M EK O G-v er jaardag aan het begin van een nieuw tijdperk KLEINE JAARBEURS enthousiaste bezoekers Agenda voor Velsen Tussen zwavelzure ammoniak en kaliumnitraat ligt een Norduco Visserij-varia "1 Velsens „Witte Kruis" weer een stuk historie rijker Zilveren feest onder gele pluim Receptie bij zestigjarig bestaan Zondagsscholenweek in geheel Velsen 9 Vrijdag openluchtconcert in Burg. Rijkenspark „Exercitia" nu ook onderdak „Ik doodde mijn kind" Donderdag in Thalia Vice-voorzitter van NCVB spreekt in „Noord" CJMV begint Maandag Bas van Gelder werd teraardebesteld Van vereniging tot bedrijf' Rooswijk-honkballers sluiten seizoen met feestavond Voor jonge monteurs jj DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 DE „GELE PLUIM" staat bijna een kwart eeuw op de hori zon van de IJmond de „vlag" van de Maatschappij tot Ex ploitatie van Kooksovengassen oftewel MEKOG en een rust punt in de warreling der fabrieksschoorstenen. Want de MEKOG is direct te herkennen, waar Staalfabrieken of Breedband nog wel eens willen vervagen in de veelheid der schoorstenen aan de Noordelijke oever van het Noordzeeka naal. Het is nog niet precies vijfentwintig jaar geleden dat de „gele pluim" voor het eerst naar de lucht werd gezonden. De MEKOG begon niet meteen met de salpeterzuurverwerking, omdat de zaken op het gebied van de kunstmest in de jaren '29 wel even anders lagen dan nu en er is haast geen artikel zo onderhevig geweest aan de snelle veranderingen in het kielzog der landbouwwetenschap als juist de kunstmestfabri- cage. Als bewijs daarvan mogen de futuristische gevaarten gelden, die bezijden de MEKOG zijn verrezen met het naambordje NORDUCO er tegen: hier immers wordt in nauwe samenwerking tussen de Noorse en de Nederlandse industrie een poging gedaan uit zeewater kaliumnitraat te winnen. Of, om net eenvoudiger te zeggen: de kunstmest industrie tracht zich om te schakelen naar een product, dat niet alleen maar stikstof bevat, maar ook andere voor de plantengroei onontbeerlijke elementen. Kaliumnitraat bevat er al twee; het product van vijfentwintig jaar geleden, zwa velzure ammoniak, kon alleen maar op stikstof bogen. Rond de wisselwerking tussen natuur en mens zou een hele roman te schrijven zijn: hoe de mens heeft geprobeerd de eenvoudi ge en natuurlijke Chilisalpeter, de delfstof, die jaren lang de landbouw als „kunstmest" diende, te perfectionneren en voorbij.te stre ven met een stof, die ook als enige bron nen de lucht en de aarde had. De lucht en de aarde, die de natuur zelf eveneens ge bruikt voor de instandhouding van haar perfecte evenwicht. En nu is de MEKOG natuurlijk geen ro mantische, maar een strikt zakelijke aan gelegenheid geweest in de zomer van 1929, toen de Hoogovens de leiding op zich na men van het stikstol'bindingsbedrijf van dn MEKOG, ontstaan uit de samenwerking van de BPM en de Hoogovens in IJmuiden. Product voor paar klantjes De Hoogovens hadden daar wel oren naar, want men zat in die jaren met een vrij groot overschot aan kooksovengassen, waarvoor nu een prachtig emplooi gevon den was. Het ammoniumsulfaat als uit gangspunt van dit begin zien we nu, een kwart eeuw later, al ergens op de achter grond geraakt: een artikel voor een paar klantjes, die het beslist nog willen hebben. Voor het overige zijn de witte stromen van kalksalpeter en kalkammonsalpeter stukken belangrijker geworden. En uit het kleine chemische bedrijf, dat toen een schuchtere poging deed de Neder landse behoefte aan kunstmest deels te dekken (pas in 1930 werd de productie van 50.000 ton zuivere stikstof bereikt), is een machtige maker van stikstofkunstmest ge groeid, die van de totale wereldproductie aan stikstof (6 millioen ton) jaarlijks al een 170.000 ton oplevert en die rekening houdt met verdere uitbreidingen, om de steeds groeiende vraag naar levenssappen voor de agrarische bedrijven bij te houden. Op de loer Er is even gewezen op verschuivingen in de stikstofmeststoffen-behoefte: nieuwe kunstmeststoffen dienden zich in de labo ratoria aan en kwamen in zwang (al is de traditie van de boer in Pakistan of op de Molukken wel eens een rem op de werke lijke uitgroei van zulk een nieuwe produc tie) en steeds moesten de bedrijven zich aanpassen. Zo ook de MEKOG, die voort durend op de loer ligt en daarmee de ka rakteristieke eigenschap van elk chemisch bedrijf volkomen volgt: wat gisteren een credo leek, kan morgen voltooid verleden tijd zijn geworden. In de zon spiegelt zich buiten de fa briek een regiment zilveren gasflessen. „Mekog Ammoniak Holland" staat er op. Ze gaan straks naar de rubberplantages van Indonesië, om een stof te leveren, die het stollen van de afgetapte vloei bare latex tegen gaat. Aan de achterkant van het bedrijf ruist een witte stroom in een wachtend schip: kalkammonsalpeter voor het bin nenland. In de grote zouthallen liggen de enor me gletschers van kunstmest onder spookachtig kunstlicht te wachten op verzending: kalksalpeter voor de export, dat straks een akker in Birma vrucht baar en een arme fellah in Egypte tot een welvarende boer zal maken. Onder de pluim Om goed onder de indruk te raken van de moeite, die de mens zich moet getroos ten om uit dood-ordinair kooksovengas en zo mogelijk nog gewonere lucht plus nier- Het programma van het openluchtconcert op Vrijdagavond 10 September in het Burg. Rijkenspark te Santpoort, door de Gemengde Zangvereniging „Vox Humana" en Hoog oven Mannenkoor ziet er als volgt uit: Vox Humana. (Dir. Anton de Beer)1. Ecce quomodo moritur, J. Gallus: 2. Exaudi Deus, O. di Lasso; 3. Veni Creator, E. de Vries. Hoogoven Mannenkoor. (Dir. P. J. Pot- gieser)4. Staalwerkers, Moolemeijer: 5. Nimmer Nacht, Andriessen; 6. Mijn Lim burg, Hermans. PAUZE Hoogoven Mannenkoor; 7. Zondagmorgen, Flipse; 8. Am Adriatische Meer, J. Gotavak; 9. Domine Salvam Vac., v d. Giesen. „Vox Humana"; 10. In Speculo. Ph. Loots; 11. Dromekind, J. P. J. Wierts; 12. Es Geht ein Wehen, J. Brahms; 13. In stiller Nacht, J. Brahms. Het concert begint om 8 uur. De leden van de Velser Basketballver eniging „Exercitia" zijn sinds gisteren maar wat verheugd over een aanwinst voor deze nog jonge vereniging. Men heeft namelijk van volgende week af iedere Maandagavond de beschikking over het gymnastieklokaal van het Velsense gymnasium „Felisenum", in welke zaal ook basketballborden zijn aan gebracht. De vereniging „Exercitia" heeft al een dames- en een herenploeg, maar nu de trainingsmogelijkheden zijn uitgebreid tot nu toe speelde men alleen op het plein van de Nijverheidsschool heeft het bestuur besloten ook een jongens- en meisjesploeg samen te stellen. De secretaris is de heer Gaastra, de Genestetlaan 45, Driehuis. De Zwitserse film „Ik doodde mijn kind", die Donderdagavond in een speciale voor stelling in het Thalia Theater wordt ver toond, behandelt het probleem van de abortus. Edith Ferrat, dochter van dokter Ferrat en de beroemde zangeres Vanna Corelli, wordt op een bal door een avon turier Jean Sterner verleid. Dr. Ferrat heeft een thuis voor