„Kleine Jaarbeurs": spiegel van Velsens zakelijke kracht D Velsen winnaar in tournooi om de zilveren Santhaes BEZOEKT DE KLEINE JAARBEURS Agenda voor Velsen Muziekfestival in Velserbeek t Visserij - varia D Beverwijk Negen verenigingen musiceerden onder geringe belangstelling Van Gelder schenkt f 500 aan brandweer Terrasvogels verloor in de finale Heemskerk 6 Zaterdag ging een dorado voor „de klant" open Ronde van Wijk aan Zee op 8 September Watervlieters begonnen seizoen met feest Rennersclub Kennemerland in competitierit Filmavond voor emigranten 't Karpertje en DIJV op concours H. G. F. Smakman jubileert Brugge onderscheidde Nederlandse kapitein Vissen waren niet veilig Roodenburg (Leiden) opnieuw winnaar Jubilerend Beverwijk verloor van De Kennemers MAANDAG 6 SEPTEMBER- 1954 DE TWEE REUZENTENTEN aan „bakboordzijde" van IJmuidens Lange Nieuw- straat en het schetterende Lunapark daar tegenover zijn Zaterdagmiddag op gang gekomen: Velsens tweede „kleine Jaarbeurs" en de eerste echte kermis sinds de bevrijding lieten zien, dat het met de evenementen in deze gemeente plotseling druk gaat lopen naar veler smaak wat al te druk misschien, want deze gelijktijdigheid krijgt licht een bijsmaakje van concurrentie. Burgemeester mr. M. M. Kwint heeft Zaterdagmiddag aan de middenmast van het tentencomplex het geel-blauwe dundoek met het Agnus Dei gehesen ten teken, dat de grootste manifestatie van de middenstand geopend was en daarmee is een lange poos van voorbereidingen afgesloten, die tot resultaat een inderdaad indrukwekkende „jaarbeurs" kreeg. Mr. Kwint, ingeleid door de voorzitter van de bouwcommissie der Doopsgezinde gemeente, de heer P. L. Hubbeling, die de verwachting uitsprak, dat de kerkbouw- plannen een stevige ruggesteun aan deze beurs mogen overhouden, constateerde al deze „beweging" in Velsen met een zekere voldoening: nauwelijks 24 uur na de ope ning van de IJrr-ond-Flora in het Patro naat wordt het publiek geconfronteerd aan dit visitekaartje van het zakenleven. Hij noemde in het verband der voorbe reidingen en initiatieven de naam van de heer J. C. P. Jentink, die evenwel deze eer graag deelt met alle medewerkers uit de werkcommissie. De burgemeester wees op het risico, dat een grootse opzet als deze met zich brengt en sprak de hoop uit, dat het financiële voordeel voor de kerk bouw zowel als voor de middenstand be vredigend mag worden. Terloops merkte hij op, dat deze middenstand binnenkort de vruchten van de zoals enige weken geleden gemeld -goedgekeurde week markt op hetzelfde Marktplein kan pluk ken. Met een paar forse halen heeft mr. Kwint vervolgens de gemeentevlag voor de hoofdingang gehesen, waarop de geno digden een rondgang maakten langs de 63 stands, die deze belangwekkende show telt. De kracht, die de middenstand op deze beurs demonstreert, geeft alle vertrouwen in de toekomst van de gemeente Velsen* zelfs al mag waar zijn, dat deze gemeente voor haar zakenleven op een tekort aan „achterland" kan wijzen en dus het „koopt in eigen stad" met temeer kracht dient te propageren. Dat dit geen frase is en dat de midden- Op Woensdag 8 September houdt de Be- verwijkse rennersclub „Kennemerland" haar traditionele Ronde van Wijk aan Zee voor nieuwelingen en amateurs. In elke categorie starten zestig renners, waarbij vele favorieten, zodat er een spannende strijd verwacht mag worden. In de voorwedstrijd voor nieuwelingen over veertig kilometer, waarvan de start om half Vier is, komen onder meer in de strijd de Beverwijkers Groot en Duyn- meyer, de plaatselijke favoriet Cor Stroo- mer, de IJmuidenaar Chr, de Jong, de Heemskerkers Beentjes, Kluft, Honing en De Boer, Braas en Volkers uit Velsen-N en nog vele andere kanshebbers. De amateurs, die een afstand van hon derd kilometer moeten