Tweede Kamer bespreekt het middenstandsbeleid GOLDEN FICTION Schmidt-Wittmack bezichtigde defensiewerken in Zweden PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws J Hoofdprobleem het randbedrijf Benelux-Vocalisten-Concours 1954 De radio geeft Woensdag Chauffeur van zandauto wederom veroordeeld Zoek ió ket zo DINSDAG 14 SEPTEMBER 1954 2 KEIP Vervallen Europese graven in Sukabumi Een gulden genieting voor 80 ct Treinongeluk in Portugal kost 15 mensen het leven Stockholms dagblad doet een „nul" uit de doeken Scapino Ballet kreeg een nieuwe studio f Universeel schrift ADVERTENTIE Hel brillegla» waardoor U Beter ziet DAT LEVERT NAAST LUXOR De middenstand is een zorgenkind van regering en parlement. Omdat er dikwijls klachten komen uit de krin gen van de middenstand heeft de re gering onlangs een nota opgesteld, waarin tal van gegevens zijn verza meld, die van belang zijn voor de be oordeling van die positie van de mid denstand. Aan de hand van die nota is de Tweede Kamer vanmiddag be gonnen met een debat over het toe komstig middenstandsbeleid. Volgens de mening van de regering gaat het de middenstand in het algemeen niet slecht. Het voornaamste probleem vormen echter de mididtenstandbedriifjes, vooral in kleine dlorpjes, die als gevolg van een te geringe omzet in hun kleine afzetgebied on de rand van een bestaansmogelijkheid ver keren. Uit deze kring van randbedriiven komen waarschijnlijk de meeste klachten. Maar volgens de nota is het niet zo dat zij door de belastingen en die sociale lasten ten gronde worden gericht, want de eige naren hebben een zo klein inkomen, dat zij nauwelijks belasting betalen. Personeel hebben zij ook niet. Ofschoon het randbe drijf niet volwaardig is, kan het in kleine dorpen dikwijls niet worden gemist. Een oplossing kan in die gevallen misschien wordien gevonden door uitbreiding van de soort artikelen, die worden verkocht. Die uitbreiding zal gepaard moeten gaan met deskundige voorlichting. Ten behoeve van de middenstand in het algemeen zal trou wens een speciale voorlichtingsdienst in het leven worden geroepen. Men is er al mee bezig. Speciale middenstands-consulen ten zullen als deskundige raadgevers wor den aangesteld om voorlichting te geven ten aanzien van de mogelijkheden tot ver betering van de bedrijfsuitoefening. Een commissie van deskundigen, waarin ook vertegenwoordigers van de middenstand zitting hebben, zal speciaal de problemen van het randbedrijf bestuderen. Hoekstenen Als eerste hoeksteen van het midden standsbeleid beschouwt de regering nog altijd de Vestigingswet met haar eisen van vakkennis, waardoor na 1937 dte ongebrei delde stroom van nieuwe vestigingen tot stilstand is gekomen. Gebleken is dat meer vakkennis een betere basis geeft aan de middenstand. Het middenstandsonderwijs beschouwt de regering daarom als de twee de hoeksteen van het middenstandsbeleid. Reeds is een commissie ingesteld met de opdracht binnen een jaar rapport uit te brengen over de vraag op welke wijze het middenstandsondierwijs in het onderwijs stelsel kan worden ingepast. De regering voelt niets voor een bescher mende politiek ten aanzien van de midden stand. Men moet de middenstand niet be schermen tegen de economische ontwikke ling. Wel is het de taak van de overheid maatregelen te treffen ter bevordering van eerlijke economische verhoudingen. Een wet tot regeling van het cadeaustelsel is reeds ingediend en de indiening van wets ontwerpen tot wijziging van de Winkel sluitingswet 1951 en tot regeling van het uitverkopen en opruimen kan binnenkort worden tegemoetgezien. Een regeling van het afbetalingssysteem is in studie. Het dient aan de middenstand zelf te worden overgelaten uitwerking te geven aan wen sen waartoe de overheid zich niet voelt geroepen. Dat kan gebeuren binnen de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie diie in wording is. Een bedrijfschap voer het slagersbedrijf is reeds ingesteld en de af kondiging van andere bedrijfschappen volgt binnenkort. De bedrijfsgenoten kunnen dan zelf regelingen treffen om in hun stand verbeteringen aan