Londense defensie - conferentie gaat voorlopig niet door Weerbericht Nieuw vliegtuig Voldoeningin Washington en Bonn; opluchting in Parijs Haarlems Dagblad Zuid-Oost Azië-verdrag heeft geen automatische werking Stokpaardjes vergaard in Neurenberg Brits kabinet besloot niet uit te nodigen Bombardement op Amoy vandaag voortgezet Den Haag vraagt uit levering der Bredase vluchtelingen Het woord is aan Behouden terugkeer op Schiphol Ministerie antwoordt Amsterdam Aardschok verwoestte half Orléansville Siachtoffers van de „Triton" in Nederland Liefhebberijen en vernuft in beeld gebracht Prinses Wilhelmina uit Noorwegen teruggekeerd Chinese communisten melden 51 slachtoffers onder bnrgers Indonesische bendeleden stierven de hongerdood Laatste poging „Niet meer ponten voor Velsen" Honderden doden in Algerije Weerrapport 69e JAARGANG No 52 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 9 SEPTEMBER 195t 298e JAARGANG N G O IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ENGELSEN, die zich sinds de oorlog onderscheiden door buitengewone vinding rijkheid op luchtvaartgebied, hebben een nieuw vliegtuig ontworpen dat rechtstan dig opstijgt en dat geen vleugels heeft. Het mag dus geen aeroplane genoemd worden, maar ons woord vliegtuig blijft houdbaar. In Engeland duidt men het voor lopig als een vliegend bed of vliegend ledi kant aan, maar die poging tot populaire voorstelling zal wel niet houdbaar blijken; de gedachte dat iemand erin, of liever erop zou kuinnen slapen blijft verre. Volgens de mededelingen van minister Duncan Sandys, die een van Churchill's schoonzonen is (en wiens familienaam men uitspreekt als „Sends") bestaat het geval eigenlijk al leen uit een machine met een piloot er bovenop. Die machine is een straalmotor, of wellicht een combinatie van straal motoren. Détails zijn niet bekend; zij wor den voorshands zorgvuldig geheim gehou den. Wel heeft de minister te kennen ge geven dat de verticale stijgkracht wordt geleverd door neerwaartse straalwerking, dat die op zekere hoogte wordt gewijzigd en gesteund door achterwaartse straalwer king en dat daarmee de horizontale vlucht begint. De News Chronicle heeft een van haar tekenaars opgedragen er schetsen van te maken op basis van die beperkte ont hullingen en het resultaat is een vloer met een machine erop; het ding spuit op teke ning I drie stralen omlaag en op II boven dien een straal achteruit. Volgens deze beelden zou men inderdaad veeleer ge neigd zijn het Vliegende Vloer dan Vliegend Ledikant te noemen. Die tekenaar heeft er weliswaar slechts naar kunnen gissen. Hij heeft het monster niet gezien. Niemand heeft het gezien behalve de ingewijden. Er zijn geen foto's van gepubliceerd, of schoon het al verscheidene malen gevlo gen moet hebben en dat nog wel „ergens boven de Midlands", die maar weinig een zaam gebied kennen. Maar het is blijkbaar niet hoog gestegen en heeft niet langer dan tien minuten achtereen kunnen vliegen; dan was de brandstof op. Niemand zal ge neigd zijn de toekomst van het ding op dat motief te onderschatten. De Wrights, Wilburg en Orville, die een halve eeuw geleden voor het eerst met een motor vlo gen, begonnen met een kleine minuut in de lucht te blijven, en wat is eruit gegroeid! Verticaal opstijgen is het reeds oude ideaal van vliegtuigbouwers. Dat blijkt dus nu verwezenlijkt te zijn en misschien luidt het wel een geheel nieuwe phase in de vliegtuigbouw in. De Amerikanen zijn trouwens ook gevorderd in déze richting: zij hebben twee straal jagers aangekondigd die „staande op hun staart" omhoogge- schroefd worden door propellors en dan per straalmotor in horizontale vlucht over gaan, zich vlak leggend. Uit het oogpunt van geschiktheid en comfort, zegt minister Sandys, heeft dit grote nadelen. Hij prefe reert zijn vliegend ledikant, of vliegende vloer of waar het ding dian ook op