Eden heeft Mendès-France nog niet kunnen overtuigen Weerbericht Dulles brengt verslag uit van bezoek aan Adenauer Auto rijdt op onverlichte colonne militairen in Bondsdagdebat over zaak-John loopt met een sisser af Advies aan regering om lonen met 6 percent te verhogen Londen brandpunt van internationaal beraad Nieuwe Dierenwet nu spoedig naar Kamer? President Soekarno is tweemaal gehuwd Een dode, twaalf ernstig gewonden Atoomproef geslaagd in de Sovjet-Unie Het woord is aan, Coalitie maakt - op één liberaal na - front tegen de socialisten Vader van zeven kinderen gedood onder tractor Raad van Europa belegt een derde zitting velser Haarlems Dagblad editie Japanse fabrieksmeisjes van voogdij verlost Entre nous: Que voulez vouss Eert aanblik, die doet huiveren „Slager van Parijs" wenst generaals als rechters Met aanhangers van talud gestort Britse televisie steekt Het Kanaal over Politiek debat in October Weerrapport 69e JAARGANG No 59 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 213 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Londen is vandaag het brandpunt van de diplomatieke activiteit die er op gericht is West-Duitsland op te nemen in het Westelijke defensiestelsel. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken is uit Parijs teruggekeerd en zijn Amerikaanse collega Dulles wordt uit Bonn verwacht na zijn opzienbarende overkomst uit Washington om met bondskanselier Adenauer te beraadslagen. Hij zal het noenmaal met premier Churchill en Eden gebruiken, waarna Eden verslag aan het Britse kabinet zal uitbrengen van zijn rondreis door klein- Europa. Het enige dat vaststaat is dat de uitgestelde negen-mogendheden- conferentie van Londen waarschijnlijk op Maandag 27 September zal beginnen. De communiqué's die na Eden's besprekingen met Mendès-France en van Dulles met Adenauer zijn uitgegeven, zeggen weinig. In het Parijse communiqué wordt zelfs niets gezegd over een toetreden van West-Duitsland tot de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie. In het communiqué van Bonn staat dat de Westduitse souvereiniteit zo spoedig mogelijk moet worden hersteld en dat West-Duitsland zo spoedig mogelijk moet worden opgenomen in een stelsel van gezamenlijke beveiliging. Alles draait om Frankrijk. Eden beseft dat, maar Dulles kennelijk niet. De grote vrees is dat Washington eenzijdig West- Duitsland zijn souvereiniteit wil hergeven, in de hoop dat Groot-Brittannië wel vol gen zal. Mendès-France gaat in beginsel accoord met Eden's plan om de Westerse Unie, die was opgegaan in de NAVO, tot nieuw leven te wekken met deelneming van West-Duitsland en Italië. Het kern punt vormen de waarborgen, die Frank rijk eist om te voorkomen dat West-Duits land de grootste gewapende macht in West- Europa wordt. Eden heeft op eigen gezag die garanties niet kunnen geven. Het Brit se kabinet moet beslissen of Groot-Brit tannië bereid is zich politiek en militair nauwer aan West-Europa te verbinden en de conferentie van negen moet beslissen over de garanties, die Frankrijk dan nog nodig acht. Het geheel van aanbevelingen komt vervolgens voor de ministerraad van de NAVO, die zich over de toetreding van West-Duitsland tot deze organisatie moet uitspreken. Mendès-France heeft dan on geveer een maand de tijd in de Franse Nationale Vergadering een meerderheid te vinden voor deze plannen. In een lang artikel veroordeelt het on afhankelijke blad „Le Monde" het „exclu sieve" bezoek van Dulles aan Bonn. Het zegt, dat de maatregelen, die er op gericht zouden zijn Duitsland buiten het Sovjet- Op 4 October Werelddierendag zal door de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren speciale aandacht worden gevraagd voor de verbetering van het lot der kettinghonden. In het bijzonder wil men zich richten tot de houders van kettinghonden in Noord-Brabant en Lim burg, waar op het platteland nog zoveel van deze dieren in erbarmelijke omstandig heden verkeren. De Nederlandse