4Ür% Wageningse professoren terug van studiereis in Rusland Agenda voor Haarlem Geen ijzeren gordijn op landbouw- wetenschappelijk gebied Vruchtbomen gezien met 80 soorten appels 't Silver Stoepke Sovjet-Unie verwerpt Amerikaans protest Statenloze Witrus leefde als balling 13 maanden op een Frans schip Trein rijdt kind aan Slachtoffer overleden Aanbieding van geloofsbrieven Dief zat reeds in de cel voordat diefstal ontdekt was Bezoekers uit 34 landen op Najaarsbeurs Kommer Kleyn jubileerde nieuwe gaat voor l open... Sovjet-gebied reikt 100 mijl ten Oosten van Wladiwostok Electrische trein bij Voorburg gestrand Maas- en Waaltabak Bolsward krijgt aardgas Achtmaal retour over de Atlantische Oceaan Honderd millioen DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 Prof. dr. jr. J. C. Dorst, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, die met enkele collegae drie weken in Rusland heeft vertoefd op uitnodiging van de Sov jet-Russische regering, is Woensdagavond in Wageningen teruggekeerd, Hij vertelde in een onderhoud met het ANP dat in Rus land aan de landbouw en in het bijzonder aan de plantenveredeling zeer veel aan dacht wordt geschonken. De stand van het wetenschappelijke onderzoek noemde hij op sommige punten zelfs een openbaring voor de Wageningse delegatie, ofschoon er ook objecten zijn „waaromtrent zii niet graag met de Russen had willen ruilen". De grote landbouwtentoonstelling te Moskou is volgens prof. Dorst wellicht de grootste die ooit op dit gebied ter wereld is gehouden. Er was een appelboom te zien waarop 80 verschillende soorten appels waren geënc. Wetenschappelijk heeft dat niet de minste waarde, zeide prof. Dorst, doch het was niettemin een treffend be wijs van vakmanschap. De Russen hebben een voorliefde voor het kruisen van cultuurgewassen met natuurgewassen. Met prof. Zizin, voor zitter der tentoonstelling, hebben de Ne derlanders anderhalf uur „rustig en openhartig kunnen spreken". Op land- bouwwetenschappelijk gebied schijnt er aldus prof. Dorst geen ijzeren gordijn te bestaan, want de Russen vertelden zonder reserve over hun vorderingen en er werden afspraken gemaakt voor het uitwisselen van we tenschappelijke werkers en materiaal. Het bleek dat hun instituten uitste kend zijn voorzien van materiaal. De Russen zijn volgens prof. Dorst vol komen op de hoogte van de stand van zaken in het Westen. Het Westen heeft zich echter nimmer on de hoogte kunnen stellen van de werkzaamheden in Rusland. Volkomen bewegingsvrijheid Prof. Dorst had voor de reis begon de conditie gesteld dat hij vrij moest zijn in de keuze van zijn bezoeken en van zijn excursies. Inderdaad is de Nederlanders volstrekte vrijheid van beweging gegeven. Nimmer kregen zij de indruk dat zij wer den gevolgd. Prof. Dorst noemde de Russen uitnemen de gastheren. Er waren nog tal van an dere buitenlandse bezoekers: vooral de Aziaten bleken ruim vertegenwoordigd, in het bijzonder de Chinezen. Opmerkelijk is de inspanning die de Russen zich getroos ten om de zogenaamde minder ontwikkel de gebieden van hun land te verheffen. Uitgestrekte streken worden op grote schaal ontgonnen. Frapperend is het grote aantal irrigatiewerken. Uit alle delen van de Sovjet-Unie bezochten delegaties de tentoonstelling. Onder de vreemdelinge!» waren vele jongelui van onder de twintig Op hen moeten volgens de Wageningse hoogleraar de voortreffelijke opera-uit voeringen en balletvoorstellingen die ter gelegenheid van de tentoonstelling werden gegeven een onuitwisbare indruk hebben gemaakt. Kerk heeft afgedaan De godsdienst blijkt thans in Rusland vrijwel geen rol meer te spelen, aldus prof. Dorst. De Wageningers hebben ook kerken bezocht. Hierin trof men vrijwel uitsluitend cudere vrouwen aan. De grote universiteit van Moskou is met te verge lijken met onze hogescholen, zo vertelde prof. Dorst verder. De studie is er ver plicht, er zijn alleen vergelijkende ex amens. Het zakken voor een examen be hoort tot de uitzonderingen „omdat de steun aan de studenten in zo'n geval aan zienlijk wordt verlaagd". Het aantal stu denten