Werkgevers willen tot vakcentralen vragen 7 5 pet. gaan; a 8 percent Weerbericht Sha nnon Hulp aan daklozen KLM-Convair „Vincent van Gogh" verloor bij start landingswiel Dulles acht defensie van Quemoy en Formosa nauw verbonden Grote B.B.C.-reportage over Amsterdam Ruimer aandeel in de welvaart nu alleszins gerechtvaardigd r Tegenslag voor de CDU in Sleeswijk-Holstein Aardbeving in Algerije eiste 1247 doden Geslaagde noodlanding op Schiphol voorkwam erger Premier van Vietnam botst met stafchef Het woord is aan Drie Amerikanen worden door China vrijgelaten LOONSVERHOGINGS-OVERLEG STAGNEERT Orkaan eiste op Oostkust van Amerika 18 doden Socialisten wonnen vijf zetels in de Landdagverkiezingen Dr. Sepe staakt onderzoek in de zaak-Montesi Bodem is nog niet uitgewerkt Hij weigert evenwel zich nader uit te laten Amerikaanse regering zal communisme „vernietigen" Legerleiding en Kabinet scherp tegenover elkaar Molotov waarschuwt de Japanners voor Amerika Een vierde krijgt levenslang Meer dan 400 officieren in Perzië gearresteerd Weerrapport 69e JAARGANG No 55 MAANDAG 13 SEPTEMBER 1954 298e JAARGANG No 209 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, ria 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dacfblaa editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TE DUBLIN is bekend' gemaakt dat de Nederlandse regering heeft ingestemd met het voorstel, in Ierland een openbaar on derzoek in te stellen naar de oorzaken en omstandigheden, die verband houden met de ramp van de K.L.M. Super-Constella tion Triton. Dit hebben wij Donderdag medegedeeld. Het bericht kan niet anders dian een goede indruk gemaakt hebben: het getuigt van Iers-Nederlandse samenwerking om door openbaar onderzoek tot goed resultaat te komen. Bii dat onderzoek zal dus niet al leen gespeurd worden naar de tot dusver raadselachtige oorzaak van de ramp, maar ook een ander onderwerp naar de vraag waarom het zo lang geduurd heeft eer hulpverlening van het op 2y2 K.M. van de plaats des onheils gelegen vliegveld Shannon in actie kwam. Men heeft daarop in ons land commentaar gegeven; dat is ook in de Ierse Pers geschied en men heeft daar evenzeer op onderzoek aangedrongen. Het is mogelijk dat door een of meer per sonen fouten gemaakt zijn. Dat op zichzelf is geen reden tot grote verbazing, omdat ieder mens die werkt fouten maakt, in welk land ter wereld ook. Wellicht is het nog nooit gebeurd dat een vliegtuig, dat nor maal startte, op zo korte afstand van het vliegveld Shannon ten val kwam. Het ge- beiirde bovendien 's nachts; het zeer druk „bevaren" Shannon was hel verlicht en dit zou kunnen verklaren dat men gegeven noodsignalen niet heeft waargenomen. Dit is maar een enkele veronderstelling; het onderzoek ter plaatse, met de betrokkenen erbij, kan er een veel beter antwoord op geven dan welke buitenstaander ook, die er alleen maar naar raadt. Als men deze eenvoudige waarheden overdenkt leest men met verbazing in het weekblad Vrij Nederland een stuk onder d>e titel „Shannon vermijden", waarin de conclusie wordt getrokken: op Shannon deugt het niet; daarom moeten wij Shan non vermijden tot daar orde op zaken is gesteld. Vrij Nederland bepaalt zich daarbij niet tot de vertraging in de hulpverlening, maar zegt bovendien: „Daarom kan men het niemand euvel duiden wanneer hij ook aan Shannon denkt in verband met het ongeluk dat de „Bontekoe" trof, die immers ook het laatst aan land was geweest op Shannon voor hij aan Nederlands kust een even plotseling als fataal einde vond." En later zegt het blad: „Omdat wij bij onge lukken eerder geloven aan natuurlijke ver klaringen dan aan „bovennatuurlijke" legt ons inziens het feit, dat „Bontekoe" en „Triton" beide het laatst op Shannon aan