VANMORGEN IN DE VISHAL OP ZEE DANSLES Rijwielen S. OUDHUIZEN DAVO-75 OLIE HAARDKACHEL F 285,- KEML$tsw* jBrieuew aan redactie Viering werd manifestatie van „Bond zonder Naam" Havenberichten GLASPLATEN Accountant Castricum Bouwkasavond trok veel publiek IJmuiden DCIJ start met overwinning op Weesp VIMATO-„visvelden" zijn uitgezet SPARTA HULPMOTOREN „RIJWIELSPECIALIST" Dinsdag 14 september 1954 Dierenrampenfonds helpt Oostenrijk en Orléansville Wilde staking in Twents textielbedrijf geëindigd Zilveren jubileum pater W. Loop De feestmiddag in hei Krelagehnis Conflict tussen N.A.T.U. èn jury Om de provinciale damtitel Waarschuwing bij aanbieding scheermesjes MARINUS ADAM MARGOT PINTER Slaat in prijs, kwaliteit en afwerking iedere concurrentie. ZIJLSTR.56 Dieter Erbs, een 17-jarige West-Berlijnse knaap, beantwoordt hier vragen van geallieerde, Westelijke en communistische journalisten tijdens een door de commu nisten belegde perscon <--.itie in de Sovjet-sector van Berlijn. Erbs is een van de zeven Westelijke „jeugdagenten", die na de persconferentie door de communisten naar hun ouders werden teruggezonden. De chef van de veiligheidsdienst in de Russische zóne verklaarde tegenover de persmensen, dat de jongens deel uitmaakten van verscheidene honderden Westelijke agenten, die door de Russen in de Sovjet- zóne werden gearresteerd, maar weer vrijgelaten, omdat men begrepen had, „dat zij waren misleid door Amerikaans kapitaal „Een eigen woning is te prefereren boven een huurhuis" is de mening van Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeets, een mening die de eerste burger kond deed op de Maandag in hótel De Rustende Jager gehouden bijeenkomst van de N.V. Bouw- kas de Noord-Nederlandse gemeenten. De burgemeester kon een tot de laatste plaats bezette zaal welkom heten en na een kort woord van aanbeveling gaf hij het woord aan de heer J. van Brederode, in specteur van de bouwkas, die in een korte, maar glasheldere uiteenzetting uit de doe ken deed op welke wijze men door middel van de kas een eigen huis kan verkrijgen. Na de pauze bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen en hiervan is een druk gebruik gemaakt Men mag aanne men, gezien de grote belangstelling, dat de ze bijeenkomst voor de bouwkas vruchten heeft afgeworpen. Een 51-jarige bewoonster van een huis in de Uiterwaardenstraat te Amsterdam is door gasverstikking om het leven gekomen. De vrouw, die zeer slecht ter been was, is waarschijnlijk in de keuken gestruikeld en heeft in haar val de slang van het gascomfoor getrokken, waardoor het gas uit de open staande hoofdkraan de keuken kon binnen stromen. De vrouw, die zonder hulp niet kon opstaan, werd door het gas bedwelmd. Toen enige uren later haar man thuiskwam en een dokter waarschuwde, bleken de levensgeesten te zijn geweken. Het bestuur van het Dtenenrampenfoinds deelt mede, dat het fonds n.a de steunver lening aan de Wiener Tierschutzverein. (vijfduizend shillinigen en 1250 pakken kracht voeder voor kleine huisdieren) aan de dierenbescherming in Lindau aan de Isar in Beieren, zich in verbinding heeft gesteld met de Franse ambassade in Den Haag met de vraag of het eventueel hulp verlenen kan ten bate van dieren in het door aardbevingen getroffen Orléansville in Algerije. Inmiddels is uit Oostenrijk gemeld, dat Nederland tot dusverre het enige land ter wereld is geweest, dat ook om hulpver lening aan dieren heeft gedacht. Dit wordt op bijzonder hoge prijs gesteld. Voor de nieuwe actie voor de dieren in Algerije worden giften, hoe klein ook, gaarne ingewacht bij de stichting Dieren- rampenfonds Amersfoort (gironummer 154). Tweehonderd wevers van de