Stewardess en stewards bleven tot de dood hun passagiers helpen Verongelukte leden der bemanning Enige overlevende Nederlandse passagier geheel ongedeerd Adenauer stoot Mendès-France tweemaal voor het hoofd Agenda voor Haarlem Benzinedampen maakten slachtoffers Prof. Kouwenaar ook een der slachtoffers Prof. G. 0. E. Lignac met echtgenote omgekomen Het onheil kwam volkomen onverwacht J. A. Brongers onder de slachtoffers Migs schoten Neptune in Japanse Zee Zeven Chinese divisies verlaten Noord-Korea Democratische critiek op Eisenhowers beleid Laatste stap Canada negende deelnemer aan het defensie-overleg in Londen MAANDAG 6 SEPTEMBER 1954 Overleven den vertelden Telefoongesprek op Schiphol F. de Brouwer per boot terug naar Nederland Scherpe protesten gewisseld tussen Washington en Moskou Onevenwichtige politiek jegens het internationale communisme CVan onze speciale verslaggever) SHANNON, Zondagmiddag- 5 September. Vijfhonderd meter is naar schatting de hoogte waarop onze Convair, de PH-CG-K, hoven het wrak van de „Triton" cirkelt. Alle inzittenden van dit extra vliegtuig, aan boord waarvan zich ook de commissie van onderzoek bevindt, en enkele KLM-officials, drukken de neuzen plat tegen de vierkante ramen van de cabine. Er valt een beklemmende stilte over allen. Alleen het gedaver der zware motoren wordt nog gehoord, niemand spreekt een woord. Want daar beneden in de nu zo rustig stromende rivier, die, wat breedte betreft, doet denken aan het Hollands Diep, ligt een vliegtuig, met de nationale kleuren op zijn staartvlakken. Tot voor enkele uren was dit een der vele trotse KLM-vogels, waarvan de ondergang het leven van 28 mensen opeiste. Wanneer enkele uren later op Shannon de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, ons in sobere bewoordin gen een relaas geeft van de ramp, blijft het beeld van de K.L.M.-vogel, rustend op een metersbrede modderbank, voor onze ogen zweven. Het completeert voor ons op aangrijpende wijze het drama dat zich in enkele volzinnen laat samenvatten. Want het is een drama döt zich in enkele minu ten, daar in het midden van de Shannon, heeft voltrokken. Het dialen op het water in een pikdonkere naeht, ongeveer twee minuten nadat de Triton van Shannon Airport was opgestegen, ging zo plotseling dat niemand iets heeft waargenomen dat op een val duidde. Wie niet uit het toestel kon komen, werd duizelig door de ver stikkende benzine-dampen en geraakte buiten bewustzijn. Dit verstikkinigsproces werd afgesloten door het water, dat ais maar bleef stijgen en zich tenslotte boven de hoofden der ongelukkigen sloot. Helga Löwenstein, de stewardess, heeft de dreigende dood evenmin voelen naderen. In het Engels gaf zij de passagiers aan wijzingen: „U behoeft zich niet ongerust te maken. Het toestel is intact, er is geen brand. Wij hebben alleen maar een nood landing gemaakt." Maar de dood loerde. Ademhalen in de met benzine gevulde passagiersruimte, af komstig uit de doormidden gebroken romptank, was niet meer mogelijk. Dui zelingen bevingen haar en haar collega's Willem v?n Buren en Bob Westergaard. Zij raakten buiten bewustzijn en verdron- berboten vrij, welke ieder aan 25 mensen plaats kunnen bieden. Door het grote gat in het dak stroomde frisse lucht toe. Aan dit feit hebben zeer vele inzittenden hun leven te danken, want de benzinedampen waren zo dicht, dat vrijwel iedereen duize lig werd en verschijnselen van bewuste loosheid begon te vertonen. Degenen, die zich direct zelf van de rie men hebben kunnen losmaken, sprongen door het gat in het dak of door het nood- luik naar buiten. Anderen moesten naar buiten worden geduwd. Een der rubber boten was afgedreven, maar in de twee