Nationale tentoonstelling gaat vijf millioen kosten Muiterij op de Caine" Puistjes Agenda voor Haarlem Verdeeldheid over ontwerp leeftijdsgrens notarissen Boeiend beeld van Nederlands herstel sinds de Bevrijding Perfecteboeiende voorstelling door de Nederlandse Comedie Eerste Kamer Referendum omtrent notarieel pensioenfonds gecritiseerd WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 3 Voorproefje van de „E 55" in Rotterdam Waarom juist in Rotterdam? Moeder en kind verdronken Kerkelijk Nieuws De manifestatie van Nederlands Energie „E 55" die volgend jaar in Rotterdam gehouden wordt, belooft een der grootste, veelzijdigste en boeiendste exposities te worden die ons land ooit gekend heeft. Op een terrein van 37 ha, omvattend het Park aan de Westzeedijk, het Dijkzigt-complex met de Ahoy-gebouwen, een nieuw te bouwen Sporthal van 5600 m2 en nog eens 20.000 m2 tijdelijke paviljoens, zullen overheid en bedrijfsleven in al hun geledingen de bezoekers tonen, wat ons land sinds de wereldoorlog gepresteerd heeft; hoe wij ondanks oorlog en verlies van koloniën, armoede en natuurrampen er in tien jaar tijds toch weer „bovenop" gekomen zijn en wat daar allemaal bij kwam kijken. Werkwijze en betekenis van handel en industrie, van wetenschap en techniek, van wederopbouw ên onderwijs, alsmede hun invloed op onze nationale welvaart zullen daar van 13 Mei tot 3 September gedemonstreerd worden, niet alleen met grafieken, foto's en maquettes, maar ook met „levende" voorbeelden als industrie-machines, tele-com- municaties en ambachten in vol bedrijf, „werkende" miniatuur-modellen op allerlei gebied en tal van andere „dynamische" attracties. Dwars door de tentoonstelling heen loopt de Westzeedijk, een der slagaders, waar langs het verkeer gewoon doorgang zal hebben. Een grote stalen luchtbrug over de Westzeedijk zal beide delen van de E 55 verbinden en bovendien kunnen de ten toonstellingsbezoekers gebruik maken van een zwevende kabelbaan van een kilometer lengte, die dwars over het gehele expositie terrein loopt. Zij begint haar baan voor de Ahoyhal, gaat dan langs het reusachtige Dykzigt-ziekenhuis in wording, langs het Noorse Kerkje over de vijvers en door het geboomte van het Park om te eindigen aan de oever van de Maas. Deze zweefbaan, die wel een zeer bijzondere trekpleister zal worden, zal een gemiddelde hoogte van 12 meter krijgen en een 8000 passagiers per dag kunnen vervoeren. De voornaamste paviljoens De hoofdingang van E 55 komt aan de Mathenesserlaan bij het Museum Boymans, waar ook het entrée-paviljoen verrijzen zal dat door de regering wordt ingericht en op verrassend-originele wijze de positie van „Nederland in de wereld" zal uitbeelden. In de volgende hal worden de wonderen der tijdmeting uit de doeken gedaan en vandaar belanden wij in de oertijd, bij de „voorwereldlijke" monsters van het Car- boontijdperk. Hier zal men kunnen zien hoe de bodem van Nederland is ontstaan, welke schatten hij bevat en op wat voor manier die rijkdommen geëxploiteerd wor den ten bate van de chemie, gas- en elec- triciteitsvoorziening. Via een mijngang met echte steenkool en onvervalste „kompels" komt men vervolgens in het paviljoen van delfstoffen waar de winning van kolen, zout, mergel en aardolie verduidelijkt wordt, gevolgd door een grootse wapen schouw van onze chemische industrie, die hier de poorten van haar wonderland wijd openzetten zal. In het volgende paviljoen krijgt men een volledig beeld van de rol der electriciteit van onze samenleving waarbij uiteraard ook de jongste telg van deze wetenschap de atoomenergie niet vergeten