Renault I Bewijs: „Amerigo Vespucci" in Noordersluis Vier en twee jaar geëist tegen tweetal dat treinontsporing beraamde Stelling: Garage Den Hout lO No 1 in distinctie No 1 in prestatie PHILIPS DOET EEN BOEKJE OPEN Italiaanse „joffer" presenteerde zich Meer fabrieken, betere verbindingen met het Westen Hoofdverdachte volledig toerekeningsvatbaar Een sprookje van kleurenrijkdom JYMUIDEN "7 9 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 6 Saluutschoten van het fort Kleine natuurhistorische musea bij natuurreservaten Wensen van het Noorden: Brandje bracht clandestiene stokerij aan het licht Honderd gebrevetteerde zweefvliegers in 1954 lexU&UuUt BLOEMSïR. Tel.4235 {^(judKaXk.KeA/c) ADVERTEERT IN DIT BLAD In de aanschaf van een zit geen enkel risico aLage inkoopprijs b. Laag brandstofverbruik c. Zeer lage reparatiekosten d. Zeer hoge restwaarde Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. Het zal niemand verbazen, dat een radiotoestel van f 400.- mooier zingt dan een toestel van f 200.-; een radio van f 600.- weer mooier dan een van f 400.-. Maar hoe staat het met toestellen van verschillende merken in dezelfde prijsklasse? Het ene heeft dit, het andere dat, sommige dit en dat. Hoe zal de leek zijn weg vinden in dit labyrinth van technische details en verfijningen? Hoe weet U, dat U voor uw geld inderdaad het beste in een bepaalde prijsklasse koopt? Controleer bij aankoop van een toestel in deze prijsklasse onderstaande plus-punten. Alleen Philips heeft ze aiie! In een met mist overdekt IJmuiden is vanmorgen, geassisteerd door de sleepboten „Nestor" en „Cycloop" van Bureau Wijs muller, het Italiaanse marineopleidings schip Amerigo Vespucci" binnengelopen voor een kort bezoek aan Amsterdam. Om streeks kwart voor acht dreunden eerst eenentwintig schoten, afkomstig van het fraaie Italiaanse schip over IJmuiden. Daarna kwam het personeel van de Ko ninklijke marine op het forteiland in actie om een zelfde aantal saluutschoten af te vuren. Daar het schip een driemastbark de ra's niet had gebrast en de sloepen nog buitenboords in de davits hingen, werd de Italiaan niet naar de Midden- maar naar de Noordersluis gedirigeerd. Velen hebben hier genoten van een schitterend schouw spel, waaraan de optrekkende mist en doorkomende zon ten volle meewerkten. Een schone, opgedofte joffer uit vervlo gen tijden presenteerde zich in al haar schoonheid. De waterverplaatsing van de Amerigo Vespucci", die bewapend met 4 kanonnen (kaliber 76) en een mitrailleur, is 4000 ton bruto. Het schip voert aan de 3 masten vol- getuigd 2241 m2 zeil en is over alles lang 70 meter, met een grootste breedte van 15 meter en een holte van 11 meter. Dit is het tweede schip van deze naam, het eerste was een kruiser, die in 1882 in Venetië in dienst werd gesteld; deze bark werd in 1931 gelanceerd in Castella Mare di Stabia bij Napels voor de Marine Academie te Livor- no. De „Armerigo Vespucci" staat onder bevel van kapitein ter zee Alcide Bardi en heeft een aantal pas beëdigde officieren aan boord. De bemanning bestaat uit 645 koppen. De voortstuwing wordt behalve door windkracht geleverd door 2 Diesels met 'n gezamenlijk vermogen van 1224 ipk. Het schip vertrekt Zondagmorgen 11 September om 8 uur weer uit Amsterdam. Studiecommissie ingesteld 's-GRAVENHAGE. De minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschaippen heeft ingesteld een commissie die tot taak heeft, hem voor te lichten omtrent de te nemen maatregelen met betrekking tot natuur historische musea. Aanleiding tot de in stelling van deze commissie was de over weging dat natuurhistorische musea, mits opvoedkundig en aesthetisch op de juiste wijze verzorgd, er veel toe kunnen bijdra gen bij de bevolking het inzicht in de natuur te verdiepen en dat in dit opzicht in het bijzonder r.uttig effect te verwach