Zowel Europa- als Bredius-beker voor de Hongaarse zwemploeg Ierse équipe won verdiend de Prix des Nations Hongaarse waterpoloërs kampioen dank zij beter doelgemiddelde HPC het snelste in Van Merle vaart De Europese zwemkampioenschappen in Turijn Fraaie tweede plaats voor Nederlandse estafette-ploeg Nederlanders kwamen er in de finale- poule niet aan te pas Internationaal concours hippique Courses op Mereveld Wim van Est voor derde maal tweede MAANDAG 6 SEPTEMBER 1954 5 Dr. W. E. Merens-beker voor mej. Turkenburg Handbal Rapiditas eerste in het Haarlems kampioenschap Bordeaux-Parijs Sport in 't kort Fraaie recordverbetering AAG juniorenploeg Kanosport Trekvogels wonnen in Eindhoven Wandelsport Haarlemse successen in Amsterdam-Leeuwarden Nog lang zullen degenen, die in de afgelopen week regelmatig bezoeker zijn geweest van het zwemstadion van Turijn, een melodie in herinnering houden: het Hongaarse volkslied. Ook op de laatste dag klonk de nationale hymne der Magyaren weer enkele malen. Csordas en Schuster, het viertal Valeria Gyenge, Agota Szebo, Judith Ternes en Katalin Szoke en de Hongaarse waterpoloploeg hadden tijdens het sluitstuk van de Europese kampioenschappen de toch al onaantastbare positie van Hongarije verstevigd. En op overtuigende wijze. Gyorgi Csordas, een kleine, lichtgebouwde knaap, behaalde zijn tweede titel (na die van de 400 meter vrije slag) in een fraai gezwommen 1500 meter-finale. Het was een demonstratie van juiste krachtsverdeling, van stijl, souplesse en ademhalingstechniek, waaraan alleen zijn landgenoot Schuster kon tippen en waaraan de titelhouder Lehmann (West-Duitsland) alleen op de eerste honderd meter mocht meedoen. Met zijn regelmatig tempo zwom de hoog liggende Hongaar baan na baan, de 100 meter in 1.09, de 200 meter in 2.24.5, de 400 meter in 4.54.9! Verder schommel den zijn honderd meter tussentijden tus sen de 1.15.— en de 1.17.Na 700 meter ging de Rus Lavrenko de in tweede positie zwemmende Schuster voorbij, maar Schus ter kwam op 1300 meter weer terug en be hield verder zijn tweede plaats achter Csordas. V it stekende estafette-race Niet lang na deze zoveelste zege van een leerling uit de Boedapester zwemschool kon de Hongaarse dames estafette-ploeg met de gouden médailles in de handen de gelukwensen van de L.E.N.-voorzitter De Raeve in ontvangst nemen. In 4 min. 30.6 sec. hadden zü als eersten aangetikt vóór de Nederlandse ploeg, die een zeer goede estafette had gezwommen. In de och tenduren hadden de Nederlandse meisjes zich met 4.35.6 gemakkelijk in de finale geplaatst. De reserve Greetje Kraan had hieraan meegewerkt om Loes Zandvliet voor de finale te sparen. Het oranje-kwartet heeft verrassend goed gezwommen. Loes Zandvliet, die als eerste startte, bleef tot het keerpunt naast Valeria Gyenge, de eerste zwemster van Hongarije. Op de tweede baan hield zij het tempo goed vol, maar verloor toch iets op de Hongaarse. Jammer dat Joke de Korte, die in de serie een tussentijd van 1.08.1 noteerde, nu op de laatste 20 meter ver slapte en zeker anderhalve seconde ver loor; 1.09.7 werd voor haar afgedrukt. Toen startte Hetty van Balkenende achter Judith Ternes en de West-Duitse Brigitte Klomp. Het was als zwom Hetty voor haar leven. Met roffelende beenslag en zeer hoog arm- tempo ging zij meer over dan door het water. Zij ging de Duitse voorbij en wis selde met Geertje Wielema in de zeer goede tussentijd van 1.07.2. De Olympische en Europese kampioene Katalin Szoke was voor Geertje al te ver weg, maar de zil veren médailles konden de Nederlandse meisjes niet meer ontgaan. 