Enquête onder bejaarden ter verfrissing van het werk Kostelijke voorstelling door de Hoofdstad-Operette Zie Boven Het wazige vlekje van nabij PORSELEIN 4 Sociëteiten in Velsen openen opnieuw haar poorten Tweemaal in Rex-Theater WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 SPAARNBERGWEER SOOS Betaling abonnementsgeld per giro Nieuw clubcostuum voor spelers van HBS Sport in 't kort Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Nieuw wereldrecord kogelstoten van Zybina Scheepvaart Voor de kinderen 01 U _!E TIP VAN BOOTZ FEUILLETON EN door Gordon Folk DE VOLKOMEN PERSOONLIJKE VRIJHEID, die de basis moet zijn van het werk voor bejaarden, niet alleen volgens de landelijke overheid, maar evenzeer naar het oordeel van het Velsens gemeentebestuur, doet dit gemeentebestuur uitzien naar andere, nieuwe middelen om het sociaal-culturele werk onder de ouden van dagen te bedrüven. Maar deze nieuwe ideeën moeten, indien het even kan, uit de kringen der bejaarden zelf voortkomen en daarom is men van plan zeer binnenkort een enquête onder de bezoekers der sociëteiten te houden om aldus de opvattingen der betrokkenen te peilen. Dit werd meegedeeld door de heer P. Waardenburg tijdens de opening van het winterwerk voor de Velsense bejaarden; als zodanig gold de opening van de soos in „Spaarnberg" aan de Wüstelaan te Santpoort, waar een vijftig gasten bijeen waren rond dam-, schaak- cn dominobord en waar wethouder C. P. J. Maas namens het gemeentebestuur blijk gaf van de belang stelling, die de overheid voor dit werk koestert. De Samtpoortse ouden van dagen hebben geruime tijd in de Hervormde Kapel ge bivakkeerd omdat Spaarnberg verbouwd had moeten wordien. Hun terugkomst op het oude nest viel samen met de eerste soosmiddag en d'eze gebeurtenis kreeg een licht feestelijk tintje, niet alleen door de officiële heren achter de bestuurstafel, maar ook door een extra lekker koekje bij een extra lekker kopje t'hee. Al zal het iin Spaarnberg, gezien de goede zorgen van de dames, die hier als gastvrouwen dienst doen, aan al dit goede der aarde zeker ook in de toekomst niet ontbreken. Structurele wijziging De heer Waardenburg heeft als voorzit ter van de nog jonge sub-commissie voor sociaal-cultureel werk voor bejaarden, een onderdeel van de „grote" commissie voor ontspanning, welke voornamelijk de jaar lijkse bustocht voor haar rekening neemt, een enkel woord gesproken. Br is dan wel niet zoveel veranderd, merkte hij op, maar de structuele wijziging is toch wel de moeite waard om gememoreerd te worden, al is de commissie het zelf nog niet eens over haar werkwijze. Hij stelde de gasten vervolgens hun „leider" voor, de heer A. Boon, die als medelid der subcommissie voor een goede gang van zaken in het Sant- poortse bejaardengezim zal zorgen en roer de voorts het bejaardenprobleem in zijn geheel aan. Daarbij kwam de volledige vrijheid ter sprake, die men de mensen wil geven en bovendien het contact, dat de sub-commis sie graag wil hebben met de bejaarden zelf omtrent hun wensen en aanmerkingen. Dat het hele gemeentebestuur het bejaarden- vraagstuk belangrijk acht en een warm hart toedraagt, mocht volgens hem vol doende blijken uit het subsidie voor dit doel. Met het uitspreken van de hoop, dat Santpoorts ouderen nog vele genoeglijke uren in dit hun zo vertrouwde lokaal mo gen doorbrengen, opende de heer Waar denburg de sociëteit. Wethouder Maas zag de bejaarden als de mensen, die jaren geleden op de bres heb ben gestaan, als het ging om bepaalde idealen te bereiken en hij doordrong zijn gehoor van de krachtige wens van het ge meentebestuur, dat voor deze gelukkig steedis groeiende