stofzuigers Kennemer Lantaarn Nederland heeft tegen Tsjechen zeer grote kans op gelijk spel Oostenrijker Merkel leidde in Den Haag centrale training Ook op wee; naar ALBERT HE IJN? Ja hoor... er is geen beter adres voor mijn boodschappen FONDANT BORSTPLAAT Choc. Pralines 100 gram 29 Zaanse Beschuit grote rol 14 stuks 25 Grote Snijkoek per stuk 39 Boterhamkorrels>rf 250 gram 39 Chocolade Pasta 55 Fijne Snijworst 100 gram 44 Huishoudzeep .Y- 2 dubbele stukken - 29 maken korte metten met de Stofdraak coupon W WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 5 FIDE-schaaktournooi in Amsterdam Nederland-Tsjecho- slowakije weer afgebroken Postduivensport „De Reisduif" viert dertigjarig jubileum Wielrennen Acht koppels uit vijf landen in de baan Publiek verwacht iets van semi-profs r U kunt nu ruimer ademhalen! Een schonere vloer en... een stofvrije lucht! ERRES brengt „gezonde lucht"'Stoffilters 2 3 Nog 3 belangrijke nieuwtjes: ERRES STOFZUIGERS reinigen de vloer waarop U loopi en de lucht die U inademt Nu in het FIDE-Iandcntournooi meer en meer het besef begint door te dringen, dat ieder half punt van belang kan zijn voor de rangorde van de équipe, beginnen de breed opgezette, moeizame partijen, die alles eisen van de opmerkzaamheid, zowel in tac tisch als in strategisch opzicht hun intrede te doen. De Russen hebben het gehele tour- nooi tot nu toe in deze stijl gespeeld en daarin komt hun indrukwekkende achter grond van kennis en practjjk heel goed tot zijn recht. Voor de Nederlanders met hun veel kleinere mogelijkheden tot oefening en voorbereiding hebben deze lange partijen altijd enige extra gevaren in zich geborgen. Of nu daaraan de terugslag te wijten is, die de Nederlandse meesters gisteravond onder vonden na de prachtige overwinning op Duitsland of aan spanning of vermoeidheid, zeker is dat onze vertegenwoordigers ditmaal niet aan de verwachtingen hebben voldaan. Euwe behaalde uit een West-Indische ver dediging tegen Pachman slechts schijnbaar het voordeel van een extra pion en ofschoon hij hardnekkig de zwakten in zijn stelling bleef trachten te versterken gingen zijn kansen allengs meer en meer achteruit. Een maal een pion voor geraakt in een eindspel met torens vond Pachman vlot de juiste weg. Donner toonde in deze ronde zeer sterk zijn nervositeit. Filip daarentegen deed bedaard de ene sterke zet na de andere en maakte een mees terlijk gebruik zowel van een vrije pion, die hij zich op de damevleugel had verschaft als van de moeilijkheden, die Donner's loper ondervond om het toneel van de strijd te bereiken. Donner had nauwelijks gecapituleerd of Sajtar kreeg van zijn captain opdracht Prins remise aan te bieden in een gecompliceerde positie, uit een onregelmatige opening ont staan. In plaats van te acepteren legde de Nederlander een hinderlaag en maakte een toren buit tegen loper plus pion. Dit punt kan eventueel voor de Tsjechen verloren gaan. Ook Van Scheltinga had urenlang gela veerd voordat er tekening in zijn partij be gon te komen (Konings-Indisch) hij heeft alle klippen weten te omzeilen en mag de hervatting met gematigd optimisme te gemoet zien. Uitslagen De resultaten van de landenwedstrijden, De uitslagen van de afgebroken partijen, Woensdagochtend voortgezet, luiden: Verliezersgroep derde ronde: Columbia— Griekenland 2V41V4. Winnaarsgroep: TsjechoslowakijeNeder land 2—1 (voorlopig), SajtarPrins 01; BulgarijeArgentinië lts2V4; Sovjet Unie— Israël 22; JoegoslaviëEngeland 3'A De Haarlemse postduivenvereniging „De Heisduif" bestaat binnenkort dertig jaar welk feit men niet onopgemerkt wil laten voorbij gaan Op 25 September geeft de vereniging een feestavond in café-restaurant „De Wey- man" in Santpoort waar tevens afscheid zal worden genomen van de oprichter der ver eniging thans voorzitter, de heer W. Jansen wie het aan belangstelling zeker niet zal ontbreken. Wegens