N.V. ka- toenfabrieken Amtzenius, Jannink en Co. te Goor, die wegens een loonconflict Zater dag het werk hadden neergelegd, zijn Maandagmiddag weer aan het werk ge- gaun, De wilde staking was uitgebroken als gevolg van de weder-invoering van een tarief systeem, nadat de betrokken werk nemers gedurende een aantal weken een gemiddeld loon ontvangen hadden. Door de technische verbeteringen was echter het loon de laatste tijd boven de algemeen in de Twentse textielindustrie geldende normen gestegen. De concurren tie op de binnen- en buitenlandse markt laat niet toe, aldus de directie, dat met de betaling van deze hoge lonen doorgegaan wordt. Bij die wederinvoering van het tariefsysteem is dit daarom met 2 pet verlaagd: een aanpassing, waarbij voiigens die directie, een vakman bij normale pres tatie het overeengekomen ïoon kan halen. Hoewel een commissie uit de werkne mers tegen deze wijziging geen bezwaren had ingebracht, hebben de wevers het werk neergelegd, waardoor ook de overige ar beiders van het bedrijf zonder werk dreig den te komen. De directie heeft de stakers diaarop een ultimatum gesteld. In een gisteren onder leiding van de vak bonden gehouden vergadering hebben de stakers besloten het werk te hervatten. Hun grieven zullen door de vakbondsbe stuurders aan de directie worden voorge legd. (Verkort weergegeven Duf conservatisme I. Met grote instem ming las ik in „Erbij" het ingezonden stuk „Duf conservatisme". Geen woord heb ik daaraan toe te voegen. Laten allen, wie de kunst van onze eigen tijd ter harte gaat, de artistieke raad van het Noordhollands Philharmonisch Orkest doen weten, dat hier geen sprake is van „de stem van een eenling". Hiertoe op te wekken is naast dankbetuiging aan de heer Th. G. v. d. Leer, die eindelijk de kat de bel aanbond het doel van deze reactie. K. H. ROMIJN Duf conservatisme II. Het ingezonden stuk over het N. Ph. O. was ons uit het hart gegrepen. Toch kunnen wij ons geen fijnproevers noemen. Wij nemen graag kennis ook van de niet altijd gespeelde werken van grote meesters. Juist met het oog op de jeugd dunkt het ons opvoedend ook moderne werken uit te voeren. Het is, het bovenstaande overwegende, dan ook niet dan na enige aarzeling geweest, dat we weer een abonnement hebben genomen. Wij hebben alle waardering voor de uit voerenden, doch daar wij wéten dat onze stem ér één uit vele is, hopen wij dat het programma alsnog gewijzigd zal worden. MIDDELBARE SCHOLIER Duf conservatisme (III). Is het Noord hollands Philharmonisch Orkest inderdaad op een hellend vlak? Die indruk zou men kunnen krijgen wanneer men het inge zonden stuk van de heer Van der Leer in „Erbij" van Zaterdag leest. Ik vermoed, dat de zaak zo ligt, dat het bestuur, nu de H.O.V. tot groot provinciaal orkest uit gegroeid is, geen risico meer durft te nemen. Mijns inziens ligt in eerste instan tie de oorzaak hiervan bij het publiek. Men wil nu eenmaal liever muziek die in het gehoor ligt, die bekend is en dus ver trouwd klinkt. Zou het niet mogelijk zijn paedagogische concerten te geven (niet alleen voor jon geren) en dan vooral werken van beteke nis te laten horen, die hier in Haarlem vrij onbekend zijn? Zo zouden wij dan muzi kaal opgevoed kunnen worden en zou het denkelijk niet meer gebeuren, dat mensen gedurende het concert de zaal verlaten. A. M. Pennings-Gerritse Triton. De KLM een zeer goed hart toe dragend, meen ik het eveneens van alge meen belang voor de reizigers van deze luchtvaartmaatschappij de aandacht te ves tigen op de volgende verbeteringen, die het luchtverkeer veiliger kunnen maken. Bij een ongeveer een jaar geleden voor gekomen ongeval te Singapore, waarbij een