ten is van kleine musea in of nabij natuur reservaten en meer in het algemeen in streken, die door hun natuurschoon veel bezoekers trekken. Voorzitter der commissie is: prof. dr. H. Engel, directeur van het Zoölogisch Mu seum te Amsterdam; secretaris: dr. A. C. V. van Bemmel, ingenieur le klasse bij de afdeling Natuurbescherming en Landschap van het Staatsbosbeheer. De industrie in Groningen en Friesland is voor een belangrijk deel gebaseerd op de landbouw. Maar de uitbreidingsmogelijk heid van die industrie is daarom beperkt, omdat er een grens is aan de productie van de landbouw, die de grondstof levert voor de industrie. Bovendien is door het gebruik van machines de werkgelegenheid in die fabrieken verminderd. Daardoor ontstaat een groeiend overschot van arbei ders. Om die redenen hebben Groningen en Friesland steeds dringender behoefte aan een nieuw soort fabrieken. Maar daar voor is nodig dat de verkeersverbindingen van de Noordelijke provincies met het Westen van het land, met de leveranciers en de afnemers, worden verbeterd. Het grotste probleem van het Noorden is de af stand naar het Westen. Dat was de kern van de redevoeringen, die de Kamerleden in Leeuwarden te ho ren kregen op hun reis langs de Neder landse industrieën. Alleen door goede wegen kan in de Noordelijke provincies een beter industrieel klimaat worden geschapen, waardoor nieuwe fabrieken worden aangetrokken. Komen de verbeterde wegen er niet, dan komen de noodzakelijke nieuwe fabrieken er ook niet, zo betoogden de heren B. G. Kernkamp, president-directeur van W. A. Scholtens Aardappelmeelfabrieken, en ir. J. B. Ritzema van Ikema, directeur van de coöperatieve condensfabriek Friesland. 's Avonds kregen de Kamerleden de pre- In Rotterdam brak brand uit op een zol derkamer in een huis in de Drievrienden- straat. Daar de bewoner, een 56-jarige oud kastelein, niet thuis was, waarschuwden buren de politie en de brandweer. De brand bleek niet ernstig te zijn, maar in de ka mer ontdekte de politie een clandestiene jeneverstokerij. Toen de bewoner thuis kwam, werd tegen hem proces-verbaal op gemaakt. Het distilleertoestel werd in be slag genomen. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft deze zomer weer twee zweefvliegcursussen voor scholieren gehouden, die later hun beroep in de lucht vaart willen kiezen. Op Teriet behaalden in deze cursussen, dié 3'A week duurden, 63 jongens het B-brevet. De vliegclub Teuge leidde 10 jongelui tot dat brevet op, de overige zweefvliegclubs van de KNVvL leverden er nog 24 af. Verwacht wordt, dat dit jaar het aantal opgeleide jongelui tot ruim 100 zal stijgen, want er zijn er nog enige tientallen in opleiding. mière te ien van de film „De Zesdaagse", waarin door speelse vergelijkingen met een wielerwedstrijd wordt duidelijk gemaakt dat het voor de verbetering van de produc tiviteit niet nodig is dat er wordt gewerkt in een jachtig tempo, maar dat het aan komt op verstandige en gelijkmatige ar beid in een goede sfeer. De film was vervaardigd in opdracht van de Contactgroep Opvoering Producti viteit. De Utrechtse rechtbank behandelde gis teren voor de tweede maal de zaak tegen de 36-jarige verzekerngsagent Hendrik de V. te De Bilt en de 33-jarige Harry de V., oud-SS-er uit Zeist, wier zaak in Maart werd aangehouden voor het doen uitbren gen van een psychiatrisch rapport over bei de verdachten. Hun plan was, mevrouw Stoffelina V. uit Amsterdam, vriendin van laatstge noemde verdachte, op wie een levensverze kering was afgesloten, uit de weg te rui men. Hiertoe wilden de verdachten bij een oud sein seinhuisje aan de onbewaakte overweg te Blauwkapel een trein laten ont sporen. Het plan werd echter verijdeld door de oplettendheid van een spoorwegbeambte, die de recherche waarschuwde. Hendrik de V., die diverse ondergeschikte punten van