MOORD Nederland boekte ook ruime zege op zwak Finland: drie-één Hulpactie voor vluchtelingen in Griekenland en Oostenrijk Clowntje Rick Schietwedstrijden van de Nationale Reserve Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs Van Klaveren verloor van Ratcliffe Courses in Hilversum Werknemers willen één uur loon afstaan; werkgevers verdub belen de opbrengst Mgr. H. T. J. van Vlijmen Maandag overleden Wereldomroep krijgt een nieuw zendergebouw DINSDAG 7 SEPTEMBER 1954 4 FIDE-schaaktournooi in Amsterdam Scheidsrechter staakte strijd in vierde ronde Wielrennen Wim Rusman winnaar Ronde van Lieshout Tennis Doris Hart Amerikaans tenniskampioene Nederlandse tennisploeg te zwak voor Frankrijk: 4-9 Voetbal Preston North End thans leider in eerste divisie Niet door Nederland en zonder Nederlandse ploeg Hockey-ploegen gaan in Bloemendaal oefenen Zeilen Resultaten Nederlandse zeilkampioensehappen Voor de kinderen fe LvJ Rustend bisschop der Oud-Katholieke kerk Op 16 September wordt een gedenksteen geplaatst Grote trawler voor Franse rederij „Spencer Hollandia" snelste 3-jarige draver in Europa FEUILLETON EN door Gordon Folk Nu de schaak-landenwedstryd enkele da gen aan de gang is heeft een groter aantal bezoekers dan anders gisteravond de Apol- lohal opgezocht om een glimp van de spe lers op te vangen. Zjj kwamen Ietwat be drogen uit, want juist ditmaal had zowel het Nederlandse als het Russische team vrjj. De voorgroepen, die uit zes équipes be staan, spelen namelijk slechts vijf voorron den tegenover zes van de groepen, die uit zeven équipes bestaan. Voor de Nederlan ders komt dit neer op twee rustdagen voor de beslissende opmars naar de overwin- naarsgroep, die van hen wordt verwacht. Gisteren hebben zij alleen hun overwinning bevestigd op Finland. Onze landgenoten mochten voor wat betreft de remise-partij Voor de vierde achtereenvolgende keer houdt de Provinciale Commissie Noordhol land van het Nationaal Instituut Steun Wet tig Gezag voor de korpsen van de verschil lende reservediensten schietwedstrijden op de militaire schietbanen aan de Zeeweg te Overveen. Zaterdag maten daar de leden van de Nationale Reserve in de districten Noordholland-Noord en Noordholland-Zuid, alsmede die van de Maréchaussée Reserve elkanders krachten in korps- en personele wedstrijden geweer over een afstand van honderd meter; komende Zaterdag treden de leden aan voor het pistool- en revolver- schieten van de reserve-gemeentepolitie en de reserve-rijkspolitie. Onder de aanwezigen bevonden zich de heren L. J, P. N. A. Bouwman uit Heem stede en H. G. Smit uit Amsterdam, respec tievelijk voorzitter en secretaris van de Pro vinciale Commissie Noordholland van het Nationaal Instituut S.W.G., de heer H. van Alphen, oud-burgemeester van Zandvoort, die vice-voorzitter van genoemde provin ciale commissie is en voorzitter van de Ge westelijke commissie Noord, en de heren P. J. Langenberg en F. E. de Nijs Bik van het Nationaal Instituut S.W.G. in de plaatse lijke afdelingen Bloemendaal en Haarlem. De Schietcommissie bestond uit de heren J. F. Kiel en J. J. van Moorsel en J. den Ouden. Bij de prijsuitreiking in het paviljoen „Het Witte Huis" aan de Zeeweg, tegenover de ingang van de schietbanen, zei de heer L. Bouwman, dat met deze schietwedstrijden voor de Nationale Reserve het winterpro- gramma is begonnen. Hij achtte de opkomst bevredigend, doch zou het volgend jaar liefst een nog grotere deelneming zien. „Een krachtig oefenen in de winter zal de onder linge kameraadschap versterken en er voor zorgen dat onze mannen paraat zijn en blijven", zo betoogde hij. Het wisselschild voor de korpswedstrijd ging voor het eerst naar het vijftal van de vijfde afdeling der Maréchaussée-Reserve uit Amsterdam onder majoor J. L. den Boes- terd, met 82 punten. De tweede prijs, een door een brouwerij beschikbaar gestelde wisselbeker, kwam met 76 punten in het be zit van de Nationale Reserve in het district Noordholland-Zuid (kader-vijftal) onder commando van kapitein J. H. A. Bijl, waar nemend commandant voor de overste G. J. van Zeben. Behalve de korpsprijs was er een médaille voor elk der schutters en voor de commandant. Bij