„Treslong" twee dagen een lusthof van kleuren Molière gespeeld in Velserbeek „Scotchlite"-demon- stratie in Hoek van Holland Stuurman van de „De Hoop" gewond Vanmorgen in de Vishal en op zee Luidsprekers rangeerders (in ploegendienst). een aantal jongelui VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 11 DAHLIA-TENTOONSTELLING 1954 Reflecterende stroken voor reddingboten en zwemvesten Opvoering door De Hooger Geest Gesellen Werken van Herman Heyenbrock Floor v. d. Nieuwendijk in IJmuiden binnengebracht Scheepvaart HOOGOVENS HOOGOVENS Vandaag en morgen wordt in de zalen en tuinen van het Hillegomse „Tres long" weer de -befaamde kleuren-orgie, die de Nationale Dahlia-tentoonstelling heet. Alleen in de ruime gezellige schouwburg zaal, die wij dfe Hillegommers reeds in haar normale gedaante benijden kunnen zijn ruim 40.000 van deze prachtige herfst bloemen bijeengebracht,tezamen het puikje van de Nederlandse kwekers vertegen woordigend en voor het grootste deel uit splinternieuwe variëteiten bestaande. Daar is, vlak voor het podium, een reusachtige boeket Juliana Regina, vlammend-oranje bloemkronen ter grootte van een volwassen voetbal, die terecht de ereplaats in deze „hal der kampioenen" gekregen heeft. Links, daarvan, aan de zijde van de keu ringzaal, gloeit het lichte paars van de al wat oudere (twee jaar geleden gedebuteerd hebbende) Lavender Perfection, het ge distingeerde viex-rose van de Salmon Blue en de- fantastische Golden Autumn, even eens een der reuzen-bloemigen, waarin heelde daverende kleurenweelde van het herfstlover gevangen lijkt te zijn. Bloem- koóïaóhtig van afmetingen is ook de diep- seharlaken Majuba in het middentableau, een vórstelijke bloem, die het prachtig doet op het grasgazon, dat bekwame ar rangeurs en tuinarchitecten daar gister avond aangelegd hebben. Bijzonder deco ratief werken ook de bemoste stukken boomschors en stronken in dit groene mi niatuurpark, waar men voorts ook ware juweeltjes van kleinere dahlia's kan be wonderen. Een der mooiste vonden wij de „halskraag" Geerlings Elite, enkele dahlia's met van rood in geel uitlopende buitenste bloembladeren, waarbinnen een krans van veel kleinere gele, vlindervormige blaad jes om een zuiver rond „hart" van dichte buisblaadjes. Zo dwaalt men verder langs vele zeldzame staaltjes van kwekerskunst en experimenteerlust, cactus-, semi-cactus- en decoratieve dahlia's met hun voile, tot 25 cm brede bloemkronen en haar hoge stelen, zo dik als een vinger, naar de klei nere soorten, de sierlijke „pompons" rond en vast als een sneeuwbal en varië rend in kleur van het zuiverste wit tot het diepste zwart-paars, tot men tenslotte in die foyer bij de lilliputters belandt, in de vaktaal „dwergmignons" geheten, die in de grote foyer een plaatsje gevonden hebben. Wij zagen er de heer Smit van de Hortus Botanicus -in Leiden, die uit liefhebberij deze variëteiten kweekt en nu zijn beste producten dahlia's die soms maar nau welijks een decimeter steel hebben, be kroond door een ragfijn, sierlijk bloempje met grote toewijding aan het arrangeren was. Verderop legde een liefhebber uit Oss de laatste hand aan zijn inzending roomblanke „decoratieven", die zelfs de grote beroepskwekers bewondering af dwingen. Het genus liefhebber is trouwens ook dit maal weer sterk vertegenwoordigd, vooral in de keuringszaal waar zij met hun beste bloemen deelnemen aan de prijskamp van de zaaiwedstrijd der Nederlandse Dahlia vereniging. Die vereniging verschaft aan de. daartoe geselecteerde amateurs dit- keer 65. in getal en afkomstig uit alle deler, van ons land een aantal zaden, die zij zelf moeten zaaien, verspenen en uitzetten. De uitkomst daarvan is eigenlijk altijd een verrassing, want het dahliazaad springt blijkbaar zeer grillig met de wetten van de erfelijkheid om. en geeft dan ook dikwijls de meest-onverwachte kleurschakeringen te zien. „Je weet wel wat je zaait, maar niet wat er uit komt en vaak oogst je dan „de duvel en zijn grootje"," zeggen de deskundigen. Vandaar dan ook de grote bekoring, die er van deze kweek uitgaat, want een en kele keer kan er inderdaad op die manier een volkomen nieuwe variëteit ontstaan, die zelfs, het „vak" nog niet kent. Zo'n bloem is de dahlia en zulke verrassingen kan zij haar toegewijde