Oppositie tegen West-Duitse bewapening in Labourkringen ^Brieven aan de redactie Lily van Cleeff en Theo van Odyck in Kunsthandel Leffelaar Stijgende tegenzin bij de vakbeweging bedreigt partijbeleid met afkeuring Scherpe aanval van de Pravda op Attlee I. G. MARTIN&ZONEN Elfjarige Franse knaap maakte een onvrijwillige ballonvaart DONDERDAG 9 SEPTEMBER 19 54 8 HAARLEMSE EXPOSITIE „Deze is van de leraar" Weer wedstrijden in maehinesehrijven Prins besliste wedstrijd na 89 zetten Pater W. Loop viert zilveren professiefeest POLISHES CLEANERS WAXES „Verwoede aanhanger van de West-Duitse herbewapening" Tot 3000 meter gestegen; 30 km ver gekomen Voedselpakketten voor de T s j echoslowaken Paleis uit het bronzen tijdperk blootgelegd Tweehonderd pakken stro verbrand Nieuwe spelling kan nog wel een jaar uitblijven Schilderspatroons wensen vrijere loonvorming De schilderes mevrouw Lily van Cleeff heeft er goed aan gedaan haar werk in een tentoonstelling bijeen te brengen. Naar ik meen is dit haar eerste expositie, althans in Haarlem. Enige jaren geleden zag ik eens een werk van deze schilderes op een tentoonstelling van Kunst Zij Ons Doel, die in het Waaggebouw gehouden werd. Dit schilderij wees er reeds op, dat men hier met een persoonlijkheid te doen had. Het merkwaardige is nu, dat Lily van Cleeff, wier werk een grote mate van zelf bewustheid verraadt, die zich baseert op een intense concentratie en zelfdiscipline, zo lang geaarzeld heeft eer zij de resulta ten van haar arbeid voor het voetlicht bracht. Misschien roept de consciëntieuze methode van haar schilderen een even redige dosis zelfcritiek in haar op, is zij eenvoudiger gezegd niet spoedig tevre den over haar eigen prestaties. Wil men haar werk onderbrengen bij een bepaalde richting, wat helemaal niet noodzakelijk is, maar voor degenen die het niet kennen ter oriëntatie kan dienen, dan moet men spreken van „nieuwe zakelijk heid" daarbij denkend aan Charley Toorop (van wie Lily van Cleeff leerlinge was) en aan Dirk Nyland. Zij geeft hiervan blijk in de keuze van de onderwerpen: schelpen, kastanjes, sleeptouw, gereed schap, medische instrumenten en flessen, alsook in de koele maar indringende wijze van zien en weergeving. De kleur speelt hierbij een secundaire, dienende rol. Het voorwerp wordt geobserveerd om de be tekenis, die het in zich zelf bezit. De weer- geving ervan is nadrukkelijk elementair. De combinatie der voorwerpen is bewust gekozen, het zijn symbolen van een be paald levensgevoel. De schilderijen waarin dit het duidelijkst tot uiting komt, zijn naar mijn mening ook de sterkste. Ik denk hierbij aan het „Stil leven met flessen", aan „Gereedschap" en „De Haan". Vooral het laatste is belang rijk, omdat dit het enige stuk is, waarin de schilderes, zonder van haar heldere ob servatiemethode af te wijken, de dieren wereld benadert en analyseert. Dat bij dit schilderij haar aandacht juist valt op de haan (het dier dat ook Kruyder fascineer de) en in een tekeningetje op de schild pad, lijkt mij typerend, omdat deze dieren met hun vreemde verenpracht en schild en met hun starend, wezenloos oog beho ren tot een soort, dat voor het gevoel van het warmbloedige leven afgezonderd staat. Misschien was een meer doorgevoerde selectie de tentoonstelling ten goede geko men, maar ook zoals het werk nu naar voren gebracht wordt, maakt het een over tuigende indruk die met belangstelling naar de verdere ontwikkeling doet uitzien. Theo van Odyck wiens laatste expositie al weer vier jaar terug ligt heeft zich in die tussenperiode picturaal sterk ontwikkeld. Iets van de vriendelijke naïveteit, die zijn vorige landschappen kenmerkte, is hier door verloren gegaan, maar er is beslist