de personele schietwedstrijden waren er twee prijzen voor elk der acht deelnemen de vijftallen. Deze konden een keuze doen uit gebruiksvoorwerpen als: sigaretten, aan stekers, kokers en huishoudelijke voorwer pen. Eerste prijzen werden gewonnen door: J. Schruijver. Amsterdam (40 pnt.). J. J. Mul der, Ursum (39 pnt.), majoor D. de Ridder, Uitgeest (37 pnt., laagste serie 6), G. Vrij burg. Amsterdam (37 pnt., laagste serie 51, W. Visser. Haarlem (36 pnt. l.s. 7). A. An- driessen, Hilversum (36 pnt. l.s. 61, M. P. Nuijens, Breesand (35 pnt.), J. J. van We- zep, Alkmaar (34 pnt Van de acht tweede prijzen werd er één gewonnen door een schutter uit deze omgeving. W. S. van Breu- kel uit Haarlem van de Nationale Reserve Noordholland-Zuid behaalde 33 punten. Voor het eerst waren er extra prijzen voor de beste schutters uit de beide districten van de Nationale Reserve en de Maréchaus- sée-Reserve. De heren J. Schruijver, J. J. Mulder en J. A. M. Klooster kregen elk een stel manchetknopen met als inscriptie het S.W.G.-embleem. Bovendien werd nog op de vrije baan geschoten. Het totaal der ont vangen geldsbedragen voor dit onderdeel werd over de vijf beste schutters verdeeld. Majoor De Ridder uit Uitgeest kreeg de vierde prijs. Met een woord van dank, uitgesproken door de heer Bouwman, werd de bijeen komst, der traditie getrouw, besloten met het gezamenlijk zingen van het eerste cou plet van het WPhelmus. ADVERTENTIE Aanvang cursus 14 September. Prospectus en inlichtingen bij: Dr. S. ELZINGA, Westerhoutpark 28, Haarlem, tel. 12879; J. C. ADAM, Stuy- vesantstraat 93, Haarlem, tel. 25505; W. B. REYNEN, Dr. P. Cuyperslaan 2, Heemstede, tel. 38489. tussen VVesterinen en Cortlever van geluk spreken, maar de partij KatajistoPrins ging tegen de verwachting in verloren. Dinsdag vindt de Nederlandse équipe Griekenland tegenover zich, dat nog pas één remise uit acht partijen heeft behaald. De resultaten van de afgebroken partij en uit de tweede ronde luiden; Groep A: FinlandNederland 13; Ar gentiniëItalië 31. Groep B; CanadaBulgarije i/2lj^. Groep C: FrankrjjkSaarland 3—1, Is raëlJoego-Slavië iy32i/j, Zwedên Noorwegen 1 y2. Groep D: Zwitserland—Groot-Brittannië 1)42i/2, BelgiëHongarije lA2'A- Resterende afgebroken partijen uit de eerste ronde: Groep B: IerlandCanada 31-4. Groep C: NoorwegenDenemarken 2 'A 1H. De uitslagen van de derde ronde luiden: Groep C: SaargebiedIsraël 1—2 (voor lopig), NoorwegenFrankrijk 11 (voor lopig), Denemarken—Zweden 10 (voor lopig). Groep D: HongarijeZwitserland IK— Yi (voorlopig), West-DuitslandColumbia 10 (voorlopig), LuxemburgBelgië 13. Boksen In de Ahoyhal te Rotterdam zjjn Interna tionale bokswedstrijden gehouden. In het weltergewicht verloor de Nederlan der Bep van Klaveren door tussenkomst van de scheidsrechter in de vierde ronde van de Engelsman Terry Ratcliffe. De wedstrijd werd gestaakt, omdat de Nederlander een bloedende oogwond had opgelopen. Lichtgewicht Vicky van der Berg (Neder land O won op punten van de Belg George de Vos. De Nederlandse weltergewicht Frits van Kempen won door opgeven in de zesde ronde van de Belgische middengewicht Ri chard Denis. Leen Jansen overwon de Italiaanse mid dengewicht Cambruzzi in een gevecht over tien ronden op punten. Tenslotte bokste Piet van Klaveren tegen de Belg Charles Colpin een partij over acht ronden in het lichtgewicht, welke door Van Klaveren op punten werd gewonnen. De partij tussen Van Klaveren en Terry Ratcliffe heeft wel een zeer onbevredigend en voor de Rotterdammer bovendien zeer teleurstellend einde gehad. In de vierde ronde kreeg Van Klaveren een sterk bloe dende wond op het jukbeen onder het rech teroog. Hij zexde later dat deze wond door een kopstoot was veroorzaakt, hetgeen Rat cliffe echter ten enenmale ontkende. Volgens de Brit had een rechtse stoot de blessure veroorzaakt. De scheidsrechter, de heer B. Bergström, riep het advies van de ringarts, dr. Vuylsteke in. Diens oordeel luidde: niet gevaarlijk. Er werd dus doorgebokst, maar even later toen het bloed nog steeds uit de wond stroomde, staakte de heer Bergström de partij en werd dus Ratcliffe winnaar ver klaard door interventie van de scheids