„Probleemgebied" Dedemsvaart tot nieuw leven gebracht „Geen alcohol bij snelverkeer" Dulles pleit in Manilla voor Japans economisch welzijn Spreiding van de welvaart Consequenties van industrialisatie eisen echter nieuwe voorzieningen Velsen Noord offerde voor het KWF Werkloosheid in Augustus gedaald Zweed speurde in oude Hollandse archieven WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 .5 „Velsen"-elftal met twee invallers in het veld Zilveren jubilaris bij de Ruijter en Groot Nieuwe kustvaarder liep op proefvaart vast Zweedse visserij-experts bezochten ons land Perspolitiek in de zeventiende eeuw was niet ouderwets Hoofdprijzen Staatsloterij Scheepvaart (Van een Haagse medewerker) De bedrijvigheid en de welvaart heersten in Nederland door gunstige omstandig heden altijd voor een belangrijk deel in het Westen. Er waren daartegenover andere delen van het land, in Groningen, Friesland en Overijsel bijvoorbeeld, waarvan de welvaart verdween met de afgraving van het veen. Daar ontstond dan werkloos heid en het gevolg was dat vele mensen met ondernemingsgeest, ofschoon gelukkig niet allemaal, noodgedwongen wegtrokken naar het Westen, dat ongezellig over bevolkt werd. Tegelijkertijd dreigde het gevaar, dat in de verarmde gebieden juist de mensen met weinig ondernemingszin achterbleven, waardoor voor het gehele gebied de kans op opbloei werd verminderd. De mensen hebben nu eenmaal eikaars steun nodig om, ieder naar aanleg, tot ontplooiing te kunnen komen en tot meer welvaart te geraken. Daarom heeft de regering in 1952 voorlopig f 51 millioen ter beschikking willen stellen om die in economische ontwikkeling achtergebleven ge bieden weer in te schakelen bij de welvaart van Nederland. De noodzakelijke uit breiding van de industrie biedt daartoe de kans. De industrie schreeuwt om arbeids krachten. Die zijn schaars in het Westen, maar ze zijn ruimer aanwezig in andere delen van het land. Daarom wil de rege ring in die gebieden gunstiger voorwaar den scheppen voor de vestiging van fabrie ken door de aanleg van wegen, het in ge reedheid brengen van industrie-terreinen en bevordering van vakscholing. De gebieden, die de regering in de eerste plaats tot ontwikkeling wil brengen, zijn Zuid-West en Oostelijk Groningen, Ooste lijk Friesland, Noord-Oost Overijsel (dit zijn voornamelijk de afgegraven veenge bieden waar de werkloosheid, hoewel niet altijd zichtbaar, groter is dan normaal), voorts het gebied rond Hoorn en Medem- blik, Zuidwest en Noordoost Noord Bra bant en Noordoostelijk Limburg. Het meeste van de hiervoor in vier gedeelten beschikbaar gestelde 51 mil lioen, namelijk 46 millioen, is bestemd voor de Noordelijke provincies. Het initiatief is prachtig, dat blijkt bij voorbeeld in het vroegere veengebied van Dedemsvaart, waar voor 225.000 een in dustrie-terrein is aangelegd, waarvan het rijk 80 percent van de kosten heeft gedra gen en de provincie 10 percent. Op de fa briekshallen levert het rijk een bijdrage van 25 percent. Daardoor is reeds aange trokken de Speelgoedfabriek Holland en de Confectiefabriek Van Dedem. Het be langrijkst op dit industrie-terrein is echter de uitbreiding van de bestaande Tricotage- fabriek van Delana, die de Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel mdaag officieel in gebruik stelt. Er zit leven en groei in Dedems vaart, maar daarmee verminderen niet de problemen van dit zogenaamde „probleemgebied". Want het rijk heeft wèl subsidie gegeven voor de indus trialisatie, maar niet voor de conse quenties daarvan. Als de bevolking van Dedemsvaart en omstreken niet meer wegtrekt dan zijn er voorzieningen nodig voor de vrije-tijdsbesteding. Er is behoefte aan een zwembad, aan een sportpark, aan een toneelzaal, aan een medisch cen trum met badhuis, aan clubhuizen voor de jeugd enzovoort, grotendeels voorzieningen in de culturele sfeer. Door de versnelde industrie-uitbrei ding, gevolg van het subsidie, zijn de financiën van de gemeente