overigen, welke met touwen aan dte vleu- Dr. Willem Kouwenaar die met zijn echtgenote tot de slachtoffers behoort, werd op 28 Juli '91 te Nieuwkoop geboren. Hij bezocht de HBS te Haarlem en stu deerde medicijnen aan de universiteit van Amsterdam, alwaar hij in 1914 zijn arts examen deed. Van 1911 tot aan 1912 was hij assistent in de anatomie bij prof. Bolk in Amsterdam en daarna achtereenvolgens assistent in de anatomie en de interne ge neeskunde te Amsterdam. In 1924 promo veerde hij tot doctor in de geneeskunde. In 1918 vertrok hij naar Nederlands Indië. Van 1928 tot aan 1946 was hij directeur van het pathologisch laboratorium te Deze telefoto toont Commodore Viruly op het moment, dat hij uit de rubberboot van de „Triton" geholpen wordt ken jammerlijk. Met hen 25 passagiers, tot het laatste toe hebben zij gedaan wat zij menselijkerwijs konden doen. De sluiting van de riemen, die al ondier water waren komen te liggen, hebben zij van hen, die zulks zelf niet meetr konden doen, losge maakt. Hoe snel alles in zijn werk was ge-gaan, wordt bewezen door de verklaring van de tweede piloot Parvit, die heeft gezegd: „het landingsgestel was ingetrokken en mijn volgende daad was om de handle zo te plaatsen dat alles geborgd was. Ik wilde mij juist gaan bezig houden met het bij houden van de administratie, toen ik merkte dat de machine niet meer vloog, maar volkomen stil lag." De eerste man van de bemanning, die van de cockpitt in de cabine kwaim, ont dekte dat het toestel in hét water laig. Door het openbarsten van de geheel gevulde romptank kreeg de benzine gelegenheid in de passagiersruimte te stromen. De zwaar vergiftigde dampen maakten het schier onmogelijk nog normaal adem te halen. Ook in de cockpitt bleef een ieder op zijn post. Door het overhalen van een handle kwamen de in de vleugels geborgen rub- gels waren bevestigd, werden de over levenden opgenomen. Viruly vertelt „Ik had plotseling het idee een vliegtuig in handen te hebben waarmede niet meer te vliegen was. De naald, die de klimhoogte moest aangeven, daalde ineens. Ik heb nog geprobeerd de stuurknuppel naar mij toe te trekken om hoogte te krijgen, maar toen was het gebeurd. Ik moet zelf een halve minuut buiten bewustzijn zijn geweest." Dit vertelde ons commandant Viruly, die met ziin bemanningsleden en passagiers een liefderijk onthaal in een der hotels had gevonden. „Vier maal ben ik in de passagiersruimte geweest. De laatste keer had ik moeite om er uit te komen, zo verstikkend waren de benzinedampen. Er is een dame geweest, die haar aansteker wilde doen ontbranden, toen het electrisch licht uitsloeg. Was öit gebeurd, dan was er een explosie ontstaan en niemand zou levend meer het toestel zijn uitgekomen. Een van de inzittenden heeft de vrouw de aansteker uit de handen geslagen. Tot mijn middel heb ik in de cabine in de benzine gestaan." L Medan. In 1947 keerde prof. Kouwenaar naar Nederland terug, waar hij de benoe ming aanvaardde van buitengewoon hoog leraar in de tropische hygiëne aan de uni versiteit van Amsterdam. Prof. Kouwenaar was tevens hoofd van de onderafdeling hygiëne van de afdeling tropische hygiëne van het Indische Instituut in de hoofdstad. Van de hand van prof. Kouwenaar ver schenen tal van publicaties op het gebied van tropische hygiëne. Prof. Kouwenaar was op weg naar de Verenigde Staten waar hij op een internationaal congres over geografische pathologie een voor dracht zou houden. SHANNON (Keuter) Het eerste nieuws van het ongeluk kwam van een van de be manningsleden van de Triton, die bij de brandweerafdeling van het vliegveld kwam binnenstrompelen, na meer dan een mijl over de modderige vlakte te zijn gelopen. Hij was