VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE „Bloemenrhapsodie" werd door donderslagen begeleid Zuid-Oost- Azië-conferentie in Manilla geopend Teveel water voor de bloemen Auto slipte en viel in het water Zondagsstilte bij V.G.Z. Groot-Brittannië spreekt tegen dat het een tandenloos verdrag wenst Veertigduizend dahlia's in „Treslong Tekort aan kwaliteits arbeiders wordt nijpend Ouders en jongste kind door gas omgekomen Opbrengstschattingen landbouwgewassen MAANDAG 6 SEPTEMBER 1954 9 Ouders en hun enige zoontje verdronken Van 10 tot en met 12 September Kerkelijk Nieuws Prof. Ir. F. M. Roeterink Opleidingsmogelijkheden zijn zeer onevenredig gebruikt Gehuil van andere kinderen alarmeerde de buren Philips sluit radiofabrieken in Indonesië Visserijvaartuigen die IJmuiden verlieten Scheepvaart „Bloemenrhapsodie" was de titel van het jaarlijkse grote Aalsmieerse bloemencorso, dat Zaterdagmiddag voor de revende keer naar en dioor de hoofdstad' is, getrokken, daarbij een kleurrijk onderdeel vormend van het door Coen Nauta ontworpen sta dionspel „Bloemenrhapsodie". In het corso reden 29 praalwagens mee, waarvan 24 be kende liedjes voorstelden. De teksten van elf hiervan werden bij het binnenrijden der desbetreffende praalwagen op de groe ne grasmat van het stadion uitgebeeld. Voorts namen 21 versierde personen-auto's aan het corso deel. Dit traditionele bloe- menfestijn had ook ditmaal weer duizen den naar het stadion gelokt en nog meer Amsterdammers hebben liet corso op zijm korte route door Amsterdiam-Zuid gade geslagen. Jammer was het dat toen de laatste teksten van het stadionspel werden uitgesproken, juist een lichte motregen be gon die weldra overging in een echte zo merse plensbui, gepaard gaande met don derslagen en bliksemflitsen. In het stadionspel werdlen de opkomst, de groei en de bloei van Aalsmeer van onbe tekenend plaatsje tot bloemencentrum van Europa in de periode van 1800 tot heden, op symbolische wijze in vogelvlucht door groepen spelers weergegeven. Dit alles vol trok zich rondom een groot bloemenorna- ment in het centrum van het grastapijt. Grote groepen jonge meisjes vertolkten dansend1 de taal der bloemen. In de apo theose van het spel stonden in een grote kring om het bloemenornament vlaggen dragers in nationale kledij der verschillen de landen met hun vlaggen opgesteld en werden uit bloemenmanden een paar hon derd duiven opgelaten, die luid klapwie kend uit de kuip van het stadion wegvlo gen. Toen het corso in de stromende regen door Amsterdam-Zuid trok, zaten en ston den de verschillende jonge meisjes, die een zwijgende rol op dd praalwagens vervul den, in plastic gehuld verkleumd voor zich uit te staren. De praalwagen „Hollands Vlag" van het Comité Hornweg uit Aalsmeer verwierf de zilveren medaille die de Koningin als ere prijs beschikbaar had gesteld. Bij de par ticuliere wagens werd de zilveren medaille van Prins Bemhard gewonnen door de wagen van de Aalsmeerse bloemenexpor- teur W. Tunning. Ook in Zundert regen Ondanks de regen stonden Zondagmid dag naar schatting 200.000 mensen, voor het merendeel Belgen, langs de grote ver keersweg van Zundert naar de Belgische grenis om het Zundertse bloemencorso te zien voorbijrijden. Er waren 45 versierde Hoe het liedje „Hollands vlag" werd uitgebeeld praalwagens en daartussen marcheerden dertien muziekkorpsen mee. De eerste prijs, een gedenkpenning van de stad Antwerpen, was voor de wagen „Ochtend in de dessa", die ook de erevlag van de gemeente Zuin- dert kreeg. De heer en mevrouw P. de WildeTen Koppel en hun enig zoontje van 8 jaar zijn Zondagavond met hun personenauto te Beek en Donk geslipt, in de Zuid-Willems vaart gestort en verdronken. Dit Amsterdamse gezin kwam terug van familiebezoek te Helmond. Bij het passeren van een ander voertuig slipte de auto, kan telde en stortte van de kade af in het ka naal Kort na het ongeluk passeerden een arts uit Gemert, dr. C. Verbeek, en zijn zoon de plaats van het ongeluk. Beiden sprongen het kanaal in om te pogen de inzittenden uit de