niet toe reikend om in de behoeften te voor zien. En enkele besluiten op dit gebied van de gemeenteraad heeft het provin ciaal bestuur moeten vernietigen. Onwillekeurig rijst de vraag: kunnen de fabrieken niet financieel in de bres sprin gen? Zij hebben er belang bij. Zij bevor deren dan de gezelligheid in de gemeente, waarin reeds een opgewekt verenigings leven heerst. Dat gebeurt al, maar het is eigenlijk niet goed. Juist in de culturele sfeer moet er geen binding zijn met de fa briek en moeten de mensen volkomen vrij zijn. In de tegenwoordige tijd bestaat het gevaar dat de persoon van de arbeider geheel in de onderneming opgaat. Er moet echter een vrije sfeer voor zijn persoon lijkheid blijven. Alle gebeurtenissen in het leven van de arbeider moeten niet aan de fabriek worden gebonden. Hij moet niet met zijn gehele persoonlijkheid teveel in de sfeer van de onderneming worden op gesloten. Zoals gezegd worden de 51 millioen ter beschikking gesteld in vier fases. Het ziet er thans naar uit dat de volgende stap ter bevordering van de industrialisatie moet worden gedaan in de bevordering van de culturele sfeer. Die stap is moeilijker te verdedigen dan de aanleg van een zo materieel iets als een industrie-terrein. Maar zij blijkt noodzakelijk voor succes. Velsen zal geruime tijd de steun van twee zijner beste spelers moeten missen. Zijn kee per heeft, zoals wij meldden, twee weken geleden zijn been gebroken en thans zal Wijker een knie-operatie moeten ondergaan. Geen fortuinlijk begin dus voor de Vel-, senaren. Voor het aantrekken van fabrieken is het niet voldoende een industrie-terrein aan te leggen. Dedemsvaart voelt sterk het gemis van een H.B.S., vooral omdat de bevolking van Dedemsvaart en omgeving beslist leer- en leesgierig is. Er worden de meeste boeken uit de plattelandsbiblio theek geleend van de hele provincie. De oorspronkelijke bevolking is afkomstig uit Groningen en Friesland en veelal ook uit Duitsland (Westfalen). Er is telkens nieuw bloed in gekomen en dat schiep een geeste lijk gezonde bevolking. Men wanhoopt daarom niet aan het suc ces van de industrialisatie in het probleem gebied Dedemsvaart. Maar daarvoor is nu ook nog nodig dat er krachten uit het Westen worden aangetrokken, voor wie uiteraard ook de levensomstandigheden aantrekkelijk moeten zijn. Als zij komen hebben zij natuurlijk woningen nodig en dat is ook weer een probleem, net als overal elders. Vooral de middenstands woning is net als elders een speciaal pro bleem. De grote steden vragen voorrang voor woningbouw omdat inwoning zo ver schrikkelijk is. In Dedemsvaart is er wei nig inwoning, eenvoudig omdat de huisjes van de oorspronkelijke veenarbeiders daar veel te klein voor zijn. Van de ongeveer 2400 woningen in Dedemsvaart zijn er 600 krotwoningen. Toch komen er reeds velen uit het Wes ten naar de provincie. De provincie krijgt nu terug wat zij aan energie en onderne mingsgeest vroeger aan het Westen heeft afgestaan. Het zijn natuurlijk niet dezelfde mensen, maar hun kinderen of kindskin deren. Zij komen terug omdat de welvaart nu wordt gespreid over geheel Nederland. Op het kantoor van de fa. de Ruijter en Groot vond Zaterdagmorgen in intieme kring de huldiging plaats van de heer C. A. Niesten die zijn 25-jarig jubileum als boekhouder in dienst van de firma vierde. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote werd, nadat de „feesttaart" was aangesneden, allereerst toegesproken door de heer G. Groot, die „Ome Coen" namens de firmanten prees als de spil waarom het hele bedrijf draait. Alles gaat door de handen van de jubilaris, hij weet alles, heeft een oplossing voor ieder pro bleem en een antwoord op elke vraag. Voor firmanten, personeel, vertegenwoor digers en klanten is „Ome Coen" de cen trale figuur en de heer Groot had alle respect voor de wijze waarop de heer Niesten zijn veelomvattende en verant woordelijke taak heeft verricht. Hij sprak de wens uit dat het wederzijds