bedraagt verhoudingsgewijs het dubbele van dat in Nederland. Prof. Dorst en de zijnen hebben nog ge tracht contact te krijgen met de bekende Lysenko, over wiens veel omstre den erfelijkheidstheorie in de we reld van de wetenschap veel wordt gedis cussieerd, doch dit is hun niet gelukt. Als een der belangrijkste resultaten van het wetenschappelijke werk der Russische landbouwkundigen beschouwde prof. Dorst het feit dat in de Noordelijke streken van Rusland waar vroeger niets wilde groeien, thans vruchtbomen in cultuur zijn ge bracht. „Overigens is er nog veel te ver beteren in dit grote land", aldus prof. Dorst, „zolang er nog zo veel vrouwen tot 's avonds laat zware arbeid verrichten, ook langs de wegen". Een employé van de Nederlandse Spoor wegen, die om vier uur 's morgens van zijn huis in Koog aan de Zaan naar het station te Zaandam fietste, kwam een wielrijder tegen, die een groot pak bij zich had. De man schrok zichtbaar toen hij de geünifor meerde beambte zag en ging zo hard fiet sen, dat de spoorwegman argwaan kreeg en de Zaandamse politie waarschuwde. Deze hield de man bij de Hembrugpont aan. In het pak dat hij bij zich had zaten een radiotoestel en een aantal textielgoe- deren. Daar hij geen bevredigende verkla ring over de herkomst kon geven, werd hij in het politiebureau opgesloten. Een uur later kreeg de politie de telefonische mededeling, dat er ingebroken was in de goederenloods van het station te Wormer- veer, waarbij een radiotoestel en een partij textiel was ontvreemd. De Wormerveerse politie kreeg tot haar verbazing te heren, dat de dief reeds in Zaandam in de cel zat. Tijdens de eerste twee jaarbeursdagen zijn er in Utrecht beursbezoekers geweest uit 34 landen. West-Duitsland en België leverden hiervan de grootste aantallen. Opmerkelijk is de toenemende spreiding van de bezoekers over de beide jaarbeurs terreinen. Deze spreiding is zeer ten gun ste van het terrein aan de Croeselaan, waar anderhalf maal zoveel bezoekers kwamen als op de eerste twee dagen van de najaarsbeurs 1953. Op de receptie, hem door de AVRO aan geboden ter ere van zijn zilveren radio jubileum heeft de hoorspelregisseur Kom mer Kleyn gistermiddag vele honderden handen gedrukt in het grote restaurant van de studio in Hilversum, geheel gevuld met een grote schare autoriteiten en kun stenaars, die hun gelukwensen kwamen aanbieden. De directeur van de AVRO, de heer D. Repko, sprak in zijn rede over het vele werk, dat de jubilaris heeft verzet en nog verricht. Een geschenk onder couvert be geleidde zijn dank namens luisterend Ne derland. Hierna bood Willy Corsari namens het „erecomité hoorspelkern en AVRO- personeel" een pick-up aan. Verder spra ken onder andere nog „Ome" Jan van Zut- phen namens de zieken, die zo veel naar hoorspelen luisteren, Huib Orizand namens de vakgroep radiospelers, L. J. Jordaan, Willem van Cappellen en Paul Huf. De jubilaris en zijn echtgenote werden met vele geschenken verrast. Onder de tal rijke telegrammen was er een uit Engeland van Francis Durbridge, de auteur van de Paul-Vlaanderen-serie. Het dankwoord van Kommer Kleyn was als hijzelf: opge wekt, gul en eerlijk. ADVERTENTIE ooooooooooooocoooooooocooooooocoooooooooocioooooooooooooc SM® TWEE JAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL y DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 Haarlem Door eigen financiering betaling in overleg DOOOOOOOOOOOOOCXXJOCOOOOOCOOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOCX ADVERTENTIE J op onze Vrij te bezichtigen De grootste en modernste woninginrichting WONINGINRICHTING BEVtRWuK Het congres der iviskundigen in Amsterdam vaardigde een deputatie af, die door Koningin Juliana Woensdagmiddag op paleis Soestdijk werd ontvangen. In de paleistuin werd de thee gebruikt. Dat het er gemoedelijk toeging toont de foto. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft het protest tegen het neerschieten van een Amerikaans marinevliegtuig bij de Siberische kust, van de hand gewezen. In een nota, die een antwoord vormt op de twee Amerikaanse protestnota's, wordt gezegd, dat de Amerikaanse verklaring omtrent de toedracht van het incident be zijden de waarheid is. De Sovjet-regering staat er op, dat de Amerikaanse regering „de nodige maatregelen neemt, waardoor nieuwe schendingen van de grenzen der Sovjet-Unie door Amerikaanse vliegtuigen onmogelijk worden". Volgens de .Sovjet-nota is de Ameri kaanse verklaring, dat de vliegtuigen el kaar op een punt honderd mijl van Wladi wostok ontmoetten, onjuist, d'aar een punt honderd mijl ten Oosten van Wla diwostok niet boven volle zee is, maar bo ven het grondgebied van de Sovjet-Unie. De Amerikaanse regering ontwijkt de vraag, welke opdracht een Amerikaans vliegtuig in het luchtruim van de Sovjet- Unie bij de Siberische kust moest uitvoe ren en waarom Amerikaanse vliegtuigen in het algemeen patrouillevluchten maken in het gebied van Wladiwostok, dat tien duizend k.m van de Amerikaanse kusten verwijderd ligt, aldus de Sovjet-nota. Waarschijnlijk zal de vergadering van de Veiligheidsraad van de UNO ter behan deling van de Amerikaanse klacht over het neerschieten van de „Neptune" worden uitgesteld tot Maandag, aldus is in welin gelichte kringen te New York vernomen. De schriftelijke bevestiging van de Ame rikaanse klacht bij de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Columbiaan Urrutia, was Woensdagavond nog niet verzonden. Men wacht meer inlichtingen over het incident af. Treinverkeer Den Haag-Utrecht korte tijd gestagneerd Het treinverkeer tussen Den Haag en Utrecht is gistermiddag korte tijd gestoord geweest. Het verkeer moest drie kwartier over enkel spoor worden onderhouden. En kele voortreinen vielen uit. De trein van 17.12 uit Den Haag naar Utrecht kon, na in Voorburg te hebben ge stopt, niet meer op gang komen door een defect in de electrische installatie. De vol gende trein uit Den Haag moest de stil staande trein langszij passeren, na de rei zigers uit deze laatste te hebben overgeno men. Omstreeks 18.00 uur was de storing opgeheven. De defecte trein is naar Den Haag teruggekeerd. Onder auspiciën van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor hèt Rijk van Nijmegen is opgericht een stichting ter be vordering van de tabaksteelt in het Land van Maas en Waal. Deze stichting heeft de beschikking gekregen over twee hectare landbouwgrond in de gemeente Druten, waar de tabaksteelt zal worden beoefend. Het plan is over enige jaren een coöpe ratie in het leven te roepen van tabaksplan ters in het Land van Maas en Waal. De bevordering van deze tabakscultures wil tegelijk een positieve en economische re constructie van deze streek, die tot nu toe gerangschikt was onder de noodgebieden, bewerkstelligen. De gemeenteraad van Bolsward heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het besluit genomen over te gaan op aardgas voorziening. De daarmee gepaard gaande hoge gasdruk brengt technische voordelen. Een nadeel is echter, dat het „lekverlies" in het buizennet meer dan verdrievoudigd wordt. Men heeft deze beslissing deson danks kunnen nemen dank zij een toezeg ging van het ministerie van Economische Zaken, dat de regering een groot percen tage van dit extra-verlies voor haar reke ning neemt. ADVERTENTIE ine tl* nn'.n^ "wok b.rth«l»nt i»chl »o»r°" [le WIJS OP „ua U int lide grond Aar til g« s.alMht» «ronder nun MARSEILLE (United Press) Aan de onvrijwillige odyssee van Nicolas Levistky, de „man zonder land", is gisteren na meer dan een jaar een einde gekomen toen hij voor het eerst weer voet aan wal zette in Marseille. De nu 25-jarige, in Sjanghai ge boren Witrus kreeg in Augustus van het vorige jaar een inreisvisum voor Argenti nië. Hij begaf zich nog diezelfde maand in Genua aan boord van het Franse schip „Bretagne". Maar toen hij zich midden op de Atlantische Oceaan bevond, was men in Argentinië van gedachten veranderd en het visum was nietig verklaard. Sindsdien werd de jonge Rus als een speelbal heen en weer geworpen tussen de immigratie autoriteiten van de Europese en Zuid- Amerikaanse landen. In geen enkele ha ven, die de „Bretagne" aandeed, mocht hij aan wal komen en