Dansschool Kwekkeboom - NIEUWE GRACHT 98-Haarlem Middenstandsnota basis voor kamerdebat PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws Vluchtelingen verkommeren in Oostenrijk en Griekenland Chefarine „4 doetj wonderen Actie van het Nederlandse volk ter leniging van de nood op handen 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen m '«tgOHcleUUfc voed Laatste week van inschrijving De radio geeft Donderdag AUTO-RADIO Tastbare resultaten mag men er niet van verwachten Telegram Jongerenraad aan de regering: TocU ió Itet zo 2 waarschuwen tegen Productie-index steeds stijgende .lleP'»lk Faillissementen Telefoon 13525 H. J. MAERTENS N.V. Sluiting van fabrieken in Surabaja WD-raadsleden vergaderden „Geloof in Europese eenheid niet geschaad door EVG-échec" Kleinste munteenheid in V. S. V.J WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 Van een bijzondere correspondent) „Nog altijd hangen er in Europa 300.000 tot 400.000 mensen rond zonder vaste woonplaats en zonder economische basis. Het zijn vluchtelingen, medemensen, die het leed dat de oorlog over hen bracht, nog steeds niet te boven zijn gekomen. Elke dag komen er nog naar het vrije Westen, huis en haard, familie en vrienden verlatend en hun leven riskerend. Zij komen niet om ergens in Europa hun leven te slijten in kampen. En toch is dat voorlopig in lan den als Oostenrijk en Griekenland, waar de nood het hoogst is, hun enige hoop." Aldus kenschetste tijdens een persbijeen komst in Amsterdam de Hoge Commissaris van de UNO voor de vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goedhart het karakter van zijn werk, dat hij sinds drieëneenhalf jaar met hart en ziel toegewijd is. Hopeloos, is de indruk die men krijgt als men de Hoge Commissaris hoort vertellen. In Oostenrijk vielen op 1 Januari nog 216.000 en in Grie kenland nog 16.000 vluchtelingen onder zijn beheer. Het gaat om mensen, die op een of andere wijze nog aan het productieproces kunnen deelnemen. Maar en daar ligt de kern van het probleem het geld ont breekt. De Hoge Commissaris heeft ge tracht van de UNO drie millioen dollar te krijgen om tenminste ouden van dagen en zieken hulp te bieden, maar in drie jaar had hij nog geen millioen bijeen. Hopeloos De regeringen laten zich hoe langer hoe minder aan het werk voor de vluchtelingen gelegen liggen. Sinds de Britse regering heeft vastgesteld dat de taak van de UNO in dezen als geëindigd moet worden be schouwd en dat vluchtelingenzorg thans geheel voor rekening komt van de landen, waar de vluchtelingen zich bevinden, wor den de moeilijkheden steeds groter. „In de medewerking der regeringen ben ik diep teleurgesteld", zo zeide de Hoge Commis saris. Hoe kunnen arme landen als Oos tenrijk en Griekenland de last voor de vluchtelingen alleen dragen?, zo vroeg hij. Uitvoerig sprak hij over emigratie als een oplossing, die de nood enigszins kan leni gen. In de landen van het Westelijk half rond heeft men echter alleen belangstelling voor „mensen met spieren en hersenen", wier gezondheid niets te wensen over laat. Twee voorbeelden. In een Oostenrijks kamp verbleef een Tsjech met zijn vrouw en vier kinderen, allen kerngezond. Zij konden emigreren naar Canada, Brazilië, en Australië. Maar.... zijn oude bed legerige moeder mocht niet mee. Dat nooit, zei de Tsjech en hij zit nog steeds in een kamp. Dan is er het geval van een jonge Poolse, voor wie een familielid in de Ver enigde Staten borg stond. Kampartsen ver klaarden haar volkomen gezond, maar een Zwitserse arts koesterde vage bedenkingen. Dan moeten we haar niet, zeiden de Ame rikanen. De Hoge Commissaris liet het meisje in een sanatorium opnemen, hoewel de artsen geen spoor van T.B.C. konden ontdekken. Na anderhalf jaar kreeg zij de papieren, welke haar de weg naar de Ver enigde Staten effenden. Het aanbod van vluchtelingen-emigranten