Partij Prins - Panagopapoulos na 9 uur spelen weer afgebroken M OR RIS iefmifcu fm! Amerikaanse wapenhulp voor Midden-Oosten Ruim 6000 nieuwe huizen in Juli Piet Halsema gaf Bach-concert te Bloemendaal DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 FIDE-schaaktournooi in Amsterdam Vandaag speelt Nederlands team tegen Sovjet-Unie OFfICIëlE VERKOOP SIKKENS LAKKEN' Manchester United bezet thans de eerste plaats NBVB gaat procederen tegen Hermes-DVS Sport in 't kort Athletiek Poolse athleet keert niet naar vaderland terug Hockey BMHG kreeg nieuw bestuur Deli Spoorweg Mij. geen dividend Utrechtenaar na vijf maanden voorarrest vrijgesproken Waar alleen het beste goed genoeg is, daar wordt King's Cross gerookt. Daarom is King's Cross de sigaret met het grootste aantal vaste rokers! Kerkelijk Nieuws (Jee Mr. W. G. J. Veenhoven met bloemen, geschenken en muziek gehuldigd Libanese regering afgetreden FEUILLETON EN door Gordon Folk Doordat Nederland het tegen Griekenland niet verder dan ZV2-l\'i kan brengen (als Prins succes heeft in zijn party tegen Pana gopapoulos, die na negen uur spelen op nieuw is afgebroken) moet onze nationale schaakéquipe morgen tegen de Sovjet-Unie aandacht besteden aan ieder half puntje, om niet het risico te lopen tenslotte door IJsland en Oostenrijk te worden gepasseerd. De opstellingen der teams zijn geheim tot kort voor de zitting maar heimelijk specu lerend op een partij Botwinnik (wit)-Euwe, heeft de wedstrijdleiding twee extra demon stratiewandborden laten aanrukken om de bezoekers hun aandeel in de gang van za ken te waarborgen. Gisteravond heeft Joegoslavië zijn tweede tegenslag geïncasseerd door slechts 2Vz punt te behalen tegen Noorwegen. Het begint nu dubieus te worden of Gligoric en zijn man nen nog wel tot de overwinnaarsgroep zul len doordringen. Engeland maakte goede vorderingen tegen Luxemburg, vooral dank zij Wade en Clark die tezamen voor hun overwinningen slechts 36 zetten nodig hadden, dat is half zoveel als bijvoorbeeld Prins alleen er nu al tegen Panagopapoulos heeft gedaan. De resultaten van de afgebroken partijen uit de derde ronde luiden: Groep C: Noor wegen-Frankrijk 2-2. Groep B: Italië-Ierland 3-0. Groep A: Nederland-Griekenland V-k-Vh. Donner-Anagnostou Prins-Panagaopa- poulos opnieuw afgebroken (Prins is een pion voor)Van Scheltinga-Papapavlou H-%. IJsland-Finland 3■%-%. De afgebroken partijen uit de vierde ronde luiden: Groep C: Frankrijk-Denemarken MSVz. ADVERTENTIE Poolstraat 39. - Hiiarlem V 'la-!.. 1 De Engelse league Dank zij een verdiende zege op Totten- ham bezet Manchester United thans de eerste plaats op de ranglijst van de eerste divisie. Maar de ploeg heeft slechts één punt voor sprong op Preston, Wolverhampton en Man chester City. Er zqn nu slechts zeven ploe gen overgebleven die nog geen nederlaag hebben geleden en geen van hen behoort tot de eerste divisie. Nottingham Forest versloeg ditmaal Midd lesbrough met viereen. Middlesbrough, dat het vorig seizoen degradeterde, staat nu on deraan op de ranglijst van de tweede divisie met slechts één punt uit zes wedstrijden Het grootste aantal toeschouwers, ruim 55.000, trok de thuiswedstrijd van Everton tegen de bekerhouder West Bromwich Al bion. Zij gingen teleurgesteld naar huis want Everton werd met tweeeen verslagen. