De trawler doorliep in elk land andere fasen Thalia Felison" exposeert werken van Groenewoud Kramer Verenigingsvaria Nieuwe bomenbuurt Arendsweg-Zuid' in sissii Kinderen verzorgden Flora's kinderen Ajenda voor Velsen Visserij -varia Havenberichten Brit, Belg en Duitser hadden hun eigen voorkeuren Beverwijk Castricum DCIJ sterk vertegenwoordigd uit de IJmond Kleedlokaal voor „Eechtrop" Old Clothes New MËÉmS^ÈË grieven aan de redactie WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 8 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Eerste klasse basketball in IJmuiden Zes bezwaarden tegen uitbreidingsplan Opbrengst collecte Autodidact met hang naar de droom Kennemer club-damstrijd Slot wereldtournooi in Velsen Hout aangevoerd DOS richt rhythmische afdeling op „De strandlopers" gaan vergaderen St. Thomas begon aan onderlinge competitie Jac Kort dirigent bij T oonkunstkoor Suomi-athleten trainen in de zaal Tafeltennistournooi van CSV DRY CLE ANSNG ONLY Amoy opnieuw aangevallen TOEN AAN het einde van de vorige eeuw de stoomtrawler had laten zien wat hij waard was ging dit scheepstype in Engeland en in Duitsland een grote ontwikkeling tegemoet. Het aantal schepen breidde gestadig uit en ook in ons land met name IJmuiden ontstond een trawlervloot. De krachtige stoommachines waarmede deze schepen waren uitgerust voldeden uitstekend en naarmate de trawlers groter werden ging men verder gelegen visgronden opzoeken. Anders was het gesteld met de Neder landse loggervloot, oorspronkelijk zeilschepen, die aan het einde van de twintiger jaren bijna alle van een motor waren voorzien. Deze categorie sloeg de stoom- periode over en toen de kinderziekten overwonnen waren verdween de zeiilogger geheel. Nu zou men verwachten dat het speci fieke trawlbedrijf daarna alle stoom trawlers opdoekte en er motortrawlers voor in de plaats liet bouwen. Niets is minder waar. Het heeft heel wat jaren ge duurd, voor de motortrawler het heeft kunnen winnen van de stoomtrawler en in onze dagen is het nog zo, dat het aantal motortrawlers in Engeland en Duitsland heel gering is in vergelijking met de vloot van stoomtrawlers. De eerste Van deze twee landen was Duitsland de eerste die met een motortrawler ter vis serij verscheen. Dit was de in 1925 ge bouwde ,,Carl J. Busch", die nog steeds in bedrijf is. Daarna werden er enkele be steld, maar Duitsland kreeg er na 1929 toen de grote motortrawler „Volkswohl" in de vaart kwam, voorlopig genoeg van. Dit schip was bijna 490 ton groot en uit gerust met een 690 paards motor. Voor zien van koelrulmen was dit schip voor die tijd modern maar de installatie heeft niet voldaan. Men heeft er later een drij vende vismeelfabriek van gemaakt; onder de naam „Kehdingen" is deze motor trawler in de oorlog verloren gegaan. Britten De eerste Britse motortrawlers waren heel wat kleiner dan de Duitse. Zo was de „British Columbia", die in 1931 kwam slechts 134 ton groot en hiermede gelijk kwam Nederland met de „Antje" en de „Betje", elk ruim 180 ton. In ons land is de motortrawler pas na de tweede wereld oorlog terrein gaan winnen. Belgen Onze Zuiderburen hebben van het be gin af meer aandacht aan de motor- trawler bésteed. De N.V. Motoorvisserij te Oostende liet zelfs enkele in ons land bou wen. Wat grootte betreft kunnen deze ver geleken worden met de eerste Engelse