afleggen, vertrek ken om kwart voor vijf. Onder hen bevin den zich de IJmuidenaren Wil Eelsing, Jar. Eelsing en Roops, de Beverwijkers Hof land, Geldermans, De Ruiter. De Niis en De Droog, de Alkmaarders Rol en Otten- bros, Fr. Stroomer uit Wijk aan Zee, Van der Broek uit Breukelen en de Haarlem mers Peters. Deze wielerronde wordt gehóuden op het parcours aan de Stetweg, dat een lengte heeft van één kilometer. De leden van de korfbalvereniging „Wa tervliet" hebben het nieuwe competitie seizoen Zaterdag goed ingezet met een klin kende feestavond in het sportpaviljoen „Watervliet", dat door de feestcommissie leden mej. G. Kluft en de heren A. Redeker en Ar. Verkerk op uitstekende wijze was voorbereid. Een reden ovêrigens te meer, die de oudere Watervlietleden in het onge lijk stelden om deze avond te verzuimen. In zijn openingstoespraak merkte de heer S. Hartman op, dat de vereniging, voor wat de seniorleden betreft, een zeer zwaar com petitieseizoen tegemoet zal gaan. Aangezien niet alleen de kracht van de tegenstanders moet worden onderschat, maar ook het voornemen is om met vijf twaalftallen aan de competitie deel te nemen, moest hij de leden nadrukkelijk verzoeken het vereni- gingsbelang niet te schaden en steeds trouw voor de te spelen wedstrijden op te komen en te trainen. Direct hierna werden de talrijke aan wezigen in kennis gebracht 'mét „De Remo's" cabaretgezelschap, de voormalige P.W.-boys, dat nu voor de eerste maal als nieuw ensemble, en in vele opzichten aan merkelijk vooruitgegaan en uitgebreid is, optrad. De eerste kennismaking met het musicerende gezelschap bracht al direct vreugde en deze steeg naarmate „De Re mo's" zich met even geestige als originele sketches verdienstelijk maakten. Bovendien zorgden accordeonsoli, duetten en solozang voor de stemming. Leider K. Oosterveen zal ook met „De Remo's" wel succes heb ben. De Watervlieters vulden het program ma aan met een kienWedstrijd en dansen, zodat het een genoegelijke feestavond werd. MAANDAG, 6 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „The Glenn Miller Story". Rex, 20 uur: „Berlijn stad van avontuur". „Kleine Jaarbeurs", bij Marktplein: ge opend van 14-22 uur; van 18.30 uur af op treden Hilo Hawaians en Babito's; 14-18 uur, film over bakkersbedrijf en amuse mentsfilms. DINSDAG, 7 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „The Glenn Miller Story". „Kleine Jaarbeurs", bij Marktplein, 14-22 uur: film over bakkersbedrijf en amuse mentsfilms. stand ondanks zijn innerlijke verdeeldheid en problemen tot een aantal opvallende krachtsinspanningen heeft kunnen komen, bewijst de reeks uitstallingen, welke in twee grote hoefijzers, twee middenvakken en een uitbouw voor de vloerbedekking is samengebracht. De grote bedrijven gaven eveneens acte de présence op een wijze, die vleiend mag heten voor de waarde, die men van in dustriële zijde hecht, aan deze tot traditie uitgroeiende beurs. Van Gelder bijvoor beeld is aanwezig met een geslaagde inzen ding over haar bedrijfschool, waar een paar leerlingen zich bezig houden met de kunst van het papiermaken volgens de oude methode, die het zachte lompenpapier opleverde dat vel voor vel uit de kuip werd opgeschept. En het PEN propageert op esthetisch uitstekende wijze het elec- triciteitsgebruik met een aantal grote „be weeglijke" foto's; gas en water laat zien, dat het op gas óók goed kan. Daarnaast de lange rij van zaken, die stuk voor stuk iets te vertellen hebben, of het nu op het punt van scheepsradio en echolood is of op het terrein der manufac turen: in een vaak verrassende belichting spreidt hier de winkelstand zijn zorg voor product en bediening ten toon. De banken zonden eveneens royaal in: de stands van deze onmisbare schakels in het economisch verkeer zullen velen iets te zeggen