Op bezoek bij de kinderfotograaf Bramengoedkoop en smakelijk voedsel ORTCX Indonesië op een hellend vlak Warme gerechten van komkommer Meloenmandje Een kapmanteltje ZATERDAG 11 sèft&^SF.R 1954 DIT MAKEN WE ZELF Effecten- en Geldmarkt Onze Puzzle VAKKUNDIG HAARVERVEN MOLENDIJK'S KAPSALONS <T> oor de<^0 rouvj .Als een kinderfoto graaf in een lange witte jas voor zijn jeugdige klantjes zou verschijnen, daardoor de indruk vestigend een dokter te zijn, dan zou er niet veel bijzonders voor zijn lens komen. Dat wil zeggen: het zou hem maar bij uitzondering lukken de kinderen in een ongedwongen pose te vereeuwigen. Dit is een van de eer ste regels van het vak, die mij worden ingeprent, als ik met een bekende Haar lemse kinderfotograaf een praatje maak. „Gewoon in je over hemd, dat is het bes tezegt hij, „en vooral het jongste grut moet nooit de idéé krijgen, dat ze in een vreemde om geving zijn". Het is hier ook geen ateliersfeer, het lijkt meer op een doodge wone huiskamer. Af gezien natuurlijk van de onontbeerlijke hulpmiddelen: came ra's en lampen. „Maar het ouderwetse toe stel,waarbij het nood zakelijk was telkens weer onder een zwar te doek te kruipen, heb ik allang afgeschaft. Daar schrik ken ze maar van". Wat opvalt in zijn atelier is de voor raad speelgoed voor alle leeftijden. Het komt dikwijls genoeg voor, dat er de eerste ogenblikken niets met een kind te beginnen is. In zo'n geval laat hij de kleuter een poosje rustig spelen, om te wennen. Het gebeurt dan nogal eens, dat hij inmiddels de camera instelt en zonder dat het kind er op bedacht is de mooiste en natuurlijkste foto's maakt. „Het liefst heb ik, dat de ouders er zich zo min mogelijk mee bemoeien," verklaart hij. „Ik doe dit werk nu vijf tien jaar en ik weet langzamerhand wel hoe je een kind op z'n gemak moet stel len." „Hoe doet u dat dan?" „Dat hangt helemaal van de omstan digheden en van de kinderen af. Het is wel gebeurd, dat de moeder paars aan liep van het lachen, omdat ik zulke bezig met een lastig groepje en dat lukte niet zo vlot. Daarom had ik er haar bij gehaald om wat met de kinderen te spe len, zodat ze konden wennen. Komt dat eigenwijze ding binnen en zegt: Moet dat hele bos kinderen er op?" Dat niet alle kinderen ontvankelijk zijn voor humor, bleek uit het geval van de ongenaakbare vierjarige. „Wat ik ook deed, ik kreeg een trek van in tense verveling niet van zijn gezicht. Toen ik een heel rare snuit trok, keek hij mij koeltjes aan, wendde zich tot zijn moeder en zei blasé: Moet ik daar om lachen?" „Met verwende kinderen hebt u zeker de meeste last?" „Ja en nee. Het zijn niet de gemakke lijkste objecten en soms sta je wel eens te popelen, maar eigenlijk heb ik ook weer met dergelijke kinderen te doen. Dan denk ik: wat zullen jullie het later moeilijk krijgen, door de schuld van je ouders. Ik weet ze meestal dan toch zo aan te pakken, dat het resultaat mee valt. Wat niet meevalt is me er van te weerhouden de ouders enkele goede raadgevingen mee te geven. Dat kan natuurlijk niet. De mensen zouden do delijk beledigd zijn en ik doe dit werk nu eenmaal niet uitsluitend voor mijn genoegen." „Toch wel gedeeltelijk?" „Ja zeker, anders had ik me niet op De kinderfotograaf mag zich wel verzekerd weten van de sympathie der jongedame, die op deze foto het poseren een heus pretje vindt. VJ dit gebied gespecialiseerd. De basis hier van is, dat je liefde voor kinderen moet hebben. De kleuters voelen dat als het ware aan en daardoor heb ik heel wei nig teleurstellingen." „En wat is, volgens u, de leukste leef tijd?" „Tussen acht