motortrawlers. Zo was het althans in het begin van de dertiger jaren, maar later be stelde diezelfde rederij bij Beliard Chrigh- tón in Oostende een schip, dat van de vóór oorlogse motortrawlers met recht de groot ste en modernste genoemd kan worden. Een foto van dit fraaie schip, dat in 1937 gereed kwam is hierbij opgenomen. De bruto inhoud heeft 320 ton bedragen en wat dat Betreft was het schip net zo groot als de ?SAs welbekende Thorina en Allan Water van na de oorlog. Deze Rubens O. 297 had een lengte van 37,99 m, breedte van 7,92 m en een holte van 4,57 m. In de machinekamer stond een 700 paards Sul- zer motor en tevens had dit vlaggeschip van de Belgische vissersvloot een koelin stallatie. Het is jammer dat de Belgen slechts enkele jaren van dit mooie schip hebben kunnen profiteren. Het einde van de „Rubens" kwam in. de oorlog en aan genomen wordt dat dit zich voltrok op 21 Februari 1941 in geallieerde dienst. Nieuwe Rubens Lang heeft men niet gewacht om de on gelukkige „Rubens" door een nieuw schip te vervangen. Op 25 Juni 1946 arriveerde een 523 ton metende splinternieuwe stoom trawler in Oostende onder de naam Ru bens O. 297. Dit schip zag het licht bij Cook, Welton Gemmell in Beverley en ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur wegens de nog steeds enorme belangstelling nog éénmaal SILVANA MANGANO in ANNA Voorverkoop morgenochtend van 11 tot 12 uur (ook voor reeds bestelde plaatsen). Hedenavond 8 u. laatste voorstelling Charlie Chaplin's „CITY LIGHTS" en „VIEREN MAAR", IJmuidens visserij in beeld De pas een jaar oude basketballvereni ging „Exercitia" heeft gisteravond wel een buitengewoon mooie prestatie geleverd. De vereniging bestaat nog geen jaar en thans zal de damesploeg al gaan uitkomen in de eerste klasse. Op het buitenveld van de basketballver eniging ZBVS te Santpoort werd gister avond namelijk de dameswedstrijd ZBVS Exercitia gespeeld. De IJmuidense dames wonnen deze wedstrijd met 139. Als ge volg van deze zege en het besluit van het afdelingsbestuur van de N.B.B. zal „Exer citia" derhalve in de eerste klasse mogen uitkomen. Hiermee is deze jonge vereni ging de eerste, die eerste klasse basketball in Velsen brengt. WOENSDAG 15 SEPTEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „City Lights" en „Vieren maar." Rex. 20 uur: „De man in het donker." DONDERDAG 16 SEPTEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Anna." Rex, 20 uur: „De man in het donker." VELSEN: Raadhuis, 9.3012 uur: spreekuur wet houder van Openbare Werken. deze moderne stoomtrawler van Engels origine is een waardige opvolger van de motortrawler „Rubens", die zo vroeg zijn einde vond. (Nadruk verboden). ARIE VAN DER VEER Op Maandag 20 September zat de Bever wij kse gemeenteraadi moeten vaststellen of besloten' kan worden tot het vaststellen van een partieel uitbreidingsplan in ondier- delen voor het gebied begrensd door de Arendsweg, de Boeweg, Cornelis Maters- weg en Wijk aan Dudnerweg, waartegen geduirendle de ter visie ligging zes bezwaar schriften zijn ingediend, t.w. door: 1. J. A. Marsman te Delft; 2. J. W. G. C. Marsman te Beverwijk; 3. A. Tuffoli te Beverwijk; 4. J. A. Boogaard te Beverwijk; 5. J. L. van Hedel alhier, gemachtigde van H. J. Hien- kens te Amsterdam; 6. J. A. van der Veen te Beverwijk; waarmee, voor zover moge lijk, rekening zal worden