rechter Als motief voor zijn ingrijpen gaf de heer Bergström later op, dat hij het voort gaan van een partij waarbij het bovenlichaam van een der boksers geheel met bloed be vlekt was, geen propaganda achtte voor de bokssport en dat hij in het belang van de sport er een eind aan had gemaakt. Revanche Later op de avond verschenen Bep van Klaveren en Terry Ratcliffe samen in de ring, waarbij werd medegedeeld, dat zij in het begin van November in de Ahoy-hal te Rotterdam een revanchepartij zullen boksen. De Ronde van Lieshout (N.Br.) een wie lerronde voor amateurs, die Zondagmiddag werd gehouden, is een volledige Haarlemse triomf geworden. In de eindsprint van het 25 man sterke peloton toonde de Haarlem mer Wim Rusman zich de snelste, terwijl zijn stadgenoot Tonny Peters beslag legde op de tweede plaats. Na het Haarlemse tweetal volgden de op eigen grondgebied verslagen Brabanders. Rusman legde de 102 kilometer af in de tijd van 2 uur, 29 minuten en 16 seconden. Doris Hart heeft het Amerikaans tennis kampioenschap damesenkelspel gewonnen. Zij versloeg in de eindstrijd Louisé Brough met 6-8, 6-1, 8-6. Doris Hart is sedert 1949 al vijf keer in de èindstrijd van het dames enkelspel gekomen, maar nimmer was zij erin geslaagd de titel te veroveren. Mau reen Connolly kon met het oog op een haar onlangs overkomen ongeval, niet aan de kampioenschappen deelnemen. In het herenkelspel versloeg Seixas de Australische speler Hartwig met 3-6, 6-2, 6-4, 6-4. De optimistische verwachtingen, die er Zondagavond bestonden nadat de Nederland se dames in de landenwedstrijd tegen Frank rijk een 4-1 voorsprong hadden veroverd, is Maandag volledig de bodem inge slagen. Want van de op deze dag gespeelde wedstrijden, acht in totaal, waarbij ook het Zondagavond afgebroken dames-dubbelspel van mevrouw Scholten en mejuffrouw Ten Bosch tegen mevrouw Galtier en mejuf frouw Schmidt, werd geen enkele partij meer gewonnen. De tennis landenwedstrijd Nederland- Frankrijk, dames is door Frankrijk gewon nen met 9-4. De resultaten van de tweede dag luiden: Enkelspel; mejuffrouw F. ten Bosch verl. van mejuffrouw Kermina 1-8, 2-6. Mejuf frouw C. Grósveld verl. van mejuffrouw Schmidt 1-6, 4-6. Mevrouw J. Roos verl. van mevrouw Galtiér 6-8, 8-10. Mejuffrouw F. Tekêlênburg verl. van mevrouw Amouretti 5-7, 3-6. Dubbelspel: Mevrouw Scholten en mejuf frouw Tën Bosch verl. van mevrouw Gal tier én mejuffrouw Schmidt 3-6, 3-6. Me vrouw Scholten en mejuffrouw Ten Bosch verl. van mejuffrouw Kermina en mejuf frouw Billaz 3-6, 5-7. Mevrouw Blaisse en mevrouw Roos verl. van mevrouw Galtier en mejuffrouw Schmidt 6-4, 1-6, 4-6. Chelsea heeft met nul-één van Preston North End verloren, waarmede niet alleen het ongeslagen record van Chelsea ver dween, maar waarmee Preston tevens de leiding in de eerste divisie van de Engelse lèague veroverde. Preston North End heeft een punt meer dan Everton, Sunderland en Manchester United. De uitslagen luidden: Eerste divisie: Bolton Wanderers-Ports mouth 3-1; Burnley-Leiceste>" City 3-1; Chelsea-Preston North End 0-1; Sheffield Wednesday-Huddersfield Town 4-1. Tweede divisie: Bristol Rovers-Liverpool 3-0; Port Vale-Swansea Town 1-0; Rother- ham United-Bury 4-2; West Ham United- Hull City 1-1. Ondanks het grote aantal courses blijft het getal der inschrijvingen aan de zeer hoge kant, waarin het bewijs mag worden gezien dat vrijwel de gehele draverstapel in trai ning is. Ook voor de hedenavond in Hilver sum te houden meeting zijn de velden zon der uitzondering uitstekend bezet, vooral door de aanwezigheid van enige Noordelijke entrainementen, welke de leeuw in eigen hol komen opzoeken. Zonder twijfel zullen de Noordelijken Geersen enige keren ver slaan, hetgeen onder meer te verwachten is in het openingsnummer, waarin Sirene met een betere kans staat dan Scita Donum en Sibylia Hollo. Het enige gevaar komt van Sir Parisien O, die bij zijn nieuwe trainer zijn debuut maakt. Ook in de 2800 m lange Volbloed-prijs zal Geersen de kracht ondervinden van de kleinere entrainementen. Geersen's Roek S zal zich ongetwijfeld tot het uiterste ver dedigen, maar of hij met zijn stalgenoot Querida Donum in staat is