is. Voorts ziet men hier een aan trekkelijke inzending van de Nederlandse Spoorwegen die onder andere met hun nieuwste „rollend materieel" en een vol automatische seinwezen-tranche verschij nen zullen. Natuurlijk is ook „Tante Pos", vei-jongd en efficiënter dan ooit dank zij de vele na-oorlogse verbeteringen, van de partij om ons een beeld te geven van het „onzichtbare" verkeer, via haar nieuwste tele-communicatiemiddelen. In de groep luchtverkeer treffen wij allereerst de KLM die hier onder meer een treffend beeld geeft van de ontwikkeling van Schiphol sedert de trieste chaos van 1945. De vlieg tuigindustrie, rijksluchtvaartdienst en jeugdluchtvaart completeren de aeronauti- sche familiegroep. Na het voorterrein verlaten te hebben waar tussen haakjes ook op de terreinen rondom de paviljoens veel belangwekkends te zien is, zoals zwaar materiaal voor de delfstofwinning, een complete boortoren van de zoutindustrie en dergelijke komt ADVERTENTIE de enige cream die hei haar voed i! Want Silvifix bevat puur Sil- vikrin. de na tuurlijke haar- voedingl Dank zij een geheel nieuwe formu- legeeft Silvifix nu 2 x zo veel glans en doet U 2 x zo lang met één tube. Voor de dagelijk se haarverzor- ging Silvifix! Het glanst, het verfraait en het voedt. VÓor het baar van Gentlemen WOENSDAG 15 SEPTEMBER Minerva: „Limelight", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dubbele leven van dr. Gerbrand", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Eens in de honderd jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Ander sen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De witte hel", 14 jaar, 8 uur. City: „Deadline U.S.A.", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAC 16 SEPTEMBER Minerva: „Limelight", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 1.30, 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige liefde", 18 iaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dub bele leven van dr. Gerbrand", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Eens in de honderd jaar", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rory: „De witte hel", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „Deadline U.S.A.", 18 jaar, 2.15, 7 en S.15 uur. de bezoeker via een brug bij de afdelingen haven-, Rijn- en zeevaart en scheepsbouw, waarin Amsterdam en Rotterdam gezamen lijk deelnemen. Rijkswaterstaat en enkele giote aannemersbedrijven laten zien, hoe Nederland zijn grond aan het water ont worstelt en hoe het zijn bodem tegen deze erfvijand pleegt te verdedigen. Zij zullen aanschouwelijk voorstellen wat wij pres teerden aan droogleggingen, inpolderingen, bedijking en rampherstel, waarbij ook een keur van baggermachines en ander zwaar materiaal te zien zal zijn. Sliedrechts be faamde vakwerkers zullen hier bijvoor beeld tonen hoe de geweldige zinkstukken gemaakt worden die gebruikt zijn bij de dichting der stroomgaten in het Zuidhol landse rampgebied. Nijverheid en onderwijs Uiteraard zal ook de metaalnijverheid niet ontbreken, de Hoogovens zullen aan wezig zijn met een belangrijke metallurgi sche inzending en in het Ahoy-gebouw demonstreert de industrie haar kunnen met allerlei werktuigen en eindproducten. In dit gebouw zullen trouwens ook de vak- en bedrijfsscholen te zien zijn van de metaal industrie en de bouwvakken, met alles wat daarbij hoort. Aansluitend daaraan vindt men de bouwnijverheid en wat hier gepro jecteerd is, zal een der imposantste mani festaties worden die tot dusver in ons land te zien waren. De groep „Bouwen en wonen" vormt een aantrekkelijk sluitstuk van deze wederopbouw-show. Zo