ongehuwde moeders opgericht en steeds heeft hij tegen de abor tus strijd gevoerd. Nu stelt zijn eigen doch ter hem voor het probleem haar te helpen of niet. Hij voert een hevige tweestrijd en besluit tenslotte aan Edith's wens te vol doen. Aanvankelijk gaat alles goed, maar als dr. Ferrat voor een dokterscongres een paar dagen naar Genève moet, sterft Edith. Haar vader voelt zich schuldig, geeft zich zelf aan en moet voor de jury verschijnen. Maar het recht zegeviert. Een nogal langdradige film, met weinig overtuigend spel van de hoofdpersonen. De hoofdrollen worden vertolkt door Marina Rainer en Leopold Biberti. ADVERTENTIE 10000 gingen U voor naar de Vele attracties, zoals demonstraties, gratis proeven, prijzen voor 200e bezoeker Vrijdag 10 September gehele dag Filmvoorstelling Vermaat's Bakkerijen Beurs geopend van 1422 uur. Bij voldoende belangstelling tot 23 uur. Het afdelingsbestuur van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Velsen, heeft voor zijn eerste bijeenkomst in het nieuwe vergaderseizoen, die Maandagavond te acht uur in de Da Costa-school aan de Noorderlaan wordt gehouden, uitgenodigd de vice-voorzitster van de NCVB, mevrouw L. A. Lever-Brouwer uit Den Helder. Mevrouw Lever zal in deze bijeenkomst spreken over het onderwerp „Levensver antwoordelijkheid". De Christelijke Jongemannen Vereniging IJmuiden West begint volgende week weer met haar avonden in de Comiteschool. De ouderen komen daar Maandag bijeen. De twee jongensclubs komen Dinsdagavond naar deze school. De eerste groep de jongeren van 10 tot dertien jaar worden om kwart over zeven verwacht en de twee de groep van iets oudere knapen begint om kwart over acht. Onder buitengewoon grote belangstel ling werd gisteren op de begraafplaats „De Biezen" het stoffelijk overschot van de heer Bas van Gelder ter aarde besteld, in leven bestuurslid van de V.V. „Terras vogels", werkend lid van de toneelvereni ging „Jan van Dommelen" en oud-speler van „Stormvogels". Nadat de kist, bedolven onder een schat van bloemen, in de groeve was neergela ten, werd achtereenvolgens het woord ge voerd door de heren Disselköter, voorzit ter van „Terrasvogels" en Jonkers, voor zitter van „Jan van Dommelen". Ds. Tersteeg bad het „Onze Vader", waarna een familielid dankte voor de be toonde belangstelling. Prijzen van Woensdag: Heilbot 3,60- 2,40, gr, tong 4,30-4, grm. tong 3-2,64, kim. tong 2,62-2,30, kl. tong I 2,10-1,78, kl. tong II 1,90-1,66, tarbot I 3,20-2,20, zalm 7,60 per I kilo. Tongschar 65-49, kl. tongschar 42, gr. schol 56, grm. schol 62-58, kim. schol 55-37, kl. schol I 40-30, kl. schol II 29-10, schar 18- 12, bot 12-8, v. haring 18-10, makreel 18-10, gr. schelvis 45-38, grm. schelvis 42-35, kim. schelvis 38-30, kl. schelvis I 33-25, kl. schel vis II 22-14, wijting 22-14, gr. gul 52-48, mid. gul 44-43, kl. gul 28-17, kl. leng 40, ham 78, kl. koolvis zw. 24-22 per 50 kilo. Gr. kabel jauw 184-80, gr. koolvis zw. 92-82, gr. leng 90 per 125 kilo. Aanvoer van Woensdag: 100 kisten tong en tarbot, 10 heilbot, 16 tongschar en schar- tong, 800 schol, 110 schar, 75^ bot, 2940 ha ring, 1500 makreel, 750 schelvis, 100 wijting, 350 kabeljauw en gul, 10 leng. 2 ham, 47 koolvis. 