In IJ muiden-W est staat een schip voor de jeugd op stapel rThalia^ Bram Rothe, baas van „de mechanische" gehuldigd Jeugdhonk met allures Een ontdekkingsreiziger gaf zijn naam aan vele schepen i Danslessen Een landdag vormde het begin van een actief verenigingsleven Kennemer Lantaarn Visserij - varia R. MARTENS „Abel Tasman" en de „borg" boten Een werker met een gulle lach in de bloemen Old Clothes New EIGENBOUW WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 8 LANGS SLUIZEN EN HAVENS DANSSCHOOL PDV „Oranje Nassau" en het slechte weer Kwart eeuw vrijzinnigen Herdenkingsdienst op 26 September IK DOODDE MIJN KIND THE GLENN MILLER STORY f DRY CLEANING ONLY Naar de VIMATO Bom bij kooksovens Propaganda-avond van schaakclub „Weenink" HET WAS EEN verheugde ambtenaar voor jeugdzaken, die wij gisteravond na afloop van de Velsense raadsvergadering opzochten: „zijn" Jeugdhonk was door de heren een-en-dertig goedgekeurd en na lange, lange jaren kan nu tenslotte in IJmuiden- West met een stevige aanpak van het werk onder wat de heer G. Kwakkel zelf liever niet „de massajeugd" noemt, begonnen worden. Een beter woord heeft ook overigens hij nog niet kunnen vinden. Maar nu de kansen geboden worden, met een ruim gebouw het vroegere R.K. „Zusterhuis" op de hoek Kanaalstraat-Kerkstraat de ongebonden jeugd van dit deel der gemeente op tg vangen en wellicht terug te brengen tot de fundamenten van gezin en eventueel vereniging, is er niemand verheugder dan deze zelf nog jonge man, die het klappen van de Velsense zweep in zulk een opvallend korte tijd heeft leren kennen en verstaan. „De plannen? Ze liggen eigenlijk al lang klaar. Ik wil hiervan met de Velser Jeugd- centrale en een zo breed mogelijk opge zette bestuursraad, die graag alle gezind ten en richtingen moet omvatten, een „eigen huis" voor de jeugd zien te maken. Geen clubhuis, geen verenigingsgebouw, maar een thuis, een doorgang naar het normale, georganiseerde, als u wilt „ge richte" jeugdwerk". Ziehier in het kort de omtrekken van dit plan. Maar de heer Kwakkel zou zich zelf miet zijn, als hij de détails ervan geen originele wending had gegeven, waarmee dit nieuwe honk een unicum in den lande belooft te worden. Om de kinderen, die hij bereiken wil, ook inderdaad langs de lijnen der vrijwil ligheid te binden, moet het een huis voor en door henzelf worden. Een huis, waar de orde en de „tucht", om de grote woor den heel voorzichtig te gebruiken, niet merkbaar zijn. Waar iedereen welkom is en iedereen mag gaan waar hij wil. „KIJK: het leven is te vergelijken met een schip", zegt de heer Kwakkel. „En de mens zal het zeemanschap enigszins moe ten beheersen, om zonder al te grote brok ken dat schip te hanteren. Nu had ik het me zo gedacht: ook ons honk wordt een schip met een reder, een kapitein en een staf van scheepsofficieren. Het enige ver schil met een echt schip is evenwel, dat daar de blinde passagiers geweerd en aan de maréchaussee worden overgegeven; op het schip, dat hier op stapel staat, zijn juist die blinde passagiers welkom. Ze krijgen een kans. Een kans om het tot „jongen" te brengen en bij loffelijke vaart tot „leerling" of „matroos". Dat ligt hele maal aan het kind zelf, dat als versteke ling aan boord komt, maar algauw moet voelen, dat het alles met de gang van za ken van doen heeft. Het kan opklimmen tot een plaats aan dek, zelfs op de cam pagne of naast de kapitein in de stuurhut". DEZE aardige symboliek is, dunkt ons, duidelijk genoeg voor de goede verstaan der en ze past volmaakt in het beeld van de massajeugd, die met een overmaat aan vertrouwen van de volwassene tot posi- tief-denkende mensen kan worden groot gebracht