moge lijken. Captain R. T. Sheoherd, wiens naam schaapherder betekent, hetgeen niet zozeer toepasselijk.is op een spuwend gevaarte van drieënhalve ton, vindt het door Rolls Royce gebouwde Engelse product wel behagelijk. Hij heeft de News Chronicle medegedeeld dat hij het comfortabel vond en nergens last mee had. Hij veronderstelt dat hij zich correct uitdrukt als hij zegt „dat hij lucht vaart-historie heeft gemaakt." Het lijkt er ongetwijfeld op. Hij is een oude rot in de vliegerij, vliegt al sinds achtendertig jaar, waarvan zestien als test-pilot van 'Rolls- Royce. En men noemt hem „Shep". Welk doel het ganse streven najaagt? Ik schrijf het niet neer zonder zucht: voorlopig alleen een militair doel. Had u iets anders verwacht? De vraag rijst meteen, of de Russen ook al verticaal opgestegen zijn. Tot dusver is daarvan niets bekend. Maar daarom zou het toch wel gebeurd ku,runen zijn: ergens in Siberië bijvoorbeeld. Zij zijn meestal niet mededeelzaam. Interessant is de nieuwe vondst natuur lijk wel. Maar moet men er blij mee zijn? Vanwege de vooruitgang? Het is helaas al te duidelijk dat technische vooruitgang en „de vooruitgang" geenszins hetzelfde zijn en dat de eerste, omdat men hem niet in zijn gevolgen beheerst, de laatste in drei gend gevaar doet verkeren. R. P. (Van onze correspondent in Bonn) In Neurenberg wordt een tentoonstelling gehouden van stokpaardjes; „hobbies" zou u ze ook kunnen noemen. In zes afdelingen zijn er niet minder dan vijftienhonderd bij elkaar gebracht. En dan nog is dit beeld van de onverzadigbare verzamelwoede niet volledig. Er zijn mensen, die post- en plakzegels, b.ierviltjes, etiketten van lucifersdoosjes, bonbonzakjes, munten, médailles, knopen, sleutels, hötel- en dranketiketten, tinnen soldaatjes, helmen, lansen, zwaarden, schil den, oude harnassen, antieke snuifdozen, oud koper, tin en glas en wat niet al ver zamelen. Een afzonderlijke afdeling is gewijd aan het verzamelen van vlinders, kevers en andere insecten, opgezette dieren, slakken, vissen, slangen, levende en gedroogde bloemen, cactussen enz. Een andere af deling brengt door middel van platen en grafische voorstellingen liefhebberijen in beeld, die op zichzelf niet tastbaar zijn, zoals lezen, dichten en schrijven, wandelen, fietsen en zwemmen, musiceren, kaart spelen en kaart leggen, vissen, schaken, dammen en het trekken van horoscopen. Weer een andere afdeling toontwerk stukken van knutselaars, Zondags-schilders en Zaterdag-beeldbouwers. Er zijn ook flessen te zien. De tentoonstelling is aangesloten bij de Duitse uitvindingen- en nieuwigheden- expositie, die voor de zestiende keer ge houden wordt. Op deze tentoonstelling van ongeveer driehonderd uitvindingen trekt een plastic regenjas, die in eenver- kleedcabine of in een picnic-tafel kan wor den omgetoverd de meeste aandacht. Men vindt er verder een trechter, die niet kan overlopen, een speelgoedhond, die kan blaffen, en een onfeilbaar veiligheidsslot voor auto's, dat in verbinding wordt ge bracht met de oliedrukrem. LONDEN (Reuter) Het Britse kabinet heeft gisteren op een speciale bijeenkomst 'besloten geen uitnodigingen te verzenden voor een conferentie van negen over de Europese defensie. De ministers hebben daarbij overwogen, dat medio September niet schikt voor John Foster Dulles en bondskanselier Adenauer en dat dr. Ade nauer van mening is, dat meer tijd nodig is om zo'n conferentie voor te bereiden. NAVO-functionarissen overwegen thans de mogelijkheid van een bijeenkomst van de raad van de Noord-Atlantische Verdrags organisatie, ai of niet voorafgegaan door een voorconferentie te Londen in October. Een andere mogelijkheid is, dat de NAVO- raad in New York bijeen komt tijdens de zitting van de Algemene Vergadering of anders te Ottawa. Het Britse besluit heeft de Franse rege ring een gevoel van opluchting gegeven. Ook in officiële kringen tè Washington wordt het Britse besluit toegejuicht. Het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken is nooit opgetogen over het Britse voorstel geweest. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaar de gisteren, dat de betrokken regeringen, met uitzondering van die der Verenigde Staten, haar zienswijze óver de conferentie aan de Britse regering bekend hadden gemaakt. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, is niet voornemens met d'e Franse regering te redetwisten over de Franse verwerping van de Europese Ver dedigingsgemeenschap, aldus is uit krin gen uit de omgeving van Ed'en vernomen. Zijn voorstel tot het houden van een con ferentie van negen is ingegeven door de wens een oplossing te vinden voor de ver dediging van West-Europa. Het Britse standpunt is, dat West-Duitsland lid van de NAVO moet worden. Het Britse beleid over beperkingen die aan de West-Duitse wapenprod'uotie en herbewapening opge legd moeten worden, heeft nog geen vaste vorm aangenomen. In officiële Britse kringen heeft men zich geprikkeld en teleurgesteld gevoeld over d'e Franse verwerping van de E.V.G. Men was er tot het laatst toe van overtuigd dat de samenhangende problemen van de West-Duitse herbewapening en de souve- reiniteit door een gunstige stemming in de Franse Assemblee zouden worden opge lost. Eden is van mening, dat het stand punt van de teleurgestelde Adenauer vol ledig gehoord moet worden. Bonn wacht af BONN (ANP) De West-Duitse rege ring is eensgezind in de beoordeling van de huidige politieke toestand, zo is ver klaard na afloop van een kabinetszitting, waarin Adenauer de politieke toestand be lichtte. Deze eensgezindheid betrof echter volgens de mededeling van de officiële woordvoerder niet een uitgewerkt plan om de huidige situatie meester te worden. De ministers hadden geen enkel alternatief- voorstel der bondsregering behandeld en de bespreking had volgens de woordvoer der onder Adenauer's motto gestaan, dat niemand kon weten hoe de toestand mor gen zou zijn. Men stelt zich nu geheel en al in op het Bondsdagdebat van volgende week, waarin Adenauer de grondslagen van de Duitse politiek nog eens zal uiteenzetten. In in gewijde kring wordt evenwel te verstaan gegeven, dat daarbij geen alteroatiefvoor- stellen te verwachten zijn, aangezien Bonn de ontwikkeling wenst af te wachten voor dat het met plannen komt. Het officiële standpunt is nog steeds, d'at een initiatief van Frankrijk moet komen.. De parlementaire debatten van volgende week zullen Donderdag door Adenauer worden voorbereid met verklaringen voor de buitenlandse commissies van beide hui zen van het parlement. De aangekondigde bespreking tussen de bondskanselier en de leider der socialistische oopositie, Ol- lenhauer, sleept intussen en daarin wordt een teken gezien van de opnieuw ver scherpte binnenlandse verhoudingen. Het onderhoud zal pas begin volgende week worden gehouden en de beide politieke leiders zullen dan door de verkiezingen in Sleeswijk-Holstein een indruk gekregen hebben van de publieke reacties op hun standpunten. Nog meer uitstel De christelijk-democratisehe partij acht ook een debat over de Europese toestand in Straatsburg op het ogenblik zinloos. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa moet daar volgende week samen komen. Maar in Bonn voelt men er alles voor het politieke debat, dat daar op het programma staat, uit te stellen tot er meer tekening in de ontwikkeling zal zijn ge komen. De C.D.U. zal zich ook verenigen met een voorstel van de Franse socialist Guy MoUet om pas in October een bijzon dere vergadering van de Raad van Europa te houden over Europese politieke vraag stukken. De vice-voorzitters van de Raad van Europa zijn van oordeel, dat het oorspron- Prinses Wilhelmina is gistermiddag van haar vacantie in Noorwegen