auto te halen. Deze lag echter ondersteboven. Men kon de portie ren niet open krijgen. Met behulp van anderen hebben beiden daarna een kabel aan de geheel onder water verdwenen auto bevestigd, waarna het voertuig gesleept kon worden. De inzittenden werden op de wal gebracht. De arts en andere helpers zijn lange tijd, onder meer met inmiddels uit Helmond aangevoerde zuurstofflessen, ver geefs bezig geweest de levensgeesten der slachtoffers op te wekken. Er is het afgelopen weekeinde bij de papierfabriek niet aan de productie ge werkt als gevolg van een besluit der direc tie onder de huidige omstandigheden de productie gedurende deze uren te stoppen. Ook de vakbonden vonden het juister, ge zien de lopende onderhandelingen dit weekend niet te werken. De normale repa ratiewerkzaamheden aan het machinepark hebben wel doorgang gevonden. MANILLA (Reuter/AFP) De con ferentie over Zuid-Oost-Azië te Manilla is Maandag geopend met een toespraak van president Magsaysay van de Philippijnen. Het vreedzaam samenleven der staten, dat de communisten aanbieden, aldus de pre sident, is dat van de leeuw en het lam „het lam in de maag van de leeuw". Als wij zwak worden verkrijgen wij een der gelijk samenleven, aldus de president, die besloot: „Wij willen de vrede, want wij hebben onder de verschrikkingen van de oorlog geleden. Maar sterker dan onze angst voor de oorlog is onze liefde voor de vrijheid". Carlos Garcia, vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken van de Philippij nen werd op voordracht van Dulles met algemene stemmen tot voorzitter gekozen. „Wij hopen, dat andere landen, die de zelfde doelen hebben, zich met ons willen verenigen in de collectieve verdediging van allen", aldus Lord Reading, de leider der Britse delegatie. De levensstandaard in de landen van Zuid-Oost-Azië zou ver hoogd moeten worden. De Britse minister sprak tegen, dat Groot-Brittannië geen belangstelling voor dit deel van de wereld zou hebben en slechts een verdrag „zonder tanden" zou wensen. Zowel de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, als zijn Nieuw-Zeelandse ambtge noot, Clifton Webb, spraken met klem over „de noodzakelijkheid van econo mische maatregelen naast militaire". Minister Dulles zeide, dat het gevaar van het internationale communisme sterk verminderd zou kunnen worden door het duidelijk te maken dat een aanval op een van «ie leden van het voorgestelde ver drag een gemeenschappelijke reactie zou uitlokken die zich op een zo wel gekozen plaats zou ontladen, dat de aanvaller meer zou verliezen dan dat hij mogelijk zou kunnen winnen. De kracht van de landen, die in Manilla vertegenwoordigd zijn zou gelegen zijn in de organisatie van een Bij de bronsgieterij Binder te Haarlem is een levensgrote koe van brons van de beeldhouwer G. J. Adema gegoten. De koe is vervaardigd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Fries Rundveestamboek te Leeuwarden f»» Van 10 tot 12 September zal in het beurs gebouw Treslong in Hillegom de jaarlijkse grote internationale Dahliatentoonstelling gehouden worden onder auspiciën van de Nederlandse Dahliavereniging. Het arrange ment van deze tentoonstelling berust bij de heer Cizick uit Aalsmeer. De tentoonstelling wordt ook gehouden in de grote demonstra- tietuin. In deze tuin zijn honderd dahliasoor ten geplant, dat zijn plusminus tweeduizend planten. Alle kwekers zijn daar vertegen woordigd met hun nieuwigheden. Verder worden in de grote beurszaal opgesteld de decoratieve groepen van twintig inzenders, terwijl in de keuringszaal de dahlia's zijn op gesteld, die de prijs om de bekers zullen aan binden. In totaal zullen in de zalen veertig duizend bloemen zijn. In de foyer komen de groepen van de amateurs uit alle streken van het land. Ook komen hier verschillende volkstuingroepen waarvan er een twintigtal bij de Nederlandse dahliavereniging zijn aan gesloten. Van de gemeente Hillegom is veel medewerking ontvangen: de tentoonstelling is geheel belastingvrij. De officiële opening zal Vrijdag 10 September om half