of zo ge wilt, teruggebracht naar de maatschappij, die haar nodig heeft. Het ruime gebouw, dat nu definitief eigendom is geworden van de gemeente, op de goedkeuring van Gedeputeerden na, biedt mogelijkheden te over voor de reali sering van deze idee: beneden de ruime instuif, een keuken en een leidersvertrek, op de eerste verdieping een zaal voor „stille sporten" als schaken en dammen, op zolder een heerlijk handenarbeid-wal- halla, plus een filmzaal. EN MISSCHIEN op den duur nog wel een dépendance van de openbare leeszaal. Allemaal niet alleen voor, maar nadruk kelijk .ook v a n de kinderen. De inven taris van de Thillant II inclusief de (de fecte) radiocombinatie gaat er heen, open bare werken zal het een en ander aan de indeling veranderen en dan kan de zaak rond Nieuwjaar gaan draaien. DE GROTE ZORG is echter de leiding. Het zou ideaal zijn in de bestuursraad van dit jeugdhonk alle bestaande jeugdvereni gingen vertegenwoordigd te krijgen, om de eenvoudige reden, dat een kind, dat na I.Iselmeervisserij. De aanvoer van kuil- paling op Urk was ook vorige week weinig bevredigend. De noteringen liepen nog iets terug, van f 1,11 tot ongeveer f 1,03 per pond. De vangsten per vaartuig varieerden per dag van 70 tot 170 pond. Ook de aanvoer van lijnpaling was heel gering. De vangsten per vaartuig en per dag liepen van 30 tot 70 pond. Noteringen van f 0,68 tot f 1,14 voor tweede soort en f 1,62 voor eerste soort. Ook de aanvoer van snoekbaars en rode baars loopt nog steeds terug; noteringen voor snoekbaars van f 0,54 tot f 0,76, voor rode baars van f 0,61 tot f 1,01 per pond. In totaal werd ongeveer 112 ton nest aan gevoerd; prijzen per bak van 75 pond van f 2,60 tot f 2,80. De weekbesommingen van de kuilaalvissers varieerden deze week per vaartuig van f 300 tot f 900. Bij de lijnaal- vissers was dit per vaartuig van f 120 tot f2.40. Aangevoerd werd: 41.060 pond kuil- paling; 2148 pond lijnpaling; 843 pond snoek baars; 760 pond rode baars; 61 pond karper; 4 pond snoek en 223.275 pond nest. De totale omzet bedroeg f51.645,42. Aanvoer op Urk. Zaterdag werd door 108 vaartuigen op Urk aangevoerd 9135 pond kuilpaling, prijs f 0,95f 1,10; 669 pond lijn- aal, prijs f 0.9Óf 1,62; 106 pond snoekbaars prijs f 0.54f 0,65; 145 pond rode baars, prijs f 0.61—f 0,65 per pond en 564 bak nest, prijs f 2,60f 2,80 per bak van 3714 kg. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 2,90; gr. tong 3,903,70; grm. tong 2.582,48; kim. tong 2,30—2.16; kl. tong I 2,06—1,82; kl. tong II 1,90—1,70; tarbot I 3.00—2,70, per kg. Kl. schol II 32—14; schar 18—16: bot 19—8; v, haring 1910; makreel 23—10; gr. schelvis 42—36; grm. schelvis 36—30; kim. schelvis 3627; kl. schelvis I 2820; kl. schelvis II 16,50—12,50; wijting 1814; kl. gul 1712,50; poontjes 16,50—8,00, per 50 kg. Gr. kabel jauw 20080;, per 125 kg, Aanvoer van Dinsdag. 15 kisten tong en tarbot, 65 kisten schol, 14 kisten schar, 25 kisten bot. 4345 kisten haring, 960 kisten makreel, 330 kisten schelvis, 10 kisten wij ting, 50 kisten kabeljauw en gul, 6 kisten poon, 20 kisten diversen. Totaal 5840 kisten. Besommingen van Dinsdag. IJM 6 Norma f 11.330 (rest.); IJM 38 Zeelandia f 15.770: IJM 54 Limburgia f 13.230; 1 trawler met f14.510; KW 75 f5720; KW 24 f5715; IJM 210 f 6000. dit honk kennelijk thuishoort in C.J.M.V., A.J.C. of K.A.J. daar dezelfde gezichten en personen terugziet, die hij eerder in het jeugdhonk leerde kennen. Daaruit volgt dus direct, dat het echte clubwerk aan deze verenigingen voorbehouden blijft: al zal het nieuwe honk bepaalde clubvorming beslist niet tegengaan een damcompe- titie is dat eigenlijk al, nietwaar? de gerichte