Vereni ging heeft een commissie in het leven ge roepen, die een ontwerp gemeenteverorde ning op de waakhond heeft opgesteld. Bij dit ontwerp zijn de normen bepaald, waar aan in hoofdzaak de huisvesting van de kettinghonden zou moeten worden onder worpen. Het ontwerp is aan nagenoeg alle ge meentebesturen van het land verzonden. Vele gemeenten hebben zich achter het streven geschaard. In Zeeland is deze ont- werp-verordening reeds als provinciale verordening uitgevaardigd, in Noord-Bra bant hebben al tien gemeenten de veror dening overgenomen. Daarnaast is men doende de nieuwe Die renbeschermingswet bij de Kamers der Staten-Generaal aanhangig te maken. De voorzitter der vereniging, dr. mr. W. Hugenholtz, heeft zoals men weet een ont- werp-Dierenbeschermingswet opgesteld, dat in 1951 door een inter-departementale commissie in studie werd genomen. Men meent thans zover te zijn, dat de behande ling van dit ontwerp in de Tweede Kamer binnen afzienbare tijd tegemoet gezien kan worden. DJAKARTA (Pi-Aneta). President Soekarno is in Juni gehuwd met de voor malige mevrouw Suwondo in Salatiga, moeder van vijf kinderen. De geruchten hieromtrent waren reeds enige tijd in Djakarta in omloop. Het dagblad Sinpo berichtte dat mevrouw Suwondo, geboren Hartini, reeds in April 1952 was geschei den, voordat president Soekarno het voor nemen koesterde haar te huwen. De vrou wenorganisatie Perwari daarentegen ver nam dat mevrouw Suwondo van haar man is gescheiden wegens een relatie met Soekarno. Een medewerker van radio Republik Indonesia bericht voorts, dat de president het besluit om met mevrouw Suwondo te huwen persoonlijk ter kennis van mevrouw Soekarno bracht. Het ligt niet in het voor nemen van de president om van mevrouw Soekarno te scheiden. Mevrouw Suwondo verklaarde volgens de medewerker van RRI, dat zij alleen wilde huwen, indien de president zich niet van zijn echtgenote zou laten scheiden. Zij had voorts ver klaard buiten het paleis te willen wonen. TOKIO (Reuter). Een „vaderlijke" eigenaar van een Japanse zijdefabriek heeft met vertegenwoordigers van vakverenigin gen een overeenkomst getekend, die 13.000 fabrieksmeisjes het recht geeft verliefd te worden en te trouwen, minnebrieven on geopend te ontvangen, lippenstift te ge bruiken en ochtendbijeenkomsten, waarop als dagopening Boeddhistische gezangen werden gezongen, niet bij te wonen. kamp te houden, het gevolg zouden kunnen hebben, dat Frankrijk in dat kamp terecht komt. In bijna alle Franse bladen wordt het passeren van Parijs door Dulles „tact loos" genoemd, maar niet alle commenta toren beschouwden het noodzakelijkerwijs als een anti-Frans besluit. Groot-Brittannië zit thans tussen twee vuren. Enerzijds blijft de Franse aarzeling bestaan, anderzijds dringen Dulles en Adenauer, wiens politieke positie op het spel staat, aan op spoed. Het verschil tussen Londen en Washing ton is vooral dat Groot-Brittannië de po litieke omlijsting van het defensieplan, dat gebaseerd dient te zijn op innige Frans- Duitse samenwerking, voorop stelt, terwijl de Verenigde Staten zo snel mogelijk Duit se divisies te voorschijn willen toveren. Londen wil alles trachten te doen om een breuk met Frankrijk te vermijden, hoewel niet ontkend kan worden dat er bezorgd heid heerst over de gehele ontwikkeling. Als Washington de Duitse knoop alleen doorhakt, zal het de West-Europese lan den, op Duitsland na, moeilijk mee kunnen krijgen. Dat blijkt vermoedelijk ook uit de uitlating van minister Luns in New York, die nogmaals onderstreepte dat zon der Frankrijk de opbouw van Europa tot mislukking is gedoemd. Deze zin uit een be kend Frans chanson past wonderwel op de foto van Mendès- France en Eden, in vertrouwelijk gesprek tijdens het bezoek van de Engelse minister aan Parijs, waarbij de mogelijkheden van zen Europese defensie in andere vorm dan die der E.V.G. be sproken werden. „Que voulez vousWat wilt ge? Wat kan ik anders doen?" Men dès-France