EHS won eerste wedstrijd om het landskampioenschap Nederlandse ploeg startte met overwinning op IJsland (2flJ) Clowntje Rick Dead heat in nacht wedstrijd Willem III Korfbaltournooien Ruime zege van Alkmaarse profs op technisch beter Den Haag: 3-0 Nederlands negental versloeg Flyers Fangio met Mercedes eerste vóór Hawthorn MAANDAG 6 SEPTEMBER 19 54 FIDE-schaaktournooi in Amsterdam „McKinley" tweede in Recklinghausen rolt beter plakt beter brandt beter Roeien HBC hield sportdag Regen spelbreker bij Nederland-België Voor de kinderen HPG en DWT wonnen in waterpolotournooi Grote prijs van Italië FEUILLETON EN door Gordon Folk Voordat de elfde FIDE-landenwedstrijd Zaterdagmiddag met twee gongslagen startte, zijn in de Apollohal in Amsterdam vele vriendelijke dingen gezegd over de manier waarop in zes weken een dergelijk schaaktournooi kan worden georganiseerd. Toespraken van ir. H. J. van Steenis, mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Amster dam, en de heer F. Rogard, president van de wereldschaakbond, die voorafgingen aan de ministeriële openingsrede, voorgelezen door mr. H. J. Schölvinck, vormden de in leiding van een receptie, waarna de wed strijden begonnen. Vooral in de vleugel waar de Nederlan ders tegen IJsland waren aangetreden en de Russen tegen de Finnen, Werd voor zichtig geschaakt, wat niet afdeed aan het overwicht, dat de kampioenen van 1952 op hun buren lieten gelden. Keres won zijn afgebroken partij. Alleen Kotov had het in een eindspel van dames en lichte stukken niet gemakkelijk. Toch zegevierde hij nog in deze partij. De Nederlandse meesters kunnen, zo is de algemene opinie, onder de eerste drie équipes in hun voorgroep eindigen. Zater dag hebben zij hun eerste stap op de goede weg gedaan. Donner's partij met Olafsson zou nog lang hebben kunnen duren als de IJslander niet zijn bedenktijd had over schreden. Van Scheltinga was ietwat te leurgesteld over zijn remise en Cortlever moet eveneens hogere aspiraties dan remise hebben gekoesterd. De afgebroken partij van Prins eindigde eveneens in remise. Uitslagen De uitslagen van de eerste ronde van de schaakolympiade, die Zaterdag in de Apollohal is begonnen, luiden: Groep A: OostenrijkGriekenland ih 3'/2; NederlandIJsland 2V2IV2 (Donner won van Olafsson, Cortlever remise met Gudmumdsson, PrinsPalmasson remise, Van ScheltingaAgustsson remise); Sovjet UnieFinland 40 (Botwinnik won van Salo, Smyslov won van Westerinen, Keres won van Katajesto, Kotov won van Fred). Groep B: ArgentiniëTsjechoslowakije 22; Canada.Ierland 2ViU/2; Italië Bulgarije 3>/2. Groep C: ZwedenSaarland 4—0; Joe goslaviëFrankrijk 2V2U/2; Denemarken Noorwegen IV21VZ. Groep D: West-DuitslandLuxemburg 40; EngelandBelgië U/22,/2; Honga rije—Columbia 40. Tweede ronde In de voorgroepen van de schaaklanden- wedstrijd ontwikkelt alles zich volgens de schatting die de indeling in ongeveer ge lijke groepen heeft beheerst. De Russen waren met de Grieken gereed toen de meeste partijen zich nog in het beginsta dium bevonden. De Nederlandse vertegenwoordigers heb ben de verwachtingen ook Zondagavond niet beschaamd. Donner won zijn partij ook ditmaal doordat zijn tegenstander in een ongunstige situatie de tijd overschreed. Kramer behaalde al vroeg op de avond remise en Cortlever en Prins verdaagden hun partijen in stellingen die tezamen goed zouden moeten zijn voor een punt. Tegen het einde van de zitting werd Zondagavond de Nederlandse ploeg ver sterkt door de aankomst van Euwe uit Zuid-Afrika, die van nu af zijn plaats aan het eerste bord zal innemen. De Nederlandse ploeg is Maandag vrij. De uitslagen van de tweede dag luiden: Groep A: GriekenlandSovjet-Unie 0-4; OostenrijkIJsland 13; FinlandNeder land V2V/t (voorlopig) (SaloDonner 0-1, Fred'Kramer %-'/>, Westerinen Cortlever afgebroken, KatajestoPrins af gebroken). Groep B: Ierland'Tsjechoslowaije 