komt men tenslotte in het Nederland se Paviljoen, waar men eerst herinnerd wordt aan de honger uit het laatste oor logsjaar, dan aan de geleidelijke terugkeer naar het normale leven, meer voedsel, meer werk, sociale zorg en arbeidsvrede, en waar men tenslotte ziet hoe wij thans leven en werken. Van deze inzending heeft dr. Kor- tenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, de leiding op zich genomen. Rond het Nationale Paviljoen komt het Elf Provinciënplein dat een beeld geeft van de oorlogsverwoestingen aan bruggen en wegen, hun tijdelijke restauratie en hun definitieve herstel. Tien jaar Nederlandse Energie hebben 't verkeer te land, te water en door de lucht hersteld en daardoor de elf provincies weer aaneengesmeed. In deze afdeling is verder te zien hoe steden en dorpen, die van het oorlogsge weld te lijden hebben gehad, herrijzen. Tegen de achtergrond van het Dykzigt- ziekenhuis in aanbouw worden de afdelin gen volksgezondheid, lichamelijke opvoe ding, sociale zorg en beveiliging gegroe peerd, de laatste groep inzendingen in het Ahoy-complex. In het Park Aan de overkant, in het Park, komen akker- en weidebouw hun prestaties tonen, met alles wat daarmede verband houdt: landbouw-onderzoek en -onderwijs, zaai goed, pootgoed, kunstmeststoffen, veevoe der, landbouwmachines, boerderijen-bouw en levende have. Stamboekvee, stamboek- paarden en -varkens en pluimvee ziet men „in natura," alsook een moderne boerderij in volle actie. Als tegenstelling tot deze moderne boer derij komt er een Lös Hoes, uit Twente, dat naar Rotterdam wordt overgebracht en daar wordt herbouwd, in precies dezelfde toestand als waarin zulke boerderijen sedert eeuwen worden gedreven. De afde lingen tuinbouw en visserij sluiten hierbij aan. In het Park vindt men verder de voedsel industrie, de industriële vormgeving, groei en bloei van stad en land en een groepering voor de provinciale en gemeentelijke inzen dingen, waaronder ook die van Noordhol land. Voorts exposeren hier de papier- en grafische industrie, de mode-industrie en de sieraadkunst. In de omgeving van de Maas komen ten slotte de afdelingen bankwezen, export, groothandel en internationale contacten. Op verschillende plaatsen worden kunst nijverheid, T.N.O., Reclame, verpakking, onderwijs „ondergeschoven". Voor ontspanning en verpozing is op tal van plaatsen in de E 55 gezorgd, maar ook cxocoooocococooax^ocooooooocoooooooooooooooooooooooooooo: 8 X g 5 g „Waarom komt ook deze nationale ten- g toonstelling weer in Rotterdam", was de 8 vraag die gisteren op een persconferen- g tie met de organisatoren van de E 55 8 8 gesteld werd; dit naar aanleiding van g g een zekere animositeit van Amsterdam- - se kringen die zulk een expositie liever 8 8 in de hoofdstad gehouden zouden heb- 8 a ben. 8 - Ir. J. W. Ernste, algemeen voorzitter 8 van de Raad van Advies der E 55, ant- g woordde daarop: „Rotterdam heeft van g onze grote steden wel het meeste van de oorlog geleden en heeft zich sinds- dien op zeer spectaculaire wijze her- 8 steld; het gemeentebestuur was prompt 8 tot financiële deelname en garanties voar de E 55 bereid; Rotterdam had al 8 een uniek tentoonstellingscomplex en het bedrijfsleven in de Maasstad heeft 8 8 direct zijn schouders onder het plan S gezet. Rotterdam had dus een grote y voorsprong, maar dat doet niets af aan het nationale karakter der E 55, die zeker geen specifiek Rotterdamse aan gelegenheid is". Niemand hoeft zich dan ook gepasseerd of tekortgedaan te 8 voelen. g 3ooooooocxdooc>oocxx)oooooooooooooocxxxxxxxxxxxxxdocoooooooo dit gebeurt anders dan gewoonlijk. Op