maanden en anderhalf jaar. Dan komen er soms foto's uit, die me zelf vertederen. Later, en vooral als kinderen zo tegen een jaar of vier lo pen, zijn ze al niet meer zo onbevangen. Er is trouwens ook een groot verschil tussen jongens en meisjes. Als je tegen een meisje zegt: wat heb jij toch een mooi jurkje aan! dan heb je ze dadelijk. Bij jongens moet je beginnen met ze een bal toe te gooien en „hé, vang eens joh", te roepen. Het verschil der seksen open baart zich al vroeg!" Hoewel het hopeloos ouderwets is, zijn er nog steeds mensen, die hun kin deren bloot op een vacht willen gefoto grafeerd zien. „Ik ontraad dat altijd, maar vroeger heb ik het wel eens ge daan. Ik houd er niet van, al was het alleen maar, omdat er nogal eens een cadeautje op de vacht wordt gedepo neerd!" TINEKE RAAT Jongenskopje, een blik vol verwachting gericht op het vogeltje gekke gezichten stond te trekken. Met jongens speel ik vaak treintje, met meisjes minder technische spelletjes. Als het nodig is, kruip ik over de grond, speel voor paard of vertel grap pige verhaaltjes. Dat is een kwestie van bekijken. In de loop van de tijd leer je de typen wel kennen." Kinderen, die brullend binnenkomen en door de moeder niet tot bedaren zijn te krijgen, gaan na afloop van de operatie vaak gedwee en zoet weg als ze willen! Ze voelen zich soms zo thuis, dat ze liever willen blijven spelen dan met mama aan de hand vertrekken. Het spreekt vanzelf, dat een man, die zo lang met kinderen heeft omgegaan, heel wat aardige dingen heeft meege maakt en hij wil er graag over vertel len. „Beslist ongewoon was wat me bij mensen thuis overkwam, die me een foto wilden laten maken van een jon getje van een jaar, dat zich met jam had volgesmeerd. Ik had het kind de jampot in de handjes gegeven en be duidde het, dat het zijn gang kon gaan. Het lukte niet. Ik deed het zelfs vóór, zonder succes. De jampot werd even weggezet en we hielden krijgsraad. De vrouw des huizes had zich een ogenblik verwijderd en kwam kort daarna lachend binnenstormen: Moet u nu eens komen kijken in de keuken! Daar zat het vierjarige broertje van het slacht offertje; hij had de jam ontdekt en was bezig gegaan zich van boven tot onder te beschilderen. Toen heb ik van hem maar een paar aardige opnamen ge maakt." Bij een andere gelegenheid het ging om het fotograferen van een jon getje van drie jaar was er met het kind geen huis te houden. Het rende protesterend de deur uit en deze viel achter hem in slot. „Daar zat ik met de moeder opgesloten!" zegt mijn gastheer. „Ruim een uur heeft het geduurd, voor dat papa ons bevrijdde. Hij had geen sleutel bij de hand en moest de deur uit de scharnieren schroeven." De opzet was nota bene geweest de vader te verrassen met een foto van zijn zoon! „Met mijn eigen dochtertje heb ik ook eens iets grappigs beleefd. Ze zal een jaar of drie zijn geweest. Ik was De laatste vacantiedagen worden op gesnoept en misschien is het wel leuk één van deze dagen te gebruiken om een flinke portie bramen te gaan zoeken. Zijn uw kinderen alweer op school, dan kunt U er vast wel een vrije middag op uit trekken als het weer het toelaat. U combineert dan het profi teren van de buitenlucht met het goed koop verkrijgen van vruchten die voor allerlei doeleinden te gebruiken zijn. Er zijn verschillende soorten bramen en het spreekt vanzelf, dat de grootste en sappigste het meest geschikt zijn. Ook het jonge meisje vergeet de mode niet. Een brede matrozenkraag, korte mouwen en wijde rok, is haar toege dacht in deze aantrekkelijke versie op de dracht voor onder de