04; CanadaBulgarije V2(voorlopig); Ar gentiniëItalië i0 (voorlopig). Groep C: FrankrijkSaarland 20; Is raëlJoegoslavië i VAU/2 (voorlopig); ZwedenNoorwegen 21 (voorlopig). Groep D: ColumbiaLuxemburg 40; ZwitserlandGroot-Brittannië 1 yU/2 (voorlopig); BelgiëHongarije 01 (voor lopig). Openingsrede Bij afwezigheid van mr. J. M. L. Th. Cal's, minister van O., K. en W., die verstek Het Nederlandse paard „McKinley" heeft zich met P. M. Smit in de course om de „Trofee", welke in Recklinghausen is ge houden over een afstand van 2600 meter, tweede geklasseerd. De Nederlander M. Ver- gaay bezette met „Brin d'amour" de vijfde plaats. ADVERTENTIE Voor de handtekeningenjagertjes in Amsterdam is het een gouden tijd. Vlak voor het spelen van zijn eerste wedstrijd in het FIDE-landenschaaktournooi moest de Rus Botwinnik er nog aan geloven; een karwei waar hij zich echter met genoegen van kweet moest laten gaan, heeft in diens plaats mr. H. J. Schölvinck, raad-adviseur in alge mene dienst bij het ministerie van O. K. en W., de door minister Cals opgestelde rede voering voor hem uitgesproken. Hij zei onder meer: „Het zal u duidielijk zijn, mijne dames en heren schakers, dat ik als minister uitermate verheugd ben, mij in uw gezel schap te bevinden. Gij, meesters van het schaakbord, bezit immers in hoge mate een aantal kwaliteiten, waarvan regeerders veel kunnen leren. Iedere zet, die gij doet, is in wezen het nemen van een zelfstan dige beslissing op grond van een reeks zorgvuldige overwegingen. Het is een daad, die niet meer ongedaan gemaakt kan wor den en d'ie onmiddellijk zijn reacties en consequenties oproept. En iedere nieuwe zet eist in toenemende mate een evenwich tig, koelbloedig en toch snel afwegen van de voor- en nadelen van bepaalde situa ties en mogelijke ontwikkelingen. Steeds bedacht op verrassingen is uw kracht voor een niet gering deel gelegen in uw com binatie-vermogen, dat u in staat stelt ver vooruit te denken en vooruit te zien. Er is echter een belangrijker reden, waarom ik als minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bijzonder gaar ne aan de uitnodiging gevolg heb gegeven dit tournooi te openen. Het schaakspel dwingt namelijk tot een logische geordende gedachtengang. Het geeft een grote besluit vaardigheid, het kweekt eigenschappen, die niet alleen voor bewindslieden, maar voor heel een volk van groot gewicht kunnen zijn. Médaille Koningin Juliana heeft aan de slichting van de internationale schaaktraditie in Amsterdam een zilveren medaille met haar beeltenis erop toegezonden ter uitreiking aan een van de prominente schakers of officials van de schaakolympiade 1954. Het secretariaat van de stichting deelt mede, dat het bestuur deze medaille be stemd beeft voor de leider van de équipe, die de landentitel zal behalen. De nachtwedstrijd van Willem 3, een rally in viermans wherries, heeft als resul taat opgeleverd, dat twee ploegen elk met 1 strafpunt zijn geëindigd. Een moeilijke be slissing dus voor de wedstrijdcommissie, die er zich echter uit gered heeft door te be palen, dat elke ploeg de voor dit evenement beschikbaar gestelde wisselbeker een half jaar in bezit mag nemen. Maar dit was nog niet alles, want hoe moesten de draagmédailles voor de eerste en tweede ploeg verdeeld worden? Welnu, daar moet de goudsmid aan te pas komen. Hij heeft opdracht de médailles voor de eer ste en tweede prijswinnaars door midden te zagen en daarna de twee helften aan elkaar te smeden. Niet alleen de „dead heat" was voor deze nachtwedstrijd een record, maar ook het aantal deelnemers: 36. Zaterdagmiddag om vijf uur startte de eerste ploeg voor het dag traject. Daarna, steeds met een tussenruimte van 2 minuten, de andere ploegen. Het dag traject 18 km lang voerde van de Wor- mer over de Zwet, de Poel en de Marken weer terug naar de Wormer. Het nachttraject 27 km lang liep van de Noordervaldeursluis f bij Koog Bloem- wijk), via het Oostzanerveld, Landsmeer en de Kadoelen naar de Willemsluizen, waar de deelnemers Het IJ overstaken en verder via de Herengracht en de Amstel het nieuwe clubhuis van Willem 3 bereikten. De grootste moeilijkheid was tijdens het nachttraject het vinden van de Roemergloot. Daar liepen vele deelnemers de meeste straf- punten op. De uitslag luidde: 1. en 2. Het Spaarne, kapt. Mulder jr. en Willem 3, kap. Helle, elk 1 strafpunt. 