de grond zijn geweest, bij het onderzoek meer gewicht in de schaal dan de bewering, dat (vlieg)angeiukken „altijd in series" voorkomen." Dit betoog wordt geïllustreerd met een grote tekening (van Jordaan) waarop een man zorgeloos zit te lezen, met zijn benen op tafel, terwijl door het raam vlak bij hem een vliegtuig zichtbaar is dat met zijn kop in de golven duikt. Deze voorstelling van zaken is in strijd met de werkelijkheid niemand heeft beweerd dat men op Shannon het vliegtuig in die nacht had kunnen zien dalen en er is niet de minste aanwijzing om de oor zaken van de rampen met de Bontekoe en de Triton, die op totaal verschillende wijze plaatshadden, met elkaar in verband te brengen. Zulke veronderstelling lijkt ons zeer grievend en, hangende een gemeen schappelijk onderzoek, voorbarig en onge grond. Ter verduidelijking van de organi satie op de vliegvelden kan het overigens dienstig zijn eraan te herinneren dat op alle vliegvelden, die de K.L.M. op haar lijnen aandoet, K.L.M.-personeel dienst doet. Ook op Shannon. De taak van dit personeel is deels commercieel, deels tech nisch. Het bestaat niet geheel uit Neder landers: de K.L.M. heeft trouwens vele buitenlanders in dienst, ook onder haar piloten. Op Shannon zijn er voor de K.L.M. een Ierse manager met een Nederlandse assistent, een Ierse operations-manager met vier man Nederlands technisch perso neel en een commerciële leider. Dezen vor men d'e kern. Volgens voorschrift worden alle K.L.M.-toestellen vóór de grote zowel als voor de kleine oversteek op Shannon door het K.L.M.-personeel gecontroleerd en er is geer, enkele reden om aan te ne men dat dit niet met de Triton geschied zou zijn. Hetzelfde geldt voor de Bontekoe en ook voor de Proton, het toestel waarvan een paar dagen geleden op weg naar Ame rika een der vier motoren afsloeg en dat dientengevolge met vertraging aankwam. De controle is nu natuurlijk ook onderwerp voor de commissie van onderzoek, maar dat wil niet zeggen dat er iets aan ge mankeerd heeft. Het lijkt mij nuttig om dit even te ver melden omd'at sommigen zo snel schijnen te zijn met hun critiek op „de Ieren" zoo der de werkelijke situatie te kennen. Bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen heb ben ook eigen personeel op vliegvelden op hun lijnen. Ook op Schiphol. R. P. LONDEN, 10 Sept. De BBC zal op 21 September een uitgebreide reportage over Amsterdam uitzenden in de Home Seryice en heeft zich daarvoor al verzekerd van de technische medewerking van de Neder landse Radio-Unie. Het zal een direct- uitgezonden reportage zijn waaraan de be kende BBC-verslaggevers Wynford Vau- ghan Thomas, Raymond Baxter, Brian Johnston, Max Robertson, Audrey Russell en Henry Riddell medewerken. Wynford Vaughan Thomas zal in een boot in een der grachten de centrale lei ding van de uitzendingen hebben. Baxter geeft een reportage van de Schreierstoren. Johnston geeft een beschrijving in een der établissementen van een exploitant van eetgelegenheden voor toeristen. Robertson geeft een verslag van de internationale tabakshandel in de Nes. Audrey Russell levert een beschrijving van de bloemen markt op de Singel en Riddell maakt een wandeling met zijn microfoon door het Rijksmuseum. Brian Johnston sluit het programma af met enige indrukken op het Rembrandtspleih. In de Stichting van de Arbeid is Zaterdag het overleg over een eventuele nieuwe loonsverhoging-op-korte termijn voortgezet. Bij deze besprekingen hebben de werkgeversorganisaties zich bereid verklaard, mee te werken aan de totstandkoming van een loonsverhoging van ten hoogste vijf percent, die volgens voorstel van de werkgevers, zou dienen plaats te vinden op speciale vergunning, waarvan de toepassing zou worden overgelaten