gehouden en „de schadevergoeding®-verordening Beverwijk 1953" op het te nemen besluit zal worden toegepast. De in Castricum gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds heeft de mooie som van 884,42 opge bracht. België's trots van weleer: de eerste „Rubens". Van Zaterdag 18 September tot en met Zondag 26 September organiseert de Vel- sense vereniging tot bevordering van beel dende kunsten in Felison een expositie van de Alkmaarse schilder Cornelis Groene woud Kramer. Deze in 1918 geboren schilder is auto didact en heeft zich in de loop van de jaren tot een kunstenaar ontwikkeld van een ge heel eigen genre. De reactie van tal van kunstenaars op de technische maatschappij uit hij door een aan de kaak stellen van haar verwording en een loopje te nemen met het hedendaag se mensdom. Het verlangen naar een aards paradijs dat de eeuwen door de mens heeft bezig gehouden is nog altijd levend, een Op 24 September komen de damclubs, aan gesloten bij de districtsbond Kennemerland, te Haarlem bijeen om tot overeenstemming te geraken over het spelen van de verschil lende clubcompetities in het komende win terseizoen. DCIJ II is gepromoveerd naar de eerste klasse en zal met de volgende clubs spelen om het clubkampioenschap van Haarlem en omstreken. Beverwijk, Het Oosten, Haarlem, Ooster kwartier, Haarlemse Damclub II, Halfweg, VKD, KNC en St. Bavo. Belangrijk is deze competitie vooral, om dat de kampioen van het district Kenne merland zonder promotie-wedstrijden te spelen met het seizoen 19551956 in de hoofdklasse mag uitkomen. (Dit besluit is onlangs door de provinciale dambond ge nomen om de hoofdklasse met vier clubs uit te kunnen breiden). DCIJ II zal met de volgende spelers uit komen: bord 1 en aanvoerder L. Vooys, 2. ir. Krijgsman, 3. K. de Jong, 4. A. W. Beu- kema, 5. D. Ott, 6. J. v. Straten, 7. Jelle Post, 8. Koppelman, 9. J. Waal, 10. J. Visser. In de tweede klasse is het derde van DCIJ ingedeeld met het IJmuidense „Sportief". De opstelling van het derde tiental van DCIJ luidt: bord 1 en aanvoerder J. Smit, 2. Wim v. Wort, 3. C. Lodder, 4. v. Bakkum, 5. Tielroy, 6. Engelhart, 7. H. v. Nieuwen- huizen, 8. J. Braveboer, 9. P. Kok Jr., 10. H. Leeuw. Reserves voor de beide tientallen zijn: Opa v. d. Bos. P. Visser, H. v. d. Vis, Kok Sr., Versluis, Morriën en Meyer. Om de wereldtitel dammen Op 14 October zal Huisman zijn aanval inzetten op de wereldtitel dammen. De hui dige wereldkampioen Roozenburg zal dan in 12 partijen zijn titel moeten verdedigen tegen de winnaar van het candidatentournooi 1954 de Leidenaar Wim Huisman. De eerste twee partijen worden te Leiden gespeeld. Daarna komen Alkmaar (3), 's Hertogen bosch, Den Haag, Tilburg, aan de beurt. Het slot van de wedstrijd (vier partijen) wordt in de gemeente Velsen gespeeld. Op 26 Octo ber wordt in café Flora te IJmuiden n.m. 5 uur met de negende partij aangevangen. De 10e partij wordt te Velsen-Noord gespeeld. De 11e partij op 28 October te Santpoort in hotel De Weyman, terwijl de laatste ronde op Zaterdag 30 October in het DCIJ-club- lokaal wordt gespeeld. Op die avond zal tevens de huldiging van de wereldkampioen plaats vinden en officiële sluiting der match door de voorzitter van de Internat, dam bond de heer J. H. Willems te Breda. Ook zal de secretaris, de Fransman Lacet, bij de sluiting aanwezig zijn. Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Dinsdagmorgen aangekomen het Duitse s.s. „Dorthe Oldendorff" met een lading van 980 vadem hout uit de Finse haven Kristinestad. verlangen waarvan deze schilder getuigenis aflegt. Hij is de dromer van een probleemloze wereld, van een wereld zonder schaduwen, een wereld waar voldaan wordt aan het ge luksverlangen van de mens. Zijn bloemen en tuinen die dit ideaal vertolken, zijn in een zeer speciale techniek geschilderd met een oorspronkelijkheid, die de toeschouwer tot de „verwondering" brengt, de gave die in deze vermateriali- seerde wereld practisch verloren is gegaan. Men zou kunnen opmerken, dat zijn schilderen een vlucht is en dat hij de wer kelijkheid niet onder ogen durft te zien, maar hij laat tevens zien hoe het ook zou kunnen zijn en hoe duur we onze vooruit gang moeten betalen. Hij exposeerde reeds eerder zijn werken in Haarlem in September 1951 en gedu rende de maanden December 1952 en Januari 1953 in Amsterdam, terwijl hij tevens vertegenwoordigd is op de reizende tentoonstelling van de Startgroep. De opening van zijn tentoonstelling heeft plaats op Zaterdag 18 September des na middags te 15.30 uur in de expositiezaal van Felison aan de Heidestraat te IJmui- den-Oost. De expositie is verder geopend dagelijks van 19 tot 21 uur; op Zaterdag en Zondag van 14 tot 17 uur. De toegang is kosteloos. Prjjzen van Dinsdag. Gr. tong 5,50—4,10; grm. tong 3,802,80; kim. tong 3,002,60; kl. tong I 2,22—2,08; kl. tong II 2,14—1,94; tar bot I 2.402,30, per kg. Kl. schol I 38; kl. schol II 3416; schar 18; v. haring 1610; makreel 2013; kl. schelvis II 2523; wij ting 2623; midd. gul 40: kl. gul 26, per 50 kg. Gr. kabeljauw 276102, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 15 kisten tong en tarbot, 38 kisten schol, 10 kisten schar, 4310 kisten haring, 100 kisten makreel, 15 kisten schelvis, 20 kisten wijting, 17 kisten kabel jauw en gul, 5 kisten diversen. Totaal 4530 kisten. Besommingen van Dinsdag. IJM 85 Klaas Wijker f 17.240; IJM 39 Schoorl f 17.600; 1 trawler met f22.690; KW 21 f295. De Castricumse gymnastiekvereniging Door Oefening Sterk gaat bij voldoende deelname, Vrijdag 1 October een aanvang maken met een afdeling rhythmische gym nastiek. Deze nieuwe afdeling zal onder leiding staan van mejuffrouw F. Mors, uit Alkmaar. De meisjes zullen van 2021 uur oefenen en de dames van 2122 uur. Het bestuur van DOS heeft een uitbrei ding ondergaan en is thans als volgt samen gesteld. Voorzitter: G. Ronk; sceretaris: J. Hoopman; penningmeesterresse: mevrouw HemstedeGorter; mevrouw DirkseBou- kamp, mevrouw C. Buurmeijer, mevrouw T. Blankestijn en de heer J. Wilhelm, leden. De Castricumse reddingsbrigade „De Strandlopers" komt Donderdag 30 September in hotel Komman in jaarvergadering bijeen. Der gewoonte getrouw zal de voorzitter van de vereniging, de heert J. de Vries, een overzicht geven van het afgelopen zomer seizoen. Tevens zullen er nadere medede lingen worden gedaan over de plannen be treffende de wintertraining. De jaarlijkse feestavond wordt Zaterdag 30 October in hotel De Rustende Jager ge houden. Het bestuur heeft de medewerking weten te verkrijgen van het gezelschap van de heer Klaas Komen, uit Heiloo, dat met een geheel nieuw répertorie naar voren komt. De Katholieke damclub St. Thomas te Castricum heeft