3. Nau tilus, kapt. Simons, 6 strafpnt; 4. Willem 3 kapt. Schmidt, 8 strafpnt; 5 Willem 3, kapt. Schaay, 17 strafpnt; 6. Willem 3, kapt. Boe len, 17 strafpnt. Ondanks de minder gunstige weersom standigheden konden de verschillende korf baltournooien zich in een zeer goede be langstelling verheugen Driekamp-Aurora Dit tournooi bracht voor De Algemene (Leiden) een dubbel succes. Het eindigde zowel in de senioren- als in de jeugdaf deling op de eerste plaats De uitslagen waren: Senioren: Algemene 2-Aurora I 4-3; Aurora I-Pams I 2-2; Pams I-Algemene 2 3-2; Aurora 2-Algemene 3 4-4; Pams 2-A1- gemene 3 2-9. Winnaar Algemene (na strafworpen), tweede werd Pams en nummer drie werd Aurora. In de jeugdafdeling was de eindstand: 1. Algemene. 2. Pams. 3. Aurora. Een ere- wedstrijd Algemene I-Pams-Aurora combi natie werd door Algemene I met 8-4 ge wonnen. Veteranen-tournooi Animo Ready Jammer dat Watervliet in dit tournooi verstek liet gaan, zodat als deelnemers slechts Animo, Always Ready en Haarlem over bleven. Animo werd wederom nummer één, Haarlem tweede en Always Ready der de. De uitslagen waren: Haarlem-Always Ready 3-1; Haarlem- Animo 0-1; Animo-Always Ready 3-0. De oefenwedstrijd Animo Ready 1-Haar- lem I werd op verdiende wijze door eerst genoemde met 8-1 gewonnen. Jeugdtournooi „Sport Vereent" Dit tournooi slaagde uitstekend. In de eer ste afdeling legde Archipel voor de derde achtereenvolgende maal beslag op de eerste prijs, waardoor het definitief in het bezit kwam van de D. Klay-wisselbeker. Tweede werd De Danaïden uit Leiden. De ontmoeting tussen de prof-clubs Alkmaar en Den Haag, welke gisteren op „Schoonenberg" werd gespeeld, trok minder belangstelling dan de organisatoren ongetwijfeld verwacht hadden: Slechts ongeveer 4000 toeschouwers bevolkten de zit- en staantribunes van het Velsense gemeentelijke sportpark. De profs lieten zich door een en ander echter niet ontmoedigen en demonstreerden een spelletje, dat zeker het aanzien waard was en dat duidelijk het bewijs leverde, dat de meer intensieve training al vruchten begon af te werpen. Vooral de Hagenaars schenen aanstonds j de tweede helft zo rustig, alsof zij nog de het bewijs te willen leveren, dat zij zich al echte profs gevoelden. Ze switchten, drib belden, kozen positie en speelden elkaar dusdanig laag de bal toe, dat velen op de tribune hun oordeel al dadelijk klaar had den: zulk voetbal hadden zij in jaren niet gezien! Ongetwijfeld was het spel, dat de Hage naars vooral in de eerste helft demonsteer den, aantrekkelijk voor het oog, doch pro ductief was het zeker niet: Er werd zelfs niet gescoord in de periode, waarin de Alk maarse defensie toch werkelijk nog niet zo ingespeeld, bleek te zijn en toen later Kabel, Kuijper en Peggeman steeds beter gingen spelen, ging de schotvaardigheid en produc tiviteit der Haagse aanvallers er zeker niet op vooruit. Het spel der Hagenaars deed ons denken aan dat van zovele buitenlandse elf tallen, die hier in ons land meermalen heel goed veldspel te zien gaven en toch met een nederlaag huiswaarts keerden of zich te vreden moesten stellen met een gelijk spel of een kleine overwinning, waarin zeker niet hun technische meerderheid tot uit drukking kwam. De Alkmaarders speelden zoals men dat van Noordhollandse tweedeklassers kon ver wachten. Niet fijn, maar nuttig. Toch was ook bij hen duidelijk te