Velsens raad besluit tot koop van een zusterhuis voor het jeugdwerk HS-BA Verenigingsvaria - KLEINE JAARBEURS Met tmmelbouwers de tribune Sanering van Santpoort komt op gang Agenda voor Velsen t t VELE ATTRACTIES Papiermaker W. Schuit 50 jaar bij VGZ Vervangende grond aan Velsen verzegd O Grapendaal Suomi- kampioen op 400 m Castricum Heemskerk Jarige Nestrix Ontvangst van pater Van Duivenvoorde Tweede gymleider bij IEVl IJm0nd „Kralenberg" bereidt de competitie voor Volksfeesten vanmorgen begonnen R.K. jeugd gaat groot Mariaspel opvoeren Jeugdzevenkamp van „Beverwijk" Smit moest meerdere erkennen De heer A. J. van Kleef overleden CSV in bondscompetitie WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 De belangrijkste kwestie, die gisteravond in Velsens raad aan de orde is ge komen, was de aankoop van het voormalige „zusterhuis" op de hoek van de Kerkstraat en de Kanaalstraat te IJmuiden-West ten behoeve van het zogenaam de „massajeugdwerk", een aangelegenheid, waarmee de ganse vroedschap een warme sympathie betuigde en die dan ook haar eenstemmig fiat kreeg. De belangrijkste kwestie, die niet aan de orde is gekomen was die van de stil liggende tunnelbouw, waarvoor de stakingscommissie uitzichtloos de publieke tribune bevolkte. De fractie van de CPN had namelijk via een manifest van dit stakingscomité een poging willen doen het Velsense gemeentebestuur te laten intervenieren in de huidige situatie, maar aangezien het geval te laat binnengekomen was, kwam het niet op de agenda voor. Het vierde puint dezer agenda was het eerste, waarmee de raad zich wat diep gaander inliet dam met een stemrningsloze goedkeuring alleen. De heer Lips (A.R.) herinnerde zich namelijk in het verband van de verplaat sing van het woonwagenkamp naar de Zuidelijke kanaaloever, waar het sinds enkele weken voorlopig een ple'kje heeft gevonden naast de rioolwaterzuiverings installatie, een opmerking aangaande „cen trale kampen" bij de begrotingsbehande ling. Hoe het daar mee stond, wilde hij graag weten. Burgemeester mr. M. M. Kwint deed het antwoord in enkele zinnen af: er is over deze centrale kampen nog geen be slissing gevallen bij de Rijksoverheid, maar de huidige oplossing voor Velsen moet wel als een tijdelijke gezien worden (wat ove rigens ook uit het raadsstuk bleek). De omlegging van een beekje ten behoeve van de tunnelbouw ontlokte de heer T a- bernal (Arbeid) de na deze zomer nor maal lijkende vraag of de duikers, waar mee dit stroompje ondier de Rijksweg 9 geleid zal worden, eventuele overvloed aan water wel zouden kunnen verwerken. Wethouder Visser (Arbeid, O.W.) kon hem in dat opzicht volledig tevreden stel len: de duikers worden zelfs nog wijder dan op de ontwerptekeningen staat aan gegeven. Sanering en huur De verhuur van de nieuwe industriehal ging ook d'itkeer zonder verder commen taar onder de hamer door en men stopte pas weer, toen de opruiming van een aan tal Samtpoortse krotwoningen in het raam vain de sanering der gemeente aan de orde kwam. De heer Disselköter (Arbeid) prees het college vanwege zijn voortvarendheid inzake deze hoognodige afbraak het ging om de panden Uitendaalstraat 24, 26 en 28 maar vond wel, dat de huren voor deze onverklaarbaar bewoonde huisjes aan de hoge kant lagen, onmiddellijk toegevend evenwel, dat het een moeilijke zaak is, hier de juiste middenweg te vinden. Maar de overgang van de oude naar de nieuwe woningen, die ongetwijfeld veel duurder zullen zijn, moet de bewoners naar zijn smaak niet al te moeilijk gemaakt wor den. Of de verhuiskosten misschien bij wijze van tegemoetkoming door de ge meente vergoed zouden kunnen worden? De heer De Jong (A.R.) informeerde, waarom van twee Santpoortse huizen de huur bestendigd is gebleven en van de derde opnieuw moest worden vastgesteld, waarop wethouder Visser het enig mo gelijke antwoord gaf, namelijk dat