vertrouwen nog jaren lang mag blijven bestaan en bood namens de firma een cadeau onder enveloppe aan. Mevr. Niesten ontving een fraaie bloemenhulde. De hoofdvertegenwoordiger de heer Nelis sprak namens het personeel en wees vooral op het prettig karakter van de ju bilaris, die onder alle omstandigheden dezelfde blijft. Hij hoopte dat de goede geest in het bedrijf nog vele jaren zal voortbestaan en bood namens het geza menlijk personeel een fraaie werphengel aan. Mevr. Niesten ontving ook van het personeel een bloemenhulde. De heer De Ruijter sloot zich aan bij de woorden van zijn medefirmant en wees verder op de zeer bijzondere taak van de jubilaris in de beruchte „bonnenjaren". Dagelijks moes ten er toen kleine wonderen worden ge daan en Niesten offerde in die jaren vaak al z'n vrije tijd op om te zorgen dat alles klopte. De moeilijke bonnenperiode was ook nog in de herinnering van de jubilaris en in zijn dankwoord haalde hij verschillende aardige voorvallen uit die periode naar voren. Mede namens zijn vrouw bracht hij dank aan patroons en medewerkers voor de wijze waarop de jubileumdag voor hem onvergetelijk was gemaakt en sprak ook op zijn beurt de wens uit dat de aange name samenwerking nog vele jaren zal mogen leiden tot de groei en bloei van het bedri,jf. Een gezelschap burgemeesters, autori teiten van het loodswezen, vertegenwoor digers van reddingmaatschappijen en van hel departement van Waterstaat en ande ren, totaal 170 personen, die de proef vaart meemaakten van het te Makkum voor de rederij Davids te Delfzijl gebouwde kustvaartuig „Draka", liepen met dit vaar tuig op weg van Staveren naar Makkum aan de grond. Het schip raakte buiten de vaargeul, die geen lichtbakens heeft, en kon de geul niet terugvinden. Tijdens het zoeken liep de „Draka" aan de grond. Anderhalf uur lang deed de bemanning moeite vrij te komen, daarbij geassisteerd door vissersboten die uit Makkum ter hulpverlening waren uitgevaren. Het lukte ten slotte de boot weer vlot te krijgen. De „Draka" zette daarop koers naar Korn- werderzand, waar het gezelschap van boord ging. Met inderhaast gecharterde bussen reed het daarna terug naar Mak kum. De „Draka", die ruim 498 ton meet, be gon zijn proefvaart in Makkum, waar ook drie leden van Gedeputeerde Staten van Friesland aan boord kwamen. Men stak het IJselmeer over naar Enkhuizen. Op de terugtocht werd het schip aan de re derij overgedragen. In Staveren gingen de drie Gedeputeer den van boord. Na het verlaten van de haven begonnen de moeilijkheden. Een Zweedse visserijconsulent H. Wi- derberg heeft met vier Zweedse beroeps vissers een studiereis van een week door ons land gemaakt waarbij zij werden voorgelicht door de heer A. Brink van de Nederlandse Heidemaatschappij, dr. J. Reuter, directeur van het Visserij proef station te Utrecht, en de heer H. Beuker te Enkhuizen, voorzitter van de IJssel- meervissersvereniging. De belangstelling van de Zweden ging vooral uit naar de netten en boten, die in ons land worden gebruikt, de techniek van het vissen en de werkwijze van de verkoopsorganisaties. In een vraaggesprek met de visserij consulent, zei deze dat er stellig veel van Nederland valt te leren en in praktijk zou kunnen worden gebracht in Zweden, zij het aangepast naar de omstandigheden daar. Omgekeerd zouden echter ook de Hollandse (binnen)vissers in Zweden op sommige punten iets kunnen leren. Een van de belangrijkste instituten in ons land vond hij het visserij proefstation. Door de resultaten van de onderzoekingen in practijk te brengen, kan men veel geld bespanen. Voorts was hij van mening, dat de export beter geregeld zou kunnen wor den. Verbaasd toonde hij zich over het feit, dat er uit het IJsselmeer zoveel kleine vis wordt gehaald Dat is juist goed voedsel voor snoekbaars, zei hij, en hij verwachtte dat de stand van deze vissoort er beter op zou worden, wanneer er wat meer kleine vis in het IJsselmeer bleef. Hij merkte op, dat de prijzen voor