vertrek naar elders moet de heer Jansen zijn functie neerleggen. gespeeld in de derde ronde van het FIDE- landentournooi luiden: Winnaarsgroep: TsjechoslowakijeNeder land 20 (voorlopig). PachmanEuwe 1—0; FilipDonner 10; SajtarPrins afgebro ken; UjtelkyVan Scheltinga afgebroken; IJsland—Hongarije 03 (voorlopig); Bulga rijeArgentinië 1V41H (voorlopig); Sovjet UnieIsrael lMi'A (voorlopig); Joegoslavië Groot Brittannië 2%Vt (voorlopig); West- DuithlandZweden 30 (voorloping). Verliezersgroep: ColumbiaGriekenland 21 (voorlopig)FrankrijkLuxemburg 3%SaargebiedCanada 10 (voorlo pig); IerlandOostenrijk 04; ItaliëNoor wegen 30 (voorlopig); DenemarkenZwit serland 21 (voorlopig); BelgiëFinland VAVi (voorlopig). Heden (Woensdag 15 September), vierde ronde, luidt het programma: Argentinië Nederland, ZwedenTsjecho-slowakije, EngelandWest-Duitsland, IsraëlJoego slavië. HongarijeSovjet Unie en Bulgarije IJsland. Grote prijs van Amsterdam Donderdagavond 16 September zal de grote prijs van Amsterdam 1954 worden gehouden. Om de strijd interessanter te maken zijn sprinters en stayers niet alleen gekoppeld, doch men is er tevens in geslaagd teams van vijf verschillende landen te vormen: Austra lië (Patterson en French), Engeland (Harris en Bunker), Italië (Sacchi en Martino), Duitsland (Potzernheim en Hormann) ter wijl voor Nederland vier koppels aan de start verschijnen: Van VlietBijster, Derk- senPronk, HijzelendoornBakker en KochWierstra. In dit gezelschap debuteren Hijzelendoorn en Potzernheim als professionals. Een element van verrassing wordt in de sprint gebracht door deze te laten verrijden in matches a trois. De stayers rijden geza menlijk een wedstrijd over 50 kilometer en verder komen zij uit in vier achtervolgings- ritten. Iedere rit gaat over vijf kilometer waarbij de gemaakte tijd de uitslag bepaalt. Het resultaat van twee koppelgenoten te zamen tenslotte wijst de winnaars aan. Het programma bevat voorts wedstrijden voor amateurs en nieuwelingen. Max Merkel, voorlopig in dienst van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, leidde Dinsdagavond op Houtrust voor de eerste maal de training van de spelers, die in aanmerking komen voor een verkiezing in het Nederlands elftal, dat Zondag 24 October in Antwerpen de eerste landenwedstrijd van dit seizoen tegen België speelt. Zestien spelers waren uitgenodigd om naar Den Haag te komen, slechts twee lieten verstek gaan, te weten Steiger van P.S.V., van wie men niets had gehoord en Rynvis van A.D.O., die zich op het ogenblik in militaire dienst bevindt. Van de technische en keuze-commissie waren aanwezig de heren C. Kruyver, H. Pellikaan, H. Hool- boom, W. Steinvoorte en ir. H. Denis. De laatste heeft dezer dagen aan het bestuur van de bond medegedeeld, dat hij onder de gegeven omstandigheden niet voor een herbenoeming in aanmerking wenst te komen. Na de bondsvergadering van 30 October zal het bestuur van de K.N.V.B. in deze vacature dienen te voorzien. Max Merkel, de 36-jarige Oostenrijker, trainer van H.B.S., heeft voor de eerste maal de candidaten voor het Nederlands elftal onder handen genomen. Merkel eist veel van zijn pupillen, maar daarnaast be schikt hij over voortreffelijke capaciteiten als trainer en paedagoog, zodat hij ook veel van zijn spelers gedaan krijgt. Voorts doet hij elke oefening voor, traint met de spelers mee, zodat zijn pupillen een onbe grensd vertrouwen in hem stellen. Zo ge beurde het ook Dinsdagavond op Hout- rust, waarbij Merkel de candidaten voor het Nederlands elftal een conditietraining oplegde, welke veel van de spelers vergde. Toen het donker begon te worden ver huisde men naar het verlichte bijveld, waar baloefeningen werden gedaan. Na afloop van de training bleven de spelers, technische commissie en trainer nog een half uurtje bijeen in het restau rant, waar de voorzitter van de technische commissie, de