te brengen. Credietverlening In voorbereiding is de uitbreiding van de credietvormen,, verruiming van het cre diet voor bedrijfsuitrusting en de moge lijkheid kleine branches te doen delen in het vestigingscrediet. Gewerkt wordt aan een reorganisatie van de borgstellingsfand- sen, waardoor wellicht ook de randlbedrij- ven kunnen worden geholpen. De garantieregeling voor vestigingscre diet zal zo worden gewijzigd, dat het risico van de overheid niet meer de helft, maar twee derden zal bedlragen, zodat een door het bedrijfsleven in de desbetreffende branche gevormd waarborgfonds dan slechts voor één derde garant behoeft te blijven. Hierdoor zal de capaciteit van een waarborgfonds wordien verhoogd. Ver wacht wordt dat de nieuwe regeling de oprichting van meer waarborgfondsen zal bevorderen. Binnenkort worden twee nieuwe erediiet- regelingen van kracht. De eerste zal de mogelijkheid openen hypothecair crediet toe te kennen voor de eigenbouw door middenstanders van bedrijfspanden en voor de aankoop voor de eerste keer van nieuwe bedrijfspanden tot een maximum van 85 percent van de bouwkosten, met inbegrip van de prijs van de grond, waarbij aflos- sinigsfaciliteiten zullen wordien verleend. De tweede nieuwe gegarandeerde lang lopende credietregeling betreft financiering van de gehele bedrijfsinrichting en even tueel van de voorraad. In het credietbedirag kan zo nodig een gedeelte worden gereser veerd voor een hum-garantie. Het bedrag per crediet zal in het algemeen beperkt blijven tot 40.000. Bij elke oreddetver- lening moet de redelijke verwachting van terugbetaling bestaan, hetgeen leidt tot aanvaarding van het beginsel van het vol waardig bedrijf. De inmiddels verschenen rapporten van de Sociaal-Economische Raad over de ouderdomsvoorziening en de kinderbijslag- verzekering voor zelfstandigen vormen nog een onderwerp van studie. Men zal hier mee zéker nog een kleine twee jaar geduld moeten hebben. In de dagbladen te Djakarta heeft het gemeentebestuur van Sukabumi (West- Java) een bekendmaking gepubliceerd be treffende de christelijke begraafplaats (het voormalige Europese kerkhof) aldaar. Daarin wordt gezegd, dat vele graven uit de jaren 1900-1942 in zeer vervallen toe stand verkeren en niet meer worden on derhouden door de nabestaanden der over ledenen. De regeling betreffende vergoedingen voor blijvend onderhoud door het gemeen tebestuur van Sukabumi heeft door een nieuwe daerah-verordening sedert 1 Jan. 1954 haar kracht verloren, zodat het ge meentebestuur niet langer verplicht is, bedoelde graven te onderhouden. Nu wordt aan nabestaanden of andere belanghebbenden de gelegenheid geboden, alsnog met het gemeentebestuur van Su- kabumi een overeenkomst aan te gaan om het onderhoud van die graven te doen ver richten door het gemeentebestuur. De ge legenheid hiertoe staat open tot 1 October 1954. Zulks kan zowel schriftelijk als mon deling geschieden bij het gemeentebestuur van Sukabumi, Djalan Tjikole 23 te Su kabumi. Indien de bedoelde overeenkomst niet vóór 1 October 1954 is aangegaan, kunnen vervallen graven door het gemeentebestuur van Sukabumi op grond van de geldende daerah-verordening worden opgeruimd of gelijk gemaakt, aldus de bekendmaking. ADVERTENTIE In Djakarta begon eind vorige week een proces tegen de Nederlander C. J. G. Schmidt, die ervan wordt beschuldigd te hebben deelgenomen aan terroristische activiteit. Foto: De heer Schmidt bij de aanvang van de eerste zitting. r~—'A-— Het Benelux-Vocalisten-Concours, geor ganiseerd door de Stichting 's-Hertogen- bosch Muziekstad, in samenwerking met de vakgroep voor concerterende vocalisten van de Koninklijke Nederlandse Toonkun stenaarsvereniging en het Nederlands Im presariaat, dat op 21, 22 en 26 September wordt gehouden, mag zich in een zeer grote belangstelling verheugen. Uit het aantal van bijna zeventig in schrijvingen moge blijken, hoezeer de doelstelling, welke de organisatoren met dit concours beogen, namelijk de jongere concerterende vocalisten een bijzondere gelegenheid te geven zich voor te stellen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.45 Even opkrik ken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Or gelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12 33 Voor het platteland. 