is zo groot dat de regeringen haar eisen naar believen kunnen opschroeven. Hoopgevend Met genoegen stelde de Hoge Commissa ris vast dat Nederland de vluchtelingen welgezind is. Na een koninklijk voorbeeld volgde de radioactie voor Triëst, acties van de Nederlandse Jeugdgemeenschap en thans staat een actie van het Nederlandse volk voor de deur. Deze actie wordt door het vluchtelingenhulpcomité-1954 onder leiding van de heer Reinalda voorbereid. Voor het eerst zal niet een regering maar een volk het voorbeeld geven. Millioenen guldens zijn nodig om de ergste nood te lenigen. Over een maand zal ons volk kunnen bewijzen dat het zijn verantwoordelijkheid kent. Hier ligt een taak voor allen, aldus de Hoge Commissaris. ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, Is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever- pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 60 Volgens een berekening van het Cen traal Bureau voor de Statistiek was het indexcijfer van de industriële productie (basis 1938 is 100) in het tweede kwartaal van 1954 173 tegen 166 in het eerste kwar taal en 159 in het tweede kwartaal van 1953. De index van de personeeelsbezetting in de industrie was respectievelijk 157, 156 en 151. De productie per werknemer is be cijferd op respectievelijk 110, 106 en 105. ADVERTENTIE De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 14 September 1954 in staat van faillissement verklaard: J. Moerkerk, kapper, handelende onder de naam „Maison Yvonne", te Haarlem, 2e Vooruitgangstraat 15, zaakdrijvende aan de Nagtzaamstraat 1. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. K. H. C. Arts te Haarlem. M. Vastenhouw, bontwerker te Heemstede, Rembrandtlaan 6. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. H. van Wijk te Haarlem. Bij vonnis van de arrondissementsrecht bank te Haarlem van 14 September 1954 is na gedaan verzet vernietigd het vonnis dier rechtbank van 7 September 1954, waarbij G. Prickartz, te Haarlem, Gedempte Vol dersgracht 6, handelende onder de naam Eerste Haarlemse Isolatiewerken, in staat van faillissement werd verklaard, met benoe ming van mr. K. H. C. Arts te Haarlem, tot curator. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 10 September 1954 geëindigd het faillissement van: C. A. Geerts, fabrikant te Zaandijk, Tuinkade 3. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. W. Rutgers te Haarlem. ADVERTENTIE AANVANG DER LESSEN VANAF ZATERDAG 18 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Pla ten. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamer orkest. 11.45 Tehuizen in Nederland, cause rie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Hammondorgel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en lichte muziek. 13.45 Met de Toeringa's op stap! 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.15 Voor dracht. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Latijns Amerika. 18.00 Nieuws. 18.15 Marinierskapel. 18.45 Voor de jeugd. 19.00 Lichte muziek. 19.15 Gesprok'n brief uit Londen. 19.20 Reportage of platen. 19.25 Dansmuziek. 19.55 Steun wettig gezag. 20.00 Nieuws. 20.05 Mannenkoor. 20.20 Concert gebouworkest en solist. In de pauze (21.20): Voordracht. 22.30 Platen. 22.40 Sportactuali- teiten. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 12.40 Voor het platteland). 12.50 Het Inter nationaal Katholiek Migratie Congres te Breda. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Alt, blokfluit en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.35 Platen. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Tussen Dollard en Schelde. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.30 Platen. 18.40 Een goed woord voor een goede zaak. 18.45 Leger des Heilsmuziek. 19.00 Nieuws en weerbe richt. 19.10 Cello en fagot. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muziek. 20.50 Platen. 21.00 Wonderlijke wetenswaardigheden. 21.15 Platen. 22.00 Radio Feuilleton. 22.15 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten, 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse las. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Verzoekprogramma. 21.30 Pianokwintet. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianokwintet. 22.35 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste allemaal. En gelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). ADVERTENTIE INBOUW. EN SERVICE-STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Verbod voor Nederlandse musici voor medewerking aan Zweedse films De hoofdbesturen van de Nederlandse Toon- kunstenaarsbond en de Nederlandse Organi satie van Musici en Artisten delen mede, dat zij aan hun leden een werkverbod heb ben opgelegd ten aanzien van werkzaam heden voor een aantal Zweedse filmmaat schappijen, die hier te lande pogingen in het werk hadden gesteld om musici aan te wer ven voor het maken van filmmuziek. Dit verbod is een gevolg van een verzoek van de Zweedse vakorganisatie voor musici, die na onderhandelingen met de Zweedse film maatschappijen en mislukte arbitrage van de Zweedse regering, haar leden eveneens een werkverbod heeft opgelegd. Het conflict in Zweden vindt zijn oorzaak in het feit, dat overeenkomstig de politiek van de Fédéra- tion Internationale des Musiciens, de Zweed se vakorganisatie van musici de muziek, opgenomen voor televisie en andere films, wenst te beperken tot het doel, waarvoor deze wordt opgenomen. Zij wenst de con trole uit te oefenen op het zogenaamde twee de gebruik van deze muziek, daar gebleken is, dat deze mechanische opnamen meer malen aangewend worden voor allerlei doeleinden. In Nederland waren reeds twee opnamen gemaakt. Na het werkverbod heb ben de betrokken musici geweigerd verdere opnamen te maken. Aan de hand van de door de regering opgestelde middenstandsnota hebben gister middag en gisteravond zeven Kamerleden gesproken over het toekomstige midden- standsbeleid. De middenstanders moeten van dit debat echter geen tastbare resultaten verwachten. Men was het er over eens dat tot voor kort, door gebrek aan feitelijke gegevens omtrent de positie van de middenstand, een bepaald middenstandsbeleid niet kon worden gevoerd. De nota heeft daarvoor pas de basis gelegd. De gegevens zijn echter nog onvolledig, zodat er volgens de heer Peschar (P. v. d. A.) slechts sprake kon zijn van een „voorlopig" debat. In ieder geval wilde de heer Cornelissen (V.V.D.) vast waarschuwen dat er geen fundamentele ver anderingen zijn te verwachten in het middenstandsbeleid en dat er ook geen reden is voor overdreven verwachtingen, althans niet op korte termijn. De hoofdzaak blijft volgens hem de eigen werkzaamheid van de middenstand, waarbij de hulp van de overheid pas in de tweede plaats komt. DJAKARTA (P.I. Aneta) Door het uitblijven van deviezentoewijzingen voor het invoeren van noodzakelijke onderdelen zullen binnenkort verscheidene fabrieken in Surabaja moeten sluiten. De vervaardiging van accu's in de fabriek van de Borneo-Sumatra Handelmaatschap pij moet aan het eind van deze maand wor den gestaakt doordat de toewijzing van deviezen voor het invoeren van onderdelen niet is ontvangen. De „Hima" rijwielenfabriek zal in No vember worden gesloten, omdat geen de- viezentoewijzing is ontvangen voor het in voeren van onderdelen. De productie be draagt thans 250 fietsen per maand. Slui ting van het bedrijf wordt voorts over wogen door een pers- en stampwerkfabriek in Surabaja, die sloten, rijwielbagagedra gers en grendelschuiven vervaardigt. Even eens door deviezenmoeilijkheden zal de Ligtvoet tegelfabriek in Ngagal de produc tie moeten staken. Voor de tegelproductie moet wit cement uit het buitenland