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Cardiff CitySheffield United 11; EvertonWest Bromwich Al bion 12; Manchester CityArsenal 21 Newcastle UnitedAston Villa 53; Totten- ham HotspurManchester United 02; Wol verhampton WanderersSunderland 20. Tweede divisie: Birmingham CityIps wich Town 4—0; Derby CountyBlackburn Rovers 03; FulhamDoncaster Rovers 52; Leeds UnitedStoke City 01; Lin coln City—Luton. Town 1—2; Middlesbrough Notts Forest 1—4. De prof voetbalclub Rotterdam heeft, naar het bureau van de Nederlandse Beroepsvoet balbond meedeelt door haar juridische raads man mr. L. E. Pieters, bij de president van de Rotterdamse arrondissementsrechtbank een vordering in kort geding doen instellen tegen de Schiedamse voetbalclub Hermes- DVS. De Rotterdamse profclub had namelijk enige weken geleden als prof gecontracteerd de ex-Hermes-speler Osterholt, die vervol gens echter zijn contract met Rotterdam een zijdig heeft verbroken om weer voor Hermes- DVS te gaan spelen-, Rotterdam meent nu dat Hermes-DVS onrechtmatig heeft gehan deld door gebruik te maken van de contract breuk van Osterholt en door deze speler Zondag op te stellen in de wedstrijd tegen Excelsior. De profclub Rotterdam heeft uit dien hoofde aan de president van de Rotterdamse arrondissementsrechtbank verzocht aan Hermes-DVS te verbieden Osterholt nog verder in haar elftal op te nemen met be paling van een dwangsom van f 5000 voor elke overtreding van dit verbod. De zaak zal dienen op Woensdag 15 Sep tember. VERGADERING VAN DE NWB. Op 25 September zal in Utrecht een buitengewone algemene vergadering worden gehouden van de Nederlandse Wandelsport Bond. De uitslagen van de vijfde ronde van het schaaktournooi luiden: Groep C: Noorwegen-Joegoslavië lK>-2%; Denemarken-Israel 0-2 (voorlopig)Zweden- Frankrijk 1-0 (voorlopig). Groep D: Luxemburg-Groot Brittannië 0-3 (voorlopig)West.-Duitsland-Zwitserland 2-1 (voorlopig); Columbia-België 1-1 (voor lopig) Jan Miecznikovski, een Poolse athleet, die heeft deelgenomen aan de Europese athle- tiekkampioenschappen in Bern, heeft vol gens de Zwitserse autoriteiten onlangs be sloten niet naar Polen terug te keren maar in het Westen te blijven. Hij is inmiddels naar West-Duitsland vertrokken. Al voor het einde van de kampioenschappen vroeg hij de Zwitserse autoriteiten hem toe te staan naar de Amerikaanse zóne van Duitsland te ver trekken. Hij vertelde toen dat hij naar Zwit serland was gekomen met het doel in de Verenigde Staten een nieuw leven te be ginnen. Naar verluidt zouden de West-Duitse autoriteiten hem asyl hebben verleend. Ook de Poolse bokser Henryk Tyczynsky. die in West-Berlijn is aangekomen wenst niet meer naar zijn land terug te keren. Voorzitter W. Jonge jan legt zijn taak neer Tijdens de onlangs gehouden jaarlijkse algemene ledenvergadering van de hockey- verenigmg BMHC heeft de heer W. Jonge- jan zijn functie als voorzitter neergelegd. Ofschoon het in de bedoeling van de voor zitter heeft gelegen zijn loopbaan als pre sident van BMHC niet eerder te eindigen dan na het volgend jaar heeft hij zich om gezondheidsredenen aan het bestuur moeten onttrekken. Op bovengenoemde vergadering werd de heer Jongejan met algemene stemmen be noemd tot erelid. Tegelijkertijd traden als bestuurslid af de heren F. Elhorst Jr., secretaris en S. J. H. van Hengel, penningmeester, die zich even eens gedurende een groot aantal jaren bij zonder verdienstelijk jegens de vereniging hebben gemaakt. Het nieuwe bestuur ziet er thans als volgt uit: B. H. A. Schmeink, voorzitter; C. de Jong, vice-voorzitter; mr. H. Ph. Sluijter, secretaris; L. M. Beijst, penningmeester; P. A. Zeven Jr., tweede secretaris; H. N. Bouw man, commissaris en M. Maas, commissaris. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buiten-l-andise Za ken heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten een pro-gram voor wapenhulp aan het Midden-Oosten voorbereiden, opdat dit gebied zijn defensie kan versterken met het oog op een eventuele communistische aggressie. Lincoln White, een woordvoer der van het departement, noemde Egypte en Israel als landen die voor grote wapen zendingen in aanmerking komen. Andere landen wilde hij niet noemen. Definitieve besluiten waren nog niet genomen. De Westelijke Grote Drie hebben al eer der verklaard, dat zij een bewapenings wedloop tussen Joden en Arabieren willen voorkomen. Volgens gegevens van het centraal bu reau voor de statistiek werden in Ju-li 6247 woningen voltooid. Dit is een record voor de maand Juli sedert de bevrijding. In dit aantal zijn 310 duplexwomingen begrepen, zodat in Juli voor 6357 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. In dezelfde maand van het vorig jaar kwa men 5585 woningen gereed. In de eerste zeven maanden van 1954 werlen 34727 nieuwe woningen opgeleverd, tegen 28630 in dezelfde periode van 1953. In het aantal sedert 1 Januari 1954 vol tooide woningen zijn 986 duplexwomingen begrepen, zodat in de eerste zeven maan den van 1954 voor 35713 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar kwam. Gerekend tot en met Juli 1954 werden se dert de bevrijding 345298 nieuwe wonin gen gebouwd, waarvan er 15999 als du plex woning zijn ingericht. Het aantal in aanbouw zijnde weningen was eind Juli 68411. De N.V. Deli Spoorweg Maatschappij heeft in 1953 vrijwel dezelfde bedrijfsresul taten behaald als in 1952. De omvang van het goederenvervoer nam toe van 1.190.832 ton tot 1.257.000 ton. Het reizigersvervoer bleef met 3.553.324 op vrijwel gelijke hoog te. De kosten voor' vernieuwing beliepen rp 3.392.647 (rp 3.956.146). De resultaten van het telefoonbedrijf zijn eveneens ongeveer hetzelfde gebleven. De exploitatiekosten zijn zowel bij het tele foon- als bij het spoorwegbedrijf hoger dan in 1952. Zolang de Indonesische arbeidsmarkt nog niet in staat is hoger- en middelbaar tech nisch en organisatorisch personeel in vol doende mate op te leveren, meent de direc tie, dat een gedeelte van de staf uit im portkrachten moet bestaan. De verzoeken om toelating van nieuwe importkrachten hebben helaas niet de resultaten opgele verd, welke hiervan verwacht werden. De winst- en verliesrekening sluit met een verliessaldo van f 31.386. Gezien het verlies kan geen dividend worden betaald. (Over 1949/1952 werd telkenjare 3 procent uitgekeerd). Een 34-jarige Utrechtse theaterbureau ondernemer is vanochtend door het Ge rechtshof te Amsterdam vrijgesproken van de hem tenlaste gelegde oplichting en ter stond in vrijheid gesteld. Hij had ongeveer vijf maanden in voorarrest gezeten. De man was in eerste instantie door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot acht maanden met aftrek, tegen welk vonnis zowel verdachte als de officier in hoger beroep waren gegaan. De procureur-gene raal had veertien dagen geleden een jaar en vier maanden met aftrek gerequireerd. Het Hof achtte de oplichting niet bewezen en stelde de Utrechtenaar onmiddellijk in vrijheid. Hem was ten laste gelegd, dat hij een 31-jarige patiënt, die reeds meer dan tien jaar in een sanatorium te Soest werd ver pleegd, had opgelicht voor een bedrag van 675, en later nog eens voor 200. De pa tiënt zou door het storten van het eerste bedrag firmant worden van het „goed ren derende" theaterbedrijf van verdachte en de helft van de winst ontvangen. Van het geld heeft hij echter nooit iets terug ge zien, zo verklaarde hij destijds voor het hof. Verdachte had ter terechtzitting aange voerd, dat de patiënt het geld slechts had geleend en dat hij nog steeds bereid is, het terug te betalen. ADVERTENTIE Nu begon het moeilijke werk Aan de lijn, die van de reddingboot naar het schip gespannen was, zat een soort zak, die over een katrol heen en weer getrokken kon worden. Nu moest er telkens een man in dat ding gaan zitten, waarna hij van het schip naar de reddingboot werd getrokken. Dat zag er heel gevaarlijk uitaan de lijn zweefde de man over de golven, die hem doornat spatten. Het leek wel, oj ze hem wilden grijpen! Maar het ging geluk kig goed; de eerste man was al veilig aan boord van de reddingboot.Toen werd de zak weer teruggehaald en kon de tweede man er in stappen. Oom Tripje volgde door zijn kijker het reddingswerk. Hij zag verheugd, hoe de één na de ander over de bruisende golven werd getrokken en veilig aan boord van de reddingboot gebracht. Hij was blij voor die arme schipbreukelingen, want die hadden het helemaal niet prettig op het gestrande schip! Maar als alles goed bleef gaan zouden ze er op die manier allemaal afgehaald worden Ook in luxe dozen van 50 en 100 stuks zonder prijsverhoging Piet Halsema, de organist van de Neder lands Hervormde Kerk te Bloemendaal, zorgt zo van tijd tot tijd, door het organi seren van speciale concerten, dat de ge meenteleden er aan herinnerd worden dat er een „orgelfonds" bestaat, hetwelk het zonder baten niet stellen kan. Aldus speel de hij Woensdagavond andermaal voor het goede doel op het hem vertrouwde instru ment, waarvan hij al de capiciteiten, maar ook de zwakheden kent en dat hij eens vol maakt gezond zou willen weten. Halsema stelde voor deze avond een Bachprogramma samen en vond in de baszanger Henk Snoek een medewerker, die een paar keer met liederen en een aria afwisseling kon brengen in de reeks orgelwerken. Een uur confrontatie met Bach betekent steeds weer het beleven van wonderen van contrapuntische kunstvaardigheid, van fan tasie en expressie. En het is altijd nog de vraag, hoeveel er ons van al dat wonder lijke bij het beluisteren ontgaat. Wat een perceptievermogen wordt er bijvoorbeeld niet gevergd om de acht variaties op het koraal „O Gott, du frommer Gott" in al hun bijzonderheden van constructie, van karakter en geestelijke betekenis te ver werken! Maar de suggestie van het won derlijke werkt toch wel door. De kleur paart zich aan het lijnenspel en wordt voor velen de hoofdzaak, evenals het effect van gebrandschilderde ramen, waarvan men Overigens de symboliek niet heeft door grond. Piet Halsema zorgde met een wel begrepen registratiekunst, dat deze kleur- suggestie sterk aansprak. Tevens toonde hij de vele mogelijkheden van zijn instru ment, die gelet op de beperkte ruimte van de kerk door geraffineerde her- intonatie wellicht nog rijkelijk te verfijnen zijn. De Fantasia en Fuga in c imponeerde als steeds door de monumentale structuur en door haar ingenieuze contrastwerkingen van dubbele thematiek, die tenslotte vooral in de Fantasia een expressiviteit dienen, die het strenge vormenspel zou Ned. Herv. Kerk Beroepen te Driel (Betuwe) (toez.) L. C. Baljé, vic. te Vijfhuizen; te Putten J. v. d. Velden te De Bilt. Benoemd tot vicaris te Eindhoven M J. Gols, cand. te Stadskanaal. Geref. Kerken Beroepen te Moerdijk H. Alting', cand. te Leiden; te Noordwijk-Binnen P. Heinen te Tuindorp-Oostzaan. Aangenomen naar Balk (Fr.) Th. Fer- werda, cand. te Groningen, die bedankte voor Oudehorne, Zweeloo, West Terschel- ling-Midsland, Tzum en voor Zwaagwesl- einde. Bedankt voor Nieuwleusen H. Veenstra te Veenwoudsterwal. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Nieuwe Pekela: H. W. Eer- land te Lisse en D. Slagboom te Middelburg. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Franeker C. Zijlstra te En schedé. ADVERTENTIE I BARTE FERD. LJi BC DRISL )LSTR .TR. HAARIEM TEL. 13439 '48 A DAM TEL. 717162 WOLLEN JUMPERS VESTEN doen vergeten. Een heerlijke tractatie was het koraalvoorspel „Wo soli ich fliehen hin." Deze opgewekte canon in de kwint, met de „cantus firmus" in het pedaal, werd door Halsema bijzonder vlot vertolkt in een leuke en doorzichtige registratie. De met virtuoze allure gespeelde Toccata en Fuga in d maakte een niet minder treffende in druk. Het was aldus een Bachavond vol rijke substantie. Henk Snoek zong met fors geluid drie geestelijke liederen, alsmede de melodieuze aria uit de cantate „Ich habe genug." Een ingetogen ogenblik in dit expressieve stuk liet merken, dat de zanger ook mogelijkheden in zijn stem heeft om zijn zangkunst een mildere uitdrukking te geven. JOS. DE KLERK Een kwart eeuw secretaris van De Nederlandse Dagbladpers Mr. W. G. J. Veenhoven heeft Woensdag zijn zilveren jubileum gevierd als secreta ris van de vereniging De Nederlandse Dag bladpers 1945, die voortzetting van de in 1909 opgerichte vereniging van dezelfde naam, die in 1942 door de Duitse bezetters was opgeheven. In het gebouw der vereniging te Am sterdam getuigden talloze bloemstukken, een hoge stapel telegrammen en brieven en velerlei geschenken van de grote waar dering voor de persoon en het werk van de jubilaris, die 's middags door vele hon derden persoonlijk werd gelukgewenst. Voor een echt Amsterdamse verrassing hadden de gezamenlijke hoofdstedelijke dagbladondernemingen* gezórgd: halver wege de receptie gleed een grote zolder schuit met de Broadway Serenaders tot voor Herengracht 268. Aan het slot van deze serenade werd de op het podium ver schenen jubilaris luide toegejuicht. Met een feestbanket in Carlton werd de jubileumviering besloten. BEIROET (Reuter) Het Libanese kabinet heeft president Sjamoen zijn ont slag aangeboden. De redenen voor het af treden van de regering-Jafi zijn van „strikt interne aard," zo is verklaard. De president is met het overleg voor de vor ming van een nieuwe regering begonnen. Het uit acht leden bestaande kabinet werd op 3 Maart beëdigd. De vorige regering, die nog geen 24 uur aan het bewind is geweest, trad af wegens onenigheid over minister functies. De Koningin zal Zaterdagmiddag in Arnhem Gelderlands nieuwe provinciehuis openen. De plechtigheid zal worden gevolgd door een buitengewone vergadering van de staten van Gelderland. De Koningin en de Prins arriveren 's middags om kwart over twee in de Gelderse hoofdstad. 