j De Klompencentrale j Consolidatie kenmerkt Britse luchtvaarttentoonstelling BEKENDMAKING PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws uws Zwitserse sportblouses Toch ió het zo Algemene klacht: Te veel ontwerpen en te weinig afgewerkte toestellen De radio geeft Vrijdag r J DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 2 Verenigde Staten heroveren de eerste plaats Reeds nu... Dalende fruitprijzen in Eist KLM-„Proton" had motorstoring Loos alarm in Delft Het proces tegen de leiders der N.E.SJ8. Overal en altijd geniet U meer van Loopkat viel in ruim; een ernstig gewonde KEIP Litteratuurprijs van de stad Middelburg Rechter veroordeeld Honderden tonnen koper verdwenen achter het IJzeren Gordijn HARDOP LEZEN (Van onze correspondent in Londen) FARNBOROUGH, Hampshire Evenals de Britse jaarbeurs is de jaarlijkse luehtvaarttentoonstelling in Farnborough een zuiver nationale, insulaire aan gelegenheid. Op het gebied van de aviatiek hebben de Engelsen, sinds de uit vinding van de straalmotor door Frank Whittle in de oorlog, verbluffend pionierswerk verricht, dat niet altijd in het adembenemend tempo van een jaar of wat geleden kon blijven doorgaan. Onmiskenbaar is thans, mede als gevolg van een reeks tegenslagen, zoals de Cornet-rampen, een periode van consoli datie ingetreden. In Farnborough ziet men voor het merendeel oude bekenden, die zoals iedereen, die men een jaar niet gezien heeft, wat veranderd zijn. Maar voor zelfverheffing is geen plaats. De Verenigde Staten zijn Groot-Brittannië in vele opzichten voorbijgestreefd, zoals blijkt uit de berichten van de Ameri kaanse vliegweek, welke samenvalt met de Britse. Het zwakke punt van de Engelsen is, dat bij al hun vernuftigheid, zij niet tot snelle toepassing van de vindingen komen. Ieder een klaagt daarover, tot de minister van Bevoorrading, Duncan Sandys toe. Er zijn teveel prototypes, die jaren nodig hebben om tot ontwikkeling te worden gebracht. Daarbij ontwikkelt de luchtvaart zich zo snel, dat men niet weet of het nieuwe al achterhaald is. De aflevering van een aan tal typen komt op gang, maar er blijft zo veel in het laboratorium hangen, dat de Royal Air Force voor het belangrijkste deel met verouderd materiaal zit. Ondanks de regen die voor het eerst sinds de oorlog de generale repetitie in het water deed vallen, demonstreerde David Morgan de Swift F-4 van Vickers-Arm- strong. Even later stormde Neville Duke, van elders opgestegen, in de sierlijke Hun- ter van het nieuwste type voorbij. Swift en Hunter zijn de grote successen der laatste jaren en in volle productie. Ook ons land bouwt Hunters in licentie. Maar men is alweer een stap verder met nog snellere jagers. Miniatuur jagers We konden slechts een glimp opvangen van de lichte miniaituurstraaljager de Midige, waarmee de Follamdifabrieken hun debuut maken. Het toestelletje taxiede voorbij, maar wegens het siechte weer moest de piloot van een demonstratie af zien. Deze Midge de experimentele voor loper van de Gnat vult een belangrijke leemte aan, omdat in de loop der jaren die werkelijk kleine, eenvoudig en snel te pro duceren jagers, in het vergeetboek zijn geraakt. De standaard'jagers worden steedis groter en kostbaarder. Van NAVO-zijde heeft men grote belangstelling voor deze ADVERTENTIE een nieuwe collectie fijnste kwaliteit lange en. 3/4 mouw mooier dan elke andere in alle kleuren en maten HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.50 Radic- feuilleton. 11.10 Kamermuziek. 11.35 Orgel. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen en platen. 13.30 Amusementsmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Blaaskwintet. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Viool en piano. 15.30 Hammondorkest. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel. 17.20 Wij en de muziek, causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 19.00 Schakels tussen heden en verleden. 19.15 Koorzang. 19.30 Op bezoek bij anderen, cau serie. 19.45 Mededelingen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht en muziek. 20.30 Wereldfederalisten in Londen bijeen. 20.40 Internationale aspecten van het leven in Frankrijk. 21.00 De heer en mevrouw Grenzeloos en Marjan ontdekken Europa. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 3.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen, 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Kamerorkest, klein koor en solist. 10.45 Lichte muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en katholiek nieuws. 13.20 Piano en Hammond orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Radio Phil- harmonisch orkest. 15.15 Platen. 15.20 Pro menade-orkest en solist. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Pianovoordracht. 18.00 Actualiteiten. 18.10 Musette-orkest en solist. 18.40 En nu mijn geval. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelich ting, waarin opgenomen: 1. De schoolmelk- voorziening. 2. Het Emigratiepraatje. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.25 De gewone man. 20.30 Waar heb ik dat ge lezen? 21.15 Platen. 21.50 De actie Voor God begint, causerie. 22.05 Kamerorkest. 22.45 Christus, de hoop der Kerk, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Schaakolympiade. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE 20.15—22.45 De Cocktailparty, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15. 14.00, 14.45, 15.00 en 15.30 Platen. 16.05 Or kestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte mu ziek. 18.00 Instrumentaal octet. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Dans muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Engelse films. (Op 224 en 75 m.) machine. Landen, die zich niet de weelde kunnen veroorloven van dure straaljagers, zijn gebaat met de Gnat voor girondaanval- len en tevens als lichte bommenwerper. Enkele weken geleden, zo werd ons ver teld, heeft prins Rernhard bij zijn bezoek aan Engeland de Midige in ogenschouw ge nomen, welke op 11 Augustus zijn eerste vlucht heeft gemaakt. De Midige is de won derstraal jager, zo iets als de volkswagen, van de lucht, zesmaal zo snel als een stan- daardjager te vervaardigen en vijfmaal zo goedkoop Van de English Electric P-l was om re denen van militaire veiligheid alleen een onvolledig model aanwezig. Deze P-l, die het eerst op 4 Augustus heeft gevlogen, is waarschijnlijk de snelste jager ter wereld. Hij overtreft in horizontale vlucht de ge luidssnelheid. Geweldenaren Deze show vormt een tegenstelling tus sen het nietige en het reusachtige. Dit laat ste geldt behalve voor de grote bommen werpers en de verkeerstoestellen, voor de Blackburn-Beverley, het logge bakbeest, dat gebruikt kan worden om een volledig veldkanon met bijbehorende truck aain parachutes uit te werpen. Deze lading stond gebundeld naast het toestel uitge stald, met de opgevouwen parachutes er boven op. De Eland Varsity is een gezellige dik kerd, die gebruikt wordt om de Bristol - Prbteus motoren, bestemd voor die Britan nia te testen. Deze Britannia zal in 1955 of 1956 op de trans-Atlantische en con tinentale routes vliegen.Voor die turboprop- passagierstoestellen stromen de orders uit de hele wereld binnen. Groot-Brittannië klemt zich aan dit succes vast, zolang de toekomst van de Cornet, het eerste