groep al het mogelijke wordt gedaan. Daarbij verwees hij nog even naar de onenigheid, die enige tijd geleden rond1 dit werk is ontstaan en waar bij zich de situatie voordeed, dat er deels wel, deels niet betaald moet worden door de betrokkenen. Het gemeentebestuur heef t het „gelijke monniken, gelijke kappen" in de praktijk willen brengen, waarmee zijns inziens een juist principe wordt nage streefd. Over de sfeer onder de Santpoortse ouden van degen had de wethouder niets dan lof; alleen al de gastvrijheid van de dames, die bij de ingang elke soosbezoeker ccooocoocoocoocxxxxxx>oooooooooooocy>o U kunt. het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés 7. kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE of bezoekster met een gemeende hartelijk heid ontvingen, gaf hem de beste hoop, dat het in Santpoort goed is en goed zal blijven De heer Boon maakte van de gelegen heid gebruik het bestuur van de Kapel dank te zeggen voor de daar genoten gast vrijheid, evenals hij zich erkentelijk toon de voor het gastvrij onderdak in Spaarn berg. Hij gaf namens de aanwezigen de verzekering, d>at deze gulheid gewaardeerd wordt en dat ook al daarom de zorg voor het lokaal aller aandacht zal hebben. In de loop van de komende dagen zullen ook de sociëteiten van Velsen-Noord en IJmuiden opnieuw warden opengesteld. ADVERTENTIE Voor zijn eerste wedstrijd in de tweede klasse is HBS in het veld gekomen in een nieuw clubcostuum. Toen de Kraaien degra deerden is op de algemene ledenvergadering met minimale meerderheid besloten het ver trouwde zwarte shirt, waarin men (met uit zondering van de oorlogsjaren) gedurende meer dan vijftig jaren in de eerste klasse had gespeeld, te veranderen. Zondag trad HBS in Gorcum tegen Unitas aan in een ivoorkleurig shirt, met op de linkerborst een zwarte kraai en daaronder in rood de letters HBS. Kraag en manchetten van het shirt zijn zwart. De broek en de kousen (met rood-witte rand) zijn zwart gebleven. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslag van de wedstrijd ArsenalManchester City, gespeeld in de eerste divisie van de Engelse league luidt: tweedrie. verwerkt!) en Hongaarse muziek, was van goeden huize. De fraaie tenorstem van Hans Lechner verzekerde mede het succes van de ver tolking. Ook Claire dairy toonde deze avond haar voortreffelijke vocale gaven. Ruth Rhoden, Ali van Norden, Mizzy van der Lans en vooral Marga Graf wisten als operette-vocalisten te geven wat men kon verlangen. Goede typeringen zagen wij van Ad. Heering, Herman Valsner en John Koch. En wat we op dit punt van Fritz Steiner en van Otto Aurich kunnen zeg gen, zou de zoveelste bevestiging zijn van beider reputatie. Veel lof verdiende het koor, dat niet alleen prachtig zingt, maar ook vlot ac teert. Alfred Salten heeft uitstekende bla zers in zijn orkest en wat hij uit zijn be zetting haalt, mag bijzonder knap heten. Dat het geheel er luxueus uitzag (zelfs de schittering van diamanten speelde een rijke rol) is reeds te verstaan gegeven. En zo lijkt het niet twijfelachtig of de Hoofdstad- Operette zal met dit werk een goed seizoen maken. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Het ledental van de Velser Kunstkring „Voor Allen" is zodanig gestegen sinds verleden jaar van 480 tot 1270 dat deze culturele instelling haar avonden moet doubleren. Zo werd dan Dinsdagavond in het Rex Theater te IJmuiden-Oost voor haar abonnés een tweede opvoering ge geven door de „Hoofdstad-Operette" van „Sag' beim Abschied leise Servus" waarmee dit gezelschap, waarover nog steeds de geest van de onvergetelijke Fritz Hirseh vaardig is, dit seizoen zijn reputatie hoopt gestand te doen. De operette behandelt een vrij eenvou dige dorpsgeschiedenis, waarin de liefde natuurlijk de traditionele rel speelt. Zij wijkt slechts af van het geijkte plan, door dat de geliefden, van wie men het ver wacht, elkaar aan het slot nu eens niet krijgen, 't Is een simpd gegeven zonder sterke intrige en zonder zelfs enige zin voor humor, voor zover die rechtstreeks uit de handeling voortvloeit. Een roman tisch geval dat tenslotte naar de sentimen tele noot zoekt en die dan ook te pakken krijgt. Een ding waarvan men bij het lezen zou zeggen: daar komt niets van terecht, want er gaat geen boeiende kracht van uit. Maar dan heeft men geen rekening gehou den met de interpretatiekunst van de ve teranen van het oude Frits Hirsch-gezel- schap. Denk u Fritz Steiner en Otto Aurich op de planken, dat stel rasartisten, die al fan taserend met niets een hele avond zouden kunnen vullen, haal er in gedachten ook de temperamentrijke Claire Clairy bij, dat „enfant terrible" van het operettetoneel; denk aan de kostbare montering die Meyer Hamel, de zakelijke leider van de troep, zich veroorlooft om in de lijn der traditie te blijven; vergeet ook vooral niet waartoe een gewiekste dirigent als Alfred Salter, in staat is om het werk muzikaal op te fleuren, door het desnoods te larderen met tal van effectnummers en hoe hij op geraffineerde wijze de muzikale krach ten waarover hij beschikt: solisten, koor en orkest, aan het werk zal weten te zet ten. Wie het nog niet wist kon het deze avond ervaren; Hoofdstad-Operette beteekent interpretatie. Wat dit gezelschap ter hand neemt, wordt door de uiterst verzorgde uit voering steeds een treffend geheel, boeiend in zijn afwisseling, bekorend door zijn fris heid, brillant van techniek en in hoge mate amusant door de originele vondsten. Een bijzonder leuke grap was dit keer het voorstel van Claire Clairy om, na een dans scène van omstreeks 1850 het jaar waar in de eerste bedrijven spelen nu ook eens te dansen zoals men dat over honderd jaar zou doen, wat aanleiding gaf tot een komisch contrast. Dat zijn zo van die „glossen" waar de componist van de ope rette, Bernard Grün, zeker niet van ge droomd heeft, maar die er niet weinig toe bijdragen zijn werk ook in deze tijd leef baar te houden. Zijn muziek is trouwens ook de moeite waard: men kan ze nergens triviaal niemen. En wat Salten er aan toe voegde aan Tsjechische (onder meer „De Moldau" van Smetana tot koornummer Haarlem De Russische athlete Galina Zybina heeft tijdens de Russische athletiekkampioen- schappen, welke in Kiev worden gehouden, het wereldrecord kogelstoten verbeterd. Zij bereikte een afstand van 16.28 meter. Het oude record stond sedert 9 October 1953 op haar naam met 16.20 meter. De in Kiev ge leverde prestatie betekende tevens een nieuw Europees record. Altair, pass 13 Finisterre n. Antwerpen. Amor, 13 v. Alexandrië n. Beyrouth. AmStel'krooti, 13 v. Marseille n. Amsterdam. Agamemnon, 14 v. La Guaira n. Pto Cabello. Annenkerk, 13 v. Djibouti n. Penang. Ariadne, 14 te Buitenhuizen. Al'blasserdijk, 12 te New Orleans. Almdijk, 13 te Vera Cruz. Almkerk, 13 v. Le Havre n. Lissabon. Amsteldijk, 13 te Baltimore. Arnedijk, 13 te Le Havre. Aardijk, 13 300 m. O.NO. Nantucket. Adonis, 13 te Port de Paix. Akkrumdijlk, 13 380 m. ZO. New Orleans. Alcyone, 13 250 m. Z.ZW. St. Vincent. Alioth, 13 290 m. N.NO. St. Paulsrock. Alwaki, 13 800 m. NW. Fern. Noronha. Artemis, 13 v. Maracaibo n. Santiago de Cuba Averdijk, 14 v. Hamburg te Bremen. Blommersdijk, 13 v. Marseille n. Rotterdam. Boissevaln, 13 v. Hongkong n. Kobe. Bintang, 13 v. Santos n. Rio de Janeiro. Ceronia, pas. 13 Ceylon