12.38 Instru mentaal kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.34 Gitaarspel. 17.49 Rege ringsuitzending: Hoogtepunten in het leven van de moderne papoea. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten en platen. 18.30 Platen. 19.15 Enige hoogtepunten van ons parlementaire leven, caus. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Metronole Orkest, koor en solist. 20.45 Dr. Ir. C. Lely, klankbeeld. 21.15 Pla ten. 21.35 Avond, hoorspel. 22.10 Radio Phil- harmonisch orkest. 22.55 Schaakolympiade. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws, in Esperanto. 23.25 Orgel. 23.4024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.44 Gewijde muziek. 7.45 een woord voor de dag. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Pla ten. 10.15 Idem. 10.30 Morgengebed. 11.00 Platen. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Platen. 15.30 Idem. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Pianorecital. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Vereni gingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Boekbespre king. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.15 Tikke, takke, toonen, fantasie. 21.35 Piano. 21.50 Platen. 22.00 Hollandia roept Holland. 22.15 Strijkkwartet. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla- cen. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00 en 15.30 Platen. 16.05 Omroeporkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Solistenconcert. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht met muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Bij de Kamer aan Huis, V. Vrijbuiter's Radiodagboek. (Op 224 en 75 m.) Conform de eis van de officier van justi tie heeft de Haarlemse economische rech ter Maandag weer een chauffeur van een zandauto veroordeeld, deze keer tot 35 gulden boete. De chauffeur, die niet was verschenen, was al eens eerder veroordeeld voor het zelfde delict, namelijk het zwaarder be laden van de auto dan het laadvermogen van de wagen bedraagt. Het teveel was deze keer zevenduizend kilo geweest. „Heeft u ook dat blad gekregen van die Bond van bedrijfsautohoudiers in Neder land, waarin staat dat u de Wet Auto vervoer Goederen vemkeeird hanteert?" vroeg mr. Bletz aan de officier. Deze ant woordde bevestigend, maar ook diait hij door de daarin aangevoerde argumenten niét overtuigd was. En de politierechter bleek het met hem eens te zijn. aan het publiek, begrip en waardering heeft ondervonden. De jury bestaat uit Gré Brcuwenstijn. Maurice de Groote, Hein Jortians, Julius Patzak, Lod. de Vocht, Annie Woud en Manus Willemsen. Als begeleiders zullen optreden Gérard van Blerk, George van Renesse en Piet Hörmann. Nadat er op 21 September in een drietal gebouwen van Brabants hoofdstad een voorselectie is geweest, heeft op 22 Sep tember het eigenlijke concours plaats in de Casinoschouwburg. De uitreiking van de ter gelegenheid van dit concours ingestelde Aaltje Noordewier- prijs, de Kathleen Ferrierprijs, de Jac Ur- lusprijs en de Orelioprijs, zal dezelfde dag des avonds geschieden tijdens een officiële ontvangst ten stadhuize van alle deelne mers en genodigden. Aan de prijswinnaars is verzekerd een engagement bij de radio, inschakeling in de door het Nederlands Impresariaat georganiseerde uitwisseling van vocalisten met het buitenland en een solistisch optreden op een concert van het Brabants Orkest. Het ligt in de bedoeling aan het Bene lux-Vocalisten-Concours een periodiek terugkerend karakter te geven. LISSABON (A.F.P./Reuter) De snel trein AlgarveLissabon is in de buurt van Odemira in de provincie Alentejo, 200 km ten Zuiden van Lissabon, ontspoord. Vijf tien mensen zijn omgekomen en 22 ande ren werden gewond. De slachtoffers be vonden zich in de eerste twee rijtuigen. Het ongeluk geschiedde in een vrij scherpe bocht en bij grote snelheid. (Van onze correspondent in Bonn Toen