vis in Nederland lager zijn dan in Zweden, uit gezonderd die voor baars. Hiertegenover staat echter, dat de baars in ons land groter en beter is. In Zweden vist men over het algemeen met diepere netten van nylon dan in ons land. Tweeduizend sulden in zeven dagen De offervaardigheid van de inwoners van Velsen-Noord voor liefdadige doelein den schijnt toe te nemen. Velsen-Noord heeft zich ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de Kan kerbestrijding wel van een zeer goedgeefse zijde laten zien tijdens de grote huis-aan- huis collecte die vorige week Vrijdag in dit deel van de gemeente is gehouden en voor welke taak de actieve secretaris van het comité Velsen-Noord, de heer W. Nieuwen- huis, de beschikking had over totaal 28 dames. Van haar hebben er 12 de straat- wijken „genomen"; de overige 16 hadden de ponten tot hun werkterrein. Het totale bedrag van de collecte in „Noord", inclusief de ponten, was 1.018.63; dit is 280,63 meer dan in 1953, Met het bedrag van 1150.dat als resultaat van het lunapark in „Noord" bij eenkwam, kan het comité Velsen-Noord zich er op beroemen in een week door haar bemiddeling 2168,63 te hebben ingezameld voor het K.W.F. Het aantal werkloze mannen is in Augus tus van 40.882 tot 37.476 en het aantal ar beiders op aanvullende werken van 10.218 tot 9596 gedaald, zodat het aanbod van ar beidskrachten met 4028 afnam. Deze daling valt voor een groot deel toe te schrijven aan seizoeninvloeden, waardoor het aanbod in de landbouw daalde, alsmede aan de gunstige conjunctuur, waardoor de werk loosheid in het algemeen afnam, vooral in de metaalnijverheid en de bouwvakken. De normale seizoendaling, in Augustus ongeveer 1000 bedragende, werd dit jaar versterkt door de weerverbetering in de laatste week van Augustus, waardoor de vertraagde oogstwerkzaamheden op rui mere schaal ter hand konden worden ge nomen. Voorts werd het gebruik van ma chines voor de oogst door de natte zomer aanzienlijk beperkt. De geregistreerde vraag naar mannelijke arbeidskrachten nam nog een weinig toe, namelijk van 50.468 tot 50.564. Het aantal werklozen beneden 19 jaar daalde van 3545 tot 3372. Het aanbod van bouwvakarbeiders daal de van 6828 tot 6585, van veenarbeiders van 1727 tot 1385, van metaalarbeiders van 4411 tot 3760, van landarbeiders van 8037 tot 6130 en van losse arbeiders van 11.135 tot 10.662. De werkloosheid was eind Augustus het hoogst in Groningen en Drente met beide 20 werklozen per 1000 mannelijke be roepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 6. Het rijksgemiddelde bedroeg 11, tegen 13 op 31 Juli. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 4855 tot 5303, voorna melijk als gevolg van de inschrijving van meisjes, die de scholen verlietén. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 32.118 tot 31.484. Het aantal verkeersongevaillen, dat ieder jaar in ons land gebeurt, is een vraagstuk, waaraan verscheidene verenigingen en tal van deskundigen op allerlei gebied aan dacht schenken. Van belang hierbij is, dat men weet, welke Oorzaak aanleiding tot een verkeersongeval is geweest. Soms is de oorzaak direct aan te wijzen, b.v. het ge bruik van alcohol door de bestuurder van een motorvoertuig enkele uren voor en tij dens het rijden. Alhoewel het aantal ver keersongevallen, waarbij de bestuurder „onder invloed" was, in verhouding tot het totaal aantal verkeersongevallen gering is, mag toch worden vastgesteld, dat door deze oorzaak jaarlijks een tiental mensen het leven verliezen, waarbij dan nog moeten MANILLA (Reuter-AFP) Op de con ferentie te Manilla is men het eens gewor den over de economische bepaling van het voorgestelde verdedigingsverdrag voor Zuid-Oost-Azië. Zij verschilt enigszins van het oorspronkelijke Amerikaanse voorstel, doch voorziet nog steeds in het verlenen van hulp aan Zuid-Oost-Aziatische landen, zonder dat rechtstreekse verplichtingen aan de gesteunde landen worden opgelegd. Voorts besloot men een „militaire