in het totaal maakte hij achtmaal de trans-Atlantische reis heen en terug, waarbij hij ongeveer 100.000 mijl op zee voer. Tenslotte trok de Hoge Commissaris voor vluchtelingenzaken van de UNO, mr. G. J. van Heuven Goedhart, zich het lot van de balling aan, die voorbestemd scheen de rest van zijn leven op zee te moeten doorbrengen. Mr. Van Heuven Goedhart verzocht de Dominicaanse rege ring in Marseille een visum te laten uitreiken aan Levistky. De Dominicaanse regering willigde het verzoek in. De Witrus vertelde, dat hij het heerlijk vond eindelijk weer eens vaste grond on der zijn voeten te voelen. Levistky, die monteur van beroep is, zeide nog niet te weten, wat hij in de Dominicaanse repu- Een 2i/2 jarig meisje uit Emmen is Woensdagmiddag door een passerende Dieseltrein aangereden en gedood. Het kind dat achter de ouderlijke woning uit de tuin was gelopen, stond langs de spoor lijn. Het werd door de zijkant van een treinstel geraakt en liep zodanige inwen dige kneuzingen op dat het kort na het ongeluk overleed. De trein had ruim een kwartier vertraging. bliek zou gaan doen. De 13 maanden op zee heeft hij voor een groot deel besteed met het leren van Engels en Italiaans, wel ke beide talen hij nu al behoorlijk spreekt. „Maar ik geloof, dat ik beter Spaans had kunnen leren", zei hij ietwat mistroostig. Behalve Italiaans en Engels spreekt hij vloeiend Russisch en Chinees. Dure klant Op de „Bretagne", een boot van de „So- ciété Générale des Transports Maritimes" leefde hij geheel op kosten van de maat schappij, die naar schatting twee millioen francs voor hem betaald heeft. Op zee was Levistky geheel vrij, maar zodra het schip een haven binnenliep, werd hij in zijn hut opgesloten. Levistky is nu op zoek naar een boot, die naar het Caraïbische gebied vaart. Frans functionarissen zeiden, dat de sta tenloze Levistky zeer waarschijnlijk een voorlopige verblijfsvergunning zou krijgen, zodat hij niet de laatste dagen in Frankrijk in de gevangenis zou hoeven door te bren gen. De nieuw benoemde Engelse ambassadeur in ons land heeft Woensdag aan Koningin Juliana in het paleis op de Dam zijn ge loofsbrieven aangeboden. De plechtigheid ging gepaard met het gebruikelijke ceremonieel. DONDERDAG 9 SEPTEMBER Volle-Evangelie-Gemeente, Paul Kruger- straat 36: Bijzondere opwekkingsdienst, pastor Alan Benson, 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: Ed. W. Pera, 8 uur. Stads schouwburg: „Anna Christie", De Toneel vereniging, 8 uur. Frans Hals: „Morgen is het te laat", 14 jaar, 8 uur. Palace: „Mexi caans goud", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De rode speer", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De keus van een dode',' 18 jaar, 8 uur. City: „Meisjes in nood", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De zevende sluier", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe" alle leeft., 6.49 en 9.15 uur. VRIJDAG 10 SEPTEMBER Minerva Theater: 'n Fijn Span", Toneel gezelschap Johan Kaart", 8.15 uur. Concert gebouw: Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. Wil- helminastraat 22: Vereniging van Spir. „Het Licht", 8.15 uur. Lange Veerstraat 16: Stich ting Psycho-Synthese, spr.: B. v. d. Meer, 8 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 1.30, 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige lief de", 18 jaar, 2.30, 7 en 915 uur. Palace: „Het dubbele leven van dr. Gerbrand", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Eens in de hon derd jaar" 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: ,,'t Begon in Shanghai", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De zilveren zweep", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur Waar de schoonheid van het land eindigt, begint de anders- geaarde schoonheid van de zee. De groen-blauwe oneindig heid van rusteloos water is de liefelijkste einder die een land zich denken kan. Met zachte glooiingen draagt het gele zand u van de toppen der duinen omlaag naar de bran ding, die als een rand van wui vende Brusselse kant de kust bezoomt. Boven op de toppen