activiteiten van de groep blijven het terrein van de daartoe competente or ganisaties op het terrein van het jeugd werk. DAT OP de overgang van jeugdhonk naar vereniging of club het gesprek tussen het kind en zijn leider een uitermate be langrijke schakel vormt, hoeft geen nader betoog; dat dus de dagelijkse leiding een verantwoording van grote omvang zal krijgen te torsen nog minder. Maar dat dit „schip" een behouden vaart verdient en een groot aantal „verstekelin gen" lijkt duidelijk. Wij zijn, met velen, benieuwd naar deze frisse aanpak van een urgent probleem. F. VOOR DE OORLOG was er een coaster die „Abel Tasman" heette. Dit is niet zo bijzonder omdat deze Nederlandse zeevaarder, die in 1642 Nieuw-Zeeland ontdekte, het zeer zeker heeft verdiend, dat een schip naar hem werd vernoemd. De scheeps naam „Tasman" komt trouwens al jaren achtereen voor bij de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij. Deze voor-oorlogse coaster „Abel Tasman" is hierbij afgebeeld. Het is een schip van het raised quarterdeck-type, dat te zien is aan de kuil bij het voorschip. Feitelijk is het een schip met een verhoogd halfdek in tegenstelling met de motorkustvaartuigen van het gladdektype, die een doorlopend dek hebben. Deze „Abel Tasman" werd in 1937 door de N.V. Schèepswerf „Delfzijl" v./h. Gebr. Sander te Delfzijl afgeleverd aan de op drachtgever, de heer J. Bonninga te Gro ningen. De bruto inhoud heeft 314 reg. ton bedragen en netto 153; de afmetingen luid den als volgt: lengte 38,53 m, breedte 7,34 m en holte 2,54 m. Een 4 cyl. Bronsmotor van 240 pk. zorgde voor de voortstuwing. Naar vooroorlogse begrippen was het een modern schip, maar helaas heeft het slechts drie jaar zijn taak kunnen ver vullen. Hét bleef uit handen van de bezet ter, doch ging ten onder in Britse dienst. Bemand met Engelsen kwam de „Abel Tasman" op 13 Juni 1940 nabij Poole tot zinken. De tweede Vier jaar geleden is er een tweede coas ter „Abel Tasman" gekomen. E. Wagen- borg's Scheepvaart en Expeditiebedrijf te Delfzijl verstrekte de bouwopdracht aan de Scheepswerf Gebr. Niestern, eveneens te Delfzijl. De tewaterlating vond plaats op 26 April 1950 en een bijzonderheid hierbij was, dat de doopplechtigheid werd verricht door de voorzitter van de Abel Tasmanschool te Delfzijl, welke school dit jaar een eeuw bestaat. Wat de afme tingen betreft is deze nieuwe „Abel Tas man" vrijwel identiek aan zijn voor ganger. Alleen de bruto inhoud is minder, namelijk 281 ton. De 195 paards M.A.N.- motor geeft het schip een snelheid van 8 y2 mijl. Zonder evenwel van eigenaar te ver anderen is dit vier jaar oude vaartuig de vorige maand van naam veranderd. De naam „Abel Tasman" verdween en de naam „Fivelborg" is er voor in de plaats gekomen. Deze naamsverandering viel samen met die van de „Mercator", die thans „Lauwersborg" heet. De firma Wagenborg is een bekend bedrijf in de kleine vaart. In 1898 opgericht heeft zij over de honderd motorkustvaartuigen in beheer, maar ook „eigen" schepen, waar van de meeste namen op „borg" eindigen. Naast de namen die op dam, dijk, kerk, fontein, stroom, land, gracht of singel eindigen hebben we voor kort ook „borg"boten gekregen. Als eerste kwam in 1950 de Egbert Wagenborg in de vaart, gebouwd bij de Terneuzense Scheepsbouw Mij. De Werf Amels, ook bekend op het gebied van viskotterbouw, leverde in 1953 twee nieuwe schepen aan Wagenborg af, de „Amstelborg" en de „Rijnborg". De Amstel en de Rijn zijn overigens al meer keren voor scheepsnamen gebruikt. De Nederlandse koopvaardij telt nu al 11 schepen waarvan de namen met „Amstel" beginnen en 6 met „Rijn". Het vorig jaar verdoopte men de „Weltevreden VII" in Hunzeborg, maar de kroon op het werk van vele jaren op het terrein van de kust vaart kwam in Mei toen de „Kroonborg" bij Niestern in Delfzijl gereed kwam. Zonder twijfel mag dit schip dat 499,33 bruto reg.ton meet en een draagvermogen heeft van 1020 ton één der fraaiste kust vaartuigen worden genoemd. Dit vlagge- schip van Wagenborg is nog maar enkele maanden oud. In die tijd is het enige malen de IJmuider sluizen gepasseerd en te zijner tijd zullen we de „Kroonborg" in „Langs sluizen en Havens" naar voren brengen. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) ADVERTENTIE INSCHRIJVING voor leerlingen, gevorderden en gehuwde paren. Leraar Eenheidsprogramma EDISONPLEIN 1 - IJMUIDEN Onder zeer slechte weersomstandigheden hebben de duiven van. de Oranje Nassau deelgenomen aan de wedvlucht van Duffel (151 km.). Met N. O. wind werden zij om 12 uur 20 min. gelost. Als eerste meldde zich een duif van Jac. Clots om 15.46.43. De verdere uitslag was: Jac. Clots 1, 11, 19; A. Gravémaker 2, 12; B. Apeldoorn 3; A. de Waard 4. 7, 13, 15, 18, 25; Joh. Broek 5, 21, 27; J. Wijker 6, 22, 26; D. Mantel 8; D. Broek 9, 14. 20; S. v. Leeuwen 10; L. de Waard lS, 17, H. Wanmaker 23; C. Zwanen burg 24, B. Visser 28. Op 26 September zal het 25 jaar geleden zijn dat te VelsenIJmuiden-Oost een afdeling werd opgericht van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, als resultaat van een landdag, tot dat doel georganiseerd door de Provinciale Vereniging in de Herenduinen, waar onder anderen wijlen ds. Horreüs de Haas een van zijn magistrale toespraken hield. Het eerste bestuur werd gevormd door de heren dir. L. Limborgh Meyer (voorzit ter), dr. A. J. van Leuisen, P. Harder, W. C. Jantjes en mevrouw H. F. Cailkoen-Van Thienen. Na een jaar al legde dr. Limborgh Meyer zijn functie als voorzitter en be stuurslid neer. Deze werd toen overgeno men door d'r. Van Leusen, die met zijn enthousiasme jarenlang die stuwende kracht is geweest van de jonge afdeling. Eerst een jaar na het einde van de oorlog ver hinderden drukke bezigheden (naast zijn dokterspraktijk bekleedde hij ook nog het ambt van wethouder en raadslid van de gemeente Velsen) hem, zijn krachten nog langer in dienst te stellen van de Vereni ging van Vrijz. Hervormden. Zijn opvol ger was de heer Rolloos, die op zijn beurt weer de voorzittersfunctie overdroeg aan de tegenwoordige functionaris de heer J. P. van Megchelen, oud-postdirecteur. Veel ups en downs heeft de afdeling ge kend in deze eerste kwarteeuw. Omdat een eigen gebouw ontbrak, moest er vele malen van behuizing verwisseld worden. Begonnen in een vacantie-kolonie- huis op „de heide" van het, voormalige Vel- seroord, waar de bedden opgeklapt ston den tegen de wanden en alleen een paar petroleumlampen de avondfoijeenkomsten verlichtten maar hoeveel sfeer was er desondanks! hebben verscheidene loca- liteiten als kerk moeten fungeren, zelfs een bovenzaal van een bioscoop waar, om concurrentie uit te schakelen, zoals de voorzitter opmerkte, vóór iedere dienst eerst snel alle portretten van filmhelden die de wanden sierden, moesten worden verwijderd. Enthousiasme Het enthousiasme van de voorzitter be zielde het bestuur (de voorzichtige pen ningmeester incluis) zelfs om in 1932 een eigen voorganger aan te stellen, weliswaar maar een „halve" (n.l. voor de helft van zijn tijd), want „half" kan dr. H. Faber die wij hiertoe bereid vonden, grondig in zijn werk als hij altijd is, zeker niet ge noemd worden. De jaren onder zijn leiding blijft de afdeling in zijn herinnering hou den als één der beste perioden van de 25 jaren die sinds de oprichting zijn verstre ken. Helaas bleek het bestuur