Met een daverende klap sloeg vanochtend vroeg een blauwe personenauto tegen een boom in een S-bocht in de Vogelenzangse- weg. Dit was het eind van een mysterieuze autodiefstal in Zandvoort, waar de politie reeds uren in de weer was, en het eind van de dromen van twee jongemannen, die na een feestelijke avond hun heil wilden gaan zoeken in het Vreemdelingenlegioen. Om drie uur vannacht zagen twee agen ten, die op de Noord Boulevard bij Zand voort fietsten, plotseling de lichten uitgaan van een auto, die uit de richting Zandvoort kwam aangereden. De beide agenten wilden er het hunne van weten en begaven zich in die richting, toen met een razende vaart een personenauto uit de zijweg van het Richebad kwam rijden en naar Zandvoort koerste. Bij onderzoek ter plaatse bleek, dat er drie auto's geparkeerd stonden bij het restaurant; van één auto was het por tier opengerukt, van een andere de klink geforceerd. De auto, die de agenten in de richting Zandvoort hadden zien verdwijnen, bleek bij Riche gestolen te zijn. Een kwartier later vond het ongeluk plaats op de Boekenrodeweg. In de auto trof de politie de ernstig gewonde L. K. aan, metselaar uit Zandvoort en 22 jaar oud. Naast de auto lag de 21-jarige schel penvisser uit Zandvoort J. B. in een toe stand van halve bewusteloosheid. K. werd met een gecompliceerde arm breuk naar het Marinehospitaal te Over- veen vervoerd en B., na verbonden te zijn, ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES naar een cel in het politiebureau te Zand voort. Het tweetal had in de vroege avond met de schelpenauto van de baas van B. wat rondgetoerd en in Amsterdam, Haarlem en Zandvoort verschillende café's bezocht. Op de boulevard in Zandvoort kreeg de wagen een lekke band, door de bumper, die bij aanrijding van een muurtje op het Stations plein verbogen was. Zij lieten de auto op de boulevard staan en stalen de personen auto bij Riche, waarmee tij naar Frankrijk wilden rijden voor dienstneming bij het Vreemdelingenlegioen. In onze editie van Zaterdag is door een vergissing een bericht over de positie van het wrak van de trawler „Catharina Duy vis" gevolgd door enige regels uit een be richt over wrakstukken van de „Bonte koe". Daaruit zou afgeleid kunnen worden, dat er wrakstukken van de „Duyvis" aan de wal gebracht zijn. Dit is echter niet het geval: het trawlerwrak is door de marine alleen maar gelocaliseerd en er is verder niets aan gedaan. Het laat zich aanzien, dat naast de reeds bestaande dorpen in de Wieringermeer: Wie- ringerwerf, Middenmeer en Slootdorp, bin nen afzienbare tijd het vierde dorp in het Oostelijk deel van deze eerste Zuiderzeepol der zal verrijzen. Het gemeentebestuur van Wieringermeer heeft aanbesteed: het aanleggen van bestra ting, riolering, trottoirs en achterpaden we gens de voorgenomen bouw van de eerste 90 woningen voor dit dorp. Er waren voor dit werk acht gegadigden. De hoogste inschrijver was A. F. Bruisschaert te IJmuiden voor 81.800, de laagste J. Kingma te Middenmeer voor 65.964. Dit nieuwe dorp, waarvan de naam nog niet bekend is, zal verrijzen op de kruising van de Oosterterpweg en Noorderkwelweg. vergen geeft de KNAC met de meeste klem in overweging in de allereerste plaats een vierde mogelijkheid nader te bezien, name lijk het leggen van een schip- of ponton brug. Deze noodoplossing is het snelst bereik baar en vergt naar de mening van de KNAC weinig uitgebreide voorzieningen. Dit soort brug brengt nog het voordeel mee, dat geen grote werken noodzakelijk zijn, aangezien het hoogteverschil tussen schip brug en vaste wal gering is. Ofschoon de KNAC zich niet ontveinst dat hiermede niet onbelangrijke kosten zullen zijn ge moeid, is zij toch van