Maandag in hotel Sport- Duinzicht een aanvang gemaakt met de onderlinge competitie. In afdeling 1 werd slechts één partij ge speeld, doch die leverde een verrassende uitslag op. De sterke speler van vorige com petities, de heer P. v. d. Himst, verloor namelijk van de heer C. Juffermans. Volgen de week komen alle spelers van het eerste tiental aan bord. De uitslagen van de andere afdelingen zijn als volgt: Afdeling 2: J. van VelzenJ. Groen 20; A. ColletK. Reijnders 20; C. Reinders H. Kortekaas 02; A. DageletW. Roze- meijer 02. Afdeling 3: J. SteenmanW. Admiraal 11; B. LoumanJ. Hollander 02; F. ZonneveldL. Zwart 02; L. Valkering- Th. Graas 02; A. BakkerB. Brakenhof 02; L. van WissenL. de Ridder. Het Toonkunstkoor te Beverwijk heeft met ingang van 1 September de heer Jac. Kort uit Koog aan de Zaan, tot dirigent benoemd. Naast het oratorium „Das Lied van der Glocke" van Max Bruch, dat op 9 November zal worden uitgevoerd in de Grote Kerk te Beverwijk, wordt tevens Bach's Weihnachtsoratorium in studie ge nomen. Dit werk zal, in samenwerking met het Bachkoor uit Zaandam, in de Kerst tijd worden uitgevoerd' in de Grote Kerk, aldaar. De Kennemerstaten Athletiekvereniging „Suomi", die langzamerhand naar het einde van het baanseizoen gaat, zal thans haar oefengelegenheid weer in de zaal gaan zoe ken. Aanvankelijk zou de winterzaal- en conditietraining hedenavond beginnen, maar wegens omstandigheden is dit uitgesteld tot Woensdag 22 September. Dan komen van half zeven 's avonds af de leden afdelings- gewijs bijeen om zich opnieuw te gaan voor bereiden op het athletiekseizoen 1955. Castricum is twee tafeltennisclubs rijk, die beide een behoorlijke activiteit aan de dag leggen. Door deze activitiet heeft de tafel tennissport een grote bekendheid gekregen in de badplaats hetgeen niet wil zeggen dat men nu op zijn lauweren gaat rusten. De tafeltennisclub CSV heeft tenminste voor Zondag 10 October een groot tournooi georganiseerd, dat wordt gehouden in de grote veilinghal, een plaats, die zich daar voor uitstekend leent. Er zullen spelers uit Alkmaar, Assen delft, Krommenie en Wor- merveer naar Castricum komen. Er zijn in totaal 13 afdelingen gevormd. Aan het tour nooi kunnen ook zij deelnemen die niet bij een club zijn aangesloten. Beginnelingen spelen in een speciale „beginnelingen"- afdeling. Inschrijfformulieren zijn te ver krijgen bij de leden van de technische com missie, te weten: mevrouw GrasSmit, Stetweg 38, Bakkum en de heren W. Schu macher, Prinses Margrietstraat 18, Castri cum en J. Touber, Prinses Margrietstraat 9, Castricum. De Beverwijkse hockey vereniging „Eech- trop" heeft tot nu toe een nabij haar ter reinen aan de Zeestraat staande bunker mogen gebruiken alls kleedlokaal. Deze bunker zal zeer binnenkort aan het gebruik worden onttrokken, daar hij wordt inge richt ten behoeve van die Dienst Bescher ming Bevolking. Aangezien de aanwezig heid van een voldoende kleedigelegenheid door de Koninklijke Nederlandsche Hockey Bond als voorwaarde wordt gesteld voor de toestemming tot het houden van com petitiewedstrijden, dient de vereniging ten spoedigste in een andere kleedgelegenheid te voorzien. Het college van B. en W. stelt voor om „Eechtrop" een cred'iet ad 10.000 te ver strekken voor de stichting van een kleedt lokaal met toiletten en douches. ADVERTENTIE Koningsplein 10 