een worden verricht door jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Langerak (toez.) M. Bergs- ma, cand. te Putten; te Grijpskerk J. W. Ma- zurel, cand. te Haarlem. Aangenomen naai Bierum (Gr.) W. F. v. d. Staat, vic. te Noordwijkerhout. Beroepebaarstelling Ds. W. E. M. Eggink, voorheen predikant bij de Presb. Church in Amerika, is beroepbaar verklaard. Geref. Kerken Aangenomen naar Bierum (Gr.) Joh. de Boer, te Amsterdam-N. Bedankt voor Loe- nen aan de Vecht M. J. Vermeer te Nieuw Beets (Fr.). Ev. Luth. Kerk Drietal te Utrecht (vac. C. F. Nolte) dr. H. J. Jaanus te Rotterdam, ds. H. L. G. Ouwerkerk te Tiel en ds. A. Johannes te Delft. VOORKEUR VOOR OUDE BIJBELVERTALING De kerkeraden van de Ned. Hervormde gemeenten van Aalst, Brakel en Poede- rooyen hebben zich tot het bestuur van de Christelijke Landbouwhuishoudschool te An- del gewend met een bezwaarschrift wegens het feit, dat op deze school de nieuwe bijbel vertaling was ingevoerd. Het bestuur van deze school besloot daarop de oude vertaling weer in gebruik te nemen. mobiele strijdkracht en een strategisch opgestelde reserve. Laos en Cambodja hopen wij op de een of andere wijze in be scherming te kunnen nemen aldus Dulles. Ook hij wenste het voorgestelde verdrag open te zien voor nieuwe leden. Het dien de eens en voor al duidelijk gemaakt te worden, dat het streven gericht was op versterking van de onafhankelijkheid der nieuwe landen. De Westerse mogendheden dienden zich niet te laten binden door de gevoeligheden van hen, die kolonialisme nog vereenzelvigen met het Westen. Dulles zeide er niet aan te twijfelen, dat men, ondanks aanvankelijke meningsver schillen, tot een belangrijke overeenkomst zou geraken. De kansen voor het commu nisme zouden afnemen, indien de vrije landen hun economie konden versterken dank zij handelsbetrekkingen. Guy La Chambre, de Franse afgevaar digde, zeide, dat op politiek, economisch en sociaal gebied niets te bereiken is zon der gemeenschappelijke inspanning. Soli dariteit is de sleutel voor onze problemen. Aan de conferentie nemen de volgende landen deel: de Verenigde Staten, Austra lië, Nieuw-Zeeland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Pakistan, Thailand en de Phi lippijnen. Prins Wan (Thailand) zei dat zijn land een verbondwenst, dat het Noord-Atlan tisch Verdrag zo dicht mogelijk benadert en waarin ook Laos, Cambodja en Viet nam opgenomen worden. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie heeft verklaard, dat Dulles „zeer waarschijnlijk" na de conferentie naar Formosa en Japan zal gaan, een beslissing is echter nog niet genomen. De Verenigde Staten hebben er in toe gestemd de Philippijnse strijdkrachten te versterken, aldus is Zaterdag bekend ge maakt na een bijeenkomst van de raad van het Amerikaans-Philippijnse verdedigings verdrag. Op een persconferentie, welke in Utrecht werd gehouden heeft de algemeen ad viseur van het Philipsconcern inzake opleidingsvraagstukken, prof. ir. F. M. Roeterink, gesproken over de bevordering van de vakopleiding en de daarmee samen hangende grotere waardering van de maatschappelijke positie van de kwaliteits arbeider. Ilij vestigde de aandacht op het verschijnsel, dat in het tijdvak van 1939 tot 1952 de aantallen jaarlijks gediplomeerden van de Technische Hogeschool en van de M.T.S.-en verdrievoudigd zijn, terwijl het aantal jaarlijks gediplomeerden van dagambachtscholen in ditzelfde tijdvak slechts 1,7 maal zo groot is geworden. Verder blijkt dat slechts ongeveer 17 procent der gediplomeerden van ambachts*- scholen hun opleiding voltooien volgens het leerlingstelsel. Ondanks sterke uitbreiding van de op leiding volgens het leerlingenstelsel treden thans tegelijkertijd met elke afgestudeerde ingenieur en M.T.S.