in financieel opzicht te optimistisch te zijn geweest. Er kwamen crisisjaren en het salaris kon niet meer worden opgebracht. Dr. Faber ver trok naar Schiedam en alleen als catecheet werd ds. J. Hanneman (toen te Uitgeest) aan de afdeling verbonden. Tijdens de oorlog moest helaas de gehele gemeente evacueren. De zusterafdeling Haarlem was zo vriendelijk het meubilair zo lang op te bergen. Na de oorlog was het aanvankelijk moeilijk het werk weer op gang te krijgen. Maar na het eerste jaar ging het beter, vooral toen Haarlem nog maals te hulp kwam, nu door één van haar voorgangers (eerst dr. J. de Graaf en later ds. J. Heidinga) iedere week één dag af te staan voor huisbezoek, catechisaties en Bijbelkring. In deze periode werd ook een begin ge maakt met het kerkelijk gesprek, dat sinds dien wordt voortgezet. Ook die tijd ligt nu weer achter ons, ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling het aangrijpende filmwerk Mag een vader, zelf dokter, over jong leven beschikken, óók als zijn eigen dochter hem hulp komt vragen Een zeer aparte film, die het probleem van het ongehuwde moederschap en de gevolgen van onwettige liefde zonder schroom, oprecht en eerlijk durft aan te snijden Alléén toegang boven 18 jaar. Voorverkoop morgenochtend van 11-12 uur aan het theater HEDENAVOND 8 uur laatste voorstelling want tot haar vreugde heeft de afdeling, dankzij de medewerking van het hoofdbe stuur, nu weer sinds twee en een half jaar een „halve" voorganger kunnen aanstellen in de persoon van de heer J. B. Assendorp, godsdienstleraar en oud-maatschappelijk werker, die in de andtere helft van zijn tijd te Amsterdam theologie studeert. Natuurlijk komt dit het werk zeer ten goede: de afdeling groeit voortdurend. Ge zien het aantal nieuwe vestigingen in Vel- sen-IJmuiden-Oost kon die grooi nog snel ler gaan maar, die geloven, haasten niet en de afdeling ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Prof. dr. J. Lindeboom, die 25 jaar ge leden de eerst dienst leidde, zal dit ook 26 September a.s. doen. Na afloop van de dienst zal de gehele gemeente zich verza melen aan een eenvoudige lunch in de tegenwoordige plaats van samenkomst, het gebouw voor culturele belangen in de Abelenstraat te IJmuiden-Oost. Er was veel belangstelling van familie leden, collega's en vrienden in het schaft lokaal van de afdeling hoogovens der Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden, toen daar de heer A. Rothe, baas van de mechanische afde ling, werd gehuldigd ter gelegenheid van 7jjn zilveren jubileum Namens de directie sprak prof. dr. F. ten Doesscliate de waardering van dit college uit voor de jarenlange trouwe plichtsbe trachting, waarbij hjj de gebruikelijke ju- bileumenveloppe overhandigde. Hoofdingenieur J. Rijkeboer, die zelf de voorgaande dag gehuldigd was, voerde het woord en zeide, dat het aanspreken van de jubilaris met „meneer Rothe" wat onwen nig was; men kent hem als „Bram" en dit tekent de plaats, die hij in de gemeenschap van de afdeling inneemt. Hoewel de jubi laris zijn loopbaan niet bij de afdeling hoogovens is begonnen hij begon als bankwerker bij de constructiewerkpaats heeft men toch het gevoel „dat hij er altijd is geweest" omdat hij uit de C.W. bij de ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 De visserijvereniging „Samenwerking" heeft het plan opgevat met haar 201 leden en hun dames op Zaterdag 18 September een bezoek te brengen aan de VIMATO - visserij tentoonstelling te Amsterdam. Uit de put Achter ut? schermen ran ons woelig wereldje werken een paar van die „stillen" in den lande, van wie de mens slechts hoort als er een jubileum aan te pas komt of er