zeventien. Velen vinden het een bezwaar, dat bramen zoveel pitten hebben, maar dan kan altijd het sap gebruikt worden. Bramensap dat een klein beetje gebonden is met aardappelmeel en iets pittiger van smaak gemaakt is met wat citroensap, doet het heel goed bij allerlei puddingen. Wanneer u uw kinderen graag tussentijds een glas melk of yoghurt geeft, indien hun eet lust aan de maaltijden niet al te groot is dan moet u eens een half glas melk of yoghurt vermengen met een half glas bramensap en op smaak afmaken met wat basterdsuiker. Yoghurt met bra mencompote is als nagerecht ook zeker niet te versmaden. Voor bramen compote zet u de bramen op met weinig water, citroensap en veel suiker. Daar in laat u ze zonder koken helemaal zacht worden, waarna het vocht bijge bonden wordt met wat aangemengd aardappelmeel. Het mooiste resultaat krijgt u wan neer u eerst de glazen voor de helft of driekwart vult met yoghurt en er daarna bramencompote in laat lopen tot het glas vol is. Worden yoghurt en compote door elkaar geroerd, dan wordt de kleur minder mooi. Deze compote kan natuurlijk ook bij pudding gegeven worden. Inmaken van bramensap Van 1 kg bramen krijgt met 6 a 7 dl. sap. De vruchten met weinig water opzetten, aan de kook brengen en warm houden tot er voldoende sap uitge trokken is. Niet langer verwarmen dan nodig is om geur- en smaakverlies te voorkomen. De massa op een doek la ten uitlekken (niet knijpen, daar het sap dan troebel wordt). Het sap door koken. De flessen waarin het sap be waard moet worden, goed wassen en uitzwavelen. Daarna de flessen nog om spoelen met gekookt water. Het sap in de flessen gieten en deze sluiten met gezwavelde en goed nagespoelde kur ken. Luchtdicht maken door de kurken in vloeibare lak te dompelen. Bramenjam 1 kg bramen, 900 gr. suiker, citroen sap. De vruchten schoonmaken, wassen en gaarkoken met zeer weinig water. De tnassa in laten koken tot plm. 600 gr. Anderhalf maal deze hoeveelheid aan suiker toevoegen (900 gr.) en de massa nog enige tijd zachtjes laten koken (minstens 10 minuten). Op een schoteltje proberen of de jam de goede dikte heeft. Hiervoor een thee lepeltje jam op een koud schoteltje doen en af laten koelen. Is de dikte nog niet goed, dan nog enige tijd doorkoken. Voor bramengelei kan men op de zelfde manier te werk gaan, maar dan met het sap van de vruchten. De jaren, dat komkommers alleen ge geten werden in de vorm van sla zijn wel voorbij. De komkommers zijn nu evenals de tomaten zo ingeburgerd cat allerlei warme en koude gerechten hier van ons helemaal niet vreemd meer aan doen. Het is wonderlijk zoals bepaalde voedingsmiddelen in de loop der jaren verdwijnen en anderen juist opkomen. Het zal u ook wel opgevallen zijn dat de groene komkommers in het algemeen smakelijker zijn dat de gele. Ze hebben minder zaad en zijn ook minder waterig. Denkt u er vooral aan van te voren even te proeven of de punten misschien bitter zij? Zo ja, dan gebruikt u die stukken natuurlijk niet omdat ze de smaak van het gerecht verminderen, zo niet hele maal bederven. Gestoofde komkommers 2 a 3 komkommers, dl. azijn, 25 gr. margarine, 25 gr. bloem, zout. Schil de komkommers, verdeel ze in stukken van ongeveer 5 cm. en snijd deze stukken in de lengte in zessen. Verwij der het zaad. Zet ze op met wat kokend water en zout en kook ze bijna gaar. Maak van de margarine, bloem en 2dl. kookvocht een sausje (roux). Voeg hier aan de azijn toe, (eventueel ook wat peper) en laat in dit sausje de Stukken komkommer nog even stoven. In de dek schaal kan nog wat peterselie over de