hebben over hét fijne raderwerk, dat achter de gevel in elkaar grijpt. P. T. en T. is met twee telextoestellen op een smaakvolle stand aanwezig, waar het goed toeven en luisteren is, een paar grote Velsense ma- nufacturiers hebben geen middel onbe proefd gelaten ogen naar hun stands te lokken en in deze lange rij van zakelijke aanwijzingen valt telkens de veelheid op, die de middenstand demonstreert. Helaas Helaas was er voor de aardige demon stratie der Twentse volksdansgroep, die in het wel wat pover aangeklede schouwburg zaaltje achterin de linker tent na afloop van de officiële opening werd gehouden, heel weinig belangstelling, een feit, dat voor de uit verre gewesten naar hier ge komen volksdansers beslist geen aanmoe diging moet zijn geweest het nog eens te proberen. R) Met enige schroom moe ten wij bekennen, dat de kleurige kasten met von kende, bellende en dubbel tjes-verslindende mekanie- ken, die men gemeenlijk „trekautomaten" of wel „gokapparaten" noemt, op onze zwakke natuur een magische aantrekkings kracht uitoefenen. Wanneer wij in de buurt van dergelijke «gevaarlijke toestellen geraken, die voor het bedrag van tien centen vijf min of meer ronde stalen kogels oplepe len, dewelke vervolgens met behulp van een ve rende stoter uit een ka naaltje geschoten dienen te worden teneinde op die plaatsen terecht te komen, waar de mins*-' punten verzameld worden en de slimme ondernemer dus de minste kans loopt op een onmiddellijk bankroet, móeten wij altoos snel een gulden klein maken. Tot nu toe moesten wij onze vreemde en door de familie ietwat medelijdend beschouwde zwakheid uit leven in met zorg en vele spiegels aangeklede éta blissementen, voor ons soort lieden opgericht door weloverwogen exploitan ten. Maar sinds Zaterdag mag het in IJmuiden óók en het heerlijke is, dat elk dubbeltje waarmee dit [Jmuidense gokpaleis wordt gevoed deels ten goede komt aan een mooie, nieuwe kerk. Want in de achterste uitloper van de Kleine Jaarbeurs staan rijen lok kende gokinstrumenten op gesteld en deze Kleine Jaarbeurs werd deels op gezet met het vrome doel er een nieuwe Doopsge zinde kerk aan over te houden. Eindelijk een mogelijk heid, om het geweten al spelend tot bedaren te brengen. Het verkeer komt ons somwijlen eveneens als een kansspel voor met meer nieten dan prijzen. Het zou evenwel een glad- lopend mechanisme moeten zijn, waarin een iegelijk zijn plaats weet en de grote mond geen enkele beteke nis heeft. Om dat te be vorderen heeft Velsens Verkeerspolitie met inspec teur A. Wijnstroom aan het altoos denkende hoofd op de beurs een bewonderens waardige stand opgetrok ken. Daar komen op een tafel acht gevaarlijke kruispun ten voor met op elke krui sing een aantal verkeers- bedrij vers-in-miniatuur, die in ingewikkelde situ aties verstrengeld zijn. En de „leerlingen" mogen van meneer Wijnstroom gratis op knopjes drukken, waar door langs een vernuftige bos draden lampjes aan gloeien of claxons honend gaan brullen. Als het een lampje wordt, is het goed; de claxon ver telt, dat het lelijk fout was. Dit fraaie stuk knutsel werk hebben Velsens ver- keersopzichters van een zolder gehaald bij een auto. instructeur, die er in vroe ger jaren zijn pupillen mee liet spelen en na een goede opknapbeurt staat het nu te pronk op de beurs. En IJmuiden maar op knopjes drukken om er uit te komen. Wij zijn het volledig met dit nobele streven eens, maar die kwestie van de voorrang-hebbende brand weerauto is nog even aan vechtbaar na het gebeurde in Amsterdam. Daar kon de samensteller van dit kleine aanschouwelijke verkeersexamen evenwel moeilijk vóór zijn, zodat wij u, als dagelijkse ingre diënten in de verkeershek- senketel graag eens achter de knopjes zouden zien, op dat gij in het echte verkeer niet naar de knoppen