worden betrokken. Indien er geen verbetering komt in de deviezenpositie van de Borsumy-bedrijven, zal begin 1955 ook de leerfabriek „Jacatra" in Pasuruan moeten sluiten. De vakbond van werknemers bij de Borsumy in Sura baja heeft in een brief aan de minister van Economische Zaken voorgesteld, dat de regering het buitenlandse kapitaal zal om vormen tot nationaal kapitaal, dat voor delig is voor het volk. De gemeenteraadsleden uit de fracties van de Volkspartij voor Vrijheid' en Demo oratie van de gemeenten boven de 75.000 inwoners hebben in Utrecht vergaderd onder voorzitterschap van de heer D. W. Dettmeijer, voorzitter van de vereniging van Staten- en raadsleden van de V.V.D. In deze vergadering ■werden vraagstukken bespraken welke zich kunnen voordoen bij de behandeling van de gemeentebegrotin gen voor 1955, onder meer die financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Het scheppen van een eigen gemeentelijk be lastinggebied werd opnieuw bepleit. Verscheidene sprekers bleken met zorg vervuld te zijn over de reeds genomen en nog te verwachten maatregelen op het ge bied van het bouwen, welke naar zij ver wachten, in vele grotere gemeenten de ac tiviteit op dit gebied zou remmen. Er werd gepleit voor een leerlingenstelsel bij de bouwvakbedirijven en voor het voeren van een actie om meer jongeren er toe te bren gen zich te bekwamen in het bouwvak. Van vele zijden werd bezwaar gemaakt tegen uitbreiding van gemeentelijke bemoeienis. De omvang van de politiecorpsen in de grotere gemeenten achtte men te gering. Het ligt in het voornemen een speciale vergadering te houden ter bespreking van het ontwerp-Politiewet en het politie- vraagstuk. De vergadering sprak voorts over ge meenschappelijke tuinen, de opvang.ing van de zogenaamde asphaltjeugd, de wijze van behandeling van de begrotingen, sanering en krotopruiming, bejaardenzorg, parkeer en verkeersproblemen. Bij de bespreking van de mididenstands- nota komen geen regeringsvoorstellen aan de orde. Er valt dus niets aan te nemen of te verwerpen. Het debat heeft louter het karakter van een gesprek tussen Kamer en regering. De Kamerleden grepen de gelegenheid aan de aandacht te vestigen op de zware belastingdruk op de middenstand, dlie daardoor sterk in vermogenspositie is achteruitgegaan. De middlenstand heeft niet de gelden kunnen overhouden, die na de oorlog nodlig waren om met de gestegen prijzen eenzelfde voorraad als vóór de oorlog te kunnen aanhouden. Voor dlie zwakke liquiditeitspositie vroe gen vooral de heren Vande Wetering (C.H.U.) en Van Eysd'en (A.R.) de aandacht. De heer Hooij (K.V.P.) ver zocht een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de verzwakte vermogens positie van de middenstand. Hij zocht de oorzaak voornamelijk in het belasten van schijnwinsten. Ofschoon een afzonderlijke belastinigpal'itiek voor de middenstand niet mogelijk en gewenst is meende de heer Cornelissen (V.V.D.) dat er toch iets zal moeten worden gedaan. Hij wilde de eerste 10.000, dlie een mid denstander aan loon uitbetaalt, vrijstellen van de vereveninigsheffing en vervolgens een opgaande schaal invoeren totdat de volle 4 pet. vereveninigsheffing verschul digd is. Ook de heer H o o ij had een denkbeeld in die richting. Maar men zal daarmee bij de regering weinig succes hebben, want de vereveningsheffing za.l worden afgeschaft bij de invoering van de definitieve oudier- domsvoorzieninig. De loonsverhoging, die de werkgevers dian moeten verlenen voor de premiebetaling door de arbeiders, zullen zij vergoed krijgen door de afschaffing van de vereveningsheffing. Tegemoetkomingen aan de middenstand op dit gebied zouden dan dus toch weer verloren gaan. Allerlei wensen Er werd ook gepleit voor afschaffing van d'e drie-kwart percent omzetbelasting op leveringen van inkoop-combinaties, maar dat zou onbillijke