adepten bereiden De kleine, enkelbloemige oer-dahlia werd tegen het einde van de achttiende eeuw uit Mexico naar Spanje gebracht, waaruit om streeks 1830 door experimenteren en krui sen de eerste „gevulde" bloem: de z.g. „boeremdahlia" gewonnen werd. Daaruit ontwikkelden zich de pompons, vaste bol ronde dahlia's met licht-gekrulde bloem blaadjes en door kruising van deze soor ten met nieuwe Mexicaanse import in 1870 de eerste cactus-dahlia's, die zich kenmer ken door geheel opgerolde bloemblaadjes en een grotere, „lossere" bloemvorm. Die eerste cactusdahlia is in ons land door een kweker in Jutphaas gecreëerd en zij is de stammoeder geworden van alle moderne variëteiten de semi-cactus met haar bij de stengel vlakke, maar naar de spits weer inkrullende bloembladen en de „decoratieve" met haar „open" kronen die nu de toon aangeven op de wereld markten. Een groot deel van die ontwik keling komt op het conto van de bekwame Nederlandse kwekers en experimenteurs en dat men in dit opzicht nog lang niet aan het einde van zijn Latijn is, dat be wijst deze dahlia-show in Treslong, waar als ieder jaar weer een stroom van schitterende noviteiten te zien is, gevat in een" smaakvolle entourage van waaieroal- men en groen, zoals wellicht slechts Hol landse arrangeurs die maken kunnen. Drj? dagen slechts duurt deze bloemen-parade verzuimt u niet, haar te gaan zien. De tentoonstelling werd Vrijdagmiddag geopend door jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Alleen een kleurenfoto zou een zwakke afspiegeling kunnen geven van de bloe menpracht, die thans op de dahlia-show in Hillegom te bewonderen is. Deze~zwart- wit-opname kan slechts een indruk geven van de kwantiteit der tentoongestelde bloemen en u misschien verleiden er eens zelf te gaan rondkijken. Men zal er stellig geen spijt van hebben. Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom. Vele prominenten uit het bol- lenvak waren naar Hillegom gekomen om aanwezig te zijn bij deze opening. De heer J. F. Chr. Dix, voorzitter van de Neder landse Dahliavereniging te Heemstede, sprak allereerst een dankwoord tot allen die deze expositie mogelijk hadden ge maakt. Daarna voerde het woord de heer J. R. N. Byl van Duyvenbode, voorzitter van de tentoonstellingscommissie. Hij sprak een welkomstwoord tot de burgemeester van Hillegom, tot dr. E. Krelage, prof. Van Slogteren, de heer Kauffman, voorzitter van de Koninklijke Maatschappij. Hij om schreef de tentoonstelling als een toon beeld van wat de vakman vermag en hoe ver een amateur het brengen kan. Hij toon de vooral vreugde over de zeer fraaie in- brengsten van de jongere kwekersgenera tie. Daarna overhandigde hij aan de heer Wijers, voorzitter van de Dahliavereniging die de expositie organiseert, een fraaie vaas om dank te betuigen voor de goede zorgen, waardoor de tentoonstelling ge worden is zoals zij zich nu toont. Vervol gens beklom de burgemeester van Hille gom het podium om de tentoonstelling te openen. Hij sprak grote waardering uit voor de wijze waarop de organisatoren ge bruik .hebben gemaakt van de prachtige accommodatie die Hillegom biedt. Zeer slecht te spreken was de burgemeester over het feit, dat over de tentoonstelling omzetbelasting geheven wordt. Hij drukte de voorzitter van de Neder landse Dahliavereniging op het hart, alle In de berghaven in Hoek van Holland is Vrijdagavond een vredelievende operatie gehouden. „Operatie Scotchlite" was de naam en het doel er van was te onderzoe ken of de toepassing van het Amerikaanse licht-reflecterende materiaal „Scotchlite" op zee voor luchtvaart, scheepvaart en vis serij van belang is bij het opsporen van reddingsvlotten, boeien, drenkelingen, red dingboten en dergelijken. Talrijke autori teiten van de Koninklijke Marine, het Loodswezen, de Scheepvaart- en de Vis serij-inspectie, rederijen, KLM en van de reddingsmaatschappijen woonden de de monstratie bij. Omtrent het resultaat van de demonstratie was men over het alge meen zeer voldaan, hoewel het effect van het reflecterende materiaal in de niet ge heel donkere berghaven te wensen overliet. Van het voornemen, de operatie op zee uit te voeren, waaraan twee reddingboten, het visserij inspectievaartuig „Antoni van Leeu wenhoek", een loodsboot en een vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst medewer king zouden hebben verleend, moest wor den afgezien vanwege het ruwe weer. Bin nenkort zal de demonstratie in volle zee worden herhaald. In Amerika heeft het reddingwezen met de toepassing van het in 1939 ontdekte en in de oorlog op grote schaal toegepaste „Scotchlite", zeer gunstige resultaten ge boekt, het materiaal reflecteert het licht van koplampen van bijvoorbeeld auto's en schijnwerpers 200 maal sterker dan witte verf. Als rivierbebakening past men het materiaal reeds enige jaren toe op de Donau en de Congo, waardoor op deze stromen ook bij nacht scheepvaart moge lijk is. In Nederland wordt het materiaal bij wijze van proef reeds enige tijd door de Noord-Zuid-Hollandse Redding Maat schappij toegepast. De reddingboot van Scheveningen, de „Arthur" is er mee uitge rust. Behalve op de boeien en de zwem vesten, die met de reflecterende stroken 200 procent meer kans hebben te worden gezien, is het materiaal ook aangebracht op de kleding van de manschappen van de „Arthur". Aan boord van de loodsboot „Sirius" te Hoek van Holland en van de „Antoni van Leeuwenhoek" zullen in de komende zes maanden proeven met „Scotchlite" worden genomen. De toepas singsmogelijkheden van het materiaal ten behoeve van de verkeersbeveiliging zijn legio. In 1947 maakte Nederland er voor het eerst kennis mee. Thans is het onder andere aangebracht op beveiligingspalen langs verschillende verkeerswegen, op ver keersborden, op vele motorvoertuigen, op liet wegdek als witte strepen, op fietsen en bromfietsen, ja in sommige gemeenten is zelfs de kleding van politie, rijkspolitie, douane en maréchaussee en ook van 1200 leden van het grondpersoneel van de KLM van het reflecterende materiaal voorzien. De resultaten zijn dermate gunstig ge weest, dat men ook in de kringen van luchtvaart, marine en visserij interesse ging tonen. Om deze reden werd Vrijdagavond stappen te ondernemen bij de centrale over heid die zouden kunnen leiden tot het af voeren van bloemententoonstellingen van de ljjst van objecten, waarvoor omzetbelas ting verschuldigd is. Hij bracht bijzondere hulde aan de kwekers en de keuringsdienst en zei: ,,Gij hebt het vertrouwen in de Ne derlandse dahlia's hersteld". Met deze woorden verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend. De belangrijkste prijzen zijn uitgereikt aan: wisselbeker voor de beste Nederland se aanwinst: „Juliana Regina" van de fir ma K. Maarse Dzn jr. uit Aalsmeer. De wisselbeker voor de beste pompondahlia: „Little Willem", inzending van D. Bruide gom in Baarn. Wisselbeker middelgrote de coratieve dahlia's: „Sylvia", inzending van de heer K. Maarse Dzn jr. te Aalsmeer. Plaquette voor de beste kleinbloemigen: „Kaiserwalzer" van.de heer C. Geerlings uit Heemstede. De wisselbeker voor de bes te buitenlandse aanwinst won de firma J. G. Ballego en Zoon te Leiden voor de inzen ding „Lavender Perfection". De Hooger Geest Ghesellen hebben de eerste opvoering gegeven van Molière's „Dokter tegen wil en dank" in Velserbeek. De toeschouwers vinden er ondier het zware geboomte een beschutte zitplaats, waar niet alleen de avondkoelte gedeelte lijk wordt opgevangen, doch die hun tevens een onbelemmerd uitzicht op het hoger gelegen podium garandeert. Daarbij is de omgeving van een voorbeeldige rust, zodat hun aandacht door niets wordt afgeleid. Het enige nadeel ligt in het eigenlijk reeds te ver gevorderde seizoen. Wellicht heb ben velen .zich hierdoor van een bezoek aan Velserbeek laten weerhouden; overi gens volkomen ten onrechte, want de tem peratuur was verre van onaangenaam en wij hebben zelfs in Juni en Juli nog wel koudere avonden gekend. Maar ook de op voering zelf mocht op een ruimere publieke belangstelling aanspraak maken; zij was degelijk en met enthousiasme voorbereid, het décor werd eenvoudig, maar stijlvol en met smaak ontworpenj de costumes waren eveneens bijzonder fraai en ook het kap- werk was van dien aard', dat men de heer F. A. J. Hünische een klein onrecht heeft aangedaan, hem niet als kapper in het programma te vermelden. In onze voorbeschouwing van „Dokter tegen wil en dank" hebben wij reeds ver klaard, dat Molière zijn niet ten onrechte gekoesterde wrevel ten opzichte van de artsen in de zeventiende eeuw