OOOOOOCOOOOOOOOCOOOCJOOCOOOOOOOCXXiOOCXJOOOOOOCOOOOOOOOOOOO Woensdag is in Gouda een controle in gesteld op fietsen van scholieren. De i- commissie voor verkeersaangelegenhe- den in Zuid-Holland wil namelijk weten hoe het over het algemeen met de fiet sen van scholieren, die voortgezet on derwijs volgen is gesteld. Er werd een onderzoek ingesteld op de huishoud school, de verschillende scholen voor uitgebreid lager .onderwijs, de am bachtsschool en andere. Gecontroleerd werden de bel, de rem, de speling in het stuur en het achter spatbord, dat volgens wettelijk voor schrift wit moet zijn. De eerste fiets, die op de ambachtsschool in handen van de politie kwam, had geen bel. „Deze is van de leraar", kwam een scholier vertellen en dus viel hij buiten de controle. Fietsen, die in Si slechte toestand verkeerden, werden uit 8 de rekken genomen, waarna de leerlin- g gen op de mankementen aan hun fiets werd gewezen. 8 Van 1149 fietsen, die werden gecontro- Z leerd waren er 131 met een slecht stuur, g 94 met ondeugdelijke remmen, 271 met een niet functionnerende bel en 350 met spatborden, die niet aan de wettelijke eis witte kleur beantwoordden. CXXXXXXX>DCXXXXXXXXXX)OOOOOOOOCOOOCOOOCOCOOOOOOOOCOO<XXXXX3 Er bestaat een kans, dat ook blinden zul len kunnen meedoen aan de nationale kam pioenwedstrijden in maehinesehrijven, welke Zaterdagochtend 25 September in de Hout- rusthallen te Den Haag gehouden worden. Het verzoek van enkele blinden verleden jaar om mee te mogen doen moest worden afgewezen. De deelneemsters en deelnemers krijgen een bepaald stuk over te tikken en dat is voor blinden niet mogelijk. Thans evenwel wordt in samenwerking met de Haagse gemeentelijke dienst voor sociale be langen nagegaan of men eventuele blinde deelnemers het verplichte over te tikken stuk via een bandrecorder zou kunnen op geven. De beoordeling op accutaresse en netheid van het werk van de deelnemenden is in ons land het strengst, vergeleken bij de eisen die men bij dergelijke wedstrijden in andere landen stelt. De organisatoren betreuren het dat het Nederlandse bedrijfsleven nog niet ten volle doordrongen is van de belangrijk heid van de komende wedstrijd. Men ziet het nog te veel als een liefhebberij van enige dames en heren, hetgeen zeker niet het geval is. De eerste drie jaren van de kampioenschappen golden 300 aanslagen per minuut als minimum om deel te nemen, thans is dat aantal teruggebracht op 250, met maximaal een half procent aan fouten. Ook thans wordt er geen verschil gemaakt tussen electrische en gewone machines. Mejuffrouw F. Kant uit Den Haag, die al twee keer won (459 netto aanslagen) doet ook dit jaar weer mee. Bij enige bedrijven in ons land zijn voorwedstrijden gehouden. Een Amerikaanse, die Nederlandse is ge worden en die een zeer grote snelheid be zit, zal buiten mededinging meedoen. En waarschijnlijk komt er een typiste uit Duits land om te demonstreren. Zij kan 648 aan slagen per minuut maken. De resultaten van de afgebroken partijen van de derde ronde van het FIDE-schaak- tournooi luiden: Groep A: Nederland-Griekenland Vh-V-h. Prins-Panagapopoulos 1-0 (na 89 zetten). Groep C: Denemarken-Israel l%-2)4; Zwe- den-Frankrijk 214-1 lit. Groep D: Luxemburg-Engeland 0-4; West. Duitsland-Zwitserland 3-1; Columbia-België 314-114. winst geboekt waar het kleur en compo sitie betreft. In „Schip bij St. Malo" valt het heldere licht te bewonderen. Mooier nog vond ik „Het strand van Triboul", waarin fijne grijzen in landschap en lucht verwerkt zijn. Iets van het vroegere werk vond ik terug, maar dan versterkt, in „Zon nige straat in Seulis (Frankrijk)". Er hangt iets geheimzinnigs in deze verlaten straat, waarvan de smakeloze huizen met