zoals in dit geval eens per jaar een nationale manifestatie uit hun werk naar voren springt. Als ge allen weet en dat neem ik vlot aan wat re classering beduidt en welk een morele en materiële ellende de werkers van het reclasserings- apparaat weten te voorkomen door hun voortdurende liefde volle aandacht en het in de werkelijke praktijk brengen van dat schone gezegde over die eerste steen en dat gooien ermee, (een sport, die wij van tijd tot tijd zo wreed weten te bedrijven) dian zult ge verder willen aanhoren wat ik op het hart heb. Van 20 September tot en met 2 October wordt rond de „nationale reclasse- ringsdag" een inzameling ge houden voor dit werk der stil te ook in de IJmond. Want weet, dat duizenden gevange nen en ex-gevangenen in nood verkeren, de barre nood van de mens-zonder-uitweg, die in wanhoop kan verkeren en daarna heel gemakkelijk in recidive. En dat alleen geld uitkomst kan brengen. Mag ik u op deze plaats met klem en nadruk de prachtige doelstelling van de reclasse ring nog eens op het hart bin den? En uw beurs proberen een klein kiertje open te peu teren voor dit streven, dat alle sympathie verdient. Juist, om dat het zo stilletjes voortschui- felt langs de zelfkanten van het leven. In de gouden Alex Bell Anthonius Maasland, zoon uit een langs het water opge groeid en met dat water ver weven geslacht en zijn gade Grietje Zegel zijn op 15 Sep tember een halve eeuw ge trouwd. Daarmee komt een van die doorgewinterdedJmui- dense echtparen in de bloe men, die het bewijs leveren van de gezondheid van het kli maat hier. Al is vader Toon dan nog een jonge kerel met zijn 72 jaren en al staat moe der Grietje met haar 70 lentes ook nog voor niets (en dus nog kwiek voor de wastobbe), het blijft een hele ruk: vijftig jaar. En heus geen leven van acht uur op en een boeren- slaap, maar een hard stuk werk op de trawler en in de fabriek. De bruigom werd in Vianen geboren,op een zonnige Augus tusdag van het jaar 1882, maar trok al als tienjarige lefschop per naar IJmuiden, waar zijn vader aan de sluis kwam te werken. Alle remmingen van dat toen wondergrote waterwerk heeft Maasland-de-oude als heibaas zien verrijzen uit de put, die IJmuiden-Oost moest worden en de kleine Toon verdiende in de functie van duvelstoejager-in-algemere dienst zes trotse guldens in de week er bij. Zo ging dat toen. Vader is, 46 jaar oud, op het werk gebleven; kreeg een hei stelling op zich en dit drama heeft zich in het gezin vast gebeten, naar zich laat den ken. De Maaslanders woonden in deze dagen aan het eind van de Zeeweg, waar nu het bootje van Donkersloot de heen-en- weer-dienst vaart. Vlakbij huisden de Zegels en die wa ren in het bezit van een lieve jongedochter, waar Anthonius méér aandacht voor had dan goed voor hem kon heten. Daar kwam een trouwtje van. Toon was inmiddels gaan varen, ais tweede machinist op d'e trawler, tot groot onge rief van het meidje thuis, die het nooit helemaal heeft kun nen verkroppen, dat haar An thonius de breeveertien koos. Op z'n dirie-en-twintigste was hij overigens al machinist,want pit zat er genoeg in; de Oceaan, de Marezaten en de Groentjes hebben dat kunnen bewijzen. Hij voer en voer en vloog in de eerste wereldoorlog haast nog een paar keer in de lucht, „dank zij" een mijn. Maar in 1929 was het hem meer dan welletjes in de fabrieken van Oceaan en Sporn lag een rustiger boterham dacht Toon. Hij diaoht verkeerd, want de grote staking van de dertiger jaren, toen IJmuiden dooreen werd geschud tot op de fun damenten, keerde zich tegen hem: met vele anderen moest Maasland verdwijnen. Hij heeft menig jaar daarna nog bij aannemers gewerkt en kwam na de tweede oorlog