concurrentie zijn tegen over de grossiers. Er zat echter wel iets in het verzoek van de heer Peschar, geen omzetbelasting Dinsdagmiddag hebben ouden van dagen uit verschillende dorpen en steden van Nederland een bezoek gebracht aan het paleis Soestdijk, waar zij door Koningin Juliana en Prinses Marijke werden be groet. Prinses Marijke mocht een grote mand met fruit in ontvangst nemen, waar bij mevrouw N. Smitt Avis, particulier secretaresse van de Koningin, haar een handje moest helpen. te heffen op dienstverrichtingen van in koop-combinaties. Als de kosten van een gezamenlijk inkoopbureau worden verdeeld over de deelnemende winkeliers, moet over dat bedrag omzetbelasting worden betaald als dienstverrichting. Die heffing wil de heer Peschar afschaffen. Van diverse kanten werd ook aangedron gen op spoed met de sociale voorzieningen ten behoeve van de zelfstandige midden standers (ouderdomsvoorziening, kinder- bijslaigverzekering). Men wil de inkomens grens van 3750 per jaar voor de vrijwil lige ziekenfondsverzekering zien verhoogd tot 5300. Algemeen toonde men zich verheugd over die uitbreiding van-de crediietvormen, die de heer Van de Wetering echter liever wil vastleggen in wetten, opdat men dan precies weet waar men aan toe is. De heer Cornelissen pleitte voor verla ging van de bankrente van 6 tot 4 pet., met afschaffing van de afsluitprovisie. Het waren allemaal louter wensen, die de bewindvoerders voor de toekomst in hun oren kunnen knopen, evenals de wens van de Kamerleden bij de aanstelling van mididenstandsconsulenten, die als deskun dige raadgevers de middenstanders terzijde zullen staan, er vooral op te letten dat er ook mensen word'en uitgestuurd met prac- tische kennis, lieden die door ervaring be grip hebben van het middenstandsbedrijf. De heer Van Eysden wilde de opleiding van de middenstanidsconsuilent'en regelen in overleg met de middenstandsorganisaties. Bijna alle sprekers en vooral de heer De Ruiter (C.H.U.) betreurden de on voldoende organisatie van de middenstan ders. In de moderne tijd telt de enkeling niet meer mee. Alleen met de organisatie wordt rekening gehouden, zo zei men. Bij alle eensgezindheid', waarmee de Kamerleden de belangen van de midden stand willen behartigen, was er slechts één punt van verschil. Alleen die heer P e- schar wilde het behoefte-element han teren ter gezondmaking van de midden stand, zoals reeds het geval is in de ver voerssector. De overige Kamerleden wijzen het behoefte-element echter volstrekt af. Zoals reeds is gezegd: de bespreking van de middenstandisnota levert geen enkel tastbaar resultaat op. De nota is slechts het begin van een dieper inzicht in de al gemene positie van die middenstand. Dat gaf de-heer N. van den Heuvel (K.V. P.), directeur van het R.K. Mididienstands- bureau te 's Hertogenbosch, aanleiding tot de bemoedigende uitroep: „Een volwaar dig midid'enstandsbeleid is op mars". Vandaag wordt het debat voortgezet. De Nederlandse Jongeren Raad der Euro pese Beweging, heeft, te Utrecht in een vergadering bijeen, besloten een telegram te zenden aan de ministerraad. Hierin zegt de Jongerenraad dat hii zich gedrongen voelt, „naar aanleiding van de verwerping van het verdrag aangaande de Europese Defensie Gemeenschap door de Franse Na tionale Vergadering, aan de Nederlandse regering de verzekering te geven, dat deze voor Europa zo ernstige beslissing bij de jonige generatie van Nederland het geloof in de zaak der Europese eenheid geenszins heeft geschaad. „De Nederlandse regering houde zich er van overtuigd dat zij de overweldigende meerderheid der Nederlandse jongeren achter zich heeft, wanneer zij stappen on derneemt om de Europese eenwording na derbij te brengen, zowel die in het kader van de zes KSG-lamden als in breder ver band, en dat handelingen, gericht op de spoedige totstandkoming