hun gesloten luiken wezenloos in het nut teloze zonlicht staan. Theo van Odyck schilderde in Bretagne, Spanje en Zuid-Frankrijk. Hij maakte er ook een aantal goede tekeningen, die ik prefereer boven zijn aquarellen, die wat bloedarm aandoen. OTTO B. DE KAT „Lente", schilderij van Lily van Cleeff, dat thans bij Leffelaar te Haarlem is tentoongesteld. De geestelijke leidsman van de Bond Zonder Naam, pater W. Loop S.M.M. heeft dezer dagen in de beslotenheid van het klooster zijn 25-jarig professiefeest ge vierd. Vandaag is de jubilaris weer in Haarlem teruggekeerd, waar hem begrij pelijkerwijze in het kantoor van de Bond een zeer hartelijke ontvangst ten deel viel. Hoewel het niet de gewoonte is een kloosterfeest in het openbaar te vieren heeft men, gezien de bekendheid welke pater Loop bezit als stimulerende figuur van de Bond Zonder Naam, toch de gele genheid willen scheppen om hem met zijn zilveren professiefeest te complimenteren. Dat zal dan Zondag van 11 tot 13 uur kun nen geschieden in het kantoor van de Bond Zonder Naam, Spruit en Bosstraat 1, tijdens een receptie. Deputaties uit het gehele land zullen daarna een aantal ge schenken aanbieden, die bestemd zijn voor de armen en behoeftigen. Medewerkers, genodigden en deputaties verenigen zich te drie uur in het Krelagehuis voor een besloten, deels officiële, deels „luchtige" bijeenkomst. (Van onze correspondent in Londen) BRIGHTON. Het congres van het Britse vakverbond (T.U.C.) heeft opnieuw zijn zegen gegeven aan de Duitse herbewape ning onder genoegzame waarborgen. Het was het eerste openbare debat over dit pro bleem sinds het falen van de Europese Verdedigingsgemeenschap. Het congres bleek echter niet in staat zich scherp re kenschap te geven van de nieuwe, ingewik kelde toestand. Men was het onderwerp kennelijk beu. Evenals de Labourpartij is ook de Britse vakbeweging over dit nete lige vraagstuk vrijwel gelijk verdeeld. Een noodresolutie, op het laatste ogenblik door de algemene bestuursraad ingediend, werd goedgekeurd met 4.077.000 tegen 3.622.000 stemmen. Van de machtigste bonden, de „Grote Zes", stemden de mijnwerkers, transportarbeiders en personeel in gemeen tedienst vóór en de spoorwegarbeiders, dc metaalbewerkers en het winkelpersoneel tegen. Hoewel de houding van het congres in overeenstemming is met de besluiten van de afgelopen jaren, is de aanvankelijk overweldigende meerderheid ten gunste van de Duitse herbewapening sterk terug gelopen. Het bestuur verwachtte voor haar resolutie een meerderheid van een millioen. Vandaar de vreugde onder de communisten en de linkervleugel. Volgens sommigen zal over drie weken als de Labourpartij in Scarborough bijeen komt, Attlee's politiek ten gunste van de Duitse bewapening worden afgekeurd. De voorstanders zullen waarschijnlijk worden overstemd daar de gezamenlijke oppositie in de vakbeweging en in de partij zo sterk is geworden dat zij de meerderheid kan halen. Attlee's toenadering tot China werkt averechts. Men vraagt zich dan ook af of er geen nieuwe poging moet worden ge daan om met de communisten over het Duitse probleem tot overeenstemming te komen. Het stemmentotaal vertegenwoordigde het ledental der gezamenlijke bonden, wel ke elk een collectieve stem uitbrengen- Enige, meest kleine, bonden staan onder communistische invloed. Hun sprekers hebben vrijwel geen invloed op het con gres, dat echter wel onder de indruk kwam van de eerlijke argumenten van de niet- communistische tegenstanders der Duitse herbewapening. Vooral de waardige rede van de leider der spoorwegarbeiders Jirn Campbell, lid van het algemeen bestuur, oogstte bijval. Hij leidde de oppositie, die nieuwe besprekingen wil met de commu nisten over