aan het overleg in de bedrijfstakken. De vertegenwoordigers van de drie grote vakcentralen, NVV, KAB en CNV hebben deze voorstellen unaniem en onvoorwaardelijk afgewezen, omdat zij ervan overtuigd zijn dat een groter percentage dan 5, ook gezien de nota van de Sociaal-Economische Raad, alleszins te verdedigen is. in een interview met genoemd blad mee gedeeld. Naar ANP verneemt zal de KAB zich nu in eigen kring nader beraden op het nu in te nemen standpunt en zich daarover ook verstaan met het Christelijk Nationaal Vakverbond. Het dagelijks bestuur van het N.V.V. deelt eveneens mede dat het aanbod der werkgevers door de vertegenwoordigers van het N.V.V. als zijnde onvoldoende is afgewezen. „Waar inmiddels de afspraak is gemaakt, dat de besprekingen Dinsdagmiddag in de Stichting van de Arbeid worden voortge zet, acht het dagelijks bestuur van het N.V.V. verdere persmededelingen prema tuur", aldus het communiqué. HALIFAX (Reuter/AFP) De orkaan „Edna" heeft in de Verenigde Staten acht tien en in Canada één dode geëist. De schade loopt in de millioenen dollars. Meer dan twee derden van de appels in Nieuw Schotland zijn afgewaaid. Er hing naar schatting voor meer dan vier millioen dol lar aan de bomen. Het afgevallen fruit zal tot cider en andere producten worden verwerkt. Acht van de achttien Amerikaanse do den vielen in de staat Maine, allen kwa men door verdrinking om het leven. De gouverneur van deze staat schat de schade op meer dan zeven millioen dollar. Zware schade wordt ook gemeld in de visserij streken van Massachusetts en op boerderijen in New York. Stormen, die voorafgingen aan een he vige wervelstorm die Japan bedreigt, hebben op de eilanden Kioesjioe en Sjiko- toe tien doden en vermisten geëist. Hon derden vissersdorpen zijn ontruimd. De wervelstorm, een van de zwaarste die Ja pan ooit heeft gekend, kan Kioesjioe Maandagmiddag bereiken. De werkgevers hebben zich tot een loonsverhoging met vijf procent bereid verklaard mits de werknemers wilden medewerken aan het „opvangen" van een nieuwe huurverhoging, die dan zoveel mogelijk zou worden gecompenseerd door belasting-verlagingen. De vertegenwoordigers der werknemers willen de te nemen beslissing echter ge heel los zien van een eventuele huurver hoging. Deze laatste zou volgens hen in principe wel grotendeels door belasting verlaging op te vangen zijn, maar zo nodig wil men ook in de lonen tegemoetkoming kunnen zoeken. Overigens zijn de werknemers-organisa ties van oordeel, dat de huidige welvaart van ons land een grotere verhoging der lonen dan vijf procent rechtvaardigt, het geen de werkgevers verwerpen. (Van onze correspondent in Bonn) De uitslag van de verkiezingen voor de Landdag in het Noordelijkste, aan Dene marken grenzende, West-Duitse bondsland Sleeswijk-Holstein, die gisteren gehouden zijn, heeft in regeringskringen in Bonn teleurstelling gewekt, omdat Adenauer's C.D.U. niet meer zoveel aanhangers blijkt te hebben als verleden jaar. De C.D.U. en de socialistische partij zullen in de nieuwe Landdag ieder even veel zetels, 25, zetten. De socialistische partij heeft 33,2 procent van alle uitgebrachte geldige stemmen, en de C.D.U. maar 32,2 procent behaald, ter wijl bij de verkiezingen voor de Bondsdag, verleden jaar in September, de C.D.U. 47,1 procent en de socialisten slechts 26,5 pro cent boekte. (Reuter) De C.D.U. bezat in de oude Landdag 26 en de socialisten 20 zetels. De vrije democraten, die van vier op vijf zetels kwamen, en de „Duitse partij" die vier zetels kreeg, zullen eveneens in het nieuwe parlement vertegenwoordigd zijn, daar zij beide meer dan vijf procent van het uit gebrachte aantal stemmen hebben gekre gen. De liberalen en de Duitse partij be horen tot Adenauers