bespeuren, dat zij intensief getraind hadden. Zij hadden wat tijd nodig om ingespeeld te raken, hadden aanvankelijk niet zoveel vat op het spel der Hagenaars en raakten daardoor mogelijk ook even hun zelfvertrouwen kwijt, maar toen zij na tien minuten bij hun eerste goede aanval door toedoen van K. Smit al succes hadden, legden ze al spoedig hun bedeesd heid af. Het Zaans-Beverwijkse kwartet Snabi- lie-Kabel-Kuyper-Peggeman speelde in HBC heeft ter opening van het nieuwe voetbalseizoen een sportdag gehouden die in aille opzichten bijzonder is gelaagd. Na de plechtige H. Mis werden in de middag uren op de terreinen van het Heemsteedse Sportpark diverse takken van sport ge demonstreerd. Begonnen werd met een optocht van alle onderafdelingen. Na de vlaggengroet sprak voorzitter Kemp een kort openingswoord en daarna werd met het lijvige programma begonnen. Op de bijveldem werden sixes gehouden voor senioren, junioren, adspiranten en welpen, terwijl op het hoofdterrein een volleybal-demonstratie werd gegeven, een grote gymnastiek-demonstratie hield de talrijke toeschouwers aangenaam bezig en ter afwisseling werd een handbalwedstrijd gespeeld. Het geheel stond onder leiding van de heer A. Smit. Als hoofdnummer van het sportprogram ma werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de eerste elftallen van HBC en QSC uit Wormerveer. Vooral in de eerste helft demonstreerden de HBC-ers hun goede vorm van de laatste weken en namen een vijf-twee voorsprong. Na de rust was het spel minder en bleek QSC een waar dige tegenpartij. De bezoekers slaagden er in nog eenmaal te scoren, zodat HBC de wedstrijd met vijf-drie won. kleuren van ZFC en De Kennemers ver dedigden en in de voorhoede deden vooral Stelling, Michel en K. Smit goede dingen. Nadat de rust, ondanks een technische en veldmeerderheid van Den Haag met één-nul voor Alkmaar was ingegaan, vergrootten de Noordhollanders al spoedig na de hervatting hun voorsprong, toen Kraak de bal al zeer slecht wegwerkte en K. Smit de toen vol gende voorzet van Van Vliet in het lege doel kon koppen (2-0). En toen Stelling hieraan nog een derde doelpunt toevoegde, kon Alk maar de overwinning niet meer ontgaan, zelfs al spande Den Haag zich tot het uiter ste in, om althans de eer te redden. De elftallen zagen er als volgt uit: Alkmaar: Snabilie; Peggeman, Kabel; Ra- makels, Kuyper, E. Smit; Van Vliet, Stel ling," Van der Sluys, K. Smit, Michel. Den Haag: Kraak; Onink, Bauman; Wil- lemsen, Huegenin, Kreybolde; Willems, Clavan, Swarts, Mangelman, De Harder. De cricketwedstrijd Nederland-België, die Zondag in Tilburg is gespeeld, werd wegens regen gestaakt. Het Nederlandse elftal scoorde 231 voor 6 gesloten, waarvan Stolk 27, Ingelse 127 n.o., Peschar 20, Konert 21, Oosterholt 16 en Schnitger 5 n.o. Rowling- cijfers België: Williamson 3 voor 79, Gar- rick 1 voor 40 en Brown 2 voor 54. Bij de Belgen kwamen slechts twee spe lers aan bat voordat de wedstrijd moest worden gestaakt. Cadwallader scoorde 4 not out en Dodge 10 not out. De laatste beslissingen in de honkbalcompetitie zijn gevallen. EHS won haar eerste wedstrijd om het kampioenschap van Nederland tegen Blauw Wit met 3—1; RCH verloor, geheel onverwacht, van Sparta, waardoor Rotterdam zijn eerste eersteklasser heeft. In de eerste klasse B slaagde UW er niet in haar uit te spelen wedstrijd tegen DWS in winst om te zetten en daar DOS haar protest inzake de wedstrijd DOS—SC Haarlem introk, krijgen we dus een be slissingswedstrijd TYBB—SC Haarlem met als inzet het eersteklasserschap. Het Nederlands negental behaalde een overwinning op het U.S. Air Force-team Flyers (6-4) en EDO A werd junioren- kampioen van Haarlem door in een bij zonder aardige wedstrijd met 3-2 van HCK a te winnen. BondsteamFlyers Het officieuze Nederlands negental heeft voor de tweede maal d'it jaar van een sterk Amerikaans