1 min. 6.7 sec. had Geertje nodig, en Nederland eindigde op de tweede plaats in 4 min. 33.2 sec., een goed gemiddelde van 1.08.3. De derde plaats was voor West- Duitsland, vier seconden achter Neder land; Denemarken, in welke ploeg Ragnhild AndersenHveger de laatste 100 meter in 1.08.2 zwom, werd vierde. Twee titels voor Duitsland Van de Zaterdag te verdelen titels drie in totaal gingen er twee naar Duits land. De West-Duitse zwemster Ursula Happe won de 200 meter schoolslag dames en Klaus Bodinger, uit Oost-Duitsland af komstig, nam op verrassende wijze hetzelf de nummer bij de heren voor zijn reke ning. Gilbert Bozon eiste het derde kam pioenschap, dat voor de 100 meter rugslag, voor zich op. Nederland had slechts in een van de drie finales een vertegenwoordigster. Rika Bruins, die zich voor de eindstrijd van de 200 meter schoolslag had geplaatst. Maar met haar 2 min. 59,5 sec. kon de Groningse het in dit sterke gezelschap niet verder brengen dan de zesde plaats. 4.6 seconde eerder had Ursula Happe als winnares aangetikt. Zij klopte Jytte Hansen (Den.) en Klara Killerman (Hong.) met resp. 0,1 en 0,9 sec. In de zweminrichting aan de Kleverlaan te Haarlem werd Zondag door de Haarlem se Reddingsbrigade de jaarlijkse wedstrijd om de dr. W. E. Merens-wisselbeker gehou den. Mej. Do. Turkenburg behaalde het hoogst aantal punten en kwam voor een jaar in het bezit van de beker. Als best geplaatste dame won zij tevens de „me vrouw N. J. Meyerink-Rijk-médaille". De heer V. H. Snel kwam bij de medische proef met het hoogst aantal punten voor de dag en won daarmede het „Joh. M. Schmidt-wisselschild". De prijs voor de best geplaatste nieuweling werd gewonnen door de heer J. v. d. Maat. Na afloop van de wedstrijden werden de prjjzen door de heer Joh. M. Schmidt aan de winnaars uitgereikt. De uitslagen van de wedstrijden zijn: Medisch gedeelte: V. H. Snel 25,50 pnt.; A. J. Snellens 24 pnt.; mej. D. Turkenburg 21 pnt.; D. van Zonneveld 21 pnt.; G. van Bruggen 19,50 pnt.; mej. M. van Dijk 18 pnt.; J. v. d. Maat 18 pnt.; N. T. de Haan 17,25 pnt.; H. de Redelijkheid 17,2.5 pnt. 100 meter zwemmen gekleed waarvan 75 meter schoolslag en 25 meter vervoer van een drenkeling: mej. Do. Turkenburg 80 pnt.; D. van Zonneveld 78,50 pnt.; mej. M. van Dijk 75 pt.; H. de Redelijkheid 73 pnt.; V. H. Snel 70,50 pnt.; G. van Bruggen 70 pnt.; J. v. d. Maat 64,50 pnt.; A. J. Snellens 64 pnt.; N. T. de Haan 59,50 pnt. Gekleed met hurkval te water gaan, 10 meter zwemmen en daarna een pop opdui ken: mej. Do. Turkenburg 83,50 pnt.; H. de Redelijkheid 82,50 pnt.; D. van Zonne veld 79 pnt.; mej. M. van Dijk 75 pnt.; G. van Bruggen 72,50 pnt.; J. v. d. Maat 72 pnt.; V. H. Snel 71 pnt.; N. T. de Haan 67,50 pnt.; A. J. Snellens 63 pnt. Totaal uitslag: mej. Do. Turkenburg 190,50; D. van Zonneveld 178,50 punt.; H. de Redelijkheid 172,50 pnt.; mej. M. van Dijk 168 pnt.; V. H. Snel 167 pnt.; G. van Bruggen 161,75 pnt.; J. v. d. Maat 154,50 pnt.; A. J. Snellens 151 pnt.; N. T. de Haan 134,25 pnt. Was de uitschakeling in de series van de ex-wereldrecordhouder Knud Gieie op de 200 meter schoolslag heren reeds een grote verrassing, niet minder onverwacht kwam de overwinning van Klaus Bodin ger. Want nu Gleie van het toneel verdwe nen was werd algemeen de Pool Petruse- qicz, in de series met 2 min. 34,1 sec. de snelste man, als de nieuwe kampioen be schouwd. In de finale echter liet de Oost- Duitser er geen twijfel over bestaan wie de sterkste was en in 2 min. 40,9 sec. tegen 2 min. 42,5 sec. voor Petruseqicz die tweede werd behaalde hij het goud. De Hongaar Utassy eindigde in 2 min. 43,4 sec. als derde. Gilbert Bozon deed wat van hem ver wacht werd en won overtuigend de 100 meter rugslag heren. In 1 min. 5,1 sec. 4. Rusland 31 pnt., 5. Engeland 15 pnt. finishte hij als eerste. Magyar (Hong.) deed er 0,2 sec. en Brockway (G.B.) 0,8 sec. langer over (resp. tweede en derde). Oost-Europese hegemonie De Oost-Europese landen hebben in Turijn op overtuigende wijze blijk gegeven, dat zij in de Europese zwemsport de bo ventoon voeren. Niet minder dan 9 titels gingen naar Hongarije, 4 naar Rusland, 2 naar Oost-Duitsland. De