passa gierstoestel met straalmotoren, noig twij felachtig is, al klinkt de officiële verkla ring bemoedigend, dat de productie bin nenkort zal worden hervat omdat men de fout meent te hebben opgespoord. De structuur zal worden versterkt, zonder de vorm ingrijpend te wijzigen. Het was een trots moment, toen John Cunningham, de chef-invlieger van De Havilland, met de Comet III zes meter langer dan de Comet I laag overkwam. Er gaat een geweldige be koring uit van deze rustige machine, wel'ke ondanks zijn afmetingen de in druk maakt vederlicht te zijn. Monster-vleermuis De geweldenaren ontbreken niet. Vooral van de nieuwste Canberra nachtstraaljager, met zijn zwarte brede vleugels op een monsterachtige vleermuis lijkend, gaat een angstaanjagende dreiging uit. Indrukwek kend is ook de Fairy Gannet, de drie-per- soons anti-duikbootjager, het eerste tur boproptoestel dat van een vliegdekschip kan opstijgen. Zijn voorloper, de Sword fish, bracht in 1940 in een enkele raid de Italiaanse vloot in Taranto een vernieti gende slag toe. De gedrongen, parmantige Seamews is een van de belangwekkendste marinevliegtuigen, wel'ke sinds de oorlog gebouwd werden. De Hawker Seahawk, welke onlangs de recordvlucht Londen-Amsterdam maakte in 23 min. 39.7 sec., is ook van de partij. De zogenaamde weer en wind-toestellen kondien door het slechte weer niet demon streren. Hiertoe behoorde de Vickers Su- permarme 525, een van vliegdekschepen opererende straaljager, die in Mei voor het eerst heeft gevlogen. Ook ontbrak de nieuwe aanwinst van de vervaarlijke V-klasse bommenwerpers de Handley Page Victor, met vier straalmoto ren uitgerust en voorzien van sikkelvor mige vleugels, die alle voordelen zoudien bezitten van de driehoeksvleugels, maar zonder de nadelen ervan. Het eerste proto type verongelukte op 14 Juli, toen de staart bij die landing nog vóór de grond geraakt te hebben, afknapte. De bemanning kwam om het leven. Konden vorige weken de fruitkwekers in Eist en omgeving tevreden zijn over de prijzen, die hun producten op de veilingen noteerden, eind vorige week zette zich voor appelen en peren een prijsdaling in, die nog niet tot staan is gekomen. De pruimen- campagne is nagenoeg afgelopen. De industrie heeft zich van het benodig de kwantum voorzien en is nu niet meer aan de markt. Voor wat na-aanvoer wordt nog een flinke prijs gegeven. Goede kwali teit noteert nog tot 40 ct. per kilo. De prijs- val van appelen en peren is aanmerkelijk en komt voornamelijk doordat export op dit ogenblik ontbreekt. Zigeunerinnen, een sterk ontwikkelde, kleurige, maar ietwat zure appel, konden vorige week nog ruim 30 ct. besommen; vandaag is de prijs 15 a 20 ct. per kilo. Een goede appel, als James Grieve is van 40 op 25 ct. teruggevallen en Mancks Codlin kan het nu tot hoogstens 20 ct. per kilo brengen. Over het algemeen verwachten ook de landen, waarheen wij gewoon zijn onze appelen te exporteren, een goede oogst, hier en daar zelfs meer dan normaal. Voor de peren liggen de exportmogelijk heden stellig iets gunstiger, omdat de perenoogst buiten onze landsgrenzen, be neden de verwachtingen bleef. Een goede oogst Clapps' Favorite kon via veilingen reeds zeer goed geruimd worden voor 33 a 40 ct. per kilo. De KLM-Supeir Constellation „Proton", onderweg van Schiphol naar Amerika, kreeg bij Gander (New Foundland) een defect aan één der motoren. De storing is op Gander verholpen. Aan boord van de „Proton" bevonden zich negen pas sagiers van de verongelukte „Triton". Totaal had het toestel 55 passagiers aan boord. Woensdagmiddag was er groot alarm te Delft: brand in de toren van de Oude Kerk. Een caféhouder, die