wiegen de helmstengels en langs de hellingen vonkt de duindoorn - en zo ver ge kij ken kunt langs het strand ligt de vrede zelve, op de grens van zand en water, ruggelings te zonnebaden. Ge kent dit allemaal het is een kleine herinnering aan uw vacantie, of aan uw zeld zame weekeinde in Juni. Maar ge kent het en ge weet als ik, hoe deze rust en deze zandige stilte zijn gelijk een zalf op de pijnen van uw bestaan. Het doet er ook niet toe hoe dit alles gelijk een hemels ge schenk geworden en gegroeid is daar vlak bij uw woonstede, ge kunt er dankbaar voor zijn en ervan genieten op zijn tijd. Misschien is het juist zo schoon en waardevol, omdat het de naakte eenvoud van een land- einde is, zonder opsmuk of techniek, enkel zand en water, enkel aarde die blootgespoeld en spaarzaam begroeid is ge worden, enkel water dat in zijn menigvuldigheid de majesteit van de grootse eenvoud heeft verworven. Er is door mensenhanden niets te maken, niet voor hon derd millioen, dat grootser en eenvoudiger kan zijn. Over honderd millioen ge sproken, ik heb vernomen van plannen die in een badplaats bestaan om zulk een bedrag te besteden aan wat men accom modatie noemt. Het is geen kleinkinderpap, honderd mil lioen Men wil er dingen mee doen die de vreemdeling moeten trekken; die dit plekje aan ons strand tot internatio naal fenomeen moeten maken. Er zal voor dat bedragje ge bouwd, gesloopt, gegraven, ge timmerd, gemetseld, geplant, gerooid, gedacht en gedaan worden. Zo iets kost geld, en wie het allemaal tot stand brengen wil moet niet gierig zijn. Doch toen ik in gedachten die honderd millioen guldens op een stapel zag, terwijl het scherpe duinzand door een strakke bries in mijn nek ge blazen werd, heb ik een visioen gekregen. En aangezien het misschien voor sommigen nog tijd is om er hun voordeel mee te doen, wil ik dit visioen wel vertellen. Boven op de duintoppen wiegen de helmstengels en langs de hellingen vonkt de duindoorn doch zo ver ge kijken kunt langs het strand is de vrede opgejaagd van haar rustplaats in de zon aan de grens van zand en water, om dat er nu gebouwd, gesloopt, gegraven, geplant en gerooid wordt. Achter de vriendelijke villa tjes in de duinpannen verrijzen bakstenen enormiteiten zij aan zij, flatgebouwen met honder den eendere ramen naast el kander en boven elkander, zes, zeven, tien verdiepingen hoog. Hotels schieten op uit dé grond, zij lijken van enkel glas en staal te zijn, en zij hebben enorme terrassen die de duinen overwoekeren met hun beton tot de zee toe. Tussen de flats en de hotels komen lagere, ge heimzinnige bouwsels, die gro te hallen hebben en in de diep te wordt onpeilbaar veel beton gestort voor de ondergrondse garages en parkeerplaatsen, want de ruimte in het daglicht wordt al te klein. Brede, dubbele wegen krui pen uit het binnenland naar het strand toe, slingeren zich langs het gele zand en gaan weer terug met grote bochten. De wegen worden omzoomd door bouwsels, bouwsels, bouwsels zoals overal waar ge kijken kunt. De zee is gedul dig omdat het haar niet aan gaat wat op land gebeurt, doch op een dag schrikt zij wakker uit haar dommel, doordat be tonnen palen dwars door haar groenig lijf in de bodem wor den gedreven. Op de palen komt een brug en men noemt dat een pier het is een weg over zee naar nergens, maar het is een weg en dat komt haar ongelofelijk voor. Op het einde van de pier bouwt men een ronde ruimte onder een puntig dak, en van daar dwar relt straks de helle muziek uit over de avondzee, zodat zij nooit meer slapen kan. Het visioen wordt een nacht merrie door de mensen. Zij komen van overal, bo venal uit Duitsland en Ame rika, omdat de mensen daar zo houden van dingen zoals hier gemaakt zijn. Zij krioelen uit auto's en bussen, treinen en trams uit over de ruimten tus sen de bouwsels en overwel digen de reep strand waar geen zand meer is, doch slechts terrassen te vinden zijn. Zij zitten en galmen en drinken en dansen en amuseren zich, omdat hier alles is gemaakt zoals zij het zo gaarne zien. In de geheimzinnige bouw sels met de grote hallen zijn