gaat. De vriendelijke lieden, die in de stand van het Hospitaalkerkschip „De Hoop" hun sympathieke zaak bepleiten, hebben ons verzocht u kond te dóen, dat elk nieuw lid, dat meer dan een tientje voor het goede doel afstaat, het mooie jaarboek over De Hoop cadeau krijgt. En dat er nog een paar bouwpla ten van het schip over zijn, waarmee menig avonduur in een avontuur veranderd kan worden. BEURSBENGEL Prijzen van Zaterdag. Gr. tong 4.20 3.50, grm. tong 2.402.20; kim. tong 2.04 1.86; kl. tong I 2—1.76, kl. tong II 1.90— 1.70, tarbot I 2.801.90, za'lim 86. alles per kg.; tarbot IV 27, grm. schol 4740 kim. schol 4845, kl. schol I 3520, kl. schol II 268, schar 168, bot 98, v. haring 1310, makreel 2011, kl. schelvis I 3319, kl. schelvis II 219. wijting 15 8, gr. gul 3228, mid. gul 2320, kl. gul 179, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 120 69, gr. koolvis zw. 6960, alles per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 575 kisten tong en tarbot, 1100 schol, 45 schar, 15 bot, 4545 haring, 435 makreel, 435 schelvis, 610 wijting, 175 kabeljauw en gul, 25 koolvis, 30 diversen, totaal 7990. Besommingen van Zaterdag. KW. 162 f2610, KW. 44 f4140, KW 159 f4350. KW. 38 f1810, IJm. 53 f 1640, WR. 33 f3810, HD. 125 f2490, IJm. 228 f 1250, IJm. 5 f 3090, Am. 18 f 945, Am. 17 f785, KW. 189 f 190, KW. 60 f 520. KW. 21 f 1270. Twee trawlers met f 40.400. Aanvoer op Urk. Vrijdag werd door 90 vaartuigen op Urk aangevoerd: 8077 pond kuilpaling, prijs f 0.95t 1.08: 484 p. lijnaal, prijs f 0.80f 1.10; 229 p. snoek baars, prijs f 0.66f 0.68204 p. rode baars prijs f 0.83—f 0.90, alles per pond en 549 bakken nest, prijs f 2.60f 2.80 per bak van 3714 kg. De Beverwijkse rennersclub „Kennemer land" heeft Zondagmorgen voor haar leden een individuele rit gehouden, welke in de volgende uitslag eindigde: B-klasse, 40 km: 1. J. Beentjes 1 uur 18 min. 10 sec.; 2. L. Brees. C-klasse, 32 km: 1. A. Lute 1 uur 7 min. 13 sec.; 2. P. de Heer. Junioren, 24 km: 1. H. Oldenburg 54 min. 20 sec.; 2. M. Peet. Door een passagebureau wordt heden (Maandag) in veilinggebouw ,,'t Centrum" een filmavond gehouden voor hen die willen emigreren. Onder andere zullen vertoond worden de rolprenten: „Reis per emigrantenschip Si- bajak naar Australië" en „Dit is Nieuw- Zeeland". De Beverwijkse hengelsportverenigingen ,,'t Karpertje" en „DIJV" gaan Zondag 12 September naar Medemblik, waar men zal deelnemen aan het concours dat georgani seerd wordt door de hengelsportvereniging de „Vier-Noorder-Koggen". De goede bedoelingen van de actieve sec tie muziek van de Velser Gemeenschap ten spijt bestond er, naar bij het eerste door dit comité georganiseerde festival bleek, nog onvoldoende belangstelling voor dit waar devolle en nuttige bewijs van vrije tijds besteding. Er betraden niet minder dan negen verenigingen de muziektent in het park „Velserbeek". Indien alle leden dezer organisaties gekomen en gebleven zouden zijn om naar eikaars musiceren te luiste ren, had men zeker op ongeveer vier- a vijfhonderd belangstellenden mogen re kenen. Het geschiedde echter niet zoals de orga nisatoren het, blijkens het voorwoord in het programma, verwachtten. Er waren namelijk deze Zaterdag in de gemeente nog meer attracties, die eventuele bezoekers van dit muziekfestijn zullen hebben weg gehouden. Zeer jammer, want het initiatief tot dit festival, waar alleen corpsen uit de gemeente Velsen aan deelnamen, is prij zenswaardig. Men kon dan ook van harte met de woorden van de voorzitter van de Velser Gemeenschap, de heer J. van Os van den Abeelen, instemmen toen deze de hoop uitsprak, dat zo'n festival mettertijd een traditie zou mogen worden. Deze hoop is des te meer gewettigd, om dat de optredende muzikanten allen het beste beentje hebben voorgezet en het peil