20 diversen. Totaal 6830. Aanvoer op L'rk. Dinsdag werd door 85 vaartuigen op Urk aangevoerd: 7846 pond kuilpaling, prijs f 0.92f 1,03633 pond lijn- aal, prijs f 0,88—f 1.65; 116 pond snoekbaars, prij^ f 0,63—f 0,66; 68 pond rode baars, prijs f 0,52f 0,61, per pond en 386 bak nest, prijs f2,60f2,80 per bak van 37V2 kg. Het zilveren feest van de „Mekog" zal P zeker niet ongemerkt voorbij gaan: op - de dag, dat vijfentwintig jaar geleden P de eerste zwavelzure ammoniak werd gemaakt, 14 September, zal een ge- schenk worden aangeboden door het 3 personeel, een beeld van Ben Gunte- 8 naar, voorstellende een zaaiende boer. p Op de afdelingen wordt het feest on- g derling gevierd en in een bijeenkomst g van de Raad van Bestuur zal door ir. 8 J. B. Aug. Kessler een door ons reeds g deels beschreven drietal gebrandschil- derde rarrten voor het trappenhuis van 8 het kantoor worden aangeboden. In December krijgt het personeel in Krasnapolsky te Amsterdam een drie- c tal feestavonden geoffreerd, waar een 8 jubileumrevue de hoofdschotel van - vormt. De avonden zijn vastgesteld op 8 14, 15 en 16 December. 8 XJOOOOOOCOCXDOCOCXDOOOOOOOpOOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXjOOOCC gel uit de Limburgse Sint Pieter een edel product te vervaardigen, dat over de hele wereld weivaart kan brengen, dient ge het monotoon-grommende fabriekscomplex on der de „gele pluim" te betreden. Het is er stil, op het durende grommen na. Er werken opvallend weinig mensen en er staan opvallend veel hoge ketels en zware compressoren. We gaan naar de ammoniakbereiding, waar dus uit stikstof uit de lucht en water stof, vrijgemaakt uit kooksovengas, dit sterk riekende goedje wordt vervaardigd. Om stikstof uit de lucht te halen, moet die lucht eerst vloeibaar worden gemaakt en vloeibare lucht is een van de sensaties, die op elk moment van de dag* in de MEKOG afgetapt kunnen worden als een wild-ko- kende, puur-blauwe vloeistof, bij 190 gra den onder nul in een emmer gudsend en onmiddellijk dikke sneeuwkorsten rondom die emer opleverend. Zodra die vloeibare lucht verdampt ontwijkt eerst de stikstof en die is dan „gemakkelijk" op te vangen. Niet in de hand overigens, want bij deze hevige kou „verbrandt" de menselijke huid hevig en wordt een stukje rubber onmid dellijk steenhard en bros. Naar de hitte Maar goed: uit de lucht is stikstof vrij gemaakt en uit kooksovengas kwam ook bij lage temperatuur waterstof. In een bepaalde verhouding gaat dit mengsel naar de ammoniaksynthese volgens de altoos weer geprezen heren Haber en Bosch, de daar in 1916 een slim middeltje op vonden. Met behulp van een katalysator, die de sprong naar een zeer hoge temperatuui (500 graden) nodig maakt komen stikstof en waterstof tesamen om ammoniak op te leveren. Kunt ge het volgen? Die ammoniak moet, om salpeterzuur te geven, worden verbrand, door er grote hoe veelheden zuurstof bij te brengen op rood gloeiende platinanetten bij een hitte van oijna 800 graden. Dan wordt het eerst stik- stofdioxyde en in water opgelost salpeter zuur. Mes' Teneinde zwavelzure ammoniak te krij gen, gaat de zuivere ammoniak van zopas naar een onderdeel van de fabriek, waar zij met zwavelzuur wordt verbonden en een dikke brij oplevert, die in centrifuges uit kristalliseert. Klaar. Transportband, ver pakking, expeditie, uitstrooien op het land. Het salpeterzuur krijgt ook zijn bestem ming: in tanks, die gevuld zijn met kalk steen wordt de oplossing gevormd, die kalk salpeter heet en later op een koelwals eveneens tot mooie kristallen neerslaat. En als dan tenslotte ook nog ammoniak en salpeterzuur bij elkaar worden gebracht, ontstaat er ammoniumnitraat, dat met mer gel samen kalkammonsalpeter vormt. Ten- De jarige uit Noordoostelijke richting ge zien: een fabriekscomplex, dat in een kwart eeuw uitgroeide