kenbaar heeft gemaakt, door hen in een aantal blij spelen tot het onderwerp van zijn vinnige spot te maken. Eén daarvan is „La medé- cin malgré lui", waarin een verre van ge distingeerde houthakker, Sganarelle, plot seling tot een beroemde dokter wordt gebombardeerd. Na een aanvankelijke schroom begint hij schik in zijn nieuwe professie te krijgen en door de combinatie van bluf met een gechangeerde imitatie van zfjn vermeende collega's, weet hij de goêgemeente zowaar van zijn onfeilbare kennis te overtuigen. Uiteraard heeft Mo lière vooral in dergelijke scènes de in die tijd gebruikelijke overdreven doktersailu- res bespottelijk gemaakt, hetgeen hem der mate is gelukt, dat het publiek zich bijna drie eeuwen later nog kostelijk om zijn satires amuseert. Daardoor verwerkte hij nog met flair een neven-in,trige, in die vorm van de recalcitrante Lucinde, die een hevig spraakgebrek simuleert, om aldus te trach ten een door haar vader opgedrongen hu welijk te voorkomen. Wanneer Sganarelles „bekwaamheid" wordt ingeroepen om dit vreemde ziektegeval te genezen, weet hij de jongedame, door het toeval geholpen, haar spraak „terug te geven", doch hij be gaat hierbij een onhandigheid, zodat zijn dokterslooDbaan in een geducht pak slaag een ontijdig einde vindt. Het lag voor de hand dat Willem van der Veer, die met dit blijspel als regisseur bij „De Hooger Geest Ghesellen" debuteerde, in deze comedie van Molière een dankbare gelegenheid zou vinden om talloze koste lijke scènes op te bouwen. Het programma vermeldde de namen der optredenden niet, hetgeen voor uw recensent meestal een aanwiizing betekent, dat men aan een be oordeling van d.e oovoering als geheel de voorkeur geeft. Welnu, in dit geval wordt het hem dan wel bijzonder gemakkelijk De nieuwe schilderijententoonstelling, die Zondag 12 September tussen 2 en 5 uur in het restaurant van Hoogovens voor het publiek is geopend, toont ditmaal werken van de bekende kunstschilder Herman Heijenbrock (27 Juli 1871—18 Maart 1948). De natuur trok hem; de natuur, waar van bij zelf eens zeide: ..Ga bij de bewer kingsgeschiedenis van elk product, dat je in handen komt, terug, en je komt immers van het cultuurproduct bij de natuur te recht: cultuur is eenvoudig opnieuw ge rangschikte, vervormde natuur". Hij ves tigde zich te Noordwijk, waar hij die na tuur schilderde. Na zijn huwelijk in 1899 vestigde hij zich te Blaricum, waar hij tot zijn dood op 18 Maart 1948 bleef wonen. Zijn uitspraak omtrent de menselijke ar beid als bindende factor, deed hem zijn onderwerpen hierin zoeken, en hij werd in feite de schilder der techniek. Op zijn rei zen door België (de Borinage), Duitsland, Frankrijk, Engeland. Zweden en Luxem burg waren het de fabrieken, de hoogoven- bedrijven, de scheepswerven en fabrieken, die zijn schilders-onderwerpen werden, alsmede de mensen, die hierin werken. Het is zowel met zijn schilderkunst als met zijn verzameling steeds het doel ge weest van Heijenbrock om de volle aan dacht te doen vallen op de arbeid, de waarde hiervan en vooral van het leger der naamloze werkers dat door zijn gezamenlijke arbeid over de gehele we reld, deze haar huidige aanzien heeft ge geven. Het is dan nok niet te verwonderen, dat zijn werk vaak het eigendom is geworden van bedrijven en bedrijfsmensen. want het is hun wereld, die hij heeft uitgebeeld. De industrie, de arbeid in de techniek de wereld dus. die ook op onze streek zo sterk zijn stempel heeft gedrukt. in de berghaven te Hoek van Holland de „Operatie Scotchlite" gehouden. In de berghaven werd het gezelschap met primitieve hulpmiddelen (zaklantaarns en autolampen) een indruk gegeven van het Scotchlite-effect. Meer als een indruk kon het niet zijn omdat de lichtrijke berghaven zich voor de demonstratie niet goed leen de. Desondanks kon men de uitwerking, die het materiaal, aangebracht op redding boten, reddingviotten, zwemvesten en red dingboeien heeft, goed waarnemen. Bij het overbrengen van patiënten van een logger op het Hospitaalkerkschip „De Hoop" is tijdens zware zeegang op de Noordzee ter hoogte van Doggersbank de stuurman van de „De Hoop", Floor van den Nieuwendijk, ernstig aan een zijner benen gewond. (Dit is het tweede ongeval gedurende de op 1 September aangevangen reis van het