aan de voet van de befaamde toren woont, zag rook uit de galmgaten komen en waarschuwde de brandweer. Deze rukte uit met groot materiaal, maar.... constateerde geen brand. Wel was er een vrij sterke rook waar te nemen welke echter, merkwaar dig genoeg, slechts aan één kant van de toren uit de galmgaten kwam. Bij onder zoek bleek dat een naburige wasserij hout mot aan het verbranden was en de wind de rook juist naar de Oude Kerk dreef. De rook verzamelde zich in de toren en zocht een uitweg door de galmgaten aan de kant, tegenovergesteld aan die aan de windzijde. De N.E.S.B.-leider Paul van Tienen heeft de president van het Haagse gerechtshof, waarvoor hij met mr. J. Wolthuis op 1 Oc tober opnieuw terecht zal staan, als „weten schappelijk fundering van zijn verweer" de brochure „politiek en geschiedenis" over handigd. Hierin wordt stelling genomen tegen de ontwikkeling van de staat tot „Ueberstaat". Met „Ueberstaat" wordt be doeld 'n ver-doorgevoerde inmenging van de overheid op allerlei sociale en culturele ge bieden en in het particuliere bedrijfsleven. Voorts wordt het streven naar machtsover dracht van het volk aan de staat door de sociale beweging als „on-democratisch" ver worpen. Paul van Tienen heeft voorts geprotes teerd tegen het kalken van leuzen als „Tien jaar voor Van Tienen" in enige plaatsen van ons land. De leider van de Duitse sociale beweging, K. H. Priester, heeft toegezegd, als getuige a décharge te zullen verschijnen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE LET OP LET OP m Bij aankoop van een keukenuitzet een VUURVASTE OVENSCHAAL CADEAU B m Bij aankoop van een wringer een WRINGERBOK voor -f 10.of B 3 kop en schotels cadeau! Eerste kwaliteit pannen per nest 17.95 Q H Pannen vanaf 1.98 B Steelpannen alle maten. B K.T.S.-bussen per stel 3.98 B Alle maten klompen en klompsokken B tegen alle prijzen. - Manslaarzen j Tiiley straalkachels ƒ47.50 S Ook Bes-petroleumkachels in voorraad Komt en ziet de etalages a B Bij inlevering van deze advertentie op B al uw aankopen 3'/» KORTING j Dr. Leijdsstraat 10 - Haarlem bü de Gen. Cronjéstraat - Tel. 11784 de béste sigaret voor Uw gezondheid Bij het lossen van blokken magnesiet aan de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen, is een loopkat van de laad- brug gebroken en in het ruim van de lich ter „Cornelis" uit Rotterdam terecht geko men. Daar er verscheidene personen in het ruim werkzaam waren, liet het ongeval zich in het begin ernstig aanzien, doch bij onderzoek bleek er slechts een ernstig ge wonde te zijn. Een 28-jarige kraanmachi nist uit Vlaardingen moest door de ambu lancedienst naar het ziekenhuis worden overgebracht. Twee andere arbeiders werden slechts licht gewond. De haveninspectie Rotterdam zal een onderzoek naar het ongeval instellen. ADVERTENTIE Sierlijke Brilmonturen dief latteren Gr. Houtstraat 137 naast Luxor Hl De litteratuurprijs van de stad Middel burg zal door drie inzenders worden ge deeld. Het zijn mevrouw S. Gruep—Rol- danus uit Amsterdam, mej. Tina Keiler uit Middelburg en de heer L. Vleugelhof uit Rotterdam, die ieder 250.zullen ontvangen. De jury, bestaande uit mej. H. C. M. Ghijsen, mr. J. C. J. van Schagen en prof. dr. Garmt Stuiveling adviseerde het gemeentebestuur van de Zeeuwse hoofdstaf de uitgeloofde prijs van 750. te splitsen, omdat de onderlinge verschil len tussen de drie in aanmerking komende werken te gering zijn om een zekere gra dering toe te passen. Mevrouw GruepRoldanus won haar deel van de prijs met het reeds gepubli ceerde boek „De humeuren in de straat der weduwen", dat zich in Middelburg af speelt. Tina Keller, een Middelburgse