Rose Marie te weerhouden wordt ten sterkste betwijfeld. De andere kanspaarden in dit zeer open nummer zijn Raleigh Harvester en Quite- well S, die deze lange afstand gemakkelijk uitlopen. In de serie-draverij valt de keuze op R Petrosia en Queeny Dillon, die de flyers Octavianus K en Omar Spencer, dank zij hun 40 m voorgift in de eindstrijd de baas kunnen blijven. Narciso van Zora kan in het continentale nummer van zijn uitstekende handicap pro fiteren om zijn eerste zege in dit seizoen te boeken, waarvoor hij de crack Notekraker S in het oog dient te houden. Nemetor B zou voor de verrassing kunnen zorgen. Met een uitstekend geslaagd nummer voor lêerling-pikeurs wordt deze meeting be sloten. Indien Octavianus K niet in de serie draverij start wordt de zwarte ruin hierin als eerste aan de finish verwacht, gevolgd door Oranje J en O Nelly Zora. Ronde van Europa De organisatoren van de Ronde van Europa hebben een gewijzigd schema gepu bliceerd voor de Ronde van Europa. Am sterdam is niet meer in het parcours opge- nuomen. De étappes zijn nu als volgt samen gesteld: PrijsGent 287 km., GentNamen 250 km., NamenLuxemburg 152 km., Luxem burgSaarbriicken tegen het horloge over 92 km., SaarbrückenStuttgart 221 km., StuttgartAugsburg 165 km., Augsburg Innsbruck 206 km., Innsbruck—Mautua 299 km., Mantua—Bologna 140 km,, Bologna< Como 264 km., ComoLugano 61 km. tegen het uurwerk, LuganoZurich over de St. Gotthard 228 km., ZtirichStraatsburg 223 km. Een opgave van de samenstelling van een Nederlandse ploeg kon niet door de organi satoren worden gedaan. Zaterdag 11 September zal in Bloemendaal een hockey oefenwedstrijd gespeeld worden, waarvoor de elftallen als volgt zijn samen gesteld: A-elftal: doel: Mulder (Amsterdam); ach ter: Garrels (HHIJC) en Drijver (TOGO); midden: Ancion (Kieviten), Loggere (La ren) en Van Dijck (Kampong); voor: Broer stra (HHIJC), Bouwman (Bloemendaal), Kruize (HHIJC), Van Beaumont (TOGO), en Van Heel (HHIJC). B-elftal: doel: Gouka (Laren); achter: Both (SCHC) en Vorstman (Hilversum); midden: Wagen-r (Hilversum), Terlingen (Be Fair) en Marres (Laren); voor: Hilenius (TOGO), Van Erven Dorens (Laren), Hoog- hiemstra (SCHC), Zwier (SCHC) en Vor- veld (Laren). Onder wisselvallige weersomstandigheden zijn Zaterdag op de Westeinder Plassen bij Aalsmeer zeilwedstrijden begonnen om het Nederlands kampioenschap. De uitslagen luiden: 12 m.2 sharpies klasSe: 1. Glider, strm. N. Oerlemans. Valkenklasse: 1. Marjolijn, strm. J. C. van Tienhoven. Regenboogklasse: 1. Hollandia, strm. C. van Staveren. Olympiajollen: 1. Magneet, strm. B. W. Willems. Vrijheidsklasse: 1. Keep Stèayd III, strm. C. Neleman. 16 m.2 klasse: 1. Snuiver, strm. J. Bol. Pampusklasse: 1. Braassemermeer, strm. W. M. van Staveren. 12 voetsjollen: 1. Porky, strm. L. R Koop- mans. De uitslagen van de tweede dag luiden: Internationale 12 m.2 sharpieklasse, eerste race: 1. Mustang, strm. Jac. Kraan. Tweede rase: 1. Glider, strm. N. Oerlemans. Valkenklasse, eerste race: 1. strm. R. Mul der (boot zonder naam). Tweede race: 1. Watergeus, strm. F. G. P. C. Goudriaan. Regenboogklasse, eerste race: 1. Kikker, strm. F. P. Bos. Tweede race: 1. Kikker, strm. F. P. Bos. Internationale Olympiajcllenklasse, eerste race: 1. Flossie, strm. H. Lesage. Tweede race: 1. Bulle Brega, strm. W. Maarse. Vrijheidsklasse, eerste race: 1. Kleinduim- pie, strm. J. J. Stenhuis. Tweede race: 1. Duveltje, strm. E. R. Frech. 16 m.2 streepklasse, eerste race: 1. Ali. strm. Fokke Jansma. Tweede race: 1. Excelsior II, strm. M. Tournier. Pampusklasse zonder spinnaker, eerste race: 1. Roest niet, strm. C. HuiSken. Twee'1» race: 1. Braassemermeer, strm. W. M. van Staverén. Internationale 12 voets jollêhklaSSe, éérste race: 1. Watêrbaby, strm. A. W. Reyers. Tweede race: 1. Barry, strm. F. H. M. Daniels. c t Y :v. j U - m wit V\* w'-*4 «a O Uit alle richtingen en geledingen van het Nederlandse volk, is een Comité Vluch telingenhulp 1954 gevormd, welk comité onder voorzitterschap van de oud-Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht de heer M. A. Reinalda staat en waarin verder zitting hebben afgevaar digden van de werkgevers- en werknemers