Telefoon 4886 Het college van Burgemeester en Wet houders heeft zich tot de gemeenteraad gewend met het volgende voorstel: Het is wenselijk, dat reeds namen wor den gegeven aan de wegen, lanen en stra ten, gelegen in het ontwerp-uitbreiddngs- plan „ArendSweg-Zuiid". Het college stelt voor hieraan de onderstaande namen te verlenen, onder voorbehoud, diat het ont worpen plan ongewijzigd zal worden vast gesteld. Bij de keuze der namen is bijna uitsluitend gezocht naar namen van bomen, zulks in aansluiting bij het stelsel, diat reeds is gevolgd voor de lanen en straten ten Zuid-Westen van het onderhavige uitbrei dingsplan, te weten voor de wijk ten Zuid- Westen van de Duinwijklaan en van een gedeelte van de Romerkerkweg. 1. Florastraat: de ontworpen verlenging van de bestaande Florastraat naar het Zuid-Westen tussen de Arendsweg en de onder 4 bedoelde weg. Huiderlaan: de ontworpen verlenging van de bestaande Huiderlaan naar het Zuid-Westen tussen de Arendsweg en de onder 4 bedoelde weg. Achterstraat: het korte straatje, dat is ontworpen tussen de Arendsweg en de onder 4 bedoelde weg evenwijdig aan en nabij d'e Boeweg. Plantage: de brede van veel beplanting en plantsoen voorziene weg, welke is ontworpen ten Zuid-Westen van en evenwijdig aan de Arendsweg en wel tussen de Boeweg en de ontworpen Wijk aan Duinerweg. Pieter Verhagenlaan: de laan, welke is ontworpen ten Zuid-Westen van en evenwijdig aan d'e onder 4 bedoelde weg en wel tussen de Boeweg en de ondér 10 bedoelde straat, naar wij.len dr. ir. Pieter Verhagen, geboren te Beverwijk, 26 Augustus 1882, over leden 4 April 1950. Hij is de ontwerper geweest van het eerste grote uitbrei dingsplan van zijn geboortestad. In 1949 verleende de Technische Hoge school te Delft hem het doctoraat in de' technische wetenschappen honoris causa „op grond van zijn omvangrijk aandeel in de herleving van de Neder landse stedenbouwkunde en van zijn voortreffelijke bijdrage tot de weder opbouw van stad en land". 2. 3. 5. •:1 ARE LEAVES MEtlCAS SECTOR 3fefBWAEÏ£' m mimmzmïQ cektopa 50$ SÖRfEZ DÖ sfcTEtjR Mimim •M :M:. felH nl Leden van de communistische „Volkspolizei" onderzoeken de legitimatiepapieren van voetgangers, die gebruik maken van de pas weer geopende grensovergangen tussen de Russische en Amerikaanse sectoren te Berlijn in Düppel. Arbeiders achter de barricade in de Russische zóne zijn druk in de weer om de straat te repareren, welke destijds door de Russen werd opgebroken om het verkeer de doorgang te beletten. Ettelijke maanden van zorg om een bloempot met een begonia of een balse mien zijn dan gisteren toch beloond: de eerste bekro ningen zijn gevallen in de jaarlijkse Floralia-school- planten-wedstrijd, die sinds jaar en dag een niet te on derschatten steun geeft aan het werk dergenen, die het kind nader tot de natuur willen brengen in de hoop. dat de volwassene van straks er ook wat beter op past. In Velsen zijn in het vroe ge voorjaar 3200 jonge plantjes uitgezet onder de schoolkinderen, die er dit keer veel meer belangstel ling voor bleken te hebben dan andere jaren en giste ren kwamen de eerste van deze, nu groot geworden planten terug. Het was in de Adolf van Nassauschool te Santpoort, waar een stuk je van de gang was inge ruimd voor de planten-met- het-naamkaartje. Kees en Jan en Marietje hebben de zomer overigens niet mee