tot een stevige schakel in de Nederlandse economie. slotte kkn een kind de was doen, maar dat er voor deze reacties enorme gevaarten van machines nodig zijn, maakt de kunstmest- fabricage tot één van de meest kapitaal-in tensieve industrieën des lands. Per hectare gebruikt ons land ongeveer 70 tot 75 kilo zuivere stikstof per jaar, de onderontwikkelde gebieden halen met moei te een kilo of vijf tot tien. Als het Neder landse gebruik over de hele wereld zou wor den berekend, was er elk jaar 200 millioen ton zuivere stikstof nodig en er wordt slechts 6 millioen ton geproduceerd. Is het wonder, dat de MEKOG-mensen plannen maken voor een uitbreiding der productie, dat er een NORDUCO ontstond en dat men het Hoogoventerrein in Ooste lijke richting graag wat vrij wil houden voor expansie? Want vergeet niet, dat de grondstof kooks en kooksovengas het een en ander te maken heeft met de internationale kolen- prijs. En dat dus een andere, goedkopere grondstof uitermate welkom zou z\jn aardgas wellicht, zeewater misschien. Zeewater, dat bij de Norduco tot kalium nitraat wordt gemaakt. Er zijn in de rich- ing van de voortzetting van het NORDU- OO-experiment nog geen beslissingen geno men, maar dat het thans verjarende bedrijf van de MEKOG alle nieuwe wegen der che mische industrie afkijkt en onderzoekt, kan slechts een compliment zijn voor de sterk te, waartoe zij zich in een kwart eeuw heeft ontwikkeld, een kwart eeuw, die slechts een fase afsloot en een nieuwe toekomst opende. Een pluim er bij! De stilte in de grote kalksalpeterloods is opvallend na de dreun der „Mekog" hier werkt één man op de kraan, die de voorraad kunstmest afschraapt en in een onderaardse transportbaan stort. De voor malige tuinder, die de kraan bedient koos juist deze omgeving vanwege haar haast serene rust Houtaanvoer Woensdagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweedse s.s „Ara" met een lading van 1149 vadem hout, afkomstig van de Finse haven Yxpila. In de VAN RIJSWIJKZAAL van Het Cultureel Gebouw was het gistermiddag stampvol, toen de voorzitter van het bestuur van de afdeling Velsen der Noord hollandse Vereniging „Het Witte Kruis", de heer P. Waardenburg als eerste het woord voerde op een receptie ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van deze afdeling. Deze periode, die op 30 Augustus werd afgesloten, is door de heer Waarden burg in al de facetten, die het Witte Kruiswerk met zich meebrengt nagegaan en daarna hebben tal van genodigden getuigd van de warme sympathie, die de Velsense afdeling van „Het Witte Kruis" in die zestig jaar heeft verworven. Enige jaartallen met begeleidende cijfers spraken er duidelijk van welk een groei deze afdeling heeft beleefd: in 1894 stonden er bij de oprichting 94 leden ingeschreven; thans in 1954 zijn dat er 8300. Relatief is de Velsense afdeling de grootste in Noordholland. De heer Waardenburg had in zijn openingswoord heel wat genodigden wel kom te heten. De vier Velsense wethouders waren er met de gemeente-secretaris, er zaten vertegenwoordigers van het hoofd bestuur, van het Wit Gele Kruis, van de Geneeskundige Dienst, van de T.B.C.