coalitie. De communisten behaalden 2,1 procent van het aantal'stemmen (bij de vorige ver kiezingen 1,2). Ongeveer 80 procent der kiesgerechtigden heeft gestemd. ROME (Reuter) Dr. Raffaele Sepe, de magistraat die belast is met het onderzoek in het verdovende-middelenschandaal, heeft meegedeeld dat hij het onderzoek staakt omdat het departement van de openbare aanklager niet heeft gehandeld naar aanleiding van zijn bevindingen. Over de resultaten van zijn onderzoek wilde dr. Sepe niets zeggen. Er gingen de laatste tijd geruchten over op handen zijnde sensationele arrestaties. Voorlopig lijkt overeenstemming tussen beide partijen over dit punt dan ook zeer twijfelachtig. Blijkens de Volkskrant van heden zijn de vakcentrales op grond van hun becijferingen en van de nota van de S.E.R., gekomen tot een wens-percentage van 7% a 8. Dit heeft de voorzit ter van het KAB, de heer J. A. Middelhuis, ORLéANSVILLE (U.P./Reuter/A.F.P.) De overlevenden van Orléansville leven dag en nacht in angst en vrees, want sinds de vreselijke aardbeving van Donderdag worden om de paar uren nieuwe aard schokken waargenomen. Bergingsploegen hebben tot dusverre 1247 lijken uit de puinhopen gehaald. Van de 5000 gewonden verkeren er 1100 in ernstige toestand. Functionarissen van de noodhulp-commis sie hebben gezegd, dat het aantal slacht offers „zeker" de 1300 zal overtreffen. Van de 7000 daklozen zijn 3000 kinderen. Onder de doden bevinden zich 40 Europeanen. Een nieuwe schok deed zich gisteren voor toen Frangois Mitterand, de Franse minis ter van Binnenlandse Zaken, een tocht door de verwoeste stad maakte. Deskundigen zijn het er over eens dat het gevaar nog niet is geweken. Van alle zijden komen goederen voor de overlevenden aan. Vlieg tuigen voeren nog steeds gewonden af en voeren matrassen, dekens, medicijnen en verbandmiddelen aan. Zondag is te Orléansville een sobere her denkingsplechtigheid bij een tijdelijk mo nument gehouden. Joodse, Mohammedaan se en Christelijke geestelijken spraken een kort gebed uit. Ver over de duizend doden kostte de afschuwelijke ramp in Orléansville in Noord- Afrika, waar een aardbeving een groot deel van een welvarende stad in enkele ogen blikken tijds met de grond gelijk maakte. Duizenden daklozen ontvluchtten de stad en kamperen thans in de omgeving, berooid en hongerig, gewond en geschokt. Onmiddellijke hulp is nodig op grote schaal. De Amerikaanse hulporganisatie CARE doet een beroep op de vrijgevigheid over de hele wereld en zal op gironummer 512679 gaarne bijdragen in ontvangst nemen. De KLM-Convaii PH-CGI „Vincent van Gogh", die Zondagmiddag om kwart vóór vier als lijntoestel met 46 passagiers aan boord naar Londen vertrok, heeft bij het starten op Schiphol een wiel verloren. Het mankement werd terstond ontdekt door het grondpersoneel op Schiphol en ook door een der passagiers in de cabine van de „Van Gogh" die de stewardess waar schuwde. Terwijl op het vliegveld alle maatregelen werden getroffen om onmid dellijke hulp te kunnen verlenen, cirkelde de machine ongeveer een half uur boven het vliegveld rond. Daarna maakte het on der intense spanning een geslaagde nood landing. Deze landing werd vereenvoudigd, opdat de drie „landfatgspoten" van de Convair DENVER (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, die Zondag na zijn terugkeer uit het Verre Oosten een vergadering van de Ameri kaanse veiligheidsraad bijwoonde, heeft in antwoord op vragen van journalisten gezegd, dat de verdediging van Quemoy in nauw verband staat met de defensie van Formosa en dat deze kwestie in dit licht wordt bestudeerd. Hij weigerde echter antwoord te geven op de vraag of de Amerikaanse zevende vloot, die belast is met de verdediging van Formosa tegen