het ene huis door de voormalige eigenaar wordt bewoond en dus een nieuw huurcontract nodig had Overigens zag hij nieuwe huizen voor deze drie gezinnen als de enige mogelijke en enige juiste uitweg een lagere huur kan nog wel eens bekeken worden, maar is wellicht niet de ideale oplossing, temeer omdat de gemeente de betrokken gezinnen er zo gauw mogelijk uit wil hebben om tot afbraak te kunnen overgaan. Dit argu ment werd gehoord bij een tweede geval van aankoop door de gemeente met de be doeling het aangekochte pand te slopen. Een eventuele bijdrage in of vergoeding van de verhuiskosten of de inrichting van het nieuwe huis, zoals eveneens werd voor gesteld, wilde de heer Visser eerst even in het college bespreken. Verwarring Het in Noord tot clubhuis te verbouwen noodwoningen-stel (een huis met een schuur en een garage), waartoe dit door de gemeente eveneens gekocht moet wor den, maakte een vraag van de heer N ij s- sen (Kath.) los over een bollekweker, die naar zijn informatie luidde, een deel van deze „opstal" in gebruik zou hebben. Voorzover officieel bekend was, klopte dat niet helemaal, bleek uit het wethouder - 1 ij'ke antwoord, maar als er wellicht wat bollen op de zolder liggen, wil het college daar ook weer geen gewetenskwestie van maken en „ui.t gaan zetten". Maar de over heid, die van de noodwoning, liggend aan de Grote Hout- of Koningsweg een riant WOENSDAG 8 SEPTEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „The Glenn Miller Story". „Kleine Jaarbeurs", bij Marktplein: ge opend van 1422 uur; 14.30 en 16 uur: kindermiddag met Marina van Goud zwaard, buikspreker, goochelaar en pop penkast; 1622 uur: films van de B.B. VELSEN: Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur: Rex, Hoofdstad Operette met „Sag' beim Abschied leise servus". DONDERDAG 9 SEPTEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Ik doodde mijn kind." „Kleine Jaarbeurs", bij Marktplein, ge opend van 1422 uur; 1418 uur: film over bakkersbedrijf en amusementsfilms. VELSEN: Raadhuis, 9.30—12 uur: Spreekuur wet houder van Openbare Werken. kleedhuis wil maken, zal toch wel de be schikking over alles moeten hebben. De aankoop van een perceel grond met een huis aan de Schulpweg deed zowel de heer Van Os van de Abeelen (Ar beid) als de heer Markerink (A.R.) in de bres springen voor de bewoner, die eigenlijk beter niet de dupe kan worden van deze procedure. Het probleem van de vervangende grond kwam nog even in zijn geheel aan de orde in dit verband: de aan kopen ten behoeve van het Gildenplan bleken aanleiding te geven tot een mis verstand aangaande bepaalde toezeggingen aan één der gedupeerde tuinders: ergens in de stukken was er een bedrag van 11.000 als schadevergoeding genoemd. Dit kwam echter In het raadsstuk niet voor en de wethouder hield zich dan ook volledig aan het raadsstuk, middelerwijl verzekerend, dat er op het punt van de vervangende gronden vorderingen worden gemaakt in het overleg.dat de drie IJmond- gemeentcn hierover enige tiid geleden heb ben geopend. Er is, zo zei hij, een toezeg ging voor Velsen gedaan en daar is het college uitermate attent op. Jegens de heer Va n O s merkite de wet houder op, dat het door hem verlangde overzicht van het Grond'bedirijf wel mo- gelijk is, maar even vast zit op een gebrek aan administratief personeel. In dit spe ciale Gilden-geval zal er echter een afge rond overzicht worden samengesteld. Met een raad, die geheel gerustgesteld was over de 11.090, welke dus blijkbaar alleen in de financiële commissie was genoemd, werd het voorstel aangenomen. Naar aanleiding van een volgende voor dracht: de aankoop van grond en opstal len in Santpoort, brachten enige raads leden de meer principiële kant van de zaak weer op het tapijt: de heer Markerink liet het agrarisch bloed kruipen waar het niet kon gaan en was in dit speciale geval het college