dr. Otto John, het hoofd van de West-Duitse contra-spionnage-dienst, acht weken geleden naar Oost-Duitsland over liep, hebben de West-Duitse regerings autoriteiten en vooral de bondsminister van Binnenlandse Zaken, dr. Schroder ge tracht de Zaak zóveel mogelijk te klei neren door te proberen de buitenwereld wijs te maken dat John niet veel bijzon ders geweten had. Toen kort daarop de af gevaardigde van Adenauers eigen partij Schmidt-Wittmack deserteerde, heeft Bonn gepoogd ook deze aangelegenheid zo on schuldig mogelijk voor te stellen. Men wil de het laten voorkomen alsof Schmidt- Wittmack weinig meer dan een nul was. Van verschillende kanten werd terecht de vraag gesteld waarom zo'n onbelangrijke figuur in de Bondsdag zat en nog wel deel uitmaakte van de permanente bondsdag commissie ter bescherming van de grond wet Geen flauw benul Men is er thans achter gekomen dat Schmidt-Wittmack sedert jaren in ver binding met de communisten heeft ge staan zonder dat men daar in Bonn blijk baar het flauwste vermoeden van heeft gehad. En nu heeft het Stockholmse dag blad „Dagens Nyheter", onthuld dat die „onbelangrijke" Schmidt-Wittmack tot een West-Duitse delegatie van drie heeft behoord, die in het begin van dit jaar op uitnodiging van de Zweedse regering een bezoek aan Zweden heeft gebracht. De Zweedse minister van Oorlog, die blijkbaar groot vertrouwen in de heren uit West- Duitsland stelde, heeft hen militaire op leidingsscholen en zelfs de binnenste ver dedigingsgordel van Stockholm laten tonen. De beide andere leden van de delegatie waren het socialistische Bondsdaglid Ernst Paul en een gewezen officier, De Meziere, die werkzaam is op het bureau van Theo- dor Blank in Bonn, dat zich met de voor bereiding van het West-Duitse leger bezig houdt. Paul is afkomstig uit Sudetenland in Tsjechoslowakije. Tijdens de Hitlertijd heeft hij als balling in Zweden gewoond. Het schijnt aan Pauls initiatief te danken te zijn geweest dat de reis naar Zweden tot stand is gekomen. Paul moest eerder 56. Met loeiende vuurpijlen stoof het zeepkist-ruimteschip omhoog. Even leek het er op, dat het zich meteen weer in de grond zou boren, doch met een plotselinge ruk, richtte het de neus weer op en ver dween tussen de wolken, de hevig ver schrikte Mario met zich meevoerend. „Schelm! Kwajongen!", riep zijn oom hem achterna, „je had beloofd, dat IK met dat ruimteschip zou gaan! Bah! Iedereen ver laat mij!" Met deze droeve woorden viel de oude zeerob door het gat, dat het ruim teschip in het dak had geslagen. „Alle landrotten zijn hetzelfde", mompelde hij, temidden van balken en puin omlaag stor tend, „eerst liet Panda mij in de steek en nu ook nog mijn neef, 't is wel droevig". „Droevig", herhaalde hij, terwijl hij dwars door de vloer van de eerste verdieping viel, „op die manier sta ik alleen, wanneer ik eenmaal oud ben geworden. Geef mij maar zeelui, daar kun je op rekenen. Was ik maar weer kapitein op een fijne schuit". „Maar", vervolgde hij, met een luide slag door de volgende vloer smakkend, „hoe kom ik aan het geld, om zo'n fijne schuit te kopen?" Met een droeve zucht ging hij tenslotte door de keldervloer en belandde met een rinkelende slag in een onder grondse ruimte. Dit gerinkel drong tot Panda door, die boven op het dak de kapi tein bij zijn doortocht door de vloeren had nagekeken. „Hij schijnt helemaal tot de keuken te zijn gevallen", dacht hij onge rust, „als hij maar niet gewond is...". dan de andere twee naar West-Duitsland terug. Vandaar dat men het vertrouwen, dat hij in Zweden genoot, op Schmidt- Wittmack heeft laten overgaan. (United Press) Schmidt-Wittmack heeft een brief gericht tot de West-Duitse parlementsleden, waarin hij hun verzoekt geen verdere steun aan Adenauer te verle nen, zich tegen herbewapening te verzet ten en een „nationale Duitse politiek te aanvaarden". „De mislukking van Ade nauer's buitenlandse politiek vereist een ommekeer in het buitenlandse beleid, op dat een nationale Duitse politiek kan ont staan, die alles zal verhinderen wat een eenmaking onmogelijk maakt". Hij betoogt dat