overige drie kam pioenschappen werden door Nederland, Frankrijk en West-Duitsland verdeeld. Bij de heren was Bozon de enige, die de hege monie van Oost-Europa doorbrak. Geertje Wielema en Ursula Happe deden dit bij de dames. Opvallend is verder het feit, dat Rusland alle springnummers won. Het klassement voor de Europa-beker opgemaakt volgens de puntentelling 13, 8, 5, 3, 2, 1, met dubbele waardering voor de estafette-nummers en het waterpolo luidt: Heren: 1. Hongarije 140 punten, 2. Rus land 83 pnt., 3. Frankrijk 40 pnt., 4. Oost- Duitsland 21 pnt., 5. en 6. Joegoslavië en Italië, elk 20 pnt., 7. Polen 15 pnt., 8. Zwe den 14 pnt., 9. Groot-Brittannië 13 pnt., 10. West-Duitsland 9 pnt., 11. Nederland 6 pnt., 12 Tsjechoslowakije 2 pnt., 13. De nemarken 1 pnt. De rangschikking voor de Bredius-beker luidt: Dames: 1. Hongarije 87 punten, 2. Ne derland 46 pnt., 3. West-Duitsland 36 pnt., Technisch even zwak als in de voorgaande wedstrijden, maar feller en daardoor met een hoger tempo speelde het Nederlands zevental zijn eerste wedstrijd in de eindronde tegen Hongarije. Ook in deze wedstrijd was Van Feggelen gedwongen te zwemmen en niet op de 2 meter-lijn te blijven liggen. Hij kon in de aanval geen vrij spel krijgen zonder zich van zijn bewaker af te zetten en zijn spel in de verdediging was door zijn gebrek aan snelheid en de daaruit volgende overtredingen uiterst riskant. Van Gelder was in het doel slecht of dreef en al met al kon de stootkracht van het nu meer gedurfde spel van Bijlsma, Korevaar en Luchs niet goed maken, wat door de anderen werd verknoeid. De Ierse luitenant B. P. Cullinan op Ballynonty tijdens een sprong bij het verrijden van de „Prix des Nations". Hij legde het gehele parcours foutloos af. Toen tot overmaat van ramp Smol na een ongelukkige botsing met drie gebroken tan den zich door De Winter moest laten ver vangen was niet alleen een belangrijk tech nisch element, maar waren tevens de „brains" uit de ploeg verdwenen. De start van het Nederlands zevental was al heel ongelukkig. Eerst schoot Martin hard in de uiterste hoek, en de tweede verdedi- gingsfout bood Szivos een niet te missen kans. Een opzichtige grofheid van Gyarmati kostte de Hongaren een man, maar voor Nederland de numerieke meerderheid wist uit te buiten waren minuten verstreken. Muller, miste door onoplettendheid een kans, maar Luchs maakte aan het getalm een einde met een schoolvoorbeeld van een drukbal. Szivos, twee maal door onvoldoende dek king een seconde vrij, bracht de stand op 4-1. Midden in die crisis van misverstanden, fouten en slordigheden kreeg Smol, zonder dat er overigens van opzet sprake was, de harde elleboog van Szivos tegen zijn mond, met het reeds vermelde gevolg. Door onzui ver Nederlands samenspel in het middenveld, konden de Hongaren nog voor rust de stand op 5-1 brengen. Strafworp gemist Van Feggelen begon de tweede helft met het missen van een strafworp en weer duur de het lang voor Luchs na een schot van Bijlsma tegen de paal er 5-2 van kon ma ken. Het bleef een eenzijdige wedstrijd. De Hongaren met hun verbluffende techniek, hun combinatievermogen en snelheid waren heer en meester en voor Nederland was het nog alleen maar zaak, de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Maar de overmacht was niet te stuiten. Toen Van Feggelen na een weinig geslaagde worsteldemonstratie met Guarmati de kant moest opzoeken en Neder land een man minder had werd nog het beste spel gespeeld. Het duurde lang voordat Martin het zesde doelnunt voor de Magyaren scoorde. 