van hetgeen men te bieden had een recht geaard Velsenaar terecht trots kon doen zijn op hetgeen de corpsen, dank zij serieu ze studie, bereikt hebben. Middagconcert De Christelijke muziekvereniging „Wil- helmina" zette Verdi's „Nabucco" gaaf in en liet horen, dat de saxen een goed en semble vormden met een mooie toon. De heer Van der Hoef liet de figuratie voor zichtig uitvoeren. De zangthema's had ik mij met meer warmte gedacht. De tech nische moeilijkheden eisten echter de bij zondere aandacht van de executanten, die zich allen knap van hun taak kweten, al had het rhythme strakker kunnen zijn. Voornaam klonk het tweede deel van „Ima- De N.V. Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen heeft als bewijs van er kentelijkheid voor de hulp, -welke de Vel sense brandweer op 1 Augustus heeft ver leend bij de bestrijding van de brand in het bedrijf van de vennootschap te Velsen-N., een bedrag van f 500 aangeboden. B. en W. van Velsen stellen de gemeen teraad voor, deze gift te aanvaarden en hen te machtigen, daaraan een bestemming te geven ten behoeve van het personeel van de gemeentelijke brandweer. De' gemeentelijke ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding en svort te Velsen, de heer H. G. F. Smakm, 1, heeft op 1 September het feit herdacl dat hij 25 jaar geleden in gemeentelijke overheids dienst trad. Teneinde de gelegenheid te bieden hem geluk te wensen zal op Don derdag 9 September 's avonds va.n 78 uur een receptie worden gehouden in het gern. vergaderlokaal, Abelenstraat te IJmuiden- Oost. Toen het m.s. „Mataram" van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd dezer dagen in de haven van Zeebrugge lag, heeft de heer P. van Damme, schepen van de Belgische stad Brugge, waaronder ook Zeebrugge res sorteert, tijdens een ontvangst aan boord van het schip aan de gezagvoerder, kapitein H. G. van Broekhuisen, de zilveren legpenning van de stad uitgereikt. In zi.in toespraak zei de wethouder dat het gemeentebestuur het bijzonder op prijs stelt, dat de grote schepen van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd ook regelmatig de be trekkelijk kleine haven van Zeebrugge aan lopen. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen ziin Zaterdag aangekomen het Finse s.s. „Sarpen" met een lading, papierhout uit Finland en het Zweedse s.s. „Berkel" met een lading van 1100 cellulose uit Sandarne, bestemd voor een zusterfabriek. De Beverwijkse hengelsportvereniging ,,'t Karpertje" heeft Zondag met twintig leden een onderlinge wedstrijd in het Noordzeekanaal gehouden. In totaal werden vierenzestig bovenmaatse vissen gevangen. De prijzen gingen naar: 1. J. Straat 11; 2. J v. Zutphen 11; 3. A. Post 8; 4. H. Kranen donk 8; 5. J. Pauw 6; 7. J. Pools 4; 8. B. Jongerie 3; 9. J. Beentjes 3. Voor de tiende maal is Zondag op het terrein van Velsen het tournooi om de Zil veren Santhaes gehouden. Ditmaal hebben Terrasvogels, Kinheim, Velsen en DEM (Santhaeshouder) om de fraaie prijs ge streden. DEM werd vroegtijdig uitgescha keld door een eennul nederlaag tegen Terrasvogels, maar deze laatste moest in de finale tegen Velsen met drietwee het onderspit delven. Ook in de verliezersfinale stelde DEM teleur, want het verloor van Kinheim met drieeen. Kinheim was na een gelijk spel tegen Velsen door straf schoppen uitgeschakeld. De belangstelling voor dit tournooi was niet groot hetgeen misschien aan het min der gunstige weer te wijten was, maar meer nog waarschijnlijk aan de concurren tie van de profwedstrijd in het Sportpark Schoonenberg. Het spel van DEM stelde hevig teleur in de eerste wedstrijd tegen Terrasvogels. Ook laatstgenoemde maakte e- niet veel van, maar de Terrasvogels speelden met meer enthousiasme en kon den door hun actieve midvoor Van Vuuren het enige en