merkwaardige machinerieën opgesteld, zij produceren niets doch houden de mensen op een aardige manier bezig. De men sen moeten een kwartje in een gleuf werpen en kunnen dan voor spel atoombommen wer pen op steden, of vliegtuigen uit de lucht schieten of zelf van vliegtuigen uit rode stip pen mitrailleren. Het is alle maal maar spel, doch een spel dat zij zo graag spelen en daar om zijn ze zo verheugd, dat dit alles hier te vinden is. Ze kunnen een soort miniatuur golfspel beoefenen en zich ver beelden dat ze landskampioe nen zijn, die de eer van hun natie tegen anderen moeten verdedigen. Zij kunnen paard rijden in een ruime manége en zich indenken dat ze op de prairie achter buffels jagen en ze kunnen in kleine auto's over een schuine baan razen op de maat van een hysterisch draaiorgel, wat ook heel pret- lig en amusant moet zijn. De mensen hebben thuis grote affiches gezien van dit alles, en het is bij hen in de streek mode geworden om naar een badplaats te gaan. Maar zij kunnen zich niets saaiers en suffers voorstellen dan alleen maar zand en zee, zodat zij blij zijn al die andere genoegens hier bijeen te vin den. Als het avond wordt, barst de vreugde tegelijk met het licht van velerlei kleur los tus sen de bouwsels. De helle schijn der kleurige neonbuizen vertelt van de vele genoegens, die hier voor het grijpen lig gen: Cosy Club, Palais de Gaieté, Bal tot Drie Uur, Cock tail Paradis, Racebaan, Night Bar, L'Amour, Variété Gigan- tique, Weinstube, Tiroler Band. Wiener Café, 500 Kamers met Warm en Koud Water, Warme Worstjes, IJs-Paleis, Geluks- Hal,Behendigheidsspelen, Mid get Golf, Altijd Prijs, Snapshot a la Minute, Pier bij Avond, Paviljoen in Zee, Diner Dan sant, Bar Comfortable, Tsiga- ne, Maureen Malleprul and Her Twelve Singing Fools, Hammond-Orgel met Verzoek programma, Taxi-Dansers, Schiet-paleis, Drink Altijd en Overal Willy's Wonderwater, Café Séparé, Grillroom Old Dutch Spinster het is moei lijk alle dingen te onthouden die men in een visioen ziet, maar er was nog veel meer te lezen in gloeiende lichtletters die aan en uit floepten en soms als opschietende slangen van vuur naar de donkere nachthemel kropen. Op de hoek van een der boulevards stond een blauw geschilderd bordje in het duis ter van een hötelschaduw. „Naar Zee", was erop te lezen. Maar niemand ging naar zee. Degenen die dit alles met honderd millioen hadden uit gedacht, georganiseerd, uit de grond gestampt en voleind wandelden trots tussen de menigte en overzagen de wrie melende deviezenbrengers met een slim en voldaan oog. Maar het plaatje „Naar Zee" erger de hen. Die zee.... Zij ver hinderde hen nog méér palei zen van vreugde en vermaak te bouwen, omdat zij met haar witte branding de grens der mogelijkheden markeerde. Die zee.... Zij dachten: hoeveel zou het kosten om haar te demp. Toen werd ik wakker en het visioen was verdwenen, met hen en met alles. Boven mijn hoofd wiegden de stengels van de helm en langs de hellingen vonkten de bessen van de duindoorn. Zo ver ik kijken kon langs het strand lag overal de vrede op haar rug in het eenzame zand te zonnebaden. En de Brusselse kant van de witte branding kronkelde koket langs de zoom van ons land. Deze soberheid te behouden voor altijd het zou honderd millioen waard zijn. J. L. jMv, Koningin Juliana tijdens de inspectie van de erewacht. Na de aankomst inspecteert Sir Paul Mason de voor het paleis opgestelde erewacht. Bij de Tweede Karnér is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van enige bepa lingen in het Burgerlijk Wetboek betreffen de de ondertoezichtstelling van kinderen, Het wetsontwerp beoogt dat minderjarigen, die door de kinderrechter onder toezicht van een gezinshoofd gesteld zijn, in het vervolg slechts op bevel van de kin-errechter en niet meer op aanwijzing van de gezinsvoogd uit het ouderlijk gezin verwijderd kunnen wor den. Die plaatsing buiten het ouderlijk gezin is bovendien momenteel in de wet niet in tijdsduur beperkt. Het ontwerp stelt voor, deze duur tot twee jaar te beperken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5