-er slechts statistisch gesproken 214 potentiële vakarbeiders in de maatschappij, die een eindgetuigschrift van een leerlingstelsel hebben verworven. Dit is wel héél weinig. In landen die eerder zijn geïndustrialiseerd ligt deze verhouding veel gunstiger. Het heeft naar prof. Roete rink zeide, alle zin na te gaan hoe wij door doelmatige organisatie kunnen komen tot verhoging van kwantiteit en kwaliteit in de opleiding volgens het leerlingenstelsel. Naast de organisatorische maatregelen, nodig om de kwantiteit en de kwaliteit van de opleiding volgens het leerlingenstelsel te bevorderen, en naast de door het ministerie van O., K. en W. op gang gebrachte her oriëntatie van het technisch onderwijs op ambachtsscholen, uitgebreid-technische scholen en Middelbare Technische Scholen. Inclusief de opleiding der leerkrachten, behoort nog de aandacht gevraagd te wor den voor de waardering voor de maat schappelijke positie van de vakarbeider. Immers om te bepalen dat ouders hun kin deren een opleiding zullen geven die hen geschikt zal maken opgenomen te worden in het vakbekwame kader van de indus triële productie, is het noodzakelijk dat de categorie der gekwalificeerde vakarbeiders de maatschappelijke waardering verkrijgt, welke deze categorie toekomt. In een duplexwoning in de Korte Hout straat te Tilburg heeft zich in de nacht van Zaterdag op Zondag een geval van gasver- stikking voorgedaan, dat het leven heeft ge kost aan drie personen, vader, moeder en hun jongste kind. Een ander kind werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis ver voerd. De oudste twee kinderen bleven ge spaard. Het trok Zondagmorgen de aandacht van omwonenden dat de beide oudste kinderen van de familie Gijselhart, zo erbarmelijk huilden. Toen men op onderzoek uitging kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat het huis op de slaapkamer van de beide oudste kinderen na, geheel was' gevuld met gas, dat uit de gaskraan in de keuken stroomde. De vrouw des huizes had gedurende de nacht soep op een comfoor willen laten trek ken. De gasslang was echter van de kraan afgeschoven. De ouders, beiden 30 jaar oud, bleken reeds door het gas te zijn verstikt. Van de beide jongste kinderen, die in een ande- vertrek sliepen, was het jongste van 4 jaar eveneens overleden. Het andere kind van 6 jaar werd in zorgelijke toestand naar ht ziekenhuis vervoerd Deviezentoewijzing blijft uit DJAKARTA (Pi-Aneta) Wegens het uitblijven van een deviezentoewijzing voor de invoer van benodigde onderdelen zal de fabricage van radio-apparaten bij de Phi- lips-radiofabrieken te Surabaja en Ban dung binnenkort stilgezet worden. In Maart 1954 diende Philips een aan vrage voor deviezen voor een bedrag van twee millioen Nederlandse guldens in bij het ministerie van Economische Zaken voor de invoer van onderdelen, die nodig zijn voor de fabricage van radiotoestellen. Op deze aanvraag is nog geen antwoord door Philips ontvangen, op grond daarvan is Philips gedwongen de fabrieken voor on bepaalde tijd te sluiten. De directie heeft verklaard dat deze toe stand buiten haar schuld is ontstaan, zodat haar geen verplichting tot doorbetaling van het personeel tijdens de sluitingsperiode kan worden opgelegd. Desondanks is zij be reid uit sociale overwegingen aan het per soneel een wachtgeld van 40 procent uit te betalen. Indien thans nog een toewijzing van deviezen zou geschieden zou het werk in de fabriek toch vier maanden stil moeten liggen. De fabricage van gloeilampen gaat normaal door. De voorlopige indruk is. dat de opbreng sten voor de landbouwgewassen dit jaar niet ongunstig zullen zijn Althans, wanneer rekening wordt gehouden met de omstan digheid, dat de oogst in dit seizoen onder zeer ongunstige omstandigheden moet wor den binnengehaald. Niettegenstaande de talrijke sterk geleger de percelen, is de voorlopige opbrengst schatting van de rogge met 2850 kilo per hectare 200 kilo hoger dan in 1953. Er staat echter nog een groot percentage van de rogge op stam of in hokken op het veld, zo dat deze schatting als zeer voorlopig moet worden beschouwd. De opbrengst van de wintergerst (3100 kg per hectare) valt mee, al wordt deze 300 kg per hectare lager ge schat dan in 1953. De oppervlakte is dit jaar echter zeer gering. De koolzaadopbrengst (26*00 kilo per hec tare) is goed, daar het gewas