in ons land teruggekeerd. Zij maakte de terugreis per vliegtuig. De Prinses is vier weken in Noorwegen geweest. Zij bezocht het fjor- dengebied. De afgelopen vier dagen lo geerde zij in het Bristol hötel te Bergen. Van het vliegveld nabij Bergen vertrok zij gisteren naar Nederland. kelijk vastgestelde tijdstip voor de opening van de zitting van de Raadgevende Ver gadering met het oog op d'e hangende plan nen voor internationale conferenties, ten minste tot 20 September verschoven moet worden. Uit kringen van het West-Duitse ministe rie van Buitenlandse Zaken is vernomen, dat er wordt gewerkt aan een memoran dum voor de Britse regering, waarin bij - zonderheden worden gegeven over de wijze, waarop volgens inzicht van de re gering van Bonn de West-Duitse divisies in het verded'igiingsfront van de NAVO zouden moeten worden opgenomen en die ook voor Frankrijk bevredigend zou zijn. Men verwachtte dat dit memorandum niet voor het weekeinde gereed zou zijn. Reuters correspondent Harold King meldt uit Parijs, dat premier Meradès- France, ofschoon geen tijd willende verlie zen met de uitwerking van een nieuwe manier van herbewapening van West- Duitsland, klaarblijkelijk toch, in over eenstemming met' Bonn, van mening is dat men tijd nodig heeft om een redelijk voor stel op te stellen. Mendès-France zou, voordat een formele conferentie wordt ge houden, eerst willen weten wat Groot- TAIPEH (Reuter) In kringen van de nationalistisch-Chinese luchtmacht op Formosa is verklaard, dat golven bom menwerpers en gevechtsvliegtuigen even na zonsopgang zijn opgestegen om de aan vallen op communistische stellingen op het eiland Amoy en het Chinese vasteland voort te zetten. Het communistische persbureau „Nieuw China" meldt, dat door nationalistische vliegtuigaanvallen in Foekien Dinsdag 18 personen zijn gedood of gewond. Woens dag zijn in Amoy en omgeving zes natio nalistische vliegtuigen beschadigd of neer geschoten. Woensdagmorgen waren 32 vliegtuigen van de Kwomintang boven het gebied van Amoy verschenen. Later had den 72 jachtvliegtuigen boven hetzelfde gebied gevlogen. Van zes van deze toe stellen die Amoy met bommen en boord- wapens aanvielen werden er twee door luchtdoelartillerie neergeschoten. 's Middags waren opnieuw 70 vliegtui gen van de luchtmacht van Tsjiang Kai Tsjek boven Amoy en omstreken versche nen. De stad werd door twaalf toestellen gebombardeerd en beschoten. De nationa listen wierpen in totaal 104 bommen waar door 51 burgers werden gedood of gewond. Een woordvoerder van de nationalis tische regering heeft gezegd dat de Chi nese communisten Woensdag vier grana ten op Quemoy hebben afgevuurd „na een rustige nacht". De nationalisten brachten tien jonken tot zinken, maakten er een buit bij Amoy en vernielden „verschei dene" kazernes bij Amoy. Het Britse vrachtschip Inchkilda is Dinsdag getroffen door machinegeweer vuur van nationalistische bommenwerpers, toen het de haven van Amoy binnenvoer. Twee bommen vielen in de nabijheid, daarna bestookte een vliegtuig het schip met machinegeweervuur. Onder de be manning vielen geen gewonden. Er werd geringe schade aangericht. Brittaninië zou willen doen, anders dan al leen maar stemmen voor onvoorwaarde lijke toelating van Duitsland tot de NAVO. Met dit laatste zou Frankrijk niet kunnen instemmen. United Press verneemt uit gezaghebbende bron te Parijs dar de Franse regering be sloten heeft een West-Europese „wapen- pool" voor te stellen. Dit lichaam zou het toezicht moeten uitoefenen op wapens, be grotingen en strijdkrachten. Het voorstel opent de mogelijkheid van een spoedige herbewapening van West-Duitsland. Het moet worden gezien als Fran'krijk's ant woord op de aandrang van West-Duitsland, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië dat de bondsrepubliek nu in de gelegen heid moet worden gesteld tot de NAVO toe te