7-2 werd het door Szivos voor een goede combi natie door Van Feggelen goed werd afge werkt. Een dergelijke opzet mislukte even later en na snel opzwemmen van Gyarmati scoorde Markovits met een doorslagbal 8-3. Onmacht Ook de laatste wedstrijd van het Neder lands zevental was teleurstellend en kleur- De uitslagen van de gehouden draverijen in Mereveld luiden: Gooiland-prijs (2140 m.): 1. Surprise G. 1.35.7; 2. Sylvia Anna 1.36.7; 3. Sibylia Hollo 1.35.4. W. f6,60, PI. f2,20, f 1,80, Gek. f30,30. Cov. f4,30. Keiuiemerland-prjjs (2240 m.): 1. Speedy Lady 1,34; 2. Sam Spencver 1.33.2; 3. René M 1.31.1. W. f 5,30, PI. f 2,40, f 3,60, f 2,30, Gek. f 14,50, Cov. f 14,90. West-FriesIand-prijs (2100 m.): 1. Nellie Gregor 1.24.4; 2. O. McGregor 1.26.4; 3. Peari Spencer 1.27.2. W. f9, PI. f2,10, f2,20, f2, Gek. f31,10, Cov. f 6,70. De Streek-prjjs (1540 m.): 1. Traviata 1.30.5; 2, Tector 1.32.7; 3. Theo Bascom 1.36.2. W. f3,30, PI f 1,50, f 1,40, Gek. f4,30 Cov. f3,50. Schermer-prijs (2240 m.), eerste afdeling: 1. Our Bonni 1.27.2; 2. Regina Spencer 1.28.6; 3. Rebecca 1.29.4. W. f2,20, PI. f 1,30, f 1,40, f 1,70, Gek. f3,10, Cov. f 4, Tweede afdeling: 1. Quita Norma 1.28.8; 2. Odylia O 1.28.3; 3. Rina Gay 1.30.8. W. f3, PI. f 1,30 f2,—, f 1,70, Gek. f6,10, Cov. f7,50. H. van Wickevoort Crommelin-prijs (2200 m.): 1. Roland 1.26.1; 2. Sunny Boy 1.28.5; 3. Sir Mes9idor 1.29.5. W. f2,70, PI. f 1,30, f 1,50, Gek. f8,90, Cov. f3,20. Beemster-prijs (2240 m.), eerste afdeling: 1. Martini Spencer 1.26.7; 2. Guerie 1.27.4; 3. Prinses Zora 1.27.8. W. f 2,70, PI. f 1,50, f 1,60, f 1,90, Gek. f 8,60, Cov. f5.20. Tweede afdeling: 1. Petronella 1.27.6; 2. Opveger 1.28; 3. Odylle Spencer 1.28.3. W. f2,30, PI. f 1,30, f 1,40, Gek. f3,50, Cov. f3,10. Wieringermeer-prijs (3000 m.): 1. Nanoo M. 1.29.1; 2. Peter Arion 1.29.4; 3. Lee Ax worthy 1.28.9. W. f 11,30, PI. f3,90, f 1,80, f2,20, Gek. f 14,50, Cov. f 5, Totale omzet f 109.436,50. loos. Joegoslavië, dat alleen door beter doel gemiddelde de titel voor de neus vSh het met gouden médailles niet te verzadigen Hon garije kon wegkapen was nu een extra felle en lastige tegenstander. Maar het spel, dat door het Nederlands zevental hiertegenover werd gesteld, stak toch wel zeer pover af. Wij behoeven van de Nederlandse onmacht geen duidelijker bewijs te leveren, dan met er op te wijzen, dat twee Joegoslavische doelpunten ontstonden op momenten, waar op het Nederlands zevental met een man meer speelde. Op sommige ogenblikken was er tempo in het Nederlandse spel. Korevaar en Bijlsma ondernamen dan rushes en Van Feg gelen bleek op dé 2 meter lijn gevaarlijker dan anders in het veld. Maar het plaatsen was zwak en tegenover de wonderlijk goed spelende doelman Kovacic waren de schoten van de Nederlanders te slap en te slecht ge- richt. Zonder Kurtine, maar met Ivkovic, Rado- nic en Jezic in de gelederen vormde de Joe goslavische aanval" een macht, die niet te overwinnen was. Noch Korevaar, noch Smol met een gehavend gebit toch opgesteld konden er iets aan doen. 4-0 was te weinig Drie kwartier later bleek, dat de 4-0 zege voor Joegoslavië te weinig was voor het be halen van het akampioenschap. Het doelge middelde van de Joegoslaven, die met 5 punten in de finalepoule waren geëindigd, luidde 10-4. Dit betekende dat Hongarije met 6-0 of 7-1 van Italië moest winnen om een gunstiger doelgemiddelde te verkrijgen Het leek een zware opgave, maar in een harde en niet erg fraaie wedstrijd leverden de Hongaren dit kunststukje inderdaad. 8-1 was de uitslag, een overtuigende demonstratie van grote kracht Een 5-.0 overwinning van Joegoslavië op Nederland zou het goud bij de Joegoslaven hebben gebracht. Het bewijs was, evenals in Helsinki gele verd, dat het systeem om het doelgemiddelde te laten beslissen voor een dergelijk kam pioenschap, onbevredigend is. Het internationale concours-hippique in Rotterdam heeft gisteren zijn hoogtepunt gevonden in de Prix des Nations, een bij zonder spannende landen wedstrijd, waarin Ierland na hevige strijd met de Nederlandse équipe heeft gezegevierd. Het scheelde slechts één punt. maar de eerlijkheid ge biedt te zeggen, dat de overwinning naar de beste équipe is