dit jaar in het algemeen weinig te lijden he.eft gehad van ziekten. Ook de schattingen van karwijzaad en spinaziezaad, waarvan de opbrengst wordt geschat op achtereenvolgens 1800 kg en 1650 kg per hectare, zijn in vergelijking met de laatste jaren gunstig. Het vezelvlas heeft de verwachtingen overtroffen. De kwaliteit valt echter tegen. De vroege aardappelen hebben een op brengst van 22100 kilo per hectare gegeven. De pootaardappelen een wat lagere dan in de voorgaande jaren, en wel consumptie- en voer- 18850 kilo per hectare en fabrieks- 18450 kilo per hectare. Er is echter slechts een gering aantal percelen gerooid. Op de overige percelen heeft men het loof getrok ken, geklapt of doodgespoten. Tussen de verschillende rassen komen grote opbrengst- verschillen voor. In het algemeen is de sor tering te grof zodat er weinig afleverbaar pootgoed is. Woensdag 25 Augustus: st. Norma Maria IJM 6. Vrijdag 27 Augustus: mt. Thorina IJM 33 (3 Sept. binnen); Wiron IV IJM 209; Antje RO 15; mk. Wiron I IJM 210. Zaterdag 28 Augustus: st. Bergen IJM 16; mt. Excelsior III KW 76. Maandag 30 Augustus: st. Gelria IJM 21; Flamingo IJM 25; Sumatra IJM 62; mt. Maria van Hattum IJM 10; Elie Chénévière IJM 32; Post Boy IJM 35; ml. Heemstede IJM 53; Verwachting IJM 204; Arie Nico KW 17; Cornelis KW 24; De Verwachting KW 28; De Vrouw Anna KW 52; Saturnus KW 69; Alida KW 91; Jacoba KW 107; Avontuur KW 114; Petronella KW 125; Arie KW 155 Gebroeders KW 166; Aleida KW 169; Drie Gebroeders HD 79; mk. De Twee Gebroeders IJM 3; Texel IJM 5; Maartje IJM 8; Poolster IJM 11; Rex IJM 228; Dageraad IJM 229; Neeltje IJM 240; Magda IJM 272; Leendert Jacoba KW 12; Samenwerking KW 21; Rein KW 30; Tiny KW 34; Hermina IV KW 53; Gerda Ma rianne KW 71; Twee Gezusters KW 77; Adriana Catharina KW 92; Arendje KW 98; Koningin Juliana KW 133; Jana KW 210. Dinsdag 31 Augustus: st. Zeelandia IJM 38, Mary IJM 61; mt. Medan IJM 57; ml. Wiron III IJM 221; Adrianus KW 10; Flo- ris KW 59; Doggersbank KW 75; mk. Dine Marie KW 57. Woensdag 1 September: st. Herman IJM 2; Petten IJM 49; Limburgia IJM 54; Vi king Bank IJM 183; mt. Johannes Polder man IJM 20; Shamrock IJM 129; ml. Dol fijn RO 2. Donderdag 2 September: st. Bloemendaal IJM 71; Abraham VL 77; mk. Leendert Jacoba KW 12; Pietertje HD 87. Vrijdag 3 September: st. Tzonne IJM 1; Vios I IJM 24; mt. Allan water IJM 34; Eveline IJM 116; ml. Jan KW 84; mk. Wi ron V IJM 208. Zoutharingvisserij Woensdag 4 Augustus: mhl. Jan KW 50. Zaterdag 7 Augustus: mhl. Anna en Cor nelia KW 14. Maandag 9 Augustus: mhl. Elizabeth KW 49; Wilhelmina V KW 144; Everdina Jaco- mina KW 173. Woensdag 11 Augustus: mhl. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2. Maandag 16 Augustus: mhl. Margrietha Maria KW 29; Annie KW 54; Noordster KW 67; Nederland VII KW 130; Katwijk III KW 161. Dinsdag 17 Augustus: mhl. Rijnmond V KW 110. Woensdag 18 Augustus: mhl. Fierman Eduard KW 5; Rijnmond IV KW 15; Rijn mond I KW 42; Noordzee KW 47; Zeezwa luw KW 83; Wilhelmina III KW 147. Donderdag 19 Augustus: mhl. Dirk KW 19 (3 Sept. binnen). Zaterdag 21 Augustus: mhl. Vooruit KW 151. Maandag 23 Augustus: mtl. Vertrouwen KW 6; Cornelis Marinus KW 48; Onder neming II SCH 27; mhl. Bonefaas SCH 95. Dinsdag 24 Augustus: mtl. Eendracht KW 168. Woensdag 25 Augustus: mtl. Gorredijk IJM 75; Rijnmond III KW 44; Borneo KW 127; Gezina Geertrui KW 176; mhl. Piet en Leendert Huibert KW 3; Rijnmond II KW 43; Bali KW 129. Öonderdag 26 'Augustus*, mhl. Nederland IV KW 167, Maandag 30 Augustus:mtl. Grietje KW 20; Hette Margaretha KW 74; Excelsior II KW 78; Java KW 159; mhl. Hollandia KW 18; Ella Christian KW 97; Voorwaarts KW 140; Janna KW 163; Zeemeeuw KW 170. Dinsdag 31 Augustus: mtl. Everard Chris tina KW 40; Nelly Maria KW 70; Toenade ring KW 95, Wilhelmina II KW 138; mhl. Willem Cornelis KW 16; Orion KW 22. Woensdag 1 September: mtl. Martha IJM 74; Martenshoek IJM 283; De Arend KW 7; Hubertha Gerarda KW 9; Wilhelmina I KW 25; Nederland VI KW 37; Aafke Jaco ba KW 41; Willy KW 141; Onderneming IV KW 