n. Yokohama. Coryda, 13 v. Panama n. Curasao. Cottica, 14 v. Trinidad te Paramaribo. Caltex Delft, 14 v. Sidon n. Rotterdam. Camp'huys, 14 v. Tolitoli te Menado. Castor, 13 v. La Guaira te Paramaribo. Charts, pass. 13 Oostpunt Cuba. Dongedijk, 13 v. Los Angeles te Balboa. Drente, 14 v. Calcutta n. Tj. Priok. Delfshaven, 13 460 m. Z. Bahia. Eemland, 13 te Ilheos. Eos, 13 v. Heraklion n. Algiers. Esso Den Haag, 14 v. d. rede Vlissingen naar Antwerpen. Friesland (KRL), 14 v. Aden n. Djeddah. Groote Beer, pas. 13 Sable eil. n. Rotterdam. Groote Kerk, 13 480 m. ZO. Guardafui. Hector, pass. 13 Ouessant n. Oran. Helena, 14 v. Amsterdam te Guadeloupe. Haarlem, 14 te Port au Prince. Helder, 14 te Kingston. Hersilia, 13 580 m. Z.ZW. Bermuda. Ilos, 13 te Genua Ilos, 13 rede Genua. Indrapoera, 13 120 m. O.NO. Massawa. Japara (KRL), 13 v. Port S-rid n. Genua. Karimun, 14 te Marseille. Kota Gedeh, 16 te Rotterdam verw- Kertosono, 13 300 m. W. ten Z. Aruba. Lombok, pass. 13 Miamibeach n. New Orleans. Loosdrecht, 13 v. Alexandrië n. Genua. Lucita, 15 Rotterdam verwacht. Luna, 13 te Izmir. Lekhaven, 13 260 m. W. Dakar. Molenkerk, 14 v. Djibouti te Suez. Mitra, 13 400 m. NO. Barbados. Modjokerto, pass. 13 Str. Messina n. Genua. Macoma, 14 270 m. W. Adelaide. Madoera, 14 370 m. W. Minikoy. Marpesa, 14 250 m. NW. Sharsbay. Havre. Nieuw Amsterdam, 14 v. Southampton n. Le Ouwerkerk, 14 v. Fremantle te Aden. Orion, 13 v. Saloniki n. Iraklion. Orestes, 14 v. Curasao te Le Guaira. O heron, 13 420 m. Z.ZW. Bermuda. Ovula, 13 1465 m. ZW. Madeira. Pendreeht, 14 te Suez. Prins Fred. Willem, 9 te Chicago. Pieter S, 13 v. Barry n. Amsterdam. Toen oom Tripje weer thuis was, werd hij natuurlijk door de jongens bestormd met vragenDie wilden graag horen, hoe het afgelopen was met het gestrande schip! Dat begreep oom Tripje ook wel. En toen ze aan tafel zaten bij elkaar, vertelde hij alles, wat hij had gezien. De jongens luisterden met open mond, want het was 'n spannend verhaal. Oom Tripje vertelde, hoe hij de reddingboot had zien uitvaren en worstelen tegen de woeste zee; hoe eindelijk de mannen van boord waren gehaald en in veiligheid naar land gebracht. „Hè, gelukkig maar!", zuchtte Bunkie verlicht. Het was toch verschrikkelijk ge weest, als er een verdronken was!" Dat vonden de anderen ook. „Die redders krijgen nou zeker wel 'n boel geld, oom Tripje, nu ze zich zo flink gehouden hebben", meende Rick. „Nee", zei oom Tripje. „Dat niet; ze doen dat gevaarlijke werk alleen om anderen te helpen". „Nou, ik vind het maar dappere kerels!", zei Oepoetie. Sinds wij weten dat ook ons eigen Melkweg stelsel een spiraalvormi ge structuur heeft (een ontdekking die te dan ken is aan de radio-as- tronomie) bekijken wij de Andromeda-nevel (laat in de September- avond hoog aan de Zui delijke hemel) met des te meer aandacht. Het wazige nevelvlekje dat u op een heldere avond met het blote oog nog net kunt ontdekken, ziet er in een telescoop uit zoals bijgaande foto toont. De honderden wit te stipjes op de plaat zijn geen sneeuwvlok ken; het zijn sterren die bij ons" horen, d.w.z. bij ons Melkwegstelsel, zij staan dus op de voor grond; de spiraalvormige nevelvlek zelf staat an derhalf millioen lichtja ren van ons af zij is een Melkwegstelsel op zich zelf, een evenbeeld van het onze. U ziet daar behalve de spiraalnevel zelf die een conglomeraat is van naar schatting honderd milliard sterren) nog twee vlekken op de foto. Die horen ook. bij do Andromeda-nevel; het zijn satelietstelsels, elk ook weer ontelbare ster ren bevattende. Zelfs op deze foto lijken zij naar verhouding helderder te zijn dan de grote nevel zelf