jour naliste, zond „Het uitverkoren eiland" in, een serie gedichten in proza. Louis Vleu gelhof is een Rotterdamse onderwijzer wiens werk „Anno Domini MCMLIII" (een declamatorium) eveneens reeds in boekvorm verscheen. Er waren ruim hon derd inzendingen. Een rechter in de Rotterdamse recht bank, mr. A. de V., is door de kantonrech ter te Delft wegens een verkeersovertre ding veroordeeld tot 20.boete. De rechter was ten laste gelegd dat hij op een kruispunt te Rotterdam onvoldoende ruimte had opengelaten voor een andere automobilist, waardoor een aanrijding was ontstaan. 52. In Mario's hut doorsnuffelde Panda haastig de koffers, tot hij eindelijk een oude vergeelde kaart vond. „Ha, hier heb ik, wat ik zoek", dacht hij. „Dit is de kaart, die ik destijds in de coupé van Mario zag liggen en die hij toen zo ruw uit mijn handen rukte. Hier zal vast wel iets op staan, dat hij voor zijn oom verborgen wil houden". Hij vouwde de kaart open en begon deze aandachtig te bestuderen. „Tjonge", mompelde hij, „dit is een ge heime plattegrond van dat rare huis, dat huis van kapitein Paverits! Er staat in, dat er een schat onder verborgen ligt. Daar weet kapitein Paverits zelf natuur lijk niets van af. Dus daarom doet die Mario zo gemeenhij wil zijn oom uit de weg hebben, om dat huis te erven... en daarmee krijgt hij natuurlijk ook die schat! NU weet ik het!" Panda was zo hierin verdiept, dat hij niet bemerkte dat achter hem de deur open ging en... Mario binnen kwam. Nauwelijks zag de schurk dat Panda de kaart in handen had, of met een grauw stortte hij zich op hem. Panda uitte een kreet van schrik, toen hij zich plotseling voelde vastgrijpen. „Je weet TE VEEL!", beet neef Mario hem toe. Kleine bemoeial, naar kereltje! Je hebt me steeds dwars gezeten. Maar nu is het uit!" Twee kooplieden stonden terecht wegens frauduleuze doorvoer In de jaren 1951 en 1952 is voor hon derden tonnen roodkoper uit België in Ne derland geïmporteerd en via Nederlandse havens verder vervoerd naar landen achter het IJzeren Gordijn, zo vermeldt een rap port van een commies van het ministerie van Economische Zaken. Dit rapport is door de president van het gerechtshof te Amsterdam voorgelezen tijdens de behan deling van een zaak tegen twee kooplie den, die beiden door de economische kamer van de Amsterdamse rechtbank waren veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaar delijk, wegens het opzettelijk doen van on. juiste opgaven op een aanvraagformulier voor een invoervergunning ten behoeve van een partij roodkoper uit België, dat de kooplieden evenwel voor doorvoer wil den gebruiken naar Oost-Europese landen. De eerste verdachte, de 36-jarige J. L. uit Amsterdam, was in contact gekomen met een Belg, die hem voorstelde de aan vraag voor de invoervergunning in Neder land in te dienen, opdat de Belgen van hun autoriteiten een uitvoervergunning zouden krijgen voor het koper, dat dan via Neder landse havens naar Oost-Europa zou wor den vervoerd. Als beloning zou J. L. een vertegenwoor diging van de Belgische firma krijgen. Hoewel de belangen van de Nederlandse deviezenpositie niet werden geschaad wordt wel het aanzien van de door de Ne derlandse overheid afgegeven verklaringen ernstig in discrediet gebracht, zei de pro cureur-generaal, die de opgelegde straf niet te hoog achtte. Hij vroeg bevestiging van het vonnis. De raadsman, mr. G. B. Marcus, voerde aan, dat er geen richtlijnen bestaan voor het soort goederen, dat al dan niet mag worden uitgevoerd naar landen achter het IJzeren Gordijn. De recherche en de douane zijn volgens de verdediger toch ook op de hoogte geweest met het feit, dat de