gehad en dat was aan de kwaliteit der opge kweekte planten duidelijk te zien: de siernetels wilden maar niet op kleur komen en de geraniums kwamen als zonliefbebbers evenmin aan hun trek. Niettemin heeft de jury, met al deze omstandigheden rekening houdend, haar bekroningen kunnen uitdelen. In de loop der komende weken zullen wij een aantal dezer bekro ningen vermelden, maar eer het zover is, zullen de ouders de plantjes van hun kroost kunnen vergelijken met die van anderen, want, na de keuring kunnen moe der en vader een kijkje kunnen nemen, niet alleen zoals gisteravond in de Adolf van Nassauschool, maar straks ook in de Bre- derodeschool, de St. Lidui- naschool en alle andere scholen, die aan de Floralia- wedstrijd meededen. De jury krijgt het dus nog druk, maar het is gelukkig voor haar niet steeds dezelf de jury: dit „liefdewerk" is voor de juryleden in rayons verdeeld, zodat er in IJmui den anderen aan het keuren slaan dan in Velsen-Noord. De kinderen van de Adolf van Nassauschool hebben gisteren de ietwat grote ge beurtenis van de uitslag der Floralia-wedstrijd een beet je luister bijgezet door een jaar aardige paddenstoelen stukjes, die naast de inge bonden planten stonden op gesteld. Dinsdag 14 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Maria van Rotterdam. Trito van Drogheda. Botha van Karlshamn. Sarpedon van Antwerpen. Dorthe Olden- dorf van Karlskrona. Tiberius van Demerara. Heinrich Lorentz van Antwerpen. Ariadne van Gothenburg. Rinda van Thomsberg. Admiraal de Ruyter van Gruham. Balder van Kirkenaes. Rheinbeck van Antwerpen. Vechtstroom van Hull. Bab T van Skugsund. Marterzo van Bona. Franka II van Huil. Aruba van Stettin. Antha van Walcom. Vertrokken zijn: Agnes Essberger naar Shames. June naar Londen. Hasting naar Bremen. Najade naar Kemi. Ileas naar Ham burg. Captein Georgias naar Saloniki. Dione naar Rotterdam. Tubo naar Londen. Rien Teekman naar Bohus. Racken naar Antwer pen. Mr. Linthorst Homan n. Tygermouth. Spaarnestroom naar Fowey. Erkalin naar Mudor. Eemstroom naar Leith. Beta naar Huil. HONGKONG (Reuter) Het commu- nistisch-Chinese persbureaa „Nieuw China" meldt dat Chinese nationalistische vlieg tuigen Maandag nieuwe aanvallen op Amoy en het Chinese vasteland hebben uitgevoerd. Volgens „Nieuw China" wer den twee patrouille-bommenwerpers der nationalisten dioor vliegtuigen der commu nisten verdreven, nadat zij twaalf bommen hadden uitgeworpen. 6. Sparrenstraat: de eerste straat, welke is ontworpen ten Noord-Westen van en evenwijdig aan de Boeweg en wel tus sen de onder 4 en de onder 5 bedoelde wegen. 7. Abelenstraat: de tweede straat, welke is ontworpen ten Noord-Westen van en evenwijdig aan de Boeweg tussen de onder 4 en de onder 5 bedoelde wegen. 8. Dennenstraat: de derde straat, welke is ontworpen ten Noord-Westen van en evenwijdig aan de Boeweg en wel tussen de onder 4 en de onder 13 be doelde wegen. 9. Eikenstraat: de vierde straat, welke is ontworpen ten Noord-Westen van en evenwijdig aan de Boeweg en wel in het verlengde van de Huiderlaan tus sen de onder 4 en ondier 15 bedoelde wegen. 10. Populierenlaan: de straat, welke even wijdig aan de Boeweg is ontworpen als Noord-Oostelijke beëindiging van de Populierenlaan en welke zal liggen in het verlengde van de suib 1 genoemde straat en wel tussen de onder 4 be doelde weg en de Populierenlaan. 