en in werkelijkheid zijn zij dat inderdaad. Zij bevatten namelijk al leen sterren. Geen licht gevende nevels, maar ook geen „rookwolken". De grote nevel zelf be vat wel donkere partij en; men onderscheidt ze duidelijk. Zulke wolken van donkere materie ko men in ons eigen Melk wegstelsel ook voor; zij zijn het die ons precies het uitzicht op de kern van dit stelsel ontnemen (want de zon en haar planeten bevinden zich vrij dicht bij de rand van dit schijfvormige geheel). Hier bij de An dromeda-nevel echter hinderen zij ons niet; als gevolg van de ietwat scheve stand die dit heelal-eiland ten op zichte van ons inneemt, kunnen wij de kern er van toch zien. U ziet wel: die kern bevat kennelijk de mees te sterre-materie; daar heen kunnen kijken. Anders is het gesteld met de spiraal-armen buiten die kern. De don kere partijen daarin zijn niet allemaal wolken van donkere materie; hier en daar zijn het ook echte gaten. Men kan er (met een sterke telescoop) doorheen zien en ont dekt daar ver achter weer andere spiraalne- De spiraalnevel is Andromeda. Het is het dichtstbijzijn de sterrenstelsel, gebouwd volgens eenzelfde plan als ons eigen melkwegstelsel en op een afstand van 1.500.000 lichtjaren. komt de meeste straling vandaan. Aan de randen wordt die straling zwak ker en zwakker. De kern bevat onnoemelijk veel sterren en tussen die sterren zweven ook nog wolken waterstof van zeer geringe dichtheid. Het is daar een ondoor zichtige boel: een com pacte massa sterre-ma- terie waar wij niet door- veis: sterrenstelsels van vermoedelijk dezelfde structuur maar nog weer veel verder van ons af dan deze „nabije" An dromeda-nevel. In die spiraal-armen spelen zich fantastische taferelen af: men ziet er sterren geboren wor den. Daarover de vol gende keer. G. v. W. Prins Willem IV, pass 14 Vlissingen n. Hamburg Peperkust, 14 v. Lagos n. Duala. Prins Willem V, 13 90 m. O. Lands End. Roebiaih, 14 v. Surabaja n. Makassar. Papen/drecht, 13 340 m. ZW. Kp. Frio. Rotula, 13 v. Colombo n. Madras. Rijndam, 14 v. Rotterdam te New York. Rijnland, 14 te Bremen. Roepat, 13 380 m. NO. Bermuda. Saparoea, pass. 13 Perim n. Bahrein. Scherpendrecht, pass. 13 Kp. Frio n. Recife. Sibajak, 1 v. New York n. Southampton. Stad Amsterdam, pass. 13 Key West n. Antw. Stad Maassluis, 13 v. Middlesbro n. Wabana. Straat Soeoüa, 13 v. Mauritius n. Belawati. Salland, 12 te Buenos Aires. Samarlnda, 9 v. Vancouver n. Beira. Sarpedon, 14 te Amsterdam. Stad Breda, 14 te Kirkeness. Stad Haarlem, vertr. 14 v, Birkenhead n. Wabana Stad Schiedam, vertr. 14 v. d. Tyne n. Narvik Sumatra, 15 te Amsterdam verwacht. Salatlga, 14 rede Aleppy. Siaoe, 14 60 m. W. Colombo. Sirrah, 14 180 m. O. Ceylon. Straat Malakka, 11 v. Moji n. Kobe. Slamat, 13 r,og te Bandarshapur. Sinigkep, 13 70 m. ZO. Daedalus. Sliedreöht, 13 370 m. NO. Fayal. Stad Leiden, 14 te Dar es Salaam. Tamo, pass. 13 Ouessant n. Montevideo. Tara, 14 v. Montevideo te Santos. Tegelberg, lo v. Santos n. Buenos Aires. Telamon, 10 te Baltimore. Tiberius, 14 te Amsterdam. Tomiril, pass. 14 Finisterre n. Rotterdam. Tomorl, pass. 13 Bermuda n. Tampa. Thcllc'omus, 14 te Maracaibo. Titus, 13 240 m. W. Ouessant n. Curagao. Tjibaotjet, 16 te Melbourne verw. Tjisadane, 13 v. Port Elizabeth n. Durban. Tjibadak, 14 v. Adelaide n. Melbourne. Trajanus, 13 Kp. San Antonio gepass. Triton, 13 690 m. NO. Fayal. Trompenberg. 