dit en op vele andere gebieden is echter nog veel in voorbereiding en daar ontspanning het beste „verrassend" kan zijn, willen de organisatoren daar voorlopig nog niets over loslaten. Maar het wordt „iets heel bijzon ders," zo zeggen zij. De toegangsbewijzen van de E 55 zullen waarschijnlijk iets meer dan een gulden gaan kosten, maar ook hieromtrent is nog geen definitief besluit gevallen. Men be cijfert dat de inrichtings- en organisatie kosten ongeveer 5 millioen zullen belopen en rekent tenminste op een goede drie millioen bezoekers. De tentoonstelling zal ook des Zondags geopend zijn, maar vele demonstraties en manifestaties zullen alleen op werkdagen plaats hebben. De bekende Rotterdamse architecten, prof. ir. J. H. van den Broek en J. B. Ba- kema, hebben de nieuw te bouwen tentoon stellingshal en de tijdelijke paviljoens zo geprojecteerd dat er geen boom en geen stukje van het Park zal behoeven te sneu velen. Alles wordt gewoon „ingeschoven" in het bestaande groen. Met het Museum Boymans tenslotte is een regeling getroffen om op de E 55 ook verschillende kunstwer ken uit het museumbezit te exposeren. 91 De Nederlandse Comedie heeft reeds in het voorseizoen in de derde week van Augustus de première gegeven van „Muiterij op de Caine" door Herman Wouk, een eigen bewerking van zijn in 1951 met de Pulitzerprijs bekroonde roman, waar van onlangs ook een vertaling in ons land is verschenen. Gisteren kon het Haarlemse publiek kennismaken met dit geraffineerd geschreven stuk van enkel mannen, zich afspelend als een zitting van de zeekrijgsraad, die het in de titel genoemde incident te behandelen krijgt. Het heeft genoten van een avond zorgvuldig voor bereid en boeiend toneel, waarop het zo geestdriftig reageerde, dat de verwachting gerechtvaardigd lijkt dat de voor Zaterdag vastgestelde herhaling ten overstaan van een uitverkochte zaal zal geschieden. Bij gebrek aan tijd heb ik het boek, aan een gedeelte waarvan de auteur dramati sche vorm heeft gegeven, niet kunnen lezen. Maar dat dunkt mij geen bezwaar om deze adoptatie te kunnen beoordelen, want het stuk bewijst zijn zelfstandig be staansrecht volkomen, zij het niet als een werk met kunstzinnige pretentie, dan toch als een brok pakkende journalistiek. Het gestelde probleem luidt: heeft de oudste officier Stephen Maryk juist gehandeld, toen hij tijdens een typhoon in oorlogstijd de luitenant ter zee eerste klasse Queeg wegens psychische ongeschikthedi van diens commando onthief? Reeds in de eer ste woordenwisseling wordt er op gezin speeld, dat hier meer aan vast zit een veel algemener aspect, dat in een treffende epiloog overrompelend tot uitdrukking wordt gebracht. Het stuk, dat behendig laveert tussen Ibsen en het traditionele politiespel, brengt het thema onthullenderwijze tot ontwikke ling. In het begin krijgt men niet meer te horen dan de uiterlijke feiten, benevens een misleidende indruk van de hoofdpersonen, maar gaandeweg komen er steeds meer menselijke beweegredenen bloot te liggen. Dit proces is vooral in het eerste bedrijf ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTft. HAARLEM TEU13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM -JEl. 717162 MOTOR - BROMFIETSKLEDING Van onze parlementaire redacteur Minister Donker zag zich Dinsdag in de Eerste Kamer, evenals dit aan de overzijde van het Binnenhof het geval was geweest, het vuur na aan de schenen gelegd terzake van het wetsontwerp tot invoering van een leeftijdsgrens voor notarissen, dat ook bepalingen bevat omtrent een op te rich ten notarieel pensioenfonds. Slechts de fracties van de communisten en van de P. v. d. A. bleken eenstemmig vóór te zijn.Van de Cbristelijk-Histordschen zal zeker één lid tegen stemmen; de Anti- Revolutionnairen aarzelen nog, doch sche nen blijkens het betoog van prof. Diepen horst en dat van prof. HeMema nogal be zwaard te zijn en va.n de K.V.P.