het Duitse probleem. Brandende vraat Angstvallig vermeed men evenwel een antwoord te geven op de brandende vraag op welke wijze een bewapend Duitsland in toom dient te worden gehouden nu de EVG schipbreuk geleden heeft. Ook werd de zou echter zeker een tweede Hitier oproe pen. Het TUC was in het verleden zo verstan dig geweest zich niet op de EVG vast te leggen zodat men de noodzaak van een Duitse defensie-bijdrage in andere vorm kon herbalen. Geen samenwerking Het congres verwierp een door commu nisten ingegeven voorstel voor gemeen schappelijk economisch beleid van de com munistische en niet-communistische inter nationalen van vakbonden. Arthur Deakin, secretaris van de machtige transport-arbei dersbond en lid van het algemeen bestuur, striemde de communisten en zwaaide met ADVERTENTIE VALMA heeft voor Uw auto het juiste onderhoudsmiddel MOSKOU (AFP/Reuter) De Pravda, het orgaan der Sovjet-Russische commu nistische partij, heeft in een eerste com mentaar op de verklaringen, die de Labour- leider Clement Attlee te Hongkong heeft afgelegd, gezegd, dat deze zich, na zijn be zoek aan de Sovjet-Unie en „na nauwelijks de grens van China waar hij zo goed ont vangen is, overschreden te hebben", een voorstander heeft betoond van de „Ameri kaanse politiek van bewapening der meest aggressieve strijdmachten van Europa en het Verre Oosten." Attlee durfde niet de woorden van de Chinese president Mao Tse Toeng tegen te spreken, dat de onmisbare voorwaarden voor het behoud van de vrede de stopzet ting van de herbewapening van West- Duitsland en Japan en de terugtrekking der Amerikaanse troepen van Formosa zijn. „Het blijkt, dat de Labourleider zich er in werkelijkheid bezorgd over maakte, dat de Verenigde Staten zijn verklaring over vrede en vriendschap ernstig zouden nemen, als een oproep welke de Amerikaanse Con gresleden gewoonlijk als communistische propaganda beschouwen." „Gepraat over Sovjet-bewapening is voor Attlee en zijn Amerikaanse bondge noten nodig om de aandacht van de inter nationale openbare mening af te leiden van het gevaar van herleving van het Duitse en Japanse militairisme." Het is bekend, aldus de Pravda, dat Attlee een „verwoede aanhanger" van de bewapening van West- Duitsland is. Het artikel, dat onder de kop „in strijd met de feiten" anderhalve kolom op de achterpagina van het blad beslaat, is ge tekend door „Waarnemer", een onderteke ning, welke naar men te Moskou gewoon lijk aanneemt, er op wijst, dat het artikel door een hooggeplaatst persoon is ge schreven. Attlee die ongeveer een maand geleden Moskou bezocht, is vergezeld door zijn echtgenote, uit Singapore te Darwin aange komen. Hij verklaarde na zijn aankomst tegenover verslaggevers: „Ik denk niet, dat wij ons zorgen over China behoeven te maken. De Chinese communisten hebben het te druk met hun binnenlandse aange legenheden, dan dat de landen van het Britse Gemenebest of de Verenigde Staten zich ongerust zouden behoeven te maken over acties hunnerzijds." een telegram uit Moskou waarin het vak verbond werd uitgenodigd voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. Deakin noemde die uitnodiging een doorzichtige poging om de stemming over het voorstel tot samenwer king met de communistische internationale van vakverbonden te beïnvloeden. Ook uit Deakin's houding bleek dat er een kloof bestaat tussen de vakbeweging en de Labourpartij, die toeschietelijker is jegens de communisten en die een bijdrage tracht te leveren tot de politiek van vreedzaam samenleven tussen Oost en West. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 15 October DANS-ACADEM1E Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 1112 uur 1417 uur 1921 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 (Van onze correspondent in Parijs) Het gebeurde dezer dagen in Angers, een stadje in het Franse departement Maine et Loire. De middenstandsvereniging vierde haar jaarlijkse feest, waarvan het hoogte punt een ballonvaart van de tachtigjarige Cormier was. De opstijging verliep voor spoedig en na een goed kwartier stapte de krasse grijsaard vrolijk en behouden op de begane grond. Het programma was toen eigenlijk afgewerkt, maar omdat de avond nog lang niet was gevallen, beisloot het feestcomité de talrijke kinderen gelegen heid te geven een ballontochtje te maken. Een onschuldig luchtreisje een meter of tien boven de grond, waarbij een paar mannen de ballon met een stevige kabel in bedwang zouden houden. De beurt was gekomen aan de elfjarige Michel Fontaine, het zoontje van de voor zitter. Michel voelde eerst niet veel voor het avontuur, maar omdat hij niet bij zijn vriendjes achter wilde blijven, klom hij, nadat zijn vader hem de nodige moed had ingesproken, dapper in de mand. Hij was nog geen tien meter van de grond of een vraag van de Britse verantwoordelijkheid wjndstoot rukte onverhoeds de kabel uit in deze niet aangeroerd. Sir Vincent Tewson, algemeen secreta ris van het TUG, die de bestuursresoiutie verdedigde, stelde zijn vertrouwen in Adenauers belofte dat Duitsland zijn be wapening in overeenstemming zal brengen met de gezamenlijke Europese defensie- behoefte. Hij stelde zijn vertrouwen in de democratische krachten in Duitsland, die niet in de steek mogen worden gelaten. Voor de gevaren, was het bestuur niet blind. Reeds in 1935 heeft het bestuur van het Britse vakverbond de onmenselijkheid van de nazi's aan de kaak gesteld, Afstoten de handen van de vader en zijn helpers en de ballon schoot naar boven. Na enkele minuten was het gevaarte al in de wolken verdwenen. De gendarmerie werd gewaar schuwd en twee vliegtuigen werden ge charterd om de ballon te volgen. Vergeefse moeite. Men kwam de ballon niet op het spoor. Tot anderhalf uur later de gendar merie werd opgebeld met de boodschap dat er dertig kilometer verder op voorbeeldige wijze een ballon was gedaald. Een half uur later kon Michel zijn ballonvaart naver tellen. Toen Michel over de eerste schrik heen Vuithier, deel. was, had hij zich op de bodem van de mand neergevleid. Hij had nog geprobeerd de kabel in handen te krijgen waarmee men gas uit de ballon kan laten ontsnappen om te dalen. Maar die kabel slingerde buiten boord en Michel had gelaten de verdere gebeurtenissen afgewacht. Hij moet, zo werd later berekend, zeker tot een hoogte van drieduizend meter gestegen zijn. De lucht heeft daar een andere samenstelling, waardoor de ballon automatisch ging dalen. Dat is Michel's geluk geweest. Maar ofschoon hij de held is van Angers en zijn foto in bijna alle Franse kranten heeft gestaan, voelt Michel er niets voor ooit weer luchtreizen te ondernemen. Met zijn autoped vermaakt hij zich wel zo goed. GENèVE (Reuter) Het Tsjechische Rode Kruis heeft goedgekeurd dat op de hulppakketten voor de slachtoffers van de watersnood in Slowakije en Bohemen zal staan „Gift van het Amerikaanse volk". De pakketten, waarvoor geen invoerrech ten behoeven te worden betaald, zullen kosteloos door de Tsjechische regering worden vervoerd en opgeslagen. Evenals in Oost-Duitsland en Honga rije, zal het Tsjechische Rode Kruis in samenwerking met afgevaardigden van het Internationale Rode Kruis de pakket ten uitdelen aan de slachtoffers, die dit het meeste nodig hebben, ongeacht ras, geloof, nationaliteit of politieke over tuiging. Aan de besprekingen, die geleid hebben tot deze regeling, namen twee afgevaar digden van het Internationale Rode