hospitaalkerkschip) Vanmorgen is de „De Hoop" in de IJmui- dense haven teruggekomen. Het been is verbrijzeld en men vreest, dat de stuurman het zal moeten missen. Het slachtoffer heeft 27 jaar dienst gedaan op het Hospitaalkerkschip. gemaakt, omdat hij zich slechts in louter prijzende termen behoeft uit te laten. Een voorbeeldige rolkennis, welke een onbe rispelijk tempo mogelijk maakte en een dozijn komische typeringen, dat ondanks de noodzakelijke onderlinge karakterver schillen toch een volwaardig ensemble op leverde, mogen ongetwijfeld als de meest voor de hand liggende oorzaken van het onmiskenbaar grote succes der opvoering worden aangewezen. Hedienavond wordt deze opvoering nog eenmaal herhaald; mo gelijk heeft de goede verstaander aan deze stille wenk voldoende. Vóór de aanvang werd het ons nog dui delijk welk een aangename relaties deze vereniging met haar beschermvrouwe, Ma rie C. van Zeggelen onderhoudt. Deze ruim 82-jarige schrijfster heeft namelijk onlangs nog een oog-operatie met goed' gevolg door staan. Dit deelde zij mede in antwoord op de aan haar gerichte invitatie, deze avond bij te wonen, waaraan zij toevoegde, dat dit de eerste brief was die iij sinds haar blindheid schrijven kon. Willem van der Veer, die deze boodschap kenbaar maakte, wenste haar nog vele jaren als bescherm vrouwe van dit ensemble te mogen behou den. J. v. D. Vier trawlers Aan dë IJmuidiense afslag verschenen vanmorgen vier trawlers: de „Polderman" (van 1 Sept.), de „Abraham" (van 2 Sept.), de „Allanwater" (van 3 Sept.) en de „On derneming 3" Soh 117 (van 31 Aug.). De „Polderman" voerde aan 1009 kisten ha ring, 70 makreel en 50 diversen; de „Abra ham" 1900 kisten haring, 50 makreel en 50 diversen: de „Allanwater" 1720 kisten ha ring en 30 diversen en de Sch 117 700 kis ten haring. Voorts werden gelost de IJM 208 met 150 kisten schelvis en piepers, 70 makreel, 30 kabeljauw, gul en koolvis en 10 diversen en 100 stijve kabeljauwen; de „Shamrock" met 150 kisten haring, 25 ma kreel en 25 diversen; de KW 123 met 45 kisten haring, 40 makreel en 25 diversen: de KW 64 met 170 kisten makreel en 30 diversen. De kleine vaart voerde aan 10.000 kg tongen en 500 kisten schol. Iri totaal stonden er derhalve ruim 5500 kisten haring en 250 kisten makreel. Haring en makreel De haring van de „Allanwater" en „Polderman" werd nog al wat opgehouden deed vanmorgen van 14 tot 10. Ma kreel haalde van 16.50 tot 19. Naar België België kocht vanmorgen niet alleen dte rijen kabeljauw voor 92 tot 80 en de kisten kabeljauw voor 110, maar ook de grote en grootmiddel schelvis voor 48, de grote schol voor 50, de zetschol voor 45 en een deel van de (snurrevaad) schol 1 voor 40. Kleinmiddel schelvis voor het binnenland maakte 43 tot f 44. pennen 38 tot 35 en braad 22 tot 25. Grote gul voor het binnenland haalde f 45, mid del 37 tot 38 en torren 17 tot 22. Koolvis ging van de hand voor 80 tot ƒ84. Schollen en tongen De (snurrevaad1) schol 3 ging vanmorgen van de hand voor 21 tot 22; de gewone schol 3 voor 13 tot 16. Engeland kocht de rest van de grote schol voor 40 tot 45, de middel voor 44 tot 45, dte ge wone zetschol voor 45 tot 41 en de ge wone schol I voor 33 tot 37. De tong was weer duur. Lappen deden 4.25, groot middel 2.55 tot 2.75, halve pondjes 2.20 tot 2.25, tong I 1.90 tot 2 en slips 1.90 tot 1.80. Wat gaat komen Voor de Maandagmarkt is al binnen dte trawler „Petten" (van 1 Sept.) met 830 kisten haring, makreel en schelvis en 170 stuks stijve kabeljauwen en de trawler VIOS (van 3 Sept.) met 1900 kisten haring. Voorts waren vanmorgen stomende de ..Eveline" (van 3 Sept.) en de „Klaas Wij- ker" (van 4 Sept.). De „Eveline" voert aan 1400 kisten haring, 50 makreel en 50 diversen en de „Klaas Wiiker" 1420 kisten, meest haring. Vermoedelijk lost de „Klaas Wijker" voor de Dinsdagmarkt. Voorts zal er de gebruikelijke aanvoer zijn van de kotter- en loggervloot. Oudste boten zijn dan de „Schoorl" (van 4 Sept.), de „Haar lem" en „Thorina" en „Bergen" (van 5 Sept.). Vangstberichten uit zee In de nacht van Vrijdag op Zaterdag meldden de Katwijkse en IJmuidense log gers de volgende vangsten: KW15 7 kant- iPs. KW43 25, KW97 10, KW110 5, KW50 17. KW173 85. KW129 5. KW163 8, KW170 70. KW3 2. KW14 1, KW47 3. KW54 5. KW 27 4. KW18 1. KW86 17. KW29 5, KW32 5, KW78 3. KW130 12, KW151 13. De schepen, die haring trawlen, gaven dp voleende vangsten door: IJM283 17, T.TM74 50. KW141 10. KW175 50, KW6 68, KW7 12. KW23 5, KW138 5, KW140 8, KW 127 20, KW85 40, KW 176 5. KW159 20, KW48 30. KW39 50. KW 40 70 kantjes. rteen vangst hadden KW 19, KW 168, KW 161 KW 25. KW 67, KW 38, KW 144, KW 41. KW 167, KW 95, KW 44, KW 16, KW 70. De gemiddelde vangst was voor Vlaar- dingen, Scheveningen en Katwijk 10 kant jes. Adinda, 9 te Pladlu. Amstelveen, pas. 9 Finisterre n. Casablanca. Amilla. 