dankbaar voor de gevonden oplossing, hoewel hij gratis wonen voor deze gedupeerde tuinder een nog betere had gevonden. (Deze tuinder kan namelijk voor zijn af te breken woning op korte termijn een nieuw pand bouwen.) Wethouder Visser merkte terloops op, dat de grond, die dringend nodig is voor bepaalde overheidsplannen wel eens duur der wordt gekocht dan andere, minder ur gente grond, maar hij was het met het voorstel van het gratis wonen niet eens: in beider belang kan de huurder er beter vandaag dan morgen uit zijn. Spelen op afgesloten rijweg De heer Wil jouw (Arbeid) lie«t een vreugdekreetje horen over het feit, dat ten behoeve van de speelplaats voor de Groen van Prinstererschool het plantsoen van het Koningsplein te IJmuiden niet opgeofferd hoeft te worden, maar nu deze speelplaats met afsluiting van de openbare weg gerea liseerd wordt, vroeg hii zich wel af, of de betrokken bewoners hier geen overlast van zouden krijgen. Wat niet het geval was volgens de wethouder. Nadat de heer Marks (Arbeid) een minzaam aangehoord pleidooi had gehou den voor wat. meer licht op het stukie. waar het Noordelijk pontplein in de Wiiker- straatweg overgaat „we zullen het be kijken, maar het is daar toch maar een kwestie van een paar jaar" kwam een ingelast agendapunt aan de orde: de schen king van 500 aan de brandweer door de directie van de Papierfabriek als bewijs van erkentelijkheid na de snelle hulp bij de brand van 1 Augustus. Mevrouw Van W i e 1 i n k (Arbeid) zag er een bestemming voor: als er onverhoopt eens een brandweerman ziek of gewond zou raken in de dienst, om van erger nog maar te zwijgen, zou dit wellicht een wel kome aanvulling kunnen zijn van de niet al te hoge sociale uitkeringen. Daar voelde de voorzitter niet zo erg veel voor het bedrag „was wel heel gering" zei mr. Kwint in dit verband iets concreets was echter bij hem ook nog niet opgekomen. Jeugdhonk Een uur na de opening begon de raad aan de hoofdschotel: het jeugdhonk aan de Kanaalstraat-Kerkstraat. De heer N u y e n s (Kath.) was blij ver rast met het voorstel tot aankoop van het voormalige zusterhuis voor dit doel, al wilde hij wel even het naadje van de kous weten ten opzichte van de exploitatie: doet de Velser Gemeenschap dit en hoe zit het met de subsidie? Voorts vroeg hij om een uitgebreide documentatie aangaande de subsidies aan het Velsense jeugdwerk. Nadat de heer Lips de hoop had uitge sproken, dat de jeugd inderdaad profijt van deze aankoop zou hebben, voerde de heer Van Os van de Abeelen het woordals raadslid. Het viel hem ken nelijk zwaar de functie van voorzitter van de Velser Gemeenschap gescheiden te hou - den van zijn raadslidmaatschap, maar apart van alles wenste hij toch wel even duide lijk te stellen, dat dit jeugdhonk volkomen op zijn plaats is in een gemeente, die in politiek opzicht zo breed wordt opgezet als Velsen. En het deed hem goed te hebben gemerkt, dat niemand der raadsleden een woord over de hoge kosten van dit werk had laten vallen. De heer Van Os zag de toekomst ervan niet somber in, mits zich een grote groep van getrouwen rond deze arbeid zou blij ven scharen: als het zal moeten slagen is de samenwerking van alle geestelijke stro mingen nodig. Zakelijk gesproken voorzag hij inderdaad een duur object alleen ai de nodige leider en de concierge en hij vroeg het college, hoe deze posten op te lossen zijn. De jarige mevrouw Heykoop (Vrij heid) was evenzeer blij met dit nieuwe jeugdhonk. Zij wilde graag weten, of de mogelijkheid overwogen was, de jeugd zelf deel te doen hebben aan het werk te harer behoeve. Met dank voor de algemene instemming zette wethouder H. de Boer (Onderwijs, Cultuur, Arbeid) enige détails nader uit een: het honk blijft in beheer bij de Velser Gemeenschap, maar het zal er op neer moeten komen, dat de Jeugdcentrale de dagelijkse leiding overneemt. Overigens