beslissende doelpunt scoren en dus met eennul naar de winnaarsfinale overgaan. Tussen Velsen en Kinheim was het spel ook al niet groots. Veel ontliepen de par tijen elkaar niet. Bij Velsen stond Bakkum op de spilplaats en deed het daar lang niet slecht. Nadat de rust met dubbelblank was ingegaan, scoorde Muskee voor Kinheim, maar even later wist Donker de partijen in evenwicht te brengen. Met gelijke stand kwam het einde. Strafschoppen deden Vel sen zegevieren. Ook al weinig fraai De verliezersfinale tussen DEM en Kin heim bracht ook al niet veel fraai spel. Vooral DEM bleef sterk onder de verwach tingen en het verwekte dan ook geen ver wondering dat Kinheim door v. d. Wateren voor rust een eennul voorsprong kon ne men. Het werd door dezelfde speler na rust tweenul. Maar dit vond DEM toch wel wat tè bar. C. Dekker scoorde een goed tegenpunt, maar daarna was de daad weer aan Kinheim en wederom scoorde v. d. Wa teren voor de Kinheimers, zodat de eind stand drieeen werd voor Kinheim. De finale tussen de winnaars van de eer ste wedstrijden, Velsen en Terrasvogels, heeft veel goed gemaakt. In deze strijd werd er soms heel aardig gevoetbald en beide partijen hebben met enthousiasme om de kostbare prijs gevochten. Het begin was voor Velsen, dat enigszins gelukkig de lei ding nam toen de verdediging der Vogels door vermeend buitenspel bleef staan. Toen het kort daarna tweenul werd door toe doen van Donker, scheen het op een grote zege voor Velsen uit te draaien. Terrasvogels herstelde zich evenwel en hoewel het voor de rust niet tot scoren kwam, bleek het na de rust dat de Terras vogels zich niet zonder meer zouden laten kloppen. Twee fraaie doelpunten van Van Vuuren brachten de balans weer in even wicht en een spannend slot volgde. Hierin was Velsen iets sterker en op verdiende wjjz.e kon Tromp uit een voorzet van Brou wer de eindstand op drietwee voor Vel sen brengen. Velsen behield dus de prijs zelf. Kinheim-tournooi op „Tussenwijk" ges de France", waarin de dirigent de klankverhouding juist had afgewogen en een samenspel te besluisteren viel, dat be wees hoe zeer men opging in dit fijn ge nuanceerd musiceren. Het jeugdorkest van de „IJmuider Har monie" gaf een prettig klinkende uitvoe ring van Certefontaine's ouverture „Astar te", waarin klarinetten en bariton prima spel te horen gaven. De Harmonie beklom daarna het podium om met de sprankelend gespeelde Florentiner Mars van Fugik on weerlegbaar te bewijzen, dat men onder de leiding van de heer Jan Groot weet wat een goede mars toekomt. Tempo en uitvoe ring waren voorbeeldig. In de ouverture „Raymond" kregen fluiten en klarinetten een goede kans te bewijzen wat zij waard zijn. De strak-rhythmische vertolking wist, evenals de kleurige Slavische rhapsodie, te boeien. Het pauk- en tromgeroffel werd daarbij geaccompagneerd door een dave rend onweer, zodat de natuur het mar kante slot van dit middagconcert eigen machtig verzorgde. Avondconcert Rijk Kofman en zijn merendeels jeug dige accordeonisten, die de Velser Accor deon Vereniging vormen, viel de eer te beurt het avondconcert te openen. Over de muzikale kwaliteiten van de dirigent heb ik reeds eerder geschreven. Het orkest speelde ook nu weer met veel animo en ac centueerde door zijn optreden de gezellige sfeer van dit festival, waar men gul voor de V.A.V. applaudisseerde. „IJmuidens Roem" zustervereniging der V.A.V. bewees met een tweetal num mers voor accordeonorkest, dat de leden vlot muziek kunnen lezen en dat zij weten wat samenspel betekent. Tsjaikowsky's ouverture „Feodora" kreeg daarenboven van dirigent Dirk Wijker een vertolking in het juiste tempo. Van het fanfarecorps „Wilhelmina" hoorde ik reeds eerder Gerard Boedijns „Partita Piccola". De uitvoering in „Vel serbeek" bewees, dat deze knappe compo