9 v. Soerabala n. Ballkpapan. Alpherat, 9 v. Santos n. Puerto Alegre. Alwaki. 9 v. New Vork te Trinidad. Amstelkroon, pass. 19 Straat Messina n. Genua. Amstelland. 9 v. Rio de Janeiro n. A'dam. m-tnipark 9 v. Norfolk n. Cristobal. Amst='vaart v. Amsterdam te Stavanger. Anwptfiik. r te Portland (Oreg). A'b'asserdi.ik. 12 New Orleans verw. Alrhiba, 9 v. Rotterdam n. Recife. Aldabi, 10 te Ilheos. I Amerskerk, 10 v. Rotterdam n. Bremen. Annenkerk, pass. 10 Suez n. Djibouti. Arendsdijk, 10 v. Bremen te Rotterdam. Arnedijk, 13 v. New Orleans te Le Havre verw. Arundo, 9 v. Port Churchill n. Engeland. Altair, 10 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alud'ra, 10 te Rio de Janeiro. Antonia, 10 v. Makassar n. Pladj-u. Argos, 10 v. Rotterdam n. Lissabon. Armilla, 11 te Ballkpapan. Agamemnon, 9 300 m. O.NO. Somtorero. Bawean, 9 v. Singapore n. Madras. Betiri Sept. te Huil repareren. Bloemfontein, 9 460 m. NW. St. Helena. Billiton, 10 v. Bombay te Karachi. Blitar, 10 v. Antwerpen te Bremen. Ball, 10 Ouessant gepass. n. Genua. Bonaire, 10 170 m. Z.ZW. Fayal. Boreas, 9 v. Bilbao n. Oporto. Boschfontein, 10 v. Genua n. Port Said. Baud, 10 te Makassar. Callisto, 9 v. Middlesbro n. Canada. Caltex The Hagua, 9 v. Tripoli n. R'dam. Caltex Utrecht, pass. 8 Kp. de Gata n. R dam. Celebes, 9 te Paulsboro. Cistula, 15 Rotterdam verwacht. Cleodora, 10 te Ballkpapan. Coryda, 12 v. Geelong n. Panamakanaal verw. n. Curagao. Caltex Delft, pas. 10 Kp. Bon n. Sidon. Caltex Nederland, 10 v. Kopenhagen n. R'dam. Castor, 9 v. La Guaira n. Paramaribo. Daphnis, 10 v. Miragoane te Houston. Duivendijk, 9 v. Londen n. Hamburg. Esso Den Haag, pass. 10 Gibraltar n. Antw. Bemland, 10 v. Santos n. Victoria. Erinna, 10 v. Pladju n. Soerabaja. Felipes, 2 te Singapore. Falco, 10 v. Liverpool te Londen. Friesland (SSM), 11 v. Gdansk te Granton verwacnt. Gaasterland, 8 te Itajai. Gaza, verm. ca. 10 October gereed. Groote Beer, 9 200 m. O. Hallfax. Garoet, 10 v. Belawan n. Penang. Gadila, 10 350 m. NW. Fremant'le. Haulerwijk, 9 te Pto Catoello. Haarlem, 10 v. Amsterdam te San Juan. Hecuba, 10 v. New York te Pt au Prince. Hera, 1.1 v. Galveston te Rotterdam verw. Hoogkerk, 9 v. Rotterdam te Hamburg. Helicon, 10 v. Antwerpen te Amsterdam. Ivoorkust, 9 Finisterre gepass n. Dakar. Ilos, 10 v. Rotterdam te Barcelona. Indrapoera, 10 150 m. ZO. Guardafui. Jupiter, pass. 10 Gibraltar n. Rotterdam. Kieldreoht, 9 te Genua. Kota Inten, 10 te Semarang. Laertes, 10 te Singapore. Larentoerg, pass. 9 Pantellaria n. Rotterdam. Laurenskerk, 9 v. Madras n. Rangoon. Lekkerkerk, 9 v. Rotterdam n. Calcutta. Lekhaven, pass. 9 Fern. Noronha n. Las Palmas Leuvekerk, 10 v. Chtttaigong te Calcutta. Lindekerk, 10 v. Sue te Dubai. Lutterkerk, 9 v. Bremen n. Lcmden. Luna, 9 v. Aeg'hion n. Volos. Macoma, 9 te Adelaide verw. daar Port Pirie. Malvina, 9 v. Mena el Ahmad! n. Pladju. Marisa, 8 te Bodo. Mataram, 9 v. Suez n. Colombo. Meerkerk, pass. 9 Dakar n. Las Palmas. Murena, 13 te Merre verwacht. Maasdam, 9 S90 m- Oten N. New York. Madoera, 9 te Colombo. Marpessa, pass. 10 Str. Soenda n. Geelong. Mirza, 10 v. Chdttagonig n. Singapore. Modjokerto, 10 v. Suez n. Port Said. Molenkerk, 10 v. Djibouti n. Suez. Myonia, 8 v. Chittaigomg n. Calcutaa. Merwede, 9 V. Bremen n. Hamburg. Nieuw Amsterdam, 8 460 m. O. New York. Ondina, 19 te Le Havre verwacht. Ovula, 26 te Malta verwacht. Oosterkerk, 9 v. Rotterdam n. Kobe. Oranje, pass. 9 Malta n. Port Said. Oranjestad, 9 590 m. NO. Barbados. Orestes, 10 v. New Orleans te Curacao. Overijsel, pass. 10 Guardafui n. Belawan. Plagiola, ca. 24 Sept. gereed. Prins Fred. Hendrik, 10 te Montreal. Prins Willem V, 9 v. Hamburg te Rotterdam. Pieter S, 10 v. Rotterdam te Barry. Pendrecht, pass. 11 Aden n. Paulsboro. Prins Willem v. Oranje, 10 v. Plymouth naar Montreal. Rlouw, 8 te Beyrouth. Rotti, 8 te Bahrein. Rijndam. 