plan commissie" in te stellen voor de uitwer king van de militaire vraagstukken. Deze commissie zou geen permanent hoofdkwartier hebben en van tijd tot tijd vergaderen. De leden zouden niet verplicht zijn aan de bijeenkomsten van dit militaire orgaan deel te nemen. Een andere com missie zal de bijzonderheden van het ver drag uitwerken. In het ontwerp-verdrag staat, dat de ondertekenende staten zich verplichten het hoofd te bieden aan „communistische ag- gressie". Men hoopt in Westerse delegatiekringen, dat Zafroellah Khan van Pakistan geen bezwaar zal maken tegen de beperking van het begrip aggressie, als wordt aangegeven door het woord „communistische". Het Westen wil aan het begrip „communistische aggressie" vast houden, omdat het niet het gevaar wil lopen verwikkeld te worden in geschillen tussen niet-communistische Aziatische landen, zoals India en Pakistan. Er zal geen melding worden gemaakt van Laos, Cambodja en Vietnam. In de in leiding van het verdrag zal slechts worden verklaard, dat goede nota genomen is van de te Genève gesloten overeenkomsten. Dinsdag wordt te Farnborough in Engeland de grote luchtvaartshow geopend. Dat er al belangstelling genoeg is toont deze foto. Een lid kan uittreden één jaar nadat het de Philippijnse regering van dat voornemen in kennis heeft gesteld. Met algemene stemmen kan een nieuw lid worden aan genomen. De lidstaten verbinden zich elk internationaal geschil, waarin zij verwik keld raken, langs vreedzame weg op te lossen. Bij de economische aspecten van het verdrag is men op moeilijkheden gestuit. Foster Dulles zou de hoop hebben uitge sproken, dat de lidstaten niet alleen maat regelen nemen om hun eigen welvaart te verzekeren, maar ook rekening houden met het economisch welzijn van Japan, dat in de ogen der Amerikanen een sterk bol werk tegen een communistische aanval kan vormen. Verschillende delegaties zouden hiertegen bezwaar gemaakt hebben. Het officiële Sovjet-Russische persbureau „Tass" haalt een hoofdartikel van de „Pravda" aan, waarin de voorgenomen Zuid-Oost-Aziatische verdragsorganisatie wordt vergeleken met het anti-Comintern- pact. Volgens de „Pravda" zal een even tuele overeenkomst een aggressief karakter dragen en gericht zijn op de „althans ge deeltelijke herovering der posities, die het Westen in Azië heeft verloren". (Van onze correspondent in Stockholm) „Ruim 300 jaar geleden werd de pers geboren. En het land, dat destijds de meest geheide politieke bladen had, was.Ne derland". Tot deze slotsom komt de Zweed Salomon Kraft, rector van een school te Malmö, die zijn vacantie heeft besteed om in Hollandse archieven historische kennis op te doen. De pers, aldus rector Kraft, werd destijds in Holland gedirigeerd door de Oranjes en de kooplui van Amsterdam. De Oranjes waren activisten, de kooplie den vooral tegen het einde van de 80- jarige oorlog pacifisten. De Zweed was geïnteresseerd in het handels-politieke spel van Amsterdam omstreeks 1650. Aanvankelijk begroette Amsterdam de Zweedse opkomst met te vredenheid, omdat Denemarken, dat de Öresund bewaakte daardoor kort werd ge houden. Maar toen Zweden tegen het ein de van de 30-jarige oorlog al te machtig was geworden, steunde Holland de Denen. De Hollandse kooplui hebben toen getracht door middel van de pers propaganda te maken voor hun politieke koersverande ring. Van welk belang dit politieke spel is geweest, blijkt uit het feit, dat omstreeks 1725 meer dan tachtig percent van de schepen, die de öresund passeerden, de Hollandse vlag droegen. Overigens, zo voegt rector Kraft er aan toe, moet men met oude persberichten erg voorzichtig zijn. Reeds eerder heeft een Zweed vastgesteld, dat de Hollandse oorlogsberichten toen- dertijd niet juist waren. Er werd regel matig eente kleine buit opgegeven omdat het winnende regiment een bepaald aandeel van het veroverde was toegezegd. worden geteld een 400 zwaar- en lichtge wonden en de materiële schade, die onge veer f 2.000.000 