153; Onderneming KW 175; Onderne ming III SCH 117 Cornelia Maria SCH 135; mhl. Volharding KW 23; Sakina KW 32, Sumatra KW 86; Onderneming I SCH 140. Donderdag 2 September: mtl. Helena KW 39; Robert William KW 123. Vrijdag 3 September: mtl. Huiberdina Gijsbertha KW 85. Drie trawlers Van de trawlervloot waren vanmorgen aan de IJmuidense afslag de trawlers „Antje" (van 27 Augustus) met 425 kisten malkreel, 150 schelvis en piepers, 25 haring en 40 diversen; de „Bergen" (van 23 Aug.) met 1725 kisten harinig en 175 makreel en die „Ncxnma Maria" (van 25 Aug.) met 155(1 kisten haring, 35 makreel, 40 schelvis en piepers en 25 diversen. Voor de tweede beurt was voorts aan de afslag de Soh. 27 met 1000 kisten haring. Vijftien loggers en zeventien kotters voerden aan 700 kis ten makreel, 900 schelvis, 150 gul en ka beljauw, 100 wijting, 900 schol, 10.000 kg. tongen, 400 stuks stijve kabeljauwen en 250 kisten diversen. Haring en makreel Ook vandaag was de aangevoerde haring van zeer slappe kwaliteit. Er werd dan ook veel opgehouden en afgekeurd. De haring werd betaald met f 13 tot f 10. De makreel haalde van f 18 tot f 14. Kabeljauw tot schelvis De rijen kabeljauw gingen België in voor f 78 tot f 63, de kisten voor f 98 tot f 88. Grote gul voor het binnenland werd be taald met f 40 tot f 37, middel gul met f 32 tot f 30 en torren met f 17 tot f 14. Wijting ging van de hand voor f 14 tot f 9. België kocht ook de grote en grootmiddel schel vis, respectievelijk voor f 42 tot f 37. Klein middel schelvis deed f31, pennen f 24 tot f 22 en braad f 15 tot f 10. Schollen en tone Vanmorgen om negen uur was er nog niet veel schol en tong verkocht. De drietjes bij de schol haalden f 9 tot f 14, tweetjes f 17. Engeland kocht grove schol; schol I voor f 28 en zet-, middel- en grote schol voor f 35 tot f 40. Grote tongen maakten f 3.70, grootmiddel f 2.45, halve pondjes f 2.14, tong I f 2.04 en slips f 1.95. Runner brak De trawler „Norma Maria" is vannacht slechts gedeeltelijk gelost. Bij het hijsen van de manden haring uit het ruim maakt men gebruik van takelblokken, die aan een staaldraad tussen de voor- en achtermast zijn bevestigd. Deze staaldraad, de runner, is vannacht tijdens de lossing gebroken. Geen van de havenarbeiders liep letsel op. De „Norma Maria" is daarna naar de Zuidzij gesleept om de runner te laten re pareren. Dinsdagmorgen komt de rest van de vangst in de hal te staan. Besommingen Zaterdag besomde de trawler „Haarlem" voor een reis van acht dagen f24.600; de „Thorina" voor een zelfde reisduur f 15.870. Wat gaat komen Voor de Dinsdagmarkt zullen vannacht om twee uur voor lossing gereed liggen de trawlers „Postboy" (van 30 Augustus) met 1650 kisten, meest haring en de „Zeelan dia" (van 31 Augustus) met 700 kisten makreel en 150 schelvis en piepers en 35 stuks kabeljauwen. Voorts zou ook de „Gel ria" voor de Dinsdagmarkt lossen. Dit schip is van 30 Augustus en heeft 1500 kis ten, meest haring bij zich. De HD. 79 komt vannacht en lost 600 kisten vis en 60 ka beljauwen. Voor de Woensdagmarkt wor den dan verwacht de „Elie" (van 30 Aug.) met 820 kisten en 350 stuks kabeljauwen en de „Bloemendaal" (van 2 September) met 720 kisten en 70 stuks kabeljauwen. Ook de „Limburgia" (van 1 September) zou stomende zijn met 1300 kisten haring. Oudste boten zijn daarna de „Flamingo", „Van Hattum" en „Sumatra" (alle van 30 Augustus); de „Mary", Sch. 117 en „Me dan" (alle van 31 Augustus). Binnen gekomen IJrn. 38 Zeelaodia, 35 Postboy, R.O. 15 Antje, 11, 204, 3, 8, 78, 229, 272, 210; K.W. )8, 71, 72, 92, 166, 30, 169, 210, 34, 77, 17, 10, 133, 107, 52, 64, 91, 69, 23, 78, 50, 67, 173, 74, 75, 176, 14, 144, 24, 95, 127, 6, 168; Am. 16, 17, 18; BU. 33; WR. 7, 67; RO. 2. Sch. 27, HD. 79, Hector Cycloop. Vertrokken IJm. 85 Klaas Wijker, 39 Schoorl, 283, 240, 239, 202, 213, 241; UK. 14, 35, 52, 125, 184, 5, 1, 2, 36; HD. 37, 125, 14, 131; TX. 32; Sch. 7; KW. 45. Iets over de visserij De VI. 77 deed gisteren een trek van 90 manden haring, de IJm. 34 had een* dag vangst van 80 manden