heer G. Kruyver, de uitver korenen voor deze training welkom heette. Trainer Merkel wond er daarna geen doek jes om, toen hij er op wees, dat het semi- profschap een andere instelling eist dan het amateurisme c^at wij tot dusverre ge kend hebben. „Er ontbreekt aan conditie èn spelvaardigheid nog veel door te wei nig training", zo zeide hij. „Met die ene Merkel avond hier kan niemand het doen. Ieder moet voor zichzelf in eigen omgeving hard aan zijn vorm werken". Aan een systeem wilde hij voorlopig nog niet beginnen. „Eerst de fitheid. Over het systeem praten we de laatste veertien dagen wel". „Bedenk wel", aldus Merkel, „er wordt als semi-profs iets van jullie verwacht, niet alleen door ons, maar ook door het publiek, dat daar recht op heeft. Wij zijn met één slag in een andere periode gekomen en daar moeten we de consequen ties van aanvaarden". Raadseltje Af en toe vlijt er zich op mijn tafeltje een blad bedrukt papier, ineengewrocht door secretarissen van verenigingen of redactiecommissies van an dere verenigingen. Het zijn de zogenaamde „verenigingsbla den" en ik vergast me altoos weer aan deze lectuur, waar uit de liefde voor zulk een or ganisatie zonneklaar blijkt. Want het valt niet mee, een verenigingskrantje vol te pen nen, vooral niet als de eerste twee-drie nummers achter de rug zijn en de secretaris er alleen voor opdraait. Vandaar dus ook mijn on verholen en meelevende sym pathie bij het verschijnen van „Jazz Notes", een orgaantje van de Velser Jazz Society. Mijn muzikaliteit gaat he laas niet verder dan het pijn lijk-vals ten gehore brengen van do re mi fa sol (is dit wel de juiste volgorde?), zodat ik waarlijk niet in discussie zal treden over de waarden van de Zoete Aardappelen Zwaaiers (ge kent ze toch, die Sweet Potatoe Swingers?) en de Haarlemse Voetenwarmers. Nee, daar blijf ik af. Maar ik noteerde uit het orgaantje voornoemd wel deze pakkende volzin: „Anderzijds consolideerden wij beoordelingscriteria als het niveau van onze programma's en de opzet van onze avonden, welke wij steeds voorzover mogelijk hebben opgesteld in overeenstemming met het door ons nagestreefde doel" en ik moet zeggen, dat is ge- bééldhouwde taal. Waarom het niet eens op muziek gezet om het uit te laten voeren door „De blauwe Sterren Jazz mannen"? Nogmaals: dat verkeer Aangezien ik met grote zekerheid rekenen kan op een fris stapeltje instemmende brieven, zodra er in deze ma gere kolommetjes gefoeterd wordt over het bandeloze ver keer in Velsen (en laat ons niet chauvinistisch worden, vrinden, want in Den Haag en Zwaagwesteinde kunnen ze er ook wat mee), neem ik nog steeds met blij optimisme aan, dat beterschap mogelijk is, zo dra de kring der positieven maar groeien wil. En op straat is het af en toe zelfs te mer ken ook. Er. is in de afgelopen vier dagen (onder getuigen) vier keer gestopt voor fietsers, die over de Lange Nieuwstraat peddelden door uit zijstraten komende motorvoertuigers. Er zijn (statistisch vastgesteld) twintig handen uitgestoken in bochten. En ik begin sterk te denken aan een eretribune on der de Lantaarn voor degene, liefst voor degeneN, die zich in een bepaald tijdvak opval lend correct gedroegen in het Velsense verkeer. Voor de eretribune vol- stroomt: een niet brandend achterlichtje in deze don kere dagen voor Kerstmis telt dubbel op het strafregister. Het is de groente Als het werkelijk de groen te is, ode het hem doet, wordt het goed leven in de buurt van het Moerbergplantsoen. Ook als het de groente niet alleen is, trouwens, want in de nieuwe winkel, die daar aan de uitloper van de Lange Nieuwstraat werd geopend, zullen waarschijnlijk heel wat huisvrouwen elkaar ver dringen om een kropje sla en een sneeuwwit bloemkooltje. Met de rug naar de Rivieren wijk (maar dat wil helemaal niets zeggen) heeft meneer L. Woltihuizen Zaterdag een knus vitaminenpaleisje geopend en