zijn vroegere verklaring wenste te betwisten, werd in het psychiatrisch raport volledig toerekeningsvatbaar ge noemd. De algemene indruk van de psy chiater was, dat hij een onevenwichtig per soon is, vol zelfbeklag, die zich zelf her haaldelijk tegenspreekt, doch wiens geheu gen en inprentng ongestoord zijn. „Een hy- sterisch-psychopatisch en neurotisch per soon", aldus zijn rapport. De officier van Justitie sprak van „een misdrijf dat zelden in deze vorm voorkomt. Hier is sprake van de zwartste misdadig heid, die iemand ten laste kan worden ge legd". Vier jaar gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van de regering luidde de eis. Verdachte's raadsman kon zich niet met de conclusie van het psychopatrisch rap port verengen en verzocht de rechtbank, alsnog een andere deskundige aan te wijzen alsmede opname van zijn cliënt in een ob servatiekliniek. De tweede verdachte, de oud-SS-er Har ry de V. werd in het rapport een zonder ling genoemd, „psychopatrisch belaste wilszwakke persoon, voor wie langdurige psychiatrische leiding nodig is. Verminderd toerekeningsvatbaar", luidde de conclusie. De officier noemde deze verdachte iemand, die gevaren heeft op het kompas van Hen drik, een wantrouwend mens, die door zijn minderwaardigheidsgevoel in de oorlogstijd 'oij de SS is gekomen. Of het schot dat Har ry de V. destijds in het hoofd heeft gekre gen van invoed is geweest op het gebeurde, kon de officier niet vaststellen; evenmin of de realiteit van het gebeurde tot verdachte is doorgedrongen. Hij eist twee jaar gevan genisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering met opname in een observatiekliniek. De verdediger was eveneens van mening, dat zijn cliënt geen enkel initiatief heeft genomen. Hij sloot zich aan bij de voorge stelde psychiatrische observatie. Uitspraak op 21 September. Het 200 b.r.t. nietende Nederlandse kustvaartuig „Jaba", eigendom van J. Baas te Groningen, liep vanochtend vroeg de Rot terdamse haven binnen als 12.000ste schip van dit jaar. Het schip kwam ledig van Be verwijk en koos ligplaats in de Tweede Katendrechtsehaven. Vorig jaar liep het 12.000ste schip pas op 5 October binnen, dus bijna een maand later. Als U éven de gelegenheid hebt, moet U op „De Kleine Jaarbeurs" de stand van Zeeman komen bezoeken. Ongelofelijk.... zulk een rijkdom aan prachtige, óérsolide kleurige en fleurige Neveda breiwol U daar bij elkaar vindt! Alleen al de beroemde Neveda Sirene wol vindt U bij Zeeman in maar liefst 85 kleu ren. en dat is dan nog maar één soort van tien. Alles wat de Neveda fabrieken voor U maken, vindt U in de stand van Zeeman uitgestald. Bovendien.... zijn er van tal van wol soorten leuke en snoezige modellen ge breid, die U van alle kanten kunt bekijken en bewonderen. De breipatroneh krijgt U GRATIS in uw bezit bij aankoop van de benodigde wol. Wat U ook van plan bent te gaan breien deze herfst en winter. begin niet vóór U een kijkje hebt genomen op de stand van Zeeman. Voor sportkousen.... een leuk jumpertjeeen warm vestje. een kleurige pullover. gezond en warm ondergoed.... of wat ook.... nergens kunt U béter, gezelliger en goedkoper de wol uitkiezen dan bij Stand No. 52 op „De Kleine Jaarbeurs" Ook voor KNITTAX Breimachines 25 j= 4 persoons 4 deurs sedan (R4) 4380. 6 persoons 4 deurs sedan (Frégate) 7850.— 200 kg Bestelwagen (R 4) 3995.— 1 tons Bestelauto met 7.7 m3 laad ruimte6700. lti tons Bestelauto met 8 m3 laad ruimte 6900. 1 R4: 1 L. op 17 K.M. Frégate: 1 L. op 10 K.M. 1 tons bestelwagen: 1 L. op 8 a 9 K.M. door zeer sterke en beproefde constructie en lage prijzen onderdelen. Bovendien lang ui durige fabrieksgarantie. Op de Renault Fré- gate b.v. geeft de fabriek 12 maanden garan- tie inclusief arbeidsloon. 