-fractie is alleen een meerderheid voor. Het kan heden dus nog spannen. Prof. Diepenhorst achtte instelling van een leeftijdsgrens ter dege noodzakelijk; rechtens was dit trouwens volkomen toe laatbaar voor het notarisambt, dat tenslotte toch een publiek ambt is, zij het van een bijzondere soort. Logisch achtte hij het, dat aan de betrokkenen een schadeloosstelling wordt gegeven; maar „onvergefelijk" was zijns inziens, dat de minister de beslissing niet in eigen hand heeft gehouden en de regeling inzake de pensioenvoorziening liet afhangen van een stemming onder notaris sen en caindidaat-notariissen. Prof. Diepen horst had kritiek op enige punten van de regeling inzake pensionnerinjg met inbegrip van de premiebetaling. Principieel verwer pelijk is het ontwerp voligens hem niet, doch de koppeling van leeftijdsgrens, scha deloosstelling en sociale voorziening is allerongelukkigst en de beoogde fiscale tegemoetkoming roept ook allerlei vragen op, aldus de conclusie van de spreker, die ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Onmiddellijk na de aardbevingsramp in Algiers stroomde van alle kanten hulp toe. Onze foto toont een hoeveelheid voedsel, welke door padvinders en vrijwilligers verdeeld wordt onder de getroffenen te Oued Chelif. met belangstelling met zijn fractie (waar men aarzelend tegenover het voorstel stond) het antwoord van de minister af wacht. V.V.D.: „Onaanvaardbaar" Prof. Molenaar (V.V.D.) en zijn fractie genoten daarentegen aarzelden niet. „Op zedelijke gronden onaanvaardbaar" luidde hun vonnis. Op de candidiaat-notarissen en de jongere notarissen wordt de last gelegd om de 70-jarigen en ouderen, die geen of nauwelijks premie betaald hebben, te kun nen ontslaan. Dat vond de V.V.D.-spreker onsympathiek. Als het Rijk de leeftijds grens wilde voorschrijven moest het zelf de kosten van bedoelde schadevergoeding op zich nemen. Een notaris is, ook volgens de minister, een niet door de Staat betaalde ambtenaar, en dies gaat het niet aan, dat de Staat hem voorschrijft hoe hij voor zijn toekomst heeft te zorgen. De verplichting te dien opzichte doet die wet ontstaan als bij een onder notarissen en candidaat-notarissen te hou den referendum een, naar 's ministers oor deel belangrijke, meerderheid zich voor oprichting van een notarieel pensioenfonds zal hebben uitgesproken. Tegen deze be paling ontwikkelde prof. Molenaar een aantal bezwaren, ook al omdat de stem ming zelf onzuiver zou zijn. Volgens hem was de invoering van de leeftijdsgrens helemaal niet nodig. Veel juister zou het zijin, naleving va.n art. 52 der Notariswet te bevorderen, volgens hetwelk de Kroon, op voordracht van de Kamers van Toezicht, notarissen op grond van ongeschiktheid wegens ouderdom, zwakte, aanhoudende ziels- of lichaamsziekte, kan ontslaan. In elk geval moet er een eind komen aan de misstand, dat genoemde Kamers niet vol doende toezien. Hoogst onrechtvaardig noemde dieze spreker bet, dat ingeval van verwerping van die pensioenregeling door de leden van de Broederschap, de 70-jarigen en ouderen er uit gaan, zonder iets te krijgen, hoewel zij indertijd voor hun leven benoemd zijn. Na nog te hebben uitgeweid over het „on zedelijke" van de door de belanghebben den te houden stemming over de oprichting van het pensioenfonds, waarbij een aantal hunner zich