gegaan. De Nederlanders Arts, Rijks. Gruppelaar en Hendrickx heb ben in beide manches met Tatjana, Master, d' Artagnan en Byou het allerlaatste gege ven, ja, haast boven hun macht getild. De Ieren, een jonge équipe, gemonteerd op jonge paarden, toonderfcecliter een zo verras sende rust en beheersing, dat zij de oranje linten met ere mochten dragen in de galop ronde der overwinnaars. De landenwedstrijd boette wel aan sterkte der bezetting in, doordat de Fransen en Italianen geen équipes op de been konden brengen. Nu kwamen slechts Duitsland, Ier land, België, Groot-Brittannië, Canada en Nederland in het veld. De Duitsers waren gezien hun eerdere verrichtingen sterk favoriet en in de eerste manche toonden zij zich die prognose waardig. In de tweede ronde ging het echter mis, de paarden, ver moedelijk wat springmoe, kwamen op het doorweekte terrein in moeilijkheden en do équipe gleed langs de ranglijst tot de vierde plaats naar beneden. De Ieren waren in de tweede manche iets minder op dreef en toen de eerste Nederlanders boven hun prestatie in de eerste manche kwamen, lag er voor het Nederlandse team toch nog een mogelijk heid. Had de vierde man, Jaap Rijks op Master, foutloos gereden de eerste prijs ware ons geweest. Zelfs vier fouten zou nog een eerste plaats ex aequo hebben opgeleverd. Het moch niet zo zijn, Master, uit vorm, was slordig met de achterbenen en maakte twaalf fouten. Al bij al was die tweede plaats een eervolle en de enorme ovatie voor de sympathieke Ieren bewees hoe graag men de zonen van het groene eiland de zege gunde. Trouwens, de tweede hoofdprijs van het concours, de Grote Prijs van de Stad Rotter dam, was Zaterdag ook al door de Ieren in de wacht gesleept. Kapt. Barry won met Holyford de barrage. De Ierse équipe be stond verder uit de luitenants Cullinan. Ringrose en Kiernan op Ballynonty, Liffey Vale en Glenamaddy. De Prijs der Overwinnaars, voor de sue cesvolste ruiter van het concours, vond ook al een verdiende bestemming. Hij ging naar de Franse artist Jonquères d' Oriola, die Za terdagmiddag met behulp van mile Bonneaud en de Belg Poffé het équipe-springen won. De grote dressuurproef om de Prix St. Georges was voor twee Engelse amazones: mrs. Johnstone en mrs Williams werden met Rosy Dream en Pilgrim ex aequo eerste. De Nederlander Schram bracht het met de klei ne Jeep tot de vierde plaats. Met zijn 382 pt. was hij slechts zes punten achter de top, een voortreffelijke verrichting. Het concours werd verder opgeluisterd met demonstraties van tuigpaarden en hackneys, keuringen van rij- en jachtpaar den, het optreden van de Koninklijke Mili taire Kapel, de Marinierskapel en de Lucht machtkapel en het voorbrengen van de meute der Koninklijke Nederlandse Jacht- vereniging. Het laatste was een voortreffe lijke venatorische show waarin de meute, voor het grootste deel bestaande uit zeer jonge honden, een discipline en een felheid toonden, die het beste voor het komend sei zoen beloofden, Het felst was zij wel, toen zij op het achterterrein de sandwich-stand invadeerde. De broodjes half-om waren in een oogwenk uitverkocht, maar toen het op betalen aankwam waren de staartwuivende rakkers al lang verdwenen. Wij zagen er één een gepeld eitje opeten met nogal mis prijzend gelaat. Hij schatte de service r- er zat geen zout op blijkbaar gering. En daarmee kwam het einde van vijf da gen hippische hoogtij, die heel paardenmin- nend Nederland naar Roterdam getrokken hebben. Zondag is het officiële handbalseizoen geopend met het traditionele kampioen schap van Haarlem, als van ouds georga niseerd door de H.V. 