9 800 m. O.t.N. Kp. Race. Rempang, 10 v. Baltimore n. Charleston. Roggeveen, 10 v. Singapore n. Bangkok. Rijnkerk, pass. 10 Finisterre n. Antw. Raki, 10 130 m. W. Minikoy. Saidja, 9 te Pladju. Saparoea. 9 v. Suez n. Bahrein. Scherpendrecht, 11 Rio de Janeiro. Schouten, 9 te Penang. Stad Arnhem, pass. 9 Kp. Bon n. Port Said. Stad Haarlem, pas. 9 ten Z. valentia n. Birken head. Stad Rotterdam, 9 v. d. Tyne n. Wabana. Straat Bali, 9 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Statue of Liberty, 9 v. Mèna el. Ahmadi n. Suez. Straat Balia, 10 v. Port Elizabeth te Kaapstad Saroena, 10 v. Tj. Prio'k n. Pladju. Sibajak, 10 te New York. Stad Lelden, 10 v. Mozambique n. Dar es Sa laam. Stad Vlaardirngen, 9 v. R'dam n., Wabana pass. 10 Beachyhead. Teiresias, 9 te Tj. Priok. Tjimenteng, 9 v. Santos n. Itajai. Tara, 10 v. Buenos Aires te Montevideo. Tero, 10 v. Montevideo te Buenos Aires. Teucer, 9 v. Aden n. Penang. Ternate, 9 v. Lauan n. Sorong. Titus, 10 v. Amsterdam n. W. Indië. Tomini, pass. 10 Algiers n. Rotterdam. Triton, 10 v. Amsterdam n. W. Indië. Tabinta, 10 130 in. NO. Massawa. Talisse, pass. 10 Finisterre n. Port Said. Taria, 10 v. Cardiff n. Mena el Ahmadi. Tibia, pass. 10 Sabang n. Pladju. Van Linschoten, 9 v. Pte Noire n. Luanda. Van Nooit, 7 Sept. te Water. Van SpiHbergen, pass. 10 Ouessant n. Le Havre. Willemstad, 9 410 m. W.ZW. Fayal. Woensdrecht, 11 te Harburg verw. W. Alton Jones, 13 v. Mena el Ahmadi te Gi braltar verwacht. Willem Ruys, pass. 10 Aden n. Port Said. Wonorato, 11 te Makassar. Waterman, vertr. 10 v. Wellington n. Melbourne IJsel, 9 v. Cartagena n. Rotterdam. Zuiderkruis, 9 800 m. O.NO. Kp. Race. Zeeland (SSM), 10 te Sunderland. Zijpenberg, pass. 10 Kp. St. Vincent n. Dagen- inam. KLEINE VAART Arnoudspolder, 11 v. Rotterdam te Lissatoon- Ary Sciheffer, 10 v. Gothenburg n. R dam. Auriga, 10 v. Vlissingen n. Bremen. Ardenas, 10 v. Amsterdam te Rotterdam. Algarve, 10 te Swansea 13 R'dam verw. Bree Hel'le, vertr. 11 v. Londen n. Rotterdam Beekbergen, 10 v. Portsmouth te Fowey. Bill S, 10 v. Swansea te Rotterdam. Bab T, 9 v. Stugsund naar Zaandam. Cornelia b II, 10 v. Mantyluoto te Limerick. Duiveland, 10 v. Grangemouth. Dina, 10 v. Vlissingen n. Hansweert. Dollard, pas. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Dorwburgh, 10 dwars Kp. St. Vin-cent n. „Casa blanca. Ferocia, vertr. 10 v. Grimsiby n. Sunderland. Flevo, 10 v. Amsterdam te Rotterdam. Grebbestroom, 10 v. Amsterdam n. Bristol. Gaasterland, 10 v. Amble te Harlin-gen. Gramsbergen, 10 v. Ceuta te Garston. Giory, v. Antwerpen te Rotterdam. Hilda, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Haskerland, 10 v. Rotterdam te Harlingen. Jonan, 10 v. Zwartsluis te Amsterdam. Joost, 9 v. Zaandam naar Gent. Lucas Bols II, 10 v. Hamina te Dublin verw. Kemphaan, 10 v. Odense te Riga. Lydia, vertr. 10 v. Rotterdam n. Newross. Larix, 8 te Zaandam. Matthew, 10 v. Middlesbro te Antwerpen. Merwehaven, 10 te Casablanca verw. Megrez N, 13 St. Vincent verw. Myfem, pass. 10 Kielerkanaal n. Stockholm. Maria T-heresia, pass. 10 Vlissingen n. Cork. Nassauhaven, 10 v. Rotterdam n. Gotheniburg. Nieuwehaven, 10 v. Rotterdam n. Malmö. Noorderhaven, 10 in Kattegat n. Rotterdam. Nyenburgh, pass. 10 Vlissingen n. Stockholm. Prior, 10 v. Amsterdam te Hamburg, verw. Pavo, 8 te Zaandam. Ponto, 9 v. Seskaro naar Zaandam. Ponza, 9 te Sundsvall. Poortvliet, 10 v. Swansea te Amsterdam verw. Result, vertr. 10 v. Cagliari n. Silloth. Setas, 10 v. Lissabon n. Oporto. Theodora, 10 v. Londen n. Billingham. Tri to, 10 v. Drogheda te Dublin. Teun, pass. 17 Vlissingen n. Gent. Ton, 10 Antwerpen verwacht. Unltas, 10 v. Swansea te Amsterdam. Westpolder, 10 v. Oporto n. Antwerpen. Zeehaan, 10 v. Warnemuende te Rotterdam. Zeevaart, 10 te Maassluis. SLEEPVAART Goeree, 9 te Cherbourg. Noordhollaod, pass. 9 Dover n. Limerick. Poolzee, 9 v. Ecravosrivier n. Lagos. Thames, pass. 9 Aden n. Marseille met ,,Dau- phine". Zwarte Zee, 9 op de Clyde n. Belfast. Gele Zee en Witte Zee, 9 60 m. NW. Ouessant met dok. HAARL. INSTITUUT tot opl. pedicure, voetkunde, chiropodist(e)Vakdipl. Fijn