sindsdien staat hij trots ach ter zijn blank-eiken toonbank en bij zijn spiegelende acces soires terecht trots overi gens, want deze kleine zaak mag er zijn. Het is er schoon en modern met een paragon- machine voor de onmiddel lijke bereiding van panklare groenten, een bak vol warm- gebrande pinda's, rijen bus sen langs de wand en een aardappelsilo met twee vak ken voor 150 kilo elk. Vroeger ging dat met de „pet" in het achtertuintje, weet ik me nog te herinneren en dan moest de groenteboer bij harde vorst wel eens een keer nee verkopen, want hij kon niet bij zijn eigen aard appelen komen. Die silo is beslist niet pet, want met een druk op een nandle rollen de piepers vanzelf in de weegschaal terwijl een vergaarbak alle klei en an dere ongerechtigheden op vangt. Er is ook een „zuur koolplateau" te zien bij me neer Wolthuizen, waardoor deze winterkost volkomen stofvrij opgeslagen is. Voor spek moet moeder even er gens anders heen, maar het overige is er allemaal, voor zover het de hoofdbestand delen van het middagmaal be treft. De Rivierenbuurtenaressen vinden die nieuwe groente man een uitkomst, want daar ontbrak het echt nog aan. Zingend naar de ambtenaar Het moet om een uur of tien zijn geweest op die ge denkwaardige veertiende Sep tember, dat er een bruidspaar luidkeels zingend ten raad- huize toog om in ondertrouw te gaan. Nee, lamgdurig-ge- trouwden, nu niet meteen zeg gen, dat ze dat wel afleren, want laten we de jonkheid even in de manegeur en in de rozenschijn laten geloven. Zij zongen van ganser harte, ondanks het verdriet. Want die vierde reis naar de ambtenaar gir.g toch echt niet van harte voor Paul Bijl en zijn eeuwig bruidje Hinde- rika van der Gaag. Nou, eeuwigze is tenslotte nog maar vier en twintig, maar wie, als Hinderikaatje en Paul ten vierde male in onder trouw gaat in drie jaar begint zo langzamerhand met eeuwig heidswaarden te rekenen. En dat alleen om een huis, een huisjè desnoods. Wat een mens in deze wo- ningarme tijd al niet doet. Paul deed het tenminste met een zeker cynisme, want al is hij porder, hij heeft nog geen eigen haard bij elkaar weten te porren en die eigen haard ishem zo langzamerhand goud waard. Het zij verre van mij voort aan alle wanhoopsgevallen te vertellen, die er nog rondlo pen, ondanks onze formida bele woningbouw, maar dit ene gevalletje moge gelden als voorbeeld: we zijn er toch nog niet. We vergeten dat wel eens, als we eenmaal zitten en geïnstalleerd zijn. Het is nog niet overal ro zengeur en maneschijn. Miniatuur-revisie De kleine, gekleurde autoo tjes, die door onbevoegden- niet rijbewijs-bezitters op kermissen over een houten baantje gesleurd worden en daarbij behalve schrikwek kende geluiden ook opzienba rende rookwolken produceren, hebben in hun bestaan heel wat te verduren en af en toe moeten ze dus eens een mooie, grote beurt hebben. Zes van deze knetter-rolschaatsen zijn in IJmuiden achtergebleven, toen de grote baas van de autootjes verder reisde, want zij waren dringend aan een revisie toe en naast het po litiebureau is thans een ga ragehouder doende met dit werkje. Zodat ik eindelijk eens de kans kreeg wat meer over die voituurkes te vernemen, die reeds in mijn prille jaren bo venaan op het verlanglijstje stonden, maar nooit afkwa men, wijl mijn ouders meer zagen in een blokkendoos. Welnu, vrienden, als ge zulk een pietepeuterig automobiel tje wilt hebben, zult ge er voor naar Engeland moeten, waar ze in serie vervaardigd worden docr een bekende fa briek, die ook het 98 cc motor tje (tweetact uiteraard) le vert. En ze kosten u om en de bij tweeduizend gulden, wat een hele hap is voor een burgerman, die een merk goedkoper moet roken om zijn bromfiets afbetaald te krij gen. Bij afname van tien te gelijk er zijn altijd wel kinderen in de buurt die er gek mee zijh, nietwaar schijnt ge wat korting te krij gen. Overigens zit