sitie nog eens extra onder handen genomen is, want zij had nog meer aan kwaliteit gewonnen. De goede klankverhouding, het ZODRA DE ZO GEHETEN ZOMER in September begon hebben vele vishande laren niet ten onrechte het hart vastgehou den: dat betekende met toenemende haring- aanvoer een onvermijdelijk-teruglopende vraag op de binnenlandse markt. Het is een van de weinige voorspellingen in de vis serij, die subiet uitkomen en de afgelopen week heeft zich dan ook niet van haar beste kant laten zien. En niet alleen wat de afzet in het binnenland van specifiek: „bin nenlandse" vis betrof, ook op de export markt. België zat dwars en als het waar is, zijn alle 90 stijve kabeljauwen van de „Johannes Polderman" tenslotte roemloos op de fileertafel terecht gekomen. Tro.u- wens, de markt liet wel duidelijk voelen, dat er iets scheef liep. Maar de grote aanvoeren van haast alleen Zuidharing heeft de gang van zaken toch wel het meest beïnvloed: een mistroostige handel heeft de vloed zien opkomen en een optimistische conservenindustrie hoopt al leen maar op een vangetje „fatsoenlijke" haring zodat het lijdend voorwerp zelf veelal rechtstreeks de pufschuit inzwom en alleen de vismeelfabriek tot tevredenheid stemde. Overigens: is in deze situatie de vraag niet gewettigd of de steeds losser wordende banden over de vissershaven heen niet weer eens wat dienen te worden aangehaald ten profijte zowel van de Noord- als de Zuid zijde? Is het niet jammer, dat er alsmaar min derwaardige haring wordt aangevoerd en de misse reizen elkaar in droeve stoet op volgen met als enige uitzondering de schepen, die de haring uit de Noord wisten te halen? Het is maar een vraag een eer lijk antwoord zou hoogstwaarschijnlijk „ja" moeten zijn maar dan ligt het voor de hand, dat er iets aangedaan kan worden in het samenlevinkje der Nederlandse visserij, waar het „ieder voor zich en God voor ons allen" al te vaak tot moeilijkheden heeft geleid. Er is niettemin een lichtpuntje uit de verlopen week te halen: de tong bleef best. Door de blijvend-geringe aanvoer en het ruimen van vrijwel alle bevroren tong. strakke rhythme en de verzorgde wijze waarop het hoge koper zijn partijen blies waren terecht een streling voor het oor. Dirigent Jan Groot komt lof toe voor het muzikale opdienen van dit werk. De uit voering van „Si j'étais roi" was rhythmisch nog niet tot het niveau van het voorgaan de gestegen, maar verried niettemin dat dit corps goede muzikanten onder de leden telt. „Sint Caecilia" had wat te kampen met enkele scherpe klarinetten en een wat zwevend toonpeil. Lou Tervoort leidde het optreden uiterst muzikaal en bereikte in de Arlésienne-suite rake effecten. „Soli Deo Gloria" en de naam van de dirigent C. Oudendijk zijn sinds vele jaren onver brekelijk verbonden. Het treft mij steeds weer hoe goed dirigent en leden van dit corps elkaar aanvoelen en hoezeer de lei der in dit gezamenlijk musiceren opgaat. Een corps, dat de zinsnede uit het pro gramma „een goede liefhebberij is waard zo goed mogelijk beoefend te worden" reeds vele jaren met succes in praktijk gebracht heeft, is de harmoniekapel „De Eendracht" der papierfabrieken. Dit corps is nog steeds ongeslagen eerste te midden der Velser muziekverenigingen. Zoals di rigent Ber Joosen „Alceste" van Von Gluck opdiende, was een proeve van voor naam klassiek musiceren, De prachtige, ronde harmonieklank, het frappant-goede samenspel van hout en koper en de in- tens-muzikale uitvoering waren kwalitei ten, die dit voortreffelijke corps kort ge leden nog de lof van vele juryleden be zorgden. Het optreden van deze blazers behoorde onbestreden tot het hoogtepunt van dit festival. A. J. VAN DER WEIJDEN ADVERTENTIE De jeugdcommissie van de v.v. „Kin heim", die grote zorg heeft besteed aan het Zondag