13 450 m. ZO. Galveston. Van Linschoten, 13 v. Luanda n. Lobito. Willem Ruys, 14 v. Port Said n. Napels. Willemstad, 13 500 m. NO. Barbados. Woensdrecht, pass. 14 Dover n. Curagao. W. Alton Jones, 14 220 m. N.NO. Madeira. Waal, 13 v. Port au Prince n. St. Marc. Weltevreden, 13 rede Bombay. Zeeland (SSM), 13 v. Sunderland n. Frede- rlksham. KLEINE VAART Advent, 14 v. Antw. te Esbjerg verwacht. Ahoy 14-15 v. Kotka te Utrecht verw. Audacta, 14 v. Swansea te Antwerpen. Algarve, 14 v. Swansea te Rotterdam. Aco, 13 v. Swansea n. Amsterdam. Aeneas, 13 v. Carthagena n. Almeria. Anna Sylvia, 14 v. Antwerpen te Vlissingen. Att S, 13 v. Leixoes te Garston. Batavier I. pass. 14 St. vincent n. Casablanca. Birmingham, 14 v. Delfzijl te Harlingen. Bergsmgel, vertr. 15 v. Vardo n. Mesane. Bab T, 13 Brunsbüttel gepass n. Zaandam. Barracuda, 14 v. Fur n. Colchester. Bestevaer, 14 v. Rotterdam n. Wisbeck. Bree Helle, 14 v. Rotterdam n. Londen. Badzo, 13 v. Amsterdam n. Londen. Betty Anne S. 13 v. La Pallice te Birkenhead. Bill S. 13 v. Southamptoin n. Glasgow. Catharina, pass. 13 Vlissingen n. Antw. Duiveland, 14 v. d. Tyne n. Rotterdam. Diligentia, 1 v. Duinkerken te Dakar verw. Delfzijl, pass. 13 Vlissingen n. Brussel. Da Capo. 15 v. Antw. te R'dam verw Depa, verm. 14 v. Zandvoorde n. Oxelosund. Daklaan, pass. 14 Klel-Holtenau n. R'dam. Fen, pass. 14 Vlissingen n. Middlesbro. Erkalin, 13 v. Amsterdam n. Beverwijk. Frans, 14 v. Vade te Middlesbro verw. Hast I, vertr. 14 v. Grimsby n. d. Tyne. Hast V, vertr. 14 v. Wisbeck. Heerengracht, 14 v. Rotterdam n. Nantes. Hoop op zegen, pass. 13 Vlissingen n. Ajitw. Ilias, 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Joost, pass. 13 Klei n. Stockholm. June, 13 v. Amsterdam n. Londen. Joost, 13 Kiel gepass n. Stockholm. Kemphaan, 14 v. Riga te Odense verw. Koningin Juliana, 14 v. Horsens te Rotterdam. Koningshaven, 14 v. Rotterdam te Duinkerken. Lanx, pass. 14 Vlissingen n. Gent. Lijnbaangracht, pass. 14 Vlissingen n. Helsinki. Larix, 13 v. Zaandam n. Gent. Lucas Bols I, 14 v. Zaandam n. A'dam. Lucas Bols II, 14 v. Dublin te Waterford. Markab, 14 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Muphrid N, vertr. 14 v. Cork n. Swansea. Maasym N, 13 v. Loctudy n. Fedala. Manto, 13 v. Cadiz n. Sevilla. May Star, 13 v. Porsgrun n. Graasten. Myfem, 13 v. Kiel n. Stockholm. Marletje Bohmer, 14 v. Kaolak n. Dakar. Monica, 14 v. Dublin te Manchester. Nero, 13 v. Valencia n. Amsterdam. Netta, pass. 14 Vlissingen n. Antw. Noorderhaven, 14 v. Rotterdam te Gent' verw. Noordzee, pass. 14 Vlissingen n. Ierland. Oosterburg, pass. 14 Dover n. Rotterdam. Pirola, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Rema, vertr. 15 v. Poole n. Glasgow. Rien Teekman. 14 v. Amsterdam n. Bohus. Setas, vertr. 14 v. Oporto n. Antwerpen. Soemba, 14 v. Antwerpen te Vlaardingen. Stra.bo, 13 v. Katakolo n. Ceuto. Sambre, 14 v. Rouaan te Rotterdam. Spes, vertr. 14 v. Londen n. Dordrecht. Teumlka, 14 v. Great Yarmouth te R'dam. Taurus, 14 v. d. Steeg n. Londen. Texelstroom, 14 v. Liverpool te Amsterdam. Tube, 14 v. Zaandam n. Londen. Taormina, 14 Holtenau n. Garston. Theano, 14 v. Dublin te Belfast. Trito, 14 te IJmuiden. Virgo, 15 v. Amble te Rotterdam verw. Wiebold Bohmer, pass. 14 Las Palmas n. Dakar Westersingel, 14 v. Amble n. Rotterdam. Westpolder, pass. 14 Ouessant n. Antw. Zwerver, 14 v. Londen n. Middlesbro. SLEEPVAART Blankenburgh, 13 v. Ismallia te Maassluis. Goeree, 14 te Maassluis. ADVERTENTIE 'k Zit heus niet zo dik in m'n centen, H En trek dus maar weinig aan W rente. ^—3Doch met één glaasje TIP wf Voel 'k me lekker als kip, En is 't nooit herfst, maar steeds lente! L B Inz. Hr. P. K., Moordrecht ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. 