zo'n klein cing doordacht in elkander. Want, om even in autotermen te verwijlen: versnellingen of koppelingen mochten er niet bij zijn, omdat het kleine ding al moet kunnen rijden, indien een als gaspedaal betitelde le pel op de vloer met de voet wordt ingedrukt, maar de fa briek vond daar iets op en liet binnenwerks een rem- trommel aanbrengen, waarvan de schoentjes kunt u me volgen dames? naar binnen gaan en dus niet remmen zo dra het gaspedaal beroerd wordt. Een kind kan de was doen. Jammer, dat die was voor vader wat kostbaar wordt. Of misschien maar goed ook, anders zou zoonlief er netzoimin aan te pas komen als aan de elektrieke trein. Nogal glad Na afloop van het regen seizoen en aan het begin van de natte moesson komt er een telefoontje binnen van een geschrokken weggebruiker, die met zijn vehikel een sier lijke pirouette heeft vervaar digd in de bocht van de Sta tionsweg, welke nog net niet geasfalteerd is. Op de plek dus, waar notaris Boerlage voor mijn kapitaal zorgt. Deze pirouette werd, tij dens een regenbui en dank zij de aanwezigheid van een dun laagje visslijm, zo vakkundig uitgemikt, dat het wagentje, waarmee de telefonist zijn brood tracht te verdienen te gen een ander autootje stui terde en deerlijk gekwetst raakte. En nu vraagt deze meneer, waarom ook, nee juist deze spekgladde bocht niet geasfal teerd is, toen men toch bezig was met een nieuw jurkje voor de vroeger van begin tot eind gladde Stationsweg. Aangezien ook ik meerma len met angst en vreze die bocht doorglibber, benieuwde dit vraagstuk mij uitermate. De voogden van wegen en straten der gemeente Velsen hebben thans desgevraagd verklaard, dat deze bocht op dit moment bekeken wordt en dat er dus binnen afzienbare tijd een oplossing gaat komen. Verblijd u alvast, wegbeglij- ders! LAMPENIER ■iSf-Vz.'VV Neem b.v. nu eens die borstpiaatjes. 'n Gezellig gezicht, die 10 kleurtjes. 1 0 kleuren, die elk een aparte, zuivere smaak hebben. Lekker! Je begrijpt gewoon niet, hoe Albert Heijn dat kan leveren voor 45 ct per 200 gram. 200 gram 45 FJFï'per s,as Een van de goede dingen in het leven. 4 Sportinstructeur J. Vlugh zegt: Tien tot twaalf trainingsuren op één dag is vooral in de zo mer geen uit zondering. Na een dergelijke geestelijke en lichamelijke inspanning komt er een ogenblik dat je werkelijk óp bent. Düt is dan het moment voor zo'n heerlijk verkwikkend! kopje Boffie koffie. BOFFIE, het woord voor de lekkerste KOFTIE. Nu kan iedere Nederlandse huisvrouw kaar kamers reinigen op de meest practische en.... gezonde manier! Wan! de nieuwe ERRES STOFZUIGERS zuigen niel alleen snel en afdoende het stof weg uit alle hoeken en gaten, maar zorgen er ook voor, dat de kleine stofdeeltjes niet meer door de uitlaat kunnen ontsnappen! I voor hei boekje „Het Sprookje van de Stofdraak" een stripverhaal in kleuren van Marien Toonder 1 Het grootste gedeelte van het stof wordt opgevïngen door de papieren stofzak. Is deze vol, dan deponeert U hem gewoon in de vuilnisbak. Handig en hygiënisch. Fijnere stofdeeltjes worden opgevangen in de normale vaste stofzak. Het laatste restje microscopisch-fijn stof wordt vastgehouden door speciaal bacteriënfilter B 181 naam i straat en huisnummer t verzoekt gratis toezending van „Het Sprookje van de Stofdraak" Zendt deze coupon nog heden aan: R. S. Stokvis Zonen N.V. afdeling Publiciteit, Rotterdam Hulpstukken van bauxietstaal, diamanthard. maar heerlijk licht in de hand! Geheel nieuw draaibaar mondstuk, dat reinigt over grotere breedte en intensiever door poolspreiding. Practische voetschakelaar, voorkomt het vermoeiende bukken. Prijzen van f.120.- tot f. 192.50 Speciale ERRES erediet-servicereeds met f. 11.96 contant otl f. 7.23 per maand kunt U in het bezit komen van zo'n prachtige ERRES R. S. STOKVIS ft ZONEN N.V. jran<S$ Has» fabrfca»

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7