'Rapiditas. Deze ver eniging heeft niet alleen veel eer behaald met de perfecte organisatie, doch heeft het ook gepresteerd op sensationele wijze het seizoen te beginnen door op het kampioen schap beslag te leggen bij de heren, voor Concordia. Een overwinning, die volkomen verdiend werd behaald in de slotwedstrijd tussen de rivalen. Bij de dames ging het er minder onver wacht toen en daar wonnen de Concordia- dames de titel na alleen van de Rapiditas- dames felle tegenstand te hebben ontmoet. Een zeer aantrekkelijke aanvulling vorm den de adspirant- en juniorwedistirijden. De volledige uitslagen luiden: Heren: Eerste ronde: RapiditasDe Blinkert 8-4; Beverwijk—IJmond 4-8; tweede ronde: ConcordiaIJmond 11-4; RapiditasIJmond 6-4; Rapid'itasCon cordia 9-6. Vriendschappelijk: Rapiditas 2 Concordia 2 14-5. Jeugd (jongens): Rapiditas—De Blinkert 12-7; Rapid'itas 2Concordia 2 4-1. Jeugd (meisjes): RapiditasConcordia 1-1; RapiditasBeverwijk 5-2. Wim van Est behoorde tot de favorieten voor de wedstrijd BordeauxParijs, die Zondag voor de 54ste maal is gereden. Voor vele deskundigen was hij zelfs dé grote favoriet. In de eerste plaats, omdat hij lichamelijk en moreel zo voortreffelijk is toegerust voor deze monsterwedstrüd over ruim 570 kilometer en verder omdat hij de laatste vier jaren de beste resultaten van alle deelnemers heeft behaald. In 1950 werd hij eerste, in 1951 tweede achter Gauthier, in 1952 arriveerde hij als eerste in de Franse hoofdstad en in 1953 bezette hij de tweede plaats achter Kuhler. Geen wonder dat dit jaar ernstig rekening werd gehou den met een nieuwe zege. Het rhythme een-twee-een-twee is ech ter verbroken en Wim van Est heeft niet kunnen winnen. Hij is tweede geworden achter de Franse lange-afstand specialist Bernard Gauthier, evenals in 1951 het ge val was geweest. Tien renners vertrokken om half twee in de nacht van Zaterdag op Zondag uit Bordeaux en alle. tien zijn ze in Parijs gearriveerd. Tot op de heuvel van Etampes, 67 kilometer voor de finish, zaten er nog acht in de kopgroep. Maar op dit laatste, sterk geaccidenteerde stuk, bleek Gauthier superieur en met bijna drie minuten voor sprong op Van Est ging hij als winnaar over de streep. Kalme nacht Na een kalme nacht, waarin alleen een lekke band van de Italiaan Magni viel te memoreren, arriveerde het peloton om 8 uur 50 in Poitiers (219 kilometer) waar de gangmakers met de derny-motoren op hen wachtten. Het gemiddelde tot Poitiers was vrij goed geweest: 30 km per uur. Een valpartij, die beslissend had kunnen zijn voor het verdere verloop van dte wed strijd, gebeurde even nadat Artenay (460 km) gepasseerd was. Bernard Gauthier en Monti maakten samen een buiteling, maar de Fransman zat het eerst weer op zijn fiets en ging achter Varnajo, Ockers en Van Est aan, die, onder aanvoering van onze landgenoot, onmiddellijk het tempo hadden verhoogd. Hij wist ze te achterhalen en in Angerville (487 km) hadden Gauthier, Ockers, Varnajo, Magni, Van Est, Diot, De Santi en Renaud 2 min. 55 sec. voorsprong op Monti en bijna 4 minuten op Gay. Beslissende fase De groep van acht begon toen gezamen lijk de klim naar het hoogste punt van de heuvel van Etampes. Nog voor Foret le Roi kon Gauthier zich los rijden en op de heuvel van Dourdan lag hij 40 sec. voor op Magni, Van Est en Ockers, ruim een mi nuut op Varnajo, bijna vier minuten op Renaud en 4'/2 minuut op Diot. En de Fransman ging steeds beter rijden. Na de lange helling van Saint Rémy les Chevreuses (545 kilometer) was het ver schil met Van Est en Magni al bijna twee minuten en tijdens de klim van Chateaufort groeide het nog wat aan, ofschoon zowel Van Est als Magni nu ook al hun reserves aanspraken. In Versailles was Gauthier met 2 min. 45 sec. voorsprong op Van Est en 3 >/2 minuut op Magini zeker van de zege, die hém dan ook niet ontging. De uitslag werd: 1. Gauthier (Fr.) 572 km in 15 uur 27 min. 33 sec. 21 Wim van Est (Ned.) 15.30.30. 3. Fiorenzo Magni (It.) 15.31.16. 4. Varnajo (Fr.) 15.33. 5. Stan Ockers (B.) 15.34.53. 6. Renaud (Fr.) 15.41.40. 7. Diot (Fr.) 15.47.14. 8. Monti (It.) 15.48.04. 9. De Santi (It.) 15.55.50. 