Kruis, de voormalige vice-president van het Ne derlandse Rode Kruis generaal F. F. Dau- banton en de adjunct secretaris-generaal van het Zwitserse Rode Kruis, Maurice (Verkort weergegeven Europese Glorie. Soms vrees ik dat de roem, die ons volk ten deel valt door sportieve daden, te snel in ons vergeetboek raakt. Daarom heb ik gemeend het Euro pese kampioenschap op de Honderd Meter Rugzwemmen (Dames), verleden week te Boedapest behaald, nog eens in sobere poëzij voor het dankbaar nageslacht te moeten vereeuwigen. Mijn bescheiden poging volgt hier: Wijl bliksems flitsen fel uit roetzwart wolkenheir Strijdt Geertje Wielema voor Neerlands rugzwemeer. De donder dondert, regen plast, in 't wijd bassijn Gaan hoog de golleven, gelijk in Vader Rijn Op enen stormdag. Geertje klieft ze vlot, 't Is voor ons aller heil, dus m.a.w.: het mot. 't Hongaars publiek is weg, door onweer overmand. En Neerlands Leeuw staat eenzaam aan de kant, Zijn staartpluim klam doorweekt en druipend zijne snuit, Maar de onblusb're trots straalt stug hem d'ogen uit. Een bliksemstraal schiet nauw langs Geertjes ranke leest En dreigend klinkt 't gebrom van 't nationale beest. De laatste baan. Zij is voor! Vertwijfling geeft haar kracht, Want wanhoop wordt bij sport onmisb're eis geacht, Tenminste door de Volkskrant. Jook' de Korte is twee, Het restend bakvisheir dingt slechts van verre mee. Haar doel ziet Geertje niet; in achterwaartse strijd Gewordt haar 't gouden blik in hoogste zaligheid. Fier brult de leeuw. De spanning breekt. Haar tranenvloed Vermengt zich zout met 't zoete water, 't Doet haar goed En het is nuttig: op de nu zo brakke baan Zal zij een volgend' maal allicht nog sneller gaan. Haar glorie werd ons deel voorwaar: in volle maat. Wij toonden ons opnieuw een volk met ruggegraat. Hoogachtend: EEN LEZER (Naam en adres van inzender zijn de redactie bekend). Gevaar bij verkeerslichten. De verkeers lichten in Haarlem hebben volgens mij twee gebreken. Wanneer het licht op groen springt, zijn de voetgangers nog bezig aan het oversteken. Het rij verkeer zet zich in Vondst in de Peloponnesus ATHENE (Reuter) Een groep van tien Amerikaanse en Griekse oudheidkun digen heeft te Lerne, ten Zuiden van An- gos, in de Peloponnesus, een paleis blootge legd uit het vroege bronzen tijdperk (2200 2100 voor Christus). Tot nog toe nam men aan, dat de gebouwen uit dat tijdperk slechts uit één vertrek bestonden. Het thans uitgegraven paleis, meer dan 25 meter lang en bijna twaalf meter breed, had ech ter een aantal kamers en hallen. Uit de aanwezigheid van resten van houten trap pen maakt men op, dat het ook meer dan één verdieping had. Het schijnt, dat de voornaamste vertrekken zich op een boven verdieping bevonden, want wat de hoofd ingang schijnt geweest te zijn gaf geen toe gang tot de benedenvertrekken. Van de muren zijn nog stukken ter hoogte van soms meer dan een meter over. Dat deze stukken bewaard zijn gebleven moe t ge dankt worden aan de brand, die het paleis klaarblijkelijk vernield heeft en waardoor de murengebakken werden In de ruïne vond men een terra cotta „theelepeltje", dat schijnt te wijzen op een gragd van beschaving zoals men tot nog toe aan het tijdperk niet had toegedacht. beweging en de voetganger bevindt zich er midden in. Vooral voor bejaarden, invali den en kinderen levert dit groot gevaar op. Bij de overgang Grote HoutstraatOude gracht en KoningstraatVerwulftOude gracht is het vaak levensgevaarlijk. Waar om worden hier geen „veilig"- en „onvei- lig"-lichten voor de voetgangers aange bracht, zoals bijvoorbeeld op de Grote Markt en in de Zijlstraat? Verder zijn de lichtjes aan de achterkant van de verkeers lichten misleidend. Immers, springt