een mogelijke Chinees-communistische aanval, orders ontvangen had om Quemoy tegen een mogelijke aanval te verdedigen. Dulles zeide met nadruk, dat de militaire autoriteiten de vraag over het al dan niet verdedigen van Quemoy, moeten beant woorden hetgeen echter niet noodzakelij kerwijze inhield dat de regering dit mili taire advies zou opvolgen. Zijn onderhoud met Tsjang Kai Tsjek was „veel betekenend" geweest. Er waren echter wederzijds geen verplichtingen aangegaan. Volgens berichten lagen er aanzienlijke communistische strijdkrachten in en om Amoy, doch deze waren van geringe kwaliteit. Dulles zeide niet te weten of er een aanval op Quemoy voor de deur stond. Het zou voor de Chinese communisten echter onmogelijk zijn For mosa te bezetten „met het oog op de kracht van de Amerikaanse tegenstand, die gebo den zou worden". De Zuid-Oost-Aziatische Verdragsorga nisatie (ZOAVO), waarover hij rapport aan de president had uitgebracht, beteken de een aanzienlijke versterking van de „vrije wereld". „Als dit pact er drie maan den geleden was geweest hadden wij, naar mijn mening, niet de verliezen be hoeven te lijden, die wij in Indochina heb ben geleden", aldus Dulles. Desgevraagd antwoordde de minister, hoopvol te zijn, dat een algemene oorlog in de Stille Oce aan vermeden kan worden. Inspectie De Amerikaanse generaal-majoor Wil liam Chase, leider van de Amerikaanse missie, gedetacheerd bij de nationalistisch- Chinese regering, is op Quemoy aangeko men, om de nationalistische troepen te in specteren. Dit is het tweede bezoek, dat Chase sinds het oplaaien van de vijande lijkheden tussen de beide China's, aan het eiland brengt. Bommenwerpers hébben Zondag voor de zevende achtereenvolgende dag commu nistische installaties in de omgeving van Amoy gebombardeerd, aldus meldde het Chinees-nationalistische persbureau. Het communistische persbureau Nieuw China meldde, dat door afweervuur twee natio nalistische vliegtuigen zijn neergeschoten en een beschadigd. De nationalistische marine heeft haar operaties tot Swatou uitgestrekt. De ma rine bombardeerde Hoetoesjan op het eiland Toengsjan, tussen Amoy en Swatou. (een onder de neus en twee ter hoogte van de vleugels) ieder voorzien zijn van dub bele wielen. De landing werd dus normaal uitgevoerd. Slechts moest gezagvoerder Goedheer al zijn capaciteiten aanwenden om zijn machine zo licht mogelijk op de landingsbaan te laten neerkomen, opdat het overgebleven wiel van de rechter-„poot" de schok alleen zou kunnen opvangen. Hierin slaagde hij inderdaad. Vóór de machine landde cirkelde zij dicht langs de verkeerstoren, opdat de deskundi gen aldaar een blik op het weer uitgesto ken landingsgestel konden werpen. Zij za gen dat aan de rechter-„poot", waarvan het buitenste wiel verdwenen was, het an dere blijkbaar normaal vast zat. De noodlanding werd uitgevoerd op baan 32 en de dicht in de nabijheid staan de brandweerwagens en ambulance behoef den geen dienst te doen. De gezagvoerder zette de machine zo snel mogelijk na de landing stil, teneinde ieder verder risico te vermijden. Het toestel taxiede dus niet, zo als gebruikelijk, naar het platform, doch bleef op flinke afstand daarvan op de lan dingsbaan staan. De passagiers werden per bus naar het stationsgebouw gebracht. Zij schenen althans uiterlijk weinig onder de indruk en hebben ruim een uur later in een ander vliegtuig hun reis voortgezet. Onder leiding van zijn directeur-generaal J. W. F. Backer is de Rijksluchtvaartdienst onmiddellijk een onderzoek naar de oor zaak van het defect begonnen. Vele bezoekers op het vliegveld maakten de noodlanding mee zonder precies te we ten wat er aan de hand was. Wel waren allen gealarmeerd door het loeien van een sirene, die iedereen