voor een gewetensconflict ge plaatst ziet, concludeerde prof. Molenaar, dat de Kamer dit wetsontwerp moet ver werpen. Mr. Kolff (C.H.) en de meerderheid van zijn fractiegenoten, hadden een andere mening. Ook volgens hen bevat het voor stel feilen, maar een in alle opzichten be vredigende regeling te treffen, ware een onmogelijkheid. Het algemeen belang eist aan/neming van 's ministers voorstel, ge zien o.a. het feit, dat thans liefst 13 percent van die notarissen ouder dan 70 jaar zijn. Bij deze afgevaardigde, die nog als een der voordelen van de aanhangige regeling de snellere „doorstroming" met jeugdige no tarissen noemd'e, had de overhand, da,t er nu een behoorlijke sociale voorziening komt, welker invoering afhankelijk is van die door dé betrokkenen zelf te nemen be slissing. Daarbij kunnen zij dan tonen of hun organisatie terecht de naam „Broeder schap" draagt. Eén fractiegenoot van spre ker is nog steeds van mening, diat de over heid volledig de schade hoort te vergoeden, die de voor hun leven benoemden door ontslag op 70-jariige leeftijd zullen lij-den. Dat ene lid meent bovendien, dat de jon gere notarissen en de Candida at-notarissen een te zware last aan premie zullen moe ten torsen voor wat er aan pre-mieloos „pensioen" zal worden uitgekeerd. Prof. mr. Hellema (A.R.) vond, dat het niet aangaat, buiten de fiscale wetten om d-e leden van het notariaat een fiscaal voordeeltje toe te kennen door de premie buitengewoon knap gehanteerd. Daarna wordt er soms wel wat heel erg populair geschermd met allerlei psychologische ver schijnselen, waardoor het te leveren bewijs de verdediger richt zijn tactiek op het aantonen van geestelijke incompetentie zodanig met terugwerkende kracht de ge loofwaardigheid van de argumenten aan tast, dat het allemaal wat opzettelijk aan doet. Dit is jammer, want dit spel met effecten vermindert de waarde van de karakterstudie. Maar al wordt het achteraf wat moeilijk in dit stuk meer te zien dan een handig ge manoeuvreer met een telkens eenzijdig en onvoldoende belicht geval, toch kan men intens medeleven met de debatten tussen de advocaat-fiscaal en de verdediger, met als inzet niet zozeer de eigenlijk onbedui dende figuur van de -beklaagde Maryk, dan wel de beklagenswaardige Queeg de man, die een militaire carrière koos uit „overcompensatie van een minderwaardig heidscomplex" en met alle middelen zijn veroverde positie poogt te beveiligen. Enigszins wordt daardoor de anecdote ver diept tot een innerlijk conflict, dat vermoe delijk in de roman geleidelijker is uitge werkt. Herman Wouk heeft de belangrijkste onthulling voor het laatste bewaard: de openhartige toast van de Joodse vlieger advocaat Greenwald, die aankomt als adembenemende opstopper, waar pas later een sceptische bezinning op volgt, als men ruimte voor discussie vindt.. In zijn dron kenschap houdt deze brillante verdediger een openhartig pleidooi voor de veelge smade beroepsofficieren, die er zich dan toch maar in vredestijd al op voorbereid hebben te verhinderen, dat „de Duitsers en Japanners elkaar aan de Mississippi de hand konden reiken." Met tegenzin, zo ver klaart hij nogmaals, heeft hij Maryk's ver dediging gevoerd, wetende daarmee Queeg te moeten „kraken" om thans de cyni- schrijver en ophitser Thomas Keefer, die in zijn boeken deze militairen belastert, als de ware schuldige te kunnen aanwijzen. Een sterk ensemble Men heeft de neiging een dergelijk stuk al moet direct worden toegegeven dat het tal van dankbare speelrollen bevat en bijzonder kundig is geschreven te over schatten, of liever gezegd: het aandeel van acteurs en regisseur in de beoordeling van het geheel te onderschatten. Met klem wil ik daarom vaststellen, welk een voorbeeldig aandeel Henk Rigters in laatstgenoemde hoedanigheid in het welslagen heeft ge nomen. Heeft men er wel een idee van met hoeveel zorg en finesse de spanningen moe ten worden opgebouwd en omgeleid zonder ADVERTENTIE l/tlweffc iikbUuiMlwj& rondj'fy'tdbw. 