Air-Farce negental gewonnen. De kracht van de Wiesbaden Flyers was zeker niet die van Greenham Pirates en de overwinning van de Nederlanders was dan ook in de eerste plaats te danken aan een viertal fouten van de Amerikaanse werper als veldspeler. Deze werper had gedurende, zes innings zeer veel succes met zijn harde worpen;, bovendien bleek hij een voortreffelijk slagman, maar in het veld maakte Bob Booth fouten, die hij nog ac centueerde door zich door harde worpen te herstellen,-maar die waren meestal niet te zuiver. De Flyers namen in de eerste innings de leiding door honkslagen van Sedor en Lar son (0-1). De Nederlanders stelden hier voorlopig weinig tegenover. De gelijkma ker in de tweede innings kwam tot stand toen twee fouten van Booth Smidt konden laten scoren (1-1). Tot de zevende innings beheersten werpers en velders de strijd. Pas toen, in de zevende in.nin.as, leverden honkslagen van Booth and Mullins een 1-2 score op. Dit scheen de Nederlanders te prikkelen. Een tweehonkslag van Hoogen- bos werd gevolgd door een fout van Booth wederom op eèn slag van Smidt. Weliswaar ging Kappelle voor nul, maar Wim Prins plaatste een honkslag en Urbanus eveneens, waardoor de score 4-2 werd. In de achtste innings waren het Jole en Hoogenbos die op de honken kwamen en door een tactisch uitbuiten van de on- attentheid van Booth voor 6-2 zorgden. Dit was de Yankees toch wel te veel en Booth zorgde met een fraaie slag, dat Stine en Anderson konden scoren (6-4). Urbanus maakte toen met een fraaie 3-slag juist op tijd een eind aan de wedstrijd, want ware Philipowicz op de honken gekomen en Sedor aan slag, dan hadden we nog wel een gelijk spel te zien kunnen krijsren. De werpers-resultaten waren: Urbanus (Nederland): U x 3 slag. 0x4 wijd, 8 h.s. tegen. Booth (Flyers): 10 x 3 slag, 0x4 wijd, 4 h.s. tegen. EHS—Blauw Wit Het was jammer, dat de wedstrijd tussen de beide gegadigden voor het kampioen schap van Nederland tussen EHS en Blauw Wit zo weinig sfeer had. De plotselinge verandering van het weer tijdens de wed strijd droeg daar het hare toe bij. Toch werd er, vooral door Blauw Wit, bijzonder slecht geslagen. EHS was beslist de betere van de twee ploegen en verdiende daarom de overwinning ten volle. Pitcher Schuite maker was in prima vorm en behalve een dubieuze home run van Maas konden de Blauw Witters het dan ook niet verder brengen. Bovendien zat het veld der EHS'ers, zo dat nodig was, potdicht. EHS nam in de derde innings de leiding op een korte tik van Jacobs. In de zesde innings scoorde Van Esveld 2-0 op een hoge slag van Van der Ham en in dë achtste innings was een line drive van Van Esveld oorzaak van de 3-0 stand. Pas in de laatste innings wist Blauw Wit de eer te redden door de bovenvermelde home run van Maas. RCHSparta De Rotterdammers hebben dam eindelijk c Nu zag ook oom Tripje, hoe de reddingboot al dicht bij het gestrande schip was gekomen. Een matroos nam 'n scheepsroeper en schreeuwde iets naar het schip. Toen keken hier en daar verschrikte matrozen over de verschansing van het stoom schip; ze zagen er moe en verwaaid uit. Geen wonderhet was daar erg gevaar lijk en ze wilden graag van het schip gehaald worden! Maar toen ze zagen, dat de reddingboot hen kwam helpen, voelden ze zich al een stuk geruster Steeds dichter kwam de reddingboot. Men moest natuurlijk heel erg oppassen, want als een sterke golf de boot tegen de pier of het gestrande schip sloeg, was ook de reddingboot verloren! Maar de kapitein kende zijn werk. Voorzichtig stuurde hij de boot in de richting van het schip, maar hij zorgde er wel voor, dat de golven geen kwaad konden uit richten. Boven, op het dek van het stoomschip, keken de schipbreukelingen in spanning toe. Zouden ze gered worden? hun eerste eersteklasser. Met 4-1 bleef RCH de mindere. Onverwachts, maar daar om niet minder verdiend. Sparta