kort na het opstijgen der „Vincent van Gogh" hoorde, doch ve len begrepen niet wat dit alarm precies betekende. Wiellager gebroken De K.L.M. deelde vanochtend het vol gende mede: „Het aflopen van het rechter buitenwiel van de „Vincent van Gogh" moet worden toegeschreven aan een plot seling opgetreden breuk in een der wiel- lagers, die een zodanige beschadiging van de wielborg ten gevolge had, dat het wiel van de as liep. In een dergelijke situatie kan toch veilig geland worden, dank zij de dubbele landingswielen. De landing had dan ook een normaal verloop". Woensdagmiddag zullen met de uit de Amsterdamse haven vertrekkende „Johan van Oldenbarnevelt" 1430 Nederlanders naar Australië vertrekken. Ongeveer 80 percent van de emigranten maakt de reis met subsidie van de overheid. DENVER (Reuter) De Amerikaanse minister van Justitie, Herbert Brownell, e nde directeur van de federale recherche, Hoover, hebben na een bespreking met pre sident Eisenhower meegedeeld, dat het het doel van de regering is de communistische partij en haar werkzaamheid in de Ver enigde Staten „totaal te vernietigen". Hoover zei dat de partij thans 25.000 leden telt, het laagste aantal sinds jaren. Het aantal meelopers zou tien maal zo groot zijn. SAIGON AFP-Reuter) De premier van Vietnam, Ngo Dinh Diem, heeft de chef van de generale staf van het Vietna mese leger, generaal Nguyen Van Himh, zoon van de gewezen Vietnamese minister president Nguyen Van Tam, voor een half jaar gedwongen met verlof gezonden en met een zending naar Frankrijk belast. Een andere generaal heeft huisarrest ge kregen. Er is een geschil gerezen tussen de minister-president en een invloedrijk ge deelte der legerleiding. Generaal Van Hinh heeft geweigerd naar Frankrijk te vertrekken, zeggend: „Ik wei ger uit Vietnam gebannen te worden op een tijdstip, waarop de vijand meer dan ooit de onafhankelijkheid en eenheid van ons land bedreigt". Generaal Nguyen Van Vy, tot nu toe bevelhebber van het militaire district Sai gon. die verzocht werd in afwezigheid van generaal Nguyen Van Hinh als chef van de generale staf op te treden, weigerde. De premier verzocht hem daarop zijn huis niet te verlaten, hetgeen een beleefde wijze is om de betrokkene te kennen te geven dat hij zich als arrestant dient te beschou wen. Generaal Van Hinh is op zijn hoofdkwar tier onder bescherming aan het werk ge bleven. De premier heeft honderd politie mannen buiten zijn paleis post laten vat ten, blijkbaar om de indruk te wekken, dat generaal Van Hinh een staatsgreep wilde uitvoeren. Men neemt echter algemeen aan. dat Diem na meningsverschillen met de leiders van verscheidene partijen en gods dienstige secten en met de generale staf een man aan het hoofd van het leger heeft willen plaatsen, op wie hij kon vertrouwen. Hij zou niet hebben verwacht, dat die ge hele generale staf generaal Van Hinh zou steunen. In officiële Franse kringen te Saigon toont men „enige bezorgdheid" over de gebeurtenissen, vooral met het oog op de huidige overdracht van bevoegdheden van de Fransen aan het Vietnamese leger. De bewaking bij de gebouwen van de radio is door beide partijen versterkt: Het leger zond soldaten, de eerste-minister gendarmes. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Stephen Leacock: Menig man die verliefd is op een kuiltje in een wang begaat de fout, het hele meisje te trouwen. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-minis ter van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft in een te Moskou gepubliceerd vraag gesprek met een Japanse journalist onder meer verklaard, dat de Sovjet-politiek gebaseerd is op het beginsel van een vreed zaam naast elkaar leven van landen met verschillende maatschappelijke stelsels. Het Sovjetvolk is van mening, dat deze politiek niet alleen in overeenstemming is met zijn eigen belangen doch ook met die van de volken, die een vermindering van de internationale spanning nastreven. De Sovjet-Unie streeft de vrede na en wenst normale betrekkingen te onder houden met landen, die hetzelfde wensen. Deze politiek is ook van toepassing op Ja pan, ondanks tegenwerking van „zekere Japanse kringen", die zich de wet laten voorschrijven door „de heersende Ameri kaanse kringen, die van Japan een af hankelijke staat wensen te maken". „De toestand van semi-bezetting in Japan kan niet lang blijven voortduren". Inter nationale problemen kunnen door middel van onderhandelingen opgelost worden. Vooral na de conferentie van Genève is de wereldopinie meer en meer voor een vreedzaam naast elkaar leven, aldus Molo tov in zijn antwoord op schriftelijk ge stelde vragen. LONDEN (United Press) Radio Pe king heeft medegedeeld, dat twee Ameri kaanse journalisten en een scheepskapitein uit communistisch China zullen worden gezet, na sinds 21 Maart 1953 gevangen te zijn gehouden. Het zijn een U.P.-corres pondent, Applegate, en een correspondent van de international News Service, Dixon. Het jacht van Applegate, „Kert", werd in beslag genomen. De mannen hadden toe gegeven de Chinese territoriale wateren te zijn binnengedrongen. Indertijd was het schip tussen Hongkong en de Portugese kolonie Macao verdwenen. Sindsdien hebben Amerikaanse diploma ten bij de UNO, in Moskou en Genève ge tracht de mannen vrij te krijgen. In Sjanghai zijn twee Chinezen ter dood veroordeeld „wegens spionnage in opdracht van de Amerikaanse geheime dienst". Een Amerikaan werd tot levenslang veroor deeld, omdat hij, voorgevend te werken voor een Amerikaanse commerciële instel ling, gespionneerd zou hebben in Moekden, Peking en Sjanghai. Een van de ter dood veroordeelde Chinezen zou voor Tsjang Kai Tsjek gespionneerd hebben. TEHERAN (Reuter) Een Perzisch generaal-majoor, die onbekend wenste te blijven, heeft Zondag verklaard, dat in verband met de spionnagezaak reeds 435 officieren in verzekerde bewaring zijn ge steld. Er worden nog zestig officieren ge zocht. Ook wordt een aantal burgers voor ondervraging vastgehouden. De voor naamste openbare aanklager van het leger, brigadegeneraal Azmodeh, zal, naar van militaire zijde is vernomen, eisen, dat het merendeel van de gearresteerden als verraders ter dood zal worden gebracht. (van hedenmorgen 7 uur) weers- ,5 ,5 Ut 01 rt toestand eg Vo S o S x& w ai a> c 'ffl ÏZ Stockholm licht bew. Z.J 4 19 0 Oslo nevel windstil 15 1 Kopenhagen licht bew. ZW 7 18 0 Amsterdam half bew. ZZW 6 18 4 Londen half bew. ZW 3 19 7 Luxemburg geheel bew. ZW 4 16 5 Parijs zwaar bew. windstil 20 1 Bordeaux zwaar bew. windstil 20 1 Grenoble geheel bew. ONO 1 23 9 Nice licht bew. NW 2 25 0 Genève onbewolkt windstil 20 14 Zürich zwaar bew. windstil 17 Locarno mist O 1 22 27 Berlijn onbewolkt ZW 4 19 1 Frankfort licht bew. ZZW 4 18 3 München zwaar bew. ZW 2 21 11 Wenen geheel bew. WNW 5 29 Innsbruck regen windstil 26 9 Ajaccio onbewolkt ONO 3 25 0 Rome onbewolkt OZO 3 31 0 Mallorca licht bew. ONO 4 0 Neerslag laatste 24 uur OCXXXXXXXXXXXXXXXXXXDOOOCOOCXDOOOCOCOOOOOOÖY. BUIEN Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige Zuid-Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 14 September Zon op 6.11 uur. onder 18.59 uur. Maan op 19.06 uur. onder 8.30 uur. Maanstanden 19 Sept. 12.11 uur: Laatste kwartier 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 13 September Hoog water: 3.43 en 16.05 uur. Laag water: 11.51 en uur. Dinsdag 14 September Hoog water: 4.21 en 16.44 uur. Laag water: 0.11 én 12.29 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1