'm Wjdcolliofj Iwi mwfctl/' éw, IM\/ rober Pb Cs onder het hoofd „beroepskosten" aftrek baar te maken. Dit is een door anderen niet genoten faciliteit, n-ota bene terwijl de Grondwet „privileges" op het stuk van be lastingen verbiedt. Mr. Witteman (K.V.P.) vond de grond gedachten van het ontwerp goed, die uit werking daarentegen weimig aantrekkelijk. Toch zal d'e meerderheid zijner fractie voorstemmen. „Eerst waren wij het eens" Mr. Cammelbeek gewaagd'e van een „wonderlijke gang van zaken". Immers, vóór de indiening van het wetsontwerp bestond er roerendie eensgezindheid om trent de wenselijkheid van een leeftijds grens, van de oprichting van een notarieel pensioenfonds en van toekenning van een pensioen aan 70-jarigen en ouderen, die er uitgaan zonder premie betaald te hebben. Maar nauwelijks was het ontwerp inge diend of er doken tail vain bezwaren op tegen datgene waarover men het eerst een-s was geweest. De wettelijke regeling stempelt d-e nota rissen tot ambten-aren. Ofschoon sprekers fractie wel bezwaren h-acl, kon zij met het voorstel accoord gaan. Temeer, nu een en quête heeft aangetoond, dat in het nota riaat zelf een grote meerderheid voor die regeling is. Ook d'e communisten zullen, zo verklaar de d-e heer Brandenburg, het „voor" laten horen. Hedenochtend antwoo-rdt minister Don ker. Zonder hoofdelijke stemming, na een be langwekkend juridisch steekspel, verenigde de Kamer met het wetsontwerp admini stratieve rechtspraak bedrijfsorganisatie. De communisten lieten hu-n „tegen" aan tekenen. Zo ook mr. De Vos van Steenwijk (V.V.D.), aangezien hij het verkeerd vond, dat er geen college van hog-er beroep kornt, het geen, naar mini-ster Donker aantoonde, onnodig is. Eons Rademaker en Han Bentz van den Berg als de beklaagde Maryk en de ver dediger Greenwald in „Muiterij op de Caine" van Herman Wouk. de interesse te laten verslappen? Hoe ont zaglijk veel er aankomt op houding en con centratie? Om alle mogelijkheden van tekst en situatie te realiseren wordt geen artistieke mooidoenerij gevergd, maar in de eerste en beslissende plaats een degelijke kennis van het vak en van de mens. Aan deze dubbele eis heeft Rigters uitmuntend voldaan, niets aan toeval of improvisatie overlatend, maar met waakzame intelligen tie elk ter zake db ud détail wikkend en een logische fur 'enend. Daarbij was 1 elukkig, zo hij zijn medewerkers al f heeft kunnen kie zen, over een prima uezetting voor zo goed als alle rollen te kunnen beschikken. De stuwende kracht van deze voorstelling was zonder enige twijfel Han Bentz van den Berg, die ditmaal ook qua plastiek menigmaal zijn zwakke punt prachtig spel liet zien. Hoogtepunt van zijn optreden vond ik zijn scène als ondervrager van de getuige dr. Forrest Lundeen: het lospeute ren van de gegevens eerst, waarbij vooral zijn handen de intense verwachting sugge reerden bij het waarnemen van zijn kansen, gevolgd door een beheerst-triomfantelijke conclusie, die duidelijk de te nemen wen ding van de zaak liet voorvoelen. Er zou den nog veel meer voorbeelden te geven zijn, maar volstaan moet worden met de brandende bezetenheid van de grote be- schulding aan het slot, een vurige climax. En dan was het een bijzondere genoeg doening gevende