herbewapening van West-Duitsland de spanning in de wereld zal vergroten en voor Duitsland geen ware veiligheid zal opleveren. Via een oude wenteltrap waren Zaterdag middag velen naar de eerste etage van een oud gebouw aan het Hortusplantsoen te Am sterdam geklommen om de officiële opening bij te wonen van de in dit pand geheel nieuw ingerichte studio van het Scapino Ballet, die in de plaats is gekomen van het op 1 Fe bruari door brand verwoeste trainingslokaal. Bij deze brand gingen décors en costuums van het ballet grotendeels verloren. In de grote ruime zaal, waar het daglicht door de zeer brede en hoge ramen ruim schoots gelegenheid krijgt binnen te vallen en weerkaatst wordt door vele langs de wand aangebrachte spiegels, spraken talrijke vrien den en vriendinnen van deze dansgroep voor de jeugd woorden van vreugde. Mevrouw d'Ailly, echtgenote van Amsterdams burge meester, verklaarde er van overtuigd te zijn, dat haar kinderen door het bijwonen van de voorstellingen van Scapino het ballet hadden leren waarderen. Er werden talrijke geschen ken aangeboden of overgedragen. De leidster van het gezelschap, mevrouw Hans Snoek dankte voor de in alle denkbare vormen betoonde offervaardigheid. J Rond. Birma zal zijn neutraliteitspolitiek voortzetten ern niet deelnemen aan de organisatie voor Zuid-Oost-Azië, aldus heeft premier Noe op een vergadering van hoge Birmaanse officieren ver klaard. Hij deed een beroep op de mo gendheden van de twee blokken in de wereld om een verzoeningsgezinde hou ding aan te nemen en zich te scharen om een „ronde tafel" ter bespreking van maatregelen voor handhaving van de vrede in Zuid-Oost-Azië en de rest van de wereld. Drank. De Belgen gaven in 1951 niet min der dan 32 milliard frank aan allerlei dranken uit. Aan bier werd 12 milliard, aan alcohol 7 milliard, aan melk 6 milliard en oan koffie 3.5 milliard frank besteed. In 1951 werd 472.000 hectoliter wijn verbruikt. Het bierver - bruiik bedroeg in 1951 per hoofd van de bevolking 141 liter, van jenever 1.35 liter. Sedert 1951 bedraagt het melk- verbruik' ongeveer 100 liter per hoofd per jaar. Grotrecord. Zeven Franse grotonderzoe kers eisen het wereldrecord voor afda lingen in grotten voor zich op met een afdaling tot 152 meter beneden de aard oppervlakte. Het oude wereldrecord was in de Pyreneeën gevestigd met een af daling tot 732 meter. Stand. De BBC heeft in een uitzending de kinderen gewaarschuw niet voorover op de grond liggend, met de kin in de han den steunende, naar de televisie-uitzen dingen te kiiken. Op een onlangs ge houden tandai tsencooigres was gezegd, dat wanneer kinderen gedurende lange perioden in een dergelijke positie lig gen, het gevaar bestaat, dat de stand van hun tanden verandert en hun ge zichtjes enigszins misvormd worden. Gezondheid. In welingelichte kringen te Moskou is gezegd, dat de voornaamste leiders van Tsjecho-Slowakije zich op het ogenblik „om gezondheidsredenen" in de Russische hoofdstad bevinden. Men acht het evenwel mogelijk, dat de werkelijke reden van hun verblijf de kwestie Duitsland is en herinnert er aan, dat Polen onlangs in een nota aan Frankrijk zijn standpunt in deze heeft uiteengezet. Wandaden. De gemengde Israelisoh- Egyptische wapenstilstandscommissie heeft Egypte beschuldigd van moord op een Israëlische burger op 5 September en de vernieling van waterleidingen op 9 September in de Negeb-woestijn. Rapport. De uit drie republikeinen en evenveel democraten samengestelde speciale Amerikaaanse-Senaatscommis- sie, die een onderzoek heeft ingesteld naar tegen McCarthy ingebrachte be schuldigingen, heeft haar openbare zit tingen, waarin getuigen werden ge hoord, besloten. Zij zai een rapport op stellen over haar bevindingen. Ballon. Een Praags gerechtshof heeft de 23-jarige Vladimir Krivohlavy wegens spioninage voor de Verenigde Staten tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Krivohlavy was de eerste spion die van een ballon gebruik maakte om de Tsjeonoslowaakse grens te passeren". Een medebeklaagde werd veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Spréiding. Van