op non-actief. Het leed is dit bruidspaar niet bespaard gebleven: we reldoorlog II en zijn gevolgen ontnamen het gezin 2 van de 7 kinderen. Een zoon bleef in Duits land na deportatie, een ander stierf aan de gevolgen van een tropenziekte na zijn dienst tijd in Indonesië. Deze dingen zullen het feest van de 15e September nog wel wat af dempen, maar de vijf kinders. hun kleinkinders en de 7 daaruit ontsproten achterklein tjes kunnen niettemin rekenen op een zware fuif bij Snijders, want moeder en vader hebben hun zinnen nog best bij elkaar en het moet er nu maar eens van genomen worden. Onder de ereboog In de Alexander Bellstraat door: ge feliciteerd! Onvolkomenheden Deze nieuwe stad met al haar schone eigenschappen telt een aantal onvolkomenheden voor hen, die er dagelijks in verkeren, welke wel eens on der luid gemopper de „andere kant" uit het oog doen verlie zen. Neem nu eens die Lange Nieuwstraat, waar straks weer aan gedokterd moet worden; als bij de aanleg rekening was gehouden met diverse practi- sche oplossinkjes voor het ver keer, hadden we de herzienin gen niet nodig gehad en dat had heel wat geld uitgespaard zou ik zo zeggen. Trouwens: aan het andere eind, dan waar ik nu op doel, is het ook niet gans gewiekst opgezet. Wie in de richting van het Moerbergplantsoen fietst, stuit daar ter hoogte van het vrindeiijke winkelgalerij tje plotseling op een trottoirband, waar zich het fietspad eigenlijk had moeten voortzetten en deze onlogica heeft al menig fietser een velg gekost. Vrij dagmorgen stond daar nog een treurend man bij de restanten van zijn rijwiel. Hij wist de si tuatie daar niet zo best en ver trouwde er dus in het donker op, dat het fietspad zich nor maal zou voortzetten, maar dat deed het fietspad lekker niet. Zelfs de porder van de vis- lossers, die zijn stadje toch heus wel kent na idem zoveel nachtelijke omzwervingen, heeft er al een paar keer bijna de nek gebroken. Zou dat nu echt niet anders kunnen, wel- nenende voogden dezer nieuwe stad, waar het goed moet zijn om te werken en te wonen, maar ook om te fietsen? Als ge een rood, driewielig automobieltje door Velsen ziet pruttelen met een 'vergenoegd man achter het stuur, komt dok ter Boosman voorbij de aartsknutselaar, die een felle liefde bezit voor de techniek. Zijn laatste product is opgemelde rode driewieler. Om even de catalogusgegevens te noemen: 1 cylin- der-kopklep BSA-motor met aandrijving op het achterwiel, rubbervering, maximum-snelheid bij de 65. Koeling via een tunnel, die van voren naar achteren dwars door het voituurke heenloopt. Zilveren cabrioletdakje. De dokter stond er gisteren mee op de pont en dan komen er natuurlijk altijd een paar nieuwsgierigen om zo'n ding heen- staan. Een pontwachter, het carrosserietje bekloppend, stelde de vraag, wat daar voor materiaal voor gebruikt was. „Door en door roestvrij" antwoordde de dokter eerlijk. „Aluminum"? wilde de pontbaas weten. „Nee, hout" stelde de dokter naar waarheid vast. „Kraakt niet, piept niet en roest niet." „Dan lijkt u wel wat op dokter Boosman" zei de pontwachter voorts, tevreden over deze vergelijking, „die knutselt ook altijd zulke dingen in elkaar". LAMPENIER hoogovens was gedetacheerd. Toen in 1940 de fabrieksbrandweer met het oog op de oorlogshandelingen moest worden uitge breid, aarzelde de heer Rothe niet met zich als vrijwilliger op te geven; tegen het ein de van de oorlog ging hij, nog immer als bankwerker, over naar de afdeling hoog ovens en thans is hij daar baas bij de me chanische dienst. Zijn prettig, opgewekt humeur maakt hem bij allen populair. Spreker bracht tenslotte de gelukwensen over van bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies. De chef van de afdeling hoogovens, ir. A. K. Vroege, ging in zijn hartelijke rede eveneens diep in op de loopbaan van de ju bilaris en aan het slot van zijn toespraak reikte ir. Vroege de jubilaris het vererend getuigschrift en het gedenkbord der maat schappij uit. Met een serie verhalen uit de praktijk belichtte de heer J. van Vliet de loopbaan van de jubilaris als vakman, die vlot aan leerde en zelfstandig bleek te kunnen wer ken. Namens het toezichthoudend perso neel bood spreker tenslotte een schilderij aan. Nadat de heer Geyssendorffer een bloem stuk had aangeboden, sprak de voorzitter van het jubileumfonds, de heer J. A. van Eden. De jubilaris, zo vertelde hij, is een man die tot belangrijke dingen in staat is en een baas die goed met zijn mensen kan omgaan. Als lid van de kern heeft spreker nimmer moeilijkheden met hem. Na, even als de andere sprekers, ook mevrouw Rothe in te hulde te hebben betrokken overhan digde de heer Van Eden het geschenk: een fraai polshorloge. Een feestgedicht van de heer J. Baars culmineerde in het aanbieden van bloemen aan mevrouw Rothe, en vervolgens haalde de heer W. F. Veneberg herinneringen op aan de samenwerking, die hij in verschil lende perioden met de jubilaris heeft ge had, o.a. in de brandweer gedurende de oorlog, toen de jubilaris bleek te beschik ken over de teamgeest, die toen zo nodig was. Op de hem bekende, onnavolgbare wij ze bracht de heer S. de Vreese een feest lied, dat daverend gelach aan de zaal ont lokte. De gehele ploeg van de jubilaris had zich tot een koor gevormd, dat een lied ten gehore bracht onder leiding van de heer J. Vosse. Terwijl men aan het graven was voor\ de nieuwbouw van de kooksovens op het Hoogoventerrein, kwam er een fikse J bom boven, vermoedelijk een blindgan- ger uit de oorlogsjaren, die daar dus 1 een kleine tien jaar gesluimerd heeft. Gelukkig was het gevaarlijke ding 125 kilo springstof geeft een hele klap wat zijn ontsteking betreft niet zó gevaarlijk, want er was, naar de des- kundigen zagen, een fikse tik voor no- j dig om de plof te doen geschieden. Niet temin zijn de mensen van de Hoogovens i blij, dat de Hulpverleningsdienst voor dit karweitje naar IJmuiden is getogen j en de bom ter plaatse onschadelijk heeft gemaakt. 0000000000000000000<XX>3000000000000000000000000000000000 Voor de jaarlijkse propaganda-avond van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" die Dinsdag in het clubgebouw werd gehouden bestond een grote belangstelling. De voor zitter de heer J. C. Muyen verheugde zich in zijn openingswoord hierover ten zeerste. In de pauze reikte Je heer Muyen de prij zen uit aan de kampioenen van het afgelo pen seizoen. De wisselbeker was voor de heer Ph. Bakker, terwijl de heer J. Reinhout de tweede prijs in ontvangst mocht nemen. Van groep II waren de winnaars 1 F. Piët; 2. H. Nyland; van groep III: 1. G. de Koter; 2. J. Sonneveld en van groep IV: 1. D. van Vuuren; 2. J. Limmen. Tevens reikte de voorzitter de prijzen uit van het jeugdschaakkampioenschap Midden- Kennemerland. De grote beker was voor K. Steyn van schaakclub „Santpoort", kleine bekers ont vingen C. Gordijn van schaakclub „Kijk Uit" uit IJmuiden en C. Koomen van „Weenink" Op deze avond speelden Ph. Bakker en C. Komen simultaan. De heer Bakker speelde aan zestien borden en won negen partijen, maakte drie keer remise en verloor van: H. Schepel, J. Jimmink, J. v. Versseveld en D. Duinmeyer. Van de twaalf partijen die de heer Komen speelde won deze er acht; speelde één keer remise en verloor van: D. Duisenberg, R. Meyer en C. Mostertman.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10