verkeersvliegtuig over de kop sloeg en ver brandde, en waarbij nog werd getracht de passagiers te redden door de cabine met bijlen open te hakken, en bij het vlieg ongeval van de Triton waarbij ook de pas sagiers niet snel de cabine konden verlaten, is duidelijk gebleken, dat de nooduitgangen van de vliegtuigen onvoldoende zijn in aan tal, beter moeten worden geplaatst, en ge makkelijker te openen moeten zijn. Mede door het vliegen des nachts is noodverlichting van het hoogste belang, zo dat een redding niet in het duister behoeft te geschieden. Daar bij een geforceerde lan ding de machine meestal onklaar raakt, dient deze separaat daarvan te worden aan gebracht. Het gemakkelijkst lijkt mij als ieder be manningslid voorzien zou zijn van een krachtige electrische zaklantaarn, die uiter aard geregeld moet worden gecontroleerd op bruikbaarheid (voldoende geladen bat terij, geen vonken veroorzakend bij aan steken) en op iedere vlucht in de jaszak direct bereikbaar aanwezig moet zijn. J. H. v. TRÖOIJEN Geen tragedie.. In uw blad van Zaterdag 11 Sept. stond een statistiek met het op schrift „Tragedie der bossen". Deze statis tiek bewijst slechts, dat Nederland een bos- arm land is in verhouding tot andere lan den, maar dat is reeds zeer lange tijd het geval en geen verschijnsel van deze eeuw. Overigens is er in ons land geen sprake van een afname van het bosareaal, die het opschrift „Tragedie" rechtvaardigt. Neder land bezit gelukkig nog ruim 250.000 ha. of te wel 2500 km2 bossen. In b.v. 1914 was dit oppervlak niet veel groter. Vele instanties, o.a. Staatsbosbeheer, hebben niet genoeg te prijzen werk ver richt en adviezen gegeven met het doel onze bossen in stand te houden en hebben zorg gedragen voor grote percelen jonge ..aanplantingen. J. R. v. d. BOON Bekeuring. Mijn vrouw en ik reden Zaterdagavond op de weg tussen Schiphol en Amstelveen bijna tegen twee agenten op, die zonder achterlicht op het fietspad reden, dat ze voor drie-kwart innamen Wij waren op bromfietsen en konden met moeite een aanrijding voorkomen. Even later zagen wij het tweetal een jongeman verbali seren, die zonder licht reed. Ik vind deze methode om te kunnen verbaliseren le vensgevaarlijk. Wat denkt U ervan? C. J. J., Haarlem Plaatselijke surveillering zonder licht dient tot de hoogste uitzonderingen te be horen, bijvoorbeeld wanneer men op in brekers let; agenten zonder licht op de fiets zijn een gevaar voor het verkeer en zijn zeïf ook niet veilig. Alleen als het be lang van zonder-licht rijden door een agent, groter is dan het gevaar, is het nut tig. Misschien was U getuige van een van die hoge uitzonderingen. Het verbaliseren van fietsers zonder licht vormt echter geen algemene reden voor die uitzonderings gevallen. Redactie De leider van de „Bond zonder Naam", pater W. Loop, vierde Zondag het feit, dat hij vijfentwintig jaar geleden intrad bij de Congregatie der Montfortanen. Duizenden medewerksters en medewerkers van de Bond bereidden hem een grootse hulde. Het begon Zondagochtend tijdens de receptie in het gebouw van de „Bond zon der Naam" aan de Spruitenboschstraat, waar de talloze bezoekers urenlang voor de jubilaris hebben gedefileerd. Tot de eersten die de jubilerende priester kwamen geluk wensen behoorde Henri de Greeve, die zijn voorganger uiteraard bijzonder hartelijk heeft toegesproken. Verder bevonden zich onder de vele bezoekers onder meer de bur gemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema en zijn gemeente-secretaris, de heer W. M. B. Bosman mgr. Van Trigt uit Haarlem; mr. P. E. Barbas, namens „Wel dadigheid naar Vermogen; mr. J. M. Wiche- rink, secretaris van de Sociale Raad te