11. Essenstraat: de straat, welke is ont worpen ten Zuid-Westen van en even wijdig aan de onder 5 bedoelde laan en wel tussen de Boeweg en de onder 8 bedoelde straat. 12. Beukenstraat: de straat, welke is ont worpen ten Noord-Oosten van en even wijdig aan de Cornelis Matersweg en wel tussen de Boeweg en de onder 8 bedoelde straat. 13. Platanenlaun: de laan, welke is ont worpen ten Zuid-Oosten van en even wijdig aan de onder 5 bedoelde laan en wel tussen de onder 8 en de onder 9 bedoelde straten. 14. Meidoornstraat: de straat, welke is ont worpen ten Noord-Oosten van en even wijdig aan de Cornelis Matersweg en wel tussen de onder 9 bedoelde straat en de Populjerenlaan. 15. Esdoornstraat: de eerste 9traat, welke is ontworpen ten Noord-Westen van en evenwijdig aan de onder 9 bedoelde straat en wel tussen de onder 5 en on der 14 bedoelde wegen. 16. Olmenstraat: de tweede straat, welke is ontworpen ten Noord-Westen van en evenwijdig aan de ondier 9 bedoelde straat en gelegen zal zijn ten Noord- Westen van de onder 15 bedoelde straat en wel tussen de onder 5 en onder 14 bedoelde wegen. 17. Narcissenstraat: de straat, welke is ontworpen als verbinding tussen de Populierenlaan en de Wijk aan Dui nerweg. 18. Gladiolenlaan: het gedeelte van de tegenwoordige Populierenlaan tussen de Adelbertlaan en de Bankenlaan. (Verkort weergegeven) Eerste hulp. In uw blad van Maandag 13 September 1954 staat onder het hoofd „Jongen gewond op kruispunt" een ver slagje van het ongeval dat Zaterdag 11 September 1954 vlak voor de Kleine Jaar beurs gebeurde. Hierin komt voor de zinsnede „Eerste hulp uit de Jaarbeurstent was direct ter plaatse, waarna ook de heer Bakker en dokter De Vries snel aanwezig waren." Ik zou er hier gaarne op wijzen dat, zon der de prestaties van de heer Bakker te verkleinen, in dit geval de eerste hulp door het Rode Kruis onder leiding van dokter Ferwerdia werd verleend. Speciaal vermeld ik dit, omdat het Rode Kruis steeds heeft gezorgd döt tijdiens de hele opbouw van de Jaarbeurs en doorlopend van 4 tot en met 11 September en tijdens de afbraak een helper met verbandkist ter plaatse was, terwijl tijdens de topuren de verbandpost van het Rode Kruis steeds stond onder lei ding van een arts. Men schijnt in IJmuiden van mening te zijn dat alleen de heer Bakker maar eerste hulp verleent; dit toont wel het feit toen tijdens het opzetten van de tenten een meisje onder een der wagens va.n de heer De Boer geraakte. Twee geüniformeerde Rode Kruis-mensen waren aanwezig en verleenden reed's hulp, maar het publiek meende dat men de heer Bakker moest waarschuwen. Nogmaals: zonder de heer Bakker tekort te doen, men kan voor on gevallen ook terecht bij de Rode Kruis- colonne, een telefoonnummer dat ik dan ook in die aandacht van het publiek wil griffen, is: 6464. J. J. (Het is ons bekend, dat enige persoon lijke aangelegenheden de laatste tijd ver troebelend zijn gaan werken in de „oinge- vailendienst", die Velsen heeft, waardoor bepaalde moeilijkheden zijn ontstaan. Daar deze ongevallendienst evenwel een neutrale is en alleen maar snelle dienst moet zijn zonder persoonlijke motieven, zou het wen selijk lijken de hele organisatie grondig op de helling te nemen en verouderde opvat tingen of werkwijzen te veranderen. Red.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10