op „Tussenwijk" gehouden grote adspiranten-tournooi, waaraan niet minder dan tien verenigingen hebben deel genomen, is er, ondanks de minder gun stige weersomstandigheden, in geslaagd de reeks van wedstrijden precies op tijd te laten eindigen. Alle clubs hebben op sportieve en pret tige wijze hun best gedaan om beslag te leggen op de fraaie J. M. W. Hout-wissel beker, die tenslotte na enerverende strijd tussen de winnaars van de A en B poules, Roodenburg en Rombout, opnieuw bij Roodenburg terecht kwam. De Leidse jongens bemachtigden de be ker voor de tweede maal in successie en bovendien een lauwerkrans. Rombout (Amsterdam) kreeg als tweede een wel verdiende lauwertak en SVIJ en Kinheim, respectievelijk nummer drie en vier ver wierven een médaille. In poule A won Roodenburg alle wed strijden met grote cijfers. SVIJ kwam op de tweede plaats met twee gewonnen par tijen, een gelijk spel en een nederlaag. In poule B is evenzeer fel gestreden, wat wel bewezen wordt door hetzelfde aantal punten, dat Rombout en Kinheim beiden behaalden uit twee gewonnen par tijen en twee gelijke spelen. Het doelge- middelde van de Amsterdammers was ech ter beter, waardoor zij eerste werden. Na afloop reikte voorzitter E. Sanderse de prijzen uit, waarbij hij Van Gelder Zo nen dank bracht voor het beschikbaar stel- Vele demonstraties nabij MARKTPLEIN Gratis proeven Ook U heeft een kans op één van de vele attractieve prijzen Dinsdag de gehele dag filmvoorstellingen (Vermaat's Bakkerijen) Toegang 0.50. - Kinderen tot 10 jaar onder geleide 0.25 Deze wedstrijd die nog gespeeld werd ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van Beverwijk werd door de Kennemers gewonnen met vier-twee. Het was geen hoogstaand voetbal, dat de tweeduizend toeschouwers zagen. Beide voorhoede's ontbrak het aan een schutter. Het eerste Kennemerdoelpunt kwam na vijftien minuten spelen van de voet van Han Janssen, dezelfde speler schoot kort hierna rakelings langs de paal. Beverwijk len van het terrein en de heren scheids rechters voor hun goede leiding. De uitslagen waren: Poule A: VVBBeverwijk 0-0; SVIJ W. aan Zee 0-0; BeverwijkRoodenburg 0-7; SVIJVVB 2-1; Roodenburg—W. aan Zee 5-0; BeverwijkSVIJ 0-1; Rooden burgVVB 7-0; W. aan Zee—Beverwijk 1-1; SVIJRoodenburg 0-3; WB—W. aan Zee 0-1. Poule B: WaterlooTerrasvogels 0-1; RomboutKinheim 0-0; Uitgeest—Terras vogels 0-0; KinheimWaterloo 2-0; Rom boutUitgeest 0-0; TerrasvogelsKin heim 0-1; WaterlooRombout 0-6; Uit geestKinheim 0-0; TerrasvogelsRom bout 0-4; WaterlooUitgeest 0-1. Finale: RoodenburgRombout 4-0; SVIJ Kinheim 5-1. maakte gelijk door midvoor Ketting, Van Luin trachtte nog dit doelpunt te voor komen, door de bal uit doel te schieten, maar voor de tweede maal trof Kettings schot doel. Kort voor rust kopte midvoor Janssen voor de tweede maal de bal langs doelman Raap. Beverwijk begon de tweede helft met een kleine overwicht; de gelijkmaker zou bijna gescoord zijn als Lejeune de bal in laatste instantie niet corner gewerkt had. De Kennemers namen het initiatief weer over. Moser gaf een pass aan Henk Jans sen, dié drie maal inschoot (3-1). Bever wijk gaf de moed niet op en het lukte Ket ting ten tweede male Wilkes te passeren (3-2). In de laatste minuten koote mid voor Janssen het vierde Kennemers doel punt langs Raap (4-2). BURGERLIJKE STAND Geboren: Joke P. G., d. v. H.-A. Scholts en W. G. van der Meulen; Christina J. M., d. van J. Butter en A. M. Beentjes; Anna M. C., d. van J. A. Beentjes en P. M. Zon neveld; Margriet, d. van C. L. Kraak en G. van Hoolwerf; Gerardus Jacobus, z. van G. H. Bouwhuis en C. G. Koning. Gehuwd: W. Th. Koks en Ch. Koper; S. Kriek en A. M. D. Bravenboer. Overleden: G. Oldenburg, 22 jaar, wonende te Beverwijk.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8