Haarlem; een deputatie van de paters Montfortanen uit België, van welke congre gatie pater Loop vroeger overste is geweest, en verder talrijke kerkelijke en burgerlijke autoriteiten. Een alleraardigste intermezzo tijdens deze receptie werd gevormd door de komst van Tante Roos en Wim Quint, die geregeld de kinderuitzendingen voor de K.R.O. verzorgen. Zij waren beiden ge- costumeerd en boden de jubilaris naast het ere-voorzitterschap van „De Wigwam" een zilveren insigne aan. Ook de meeste andere bezoekers hebben pater Loop rijkelijk met geschenken bedacht. Na afloop van de receptie stelde zich buiten de R.K. Harmonie „Sint Michaël"" uit Heemstede óp, waarvan de leden in frisse en kleurige unifor men gekleed de pittige marsmuziek verzorgden voor het défilé, waarvoor de deelnemers uit bijna alle streken van het land waren opgekomen. Mijn werkers uit Heerlen in werkkleding, Volendammers in hun karakteristieke costuums, en anderen trokken voorbij pater Loop, die op het bordes had plaats genomen. Hij mocht telkens enorme pakketten kleding in ont vangst nemen, bestemd voor zijn actie „Mensen in Nood", zodat na korte tijd reeds een grote voorraad aan zijn voe ten lag. past. Spreker verzekerde dat een folder van de bond voor hem aanleiding is geweest God om de nodige kracht te verzoeken, zijn taak voortaan met het voorbijzien van alle eigenbelang te mogen vervullen. Als laat ste spreker werd mr. W. Boers, advocaat en procureur te Overveen aangekondigd, die de jubilaris toewenste, dat hij zijn arbeid in het belang van de Christenheid en de naastenliefde nog vele jaren zou mogen uitoefenen. Tenslotte nam pater Loop zelf het woord. Hij verzekerde dat een dergelijke hulde voor hem een volkomen verrassing Is ge weest. Met nadruk verklaarde hij, dat zijn taak onmogelijk te volbrengen zou zijn, wanneer hij niet over zijn staf van trouwe medewerkers had kunnen beschikken. Pa ter Loop bedankte de sprekers die hier eveneens de aandacht op hebben gevestigd en hij verzocht verder alle medewerkers zijn betuigingen van grote erkentelijkheid voor dit alles te willen aanvaarden. De viering van het jubileum werd 's mid dags met een feestelijke bijeenkomst in de grote zaal van het Krelagehuis voortgezet, die eveneens duizenden bézoekers bevatte. Nadat pater Loop bij zijn binnenkomst met gejuich, applaus en het zingen van „Lang zal hij leven!" was begroet, werd hij toe gesproken door de chef van de „Bond zon der naam", de heer Frans van Esse. Deze verzekerde de jubilaris dat dit feest was georganiseerd met een eerlijke en zuivere bedoeling: pater Loop iets terug te geven voor alles, wat hij in het belang van de naastenliefde tot stand heeft gebracht. De volgende spreker was prof. Van Ra- venstein, leraar aan het klein-seminarie te Heemstede, die verklaarde diep onder de indruk te zijn van het werk van deze orga nisatie en de onderlinge geest, welke bij de „Bonder zond-er Naam" voortdurend aan wezig is. De motor van deze daadwerkelijke naastenliefde is ongetwijfeld pater Loop, die de arbeid van Henri de Greeve niet alleen heeft voortgezet, doch zelfs nog wist uit te breiden. Volgens deze spreker was hij hierin dusdanig geslaagd, dat de naam van deze bond een begrip geworden is en een toevlucht voor allen, die in lichame lijke of geestelijke nood kwamen te ver keren. Een wel bijzonder hartelijk ontvangen spreker was ds. J. Verveld, doopsgezind predikant te Den Horn, die onder enige hilariteit verklaarde naar dit R.K. Mekka te zijn gekomen, om pater Loop eveneens zijn oprechte hulde te betuigen. Hij heeft de jubilaris leren waarderen als een warm voelend Christen, wiens leven als een lees bare brief van Christus