treden. DJAKARTA (Pi/Aneta) Bij Logok- poeloes (in de omgeving van Garut) zijn de lijken van 27 terroristen gevonden. Men vermoedt, dat deze bendeleden de honger dood gestorven zijn. De intensieve zuive ringsacties maken het de benden in dat ge bied moeilijk om te provianderen, zo voeg de men er van gezaghebbende zijde in Ban dung aan toe. Uit Bonn meldt het ANP: De Nederland se regering heeft in nota's aan de gealli eerden de uitlevering als oorlogsmisdadi gers gevraagd van de vluchtelingen uit Breda. Zjj baseert zich daarbij op de gealli eerde wetgeving en op precedenten. In de naoorlogse jaren zijn namelijk talrijke Duit sers op grond van deze wetten aan gealli eerde landen uitgeleverd, ook naar Oost- Europese landen. Dn Nederlandse regering heeft zich in deze nota's blijkbaar op een ander rechts- standpunt geplaatst dan tot dusverre in de verzoeken aan de Duitse regering om uit wijzing. Aan de Bondsregering heeft de Neder landse regering gevraagd de zeven mannen uit te wijzen als ongewenste vreemdelingen en wel omdat een uitlevering niet mogelijk was daar geen uitleveringsverdrag tussen beide landen bestaat. Die uitwijzing is niet meer te verwach ten, aangezien reeds in twee gevallen de rechtbanken van Keulen en Dusseldorp de betrokkenen op grond van Hitiers decreten als Duitsers hebben aangemerkt, die daar door recht op asyl kunnen doen gelden. Aangenomen kan worden dat de Ne derlandse regering haar nota's aan de geallieerden, twee weken geleden, heeft gezonden teneinde nog een laatste po ging te doen om de gevluchten terug te krijgen vooraleer verlening van de souvereiniteit aan de Bondsrepubliek ook deze kans zou wegnemen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Jan Greshoff: Een onbeduidende man is niets; een onbeduidende vrouw is toch nog altijd een vrouw. Tezamen met eerste vlieger Parfitt en boordwerktuigkundige Rademakers keer de commodore Viruty uit Shannon op Schiphol terug. Men ziet hem op de foto rechts met Parfitt op het platform, waar een hartelijk weerzien met familie en vrienden beide vliegers ten deel viel. Me vrouw Parfitt had haar kinderen meege nomen. De gelukkige hereniging van het gezin verleidde de fotograaf tot het maken van de foto rechts, waarop wel het best is uitgedrukt hoe angst en zorgen hebben plaats gemaakt voor oprechte blijdschap en vreugde. De Kamer van Koonhandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft van het ministerie van Verkeer en Waterstaat bericht ontvan gen, dat uitbreiding van het aantal ponten in het veer over het Noordzeekanaal te Velsen niet mogelijk is zonder uitbreiding van het aantal ponthavens. Gezien de daar. -n~e "enaard gaande investeringen en de -- bouwtijd die met het maken van een p pont is gemoeid, en waardoor "-♦«< zeer korte tijd voor het gereedko- •n- i van de tunnel te Velsen van de uit- bre'-^ng kan worden geprofiteerd, acht net ministerie een zodanige investering thans niet verantwoord. Hetzelfde geldt voor een eventuele uit breiding van het veer te Buitenhuizen, waar wegens de bijzondere eigenschappen van de thans aldaar varende pont twee nieuwe ponten in de vaart zouden moeten worden gebracht. Overigens wil het mi nisterie er op wijzen, dat thans weer het normale systeem van revisie wordt ge volgd, waardoor alle ponten regelmatig worden nagekeken en een redelijke mate van bedrijfszekerheid wordt verkregen. Tot zover het ministerie. Hiermee is dus geen antwoord gegeven op de vraag of de reserve-Moerdijkpont dienst zou kunnen doen in Velsen. Onze in formaties wijzen uit, dat een der Moerdijk- schepen naar Velsen zal komen om proe ven te nemen het wegverkeer zonder pont- haven3 aan boord te nemen, waarmee dus geen sprake zal zijn van de inderdaad grote investeringen voor nieuwe pontihavens. Voorts wordt het uitbreiden van de dienst voor de Velsense veren niet aangeroerd, waardoor