1 hetgeen betekent geringe afschrijving. Begrijp Uw belang en vraag nadere inlichting bij WAGENWEG 164—168 - HAARLEM - TEL. 12138 §j Aan allen die nu van plan zijn een radiotoestel te kopen! ••'.v, ,.s, - - Philips biedt U zekerheid Ga niet over één nacht ijs. Philips stelde voor U een interessante handleiding samen: ,,Hoe kies ik een radiotoestel"? Kso. de hand van de in dit boekje gepubliceerde kwaliteitstabellen kunt U zelf contro leren, dat elk Philips toestel U veel meer biedt dan om het even welk ander toestel in een overeenkomende prijsklasse. Stel nu zelf vast hoeveel prestatie-reserve Philips U geeft Overtuig U met eigen ogen van de gtote kwaliteits- en prestatie-reserve van Philips. Vraag dit waardevolle boekje of bij uw handelaar of via onderstaande bon bij Philips Nederland n.v., te Eindhoven. Het ligt gratis voor U gereed. Philips zet de toekomst op een wijde kier Elk Philips toestel geeft U het klankrijke bewijs, dat de radiotechniek ten huize van Philips is „opgegroeid". Er zit geen enkel onderdeel van andere makelij in. Voor Philips is dit onnodig en ongewenst. Want het is niet zo, dat Philips de ontwikkeling van de radiotechniek volgt, maat de radiotechniek volgt Philips Hoe de radio-ontvangst zich in de komende jaren ook zal ontwikkelen, het Philips toestel dat U nu koopt, houdt er gelijke tred mee. Dank zij een maximale kwaliteits- en prestatie- reserve. Kwaliteits-reserve door eigen Philips onderdelen. Prestatie-reserve, doordat Philips eveneens voorop gaat op het gebied van Hieron der vindt U een der vele kwaliteitstabel len uit dit waarde volle boekje. Het ligt GRATIS voor IJ klaar bij uw handelaar of bij Philips Nederland n.v. "..'f TYPE BX 433 A. Golf gebiedenLangegolf 1150- 2000m.Middengolf 186-578 m. Kortegolf 24-3-51.7 m. FM-band [87.5-100 Mc. Afmetingen: 34x51x21 cm. f 298.- (of: le betaling f 30.65 en 18 maal f 17 AO per maand.) zenderbouw, dus beter dan wie ook de eisen kent, waaraan een perfecte radio-ontvangst (bijv. F.M.) in de toekomst zal moeten voldoen. De rijkste keuze in het rijkste geluid Philips biedt een verscheidenheid van twaalf toestellen. Geen variaties op eenzelfde thema, maar toestel voor toestel anders van model, anders van uitvoering. Keuze dus voor elke beurs, voor elke smaak en voor elk interieur. Prijzen van f98.- tot f698.-. Uiterst gevoelige FM-ontvangst met volledige hand having van een optimale AM-ontvangst, zoals de Nederlandse zender-situatie dit vereist. 7 moderne radiobuizen, die het werk doen waarvoor er vroeger 11 nodig waren. Dubbelconus-luidspreker metïiconal magneet. Vernuftige combinatie van twee conussen, één voor alle hoge tonen en één voor het lage- en middentoongebied, geeft ideale weergave van het gehele klankregister, Deter dan die van twee enkel conus-luidsprekers. Bovendien homogene versprei ding van alle tonen. 6 drukknoppen voor elk der 4 golfgebieden (FM-band, lange- en middengolfgebied en het kor- tegolfgebied), voor grammofoonweergave en voor het uitschakelen. Ingebouwde draaibare Ferroceptorde ideale vervanger van elke kamer-antenne door richtings- selectiviteit en storingsonderdrukking. Spoelen en bandfilters met kernen van Ferroxcube, waardoor hoge selectiviteit. Duplex klankkleurregelaar om de geluidsweergave naar eigen smaak te wijzigen. Eindbuis van groot vermogen (12 watt) voor krachtige en brillante geluidsweergave. Alle onderdelen worden in eigen bedrijf gefabri ceerd, waardoor zelfs na 10 jaren nog vervanging mogelijk is. Snelle en vakkundige service door 9 over het gehele land verspreide Philips service-werkplaatsen en meer dan 1000 Erkende Philips Radioservice-handelaren. Op deze punten komt het aan. Let daar dus terdege op, als U verzekerd wilt zijn, het beste toestel in deze prijsklasse te kopen. Tel ze, vergelijk ze! PHILIPS Publleatla van PHILIPS NEDERLAND n.v. V \sl V y,»* yP»

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8