-ver eniging, van de Velsense Gemeenschap. Voorts waren er enige leden van de Vel sense gemeenteraad, was de inspecteur van Volksgezondheid in Noordholland aanwe zig en kwamen in de loop van de middag nog tal van personen het bestuur geluk wensen met dit jubileum. De heer Waardenburg sprak er in zijn inleiding van, dat het arbeidsterrein van het Witte Kruis zich in die zestig jaar steeds meer heeft verdiept. „Door allen, voor allen'" was al het devies bij de op richting, toen er nog geen gesalarieerde krachten bij het werk waren betrokken. Thans heeft het „Witte Kruis" te Velsen vijftig personen in dienst; zes wijkver pleegsters, twaalf gezinsverzorgsters en drieëntwintig kraamverzorgsters. De wethouder voor Volksgezondheid, de heer H. de Boer, die voor het gemeente bestuur sprak, was de dossiers van de af deling eens nagegaan en had telkens het werk van de pioniers voor zich zien ver schijnen. In de eerste jaren gaven zij zon der beloning hun liefderijke arbeid aan het volk en daarmee legden deze mensen een basis, waarop het huidige bestuur kan voortbouwen. „Uw werk confronteert ons dagelijks met onze tekortkomingen"', aldus de heer De Boer. „Met de werkelijkheid dus. Ergens zijn altijd mensen werkzaam, die, ondanks twisten en moeilijkheden, noden opvangen". Vervolgens ging de heer De Boer in op de samenwerking, waar het werk van „Witte Kruis" preventieve arbeid is. Wa-nneer de overheid de taak van het Kruiswerk verstaat, maakt het dit werk lichter en derhalve zal het nimmer een sluitpost van de gemeentelijke begroting gaan vormen. Wat er thans door het „Witte Kruis" wordt gedaan in Velsen, is een teken dat het de gemeente goed gaat. De wethouder verzekerde het bestuur ook in de toekomst de grootst mogelijke mede werking. Mevrouw Kunst van het hoofdbestuur van het Witte Kruis achtte de band tussen het hoofdbestuur en de afdeling van het grootste belang. Zij stak alle takken van dienst bij de Velsense afdeling een fikse pluim op de hoed en in de heer Waarden burg huldigde zij het gehele bestuur. Tot een bedrijf De inspecteur voor de Volksgezondheid in Noordholland, dr. De Groot, merkte op dat een samenspel tussen overheid en par ticulier initiatief tot een dynamische ont wikkeling heeft mogen leiden, wat dit werk betreft. Dit initiatief heeft bij de overheid een goede naam. Hij ging de historie van de kruisverenigingen n.a en zag in de toe komst nog veel veranderingen. Er zullen nog meer takken van dienst dienen te vol gen en hij noemde er enkele op: kanker, asthma en suikerziekte. Deze takken van dienst vragen ook weer mensen en der halve dient het werk verdeeld te worden over een groot aantal anderen, die onder strikte leiding van het bestuur zullen voortbouwen aan het werk van het Witte Kruis. In die zestig jaar is de „Witte Kruis" vereniging van een volledig charitatieve vereniging een bedrijf (met charitatieve inslag) geworden. Het dient derhalve effi cient en economisch te worden behandeld. De voorzitter van de Velsense Gemeen schap, de heer J. A. van Os van den Abee- len, sprak over datgene, waar de Velsense Gemeenschap en het „Witte Kruis'" elkaar ontmoeten, vooral dan, wanneer de zorg zich gaat uitstrekken tot het maatschappe lijk werk. De heer Van Os van den Abee- len hoopte tegen die tijd op d.e nodige samenwerking en de heer Waardenburg meende, dat het bestuur die samenwerking vast wel zal waarderen. Tot besluit sprak de heer J. Visser, lid van de gemeenteraad, namens de groep van lijdende mensen, die niet aanwezig konden zijn, maar ongetwij feld aan het werk van de kruisvereniging zouden denken. „Liefde tot de naaste", ai- dus de heer Visser. „Als men op die grond slag werkt, zal er nog veel gedaan kunnen worden." De honkbal- en softbalclub „Rooswijk", die nu, zowel voor de damesteams als de herenploegen, een streep heeft gezet onder de competitiewedstrijden, die voor beide