zou erbij hebben kunnen voe gen: „Waarom hakt Engeland de knoop niet door?" De Euro pese samenwerking hangt duidelijk ge noeg op het gebrek aan Engelse daad kracht ten aanzien van de Europese een heid. En als Engeland blijft aarzelen„Que voulez vous?" Een personenauto, bestuurd door een in woner van Reuver, is gisteravond omstreeks acht uur in volle vaart ingereden op een groep militairen van de tweede compagnie van het regiment „Oranje Gelderland", die op de rijksweg Roermond-Weert tussen Roermond en Horn marcheerde. Eén mili tair was op slag dood, twaalf anderen wer den ernstig gewond. De militairen, honderd in getal, die in Roermond zijn gelegerd, keerden terug van een oefening op de Beegderheide. Zij lie pen aan de rechterzijde van de weg. De achteraan de colonne lopende militairen droegen geen rode lantaarns, hoewel de duisternis reeds was ingevallen. De auto bestuurder zou van de lichten van een tegenligger hinder hebben ondervonden en zelf met gedimd licht hebben gereden, toen hij op de soldaten inreed. Een naast de troep lopende officier heeft de auto op het laatste ogenblik opgemerkt en de achteraan lopende militairen nog van de weg ge duwd. Hij kon echter niet allen tijdig waar schuwen. De soldaat A. van der Meijden uit Goor was op slag dood. Onder de twaalf gewon den waren er die arm- en beenbreuken hadden opgelopen. MOSKOU (Reuter). Volgens het of ficiële Sovjet persbureau Tass is kort ge leden in de Sovjet-Unie een „proef geno men met een van de soorten atoomwapens" die „waardevolle resultaten heeft opgele verd op het gebied der verdediging tegen aanvallen met atoomwapens". In de olti- ciële bekendmaking, welke in alle Russi sche dagbladen werd opgenomen, wordt niet gezegd of het een proefneming met een atoom- of een waterstofbom was. Het bekend geworden aantal atoomont ploffingen is thans gestegen tot 50 41 van de Verenigde Staten, zes van de Sov jet-Unie en drie van Groot-Brittannië. De eerste was de Amerikaanse proef bij Ala- mogordo (Nieuw Mexico) op 16 Juli 1945. Daarop volgden Hirosjima en Nagasaki. dienst, de en de ge- Huiverend in de kraag van onze re genjas gestoken trot seren we de barre zomer. Zomer? Het lijkt wel herfst. Maar wat zal zich daarvan de man aantrekken, die hengelaar heet, de enige, die het met de elementen altijd wel kan vinden, of het warm is of koud, of het regent of niet. Hij trekt er toch op uit en tracht zijn visje te verschalken. Zo ook deze eenzame aan de boorden van het Spaarne. Is hij te be nijden? Eigenlijk wel, al was het alleen maar omdat hij zich Felix Timmermans' woord steeds ter har te neemt: „Het is elke dag goed weer, maar anders". DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Honoré de Balzac: Uit de botsing der karakters, niet uit de strijd der denkbeelden, worden de antipathieën geboren. PARIJS Reuter/AFP) De verdedi ger van de oud-generaal der S.S. Karl Oberg, bijgenaamd „De slager van Parijs", heeft betoogd, dat Oberg op grond van zijn rang het recht heeft wegens oorlogsmisda den door een rechtbank waarvan alleen Franse generaals deel uitmaken berecht te worden. Krachtens de conventie van Genè- vs van 1929 voor krijgsgevangenen zou Oberg voorts niet wegens oorlogsmisdaden volgens het Franse recht kunnen worden berecht. Ook kolonel H.elmuth Knochen, Obergs voormalige medewerker, die met hem terecht staat, voerde soortgelijke ar gumenten aan. Men verwacht over enkele dagen een be slissing van de rechtbank in deze kwestie. De militaire geneeskundige rijkspolitie, de maréchaussée meentepolitie van Roermond waren spoe dig ter plaatse. Ook de officier van Justitie, mr. F. M. Wilbrenninck, was weldra aan wezig. De gewonde militairen werden naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. De opperman speciale-dienst van de af deling ovenbouw aan de Hoogovens C. de Waard uit Egmond aan de Hoef reed vanmorgen circa kwart over vier op een traetor met twee aanhangwagentjes over de weg ten