26) Om half acht ging Bill naar het haventje om te kijken of de boot in orde was. Toen de inspectie goed was afgelopen, besloot hij juffrouw Malleson te gaan waarschu wen dat het tijd werd zich klaar te ma ken. Hij had haar het laatst gezien ten Westen van het huis. maar nu zag hij haar nergens meer. Misschien was ze terugge gaan naar de keuken. Nee. ook niet. Hij riep haar naam, maar kreeg geen antwoord Binnen hing haar jas over een stoel. Bij de tuin kon hij het hele eiland overzien, maar ook van daaruit kon hij niets gewaar warden. Alleen kon hij daar de kade niet zien. Misschien was ze daar juist heen gegaan, toen hij in de keuken was. In een oogwenk was hij weer bij het haventje, waar hij tot zijn grote ongerustheid ook al niets zag. Had ze zijn waarschuwingen in de wind geslagen en was haar iets ovexko men? Had Lobsterpot een nieuw slacht offer geëist? Snel liep hij naar het dichtst bijzijnde gevaarlijke punt bij de klippen in het Westen en keek tientallen meters de diepte in. Niets. Hij onderzocht nog een paar gevaarlijke plaatsen voor hij gerust gesteld kon herademen. Hij zag haar bij de Trawlerkloof, Niet verpletterd bij een val, maar in levende lijve. Zij was gekleed in een tweedelig badpakje en ploeterde rond in het water tussen een paar klippen, en maakte de indruk, een aantrekkelijke zee- nymph te zijn. Blijkbaar was ze beneden gekomen met behulp van het touw, waar mede hij wrakhout en kolen placht te ber gen. Hij was altijd gewoon het touw op te halen en opgerold boven te laten liggen. Nu hing het naar beneden. Veel tijd had ze niet nodig gehad, om wegwijs op het eiland te worden! En haar zenuwen schenen ook in orde te zijn, want zo heel ongevaarlijk was de afdaling nu ook niet. Met een krachtige slag bereikte zij de buitenrand van de poel, klom op de rotsen en zag hem, opkijkend, staan. Vro lijk wuifde ze hem vanuit de diepte toe. „Hè, het wordt tijd. Kom boven, want we moeten weg. Hoeveel tijd hebt u nodig?" „Ik kom meteen", riep ze terug. Ze dook, zwom de poel over, klom aan land en ver dween achter een rots. Naar de richting te oordelen ging ze naar een soort grot in de rotswand een paar nieter Zuidelijk van de eigenlijke kloof om zich le verkleden. Maar ze zou op moeten schieten, anders kon hij de tocht heen en weer naar Port- levion niet meer maken. En terwijl hij on geduldig stond te wachten, begon hij zich af te vragen of dat nu niet precies was waar ze het op af stuurde. Wanneer dat niet het geval was, waarom bleef ze dan zo onmogelijk lang weg? Toen ze eindelijk weer te voorschijn kwam was bij al tot de slotsom gekomen, dat het niet meer zou lukken, dat er zelfs maar nauwelijks tijd voldoende zou zijn om Portlevion te bereiken, laat staan om wèer terug te komen. En terugkomen was noodzakelijk. Onder geen voorwaarde wil de hij het eiland een hele nacht in de steek laten, langer misschien zelfs als het weer omsloeg. Terwijl hij haar naar boven zag klim men, handig en zeker, verwonderde hij er zich over dat hij 't eigenlijk helemaal niet zo erg vond. Hii had alles gadaan wat hij kon. Als er nu moeilijkheden kwamen, was het alleen maar haar schuld. Het was nu onvermijdelijk dat zij die nacht op Lobster- pot bleef. „Wel, jongedame", begroette hij haar. „weet u wel dat we te laat zijn voor het goede tij?" „O, wat spijt me dat", zei ze onbewo gen. „Vindt u het heel erg?" „U kunt moeilijk verwachten dat ik het plezierig vind. Maar overigens ben ik me doodgeschrokken toen ik u nergens meer ontdekken kon. Waarom hebt u me niet even gewaarschuwd, dat u ging zwem men?" „Ik was het eerst niet van plan, maar kreeg er ineens zin in toen ik hier was". „En waar komc dat dan ineens van daan?" vroeg Bill, op het badpak wijzend dat zij in haar hand droeg. „O, dat heb ik altiid als onderkleren aan als i'k zeil. Je