21) Hoewel ik er geen eed op zo<u durven doen ben ik er voor mezelf van overtuigd, dat ik een hunner als Wax herkende. Toen ik op de groep vechtenden toestrompelde om mijn zoon te helpen, zag ik een mes flikkeren en hoorde ik een kreun. De twee aanvallers sprongen op en verdwenen in het donker, terwijl mijin zoon neerzakte op de straat. Hij was in het hart gestoken en op slag dood.Er was natuurlijk een politioneel onderzoek, maar dat leidde tot de conclusie dat er een overval was ge pleegd met poging tot roof. Wat kon ik er bij winnen, te vertellen wat ik wist? Wat kon ik bewuzen? Wie was Wax en waar kon de politie hem vinden? En vooral, hoe kon ik de man achter de schermen, Fer- roni, op het schavot helpen? Dat alles kon ais toch niet bereiken, zelfs al stelde ik mijzelf bloot aan een vervolging als mede plichtige -zij het indirect aan de moord op uw vader en Turpitt door eerlijk alles op te biechten. Mijnheer Maeavoy, u weet nu, waarom ik geen interesse meer heb in de collectie porselein. Ik heb geen reden meer om makkelijk aan veel geld te komen. Die reden viel weg toen mijn zoon stierf. Maar er is een andere reden voor in de plaats getreden, waarom ik wel ge ïnteresseerd ben in de verdere afloop van het mysterie. Ik koester een brandend ver langen naar wraak. Ik wil Ferroni aan de galg brengen. Dat is het enige waarvoor ik leef". Bill knikte met een grimmig gezicht. „Ik kan me dat best begrijpen. En indien uw overtuiging, dat Ferroni de oorzaak van de dood van mijn vader en Turpitt is, juist mocht zijn, dan kan ik niet anders dan dat verlangen met u delen. Hoe denkt u nu echter aan bewijzen te komen, waardoor u in staat zou worden gesteld hem zijn gerechte lot te laten ondergaan?". „Nee, bewijzen heb ik nog niet, maar die hoop ik te kunnen krijger.". „Hoe dan in 's hemelsnaam?" „Van Gharlie Wax. Als mijn veronder stellingen juist zijn, dan was Wax even verlangend als Ferroni om mij te liquide ren. Als ik hem in 't nauw kon brengen, zou het juist de ellendeling zijn om te be kennen, als hij als kroongetuige tegen Fer roni zijn leven kon redden en tot een lange gevangenisstraf veroordeeld worden in plaats van de doodstraf". „Hebben ze nog een nieuwe poging ge daan om u naar de andere wereld te hel pen?" „Nee. Korte tijd na die overval, waarbij mijn zoon gedood werd, werden zij gegre pen voor een overval op een juweliers zaak, waarbij de eigenaar om het leven kwam. Ze kregen toen allebei langdurige gevangenisstraffen. Geen doodstraf, omdat niet de bedoeling voorop had gezeten, de juwelier te doden". Lamb wachtte even voor hij verder ging en Bill zweeig, ziende dat zijn gast nog meer op zijn hart had. „Ferroni en Wax kwamen vrij uit de ge vangenis ongeveer een maand voor u zich op het eiland vestigde, mijnheer Maeavoy. In die maand was ik nu eens in Portle- vion, dan weer in St. Ives of Ilfracombe in de hoop een spoor van ze te pakken te krijgen als zij een nieuwe overval op het eiland wilden plegen". „Wat dacht u, toen u mij op het eiland zag verschijnen?" „Ik was van plan af te wachten, en op mijn hoede te zijn, zodat ik u kon waar schuwen zodra ik iets van gevaar be merkte". „Het zou er niet zo best voor me uit heb ben gezien, als u mij niet had gewaar schuwd, mijnheer Lamb". „Inderdaad, als ze waren komen opda gen zonder dat u er op verdacht was ge weest, dan had u geen schijn van een kans gemaakt. En nu er in de kranten is ik maar dubbel op mijn hoede zijn, als ik u was". „Ja, die Booth heeft me daarmee wel een dienst bewezen, dat moet ik zeg gen. „En nu zou Ferroni zelfs op klaarlichte dag aan kunnen komen zetten, zogenaamd als verslaggever, maar ondertussen gewa pend met een revolver in plaats van een potlood". „Goed dat u het zegt. Ik zal het in de gaten houden. Tussen haakjes, hoe ziet hij er uit?" „Een grote, sterke bruut. Even groot als u zou ik zo zeggen, maar heel wat zwaar der. Een kwabbig onnozel gezicht en een grijns waarachter je iemand vermoeden zou die geen vlieg kwaad kan doen. Hij ziet er niet uit als een misdadiger, en