Noord-Westen van Breedband. Door onverklaarbare oorzaak reed hij van de weg af en viel met de hele instal latie van het talud af, waarbij tractor en wagens over de kop sloegen De heer De Waai'd liep zware inwendige verwondingen op, tengevolge waarvan hij na aankomst in het Rode Kruisziekenhuis is overleden. De heer De Waard was 38 jaar oud en vader van zeven kinderen. LONDEN Op Zondag 26 September wordt een nieuw soort televisieprogram uitgezonden. Op die dag zal de reportage afdeling van de BBC een uitzending ver zorgen vanaf een schip op zee. Het is de „Lord Warden" met een accommodatie voor 130 auto's en 1000 passagiers, die op 17 Juni 1952 op de route Dover-Calais in dienst werd gesteld. Na de gewone ochtend oversteek van Dover naar Boulogne zal de televisie-uitzending des middags om 2.30 uur beginnen. Twee camera's zijn op de brug opgesteld, terwijl de derde op een platform hangend van de kranen op de kade is opgesteld. Deze laatste camera zal een gezicht geven op de haven van Bou logne en het schip. De camera wordt daar na op het dek neergelaten, vanwaar zij beelden zal geven van auto's die het auto- dek oprijden. Het gehele vertrek zal op de televisie te zien zijn. Halverwege Het Ka naal wordt de uitzending onderbroken om te worden hervat wanneer de krijtrotsen van Dover in zicht komen. BONN (ANP) De liberale fractie in de West-Duitse Bondsdag heeft te verstaan gegeven, diat zij niet van plan is de binnen landse controverse over de „affaire-John" tot een wig in het regeringsbiok van dr. Adenauer te laten maken. Na heftige uit eenzettingen, die tot een opschorting van de zitting en een beraad der fractieleiders van de coalitie voerden,verklaarde de libe rale leider dr. Dehler. dat het vertrouwen van ziin partij in de grote lijnen van dr. Adenauer's beleid ongeschokt is gebleven, ook al achtte zij „dit soort van eenzijdige buitenlandse politiek niet langer aanvaard baar". Dehler zeide, dat de liberalen de sociaal-democraten echter niet het genoe gen wilden doen de coalitie door de affaire- John te laten verbreken. Ondanks heftige critiék od het beleid van de minister van Binnenlandse Zaken, Schroder, in de zaak- John wil'len de liberalen niet hun stem geven aan een socialistische motie van af keuring. Ook de Duitse partij weigerde de motie te aanvaarden, daar zij niet „door een splitsing der coalitie de Sovjets in de kaart wenste te spelen". De vluchtelingen- partij tenslotte v eigerde eveneens haar stem aan de motie te geven, ofschoon zij evenals liberale en Duitse partij scherpe critiek op dr. Schroder had. De Christelijke fractie had reeds vele weken geleden haar vertrouwen in Schroder, die uit haar rijen komt, uitgesproken en daar zij de meer derheid bezit stond het bij voorbaat vast, dat de motie geen kans had. Het debat heeft over de achtergronden van het heengaan van dr. John en de afge vaardigde Schmidt-Wittmack naar de Sovjet-zone generlei onthullingen gebracht. Een door minister Schroder ingediend rap port liet uitkomen, dat voor talrijke tegen John geuite beschuldigingen geen bewijzen bestonden en dat er aan zijn vrijwillig heengaan geen twijfel meer kon bestaan. Volgens het rapport had John zich nog kort voor zijn heengaan als voorstander der E.V.G. doen kennen. Dr. Schroder heeft de verantwoording voor de benoeming van dr. John als chef der geheime politie goed deels op de geallieerde bezetting gescho ven, die drie ander Candida ten voor de post niet had willen aanvaarden. De afge vaardigde der Duitse partij, von Merkatz, knoopte daar de eis aan vast, „dat alles wat er nog uit de tijd der geallieerde al leenheerschappij aan agenten en opportu nisten in belangrijke posities is overgeble ven, thans terzijde geschoven moet wor den". Dr. Schroder zeide, dat de gehele omgeving van dr. John stelselmatig is on derzocht en dat in het geheel achthonderd man zijn verhoord. De debatten bestonden overigens voor het grootste deel uit een heftige strijd der