nam in de eerste innings reeds de leiding (2-0) om deze direct voor de helft verloren te zien gaan door Oosterbaan (2-1). In de vierde innings werd het 3-1 en in de zevende 4-1. RCH viel vooral aan slag bijzonder tegen. De Racing zal dus volgend jaar in de Overgangsklasse moeten spelen. HCKFlyers In een aantrekkelijke wedstrijd heeft HCK voor goede tegenstand gezorgd. Jon geling wierp zeer verdienstelijk en was het HCK-veld af en toe niet iets te traag ge weest, het resultaat zou zeker nog eervol ler geweest zijn. Thans werd het een 8-0 zege voor de Yankees, die echter ook het volle gewicht van hun kunnen in de schaal legden. De werpersresultaten waren: Jongeling voor HCK: 7x3 slag, 4x4 wijd, 7 h.s. tegen. Larson (Flyers): 8x3 slag, 4x4 wijd, 3 h.s. tegen. De inningscijfers waren: HCK: 00009000 0. Flyers: 0301121 8. Door de Heemsteedse Poloclub werd Zon dagmiddag in de zwemvijver „Groenendaal" in Heemstede het jaarlijks waterpolotour nooi om de kampioenschappen kring Haar lem KNZB georganiseerd. Bij de dames leg de DWT en bij de heren HPC beslag op de kampioenstitel. In de afdeling dames ging de strijd tussen DWT, Haarlem, HPC en HVGB. HVGB ver sloeg met zes-nul HPC en DWT bleef met vijf-een Haarlem de baas. In de wedstrijd tussen de verliezers zegevierde Haarlem met vier-een over HPC. Tn de strijd om de titel, die gespeeld werd tussen DWT en HVGB, moest HVGB met acht-nul het onderspit delven. Tevens legde DWT hiermede voor de tweede maal, voor een jaar, beslag op de wisselbeker. In de afdeling heren werd een halve com petitie gespeeld tussen DWR, HPC en HVGB. In de eerste wedstrijd versloeg HPC, HVGB met negen-twee, waarna HPC met zes-nul van DWR won. In de wedstrijd HVGB -DWR werden de punten gedeeld: eindstand vier-vier. HPC werd ongeslagen kampioen; HVGB legde door een beter doel- gemiddelde beslag op de tweede prijs. In de dames afdeling werd de eindstand: 1. DWT; 2. HVGB; 3. Haarlem; 4. HPC. Na zjjn overwinningen in de grote prijzen van Argentinië en van België aan het stuur van een Maserati, en in de grote prijzen van Frankrijk, van Europa en van Zwitserland als kopman van Mercedes heeft de Argen tijn Fangio ook de grote prijs van Italië op zijn naam gebracht. Fangio heeft het in zijn Mercedes in Monza niet gemakkelijk gehad. In de eerste helft van de wedstrijd stelde Ascari hem voor lastige problemen, en in de laatste fase was het Stirling Moss die, tot dertien ronden voor het einde aan de kop rijdend, een goede kans scheen te maken op de overwinning toen hij door motorpech werd uitgeschakeld. Over gebrek aan geluk heeft Fangio in Monza zeker niet te klagen gehad. Naar schatting 200.000 personen woonden de wedstrijden bij. Fangio schoot dadelijk na de start naar voren, met Kling en Stirling Moss vlak ach ter zich. Maar de positie aan de kop ver anderde voortdurend en ook Ascari, Gon zales en Kling deden zich gelden. Na tien ronden had Ascari de leiding met 2 secon den voorsprong op Fangio, Gonzales en Stir ling Moss. In de 35ste ronde kreeg de driekamp Fer- rari-Mercedes-Maserati een uiterst verwoed karakter doordat Stirling Moss, die afwach tend had gereden, Fangio van de tweede plaats trachtte te verdringen. Maar achter hem kwam Villoresi onweerstaanbaar op zetten en nestelde zic.h ir. de 40ste ronde achter Ascari. Fangio was derde en Moss vierde. Maar er was bij deze furieuze strijd zoveel van het materiaal gevergd dat er brokken werden gemaakt. Villoresi viel uit, en twee ronden later hield ook Ascari voor goed halt voor de tribunes. Op dat moment passeerde Stirling Moss eindelijk Fangio. De strijd om de zege ging nu verder al leen tussen Stirling Moss en Fangio tus sen Maserati en Mercedes In de 60ste ronde had Stirling Moss 17 seconden voorsprong, en hij liep nog iets verder uit totdat hij in de 67ste ronde stoppen moest omdat zijn motor olie verloor. Het oponthoud duurde slechts kort, maar toen de Engelsman weer starten kon had hij 22 seconden achterstand. En nog slechts 12 ronden om het verschil uit te wissen. In de 71ste ronde kreeg hij voor de tweede maal motorpech. Fangio reed de course uit zonder verder bedreigd te worden. 