haring en de IJm. 24 (in de Doggersbocht) een dagvangst van 30 manden haring. De IJm. 21 deed een trek van 50 manden haring. Aalsum, 4 v. Port Said n. Le Havre. Aardijik, 5 v. Rotterdam n. New York. Abbekerk, 4 v. Sydney n. Newcastle. Adinda, 5 te Soerabaja. Alamak, 5 te Zanzibar. Aldegonda, 5 v. Pladju n. Port Swettenham. AMeramin, 5 v. Calcutta n Vizagapatam. Aletta, 5 te Pladju. Alhena, 6 te Montevideo. Alioth, pass. 4 Ouessant n. Bahia. Almkerk, 5 te Antwerpen. Alnati, 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Aludra, 5 v. Rio Grande do Sul n. Santos. Amerskerk, 4 te Rotterdam. Ampenan, pass 4 Minikoy n. Colombo. Amstelkroon, 6 te Suez. Amstelveen, 5 te Le Havre. Arendskerk, 5 v. Okinawa n. Yokohama. Aikeldijk, 5 te Soerabaja. Armilla, pass. 5 Banka n. Soerabaja. Averdijk, 5 te Rotterdam. Breda, 4 te Rotterdam. Bantam, 5 v. New Orleans n. Baltimore Baud, 6 te Ambon. Bawean, 5 v. Cebu n. Singapore. Bloemfontein, 5 240 m. Z.ZO. Dakar. Blommersdijk, 5 te Suez. Bonaire, 4 740 m. NO. Paramaribo Borneo, 5 v. Soerabaja n. Aden. Boschfontein, pass. 5 Kp. de Gata n. Marseille. Boskoop, 5 v. Rotterdam n. Barbados. Cumulus (Weerschip) 3 v. Rotterdam n. sta tion Atl. Oceaan. Charis, 3 v. Curagao n. Aruba. Caltex Bintang, 5 v. Colombo n Singapore. Caltex Delft, 5 45 m. W.ZW. Casquets. Caltex Leiden, 5 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Nederland, 5 te Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 5 5Kp. Bon n. Banias. Chama, pass 5 Kp. Guardafui n. Geelong. Cistula, pass. 4 Malta n. Rotterdam. Corilla, 6 te Pladju. Diemerdijk, 3 te Rotterdam. Delft, 5 te Curasao. Dongedijk, 3 te Los Angeles. Duivendijk, 4 v. Rotterdam n. Londen. Eemdijk, 3 te Rotterdam. EemlSfid, 5 v. Paranagua n. Santos. Elmina, 5 v. Hamburg n Amsterdam. Erinna, 4 v. Pladju n. Tj. Priok. Esso Den Haag, pass. 5 Kreta n. Antwerpen. Etrema, 5 te Port Said. Falco, 4 te Liverpool. Farmsum, 4 v. Kawasaki n. Vancouver. Friesland KRL), 5 te Colombo. Gaasterkerk, 6 te Geelong. Gooiland, 4 v. Amsterdam n. Bremen. Graveland, 4 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Groote Beer, 4 310 m. W. Lands End. Heemskerk, 4 te Port Elizabeth. Hoogkerk, 4 te Rotterdam. Hecuba, 3 v. New York n. Port au Prince. Indrapoera, 4 420 m O. Ceylon. Ivoorkust, pass. 4 Casquets n. Bordeaux. Jagersfontein, 4 v. Durban n. Bast Londen. Java, pass. 5 Sabang n. Aden. Joh. v. Oldembarnevelt, 4 150 m W. Lands End. Kota Baroe, 4 te Djeddah. Koratia, pass. 4 Socotra n. Singapore. Kertosono, 4 v. Los Angeles n. Balboa. Kieldrecht, pass. 5 Finisterre n. Genua. Kota Baroe, 5 v. Djeddah n. Tj. Priok. Lekkerkerk, 4 te Rotterdam. Leopoldskerk, 3 te Antwerpen. Larenberg, 4 te Port Said. Limburg, 3 v. Cebu n. Balikpapan. Lucita, 4 te Heysham. Laertes, 6 te Penang. Laurenskerk, pass 5 Ceylon n. Madras. Lieve Vrouwekerk, pass. 5 Djeddah n. Suez. Maashaven, 4 te Rio de Janeiro Madoera, 3 v. Singapore n. Colombo. Merwede, 4 te Antwerpen. Modjokerto, 3 v. Aden n. Djeddah. Maas, 4 v. Izmir n. Rotterdam. Macoma, 4 te Geelong. Marken, 4 v. Warri n. Port Harbourt. Mataram, pass. 3 Gibraltar n. Port Said. Maureen, 4 te Hamburg. Mentor, 4 v. Amsterdam n Tanger. Mitra, 4 v. Gibraltar n. Curasao. Nieuw Amsterdam, 4 te New York. Noordam, 3 330 m. ZO Kp. Race. Noordwijk,. 4 te Havana. Nó tos, 3 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Oranjestad, 3 v La Guaira n. Trinidad. Pieter S, 4 te Rotterdam. Prins Willem V, 3 v. Rotterdam n. Antw. Rijnkerk, 4 te Genua. Salatiga, 3 v. Khoral Mufatta n. Cochin. Saparoe, 3 v. Livorno n. Port Said. Singkep, 3 v. Mombasa n. Aden Tabinta, pass. 4 Zuidwestpunt Kreta n. Port Said. Talisse, 3 v. Amsterdam n. Antwerpen. Tamo, 4 v Bremen 5 Rotterdam verw. Van Waerwijck, 3 v. Suez n. Singapore. W. Alton Jones, pass. 4 Aden n. Suez. Zeeland (KRL), 3 te Rotterdam. Zuiderkruis, 4 te New York. Schepen met passagiers, repatriërendea en emigrerenden Aldabi, 6 Victoria 8 Hheos verw. Alhena, 7 Montevideo 10 Buenos Aires verw. Alnati, vertr. 