STRAATSBURG. (ANP). Het presi dium van de Raad van Europa heeft beslo ten, dit jaar een derde zitting van de Raad gevende vergadering bijeen te roepen ter bespreking van de Europese politiek van de Raad in het licht van de internationale situatie. Weliswaar zal dit onderwerp ook heden en volgende dagen bespro ken worden, maar het praesidium was van mening dat na de Londense mi nistersconferentie van negen, een nieuwe discussie nodig is, waarschijnlijk in Octo ber, misschien in onmiddellijke aansluiting op de vergadering van het Kolen en Staal parlement op 25 en 26 October in Straats burg. Het debat over de Saarkwestie is tot Oc tober uitgesteld aangezien ze als onaf scheidelijk van de rest der Europese poli tiek wordt beschouwd. Jhr. Van der Goes van Naters, rapporteur over de Saarkwes tie, heeft o*rn deze reden een verzoek aan de president van de Raad van Europa, de kwestie onder aandacht van de conferentie van negen te brengen, ingetrokken. In de Raadgevende Vergadering is Don derdag gedebatteerd over de kwestie van vrije omwisselbaarheid der Europese munt soorten, waarbij socialisten enerzijds, en conservatieven en liberalen anderzijds lijn recht tegenover eikaar stonden. De voor standers der convertibiliteit hebben niet kunnen verhinderen, dat een resolutie over dit onderwerp met een grote meerderheid werd aangenomen. fracties onderling, waarbij de socialisten in hun aanval op de regeringsstellingen de hulp kregen van de liberale afgevaardigde dr. Reinhold Maier. Maier geldt als een van de heftigste tegenstanders van dr Adenauer in het liberale kamp en hij heeft een fel vertoog gehouden over de naar zijn mening dreigende gevaren voor de demo cratische ontwikkeling. Maier's critiek leidde tot hevige tumulten toen dir. Ade nauer zelf in het debat ingreep en Maier's beschuldigingen als onwaarheden bestem pelde, die de hoogste afkeuring verdienen op een ogenblik, waarop hij moest vertrek ken om met Dulles voor Duitsland wellicht beslissende onderhandelingen te beginnen. Dat was het sein tot luidruchtige tumul ten en tot een tijdelijke onderbreking van de zitting. Tijdens de pauze slaagden de leiders der coalitie er in de dreigende breuk in hun gelederen te herstellen en de liberale fractieleider verklaarde nadien, dat Maier's critiek naar het oordeel van de meerder heid zijner fractie te scherp was geweest. Maier kreeg luide ovaties van de socialis ten, die hem aan de andere leden van het regeringsfront ten voorbeeld stelden als een man, die nog een persoonlijke mening durfde uiten. Tot nog heftiger tonelen kwam het later in het debat toen een af gevaardigde der vluchtelingen de socialis ten ervan beschuldigde door hun klachten over herrijzende nazi's de anti-Duitse groe pen in het buitenland te versterken. De juridische expert der socialisten, Amdt, stond daarna op en verklaarde plechtig: „U bent een ploert". Na langgerekte debatten, waarbij partij geschillen meer belangstel ling schenen te hebben dan de zaak-John zelf, werd de stemming over de socialisti sche motie tot heden verdaagd. De vakbeweging heeft zich accoord verklaard met de overeenstemming, die bij de bespreking over de loonsverhoging in de Stichting van de Arbeid is bereikt. De Stichting van de Arbeid heeft heden aan de regering voorgesteld, een loonsverhoging van zes procent toe te sthan. Hoewel over het beraad in de king der werkgeversorganisaties geen berichten zijn verstrekt mag wel worden aangenomen dat deze zich eveneens achter het voorstel hebben geplaatst. 