kan worden ge kwalificeerd. Vandaar dat spreker hem als een apostel voor de on-kerkelijken be schouwde, die door zijn opgeruimd karakter als het moet „een kwajongen onder de kwajongens" is. Vervolgens sprak mr. E. van Rijckevor- sel, lid van de Tweede Kamér der Staten- Generaal, die deze bijeenkomst een wel kome aanleiding noemde voor de duizenden medewerkers van pater Loop, hem met grote sympathie en erkentelijkheid te be tuigen. Hij vroeg zich verder af welk een grote vooruitgang het zou betekenen, wan neer het devies van de bond „Verbeter de wereld, begin bij jezelf" ook bij de natio nale en internationale politiek werd toege- Na de pauze werd deze middag besloten met 'n attractief programma, dat 'n daverende bijval oogstte. Onder meer het vermaarde knapenkoor „De Zingende Klokken" uit IJmuiden-Oost, de zevenjarige accordeonist Theo Nauwens uit Den Bosch, wiens op treden een bewonderend en vertederd ap plaus ten gevolge had en dan niet in het minst Jan de Cler en de drie Jacksons had den een belangrijk deel van het grote suc ces voor hun rekening te nemen. Drie trawlers Drie trawlers waren vanmorgen aan de IJmuidense afslag present. De „Klaas Wijker" (van 4 Sept.) voerde aan 1400 kis ten haring en 20 diversen; de „Schoort" (van 4 Sept.) 1170 kisten haring en 30 ma- krsel en de „Thorina" (van 5 Sept.) 1500 kisten haring. Voorts waren er een paar schuitjes. Prijzen Van de haring werd vanmorgen goed ver kocht en betaald met 15 tot 10. Makreel zat tussen de 20 en 16. Een paar kisten haring-wijting zaten in prijs tussen de 24 en ƒ26; de haring-braad haalde 25. Het beetje tong dat er was maakte goede prij zen. De grote tong deed 5.40 tot 5.50 per kg., de grootmididel 3.50 tot 3.80, de halve pondjes 2.60 tot 3, de tong I 2.10 tot 2.20 en de slips 2, Besommingen De trawler „Petten" maakte Maandag voor een reis van elf dagen 18.200; de „Eveline" voor negen dagen 20.800 en de „VIOS" voor negen dagen 19.300. Wat er komt Voor de Woensdagmarkt zullen vannacht aan de hal liggen de trawler „Antje" (van 7 Sept.) met 510 kisten, waarvan 110 schel vis en piepers, 310 makreel, 20 gul en plat vis, 75 kisten haring, 90 stuks stijve kabel jauwen; de trawler „Zeelandia" (van 8 Sept.) met 675 kisten, waarvan 500 ma kreel, 100 schelvis en piepers, 50 haring, 25 diversen en 50 stuks stijve kabeljauwen; de trawler „Postboy" (van 8 Sept.) met 1750 kisten, meest haring; de trawler „Haarlem" (van 6 Sept.) met 1280 kisten haring. De „Haarlem" was echter nog vis sende toen schipper Blok al 1280 kisten aan boord had. Vanmorgen sprak men van een vangst van 1600 kisten haring. Voorts is de „Bloemendaal" (van 9 Sept.) stomende met 700 kisten, meest makreel en 15 stuks stijve kabeljauwen. Oudste boten zijn daarna de trawler „Bergen" (van 6 Sept.), welk schip inmiddels al aan de thuisstoom zou zijn begonnen met 1400 kisten haring; de traw ler „Norma Maria" (van 7 Sept.); de „Lim- burgia" (van 8 Sept.). Binnengekomen IJM 39 Schoorl, 33 Thorina, 206, 239, 226, 2123, 202, 249; UK 4, 194, 244; WR 1, 29; KW 31; HD 72; RO 15 en van de Kon. Ma rine MS 845, 846, 854, 850 en de „Borculo". Iets over de visserij De trawler „Postboy" deed gisteren een trek van 200 manden haring; de „Limbur- gia" trekken van 100, 80 en 50 manden ha ring; de „Sumatra" een trek van 100 man den haring; de „Antje" trekken van 35 manden makreel en 50 manden diversen; de „Gelria" een trek van 90 manden haring en de „Limburgia" een trek van 80 manden haring en 150 kabeljauwen De SCH 61 meldde een trek van 60 manden haring en de Helderse „Drie Gebroeders" een trek van 50 manden makreel en 30 manden vis. Maandag 13 September l^wamen de haven van