organisaties, de Radio-Unie en de natio nale vrouwen- en jeugdorganisaties. Op 23 October wil men met een groot scheepse actie beginnen, waarvan men dé opbrengst hoopt te kunnen schrijven in een getal van zeven cijfers voor de komma. De Nederlandse hulp zal zich uitstrekken tot de vluchtelingen, die zich thans in Oostenrijk en Griekenland bevinden. De hulp aan deze vluchtelingen is uitsluitend een kwestie van geld. Er moeten huizen en kleren aangeschaft kunnen worden en zij moeten voor een groot deel worden herschoold. Hoe ernstig de situatie is, waarin deze mensen verkeren, werd duidelijk gemaakt op een te Amsterdam gehouden bijeen komst, waar drie van de zéven Nederlandse Kamerleden, die de vluchtelingenkampen bezochten, hun indrukken weergaven. Het waren de heren Roosjen (A.R.), Mol (K.V.P.) en Van den Born (P.v.d.A.). Uit hun relaas bleek dat de Oostenrijkse regering doet wat in haar vermogen ligt. In het land, dat verarmd is en slechts zeven millioen inwoners telt, hebben 216.004 vluchtelingen asyl gevonden. Van deze zijn er thans 42.000 ondergebracht in de 76 officiële kampen en leven er 33.000 in de niet-officiële kampen, welke bestaan uit afgekeurde barakken. De sani taire toestanden in deze kampen zijn ont stellend. De onderkomens zijn voor men selijke bewoning onvoldoende. In Griekenland, waar ongeveer 16.000 vluchtelingen zijn ondergebracht, is de toe stand zo mogelijk nog erger. De Hoge Com missaris voor het Vluchtelingenwezén, de Nederlander mr. G. J. van Heuven Goed hart, ziet vier mogelijkheden om de vluch telingen te helpen: opneming in de land bouw, zowel door toewijzing van boerde rijen, waarvan er vele totaal vervallen in Oostenrijk leeg staan, herscholing tot ver schillende andere beroepen, waardoor zij zouden kunnen emigreren, het bouwen van woningen voor deze mensen in de gebieden van Oostenrijk en Griekenland, waar men om werkkrachten verlegen is, maar waar geen woongelegenheid is, en het openen van mogelijkheden voor de vluchtelingen om zich een bestaan te scheppen in de handel of in een vrij beroep. Voor dat alles is echter veel geld nodig en dat hoopt men thans voor een deel in Nederland bijeen te brengen. Steeds dichter kwam de reddingboot bij het gestrande schip, al ging 't langzaam; want cY.e woeste, hoge golven probeerden de kleinê boot steeds weer terug te gooien. Maar de mannen zetten door en ze voeren nu zo dicht bij hét schip als mén durfde. Al te dicht mocht natuurlijk niet, want dan was er gevaar, dat de reddingboot tegen het schip zou botsen. De schipbreukelingen op het stoomschip keken nu vol hoop naar de boot, die hêti kwam redden. Ze werden toegeroepen door de man met de schêépSroéper. „Nog een ogenblikjewe halen het wel!" Oom Tripje kon met zijn kijker alles goed volgen. Hij zag, hoe de boot langzaam maar zeker bij het schip kwam; vol spanning Wachtte hij af, of de redding zou gelukken. Nou, het zag er wel naar uit, dat alles goed ging. Het scheen wel moeite te kosten, maar er ivaren flinke kerels aan boord van de reddingbootdie zouden het wel voor elkaar krijgen.' In de vroege morgen van Maandag over leed te Haarlem monseigneur H. T. J. van Vlijmen, die van 1916 tot 1945, dus gedu rende niet minder dan 29 jaren bisschop van Haarlem der Oud-Katholieke kerk is geweest. In laatstgenoemd jaar moest mj om gezondheidsredenen zijn ambt neer leggen. Bisschop Van Vlijmen is 84 jaar oud geworden. Geboren te Dordrecht in 1870, ontving hij zijn opleiding aan het Oud-Katholiek seminarie te Amersfoort, waar hij in 1894 tot priester werd gewijd. Hij diende ver volgens gedurende 22 jaren de grootste pa rochie van de Oud-Katholieke kerk in Ne derland, die te Egmond aan Zee tot hij in 1916 gekozen wérd tot bisschop van Haar lem. Hij vestigde zich toen te Haarlem en nam naast het bisschopsambt ook nog het pastoraat over de parochie van de heilige Anna en Maria te Haarlem waar tot 1927. In 1941 is mgr. Van Vlijmen door zijn kerk gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren bisschopsfeest. De zware oorlogs jaren met grote zorgen over evacuatie Van de kuststrook, waarin de grote parochies van Egmond aan Zee en IJmuiden liggen, kerkafbraak te