1. Fangio, Argentinië, met Mercedes, 504 kilometer in 2 uur 47 min 49.9 sec. (80 ron den), gem. snelheid 180.210 km per uur, (wedstrijdrecord 185 916 km per uur, Ascari in 1951). 2. Hawthorn, Groot Brittannië, Ferrari, 2.48.11.5 (79 ronden). 3. Maglioli, Italië. Ferrari, 2.49.47.4 (78 ronden). 18) „Een van de jongere vissers. Jim. Tre- velyn. Hij komt me ophalen op zijn terug tocht naar Portlevion". „Dat kan nog wel een uur of zes duren". „Ja, dat zei hij ook. Het spijt me dat ik u zo lang mijn gezelschap moet opdringen. Mag ik in die tijd wat langs de klippen dwalen om waarnemingen te doen? Dan stoor ik u ook niet in uw werk". „Heel eerlijk gezegd had ik u liever hier niet gezien, maar nu u er toch bent, och Bill speelde met de gedachte, zijn on welkome bezoeker in zijn boot te zetten en hem op staande voet naar Portlevion terug te brengen, maar voelde er aan de andere kant niets voor. zich zoveel moeite op de hals te halen Lamb verdween, Bill sloeg aan het den ken. Voordat Lamb het eiland verliet zou hij hem eens uithoren over dat boek over Chi nees porselein. Zijn argwaan was gewekt, en hij was er de man niet naar om niet meteen aan te vallen wanneer de gelegen heid zich voordeed. Hoe meer hij dacht over Lamb, des te argwanender werd hii over het motief, dat deze opgegeven had voor zijn ongewenste bezoek aan het eiland. En Bill begon te vens te vermoeden, dat de talrijke bezoe ken aan de Admiral Hawkins ook nog wel wat anders ten doel hadden dan vogelleven bestuderen. Dat voortdurend turen naar Lobsterpot door een verrekijker kwam hem langzamerhand ook in hoge mate ver dacht voor. Inmiddels vroeg Bill zich af, of het wel lukken zou Lamb in vijf uur kwijt te raken. Zou de boot wel het ha ventje kunnen bereiken? De wind stak steeds gevaarlijker op uit een slechte hoek. Korte tijd later kreeg Bill er nog een re den bij om Lamb te wantrouwen. Heel sterk te wantrouwen bovendien. Toen hij klaar was met zijn werk in de tuin, ging hij zijn ongewilde gast opzoeken. Die was aan de rotswand van het eiland wat heen en weer aan het slenteren. „Wel, succes gehad?" „Ik heb niet gevonden wat ik zocht, maar het is toch wel machtig interessant. En de vogels zijn zo tam". „Och, ze weten wel dat hun hier geen gevaar dreigt. Ik doe ze nooit iets en doe net of ik ze niet zie". „Ja, dat is ook het beste. Neem nu bij voorbeeld die stormmeeuw eens „Die wèt???" „Die stormmeeuw", wees Lamb. „Dat is helemaal geen stormmeeuw", dat is een mantelmeeuw", merkte Bill stom verwonderd op. Lamb keek verschrikt en stotterde ze nuwachtig: „Ach natuurlijk, een mantel meeuw". Hij zette zijn bril af en poetste de glazen met zijn zakdoek. „Het zit in die lastige bril. Ik moet binnenkort toch eens opnieuw mijn ogen laten onderzoeken". En dan, met de bril weer op: „Ja, zo gaat het beter.... Ja natuurlijk, dat is een mantelmeeuw. Een heel mooie zelfs". Zo, dat wist Bill ook alweer. Met al zijn fraaie beschouwingen over vogels en zijn zogenaamde ornithologische studies, zijn wetenschappelijke boeken en air van des kundigheid wist Lamb niet het verschil tussen twee veel voorkomende soorten van de meeuwenfamilie, die heel duidelijk van elkaar te onderscheiden waren! Lamb ver anderde spoedig van onderwerp van ge sprek. „Wat is dat voor groene boei, daar on geveer een halve mijl buiten de wal? „De boei boven een wrak. Daar schijnt een Duitse onderzeeër te liggen, die in de laatste oorlog hier schipbreuk leed". „Werkelijk? En zo dicht bij Engeland! Wat zou er van de bemanning terecht ge- kamen zijn?" „Geen flauw, idee". „Heerlijk