IJmuiden binnen: Rien ..Teekrnan van Halmstad. Cun Labor! van Bremen. Modusa van Skutskar. Agnes Essberger van Stave- sande. IJstroom van Swansea. Notos van Ko penhagen. Warun van Stockholm. Racken v. Gruvon. Ardetta van Liverpool. Gooiland van Hamburg. Merwede van Hamburg. Bom- ma van Halden. Texelstroom van Liverpool. Vertrokken zijn: Rijnland naar Hamburg. Reliable naar Londen. Tirola naar Antwer pen. Mount Athos naar Hampton Roads. Netherland Coast naar Rotterdam. Ardetta naar Rotterdam. Tosholm naar Souza. Sta- veland naar Rostock. Cun Labori naar Bre men. Pholias naar Rotterdam. Larix naar Gent. Tussen de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Amateurtoneelunie en de jury die de prestaties moet beoordelen van de toneelverenigingen welke meedingen in de jaarlijkse wedstrijd om de „Vrije Volk"- bokaal is een conflict ontstaan. Na de dit jaar gespeelde tweede ronde van de wedstrijd heeft die jury namelijk een declaratie ingediend, waarvan de hoogte het bestuur van de N.A.T.U.-afde- ling, onder welks auspiciën de wedstrijd wordt gehouden, aanleiding gaf daartegen bedenkingen te maken. Van haar kant heeft de jury nu besoten het rapport over de tijdens de wedstrijd door de verenigingen geleverde prestaties niet openbaar te maken. Naar wij vernamen zal het nu in de be doeling van het N.A.T.U.-bestuur liggen de deelnemende verenigingen voor te stellen de ronde van dit jaar als niet gespeeld te beschouwen en het volgend jaar uiter aard met een nieuwe jury wederom een tweede ronde te houden. DCIJ heeft de eerste uitwedstrijd om het damkampioenschap van Noordholland met 146 van Weesp gewonnen. Vrijwel aan alle borden waren de DCIJ-ers sterker. Al in het eerste speeluur kwam P. v. d. Berg door een „kaatsingzetje" een stuk voor. Toen een tweede stuk verloren ging gaf de WDC'er op. DCIJ had de leiding. Regelmatig en zonder tegenkansen werd de score opgevoerd. Roo- zenburg experimenteerde zeer gevaarlijk met een nieuwe speelvorm. Beeke bleek tegen de moeilijkheden niet opgewassen en de DCIJ-aanvoerder bracht de stand op 40. De tegenstander van Dukel kreeg een serie gedwongen zetten; het werd remise. Aan bord 10 was een vreemde partij te zien. De Jong kwam een stuk achter, maar wist op geniale wijze de remise uit het vuur te slepen. Toen invaller Vooys won was de stand 82, in het voordeel van DCIJ. H. Swier verzuimde vrij eenvoudig winst. Re mise was het resultaat (9-1 voor DCIJ). Yme de Jong kwam wat fortuinlijk aan de winst en met een 111 voorsprong was DCIJ zeker van de overwinning. Ligthart, Laros, Postma en Tommy Postma behaalden remise, zodat de einduitslag was (146). De volledige uitslag luidt: DCIJWeesp: 1. P. RoozenburgW. C. Beeke 2—0 2. H. LarosJ. H. Beeke 1—1 3. B. DukelH. v. Ravenstein 11 4. Yme de JongJ. v. Proosdij 2—0 5. A. LigthartG. J. de Bruin 1—1 6. T. PostmaB. v. Essen11 7. P. v. d. Berg—H. Swankhuizen 20 8. H. SwierL. Beeke 11 9. L. VooysO. Folkertsma 20 10. K. de JongA. Swankhuizen 1—1 Vertrokken IJM 34 Allan Water, 49 Petten, 24 VIOS, 206, 11, 208, 229, 228, 204, 129, 78, 3, 52, 202, 213, 318, 239; VL 77 Abraham; KW 126, 94, 17, 114, 59, 123, 155, 35, 169, 91, 34, 125, 64, 2, 26, 166, 65, 60, 21, 210, 89, 69, 84, 92, 30, 98, 77, 31, 56, 10, 133; UK 4, 48, 6, 161, 194, 70, 75, 9, 86; VD 9; BU 33; SCH 117 „Onderneming 3" en Hospitaal Kerk schip „De Hoop". Vangstberichten uit zee In de nacht van Maandag op Dinsdag meldden de Katwijkse en IJmuidense log gers de volgende vangsten: KW 42, 9 k.; KW 110, 5; KW 173, 6; KW 129, 3; KW 170, 10; KW 22, 8; KW 67, 2; KW 144, 25; KW 97, 5; KW 50, 40; KW 19, 11; KW 163, 12; KW 3, 10; KW 18, 4; KW 86, 30; KW 29, 17; KW 78, 