voorzag hij groot heil van deze „geestelijke reclassering", die de soms losgeslagen jeugd een nieuwe bodem onder de voeten zou kunnen geven en haar naar eigen gezin of eigen vereniging .terug zou kunnen voeren. (Wij verwijzen voor een nadere beschou wing over dit Jeugdhonk en zijn opzet naar een artikel elders in deze editie - red. IJ C.) Niet naar overtuiging Hij meende voorts, dat deze ingreep niet naar levensbeschouwing moet gebeuren; tenslotte betreft het hier een groep los- geslagenen, die met heel zachte drang op gevangen dient te worden. De volledige subsidiëring zal over enige maanden op gang komen en bij de komende begrotin gen zal een stijgende post aan dit Jeugd honk ten laste moeten worden gelegd, ter wijl bovendien de steun van particuliere zijde onmisbaar moet worden geacht. Daarenboven valt deze post onder de hui dige regelingen in de termen voor Rijks subsidie. In antwoord op de vraag van mevrouw Heykoop merkte de heer De Boer op, dat de ouders zeker zullen worden ingescha keld, evenals de kinderen zelf. Uitbreiding en gevelsteen Bij de voorgestelde completering van de Santpoortse Adolf van Nassauschool met een gymnastieklokaal, waarmee het be staande gebouwtje op de hoek van de Molenstraat verdwijnen moet, kwam als vanzelf de vraag naar voren, waarom deze uitbreiding niet gelijk met de vernieuwing van de school, die enige jaren geleden werd verwezenlijkt, is uitgestippeld en de wet houder kon verwijzen naar de bouwstop van toen: het was toen nog niet nodig en dus viel het onder de beperkende bepalin gen van die dagen. De heer Markerink kreeg de toezegging, dat er nog eens ge keken zal worden naar een wellicht goed kopere oplossing voor de gordijnen en een suggestie van de heer D e G r o o t (Arbeid) om de gevelsteen in het te slopen gebouw tje, die wellicht nog historische waarde heeft, omdat daar indertijd een dépendance van het gemeentelijk apparaat was ge vestigd, kreeg ook zijn aandacht. „Als u maar belooft, van Santpoort geen tweede "emeente te willen maken" kreeg deze Santpoortenaar als lachend commentaar verder te horen. Of er bij het bouwen van de nieuw» 1000000006'xx>ooooo3ooococooooooooccoooooocooooooooococ U Q 1 De gebruikelijke thee halverwege de p Velsense raadsvergadering werd gister- 3 avond opgeluisterd met een cakeje. Op 8 zijn verheugd-verwonderde vraag aan 8 welke goede genius deze verrassing te danken was kreeg de heer Nuyens van de voorzitter het even onmiddellijke als 0 :j hoofse antwoord: „De Nestrix van deze g ■j raad, mevrouw Heykoop viert vandaag p 1 de dag, waarop zij aan het X-aantal 8 2 jaren van haar leeftijd er één toevoegt". 8 j De verjarende vroede vrouwe is daarop j van alle kanten gefeliciteerd. oooooooooooooooooooooocooooooooocoooooooooooooooooooooor fietsenstalling aan de Van Diepensfraa* gedacht is aan het medegebruik voor hel ontspanningslokaal, wilde de heer W iT- i o u w weten. „Ja", repliceerde de wet houder, maar dan zal het publiek een beetje moeten meehelpen en niet en masse op de fiets moeten komen, want daar is eeen stalling tegen te bouwen. Het aanvullend bedrag voor de uitbreiding van de tribunes op „Schoonenberg" haalde gelukkig niet weer de hele controverse rond dit sport park im de raad: de beer Nuyens had weiinig aanknopingspunten kunnen vinden bij de critici, die dit extra-crediet van ruim 12.000 onjuiist vonden: toen men aan het geheel begon, waren deze aanvul lingen al onvermijdelijk. Er is nog even gediscussieerd, uit welke hoek de wind zou kunnen waaien en men was het er over eens, dat het gat boven de tribune- ingang de meeste tocht veroorzaakt, waar na wethouder De Boer zich het boete kleed omgord'de, omdat hij aan die tocht gaten niet eerder had gedacht en verder uiteenzette, dat boven-achter de zittribune dus een platform komt. dat als staanitribune gebruikt kan worden. Wat niet wil zeggen, dat