geheel bedekt met modder en ver telde de brandweerploeg dat het vliegtuig gedeeltelijk onder water lag en dat de pas sagiers in de modder zaten. Een Auster-vliegtuig, dat direct van een naburig particulier vliegveld opsteeg om naar overlevenden te zoeken, stortte bij de start neer. De twee inzittenden konden echter worden gered. Volgens mededelingen van geredden van het KLM-toestel ontstond er direct nadat de Triton op de modderbank was neerge komen onder de passagiers een paniek. Iedereen stortte zich op de deuren, on danks de vermaningen tot kalmte van de leden van het cabinepersoneel. De reddingswerkzaamheden werden ver der vertraagd door het feit, dat men op het vliegveld niets van het ongeluk wist tot op het moment dat een lid van de be manning van het toestel daar wankelend en met modder bedekt aankwam. Onderwijl hadden passagiers geprobeerd om, in het donker zwemmend, de oever te bereiken. Sommigen slaagden daarin, an- Steward Willem van Buren werd op 1 September 1919 te Rotterdam geboren. Hij was gehuwd, had twee kinderen en was woonachtig te Amsterdam. Hij genoot een vijf-jarige gymnasium-opleiding en was smds een aantal jaren werkzaam in hötels en restaurants. Hij kwam op 11 November 1946 in dienst van de KLM (steward 2c klas). Steward Bob Westergaard werd op 18 October 1928 te Rotterdam geboren; hij was ongehuwd. De heer Westergaard was als acheppssteward opgeleid en is enige jaren De verongelukte leden der bemanning. Van links naar rechts: stewardess H. Loewen- stein; steward W. van Buren en steward als zodanig werkzaam geweest, voordat hij op 1 Mei 1954 in dienst van de KLM trad. Hij was steward 4e klas. Stewardess Helga Inge Loewenstein werd op 16 Augustus 1930 te Keulen gebo ren. Zij genoot o.a. een opleiding tot kinder- verzorgstcr en was ook enige tijd jeugd leidster. Zij trad op 26 Mei 1951 in dienst van de KLM, stewardess le klas. Georges Otto Emile Lignac, een der slachtoffers van de ramp met de „Triton", is geboren op 30 Augustus 1891 te Pasoe- roean. Hij bezocht de HBS te 's-Graven- hage en studeerde geneeskunde aan de Leidse Universiteit. De heer Lignac was assistent van prof.. Tendeloo gedurende drie jaar. Kort na zijn arts-examen in 1916 werd hij benoemd tot leraar in de alge mene ziektekunde, ziektekundige ontleed kunde en gerechtelijke geneeskunde aan de school tot opleiding van Indische artsen te Batavia. In 1920 keerde de heer Lignac naar ons land terug naar aanleiding van hem door prof. Tendeloo aangeboden be noeming tot conservator prosector in de algemene ziektekunde, ziektekundige ont leedkunde en gerechtelijke geneeskunde aan de Leidse Universiteit, welk ambt hij in Juli 1920 aanvaardde. Op 1 Februari 1922 promoveerde de heer Lignac tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift, getiteld: „Vorming en afbraak van huidpigment". In 1923 werd dr. Lignac toegelaten als privaat-docent in de ziekte kundige ontleedkunde en gerechtelijke ge neeskunde aan de Leidse Universiteit. In Juli 1934 volgde hij prof. dr. N. Ph. Ten deloo op als hoogleraar in de ziektekundige ontleedkunde, algemene ziektekunde en gerechtelijke geneeskunde aan de Leidse Universiteit. Prof. Lignac aanvaardde op 12 October 1934 zijn ambt als hoogleraar met het uit spreken van een inauguratie „Bijzondere en algemene ziektekunde". De echtgenote van prof. Lignac is mevr. Van Einthoven. Ook zij is omgekomen. Onder de omgekomen passagiers be vond zich voorts de heer A. L. J. Grond- houd afkomstig uit Engelo. De heer Grondhout was exportmanager van de Koninklijke weefgoederenfabriek C. T. Stork en Co. N.V. te Hengelo. Hij is op 19 April 1921 in het toenmalige Neder- lands-Indië geboren en kwam op 