19. Gay (Fr.) 16.03.10. HPC hield Zaterdagmddag in de Van Merlevaart in Heemstede de jaarlijkse zwemwedstrijd. In tegenstelling met ande re jaren was de start nu voor de brug aan de Glipperweg, waardoor de zwemsters en zwemmers een rechte baan kregen te zwemmen met op 500 meter een keerpunt. Voor het nummer schoolslag dames bon den dertien dames de strijd aan, waarbij mej. Jopie Spoor (DWR) direct na het startschot de leiding nam en deze niet meer af stond. Bij de kilometer schoolslag heren ver trokken 19 heren, waarvan er één na 500 meter zwemmen de strijd staakte. J. Vier hout (Haarlemse Watervrienden) en H. Verleur (HPC) namen gelijk het keerpunt en bleven gelijk op zwemmen tot kort voor het einde. Hierna maakte Vierhout zich van Verleur los en eindigde als eerste in 16 min. 23 sec. Verleur deed er één seconde langer over. In de kilometer vrije slag dames was Marleentje Smit (HPC) de snelste; ze werd gevolgd door Hennie Band. In de laatste 500 meter vergrootte mej. Smit haar voor sprong en won met ruim één minuut voor sprong. 31 heren lagen op de lijn voor de kilometer vrije slag heren. Direct na het startsein namen Bouwman (HPC), Pieters (DWR), Tjebbes (HPC), Prins (HPC) en Maassen (Haarlem) de kop en keerden ook vrijwel gelijk. Op de laatste 500 meter na men Bouwman en Pieters de leiding. Tot en kele meters voor de finish gingen zij gelijk po, waarna Bouwman met een flinke eind spurt beslag op de eerste plaats legde. In deze laatste wedstrijd ging de strijd om de Haarlems Dagblad-O.H.C.-wisselbe- ker. Met Bouwman als eerste, Prins derde, Geurtsen vierde, Tjebbes vijfde en Dijkstra tiende behaalde HPC het hoogst aantal punten en kwam daardoor voor een jaar in het bezit van de wisselbeker. De snelsten De tien snelsten in de wedstrijden waren: 1 kilometer schoolslag dames: 1. J. Spoor (DWR) 16 min. 56 sec.; 2. Do Turkenburg (DWT) 17 min. 36 sec.; 3. M. Fuykschot (HVGB) 18 min. 20 sec.; 4. N. de Zwart (HVGB) 18 min. 20 sec.; 5. G. Brunning (VZV) 18 min. 32 sec.; 6. A. Kok (VZV) 18 min. 33 sec.; 7. C. Peters (HPC) 18 min. 34 sec.; 8. W. Mossel (VZV) 19 min. 1 sec.; 9. L. Visman (VZV) 19 min. 20 sec.; 10. J. Koks (HPC) 19 min. 38 sec. 1 klometer schoolslag heren: 1. J. Vier hout (HWV) 16 min. 23 sec.; 2. H. Verleur (HPC) 16 min. 24 sec.; 3. R. Boon (HVGB) 16 min. 45 sec.; 4. H. Boeree (Haarlem) 16 min. 54 sec.; 5. P. Versterre (HWV) 17 min. 11 sec.; 6. T. Bleeker (DWT) 17 min. 13 sec.; 7. J. Smit (HPC) 17 min. 20 sec.; 8. J. van Lit (Haarlem) 17 min. 20,5 sec.; 9. H. Poederbach (Haarlem) 18 min. 15 sec.; 10. F. Ludding (HVGB) 18 min. 16,5 sec. 1 kilometer vrije slag dames: 1. M. Smit (HPC) 15 min. 10 sec.; 2. W. Band (HPC) 16 min. 22 sec.; 3. N. Smit (HVGB) 16 min. 35 sec.; 4. R. Nelissen (DWT) 17 min.; 5. L. Bijkerk (HVGB) 17 min. 7 sec.; 6. I. Braun (DWR) 17 min. 32,5 sec.; 7. C. Holm (Haarlem) 17 min. 56 sec.; 8. E. Schreuder (Haarlem) 17 min. 57,5 sec.; 9. R. Seve- rijnse (HVGB) 18 min. 17,5 sec.; 10. E. Mol (DWR) 18 min. 47 sec. 1 kilometer vrije slag heren: 1. J. Bouw man (HPC) 13 min. 15 sec.; 2. F. Pieters (DWR) 13 min. 20 sec.; 3. R. Prins (HPC) 13 min. 48,5 sec.; 4. W. Geurtsen (HPC) 13 min. 54,5 sec.; 5. J. Tjebbes (HPC) 14 min.; 6. P. de Bruyn (DWR) 14 min. 35,5 sec.; 7. G. Maassen (HVGB) 14 min. 41,5 sec.; 8. H. Mol (Haarlem) 14 min. 59 sec.; 9. R. Wildschut (DWR) 14 min. 59,5 sec.; 10. H. Dijkstra (HPC) 15 min. Eindstand puntentelling: 1. HPC 32 pun ten; 2. DWR 16 punten; 3. HVGB 4 pun ten en Haarlem 3 punten. BRONKHORST LEIDT DENEMARKEN— ZWITSERLAND. De Nederlandse scheids rechter J. Bromkhorst uit Velp zal de voet balwedstrijd Denemarken—Zwitserland lei den, die op Zondag 19 September in Kopen hagen zal worden gespeeld. Tempelaar (HAV Haarlem) tweede op de 100 m. Van de drie aangekondigde record- pogingen bij de nationale atletiekwed strijden, die AAC ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan op de sintelbaan in Amster dam heeft gehouden, konden er twee niet doorgaan. Maar de derde, die van de juniorenploeg van de organiserende ver eniging op het Nederlands jeugdrecord op de 4 x 800 meter estafette slaagde glansrijk. Cornelisse (2.02.4), Van der Vliet (2.04.6), Althoff (1.59.8) en Janssen (1.56.2) liepen een buitengewoon fraaie race, die zij met een tijd van 8 min. 3 sec. besloten. Dat be tekende, dat zij het nationale record, dat AAC op 27 Juli van dit jaar op dezelfde baan op 8 min. 15.6 sec. had gebracht, met niet minder dan 12.6 sec. hadden verbeterd. Het vermoeden is dan ook gewettigd dat dit viertal bij betere weers- en baanomstandig- heden de regen van dit weekeinde had de baan behoorlijk zwaar gemaakttot een nog betere prestatie in staat is. Doordat Saat nog last. had van een bles sure en Harry de Kroon eveneens op het appèl ontbrak kon van de recordaanvallen, die Vlug en Lenig en de Trekvogels respec tievelijk op de Nederlandse records op de 4 x 100 meter en de Olympische estafette zouden ondernemen, niets komen. Bij af wezigheid van deze twee topfiguren waren de 100 en de 400 meter overtuigend voor Ru- lander en Verwey. Rulander noteerde de zelfde tijd als Tempelaar 10.9 sec. maar finishte duidelijk als eerste en Verwey liet zijn clubgenoot Middeldorp 0.2 sec. achter zich (51.3 tegen 51.5 sec). De uitslagen De voornaamste uitslagen luidden: Dames. 200 meter: 1, Dickey van Dijk (Sagitta) 26.4 sec; 2. Annie Merisson (Am- stel) 26. 80 meter horden: 1. Loes Butselaar-Van der Meyden (Olympia '48) 11.7; 2. Nel de Vries (Gita) 11.9. Heren. 100 meter: 1. Rulander (V. en L.) 10.9 sec.; 2. Tempelaar (Haarlem) 10.9.. 400 meter: 1. Verwey (Trekvogels) 51.3- 2. Middeldorp (Trekvogels) 51.5. 800 meter: 1. Van der Berg (Holland 1.59.1 - 2. Veltman (Trekvogels) 1.59.6. 1500 meter: 1. Rovers (Thor) 3.58.4; 2. Al- tink (Lycurgus) 4.04.3. 5000 meter: 1. Slijkhuis (Trekvogels) 15.11.6; 2. Vergeer (AV'47) 15.21.6. 200 meter horden: 1. Nederhand (Aio) 25.1 sec; 2. Buys (AAC) 25.2. De juniorenploeg van AAC, die het nieuwe record vestigde. Van links naar rechts: F. Cornelisse, H. Jansen, F. van Vliet en W. Althof. Vèrspringen: 1. Visser (ACC) 7.03 meter; 2. Bosch (Estafette) 6.50. Hoogspringen: 1. Van Druten (V. en L.) 1.785; 2. Nederhand (Aio) 1.735. Speerwerpen: 1. Fikkert (E. en O.) 60.98; 2. Lutkeveld (APGS) 54.90. Polsstokhoogspringen: 1. Butselaar (Miner va) 3.60; 2. Van Es (Holland) 3.60. In Eindhoven zijn nationale kanowed strijden, korte baan, gehouden. De uitsla gen luiden: K 1, heren 1000 meter: 1. Dil (Quo Vadis) 4.49.9; 2. Geerts (Genneper Molen) 4.51.5. K 2, dames senioren, 500 meter: 1. A. Vrenegoor en W. Oosterbroek (Trekvogels) 2.24. 2. P. van Zandvoort en J. Schampers (Genneper Molen) 2.33.2. K 1, heren senioren 500 meter: 1. Van Koersel (Spaarnevogels) 2.09.4; 2. Bun schoten (Quo Vadis) 2.10.1. K 1, heren senioren 1000 meter: 1. Bun schoten (Quo Vadis) 4.42; 2. Van Koersel (Spaarnevogels) 4.45.6. K 2, heren senioren 500 meter: 1 Bun schoten en Dil (Quo Vadis) 2.03.4; 2. P. en W. van Zandvoort (Genneper Molen) 2.04.7. De non-stop lange afstand wandeltocht over 150 kilometer van Amsterdam naar Leeuwarden, welke gehouden werd door ue L.A.T. op 4 en 5 September, heeft voor de Haarlemse deelnemers een volledig succes opgeleverd. De volgende wandelaars uit Haarlem en omgeving liepen de tocht uit: H. G. Heke laar, L.A.T. (achtste maal), J. J. Slinger Santpoort L.A.T. (achtste maal), L. Schol, Suomi, Velsen (zevende maal), B. Vos Onder door (derde maal), J. Oudendag, individueel (derde maal) en P. J. de Vries Jan Pastoors (eerste maal). Van de 41 deelnemers, die Zaterdag om 12 uur m Amsterdam gestart waren vol brachten 39 wandelaars de tocht. Zondag middag om 4 uur bereikte men Leeuwar den.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7