het licht voor het rij verkeer op groen, dan is ook het lichtje aan die achterkant groen. Velen zien dit groene lichtje voor het vei ligheidsteken voor voetgangers aan, ter wijl dan juist op het groen staan van het verkeerslicht het rijverkeer zich in bewe ging stelt. Ook dit levert groot gevaar op, vooral voor de vreemdeling, die niet met deze toestand op de hoogte is. K. Suggestie. Tot mijn verbazing zag ik, toen in een bericht in uw blad (van Dins dag 7 Sept. jl.) de Republiek Zuid-Moluk- ken ter sprake werd gebracht, deze naam tussen aanhalingstekens vermeld. Is dit wel juist? Bij mijn weten is deze republiek op wettige wijze tot stand gekomen en haar bestaan, ongeacht de feitelijke situa tie, onloochenbaar: waarom gebruikte uw bron aanhalingstekens, die het tegendeel suggereren? B. RIJDES (De aanhalingstekens suggereren niet het tegendeel, doch geven uitdrukking aan de uitzonderlijke figuur, dat deze inder daad bestaande republiek buiten haar grenzen niet erkend en dus als niet-be- staand beschouwd wordt. Red.) Te Orvelte in de gemeente Westerboirk heeft Woensdagavond een hevige brand gewoed, waardoor negen korenrnijten en tweehonderd pakken stro een prooi der vlammen werden. De brandweren van Emmen, Westerbork, Zweelo en Nieuwer - oord konden tegen de vuurzee weinig uit richten. Een stro-pers ging eveneens in vlammen op. De laatste maanden hebben in de gemeente Westerbork niet minder dan tien branden gewoed. De politie ver moedt dat hier van opzettelijke brand stichting sprake is. In aansluiting op het bericht, dat het Koninklijk Besluit houdende voorschriften met betrekking tot de schrijfwijze van de Nederlandse taal nog zal worden aange vuld met een bepaling omtrent de inwer kingtreding van dit besluit, deelt het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen mede, dat bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat eerstgenoemd besluit op een nader door de kroon te bepalen dag, echter uiterlijk op 1 September 1955, in werking zal treden. De Bond van Nederlandse Schilders patroons heeft zich in zijn algemene ver gadering in Arnhem uitgesproken voor een vrijere loonvorming. In een resolutie drong de vergadering er bij de regering op aan, zo spoedig mogelijk meer vrijheid te laten aan het bedrijfstaksgewijze overleg tussen werkgevers en werknemers om de lonen en andere arbeidsvoorwaarden aan te passen aan de behoeften en de mogelijkheden van de bedrijfstak, zulks in overeenstemming met de mogelijkheden der Nederlandse economie. De bondsvoorzitter, de heer H. J. Cramer, had in zijn openingswoord verklaard, dat 'n eventuele vrijere loonvorming met verlan gen tegemoet wordt gezien, daar de zwarte lonen, bijbetalingen en geschenken niet meer zijn te handhaven in een maatschap pij, waarin de ambachtsman nog wel de nodige oprechte wil heeft om deze uitwas sen tegen te gaan. Besloten werd de algemene vergadering volgend jaar in Haarlem te houden. Op het moment, dat gisteren in de vooravond de vierde pont in Velsen uit de dienst verdween, stond er aan de Noordkant van het kanaal nog een pontplein vol toete rende automobilisten. Een militaire colonne had het verkeer geruime tijd dwars gezeten en de veren overbelast; om zeven uur was de wachttijd nog altijd ruim een half uur. Een bus met Italiaanse toeristen, die terug kwamen van een bezoek aan de afsluitdijk hebben wanhopige pogingen moeten doen hun avondprogramma te redden, dat door deze vertraging aanzienlijk in het honderd liep. Maar de vierde pont zocht rustig de haven opDeze foto van het Zuidelijk pontplein geeft een indruk van de opstoppingen, welke het Velsense veer strijk en zet veroorzaakt.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8