13-jarige leeftijd naar Nederland. Hier te lande vol tooide hij zijn middelbare studie en wel te Heemstede en te Deventer. Ongeveer zes jaar geleden trad hij bij de Kon. Weefgoe derenfabriek C. T. Stork en Co. N.V. te Hengelo in dienst. Op Schiphol heeft gisteravond juffrouw G. de Brouwer, zuster van de enige Neder landse overlevende passagier, een kort te lefoongesprek gehad met haar broer. Zij had reeds geboekt op het toestel van half- elf naar Shannon, toen een telegram kwam bet de tekst: „Zeg juffrouw De Brouwer dat haar broer het uitstekend maakt en haar vanavond op Schiphol zal bellen". Haar enige onrust was toen nog, dat de echtge note van de heer De Brouwer nog geen be richt had gekregen. Deze was namelijk gistermorgen, nadat haar man reeds met de Triton op weg was naar New-York, voor vacantie naar Innsbruck vertrokken. Om half-tien klonk uit de luidsprekers in het Schiphol-restaurant de mededeling dat Shannon aan de lijn was. Toen de dol gelukkige juffrouw De Brouwer de telefoon nam, bleek de verbinding plotseling verbro ken. Om kwart voor tien kwam een tweede verbinding tot stand en klonk de opgewek- deren wisten een plaats te bemachtigen in de twee rubberboten van het vliegtuig. Het toestel zelf zakte snel weg in de modder en bij het hoge tij om negen uur was het vrijwel geheel overspoeld. Het KLM-vliegtuig kwam blijkbaar op een modderbank midden in de rivier te recht op 7 km van het vliegveld en werd later vrijwel geheel door het opkomend getij overspoeld. De meeste passagiers, die aan wal kwa men, bleken een zenuwschok gehad te heb ben. Zij waren bedekt met zwarte, kleve rige modder. Hans Solden, een kledingfabrikant uit Johannesburg, vertelde: „Ik wist, dat er iets niet in orde was, want bij de start had ik het vreemde gevoel dat niet alles was zoals het wezen moest. Toen, binnen en kele minuten, kwamen we met een grote smak op het water terecht. We kropen al lemaal, zo goed we konden, naar buiten. Het toestel zonk snel. Ik kwam er uit in een van de twee rubberboten". Raam stukgeslagen Dr. Ernest Bettman uit New York, een der geredden, zeide dat hij kort na de start een ruk voelde. Hij herinnerde zich niets meer tot het moment dat hij zijn mede passagiers door het vliegtuig zag rennen. „Daar er een grote menigte bij de uitgang stond heb ik een raam ingeslagen en mij zelf daardoor gewerkt. Ik ben in een boot aan land gebracht". Dr. Charles Farrington uit Florida, die met zijn vrouw en twee kinderen, een jon gen van twaalf en een meisje van zestien jaar, terugkeerde van de internationale chirurgenconferentie te Bern, zeide dat hij zijn vrouw en kinderen in de eerste rub berboot had weten te krijgen en zelf in de tweede boot een plaats vond. „We maken het allemaal goed, de schrik daargelaten. Het toestel was juist gestart en kwam bin nen twee minuten tijds, zonder aanwijsbare oorzaak, op het water terecht." De 24-jarige Albert Reinfeld, student van Harvard die uit Parijs kwam, zeide: „We stortten neer.... dat is alles wat ik kan zeggen. We schenen wel voldoende hoogte te hebben, maar ik kan het niet met zekerheid zeggen. Twee minuten later was ik in het water". Mej. E. Snyder van een advertentie bureau in New York, wier zenuwen ge schokt waren, zei er geen idee van te heb ben wat er gebeurd was. De advocaat Richard Hart uit Chicago, die ook een zenuwschok had gehad, zei: „Ik had het gevoel, dat er bij de start iets niet in orde was, maar merkte verder niets totdat we neerstortten". Reuter meldde, dat het vliegtuig startte met een vrij harde Zuidwestenwind in de richting van de stad Shannon. „Wat we ge hoord hebben", zo zeide men in KLM-krin- gen te Londen, „wekt de indruk, dat er di rect na