komkommer gestrooid worden. Gevulde komkommer 1 grote komkommer, 250 gr. ge hakt of gaar kalfsvlees, marga rine, zout, fijn gehakte ui en peterselie, peper, nootmuskaat, paneermeel. Schil de komkommer, snijdt hem over langs door en haal het zaad er uit. Snijdt de helften dan in 3 of 4 stukken en kook deze in water met zout ongeveer 10 minuten voor. Maak het gehakt op de gewone wijze aan en zorg dat het pittig van smaak is. Gebruikt men gaar kalfs vlees, dan dit malen of heel fijn snijden en met peper en andere kruiden smake lijk maken. De stukken komkommer vullen met het gehakt of de vleesmassa en hierover wat fijngehakte ui en peter selie leggen. Het geheel bestrooien met paneermeel. Daar het oppervlak van deze schotel niet glad is, kan men inplaats van klontjes margarine beter wat gesmolten margarine over het paneermeel gieten. In de oven eenu bruin korstje op de scho tel laten komen. Dit praktische kapjasje kunnen we gemakkelijk maken uit 1.10 m stof van 90 cm breed. Het patroon is gemaakt voor een halswijdte van 36 cm. De lengte van het jasje is 40 cm. Nadat we het patroon op ware grootte heb ben nagetekend, leggen we het op de stof en knippen het uit. De buitenrand kan eventueel afgewerkt worden met kant. Vindt u dat te kostbaar worden, dan kunt u de buitenkant met een schuine bies afwerken. De hals wordt afgewerkt met een lange, dubbele rech te reep, die van voren gestrekt wordt. Wij wensen u veel succes! L. S. Een stevige meloen en diverse soorten fruit, suiker, citroensap (likeur). De meloen afwassen, drogen en uitsnij den in de vorm van een korfje. De onder helft blijft heel, van het bovendeel wor den 2 stukken weggesneden, zodat een handvat overblijft. Het zaad uit de meloen laten lopen cn op een zeef het sap uit laten 'ekken. Nu het vruchtvlees voor zichtig uitlepelen en in stukjes snijden. De andere vruchten schoonmaken, klein snijden en mengen met de meloen, suiker, citroensap (eventueel met wat likeur). Is er teveel meloen dan de stukjes met wat suiker wegzetten en de volgende dag verwerken. De uitgeholde meloen vullen met de vruchtensla en zetten op een gla zen schaal die versierd kan zijn met wat wingerdbladen of een servetje en een toefje bloemen. ADVERTENTIE sterk absorberend oplosbaar hygiënisch volmaakte pasvorm ,//etóe£e/<e I ORYELTE TEXTIELINDUSTRIE N.V. WOLVEGA Het is geen wonder dat de Amsterdamse beurs het enthousiasme, dat haar geduren de de eerste zeven maanden van het lopen de jaar kenmerkte, niet kan terugvinden, ondanks de over het algemeen gunstige conjunctuuraanwijzingen in de vorm van de handhaving der grote exportcijfers, stijgende productiviteit en toenemende spaargelden. Want er zijn op zijn minst drie factoren, welke van storende invloed zijn. In de eerste plaats de politieke frictie tussen de grote mogendheden van Europa, waarmee ze het Russische gevaar aantrek ken en de toenemende onrust in Oost-Azië, welke telkens nieuwe problemen opwerpt. Dan is er de voortgaande aftakeling van het economisch leven in Indonesië, dat ondanks de op-heffing van het Unieverband in economisch en financieel opzicht voor ons land van betekenis blijft en tenslotte staan we aan de vooravond van de Prins jesdag, waarop de staatsbegroting wordt aangeboden en waarin de lijnen worden uitgestippeld voor het Overheidsbeleid in de naaste toekomst. Hetgeen van temeer belang is nu nieuwe loonsverhogingen aan de orde worden gesteld en voor het eerst sinds lange tijd partiële stakingen en arbeidso-nlusten optreden. En in zoverre is de toekomst thans onzekerder dan enige maanden geleden. Een