boomstraat 6, tel. 24402. HELENE HUBBELING, le raren piano (Staatsdipl.) Aan gifte nieuwe leerl. Dr. Kuy- perlaan 37, Velsen. Tel. 6366. AUTORIJSCHOOL „ROOT- RING". Les met Volkswagen. Verhuur zonder chauffeur. IJsselstraat 49. Tel. 5050. FLINK MEISJE gevr. van 8.305. Zaterd.midd. en Zondags vrij. Litslaan 3, Santpoort (St.) NET MEISJE gevr. voor 3 ochtenden of halve dagen. Eemstraat 3, IJmuiden. NET MEISJE gevr. v. 8-12 u. Aanm. Bakkerij D. Manten, Drieh.kerkweg 70, Driehuis. NETTE WERKSTER gevr v. Vrijdags. De Noostraat 123. FLINK DAGMEISJE of WERKSTER gevr. voor 4 ochtenden of enige dagen p. week. Mevr. van der Veen, Wenckebachstraat 60, Vel- sen-Noord. BREIWERK gevr. Brieven L 3132. NET KOSTHUIS agb. in Chr. gezin. Brieven L 3133. GEM. VRIJE ETAGE m. keuken, badk., of douchecel in Velsen of omg. gez. door verlofgangers vanaf 1 Oct. tot eind Maart, man, vrouw, 3 kinderen 3, 4, 6 jaar. Brie ven L 3131 AUTOBOX te huur f 4 per w. te Driehuis. Tel. K 2500 no. 35236. BIJ DOLF: Kalanchoë, He- dera en Begonia 45 ct., Gloxinia 1.50. Soendaplein 31 Haarlem Noord. ACCORDEON VERHUUR met of zonder les. Uniken, Wijk aan Zeeërweg 146, IJm. GOED TEHUIS gezocht voor een lief zindelijk poesje, v. Poptaplantsoen 8 rood. IJm. Jonge vrouw met baby zoekt BESCH. VRIENDIN 25—35 j. Brieven L 3128. WIJ VERHUREN: tafels, stoelen, glaswerk, servies goed, Toneeldecoraties, ge luidsinstallatie met moderne platen, bedden, ledikanten en dekens, naai- schrijfma chines. Eerste IJmuider Ver- huurinrichting. Trompstr. 35 Tel. 4273. Voor LEDEREN KLEDING NAAR MAAT, ook reparatie, uw adres: G. Oldenburg, La- gersstr. 14. Tel. 5753, IJm.-O. UW KUNSTGEBIT STUK? Rep. tn 1 uur gereed. H. Oli vier, Acaciastraat 16. achter Ziekenhuis. Spec, rep-inr. Ook Mnd„ Woensd. Vrfjd.av. Kousen Reparatie! Mevrouw Visser, Tasmanstr. 4, v/h Dirk Hartoghdwarsstr. IJm. Klaverjasverenig. De Bran ding vraagt nog ENIGE LE DEN voor 's Maandags. Aan melden Café De Branding, Wijk a. Zeeërweg 71, IJm.O. WONINGRUIL. Agb. bene- denh. m. tuin (nieuwbouw) Gevr. vrij huis m. tuin in de Gem. Velsen. Brieven L 3129 WONIN GRUIL. Agb. A'dam- W. pr. bovenhuis, bev. 4 k. badk. zolder, keuken, enz. hr. f 47.50 p. mnd. Gevr. wo ning in gem. Velsen, ook kleiner. Inl. v. d. Laan, Witte de Withstr. 144 I, Amsterdam BABYBOX te koop gevr. Br. L 3130. KAPT. MOBYLETTE te k. Gijzenveltplantsoen 151, IJm. H. RIJWIEL te koop f 10 met nog goede banden. De Ruyterstraat 93. IJmuiden. MEISJESFIETS te koop 8-12 j. f 35. Spaarnestraat 33. IJm. Pr. HAARDKACHEL tegen elk aann. bod. Moerberg- plantsoen 97, IJm. 2 GROTE KONIJNEN te k. Dirkstraat 2, IJmuiden-W. WANDELWAGENTJE te k. gevr. Wijk a. Zeeërweg 69, IJmuiden. TROUWJAPON te koop m. sl., en sluier, m. 38-40. Rem- brandtlaan 35, IJm.-O. HAARDKACHEL te koop weg. verhuizing, in zeer g. st. verkerend. Lindenstr. 45, IJmuiden-O. Prima JONGENSFIETS agb. leeft. 7-14 j. Rijnstraat 56, IJmuiden-O. MORRIS COMMERCIAL '51 bestelauto, 750 kg. in prima staat. Tel. Santpoort 8550. HERENHUIS te koop met gar. en gr. tuin, Stationsweg Velsen, Kanaalkant, binnen kort te aanv. Lokker's Wo ningbureau, Middenduiner- weg 40, Santpoort, tel. 8177 IJ M U I D E N De Koninklijke Nederlandsehe Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden hebben momenteel plaatsingsmogelijkheid voor Leeftijd 20-30 jaar. Alleen zij die reeds ervaring hebben In deze functie komen in aanmerking. Men dient bereid te zijn zich aan medische en psychotechnische keuring te onderwerpen. Bij gebleken geschiktheid Is aanstelling in vaste dienst mogelijk. Sollicitaties (uitsluitend schriftelijk) vermeldende: 1naam en voornamen (voluit) 2. geboortedatum en geboorteplaats 3. woonplaats en adres 4. de huidige werkgever en do werkzaamheden, welke men verricht, te richten aan: Hoogovens-IJmulden, Sociale Afdeling, Kamer 105, Hoofdkantoor. UMUIDEN De Koninklijke Nederlandsche hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden vraagt voor administratieve werkzaamheden met Mulo- of daaraan gelijkwaardige opleiding. Eigenhandig geschreven sollicitaties met beschrijving van opleiding worden, vergezeld van een recente pasfoto en onder vermelding van ons nummer HD 375, ingewacht bij de Sociale Afde ling Beambten.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11