goederen te Rotterdam zijn ingeladen aan boord van Russische schepen De verde diger vroeg voorts clementie. Ook tegen de tweede verdachte, de 56- jarige koopman C. C. B. uit Den Haag vroeg de procureur-generaal bevestiging van het reohtbankvonnis. Het gerechtshof zal op 22 September arrest wijzen. Aanstoot. Het parket te Brussel heeft dia Amerikaanse film „French Line" die in twee grote Brusselse bioscopen wordt vertoond, in beslag genomen. De bezoe kers kregen hun geld terug. De film en in het bijzonder het optreden van Jane Russelil hierin wordt strijdig geacht met de goede zeden. Vooral aan de liederen die Jane Russell in de film zingt is aanstoot genomen. Boter. De West-Duitse minis-ter voor de Voedselvoorziening heeft bepaald1, dat de invoer van boter zal worden vergroot. Voorlopig zal deze grotere invoer slechts betrekking hebben op enkele gebieden in West-Duitsland. Door een toeneming van de boterinvoer wil men trachten verdere prijsstijging op de botermarkt te voorkomen. Bevrijding. In een park in het centrum van Sofia is Dinsdag ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de be vrijding van Bulgarije een 35 meter hoog monument ter ere van het Sovjet- leger onthuld. Een Sovjet-delegatie en duizenden mensen waren bij de plech tigheid tegenwoordig. Typhoon. Door een typhoon op het meest Westelijk gelegen eiland van Japan, Kioesjoe, zijn vijf personen gedood en ruim 1300 huizen verwoest. Zeventien personen worden vermist, veertien zijn gewond. Ook worden ruim twintig vis sersboten vermist. De verbindingen in het Zuid-Oosten van Kioesjoe werden verbroken. Moeilijk. Voor de Franse oud-premier Joseph Laniel is het een moeilijk jaar geweest. In zijn poging om tot president der Franse republiek gekozen te wor den, is hij niet geslaagd. Zijn broer René Laniel werd betrokken bij een gerechtelijk onderzoek naar financiële transacties. Laniel zelf heeft nu de sluiting van zijn spinnerij bij Lisieux moeten bekendmaken. Laniel blijft echter nog altijd een van de rijkste par lementsleden van Frankrijk. Hij heeft grote belangen in amdtere textiel industrieën. Ingewikkeld. Eenenvijftig personen zijn Woensdagavond gewond bij een botsing tussen twee electrisehe treinen op een traject met enkelspoor in een voorstad van Hamburg. Tweeëntwintig gewon den werden opgenomen. Toen een trein dichtbij een station was gestopt en een tweede de stilstaande trein langzaam naderde, reed een derde trein in volle vaart op de tweede in. Berisping. De Verenigde Staten hebben Israel „ernstig berispt" omdat het met wapengeweld wraak op Jordanië ge nomen heeft voor beweerde grensinci denten. Zij vervullen Washington „met grote zorg". Opnieuw. In West-Bengalen is opnieuw een gebied blootgesteld aan overstromings gevaar. De rivier Damodar is huiten haar oevers getreden. De Brahmaputra bedreigt thans nieuwe gedeelten van de stad Dibrugarh (Assam). Worstjes. Een Amerikaanse firma heeft honderd „hot dogs'", honderd broodjes en speciale mosterd aan koningin-moe der Elizabeth van Groot-Brittannië ge zonden ter gelegenheid van het bezoek, dat zij en wijlen koning George VI vijf tien jaar geleden aan Hyde Park brach ten, waar zij voor het eerst kennis maakten met de beroemde Amerikaanse worstjes, die president Roosevelt hun opdiende. Twee. Raoul Follereau, voorzitter van de weldadigheidsorganisatie „Fondation Charles de Foucauld", diie zich met de zorg voor lepralijders bezighoudt, heeft president Eisenhower en premier Molo- tov brieven gezonden met het verzoek dat ieder hem de waarde van een bom menwerper zou schenken. Met dit geldi, aldus Follereau, zou men alle lepra lijders van de wereld