beoordeling van de politieke toestand valt buiten onze competentie, al is vooral de laatste weken gebleken dat de beurzen, zowel in Europa als in Amerika daarvoor thans gevoeliger zijn dan sinds lang het geval was. De recente koersdaling speciaal voor In donesische waarden wijst er op dat de gang van zaken in Indonesië, zowel uit een poli tiek, als uit een financieel-economisch oog punt, met toenemende zorg wordt gadege slagen, waar dan neg bij komt dat de anti- Nederlandse tendens steeds duidelijker aan de dag treedt. De willekeurige toepassing van de transferbepalingen hebben er bij voorbeeld toe geleid dat de Deli Spoor, in weerwil van een bevredigende winst, over 1953 geen dividend kon uitkeren, terwijl over 1952 nog 3 procent kon worden be taald. De onlangs ingestelde heffing van I 66 2/3 procent op de dienstentransfer, komt 1 er op neer dat in feite niet meer dan 1/5 en soms nog een kleiner deel van de voor overmaking beschikbare gelden kan wor den getransfereerd, zodat de bij sommige ondernemingen nog ruime winsten voor de Nederlandse aandeelhouders weinig be tekenis meer hebben. De Nederlandse handelshuizen worden steeds meer uit hun bedrijf gestoten, nu straks niet meer dan 15 procent van de import aan hen zal worden toegewezen, na dat sinds de laatste jaren de handel tussen Nederland en Indonesië reeds gaandeweg is teruggelopen. Bedroeg het maandgemiddel- de van de Nederlandse import uit Indonesië in 1951 nog 63 millioen, 1953 geeft een cijfer van niet meer dan 30 millioen te zien en de export ging van gemiddeld 33 millioen in 1951 en 36 in 1952 tot 20 mil lioen in 1953 terug. De buitenlandse handel van Indonesië is trouwens in het algemeen de laatste jaren in omvang verminderd, hetgeen ook van zelf spreekt omdat een grondstoffenland, dat zijn hulpbronnen verwaarloost en ver nielt en dus zijn export bemoeilijkt, niet in staat is de nodige importen te financieren. Ondanks het feit dat de invoeren de laatste tijd onvoldoende waren om in de behoefte van bevolking en bedrijfsleven te voorzien, is de voorraad buitenlandse valuta in snel tempo verminderd. Op 1 Januari 1953 was die nog rp. 3.6 milliard, op 1 Januari 1955 zal ze, volgens een recente raming, niet meer dan rp. 1.4 milliard bedragen en het dekkingspercentage van de geldsomloop daalt dan ook voortdurend. Ruim een jaar geleden was het nog 36 procent, anderhalve maand geleden nog slechts ruim 20 procent, waarin de regering aanleiding vond om het officiële minimum van 20 tot 15 procent te verlagen. Maar blijkens de jongste opgaaf bedraagt de reële dekking thans al niet meer dan 15.6 procent. In het jaarverslag van de Bank Indonesia (de vroegere Ja vase Bank) over 1953 heeft de president, mr. Sjafroeddin, zijn mening over de deplorabele toestand van het land niet verheeld, maar, gelijk hij trouwens ook vroeger reeds deed, met grote reali teitszin de vinger op de wondeplekken ge legd. Uit zijn verslag kan men lezen dat de Indonesische staatsschuld sinds 1949 van rp. 7 milliard tot rp. 13.4 milliard is ge stegen, dat het tekort op de staatsbegroting 1953 rp. 2.3 milliard heeft bedragen, welis waar rp. 3 milliard minder dan in 1952, te niet gedaan door binnenlandse factoren, zoals verhoging van de productiekosten. De president heeft het wel goed gezegd: met een sterke wil en met een wijs beleid op financieel en economisch gebied, gericht op het herstel van het evenwicht in de be groting van de Staat, en op verhoging van de productie, zowel in de agrarische en in de mijnbouwsector, als in de industrie, zullen de moeilijkheden kunnen