hij praat en doet ook ogenschijnlijk ongevaar lijk. Kaal als een ei behalve een smal strookje kort grijs krullend haar. Hij heeft geen snor of baard. Wax is een lange slan ke figuur, holle wangen en heldere oogjes. Bliksemsnel, vooral met een mes". „Goed, dat weet ik al weer. Maar hoort u nu eens. Stel dat ze het porselein zou den vindein, wat hebben ze er dan aan? Ze zullen dergelijke bekende en sporadi sche antieke stukken toch moeilijk ergens kwijt kunnen?" „O, Ferroni zou daar geen moeite mee hebben. Er is een goede kans dat er allang een klant op zit te wachten, één of andere fanatieke verzamelaar die alleen het bezit, geschreven over de hele geschiedenis, zou 1 en nauwelijks de schoonheid apprecieert. Hij zou de collectie in het geheim bewaren en er groots op zijn". „Tja, dan staan de zaken er niet zo gunstig voor. Af en toe moet ik natuurlijk slapen, en dat kan ik wel tijdens het on gunstig tij doen, wanneer er toch niemand aan land kan komen, maar erg veilig voel ik me toch niet. Maar ik kan ook een ver haal m een of andere krant laten zetten, dat het porselein nooit naar het eiland ge bracht is en ergens anders veilig is opge borgen". „Dat lijkt mij verspilde moeite. Ferroni en Wax hebben het hier naar mijn vaste overtuiging gezien in '40". „Maar hoe? Hoe hebben ze het zo gauw kunnen vinden?" „Het is heel goed mogelijk, dat Ferroni en Wax zich schuil hebben gehouden op het eiland, maar toch, door de boot in de haven en door eventueel rumoer de pro fessor en Turpitt gealarmeerd hebben. Hun eerste zorg zou de veiligheid van het por selein geweest zijn. Wat is natuurlijker, dan dat zij naar de schuilplaats zouden gaan om te kijken of daar alles nog in orde was? Hoe het dan verder gelopen is doet. er niet toe. Maar het ziet er naar uit of uw vader en Turpitt de schurken zodoende verteld hebben, waar zij hun buit konden vinden. In de huidige omstandigheden lijkt 't mij aanbevelenswaardig uit te gaan van de veronderstelling, dat het inderdaad zo verlopen is". „Nee, dan helpt een ontkenning van ver voer van het porselein naar het eiland in derdaad niet. Maar dan zou ik een mooi verhaal kunnen vertellen, dat ik het ge vonden heb en naar het Brits Museum stuur. Als ik dan meteen vertel op welke dag ik het verstuur, zuilen er zeker een heleboel verslaggevers zijn om er een ver haal van te maken. En dam zend ik lege kisten". „Dat zou misschien nog niet zo gek zijn. Maar het zou mij geen genoegen doen. Hei zou me de kans ontnemen om Ferroni zijn straf te laten ondergaan, want dan zou hij de zaak inderdaad afschrijven". Bill's gezicht verstrakte. „Dat is een hint, om me er toe te brengen u het ge noegen te gunmen wraak te nemen. Na alles wat u me verteld hebt, heb ik geen enkele neiging om u een genoegen te doen. U moet goed begrijpen, dat ik u óf nu nog wantrouw, óf vertrouw en dus als een schurk moet beschouwen, wat uw motie - ven nu dam ook mogen zijn. Eigenlijk zou ik wat u mij opbiechtte'woord voor woord aan de politie moeten vertellen om u, Fer roni en Wax zo snel mogelijk achter slot en grendel te krijgen. Maar ik moet er nog eens rustig over denken. Als ik door uw bekentenis een bewijs in handen had ge kregen dat die schoften mijn vader ver moord hebben, dan had ik u zo aan de po litie overgeleverd. Maar dat bewijs kunt u me blijkbaar niet geven. Daarom hebt u als vrij man waarde voor me. Als bloed hond op jacht naar Ferroni en Wax. Ik moet er nog eens over denken wat ik doe. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7