de 88 Koreaanse gevange nen, die naar India werden overge bracht omdat zij na hun vrijlating uit krijgsgevangenenkampen niet naar hun vaderland wilden terugkeren, hebben er 33 besloten in India te blijven; 53 ex- gevangenen hebben verklaard naar Mexico te willen gaan, één wil naar Zuid-Korea en één naar China, aldus is Maandag in het parlement van India bekend gemaakt. Weggedacht. Volgens het Canadese blad „Globe and Mail" heeft de Nieuw-Zee- landse arts en filosoof Rolf Alexander tijdens een demonstratie te Orillia in Ontario drie wolken laten verdwijnen. De demonstratie, waarmee Alexander de kracht van hersenenergie wilde be wijzen, werd door vijftig personen bij gewoond. Een ooggetuige verklaarde, dat reeds na drie minuten concentratie twee wolken „weggedacht" waren. De derde wolk verdween minder vlug, doordat dr. Alexander vermoeid raakte. Onrust. De Chileense regering heeft in een boodschap aan het parlement buitenge wone bevoegdheden opgeëist om de so ciale onrust het hoofd te bieden. De mi nister van Financiën heeft de veilig heidsdienst verzocht een onderzoek te openen tegen de vereniging van perso neel in overheidsdienst, die zijn mi nisterie heeft verweten, zich niet te houden aan de beloften aan de amb tenaren gedaan. VOOR DE WESTERLINGEN is het erg verleidelijk te veronderstellen dat hun schrift bijkans universeel is en dat alleen wat zonderlinge volken en volkjes nog vasthouden aan een eigen schrijfwijze, die eigenlijk geen reden van bestaan meer heeft. Wanneer we ons nu alleen maar bepa len tot de alphabetische systemen, zullen we echter tot de conclusie moeten komen dat ons schrift alleen maar één van de vele schriftsoorten ver tegenwoordigt die wijd en zijd over de wereld zijn verspreid. Het Latijnse schrift is via de Romeinen en de Etrusken ont leend aan het Griekse schrift, dat zelf weer uit Noord-Semie- tische bron is gesproten. Deze tak heeft echter nog andere nakomelingen, want van het Griekse alphabet stammen tevens het Gothische en het Cyrillische alphabet af, uit welke laatste weer de Bul- gaarse, Russische, Servische en Oekraïnse alphabetten zijn ontsproten. Maar we zijn er nog niet, want het Noord-Semietische alphabet heeft ook een Aramese tak, waarmede de Hebreeuwse, Arabische en Indiase alphabetten samen hangen. Er zijn naar de kant van Arabië nog wat andere taken afgedwaald, die echter van de Zuid-Semietische groep zijn afgeleid, en waaruit o.a. het Amhaarse schrift is voortgekomen. Na het Latijnse schrift is het Arabische het meest verspreide. Zoals u wellicht weet, werd tot voor kort het Arabische schrift in Turkije als officiële schrijfwijze erkend, maar sinds de hervormingen door het Latijnse schrift verdrongen. Het Ara- bische schrift bleef evenwel gehandhaafd voor de Turken in Azerbeidsjan, voor de Jagatai Turken in Oost-Turkestan, de Oezbek Turken, de Koemoek-, Nogai-, West-Kirgiezische-, Altai-, Karaita- en andere Turkse nomadenstammen uit Ka zakstan, Noord-Tibet en Mongolië, welke groepen alle weer afwijkende talen en dialecten spreken en het alphabet dien overeenkomstig gewijzigd en aangepast hebben. In het kort: be halve het Cyrillische schrift, kent een land als de Sovjet- Unie nog 9 Turko-Tartaarse en 6 Kaukasische schriften en alphabetten, om nog maar niet eens te spreken van de verschillende Chinese schriften (niet-alphabetische schrijfsystemen) die in Mongolië en Tibet gangbaar zijn. Ook de vele honderden In diase alphabetten en de zelf vervaardigde verzinsels van Amerikaanse en Afrikaan se stammen, die zich door ons alphabet Heten inspireren, maar de tekens zodanig wijzigden, dat zy voor de blanken, op het eerste gezicht althans, onleesbaor waren, zullen we verder laten voor wat ze zijn, want we moeten de zaak niet overdrijven. Zullen we het nu eens over iets heel anders hebben, bijvoorbeeld over de vraag wat de kleinste munteenheid in de Ver enigde Staten is. De cent? Mis! De halve cent? Ook mis! Het ding is nog veel kleiner, en het zot ste is dat niemand het zelfs ooit gezien heeft. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2