Den Helder, enz. onder mijnden zijn gezondheid, waardoor hij zich na een tweetal operaties te hebben ondergaan in 1944, na de bevrijding toen dé tijd voor wederopbouw aanbrak, terug trók en op 75-jarigè leeftijd zich genoopt zag zijn bediening neêr te leggen. Mgr. Van Vlijmen was in brede kring geliefd én bemind. Niet alléén had hij zich door zijn ambt velé vrienden verworven, ttiaar ook in andere kringen door zijn ar» beid op sociaal terrein. Vrijdagmorgen om halfelf zal in de Oud- Katholieke kerk aan de Kinderhuissingel een dienst worden gehouden, waarna om halftwaalf het stoffelijk overschot op de algemene begraafplaats aan de Kleverlaan ter aarde wordt besteld. De vakcentrales hebben toegezegd, dat zij er bij de aangesloten vakbonden op aan zullen dringen, dat de leden een uur wer ken voor dit goede doel. De werkgevers organisaties hebben hun leden opgewekt om, wanneer de werk nemers voor de vluchtelingen één uur gaan werken, het loon van dat uur te ver dubbelen. Voorts staan er nog allerlei an dere acties op stapel. Daarover zullen nog nadere mededelingen volgen. Op 16 September zal aan de Biezendijk in de gemeente IJsselstein een gedenksteen worden geplaatst ter gelegenheid van dé stichting van en zendergebouw ten be hoeve van dé Wereldomroep. De gedenksteen zal, na een toespraak van prof. mr. P. S. Gerbrandy, voorzitter van de Raad van Beheer van de N.V. NOZEMA, eigenaresse en éxploitante van de radiozenders, worden geplaatst door mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Amster dam en voorzitter van de Raad van Bestuur van de stichting Rad'io Nederland Wereld omroep. Het zend'érgebouw verrijst tussen het zendergebouw van de binnenlandse omroep en de provinciale weg naar Benschop en Schoonhoven. Het zal ruimte bieden voor drie 190 kW. korte golf-zenders en voor een 40 kAV.-zender. Twee 100 kW.-zenders ziin in aanbouw bij Philips' Telecommunieatie-Jndustrie te Hilversum en bij de firma Brown Boveri te Baden in Zwitserland. De 40 kW.-zendèr werkt al geruime tijd in een voorlopig gebouw. Hij wordt later naar het nieuwe gebouw verplaatst. De bouw van de derde 100 kW.-zender wacht nog op de opdracht der regering. Verspreid over een gebied ter grootte van 60 hectare zullen antennes worden op gericht, geschikt om de uitgestraalde ener gie naar een bepaa'de windstreek van dé aarde te bundelen. Deze 60 hectare weide grond zullen niet aan hun agrarische be stemming worden onttrokken. Onder de gedenksteen zal een loden koker worden ingemetseld, waarin een gecalli- grafeerde oorkonde de steenlegging zal vermelden en waarbij ingesloten zullen worden de gangbare munten van een cent tot en met een rijksdaalder, alsmede een exemnlaar van een weekprogramma van de stichting Radio Nederland Wereldom roep. B\j de scheepswerf Gebroeders Pot te Bolnes wordt de laatste hand gelegd aan de grootste trawer, die ooit in Nederland is gebouwd. Het is de „Geneviève le Borg- nè", dié wordt gebouwd voor rekening van de Franse rederij „Soeiété havraise de l'êehe" en de „Soeiété fécampoise de Pê che". De „Geneviève le Borgne" heeft een lengte van 72.80 meter, een breedte van 11 meter en een holte van 6.05 meter. Het vermogen van de motor bedraagt 1650 pk. Naar verwacht wordt zal de trawler in December van de thuishaven Le Havre uit naar de visgronden vertrekken. Het schip is bestemd voor de visserij bij New Found- land, Groenland en in de Barendszee. De Nederlandse derbywinnaar „Spencer Hollandia", die verleden week Woensdag op Duindigt het Nederlandse record voor drie jarige paarden op zijn naam bracht met een kilometertijd van 1 min. 23.1 sec. heeft Zon dagmiddag op de baan Farmsen in Ham burg in de grote prijs van Hamburg, met onze landgenoot W. H. Geersen op de sulky, zich de snelste driejarige draver getoond. Het paard won de tweede heat namelijk in de kilometertijd van 1 min. en 20.5 sec. De afstand bedroeg 1600 meter. In beide heats in dit nummer is het tot een groots duel gekomen tussen dit Neder landse paard en de Duitse derbywinnaar „ViellieSchen" met Walter Heitmann op de sulky. In de eerste heat had Geersen een slechte positie aan de start. Hij liep echtêr snel zijn achterstand in, maar in het laatste rechte einde beging hij een fout. waardoor Geersen achter „Vielliebchen" en ,.Usa" eindigde. „Vielliebchen" won in de kilometertijd van 1.20.7 én voor „Spencer Hollandia" wees de chronometer 1.21.7 aan. In de tweede heat slaagde de start beter, maar opnieuw kreeg Geersen op het laatste rechte einde de beide Duitse paarden voor zich. In een enorme eindsprint slaagde onze landgenoot er echter in de beidé Duitse cracks te verslaan. De tijd voor Geersen be droeg 1.20.5. In het definitieve puntenklassement bezet te „Spencer Hollandia" de tweede plaats, achter „Vielliebchen". 