kunnen verzorgen. Hoog. De spoorwegmaatschappij „New York Central" heeft plannen in studie voor de bouw te New York van een nieuw stations- en administratiegebouw, dat met tachtig verdiepingen en daarop een uitkijktoren het hoogste gebouw ter wereld zou worden. ADVERTENTIE UW HAAR IS UW KROON Een PERMANENT WAVE is een kwestie van vertrouwen enzéér goed modelknippen. Wij brengen U de nieuwste FRANSE EN AMERIKAANSE MODELLEN. Massage tegen haaruitval, roos, bedorvert haar volgens Amerikaans systeem. PERMANENT DOUCE EUGèNE C. J. OERLEMANS Medisch gediplomeerd haarkundige Haarverfspecialist - Gediplomeerd personeel Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 LANGZAME LEZERS spreken gewoon lijk ieder woord niet alleen in gedachten, maar zelfs hoorbaar uit. Om zeker te weten of u zich hieraan schuldig maakt, kunt u de vingers op de lippen leggen. Bewegen deze, dan behoort u inderdaad tot de groep. Ook kunt u de toppen van de vingers zacht tegen het strottenhoofd drukken, en wan neer u dan een lichte trilling voelt, zet u de woorden die u leest in klanken om, ook al zijn die dan niet hoorbaar. Voor dit hardop, of half hoor baar lezen is momenteel niet de minste aanleiding, want de tegenwoordige indeling van het schrift maakt deze om slachtige methode, die voorna melijk door minder geoefenden wordt toegepast, volkomen overbodig. Vroeger was dit an ders, en er is dan ook een tijd geweest waarin iedereen hardop las, zelfs de groot ste geleerden. De kerkvader Augustinus, die in de vierde en het begin van de vijfde eeuw leefde, vertelt als een grote bijzon derheid van bisschop Ambrosius, dat deze bij het lezen zijn ogen over de bladzijde liet lopen zonder de tong te bewegen of de stem te gebruiken. Over de oorzaak van dit stil lezen van de bisschop uitte Augustinus wel allerlei vermoedens, maar het rechte begreep hij er toch niet van, want het was hoogst ongewoon. Waarom vroeger luid werd gelezen, zal o.m. wel in verband hebben gestaan met het feit dat men zich de tijd nam het ge- lezene goed tot zich te laten doordringen en dat men destijds meer gevoel had voor de welluidendheid van de taal. Maar de belangrijkste oorzaak moeten we toch zoe ken in het schrift. Wantallewoordenwerden destijdsaanelkaargeschrevenzodateenzin veelbegrijpelijkerwerdwanneerzijhardop werdgelezen. Probeert u het maar eens. Bovendien maakte men vroeger geen ge bruik van komma's, punten en andere leestekens, waardoor het stil lezen nog meer werd bemoeilijkt. Het geluidloze le zen dat Augustinus bij bisschop Ambrosius opmerkte, was in die tijd dus inderdaad een abnormaal verschijnsel, en we kunnen begrijpen dat daarvan met enige verwon dering werd melding gemaakt. We kunnen dit niet beëin digen, zonder te verwijzen naar de geschiedenis die in Handelingen (8:30) wordt verteld en waarover we een alleraardigste opmerking aan troffen bij prof. Sizoo. In de Handelingen wordt im mers verteld van Filippus die op de weg van Jeruzalem naar Gaza een ontmoeting heeft met een Moorse hove ling, die hij in zijn reiswagen de profeet Jesaja hóórt lezen, waarna Filippus hem de vraag stelt, of hij het gelezene ook in derdaad begrijpt. Een dergelijk tafereeltje zou in deze tijd moeilijk denkbaar zijn, maar prof. Sizoo merkt op dat in het licht van de destijds geldende gewoonte van hardop lezen, het volkomen begrijpelijk is dat Filippus hóórde weit de Moorse hoog waardigheidsbekleder in zijn wagen zat te lezen. We kunnen nog wel even op het lezen zelf doorgaan, want wellicht wilt u graag weten of u tot de vlugge, of tot de lang zame lezers moet worden gerekend? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2