bedraagt. Het „onder in vloed" rijden heeft ook nog andere gevol gen, zoals een procesverbaal wegens het overtreden van art. 26(1) van de Wegen verkeerswet, dood door schuld en het toe brengen van lichamelijk letsel, met als ge volg: gevangenisstraf, boete, intrekking rij bewijs voor een bepaalde tijd, inbeslagne ming vain het motorvoertuig. Van de 6112 onherroepelijke veroordelingen wegens overtreding van art. 26(1) van de Wegen verkeerswet in 1952 kwamen niet minder dan 5004 (81 op rekening van de alco hol. In 1953 werden in totaal 5773 onher roepelijke veroordelingen uitgesproken, waarvan 4498 of 78 wegens het rijden onder invloed van alcohol. Tot de veroor deelden behoorden niet alleen bestuurders van motorvoertuigen, maar ook bromfiet sers en wielrijders. De Vereniging voor Alcoholbestrijding bij het Snelverkeer (VAS) wil door middel van woord en geschrift het publiek en dan in het bijzonder bestuurders van motor voertuigen en bromfietsen ervan overtui gen, dat het gebruik van alcohol bij het wegverkeer de onveiligheid op de weg verhoogt. Om dit doel te bereiken voert zij in een aantal plaatsen, waartoe ook Haarlem behoort, een grote propaganda- actie, met het doel de aandacht van de inwoners eens extra te vestigen op het ge vaar van het gebruik van alcohol door be stuurders van motorvoertuigen. Te Haar lem wordt deze actie van 11 September tot en met 18 September gevoerd. Tot de pro pagandamiddelen behoort een propaganda- wagen, waarop een met slagzinnen beschil derde stelling waaruit de waarschuwende hand van de verkeerspolitie steekt. Tussen de vingers een rode driehoek waarin het woord alcohol. Deze zal gedurende de pro- pagandaweek worden opgesteld op het Houtplein nabij de Dreef. Voorts zullen op daarvoor geschikte plaatsen spandoeken worden opgehangen; de garagehouders en ondernemers met eigen wagenpark affiches worden aangebo den met het doel deze in hun garage of op hun rollend materieel aan te brengen en aan automobilisten zal worden gevraagd een embleem op de voor- en achterruit van hun wagen te plakken. 4e klasse 15e liist 5000: 9834 ƒ2000: 13381 ƒ1000: 1514 2692 5632 6932 8475 18920 19154 19201 21027 400: 4201 4207 6959 9172 11843 12700 2C521 21904 200: 1447 2156 2173 2605 3480 3518 3854 3860 4689 5618 5682 5780 5985 6274 7319 7368 7390 7985 8308 8581 10386 10622 10767 10782 11116 11775 13559 13927 15221 15225 16164 16427 17084 18139 18941 19579 20745 20749 21397 21571 21670 22000 Alcyone, 6 v. Ilheos n. St. Vincent. Aldabi, 6 v. Victoria n. Ilheos. Amstelveen, 6 v. Le Havre n. Casablanca. Aardijk, 6 v. Cobh n. New York. Altair, pas. 7 St. Vincent Kp. Verd. eil n. Las Palmas. Amsteldijk, 4 v New York te Boston. Amstelpark, 3 te Baltimore. Abbe-kerk, 6 v Newcastle n. Brisbane. Arendsdijk, pas. 7 Vlissingen n. Bremen. Aalsdijk, 6 200 m. z. Nantucket. Adonis, 7 te Maracaibo. Agamemnon, 6 1200 m. NO. Guadeloupe. Akkrumdijk, 6 400 m. O.ZO Kp. Race. Alioth, 6 160 m. NW. Kp. St. Vincent. Almdijk, 7 Havanna verwacht. Alpherat, 7 nog te Santos. Aludra, 7 Santos verwacht. Arnedijk, 6 540 m. Z.ZW Kp. Race. Baarn, 6 v. Manta n. Balboa. Bintang, 7 te Montevideo Bloemlontein, 6 130 m. ZW. Monrovia. Blommersdijk, 6 v. Port Said n. Marseille. Bonaire, 6 1260 m. Z.ZW. Fayal. Banka, 7 te Bahrein. Breda, 7 te Amsterdam. Barendrecht, pass. 6 Perim n. Suêz. Bennekom, 6 v. Antofagasta n. Valparaiso. Blijdendijk, 6 410 m. O.ZO. Kp. Race Camphuys, 6 v. Soerabaja n. Buleleng. Ceronaa, 6 100 m. NW. Kp. Guardafui Cistuia, 6 190 m. O NO. Algiers. Caltex Nederland, 6 v. Rotterdam n. Kopenhagen Charis, 7 v. Maracaibo n. Curagao. Daphnis, 6 v. Miragoane Haiti n. Houston. Delishaven, 6 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Delft, 6, v. Curagao n. Callao. Delfland, 8 Las Palmas verwacht. Duivendrecht, 4 v. Boston. Dongedijk, 6 250 m. Z ZO. Los Angeles. Esso Den Haag, pass. 7 Malta n. Antwerpen. Eemland, 6 v. Paranagua te Santos. Gaasterland, 6 v. Pto Alegre te Rio