ervaring Joan Remmelts eindelijk weer eens in een niet eens zo grote, maar wel zeer belangrijke rol zijn talent te zien bewijzen, dat in de afgelopen jaren zo dikwijls beneden zijn niveau ver vaagde. Dit was waarlijk groot werk! Deze Queeg verscheen in het eerste bedrijf met een supérieure zelfverzekerdheid, die nader hand niet meer bleek te zijn dan een mas ker, waarachter zich een gevaarlijk ge stoorde persoonlijkheid verborg. Zijn in storting, fascinerend voorbereid, zoals met name door het benauwenis suggererende verschuiven van zijn das, subliem gecon troleerd, was een naar weerszijden over tuigend, huivering- en medelijdend wek kend moment. Van de talrijke bijrollen moet in de eer ste plaats Louis van Gasteren worden ge noemd, die voor de zoveelste keer bewees hoe men levensecht formaat kan verlenen aan een betrekkelijk bijkomende figuur. Men twijfelde geen moment aan de des kundigheid van deze goedmoedige veteraan. Feilloos afgestemd was het rustig-ingrij- pende optreden van Paul Huf als de presi dent van het militaire gerechtshof. Scherp en sportief vatte Guus Oster zijn taak van aanklager op. Van de vele getuigen mogen zeker de verpozing brengende typering van een domme seiner door Bert van der Lin den en de blozend-pedante psychiater van Sieto Hoving niet vergeten worden, maar Philippe la Chapelle, Bob Goedihart en de van Gerard Rekers vervangende Allard van der Scheer voor hun minder opvallend, echter evenzeer verantwoord aandeel even min. De zeer moeilijke rol van de beklaagde, welke de hele avond op het toneel moet zijn, vrijwel zonder aan de debatten deel te nemen, was toevertrouwd aan Fons Rademakers, die met stil spel zijn belang stelling in de gang van zaken op peil hield en deze Maryk voor het overige deed ken nen als een ruiterlijke, maar onbeduidende zeeman. Het eenvoudige décor was van Piet er Bogaerts, die meer aankleding le verde dan bij de Amerikaanse voorstel ling, waar men blijkens de foto's met grijze gordijnen volstond. DAVID KONING. Voorbijgangers troffen gisteren in het Scholtenskanaal te Klazienaveen-Noord een levenloos lichaampje aan van een baby Op de wal lag een pakje brood, hetgeen aanleiding gaf tot een verder onderzoek Ruim een uur later werd het levenlozfe lichaam van de moeder opgehaald, alsmede een fiets. De moeder, de 19-jarige mevrouw M. G. Strijker-Herbers, was 's morgens met haaf ruim eenjarig kind op de fiets van de ouderlijke woning vertrokken om te gaan aardappelrooien. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lexmond J. W. de Bruin te Harderwijk. Aangenomen naar Eemnes-Buiten M. Bergsma, cand. te Putten, die bedankte voor Langerak en voor Nieuw Beijerland. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Kollum W. Ch. Jansen, cand. te An- gerlo. Geref. Kerken Tweetal te Schoonoord: P. Schraven- deel, cand. te Rotterdam en G. de Leeuw, cand. te Nijkerk. Beroepen te Andijk (vac. Y. v. d. Woude) W. Feenstra te Dokkum. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Zwartsluis J. J. v. d. Hoek te Den Ham. Aangenomen naar Zwagerveen-Zwaag- westeinde K. D. v. Dijk, cand. te Gronin gen, die bedankte voor Sappemeer en voor TielZaltbommel. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Apeldoorn: E. v. Smeden te Rotterdam-Z. en C. Verhage te Broek on der Akkerwoude. Beroepen te Zwaagwesteinde J. W. de Bruin, cand. te Apeldoorn; te Arnhem W. F. Laman te Rotterdam-West. Bapt. gemeenten Aangenomen naar Workum-Makkum G. Visser te Harlingen. Geref. gemeenten Bedankt voor Waardenburg A. de Blois te Rotterdam-Zuid.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5