categorieën een zeer succesvol verloop heb ben gehad en zelfs leidde tot kampioens teams, wil dit seizoen besluiten met een feestavond voor alle leden. Weliswaar kon het tweede Rooswijk- dames-team het tegen TYBB 1 niet bren gen tot de zo gewenste promotie naar de tweede klasse, een nederlaag overigens met de kleinst mogelijke ciifers 1-0, die pas in de verlenging deze beslissing bracht, maar desondanks belooft het een prettige feest avond te worden. Het honkbalseizoen krijgt nog een actueel slot op het sportpark „Schoonenberg", waar Zaterdagmiddag om drie uur een wedstrijd wordt gespeeld tussen een combinatie van onderwijzers uit IJmuiden en een combi natie van „Rooswijk"-heren. „Waarom moeten onze kinderen op Zon- dagsschool?" is een vraag, die vele ouders j zichzelf stellen. Om hierop een antwoord te I geven heeft het Comité van Samenwerken- j de Zondagsscholen te Velsen besloten een j aantal bijeenkomsten te houden, alwaar j elke avond door een predikant en een Zon- dagsschoolleider(ster) zal worden gespro ken. Verschillende zangkoren verlenen op deze avonden hun medewerking. Maandag avond 20 September wordt de eerste bij eenkomst gehouden in de Enschedéstraat te IJmuiden-West. Daarna volgen: Dinsdag avond 21 September Heerenduinweg-hoek Lariksstraat te IJmuiden-Oost; Woensdag 22 September, Rijnstraathoek Regge- straat te IJmuiden-West; Donderdagavond 23 September, Casembrootstraat te IJmui den-Oost, en Vrijdagavond 24 September, Kennemerlaanhoek Moerbergplantsoen. Alle bijeenkomsten beginnen om half acht en duren tot half negen. Deze „Zondagsscholen-week" wordt voor afgegaan door een gebedszondag op 19 Sep tember in alle kerken. Tot besluit wordt Zaterdagmiddag 25 September om half vier op het Marktplein een grote jeugd- openluchtmeeting gehouden. De jeugd van IJmuiden-Oost verzamelt zich bij de Em- maschool om kwart voor drie en gaat met muziek voorop naar het Marktplein. De jeugd van IJmuiden vertrekt op hetzelfde tijdstip van het Stationsplein, ook met muziek. XXXOOOOOOOOOOOCXTOOOOOCKXIOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Eigenlijk had de oude Mercedes-vracht- 8 wagen, die jarenlang getrouw in Vel sens gemeentedienst over de wegen heeft getuft, naar de sloper moeten ver huizen, maar B. en W. bedachten plot- 1 seling, dat er voor deze bejaarde auto- i mobiel wellicht een eervoller einde zou j zijn weggelegd dan dat op het auto- L kerkhof. Zodat de Mercedes binnenkort een plaatsje zal krijgen in „Velser- beek" ten gerieve van de jeugd, die haar technische instincten mag botvieren op de zo-goed-als-complete vrachtwagen. 3 De electrische installatie is er uit ge- 8 haald, maar overigens is het allemaal 8 8 net echt. t>DOOCXXXDDOCCOOOOCXDOC<XXXXXXXXXXXXXXXXOOC03CCOOOCCCCCCCOC DONDERDAG 9 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Ik doodde mijn kind". „Kleine Jaarbeurs", bij Marktplein, ge opend van 14—22 uur: 14—18 uur: film over bakkersbedrijl en amusementsfilms. VRIJDAG 10 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „City Lights" en „Vieren maar". Rex, 20 uur: „De gouden havik". „Kleine Jaarbeurs", bij Marktplein, ge opend van 14—22 uur; 14—18 uur, film over bakkersbedrijf en amusementsfilms. VELSEN Raadhuis, 10.3011.30 uur: spreekuur wet houder van Financiën. „De Hooger Geest Ghesellen", 20 uur: Vel- serbeek, openluchtspel. SANTPOORT Openluchtconcert, 20 uur: Burg. Rijkens park, m.m.v Gem. Zangver. „Vox Hu mana" en Hoogoven Mannenkoor.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11