het mogelijk is de vierde pont overdag langer in de vaart te houden gisteren nog leverde dit vroeg uitvallen moeilijkheden op en 's nachts twee pon ten zouden kunnen varen. Het veer bij Buitenhuizen heeft in het recente verleden een pont van de Velsense dienst gebruikt toen in Buitenhuizen een veerschip defect raakte. ALGIERS Reuter-AFP) In de om geving van de stad Orléansville ten Zuid- Westen van Algiers in Frans-Noord-Afrika, heeft zich in de afgelopen nacht een zeer krachtige aardschok voorgedaan. Te Parijs is van officiële zijde medegedeeld dat tot nu toe drie honderd lijken zijn aange troffen. De helft van Orléansville is met de grond gelijk gemaakt. Radio-Algiers heeft een dringend beroep gedaan op bloed gevers om zich beschikbaar te stellen. Gouverneur-generaal Roger Leonard is naar het geteisterde gebied vertrokken. Door het uitvallen van de telefoonverbin dingen met het getroffen gebied was het de autoriteiten in Algiers niet mogelijk veel bijzonderheden over het gebeurde mede te delen. Men zeid-e dat, aan de hand van de eerste radioberichten, het aantal doden mogelijk op ongeveer 350 kan wor den gesteld, terwijl er niet minder dan 900 gewonden zouden zijn. (van hedenmorgen 7 uur) MANILLA (Reuter/AFP/United Press) De belangrijkste punten van het Zuid- Oost-Aziatische pact dat te Manilla onder voorbehoud ook door Pakistan is onder tekend zijn: Een gewapende aanval op een der partijen of op een gebied in dit verdrag genoemd in het algemeen Zuid-Oost- Azië en het Zuid-Westelijke gebied van de Stille Oceaan in het Noorden begrensd door de breedtegraad van 21 graden 30 minuten zal gemeenschappelijke actie tengevolge hebben, in overeenstemming met de con stitutionele bepalingen van de aangesloten landen; indien, naar de mening van een der partijen, een „beschermd" gebied gevaar loopt op een andere manier dan door een gewapende aanval, zullen de partijen on middellijk overleggen welke maatregelen geboden zijn; de partijen komen overeen hun vrije instellingen te versterken en met elkaar samen te werken bij het nemen van economische maatregelen tot bevordering van de economische vooruitgang en de sociale welvaart. De staatslieden, die aan de besprekingen hebben deelgenomen, konden zich geen andere internationale conferentie herin neren, waarop zo snel overeenstemming werd bereikt. In de inleiding verklaren de verdragslui tende landen dat zij het beginsel van zelf beschikking der volken erkennen en dat zij met alle vreedzame middelen zullen streven naar de bevordering van zelfbestuur en onafhankelijkheid van alle landen welker volke.n dat wensen en in staat zijn dë daar aan verbonden verantwoordelijkheden op zich te nemen. Uit Amerikaanse bron is vernomen, dat Dulles en president Magsaysay ook over eenstemming hebben bereikt over onmid dellijke uitbreiding van twee Amerikaanse vlootbases op de Philippijnen, die een groter hoofdkwartier moeten vormen voor de Amerikaanse zevende vloot. Overeen stemming was voorts bereikt over verster king van de Philippijnse economie en land macht. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Okazaki, heeft verklaard, dat Japan zich zal beperken tot „morele steun" aan het verdrag en niet zal toetreden, ze.lfs niet als het uitgenodigd zou worden en wel hoofdzakelijk om twee redenen: Japan kan geen troepen naar het buitenland zenden en kan het zich niet veroorloven „in con flict te komen" met communistisch China. Het communistische persbureau Nieuw- Cliina heeft gezegd, dat het verdrag „een tegen de Aziatische volken gericht militair blok" vormt. De Verenigde Staten wilden de Zuid-Oost-Aziatische landen voor hun karretje spannen en een nieuwe oorlog-be ginnen door Aziaten te laten strijden tegen Aziaten. De Verenigde Staten zullen trach ten zich te mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van Zuid-Oost-Aziatische