de start, iets is gebeurd en dat de piloot een noodlanding heeft trachten te maken op een modeterbank in de rivier", Negen der tien inzittenden gered WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse regering heeft gisteravond in een scherp gestelde nota de Sovjet-Unie be schuldigd van een „moedwillige en onuitge lokte aanval" op een Amerikaanse pa trouille-bommenwerper van het type „Nep tune" boven de Japanse zee en in een tweede nota de in een Sovjet-nota vervatte bewering dat die Neptune het Sovjet-lucht ruim zou hebben geschonden van de hand gewezen. Het vliegtuig werd Zaterdag neergescho ten, volgens het Amerikaanse departement van Defensie door straaljagers, en kwam 44 mijl van de kust van Siberië in zee terecht. Negen van de tien leden van de beman ning werden gered en naar Japan gebracht. De tiende is vermoedelijk omgekomen. In de Sovjet-nota van gisteren waarop in middels is gereageerd heette het dat twee Sovjet-vliegtuigen op de Neptune hadden geschoten nadat het toestel boven Sovjet grondgebied het vuur op die twee vlieg tuigen had geopend. William F. Knowland, de leider van de republikeinse fractie in de Senaat, heeft president Eisenhower verzocht naar aanlei ding van dit incident de diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie te ver breken. Volgens de Amerikaanse nota was de Nep tune 44 mijl van de kust van Siberië toen twee straaljagers van het type MIG aan vielen en daarna weer verdwenen in de rich ting van het vasteland. Volgens de Ameri kaanse nota geschiedde de aanval op de Neptune ongeveer 40 mijl van de kust van Siberië. De Neptune, aldus de antwoord nota, heeft in het geheel niet geschoten maar werd onverwacht aangevallen. In beide nota's wees de Verenigde Staten er op zich het recht voor te behouden schadevergoeding, bestraffing van de schul digen en maatregelen tegen herhaling te eisen. LONDEN. (Reuter). Zeven divisies Chinese communistische troepen zullen deze en de komende maand uit Noord-Ko rea teruggetrokken worden, zo verklaart het communistische persbureau „Nieuw China". Het persbureau heeft eveneens medegedeeld, dat generaal Peng Teh Hoeai. bevelhebber van de „Chinese volksvrijwil- liigers" is afgetreden. Reuter merkt hierbij op, dat vier van de zes Amerikaanse divisies binnenkort uit Zuid-Korea teruggetrokken zullen worden. De divisie van het Britse Gemenebest zal teruggebracht worden tot brigade. te stem van de heer De Brouwer; hij ver telde dat hij alles was kwijtgeraakt, maar „Ik maak het prima en ik kom gauw weer naar huis". Hij nam de laatste ongerust heid bij zijn zuster weg toen hij zet, reeds per telefoon met zijn vrouw in Innsbruck te hebben gesproken. „En hoe kom je nou terug?" vroeg juf frouw De Brouwer. „Met de boot-trein, ik doe het nou maar op mijn gemak". Met een „Maak je geen zorgen" besloot de heer De Brouwer het gesprek. Terwijl zijn zuster geheel opgelucht nog een kop koffie dronk, gingen alle passagiers van het volgeboekte KLM-toestel van halt- elf naar New-York aan boord. Niets wees op de catastrophe, die het toestel van 24 uur eerder had getroffen. Er heerste de sfeer, die elk druk week-end kenmerkt. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse democratische partij heeft de repu blikeinse regering er van beschuldigd een onevenwichtige politiek ten aanzien van het communisme te volgen, terwijl „de wereld onverbiddelijk in de richting van een algemene oorlog gaat". Deze beschul diging zal het nationale comité der demo cratische partij in het October-nummer van het tijdschrift „Democratie Digest" uiten. De regering wordt er van beschuldigd haar politiek te baseren op hetgeen „poli tiek aangenaam is voor de fractie van de oude garde in de republikeinse partij, die op de jongste nationale republikeinse con ventie werd verslagen en in discrediet ge bracht". De politiek van de regering-Truman was gebaseerd op een „in bedwang houden van het communisme". De republikeinse regering poogt dit nu echter te bereiken op een „nieuwe en uiterst riskante manier". Vóór 1953 was de Amerikaanse politiek er op gericht de militaire en economische kracht van zowel de Verenigde Staten als van de bondgenoten op te bouwen. Sindsdien is deze opbouw echter zowel in militair, als in economisch opzicht wel overwogen vertraagd. Volgens het democratische partij-comité zijn deskundigen het er over eens, dat „in plaats van krachtige taal te bezigen alle energie gebruikt moet worden voor de op bouw van een evenwichtige millitaire macht, dat de economische samenwerking in de vrije wereld weer tot leven gewekt moet worden en dat het geweldige industri ële Amerikaanse upotentieel in dienst ge steld dient te worden van de strijd tegen de honger in de wereld, een oorlog waarin de communisten niet kunnen beginnen te wedijveren", aldus het artikel. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat het Amerikaanse voorstel tot het houden van een NAVO-vergadering op 21 September of daaromtrent waar schijnlijk de laatste Amerikaanse stap zal zijn voor een gezamenlijke verdediging van West-Europa, totdat wij van de be trokken landen horen wat zij willen doen inzake hun verdediging en de bewapening en souvereiniteit van West-Duitsland. In Franse diplomatieke kringen is men van mening, dat het verscheidene weken zal duren alvorens een internationale con ferentie over de vraag hoe een herbewa pend Duitsland in de Westelijke defensie kan worden opgenomen, met kans op sla gen kan worden gehouden. Men gelooft evenwel niet, dat van Franse zijde bezwaar tegen de conferentie zal worden gemaakt. Deelneming van Canada wordt te Parijs toegejuicht. Onder hen die bij de ramp van het KLM- vliegtuig „Triton" het leven lieten, bevond zich ook de heer J. A. Brongers, in leven hoofd van de persdienst van de N.V. de Bataafsche Petroleum Maatschappij, die vele jaren in Heemstede heeft gewoond. De thans overledene werd op 26 Decem ber 1906 te Haarlem geboren. Na de HBS aldaar te hebben doorlopen, bezocht hij de Hogere Handelsschool. Zijn belangstelling ging reeds vroeg uit naar de journalistiek. De ervaring in de journalistiek opgedaan, is heun bij zijn latere werkkring zeer te stade gekomen. Op 5 Juli 1928 trad de heer Brongers in diienst bij de BPM, waar hij op de afde ling correspondentie en later nog op enige andere afdelingen werkzaam was. In 1946 werd hij belast met het voorbereiden van de oprichting van de afdeling pers en pu bliciteit. De Bataafsche Petroleum Maatschappij verliest in de heer J. A Brongers een be kwaam, toegewijd en hard werkend lid van haar personeel. Behalve zijn functie bij de BPM had de heer Brongers zitting in verscheidene organisaties op publiciteitsgebied. Zo was hij voorzitter van het Nederlands genoot schap voor Public Relations, bestuurslid van het contactcentrum op voorlichtings- gebied, hoofdredacteur van „Golf", sport- medewerker van vele bladen, waardoor hij tal van gebeurtenissen en wedstrijden op het gebied van voetbal, cricket en golf ver sloeg. Hij was bekend als een verzamelaar van oude tegels en als een expert op het gebied van het golfspel. De heer Brongers was eveneens een zeer gezien lid van HFC, voor welke club hij steeds grote aandacht had, Van onze correspondent in Bonn) In Bonn kan men niet bijster gesticht zijn over de radiorede die de bondskanse lier Zaterdagavond heeft gehouden. Het scheen alsof Adenauer in de mening ver