dit altijd staanplaatsen hoeven te zijn: afhankelijk van de toeloop zal hiervan ge bruik kunnen worden gemaakt, maar het is al te gek. dat men nu van de. hoogste rijen der tribune zomaar naar beneden kan springen. Enige benoemingen conform de voor drachten vormden het besluit van deze raadszitting, die te 9 uur een einde vond met het samenstellen der afdelingen uit de raad. Zaterdagavond 11 September zal pater van Duivenvoorde aan de grens van de gemeente Heemskerk feestelijk worden in gehaald. In optocht zal de neomist naar de R.K. kerk worden begeleid, waar deze om zeven uur een plechtig Lof zal celebreren WIJ STAAN blijkbaar niet geheel alleen in onze opvatting, dat de Kleine Jaarbeurs een gezellige aan gelegenheid is, want zelfs een standhouder, die zo langzamerhand wel van beurzen weet nadat hij in de loop der jaren tiental len in Noordholland met zijn beschaafd gelaat op luisterde, moest een com pliment van het hart. Hem viel vooral op, dat er onder de hier aanwezige midden standers zulk een prettige sfeer heerst. Wij hadden hem daaraan voorafgaand niets verteld, dat wensen wij zwart op wit te zetten en het deed dus echt goed, te horen, dat IJmuiden wat de onderlinge verstand houding der zakenmensen betreft voor een buiten staander plezierig aandeed. Geen gedring om de klan ten en geen opgedring van de producten, zei deze man, die het weten kan. Zo moet het, zei hij. Zo is dat, ant woordden wij. Er waren gisteren vier clandestiene bezoekertjes ter beurze. Heerlijke jon gens met vuile knieën, die een gaatje in het tentzeil ontdekt hadden, waardoor de kleine mens zich in de filmzaal naar binnen kan wringen. Genóten dat ze hebben van Bud Abbott en Lou Castello, die samen een huis onder water zetten om dat ze het bad kwamen re pareren; niemand kon het over zijn hart verkrijgen deze jongetjes op het laak bare hunner handeling te wijzen, zodat ze na afloop van de voorstelling onge hinderd edoch gedwee met de menigte meeschuifelden, de tent in en de stands langs. Het is nu natuurlijk wel zo, dat het voordelige gaatje in de kleine-mannen- maatschappij van IJmuiden in een mum bekend is en dat het straks krioelt van de zwarte knieën wipneuzen. en de Wij hebben nimmer be vroed, dat er visconserven uit IJmuiden naar Martini que gingen, maar sinds wij jan het rad hebben gedraaid als de volleerde rad draaiers die wij zijn op de inzending van het Be drijfschap voor Visserijpro ducten, hebben wij nog meer bewondering gekre gen voor de inspanningen van onze nog zo piepjonge visconservenindustrie, die het hem toch maar levert. Daar zou de BB best eens bij in de leer kunnen gaan. Niet wat stand betreft, want dat zit goed genoeg in el kaar met een miniatuur commandopost en alle red dingsmiddelen, welke in deze verdwaasde wereld wel eens mogelijk zouden kun nen worden als iemand er gens op een ministerie van Buitenlandse Zaken zich te veel gaat opwinden, maar wel wat de „klantenbin ding" betreft. Helaas wil dat bij de BB in de IJmond nog niet al te zeer vlotten. De Visserijschool is er ook, dat had u natuurlijk allang gemerkt aan de kuif van meneer Verwayen, die daar af en toe komt binnen- wapperen. Voor jongens om te smullen en voor ouderen om eens over na te denken. De moderne methoden, die het Visserijonderwijs in Ne derland zich gelukkig heeft eigen gemaakt, staan hier in klein bestek uitgestald en als het hier al in miniatuur zo boeiend is, dan moet het op school wel helemaal een feest zijn. Dat het ook is voor een kind, dat voor zee en varen voelt. Toch maar goed, dat er een blank-geschorte jonkvrouw op wacht zit in het „hospi- taaltje" van het Rode Kruis bij de ingang, want er zijn al tientallen kleine onge lukjes gebeurd en één standhouder stootte zich zelfs al twee keer aan de beruchte steen. Waarmee wij hem niet voor ezel wil len zetten, want het was be slist zijn schuld