landen, nationale bevrijdingsbewegingen onderdrukken en de landen maken tot Amerikaanse kolonies en bases voor ag- gressie, zoals reeds met de Philippijnen is gebeurd, aldus het persbureau. „Zeer ongelukkig," luidde het oordeel van premier Nehroe van India over de tot standkoming van het verdrag. In regeringskringen in Djakarta is men van mening, dat het verdrag de spanning tussen Oost en West zal vergroten. Een hoge ambtenaar zei, dat erkend werd, dat volgens de beginselverklaring het verdrag gericht is tegen het kolonialisme in Azië. Hoewel dit het verdrag aantrekkelijker maakte voor de Colombo-landen, zou het niet waarschijnk zijn, dat Indonesië zelfs maar een verzoek tot toelating in overweging zou nemen. Woensdagmiddag om half een zijn met een speciale DC-4 Skymaster van de KLM ach'ttien slachtoffers, die bij de ramp met de „Triton" het leven hebben verloren, op Schiphol aangekomen. Hierbij bevonden zich de stoffelijke resten van alle Neder landse slachtoffers, uitgezonderd die van de heer en mevrouw Bakker, die naar Amerika zullen worden gezonden. De kis ten zijn naar verschillende rouwkamers in Amsterdam overgebracht. Het stoffelijk overschot van de stewardess mej. Löwen- stein is opgebaard dn het Joodse vereni gingshuis in de Sarphatistraat. Het werd heden om half twee op de Joodse begraaf plaats te Muiderberg ter aarde besteld. Te Dublin is bekend gemaakt dat de Ne derlandse regering heeft ingestemd met het voorstel in Ierland een openbaar on derzoek in te stellen naar de oorzaken en de omstandigheden die verband houden met de ramp van de KLM-super-constel- lation „Triton". De mededeling werd gedaan door de voorlichtingsdienst van de Ierse regering. „Er worden stappen genomen om de commissie van onderzoek zo spoedig moge lijk samen te stellen", aldus de mededeling. Naar aanleiding van berichten als zou den pakketten met diamanten ter waarde van een millioen dollar zijn geborgen uit het wrak van de „Triton" kan nog worden vermeld, dat het toestel dertien transito postzakken vervoerde, afkomstig uit Indo nesië, Pakistan, Burma en" Duitsland. De inhoud daarvan is uiteraard in Nederland niet bekend. Intussen is men begonnen met pogingen om de „Triton" te lichten door middel van opblaasbare gummi-zakken. Het wrak van de „Triton" is vandaag, nadat het in de nacht van Woensdag op Donderdag aanhoudend had gestormd, on der water verdwenen. De bergingswerk zaamheden zijn opgeschort. Men vreest, dat het wrak uiteen zal vallen. weers- oh C H£ SB w c Vg ct So S» Sc Ui c toestand <U S 5 - ZS Stockholm geheel bew. ZZO 4 2 Oslo regen ZO 5 18 2 Kopenhagen mist windstil 18 0,2 Amsterdam zwaar bew. Z 4 19 0 Londen zwaar bew. Z 7 19 3 Luxemburg half bew. ZO 2 18 0 Parijs half bew. ZW 7 22 0,1 Bordeaux zwaar bew. WZW 3 22 0 Grenoble zwaar bew. windstil 21 0 Nice half bew. NW 4 25 0 Genève half bew. windstil 21 0 Zürich nevel windstil 21 17 Locarno licht bew. WNW 1 26 0 Berlijn nevel WNW 3 23 27 Franfort nevel Z 1 19 4 München nevel W 1 23 0,1 Wenen geheel bew. WNW 5 27 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 21 5 Rome licht bew. windstil 28 0 Ajaccio half bew. NO 1 26 0 Mallorca onbewolkt. windstil 0 Neerslag laatste 24 uur lOOOOOTYVv v y v-v t v XXXTOOOOCX XX XX* YXToor* x vyxxyonoooooGOCX WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen, maar tijdelijk ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verande ring in temperatuur. 10 September Zon op 6.05 uur. onder 19.08 uur. Maan op 17.51 uur, onder 2.51 uur. Maanstanden 12 Sept. 21.19 uur: Volle maan 19 Sept. 12.11 uur: Laatste kwartier 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 9 September Hoog water: 0.37 en 13.13 uur. Laag water: 8.25 en 20.55 uur. Vrijdag 10 September Hoog water: 1.38 en 14.07 uur. Laag water: 9.34 en 21.57 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1