der politieke ge meenschap, met vreugde zullen worden begroet". Het. telegram was ondertekend door de heren Th. Booij, voorzitter en D. H, Hueting, secretaris. Hoop. Aneurin Bevan, leider van de linker vleugel der Britse socialistische partij, heeft bij zijn terugkeer in Londen van een rondreis door communistisch China verklaard van mening te zijn, dat de deuren die gesloten waren, geopend zijn. De mogelijkheid was geschapen voor een goede verstandhouding waar veel misverstand bestond. Bevan sprak de hoop uit, eerlang de Verenigde Sta ten te bezoeken. Klein. Volgens het West-Berlijnse anti communistische voorlichtingsbureau „West" hebben West-Europese com munistische leiders onlangs in Oost- Berlijn een „kleine Cominform bijeen komst" gehouden. Soeslov, secretaris van het centrale comité der communis tische partij der Sovjet-Unie, die be last is met Cominformaangelegenheden, zou een toespraak hebben gehouden over de „coördinatie van een nieuwe propagandatactiek" na het mislukken van de Europese verdedigingsgemeen schap. Uitgeweken. Vijf Argentijnse vliegtuigen zijn te Buenos Aires uit de Guatema- laanse hoofdstad teruggekeerd waar zij 120 uitgeweken Guatemalanen, die na de val van de uiterst-linkste regering- Arbenz een toevlucht hadden gezocht in de Argentijnse ambassade aan boord hadden genomen. Geborgen. Te Orléansville en omgeving zijn tot nu toe 1.460 lijken geborgen. Van de omgekomenen zijn 59 blanken. Einde. Franse onderwijzers hebben hun gedeeltelijke staking ter ondersteuning van salariseisen beëindigd, nadat pre mier Mendès-France en 't ministerie van Onderwijs hadden beloofd, dat de eisen zo spoedig mogelijk nauwkeurig zullen worden onderzocht. Tot Dinsdag wei gerden de onderwijzers schriftelijk examenwerk van de leerlingen na te zien en mondelinge examens af te ne men. Grootheidswaanzin. De Britse labour-leider Attlee, die onlangs Malenkov, de Sov jet-premier heeft ontmoet, heeft te Wellington (Nieuw Zeeland) verklaard, dat de Sovjet-premier een „behoorlijke bekwaamheid en intelligentie" heeft „doch niet in de positie van Stalin ver keert". Stalin had tegen het einde „een beetje grootheidswaanzin", aldus Att lee. Motorstoring. Een Constellation van de „Transworld Airlines" heeft heden morgen vroeg een landing op Shannon gemaakt, nadat er storing was opge treden in een van de motoren. Het vliegtuig was Dinsdagavond op weg naar New York uit Londen vertrokken. De voorgenomen route liep over IJs land. Oradour. Volgens de Franse bladen „l'Hu- manité" en „Le Monde" hebben de Fransman Boos en de Duitse Lenz, die verleden jaar in Bordeaux ter dood veroordeeld werden wegens hun aan deel bij de uitmoording van Oradour- Sur-Glane in Juni 1944, gratie ge kregen. Hun straf zou zijn gewijzigd in levenslange dwangarbeid. Ontsporing. Bij de ontsporing van de snel trein Algarve-Lissabon zijn Maandag, volgens de jongste berichten, 34 per sonen om het leven gekomen en 34 ge wond. De twee machinisten en de sto ker van de trein bleven ongedeerd. Zestien. Zestien leden van beide huizen van het Britse parlement zullen een delegatie vormen uit alle partijen, die aan het eind van deze maand een be zoek van veertien dagen aan Moskou brengen. De uitnodiging voor het be zoek is uitgegaan van de Opperste Sov jet. De laatste keer, dat een dergelijke delegatie een bezoek aan Rusland bracht was in 1945. Zij werd door maarschalk Stalin ontvangen. Gemeenschappelijk. Een delegatie van zes leden uit de door de socialisten beheers te gemeenteraad van Coventry, zal een bezoek brengen aan Stalingrad ten einde een gemeenschappelijk beroep op te stellen van beide steden op de ont wapeningscommissie van de UNO tot het verbieden van de waterstofbom. Behoorlijk. Gemeld is, dat een democraat tot gouverneur is gekozen van de Amerikaanse staat Maine die in de af gelopen twintig