niet, maar hij heeft beide keren wel dankbaar dat Rode Kruis opgezocht met z'n pijnlijke aangelegenheden. Als alle behandelde patiënten nu eens prompt lid werden van het Rode Kruis of deze in stelling in hun testament gedachten, zou het geen verloren moeite zijn. Hoe wel: zo denken die mensen van het Kruis er nimmer over, dat valt ons telken male weer op: altijd klaar om te helpen en nooit vlas sen op een tegenprestatie. In de nieuwbouw van IJmuiden wint de goede smaak van het moderne meubel allengs meer ter rein. De meneer, die in deze plaats een twintig jaar ge leden een kunstnijverheids- affaire opzette, heeft dat in die tijd wel anders moeten horen. Door de brievenbus schreeuwde de jeugd hem zelfs 's avonds toe, dat hij niet geheel wel bij het hoofd was, maar niettemin is die meneer dapper doorgegaan en nu staat hij op de jaar beurs met een keur van mooi, echt mooi aardewerk en snuisterijen, die ge eens moet gaan zien vanwege de „goede sier", die er af straalt. Old finish en na maak Gothiek blijven ner gens meer, als de producten der moderne potterie in hun knappe eenvoud of de blok- drukjes op ruw linnen zich komen aandienen. Wij verzoeken u inmid dels dringend, vanavond niet door ónze brievenbus te roepen. BEURSBENGEL De afdeling gymnastiek vain de R.K.1 Sportvereniging IEV, die feitelijk een te kort aantal herenleden telt om een afzon derlijke afdeling tc vormen en waarvan het bestuur nog verwachtingen heeft, dat dit aantal zal toenemen, heeft haar tweede lei der gekregen. De heer Kloes, diie tot nu toe de directie voerde over alle gymnastiekafdelingen van IEV, heeft zich ten dele aan deze taak moe ten onttrekken, zodat hij nog slechts op Woensdagavond leiding kan geven. De heer J. Ottewhof zal de lesuren -van Maandagavond verzorgen, waaronder ook de herenploeg valt. Mocht voor deze groep niet meer animo bestaan dan nu het geval is, dan zal de herenles komen te verwallen. Het volleybalspel, dat in onze gemeente en omgeving het laatste jaar zulk een be langrijke plaats heeft ingenomen door de bemoeiingen van de Volleybalclub „Kra- lenberg", die het initiatief nam om na de oprichting van de afdeling Beverwijk de afdeling „IJmond" van de NeVoBo in het leven te roepen, vraagt onder de vele lief- hebbers van deze sport weer aller belang stelling nu de nieuwe competities voor de deur staan. Zoals thans bekend is zullen de com petities voor de afdelingen Haarlem en IJmond begin October een aanvang nemen en daarop bereidt VCK zich nu voor. Bij VCK bestaat het voornemen in de Haar lemse afdeling met de eerste dames- en heren-teams uit te komen en in de IJmond- afdeling te gaan spelen met tenminste vier of zo mogelijk vijf teams. ADVERTENTIE zoals prijzen voor bezoekers, gratis proeven en vele demonstraties. Donderdagmiddag: Film (Vermaat's Bakkerijen) 's Avonds: Muziekuitvoering. Geopend v. 210 u. (bij voldoende belangstelling tot 11 u De groep van de zeer „oude getrouwen" bij de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V., die allengs kleiner gaat worden, heeft in haar midden de heer W. Schuit, papier maker aan machine „14", die Vrijdag zijn gouden arbeidsjubileum aan dit bedrijf hoopt te vieren. De trouwe papiermaker heeft de gehele achterliggende halve eeuw aan het bedrijf in Velsen doorgebracht, waar hij als veer tienjarige knaap de eerste stappen zette op zijn lange arbeidsweg. De heer Schuit, die 4 December 1889 te Krommenie is geboren, kwam als kleine jongen naar Velsen. Zoals in die tijd nog gebruikelijk en gedreven door de omstan digheden was het al vroeg „aanpakken". Hij begon zijn loopbaan bij Van Gelder Zonen als „hekkenjongen" of zoals het thans heet leerling-„pershulp" in de tijd toen de „papierfabriek" nog werd gevormd door de machines 5 en 3 aan de tegenwoor dige „oude kant", die hij altijd trouw is gebleven. Hij maakte de gehele evolutie van het