mening dat deze in het niet vallen bij de voor de Velser tunnel benodigde kapitalen. Overigens zouden deze kosten worden bestreden uit de tijde lijke extra benzinebelasting van een halve cent per liter welke het motorverkeer sinds 1936 voor de versnelde bruggenbouw moet opbrengen en waarvan de opbrengst thans gevoeglijk op 5 millioen gulden per jaar kan worden gesteld. De militaire praktijk heeft geleerd, dat soortgelijke verbindingen in zeer korte tijd tot stand kunnen komen. Derhalve zou een beroep op de minister van Oorlog het wel licht mogelijk maken om met behulp van het hem ter beschikking staande materieel en het hem onderhorige geniepersoneel op zeer korte termijn een schipbrug te leggen en te bedienen. Ofschoon de Rijkswaterstaat technisch zeer wel in staat moet worden geacht om een dergelijke verbinding te kunnen con- struëren, zou deze dienst ongetwijfeld voor onoverkomelijke personeels- en materiaal problemen worden gesteld. Door het in schakelen van de genie krijgt Rijkswater staat de tijd om zodanige maatregelen te treffen dat zij de verzorging van deze nood- verbinding op zich kan nemen. Een en ander zou, naast het behoud der bestaande ponten, ongetwijfeld een rede lijke verbetering brengen in deze met de dag onhoudbaarder wordende toestand, al dus de KNAC. De heer N. Vos uit Heemstede tot erelid benoemd De Nederlandse Bond van Gemeenteamb tenaren, heeft te Scheveningen zijn alge mene vergadering gehouden. De bondsvoorzitter, de heer K. de Boer, burgemeester van Hardinxveld, bepleitte in een toespraak de spoedige afschaffing van de gemeente-classificatie en uitte zijn mis noegen over de hoge aftrek welke thans, in tegenstelling met het overige overheidsper soneel, speciaal voor de eerste ambtenaren ter secretarie geldt. De heer De Boer koesterde goede ver wachtingen ten aanzien van de vervulling van de beloften en toezeggingen welke mi nister Beel heeft gedaan speciaal ten be hoeve van de ambtenaren van kleine ge meenten. De laatste herziening van de burgemees- terswedden heeft, zo verklaarde de heer De Boer, bevrediging gegeven. Zeer noodzake lijk achtte hij een spoedige herziening van de salariëring van de secretarissen, ont vangers en ambtenaren ter secretarie, in het bijzonder in de kleine gemeenten, waar we gens de te lage salariëring dikwijls niet vol doende vakkundig personeel is te krijgen. Hij achtte voorts een op moderne leest ge schoeid georganiseerd overleg voor de secre tarissen en ontvangers dringend geboden. Ook bepleitte hij een meer uniforme rege ling van de salariëring van de ambtenaren in gecombineerde functies, zoals burgemees- ter-secretaris, secretaris-ontvanger, ontvan ger-ambtenaar ter secretarie. De huidige In „ERBIJ" van Zaterdag staat in de nuzzle één zin die niet volledig is weerge geven. Het is deze: „Zoals morgenrood in de sloot valt, graaft de zon water achter een arader deksel". Het woord water is weggevallen. 49. „Wat een raar geluid komt er uit dat horloge", mompelde Paverits, de brom mende tijdbom bij zijn oor houdend. „Zou het soms toch van het water geleden heb ben?" Op dat moment hoorde hij nog een ander geluid achter zich en zich omkerend, zag hij de zeeslang op zich afkomen. „Wel heb je het ooit zo sappig gegeten!", riep de oude zeerob uit, „dat is wel de groot ste vissers-leugen, die ik ooit gezien heb! Vort beest! Kssst! Je hoort thuis in de komkommertijd!" Maar de zeeslang kwam nog dichterbij en opende likkebaardend zijn grote muil om een hapje zeeman te nemen. Kapitein Paverits had hier echter overwegende bezwaren tegen; hij haalde uit enslingerde de tijdbom met kracht in de opengesperde bek. „Jammer dat ik mijn horloge nu toch nog moet kwijtra ken", mompelde