19) „Laat mii bij het begin beginnen. Eens was ik medicus. Ik werkte hard en goed. Waarom de bevoegdheid tot het uitoefenen van de geneeskunde mij ontnomen werd, doet nu niet ter zake. Ik maakte een fout en heb er voor geboet. Helaas dreigde mijn zoon, mijn enig kind, hiervan ook het slachtoffer te worden. Juist in die tijd toonde hij zich een uiterst begaafd stu dent in de medicijnen, en ik had helaas weinig kunnen sparen toen ik goed ver diende. Maar ik besloot, mij koste wat het koste van voldoende inkomsten te verzeke ren om hem zijn studie te laten voltooien, desnoods via het pad van de misdaad. Dat pad begon voor mij merkwaardig genoeg veelbelovend en op een vreemde plaats, namelijk in het Brits Museum. Eerlijk ge zégd heb ik u een paar maal voorgelogen. Ik ben inderdaad een heel goed kenner van porselein, in het bijzonder Chinees porse lein". „O, dus dat boek is inderdaad van u, veronderstel ik?" Lamb glimlachte verontschuldigend. „Ja, ontstellend dom van mé om het boek té vergeten, de laatse kéér dat ik in Portle vion was voordat u er kwa/m. En nog stórti- mèr van me, om me niet een bèètjé mèer in de ornithologie in te werken. Nu glimlachte Bill. „Ja, toen begon ik u wel heel erg te wantrouwen, bij die fla ter. Maar gaat u verder". „Terwijl ik een collectie Chinees por selein in het Brits Museum bewonderde, sprak een vreemdeling mij aan. Hij gaf voor een welgesteld Amerikaan te zijn. Hij bekende, zeer geïnteresseerd te zijn in Chinees porselein, en naar Engeland te zijn gekomen voor een poging, een of andere belangrijke collectie aan te kopen. Geld speelde geen rol, maakte hij duidelijk. En hij liet ook doorschemeren, dat hij geen vragen zou stellen als ik hem aan een der gelijke collectie helpen kon. Als naam gaf hij Cyrus B. Carlson op maar later ver telde hij, dat zijn werkelijke naam Gene Ferroni was. Dat gesprek zette mij aan het denken. Ik wist als kenner, dat uw vader een kostbare verzameling bezat, één van de mooiste van 't land, en „En je probeerde hem te bestelen. Dat je de brutaliteit hebt, om me dit allemaal te vertellen „Wacht even, luister eerst wat ik ver der te vertellen heb. Ik denk dat u een iets ander oordeel vellen zult. als u de ge hele geschiedenis hebt gehoord. En werke lijk, het kost mij moeite genoeg om de wagrheid op te biechten, dus maak het me niet te zwaar. Ik wist, dat uw vader kort voor het onderhoud met die Ferroni een belangrijke nieuwe collectie had aange kocht. De twee verzamelingen samen schatte ik op een honderdduizend pond Toen ik er mét Ferroni over sprak, bleek het dat zoiets juist was wat hij zocht. Wij besloten, dat wij, tijdens een afwezigheid van prof. Maeavoy, als verhuizers naar het huis in Kensington zouden komen, de be dienden overmeesteren, en samen met en kele meubelstukken het porselein in een paar kisten in een vrachtwagen laden. Het ging echter helemaal anders dan wij dach ten. Bij pogingen om er zogenaamd als vriend binnen te komen toen hij weg was teneinde mij een indruk te kunnen vormen van de situatie in het huis, strandde ik vol komen. Ik kwam niet verder dan de drem pel van de voordeur, Besloten werd tot een andere voorbereiding. Ik zou naar PóTtlévion gaan als 2g. ornitholoog, ken nis maken met uw vader, én het er óp aan sturen dat hij mij eens bij hem thuis in Kensington uitnodigde. Dat laatste misluk te grandioos. Maar in plaats daarvan had den wij in ander opzicht geluk. Ik was toevallig in Portlevion, toen een vrachtwagen vol kisten daar arriveerde, dié later met de grootste voorzichtigheid door uw vader en