Grattde do Sul. Ganymedes, 7 te Pampetar. Gooiland, nacht 6-7 te Hamburg. Heemskerk, 7 te East London. Hathor, 7 te Beyrouth. Haarlem, 6 700 m. O. ten Z. Bermuda. Hecuba, 6 600 m. N ten W. Port au PrirtCe. Helena, 6 250 m. W. Fayal. Hersilia, 6 v. Georgetown n. Trinidad. Hestia, 6 v. Pto Limon n. Cristobal. Jupiter, 6 v. Algiers n. Mostaganem. Kota Agoeng, 7 te Soerabaja. Kota Inten, 6 v. Bintang n. Soerabaja. Kota Gedeh, pass. 6 Str Messina n. Genua. Karimun, 6 te Suez. Kielarecht, pass. 6 Gibraltar n Genua. Kota Baroe, pass 7 Perim n. Tj. Priok. Kertosono, 6 150 m. W. ten N Kp. Corrientes. Laagkerk, 7 v. Suez n. Aden. Lutterkerk, 6 v. Rotterdam n. Bremen. Loppersum, 7 te Bona. Lekhaven, 6 330 m. Z. Bahia. Maasdam, 7 te New York. Macoma, 7 v Geelong n. Adelaide. Marisa, 6 v. Bergen n Bod'O. Modjokerto, 7 te Port Soedan. Murena, 6 v. Port Said n. Berre. Malvina, 6 130 m. W. Str. Ormoes. Meerkerk, 6 320 m. Z. Kp. Palmas Myonia, 6 340 m. W.ZW. Chittagong. Nestor,, 7 te Rotterdam. Noordam, 6 te New York. Oberou, 7 te Nuevitas Ootmarsum, 6 v. Fernandina n. Jacksonville. Ovula, 6 v Curagao n Malta. Oranjestad, 7 v. Barbados n. Madeira Orestes, 6 90 m. ZW. Kp. San Antonio. Orion, 6 v. Istanboel n Constanza. Prins Willem III, 7 v. Greenbay te Sarnia. Prins Willem I, 7 v. Le Havre te Rotterdam. Hamburg. Prins Willem George Fred. pass. 6 Belle Isle n. Papendreeht, 3 v. San Lorenzo n. Montevideo. Pieter S, 7 v. Rotterdam n. Bristolkanaal. Rijnkerk. 6 v. Marseille n. Antwerpen. Prins Fred. Hendrik, 6 120 m. O. Belle Isle. Radja, 5 te New York. Sirrah, 7 v. Ras Tanura n. Singapore Straat Soenda, 7 te Lorenzo Marquez. Stad Arnhem, pass. 6 Gibraltar n. Port Said. Stad Maastricht. 7 Huelva verwacht. Stad Vlaardingen, 7 te Rotterdam. Sumatra, 6 v. Amsterdam n. Hamburg. Sarpedon, 6 450 m. W.NW. Fayal. Scherpend recht, pass. 6 Natal n. Bahia. Singkep, 6 540 m Z. ten W. Kp. Guardafui. Sloterdijk, 6 320 m. Z. Kp. Race. Sommelsdijk, 6 960 m. W.NW. Fayal. Stad Amsterdam, 7 New Orleans verw. Taria, 6 v. Liverpool n. Cardiff. Titus, 6 te Antwerpen. Tabian, 3 te Portland Oreg Tabinta, 7 v. Suez n Djeddah. Tamo, vertr. 8 v. Rotterdam n. Antwerpen. Tiba, 5 te Santos. Tomorl, pass. 6 Azoren n. Tampa. Triton, 7 te Amsterdam. Tnemisto, 6 400 m. W. ten N. Valencia Tiberius, 6 180 m. W. ten Z. Payai. van Waerwijck pass. 7 Perim n. Singapore. Van Linschoten, pass 6 San Thome n. Pointe Noire. Waal, 6 v. Cristobal n Barahona. Waterman, 5 1150 m NO. Wellington. Zijpenberg, 6 v. Bona n. Dagenham. KLEINE VAART Aeneas, 6 v Savona te Genua. Afiena, 6 v.Amsterdam te Kappeln. Alcetas, 7 v. La Pallice te Amsterdam. Aigarve, vertr. 8 v. Avonmouth n. Swansea. Antje, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Auioudspoider, 6 v. Rotterdam n. Lissabo» Avontuur, 7 v. Terneuzen te Rotterdam. Advent, verm. 7 v Huil n. Londen. Anna b. 7 v. Skagen n. Rotterdam. Appingedam, 6 v. Lissabon te Oporto. Audacla, 7 v Halden te Mostyn verw. Aco, 7 v. Kemi te Bristol verw. Arbon, 7 v. savona te Livorno. Ardeas, 7 v. Odense te Amsterdam Arienoldus G, 6 v. Londen n. Boston. Atlantis, 7 v. Rotterdam n. Boulogne. Betty Anne S, 6 nog te La Pallice. Bill S, 7 v. Wicklow te Swansea verwacht Boreas, 6 v. Le Havre n. Bilbao. Borneo, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Barracuda, verm. 7 v. Goole n- Logstor. Binnenhaven, 6 v. Port Lyautey te Dieppe Birmingham, 7 v. Amsterdam te Harlingen. Carpo, 6 v. Grangemouth te Nantes. Catharina, 7 v. Rotterdam te Dublin. Ciaes Compaen, 7 v Requejada te Gent. Canada, pass. 6 Vlissingen n. Gefle. Capricorn, pass. 7 Vlissingen n Antwerpen. Cinderella, pass 7 Vlissingen n. Duinkerken. Coeta, pass. 7 Vlissingen n. Plymouth. Cormoran, 7 v. Londen n. Middlesbro. Casana, 7 v. Gothenburg te Rotterdam. Coolhaven, pass. 6 Lissabon n. Casablanca. Corrie b, 6 v. Amsterdam te Winday. Delta, pass. 7 Vlissingen n. South End Dija, pass. 7 Vlissingen n. Aarhus. Dido, 7 v. Carthagena te