worden overwonnen. Het is echter geen wonder dat men in het buitenland vooreerst aan de verwezen lijking van dit ideaal blijft twijfelen. Want Indonesië beweegt zich nog altijd op een hellend vlak! ADVERTENTIE ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W N WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem Tel (K 2500) 11928 INSOEDELVEILING 21/22 SEPT. 1954 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst maar toch nog van zodanige omvang dat het op de maatschappelijke structuur van Indonesië een sterke inflatoire invloed heeft uitgeoefend. Indonesië bevindt zich thans in de be ruchte vicieuze cirkel. Het heeft voor de sanering van zijn financiën en de herleving van zij-n cultuur, zijn handel en zijn indus trialisatie buitenlands kapitaal nodig, maar dit kapitaal wordt niet verstrekt alvorens de economische en maatschappelijke krach ten, welke er in het land zelf aanwezig zijn, tot ontplooiing worden gebracht en althans niet door revolutionnaire agitaties, wan beheer en een verkeerd begrepen nationa lisme worden verlamd. Het is ietwat lach wekkend als de minister van Financiën verklaart dat de regering ter dekking van de tekorten niet alleen overgaat tot het uitgeven van een nationale lening, maar „ook bereid is internationale credieten op te nemen." Welk een vriendelijke geste! Sjafroeddin heeft in zijn verslag echter de noodzakelijkheid betoogd dat de invloed van de externe factoren niet mag worden Horizontaal: 1. dorp onder Monster. 6. deksel, 7. hoenderachtige vogel, 9. de va derstad van de aartsvader Abraham, 10. dwaas, 12. bekende afkorting, 13, residen tie op midden-Java, 15. dorp in Noord- Brabant, 16. vlasvink, 17. kruisbloemig kruid, 19. inhoudsmaat, 21. voertuig, 22. afkorting voor lutetium, 23. godin van d:e dageraad, 25. verkeerd, 26. lettertype naar de Franse lettergieter C. Garamont. Verticaal: 1. duw, 2. voorzetsel, 3. ver driet, 4. waarmerk, 5. deel van het aange zicht, 6. zijrivier van de Rhone in Zuiri- Frankrijk, 8. Romeins blijspeldichter, 10. rust, 11. rolrond hol voorwerp, 13. Engèls litterair-historicus (omstreeks 1900) 14 boomloot, 18. schimmel op bier, 20. plomp. 22. deksel, 24. welaan, 25. afkorting van mangaan. OPLOSSING VORIGE PUZZLE Wie het onderste uit de kan wil hebben, valt het deksel op de neus. Wie een kuil graaft voor een ander valt er zelf in. De beste breister laat wel eens een steek vallen. Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens. Morgenrood water in de sloot. Achter de wolken schijnt de zon. Met de hoed in de hand komt men door het ganse land. Als de wijn is in de man is de wijsheid in de kan. Zoals de ouden zongen piepen de jongen. Na regen komt zonneschijn. Wie verre reizen doet, kan veel verhalen. Wiens brood men eet, diens woord men spreekt. Hoge bomen vangen veel wind. Het zijn niet allen koks, die lange messen dragen. Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen. Met hoge heren is het slecht kersen eten. De beste stuurlui staan aan wal. Wie staat, zie toe dat hij niet valle. De appel valt niet ver van de boom. Vet smet. Bezint eer gij begint. Heden ik morgen gij. Wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht. Eerlijk duurt het langst. In totaal dus 25 spreekwoorden. De prijzen vielen ten deel aan: J. J. Keunen, Postlaan 6, Heemstede 7.50; Mevr. A. H. F. Bredemijer, Jan Haring straat 23, Haarlem 5.—; H. Keuter, Tas manstraat 9, IJmuiden 2.50. ADVERTENTIE Volkomen natuurgetrouw SANTPOORTERPLEIN 1 - TEL. 19706 Haarlem - Bus 3 - 4 -

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9