17 v. Rotterdam n. Buenos Aires Bloemfontein, 15 Kaapstad verw. Bonaire, 1G Plymouth 18 Amsterdam verw. Boschfontein, 9 Marseille verwacht. Boskoop, vertr. 9 v. Amsterdam n. Carthagena Cottica, 26 Paramaribo 19 Georgetown verw. Groote Beer, 11 v. Rotterdam te N. York verw Indrapoera, 12 Aden 17 Port Said verwacht. Jagersfontein, vertr. 5 v. Durban n. Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 6 v. Quebec te Amster dam verwacht. Maasdam, vertr. 8 v. New York n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 4 v. Rotterdam n. New York Noordam, 6 v. R'dam te New York verw. Oranje, vertr. 4 v. Amsterdam n Tj. Priok tl Port Said verwacht. Oranjefontein, 2 v. Durban te Amsterdam. Oranjestad, 7 Barbados 20 Plymouth verw. Rijndam, vertr. 4 v. Rotterdam n. New York. Sibajak, 10 v Rotterdam te New York verw. Waterman, 9 v. Rotterdam te Wellington verw. Westerdam, 6 v. New York te R'dam verw. Willem Ruys, 6 Colombo 13 Port Said verw. Willemstad, 16 Trinidad verwacht. Zuiderkruis, 4 v. Rotterdam te New York. KLEINE VAART Arnoudspolder, 4 v. Antw. te Rotterdam. Atlantis, 4 v. Gothenburg te Rotterdam. Advent, 4 v Esbjerg te Huil verwacht. Appingedam, vertr. 4 y. Lissabon n. Oporto. Barracuda, 4 v. Boston te Hansweert. Bergsingel, verm. 4 v. Londen n Vardis. Bestevaer, 4 v. Rotterdam n. Wisbeck. Bree Helle, 5 v. Londen te R'dam verw. Birmingham, 4 v. d. Tyne n. Amsterdam. Bill S, 4 v. Gent te Wioklow.. z Carpo, 4 v. Grangemouth n. Nantes. Caribia, 4 v. Vlissingen n Vasteras. Continental, 4 v. Goole n. Rotterdam. Diet, 4 v. Skagen te Rotterdam. Deneb, 4 v. Dundee te Londen verw. Daje Bohmer, 4 v. Bordeaux te Duinkerken. Diligentia, 4 v. Yainville te Duinkerken. Duiveland, 4 v. R'dam n Grangemouth. Diana V, pass. 4 Vlissingen n. Antw. Dija, pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Draco, 3 v. Cadiz n Amsterdam. Eibergen, 4 te Marans. Elsenburgh, 4 50 m. Z.ZO. Kp. St. Vincent. Frans, 4 v. Varberg te Middlesbro. Ferocia, 5 v Bordeaux te Grimsby verw. Fiducia, 4 te Maassluis. Gaasterland, 4 v. Harlingen n. Goole. Gerry S, 7 te Amsterdam verw. Gramsbergen, pass. 4 Gibraltar n. Garston. Goote, vertr. 6 v. Genua n. Amsterdam. Heem ra ad singel, 4 v. Amble te Rotterdam. Henrica, 4 te Manchester. Haskerland, 4 v. Harlingen n. Leith. Hast III, 5 v. Hamburg te Rotterdam verw. Helvetia, 4 dwars v. d. Humber n. Roscoff. Ida Pieter, vertr. 4 v. Poortershaven n Mil- fordhaven. Ingeborg, 4 v. Rotterdam te Zwijndrecht. Jan Kreumer, 4 v. Solvesborg te Great Yar mouth verwacht. Jo, 4 te Falmouth verwacht. Keizersgracht, pass. 4 Vlissingen n. Antw. Kaap St. Vincent, 4 v. Vaasa te Rotterdam. Koningin Juliana, pass 4 Vlissingen n. Holding Meike, 4 v. Antw te Rotterdam. Midsland, 4 v Rotterdam n. Kingslynn. Muphrid N. 4 te Glasgow. Marcella, vertr. 4 v. Gothenburg n. Rotterdam Monica, 4 v. Preston te Dublin. Myfem, 4 v. Parijs n Rouaan. Mypuck, 4 v. Malmö. Markab N, 4 te Riga. Menkar N, 4 v. Parana n. Asuncion. Merwehaven, 4 v. Rouaan n Casablanca. Nieuwland, 4 v. Leith te Rotterdam verw. Nottingham, vertr. 4 v. R'dam n. Boston. Nero, 3 v. Triëst n. Bari. Oosterdok, vertr. 4 v. R'dam n. Hamburg. Oosterburgh, 4 80 m. N. Kp. St Vincent. Pionier, vertr. 4 v. R'dam n. Hamburg. President Roosevelt, 4 v Vlissingen n. Wicklow Plato, 3 v. Algiers n. Limasol. Rika, 4 v. Goole n. Kopenhagen. Rio, 4 v. Duinkerken te Rotterdam. Rini, ca. 5 te Maassluis verw. Rijnhaven, 4 v. Manchester n. Duinkerken Spes, 8 v. Holmsund op de Theems verw. Soemba, 4 v. Rotterdam n. Huil. Sambre, 4 v Rotterdam n. Parijs. Ton, 5 v. Swansea te Rotterdam verw. Uranus, pass. 4 Vlissingen n. Gent. Veqnenburgh,. verm. 5 v. Rdam n. Middlesbro. Vrijburgth, 4 v. Rotterdam n. Londen. Volharding, vertr. 4 v. R'dam n Hamburg. Walenburgh, 4 v. R'dam n. Stockholm* SLEEPVAART Blankenburgh, 3 v. Ceuta n. R'dam met bak. Gele Zee en Witte Zee, 3 65 m. N.NW. Texel met dok. Humber, 3 v. Port Said n Koewait. Loire, 3 v. Maassluis n. Grimsby. Thames, 3 160 m. O.t.N. Ras Fartak met Dau-? phine.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3