jaar een republikein voor het bekleden van deze functie had gekozen. De republikeinen, die Maine in het Congres vertegenwoordig den, zijn evenwel herkozen, zij het met verminderde meerderheden. De voor zitters der republikeinse en democra tische nationale verkiezingscommissies hebben namens hun partijen schrifte lijk verklaard dat de verkiezingscam pagnes voor de congresverkiezingen in Novermber op behoorlijke wijze zullen worden gevoerd. ADVERTENTIE Als vertaalster in de Franse en Engelse taal werd gisteren door de Haarlemse recht bank beëdigd mevrouw C. T. Lasonder Couwenberg te Bloemendaal. II TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i 85 ct 57. „Als ik geld had, dan wist ik wel, wat ilc deed", mompelde kapitein Paverits in somber gepeins. „Dan kocht ik een rank zeilschipniet zo'n logge stoomboot, waarmee ze tegenwoordig door de golven plonsen, want dat is geen varen. Maar weer kapitein op een zeilboot te kunnen zijn ach, ach, voor mij komt die mooie tyd niet meer terugIk wil niet kapitein op eer. stoomboot zijn en voor de zeilvaart moet je zelf je scheepje kunnen kopen „Kapitein!", klonk plotseling een bekend stemmetje. „Gelukkig, u bent niet gewond. En wat is datHeeft u de schat gevon den?!" „Ha, Panda!", riep kapitein Pave rits, verheugd opkijkend, „het doet me deugd je te zien, broekje! Ik dacht, dat je me in de steek had gelaten! Maar over welke schat heb je het?" „Wel, de schat, die hier ligt, natuurlijk!", antwoordde Panda, „al die goudstukken en bankbil jetten! U zit er notabene boven op!" Ver wonderd keek kapitein Paverits omlaag en eerst nu bemerkte hij, wat voor een kostbare zitplaats hij had. Hij maakte een luchtsprong, die de goudstukken rinkelend in de rondte deed vliegen. „Stotterende stokvis op een stokje!", hijgde hij, „laat ik dat nou niet eens in de gaten gehad hebben!" MENSEN DIE LANG in de Verenigde Staten hebben gewoond durven met de hand op het hart te verklaren dat de halve cent het kleinste Amerikaanse muntstuk is en dat er geen munt van geringere waarde in omloop is. Dat laatste is zeker waar, maar desondanks is er een munt eenheid van een nog kleinere waarde, t.w. de mill. Dat zit zo: toen in 1786 de muntwet van de V.S. werd aangenomen, kwam daarin de volgende clausule voor: „Mills, het kleinste betaalmid del, waarvan 1000 stuks gelijk zullen zijn aan een federale dollar". De mill, die haar naam ontleende aan het Latijnse woord voor duizend, was dus het 1/10 deel van een cent en is dat nog, alhoewel in de V.S. nimmer een munt stuk van die waarde is aangemunt. In verschillende delen van de U.S.A. worden sommige rechten en leges echter nog steeds in mills uitgedrukt Juist in verband met de heffingen van een mill te vergelijken met de term „pro mille" ten onzent diende de minister van financiën Henry Morgenthau in 1935 een wet in, die de aanmunting van mills mogelijk zou ma- ken, maar het Congres verwierp dit wets voorstel, zodat de V.S. nog steeds met een theoretische mill zitten opgescheept, welke mill hier en daar ook inderdaad als belas ting wordt geheven, maar die als munt stuk niet voorkomt! Over muntstukken gesproken, stelt u zich eens voor dat u in het bezit bent van 12 zilveren rijksdaalders, waarvan er he laas één vals is. Voorts heeft u de beschikking over een balans-weegschaal, maar de gewichten die daar gewoon lijk bij horen zijn zoek. Des ondanks zult u in staat zijn de valse rijksdaalder uit de voorraad van 12 te halen door slechts driemaal de weeg schaal te gebruiken. Om u op de goede weg te helpen, mogen we wel vast verklappen, dat het afwegen van 6 rijksdaalders tegen 6 andere, geen zin heeft, want dan komt u er niet in drie keer. Voorts is niet bekend of de valse rijksdaalder lichter of zwaarder is dan zijn soortgenoten. Morgen de ontknoping. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2