bedrijf mee en verrichtte in de loop van de jaren alle functies aan verschil lende machines om thans sedert vele jaren ziin belangrijke taak als papiermaker bij de „14" uit te oefenen. Bij deze jubileumviering is het voor de heer Schuit zeker te betreuren dat de brand van 1 Augustus zijn machine tijdelijk heeft lamgelegd, doch voordat de aanstaande jubilaris in het begin van December van een welverdiende rust wegens zijn pension nering zal gaan genieten, hoopt hij toch nog een paar maanden het bevel over zijn her stelde machine te kunnen voeren. De heer Schuit, die nimmer in het open bare leven op de voorgrond is getreden, behoort tot de oudste leden van de tegen woordige R.K. Bond van Industriële wer kers. Vanmiddag de Ronde De jaarlijkse volksfeesten van Wijik aan Zee zijn vanmorgen geopend met het zin gen van enige liedjes door de schooljeugd onder leiding van de heer B. P. W. Wort- man. Hierna trokken de kinderen in op tocht naar de Dorpsweide om zich hier te vermaken met diverse spelen Vanmiddag om twee uur was er optocht van versierde wagens, fietsen en groepen en om half vier zal de start plaats vinden van de derde ronde van de badplaats, ge organiseerd door de Beveirwijkse renners club „Kennemarland". Het programma voor morgen (Donder dag) luidt: 9 uur: Ringsteken voor dames en heren op het Julianaplein; 11 uur: Wa tertonsteken voor dames en heren op de Hoge Kop; 14 uur: Volksspelen op de Dorpsweide; 17 uur: Katknuppelen achter café De Boer. Teneinde vooral de nieuwelingen in deze tak van sport in te wijden en te bevorde ren, dat een selectietraining mogelijk wordt voor het samenstellen van de teams voor de komende wintercompetitie, worden de oefenavonden gehouden op Maandag en Vrijdag van zeven tot tien uur. Deze trai- ningsgelegenheid is in de Da Costaschooi aan de Noorderlaan. het domicilie van VCK. De volleyballers zullen in October hun jaarvergadering houden. Dinsdagavond had in het KSA-gebouw te Beverwijk de generale repetitie plaats van het grote Maria-spel ..Vita Mariae", dat wordt opgevoerd door leerlingen van de Maler Amabilisschool met medewerking vain de Katholieke Toneelstichting „Kunst Door Oefening", De opvoering van dit spel, ter gelegen heid vain heT. Maria-jaar, zal plaats vinden op Woensdag 15 en Donderdag 16 Septem ber. Dit stuk dat is geschreven door Wim Snitker, wordt opgevoerd door honderdtien tot honderdtwintig personen. Regie en kap- werk is in handen van -de heer F. A. J. Hunsche en de muzikale omlijsting wordt verzorgd door Lou Tervoort. Het spel bevat een leidraad voor een volksinuldïging va.n Maria en behandelt in chronologische volgorde haar leven. De kindsheid van Jezus wordt in het eerste deel naar voren gebraoht en hierna zijn lijden en dood. Een zestigtal „bruidjes" zul len op het toneel een groot levend kruis uitbeelden. In het stuk komen talrijke ontroerende taferelen voor en de opvoering van het 9pel zal voor het R.K. volksdeel ongetwij feld een intense beleving met zich mee brengen. De voetbalvereniging „Beverwijk" houdt op Zaterdagmiddag 11 September haar jaarlijkse jeugdzevenkamp. Tijdens de voortzetting van de clubkam- pioenschappen van de Kennemerstaten- Athletiekvereniging „Suomi" Dinsdagavond op de sintelbaan van „Watervliet" is wel een zeer verrassende uitslag uit de bus ge komen op het nummer 400 m. hardlopen heren. De prestatie, die G. Grapendaal Zondag bij de regionale athletiekwedstrijden op „Watervliet" bereikte op dit nummer was aan de verrassing niet vreemd. Het was voor Joop Smit, die dit nummer beheerst dan ook een zware strijd om zich te hand haven. Dank zij de omstandigheden, het weer en de gesteldheid van de baan, liep Grapendaal echter zeer sterk en hij liet Smit 1,3 sec. achter zich. Ook de overige nummers, v/einig in getal omdat de komende Zondag de vijfkampen van Suomi tevens voor het clubkampioen schap