1. De schepen, die trawlen, gaven de vol gende vangsten door: IJM 75, 30 k.; IJM 74, 100; KW 176, 12; KW 85, 90; KW 16, 40; KW 70, 40; KW 168, 25; KW 6, 34; KW 23, 34; KW 25, 17; KW 127, 60; KW 175, 50; KW 38, 70; KW 141, 100; KW 39, 70; KW 41, 45; KW 74, 70; KW 95, 100. Geen vangst hadden: KW 43, 161, 14, 151 en 167. De gemiddelde vangst van Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk was 10 kantjes. IJsselmeervissery. Vorige week was het weer voor de visserij op het IJsselmeer niet gunstig te nomen. De motorloze zeilvaartui- gen hebben de eerste drie etmalen niet kunnen vissen wegens windstilte. Het laatste etmaal was er te veel wind voor de visserij. De zeilvaartuigen boekten dan ook vangsten tot 40 pond per etmaal. Met een gemiddelde prijs van f 1,per pond, liepen de week- besommingen van de zeilvaartuigen van f70 tot f 160 per vaartuig. Opmerkelijk was, dat in het Zuidelijk gedeelte van het IJsselmeer zeer weinig paling was te vangen. Thans is de palingvisserij meer op het Noordelijk deel van het IJsselmeer gevestigd. De motor vaartuigen hadden vangsten tot 100 pond per etmaal. Deze paling was mooier van stuk en beter van kwaliteit, zodat deze prijs veelal f 0,10 per pond hoger lag. De besommingen van de motorvaartuigen varieerden van f 150 tot f 700 per motor vaartuig. De nestvisserij liep deze week aanmerkelijk in betekenis terug. De prijs was van f 2,60f 2,80 per bak van 3714 kg. De lijn of beugaalvisserij was ook nu teleurstellend te noemen. Veelal kon de beug slechts een etmaal in zee worden gebracht. De gehele visperiode is deze visserij al van zeer weinig betekenis. Per etmaal waren de vangsten tot 60 pond. De weekbesommingen -*an de lijnaalvis- sers waren van f30 tot f70 per beuger. Fuik aal werd dezr week niet aangevoerd. De vorige week (6 tot 11 September) werd aan de Gem. Visafslag aangevoerd; 31.336 pond kuilpaling (vorig jaar 49.908 pond); 1223 pond lijnaal (vorig jaar 2587 pond); 1013 pond snoekbaars (verleden jaar 2074 pond); 824 pond rode baars; 65 pond karper; 28 pond snoek; 156 pond Noordzeevis en 143.961 pond nest (vorig jaar 253.276 pond). De totale omzet bedroeg f 40.198,76. Vanmorgen even over elven plonsden in het haventje achter de nieuwe Amster damse vishal, de eerste van 2000 pond kar pers, brasems en baarzen te water on der het keurend oog van ettelijke Amster dammers, die morgen moeten proberen deze vis weer te verschalken. Woensdag gaat namelijk om 1 uur de Vismarkt-fcentoonsteliliinig „Virnato" open, nadat minister S. L. Mansholtt in de ochtend de officiële opening zal hebben verricht en ter gelegenheid van dit feit wordt er een grandiose hengelwedstirijd voor zestig sportvissers tegelijk .georganiseerd, die een uur lang mogen proberen wat van deze kostelijke buit te veroveren na dat uur een nieuwe ploeg tot er Zaterdag de „grote prijs van Amsterdam" verhierageld wordt bijwijze van finale. De vis is met de zegen gevangen in de Vecht onder Weesp in die Uitermeer, om precies te zijn en naar de aanmeldingen te oordelen zullen weinig Amsterdammers zich de kans laten ont gaan van eigen territoir nu eens een „zoodje" mee naar huis te nemen zonder tussenkomst van dé vishandelaar. De vishandel zelf heeft inmiddels in grote opmaak de stands betrokken binnen de muren van het nieuwe afslaggebouw, om samen met andere bij dte Nederlandse vis serij betrokken organisaties en particu lieren de hoofdstad te laten zien, welik een belangrijke en belangwekkende bron van inkomsten diit bedrijf is. Scheepsmodellen Een pracht collectie scheepsmodellen met „Appie" van Pel, de vroegere schipper van de IJmuidense trawler „Bloemend®a.l", als goedgemutste