kunt nooit weten wat er ge beurt". „O, juist". „Dus u kunt mij werkelijk niet meer naar Portlevion brengen vanavond?" „•Ik zou er u nog wel kunnen brengen, maar niet meer zelf terugkomen. En u zult begrijpen, dat ik dat in geen geval wil. Ik wil het eiland niet langer dan strikt nood zakelijk alleen laten. Maar als u niet zo verschrikkelijk lang had gedaan over ver kleden, dan hadden we het nog juist kun nen redden. Waarom bleef u eigenlijk zo lang weg?" „Ik was niet aldoor met verkleden be zig. Ik heb eens een kijkje genomen in die tunnel, welke achter in de grot, waarin ik mij verkleedde, uitkomt". Hij staarde haar verwonderd aan. „Een tunnel?" Nu keek zij op haar beurt verbaasd. „Ja, wist u niet dat daar een tunnel uitkamt?" „Nee, daar wist i'k niets van. Als ik daar beneden ben met wrakhout en kolen ver zamelen heb ik het veel te druk. Ik heb die grot wel gezien, maar nooit goed on derzocht. Ik had geen flauw vermoeden dat daar een tunnel te vinden is. En hebt u er nog iets gevonden?" „Ja, voetsporen Ongelovig keek hij haar aan. Ze moest zich vergist hebben. Hoewel hij toe moest geven, dat hij er zelf nooit geweest was. Maar zij vertelde met beslistheid, dat de zoldering van de grot achterin een soort schoorsteenachtige opening had, waar men doorheen kon klimmen om uit te komen in een 9oort tunnel, een eind boven de hoog- wateriijn. Doordat de ondergaande zon juist in de grot scheen, was 't ook in de tunnel schemerachtig licht en daarbij had ze duidelijk afdrukken van mannenschoe nen gezien. „Ik dacht dat het voetsporen van u waren en daarom heb ik er verder niet op gelet. Ik kon overigens niet ver in de tunnel kijken". „Maar ik ben er nooit in mijn leven ge weest!" „Maar hoe komen die voetafdrukken er dan?" „De enige mogelijkheid lijkt me, dat Lamb in de tunnel is geweest. Maar hij heeft me er niets over verteld. En boven dien heeft hij er wel voor gezorgd het touw heel zorgvuldig net zo achter te laten als ik het de keer daarvoor had opgerold. Maar waarom zou hij er dan niet over ge praat hebben?" „Dat is vreeimd, vooral omdat hij kort daarna, na zijn zwerftocht over het eiland, zijn gemoed gelucht heeft. Zou hij een be paalde reden gehad hebben om die tunnel op te zoeken, of zou hij hem toevallig ontdekt hebben?" „Daar kunnen we voorlopig toch geen antwoord op geven. Wat me nu wel in teresseert is, of hij ver in de tunnel is doorgelopen". „Dat kunnen we gauw genoeg uitvinden, als we er nog eens heen gaan en een lamp meenemen". „Inderdaad, maar niet meer vanavond. De tunnel mag dan boven de vloedlijn lig gen, de grot waardoor we er in kunnen ko men niet. En als we nu de tunnel in zou den gaan, zouden we er opgesloten komen te zitten tot het weer eb werd. Morgen ochtend is het 't eerste wat we gaan doen'. „Ik vraag me af, of het beslist Lamb ge weest moet zijn, die die voetsporen achter liet". „Wie anders zou het geweest kunnen zijn?" „Het is altijd mogelijk, dat er nu iemand in die tunnel is, dat het heel verse voet sporen zijn". Bill trok een geforceerd griezelgezidht. „Probeert u mij bang te maken? Hoe zou daar nu iemand kunnen zijn? Dan hadden we zeker een boot naar het eiland zien komen in de laatste zes uur". „Toen we thee zaten te drinken, hebben we daar niet op gelet, en bovendien kan er iemand op het eiland gekomen zijn toen u vanochtend in Portlevion was". „In die tijd kon zeker niemand op het eiland komen behalve via het haventje. En die mogelijkheid kunnen we wel uitschake len. Dat zou te opvallend geweest zijn. Overigens hebt u door uw ontdekking van de tunnel een grote overv/inning behaald. ("Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6