keerde dat hij alleen tot het Duitse volk sprak. De verhouding tussen Frankrijk en West-Duitsland is er door de rede niet beter op geworden. Wel is waar verklaar de hij dat een Europese eenheid niet mo gelijk is zonder toenadering tussen Frank rijk en West-Duitsland, en dat men zonder een Europese eenheid geen weerstand tegen het communisme kan bieden, maar in de zelfde rede liet hij zijn misnoegen blijken dat de Europese Verdedigingsgemeenschap in Parijs scnilbreuk heeft geleden op de honderd stemmen van de communisten. In een vraaggesprek met de Londense Times, is Adenauer nóg verder gegaan. Hierin heeft hij zelf beweerd dat Mendès-France de E.V.G. niet gewild heeft. Het is begrijpelijk dat Adenauer er te leurgesteld over is dat het grote werk, waaraan hij jarenlang met onvermoeibare ijver bezig is geweest, tot een mislukking gedoemd schijnt, maar hij had rekening moeten houden met de gevoelens van de Fransen, die toch al zeer geprikkeld zijn. De berichten uit Frankrijk klinken niet bemoedigend. Bovendien heeft Adenauer in zijn radio rede vrij scherpe woorden laten horen over Ollenhauer, de leider van de West- Duitse socialisten. Daardoor heeft hij de kloof tussen zichzelf en de oppositie nog dieper gemaakt. Ook dat was vermoedelijk onnodig. Ollenhauer staat op het stand punt, dat een conferentie van de vier grote mogendheden dringend gewenst is en dat slechts daardoor een oplossing van de klemmendste vraagstukken te verkrijgen is. (Reuter) In een commentaar op Adenauers radiotoespraak zeide de Oost- Duitse premier Grotewohl: „Een onmoge lijke rede, die beledigend is voor Frank rijk. Adenauer spreekt als wijlen Hitier". Hij zeide voorts dat de vrede in Europa slechts zou kunnen worden gehandhaafd door besprekingen tussen vertegenwoordi gers der Oost- en West-Duitse regeringen over een hereniging van Duitsland. Thans is er sprake van dat er in Londen een conferentie van negen mogendheden zal worden gehouden, waaraan Canada zal deelnemen omdat ook Canadese troepen in Duitsland zijn gelegerd. Op die conferen tie moet de bewapening van West-Duits land worden geregeld. In West-Duitse regeringskringen heeft men al verklaard dat men met zulk een conferentie accoord kan gaan. Maar men vreest dat Mendès-France na Adenauers radiorede en diens vraaggesprek aan de Times zal weigeren aan deze conferentie deel te nemen. MAANDAG 6 SEPTEMBER Gebouw „Zang en Vriendschap", Jans straat: bijeenkomst van „De Grotere We reld", 8 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss comité, bijeenkomst, 8 uur. Frans Hals: De rode Pimpernel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Pa lace: „Mexicaans goud", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De rode speer", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De kus van een dode", 18 jaar, 8 uur. City: „Michael Strogoff, de koerier van de Czaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lili", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 6.40 en 9.15 uur. DINSDAG 7 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Frans Hals: „De rode Pimpernel", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Mexicaans goud" 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De rode speer", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De ge vangene van Zenda", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De kus van een dode", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „Michael Strogoff, de koerier van de Czaar", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lili". alle leeft., 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 1.C9, 4.15, 6.40 en 9.15 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9