oppasser, een tweetal ver lichte tafels met ijs en vis en vele anidiere buitengewoon goed-verzorgde stands ma ken deze Virnato tot een waardige visserij - manifestatie, waar de boetsters de netten zullen herstellen en op het voorterrein een ondier water verlichte vijver ongetwijfeld aller belangstelling zal trekken. De rijkspolitie te Groningen waarschuwt het publiek voor de navolgende praktijken van een verkoopkantoor uit het Noorden des lands. Reeds geruime tijd worden door het gehele land aan willekeurige adressen pakketjes on der rembours 5 2.50 aangeboden. Door gaans worden deze pakketjes aangenomen in de veronderstelling, dat een der huisgenoten een bestelling deed. De pakketjes bleken 100 scheermesjes te bevatten, afgezonden aan vankelijk door het verkoopkantoor „Crescen do" en thans door het verkoopkantoor „Vol harding", gevestigd in het Noorden des lands. Bij de pakketjes is een briefje ingesloten met de mededeling, dat men een mesje hier uit kan proberen en dat men bij het niet voldoen daarvan het pakketje kan retour neren en het geld per omgaande terug ont vangt. Dit laatste blijkt echter niet steeds het geval te zijn, aangezien de pakketjes meestal niet weer worden geaccepteerd. Op 19 Sept. a.s. hopen onze geliefde ouders JOH. G. KöHLER en GRé KöHLER—LEEUW hun 25 jarige echtvereniging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare kin deren. Tini en Verloofde Dik. Kerkerinklaan 2, Santpoort Op 25 September a.s. hopen mijn lieve Opa en Oma J. T. VAN OPBERGEN en L. VAN OPBERGEN- BULSING de dag te herdenken dat zij voor 30 jaar in het huwelijk tradén. Hun liefhebbende kleinzoon Johan. Frans Naereboutstraat 45. Voor de vele blijken van me deleven en deelneming on dervonden bij het overlijden van onze innig geliefde zorg zame vrouw en moeder MARTHA ANTONIE TROOST-SCHAFFLIK betuigen wij U onze oprechte dank. Uit aller naam; G. TROOST. IJmuiden, 14 Sept. 1954. Kanaalstraat 67. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onze oprechte dank aan allen die hun deelneming betoond hebben bij het plotselinge overlijden van onze lieve vrouw, moeder en oma, me vrouw R. BAKKER-v. WIERINGEN Uit aller naam: C. BAKKER IJmuiden, Zoutmanstraat 1. Nummerbneven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de Inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Nlet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd Concertgebouw - Vrjjdag 17 September - 8.00 uur 7e ZOMERCONCERT Dirigent: Soliste: MARGOT PINTER - piano Programma: Ouv. Prince Igor - Borodine; Piano concert No. 1 - Tschaikowsky; 8 Volkswijzen - Liadow; Capriccio Espagnol - Rimsky Korsakoff. Entrée: 0.90 (alles inbegrepen). Kaartverkoop en plaatsbespreken van heden af bij Concertbureau Alphenaar, Kruisweg 49, Tel. 11532. De Inschrijving is geopend voor alle klassen. SPECIALE TANGOCLUB .Inschrijfadres: Mevr. Hulsman, Zee weg 228, IJmuiden-O. Dagel. v. 69 u. 25 SEPT. EERSTE LES DANSSCHOOL RIEN KNOL Ged. Raamgracht 77 - Haarlem Telefoon 17068 In alle maten SABELIS KERREBIJN Anthoniestr 19-31 Haarlem Tel 11898 Locomotief Rudge Fongers Vesting contant of termijn bij de slaagt U fijn! HOOFDSTR. 184. Tel. 8069 Santpoort. Leraar Boekhouden M.O. <K XII en Q) Lid: Nederl. College van Belastingconsulenten Leeuweriklaan 34 IJmuiden-Oost Tel. 5757 Inrichten, Controleren en Verzorgen van Administraties Behandeling van Belastingzaken Bedrijfseconomische Adviezen Examenopleiding LEVERBAAR UIT VOORRAAD: Volgens hetelucht-principe met origineel Amerikaanse carburateur Ziet eerst de DAVO bij HAARLEM Vakkundige warmteberekening en zuinigste instelling door rookgasanalyse

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3