Rotterdam. Dollard, 6 v. Malmö te Rotterdam Domburgh, 6 v. Rotterdam n. Casablanca. Da Capo. 6 v. Lissabon te Setubal. Deni, 6 v. Koge n. Kopenhagen. Depa, 7 v. Mantyiuoto te Rotterdam verw. Daje Bohmer, verm. 8 v. Duinkerken n. Dakar. Doklaan, verm. 7 v. Kemi n. Amsterdam. Domburgh, pass. 7 Dover n. Casablanca. Ellewoutsdijk, 7 v Antwerpen te Irvine. Export II, 6 v. Rotterdam n. Londen. Escaut, 6 v. Kouaan n. Roterdam Fiducia, 7 v. Boston te Maassluis verwacht. Flamingo, pas. 7 Vlissingen n Antwerpen. Evertsen, 6 v^.Karskar n. Huil. Frans, 6 v. Middlesbro n. Varberg. Frans Bohmer, verm. 8 v. Bordeaux n. Dakar Gerrie S, 7 v. Hamina te Amsterdam. Grebbestroom, 7 v. Fowey te Amsterdam. Globé, 7 v. Antwerpen te Rotterdam. Goote, 6 v. Napels n. Amsterdam. Henrica, vertr. 7 v. Manchester n. Lissabon. Hermes, 6 v. Paranagua n. Montreal. Hilda, pass. 6 Vlissingen n Norwich. Hondsrug, pass. 6 Vlissingen n Gent. Heemraadsingel, 6 v. Rotterdam n Huil. Hartèl, 7 v. Vlaardingen te Rotterdam. Helvetia, 6 Seaham te Morlaix. Haskerland, 6 v. Harlingen te Grangemouth. Hènrica b, 7 v. Gefle te Le Havre. Höliandia, 7 v. Kótka te Amsterdam. Ibis, 6 v. Antw. n. Kopenhagen. Ingeborg, 6 v. Zwijndrecht n. Purfleét. Ibis, pass. 7 Vlissingen n. Haderslev. Import, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Jozo, 7 v. Amsterdam n. Venlo. Julia Mary, pass 7 Vlissingen h. Antwerpen. Julia Mary, 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Kemphaan, verm. 7 v. Odense. Kenitra, 6 v. Rouaan te Casablanca. Kunlaborl, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Kwiek, 7 v. Vlissingen n. Korsor. Leendert b, 8 Liverpool verwacht. Liberte, 6 v. Boston n Blyth. Lies, 6 v. Lulea n. Burea. Lingestroom, 6 v. Liverpool te Amsterdam. Lucas Bols I, 6 v. Amal te Zaandam. Leny, 6 v. Amsterdam n. Huil. Mantyo, 6 v. Barcelona n. Tarragona. Marva, 6 v. Rotterdam te Bremen Marwit, 6 Sundsvall te Garston. Maystar, 7 v. Rotterdam te Kopenhagen verw. Mere N, 6 v. Warnemuende te Rotterdam. Mirzam N, 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Mulan, 7 v. Hamina te 's-Hertogenbosch. Markab, 7 v Londen te Rotterdam verwacht. Markab N, verm. 7 v. Riga n. Rotterdam. Merwehaven, pass. 6 Ouessant n. Casablanca. Muphrid N, verm. 7 v. Glasgow n. Partington. Marcella, 7 v. Rotterdam n. Buncana Ierland. Marjan, 7 v. Rotterdam te Kotka. Matthew. 6 v Sil^etown te Billingham. Merak N, 6 280 m. N.NO. Boavista. Myfem, 7 Rouaan verwacht. Noord, 8 v. Stanlow te R'dam verw. Noorderlicht, 6 te Bristol. Nero, 6 v. Bari n. Brindisi. Noordstad, pass. 6 Vlissingen n. Roterdam. Nato, 7 v. Huil te Rotterdam. Nijenburgh, 6 v Koping te Rotterdam. Poortvliet, verm. 7 v. Swansea n. Amsterdam. Rini V. 7 v. Maassluis n Boston. Rose Marie, 7 v. Antwerpen te Aarhus. Rijnhaven, 7 v. Manchester te Loctudy. Spaarnestroom. 6 v. Amsterdam n. Fowey. Setas, 8 v Rotterdam te Lissabon verw. Spes, 7 v. Holsund te Londen verw. Spurt, 7 v. Antwerpen te Plymouth verw. Sambre, 6 v. Le Havre n. Parijs. Sian, 6 v. Simrishamn n. Varkebak Soli Deo Gloria, 6 v. Karlshamn te A dam. Stella Maris. 8 v. Dublin te Rotterdam verw. Ton S. vertr 7 v. Antwerpen n. Ipswich. Ton S. 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Trompénburgh. 6 v. Kingslynn te Rotterdam. Theano, 6 v. Dublin te Rotterdam. Taörmina, 7 v. Bandholm té Mantyiuoto. Theodora, 7 v. d. Tyne n. Londen. Tromp, 6 nog te Goole. Unitas, 6 v. Swansea n. Amsterdam. Veenenburgh, 6 v. Rotterdam n. Middlesbro. Vrijburgh, 7 v. Londen te Rotterdam. Westersingel, 7 v. Swansea te Amsterdam. Westpolder. 6 v. Rotterdam te Lissabon. Wickenburgh. 6 v. Duinkerken n. Londen Wdèbold Bohmer. verm. 8 v. Libourne n. Dakar Zeehaan, 7 v. Warnemuende n. Rotterdam. SLEEPVAART Blankenburgh, 6 140 m. Z. Finisterre met bak Gele Zee en Witte Zee, met dok pass. 6 Wight naar Haifa. Thames, 6 300 m O.NO. Aden met Dauphine. Zwarte Zee, 6 v. Dublinbaai n. Belfast.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7