windje, nietwaar?" „U kunt het een heerlijk windje vinden, maar misschien gaat u het anders noemen als ik u voorspel dat u niet veel kans hebt straks naar de wal terug te kunnen ke ren". Lambs ogen flikkerden op. „Werkelijk, meent u dat mijnheer Macavoy?" „Heel beslist". „Maar dat is afschuwelijk Voor u be doel ik. Ik had er geen flauw idee van, dat dit zou kunnen gebeuren. Trevelyn had me behoren te waarschuwen". „Polden zou dat zeker gedaan hebben. Maar die jongeren die denken dan wat makkelijker geld te verdienen en waar schuwen niet voor het risico''. Inderdaad kwam de vissersboot niet op dagen. Bill vloekte in zichzelf maar be dacht zich als troost, dat hij nu tenminste voldoende gelegenheid had om Lamb op allerlei gebied eens aan de tand te voelen. Na een eenvoudige lunch zaten zij samen aan tafel. Bill legde het boek over Chinees porselein Op tafel neer en vroeg of Lamb heel zeker wist wat het niet van hem was. „O, dat is het boek dat in het hötel ge vonden werd? Nee, dat is beslist niet van mij. Maar wij hadden toch uitgemaakt, dat het wel van uw vader geweest moet zijn?" Bill hield hem nauwkeurig in de gaten. „Ja, dat dacht ik eerst ook, maar sinds dien heb ik ontdekt dat dit onmogelijk is". „Hoezo?" „Omdat er in geschreven wordt over ge beurtenissen die plaats vonden jaren nadat mijn vader overleed, mijnheer Lamb". „O, juist, ahemTja, ik hoop dat ik niet uit het feit, dat u er weer over begint, moet af leiden, dat u mijn woorden wan trouwt, mijnheer Macavoy. Per slot van re kening kan een ander het evengoed in uw kamer hebben achtergelaten". „Natuurlijk, zeker. Ik wilde alleen maar weten of u zich niet had vergist". „Geenszins, ik verzeker het u. Boven dien heb ik helemaal geen verstand van porselein, zoals ik u al vertelde". Met een sarcastische grijns riposteerde Bill: „Nee, uw sterke punt is ornithologie, zoals ik vanochtend gemerkt heb". Lamb liet een geforceerd lachje horen. „Dat zal ik nog wel eens moeten horen. Dat ik mij toch zo kon vergissen! Ja, ik moet toch echt mijn ogen nog eens laten onderzoeken". „Juist omdat ik dat van uw ogen merk te, vroeg ik u nog eens over het boek. Misschien had u het indertijd niet goed ge zien. Maar nu u er zeker van blijkt te zijn zullen we het er maar bij laten, tot de eigenaar komt opduiken, hetgeen mij uiterst onwaarschijnlijk voorkomt". Lamb ging na het eten weer het eiland op. Eerst toen Bill de olielamp opstak, keerde hij terug in het huis. Bill hoorde een klop op de deur terwijl hij bezig was het vuur in de open haard wat op te ra kelen. „Kom binnen". De deur ging open en Lamb merkte ver rast op: „Genoegelijk is het hier zo". „Gaat best". Bill stond op en keerde zich om teneinde een blik op zijn gast te kun nen slaanen stond stomverwonderd. Lamb stond nog in de deur en had juist zijn regenjas uitgedaan. Maar 't was niet meer dezelfde Lamb. Niet meer de slome gebogen, ouwelijke figuur, niet meer het slappe bebrilde gezicht. Hij leek minstens tien jaar jonger. Rechte rug, stevige schou ders, gezonde gelaatskleur, stevig en een open gelaat. Voor Bill van zijn verbazing bekomen was begon La-mb met een geheel andere dan tot dusver gebruikte, heldere stem een verklaring af te leggen. „Mijnheer Macavoy, ik heb eens over de zaken nagedacht en besloten, open kaart te spelen". „Open kaart? Wat voor den duivel moet dat betekenen?" „U ziet mij nu hoe ik werkelijk ben. Voor het eerst sedert jaren heb ik de moed iemand zonder bril frank en vrij aan te kijken, en te ontmoeten zonder trucjes om er ouder uit te zien". „Mag ik vragen wat er aan de hand is?" „Het is een lang verhaal, mijnheer Ma cavoy, maar ik deed het evenzeer voor u als voor mijzelf". „Voor mij? Kom zeg op, wat is dit alle maal voor spelletje?" Terwijl Bill zich een stevig glas rum in schonk, begon Lamb aan zijn verhaal. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6