Turpitt in de motorboot werden geladen en n-aar Lobsterpot ge transporteerd. Het was duidelijk, dat deze kisten de beroemde collectie porselein moesten bevatten. Die avond ging ik terug naar Londen, om Ferroni op de hoogte te stellen van de nieuwe verbijlfplaats van het door hem zo begeerde Object. Hij had niet veel tijd om een nieuw plan op te Stel len. Hij en ik, en bóvéndien een van zijn handlangers, éen zékere Charlie Wax, zou den gezamenlijk een overval Op hét èiland plegen, vanuit St. Ives waar wij eén mo torboot zouden huren. Portlevion was geen goede operatiebasis, omdat ze daar dê pro fessor te goed kenden. Kort na zonsonder gang konden wij het tweetal op Lobsterpot overvallen, en we zouden de volgende och tend voor zonsopgang weer weg zijn. Het lag zelfs in de bedoeling, hiervoor een dag uit te kiezen dat alleen Turpitt op het eiland was, een dag dat prof. Maeavoy naar Londen was gegaan, zoals hij regel matig deed". Lamb vertelde verder, hoe zij het voor nemen hadden, in de motorboot de verza meling in dekens en zeilen over te pakken en in kleine gedeêltén te verstoppèn op eenzame plaatsen aan 4® Kust van Corn wall. Later kon het 4an met een personen auto beetje bij beetje worden opgehaald, zonder argwaan te wekken. Door een nauwkeurige studie met behulp van verre kijkers kregen zij een goed overzicht van de mogelijkheden, om in het haventje van Lobsterpot aan te leggen. „Natuurlijk", zo ging Lamb verder, „wemelde de hele opzet van risico's, maar Ferroni ging uit van het standpunt, dat zonder grote risico's ook geer, grote win sten verwacht konden worden. Op een ge geven moment werd een definitieve af spraak gemaakt. Op de avond van de vol gende dag zouden we samen komen bij een tevoren gehuurde motorboot in St. Ives, om half negen. Hét zou dan donker zijn. Prompt op tijd was ik op de afgesproken plaats. Dè bóót was wêg. Ik hóórde dat een paar mannen er onverwacht èèn reisje mee waren gaan maken. „Waren Ferroni en Wax zonder u ge gaan?" „Inderdaad, de schoften. Ik was wild. Pas drie dagen later zag ik ze weer. Fer roni vertelde toen een kennelijk van tevo ren verzonnen verhaal, dat ze plotseling genoodzaakt waren geweest een paar uur vroeger toe te slaan. De eigenaar van de boot zou gezegd hebben dat de marine de volgende oentend vroeg de boot gevorderd had. Ferroni bezwoer, dat hij getracht had mij telegrafisch te waarschuwen. Boven dien, zei hij: „Het doet er helemaal niet toe, Wally, want al was je mee gekomen, hét was alléén maar tijdverlies geweest, zoals wij ook niéts anders hebben gedaan dan tijd verspillen". Op mijn verwonderde vraag vertelde Ferroni, dat hét pórséleih niet op het eiland te vinden was. Er waS niemand op het eiland gevonden, en zij hadden het grondig kunnen afzoeken, zon- dèr resultaat. Zij hadden gèweten, dat prof. Maeavoy in Londen was, maar TuT- pitt moest toch op het eiland zijn geweest. Toen ik er naar vroeg, of ze dan geen spoor van Turpitt gevonden hadden be weerden zij van niet, maar ik kreeg de in druk, dat ze hem wel gevonden en korte metten met hem gemaakt hadden. Verder vroeg ik waarom ze etr dan zo zeker van waren, dat het porselein niet op het eiland was. Het zou wel uitermate moeilijk zijn gèwêest, om het gehele eiland in donker zo grondig af te zoeken, dat ze daar ze ker van waren. Ferroni vertelde echte,-, dat ze de volgende vroege ochtend niet weg hadden gekund door een plotseling opko mende mist. Daardoor hadden zij als winstpunt een volle dag gehad, waarop zij bij licht onbespied het eiland hadden kun nen afzoeken. Later hoorde ik, dat de professor niet. zoals Ferroni mij enkele dagen na zijn overval op het eiland ver telde, de nacht var. de overval in zijn wo ning in Londen om het leven was gekomen door een bombardement". „Dus u denkt", mérkte Bil] op, „dat Ferroni alle moeite voor niets deèd?" Lamb leunde voorover en zei langzaam en nadrukkelijk: „Nee, mijnheer Maeavoy. In mijn oog is Ferroni niet alleen een be drieger, zelfs van zijn medeschavuiten waarvan ik er êens één was, maar boven dien geloof ik dat hij de moordenaar is zowel van uw vader als van Turpitt". fWordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6