hij, „maar ik moet die nachtmerrie toch IETS naar zijn kop slin geren". Het volgende ogenblik werd hij weggeslingerd door een daverende explo sie. En toen hij weer in het water terug- plonste, was er van het hele monster niets meer over dan een paar geblakerde schub betjes. „Krimmenele"hijgde hij ver baasd, „deed mijn HORLOGE dat?! Dan was er toch beslist iets geks met dat uur werk!" Contact. Zeven vertegenwoordigers van economische organisaties der Sovjet- Unie zijn te Belgrado aangekomen, waar zij onderhandelingen zullen voeren met vertegenwoordigers van Joegoslavische ondernemingen. Dit zal het eerste com merciële contact tussen de beide landen zijn sedert de instelling van de econo mische blokkade van Joegoslavië door de landen der Cominform in 1948. Inzage. De antwoordnota's der Westerse „Grote Drie" op de Russische nota's van 24 Juli en 4 Augustus zijn ter inzage gegeven aan de burgemeester van West- Berlijn. dr. Walter Schreiber, aldus een mededeling van de persdienst van het West-Berlijnse stadsbestuur. Verlenging. De verkoop van consumptie ijs in Londen is dit jaar door de slechte zomer zo laag gebleven, dat 4000 be- reiders van consumptie-ijs een deputatie naar Churchill hebben gestuurd om te verzoeken de zomertermijn met een maand te verlengen, opdat zij de in de ijsverkoop geleden verliezen enigszins goed kunnen maken. De zomertermijn zal dit jaar op 2 October eindigen. Verloren. De plaatsvervangende commis saris van de staat Assam heeft meege deeld: „de slag om de Brahmapoetra is verloren. Het wordt een strategische terugtocht". De rivier slokt de stad Di- broegarh (waar een half millioen men sen wonen) op met een snelheid van 4.5 meter per minuut. De bevolking is ge vraagd te bidden voor het behoud van de stad. Druk-op-de-knop. President Eisenhower zal vandaag op de dag van de arbeid in de Verenigde Staten, vanuit zijn zomer residentie te Denver, op bijna 2000 km afstand van een bouwterrein nabij Pittsburg in Pennsylvania, een graaf machine in werking stellen, die de eer ste grond zal uitgraven voor de fun damenten van de eerste atoomkracht centrale, die energie zal leveren voor vredelievende doeleinden. Misbruik. Koningin Elizabeth heeft de politie, die met de bewaking van het Buckingham Palace belast is, opdracht gegeven nauwlettend toe te zien, dat de roodgejaste wachtposten met de beren mutsen op, niet langer meer misbruikt worden als model voor kiekgrage toe risten. De wachtposten moesten zich dit alles laten welgevallen, daar het hun verboden is ook maar een woord' te zeggen of de geringste beweging te ma ken wanneer zij op wacht staan. Spoorwegongeluk. In Zuid-Zweden, bij Roervick, is hedenochtend een snel trein ontspoord en gedeeltelijk in een moeras terecht gekomen. Zes personen kwamen om het leven en ongeveer 50 personen werden gewond. De veronge lukte trein was op weg van Malmö naar Stockholm. De ongeveer 400 passagiers waren voor een groot deel vacantie- gangers, op weg naar huis van het con tinent. Bijdrage. Nederland heeft vijftien Japanse oorlogsmisdadigers van klasse B en klasse C op erewoord vrijgelaten uit de Soegamo-gevangenis te Tokio, aldus heeft het Japanse ministerie van Bui tenlandse Zaken bekend gemaakt. Het noemde de vrijlating „een grote bij drage tot bevordering van de Japans- Nederlandse vriendschap". Vorig jaar Juli werden twaalf Japanse oorlogs misdadigers begenadigd. Nu bevinden zich nog 156 Japanners, die voor oor logsmisdaden tegen Nederlanders zijn veroordeeld, in de Soegamo-gevangenis. Aanbrengers. De Australische oppositie leider, dr. Herbert Evatt, heeft ver klaard, dat het „heel wel mogelijk en naar ik geloof, waarschijnlijk" is, dat de Franse diplomate, die