gelden, waren spannend. Vooral op hink-stap-sprong an de 300 nieter junioren gaven de resultaten maar geringe ver schillen. De uitslagen waren: Hink-stap-sprong, heren: 1. T. v. d. Werff, 11.61 m.; 2. J. Adelaar, 11.15 m.; 3. A. Koet, 11.01 meter. Junioren: 1. F. Busscher, 10.67 m.; 2. N. Koopman, 9.71 m. 400 m. heren: 1. G. Grapendaal, 53.3 sec 2. J. F. Smit, 5^.6 sec.; 3. A. Koet, 55.9 sec. 300 m. Junioren: 1. J. Bakker, 42.1 sec.; 2. A. Dekker, 42.8 sec.; 3. F. Busscher, 43.6 sec. Te Den Haag is Zondag overleden de heer A. J. van Kleef, die als secretaris-penning meester van het voormalige Oud-Katho liek Verbond van Vakverenigingen gedu rende de jaren van 1936 tot 1942 grote be kendheid genoot onder talrijke plaatsge noten, die op enige wijze met de vakorga nisaties of met de visserij in het algemeen in verbinding stonden. De verscheidende behoorde tot de op richters van het OKVV dat zich met het kantoor eerst vestigde in Den Haag, doch na korte tijd zijn zetel verplaatste naar Velsen aan de Meervlietstraat eb een af delingskantoor en vergaderruimte vond in een perceel aan de Trawlerkade. De maatregelen van de bezetter inzake het vakorganisatiewezen waren oorzaak van het besluit om in het begin van 1942 het OKVV te liquideren, waarna een her oprichting niet meer geschiedde. De heer Van Kleef, die ook nog enige tijd lid was van de gemeenteraad van Vel sen, bereikte de leeftijd van 60 jaar. De uitvaartdienst zal Donderdagmorgen om half elf geschieden in de Oud-Katho lieke Kerk aan de Molenstraat te Den Haag, waarna de teraardebestelling plaats vindt op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen te één uur 's middags. Aan de competitie van de tafeltennis- bond in Kennemerland zal het komende winterseizoen worden deelgenomen door de Castricumse tafeltennisclub CSV. Dit is besloten cp de in hótel Borst gehouden jaarvergadering, tijdens hetwelk in de rondvraag is gesproken over een even tuele sportuitwisseling met een Engelse ta feltennisclub. Er was namelijk een uitno diging binnengekomen van een Engels echtpaar, dat in de afgelopen zomer meer dere malen van de gelegenheid gebruik maakte te komen tafeltennissen. Dit echt paar verbleef met vacantie in Castricum. Men besloot de uitnodiging in overweging te nemen, zodat de kans niet uitgesloten is dat de Castricu.mmers volgend jaar op bezoek gaan in Engeland. Aanvankelijk hadden de penningmeester, de heer L. Goarts, en de secretaresse, me vrouw Friend-Faber, het plan af te treden, doch tijdens deze bijeenkomst verklaarden zij zich bereid de functies te blijven waarnemen, hetgeen gaarne werd geaccep teerd. St. Thomas verloor damwedstrijd De Castricumse damclub St. Thomas heeft Maandagavond in hótel Sport-Duin- zicht een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tegen de damclub Damlust, uit Noord-Scharwoude. Er werd aan 20 bor den gedamd, de wedstrijd is gewonnen door de bezoekers met 1723. Na afloop heeft de voorzitter van St. Thomas, de heer A. de Zeeuw, aan zijn collega van Dam lust een zilveren lauwertak overhandigd. De Castricumse damclub maakt volgen de week Maandag een aanvang met de on derlinge competitie. Huisvrouwen op reis De leden van de afdeling Castricum van de Christen Vrouwenbond zullen 13 Sep tember hun jaarlijks uitstapje maken. Aanvankelijk stond in het kader hiervan een excursie naar een wolfabriek op het programma, doch deze excursie kan geen doorgang vinden. Inplaats daarvan krij gen de dames op de dertiende een bustocht voorgezet, waarvan het doel vooralsnog „geheim" is. Burgerlijke Stand Heemskerk GEBOREN: Wilhelmus J. M„ z. van W. Frayman en M. C. Wester; Alida C. M., a. van P. de Ruyter en J. Th. Koriexaas, Ser- nadette M. B d. van N. J. van der Kolk en J. W. Keet; Leonardus J. M„ z. van L. C. Zonneveld en C. G. M. van Buggenuia.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9