er van wordt beschuldigd voor Rusland te hebben gespionneerd, volkomen onschuldig is. Evatt deed een beroep op de Franse regering een advocaat naar Australië te zenden om een onderzoek in te stellen naar de waarheid van de beschuldiging van het echtpaar Petrov, „twee betaal de aanbrengers", die zowel ten opzichte van de Sovjet-Unie als van Australië verraad hebben gepleegd. Daarna zou mevrouw Oilier met haar adviseurs moeten terugkeren, om met haar aan klagers te worden geconfronteerd. verschillen houden ernstige onbillijkheden in. Met luid applaus stemden de leden in met het voorstel van het bestuur om de heer N. Vos, vice-voorzitter van de bond en oud gemeente-secretaris van Heemstede, tot ere lid te benoemen. OORLOGEN, op een schaal zoals de Westerse wereld die in de laatste halve eeuw pleegt te voeren, kosten onvoorstel bare bedragen, die door de gecompliceerd heid van onze samenleving slechts bij ruwe benadering zijn aan te geven. We zullen ons hierbij niet begeven op de weg die de Bank voor Internationale Betalin gen te Bazel na de oorlog is ingeslagen, toen deze instelling een opgave verstrekte van de kosten van de tweede wereldoor log, in welke opgave niet al leen de materiële kosten, maar ook de waarden van mensen levens werden gekapitaliseerd. Overigens schenen de levens van 14 millioen gesneuvelde militairen en 20 millioen ge dode burgers geen hoge markt- notering te genieten, want de totale kosten, door de Bank becijferd, la gen 800 milliard gulden lager dan de zui ver materiële kosten die door de American University waren berekend. Verlies aan levens, verminking, massaal leed en ellende kunnen uiteraard op geen enkele wijze in geldbedragen worden uit gedrukt, zoals ook de 60 millioen gewonde militairen en de niet te schatten aantallen gewonde en zieke burgers onmogelijk in financiële calculaties kunnen worden op genomen. De luttele posten die in een goed georganiseerde samenleving voor invaliden of nabestaanden van gesneuvelden worden uitgetrokken, mogen dan ook zeker niet onder de van wansmaak getuigende post „gekapitaliseerde waarden van mensen levens" worden ondergebracht. Maar terzake. Uit het zojuist genoemde verschil van 800 milliard gulden, kunt u in de eerste plaats reeds opmaken dat omtrent de kostenberekening van de laat ste oorlog geen eenstemmigheid bestaat. Voorts zult u waarschijnlijk tot de conclu sie komen dat de diverse schattingen wel zéér ver uiteenliggen. Hoewel toegegeven moet worden dat alle berekeningen op dit gebied verschillen vertonen, is het toch niet juist te menen dat de globale schat tingen elkaar veel ontlopen. Integendeel, zij zijn alle van dezelfde orde en bewegen zich zo ongeveer tussen 3600 en 4400 mil- liard gulden, waarbij dan nog een slordige 800 milliard gulden schade aan burgerlijke eigendommen moet worden gesteld. We menen met een bedrag van 5200 milliard gulden de totale schade wel y ongeveer te hebben bena derd. Dat is een kapitaal van ongeveer 10.000 voor ieder gezin ter we reld! Zowel de zwoegende middenstander hier te lande, als de negers in Afrika en de Eskimo's in de verlatenheid van de Groenlandse ijssteppen, zouden dus zonder bezwaar van 's Rijks schatkist tien mille in de knoestige knuist kunnen worden ge drukt. De portie van f 10.000 per gezin komt merkwaardig overeen met de Nederlandse schade-nota die na de oorlog aan Duits land werd gepresenteerd. Een geste die overigens weinig belangstelling bij de schuldenaar heeft ontmoet. We spraken zojuist terloops over de uit keringen aan militairen en willen daarom eens een vergelijking maken met het soldij van een Romeinse soldaat van 2000 jaar geleden. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2