1 Het bedrijfstakgewijze overleg over de toepassing der loonsverhoging zou op zijn vroegst pas volgende week kunnen beginnen. In dat geval zou de loons verhoging met terugwerkende kracht worden toegepast, hïiet alleen de lonen die bij C.A.O. zijn vastgesteld zullen mogen worden verhoogd, maar ook die lonen die niet onder een C.A.O. of bindende loonregeling vallen. In de Stichting van de Arbeid is niet al leen overeenstemming bereikt over een ver gunning tot loonsverhoging, maar ook zal aan de regering worden geadviseerd een beginselbesluit over de huurverhoging te nemen. Deze zal dan door belastingverla ging en/of loonsverhoging gecompenseerd moeten worden. Zou een volledige compensatie in de belas tingsector niet mogelijk zijn, dan zou onge twijfeld een verplichte aanvullende loons verhoging moeten worden toegepast. Een huurverhoging zonder instelling van een huur-egalisatiefonds is voor het N.V.V. onaanvaardbaar. Verwacht mag worden, dat de regering in de komende week nade re mededelingen over haar plannen inzake de huurverhoging kenbaar zal maken. De loonsverhoging zal ook consequenties hebben voor de sociale uitkeringen, zoals de noodwet-Ouderdomsvoorziening en de kinderbijslag. De besprekingen hierover zullen zo spoedig mogelijk beginnen. De loonsverhoging waarover thans over leg wordt gepleegd zal bedrijfstakgewijze met een maximum van 6 percent worden ingevoerd. Theoretisch is het geval niet ondenkbaar dat er bedrijfstakken zijn waar de loonsverhoging minder dan 6 percent zou kunnen bedragen. De welvaartstoene ming heeft zich in de verschillende secto ren van het economisch leven in ongelijke mate geopenbaard. Gezien echter de schaarste op de arbeidsmarkt zal het stre ven ontstaan om van de vergunning tot aan de maximumgrens gebruik te maken. Van een verschil met een verplichte loon- ronde zal dan bijna geen sprake kunnen zijn. Deze factoren zullen mede het verde re verloop van de besprekingen in de Stich ting van de Arbeid bepalen. Overleg in de metaalindustrie De vakraad van de grootmetaalindustrie zal reeds Maandag bijeenkomen ter bespre king van de nieuwe loonsverhoging. De verwachting is, dat de zes percent loons verhoging in de metaalindustrie volledig zal worden uitbetaald. Ook in de klein-metaalindustrie zal de kwestie van de loonsverhoging spoedig worden besproken. In de klein-metaatinau- strie werken ongeveer 150.000 mensen. Door de ingevoerde werkclassificatie in de groot-metaalindustrie gaan velen naar de klein-Industrie over, hetgeen moeilijkheden geeft voor deze industrie. Er worden be sprekingen gevoerd met het College van Rijksbemiddelaars om door het invoeren van een werkclassificatie ook in de klein- metaalindustrie deze moeilijkheden te on dervangen. Van officiële zijde verzoekt men ons mede te delen, dat berichten, volgens welke de loonsverhoging Maandag zou ingaan, onjuist zjjn. De Stichting van den Arbeid acht het weliswaar wenselijk op korte termijn de geldende richtlijnen voor de loonpolitiek te verhogen, doch de regering moet zich eerst over dit advies beraden. Reeds op deze grond moet uitgesloten worden geacht dat een loonsverhoging op 20 September zou kunnen ingaan. Bovendien zal na de be slissing van de regering nog bedrijfstaks- gewijze moeten worden overlegd. (van hedenmorgen 7 uur) toestand c oj 5 c 5 "ÓS Sx SS ZB Oslo regen WZW 5 13 5 Kopenhagen licht bew. ZW 11 16 6 Amsterdam half bew. W 9 18 5 Londen zwaar bew. ZW 6 19 1 Luxemburg half bew. W 5 15 11 Parijs half bew. W 2 21 3 Bordeaux motregen NW 2 23 2 Grenoble zwaar bew. W 2 22 0 Nice zwaar bew. NW 2 24 0 Genève regenbui zzw 5 21 0,1 Zürich regen w 4 20 1 Locarno licht bew. windstil 23 0 Berlijn onbewolkt ZW 4 19 2 Frankfort nevel ZZW 4 18 4 München regen WNW 4 21 3 Wenen zwaar bew. W 7 23 0 Innsbruck regen windstil 23 0,2 Rome onbewolkt NO 4 28 0 Ajaccio onbewolkt ONO 3 23 0 Mallorca onbewolkt NNO 3 - Neerslag laatste 24 uur ^OOQOfïVvrirorvYvyjofXXXXJfXViooOfVjOOOOOCrrroroOOOOCOOOOO^ REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Geleidelijk toenemende bewolking en later tijdelijk regen. Overwegend ma tige Zuid-Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. 18 September Zon op 6.18 uur onder 18-50 uur. Maan op 21.32 uur onder 14.02 uur. Maanstanden 19 Sept. 1211 uur: Laatste kwartier 27 Sept 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 17 September Hoog water: 6.26 en 18 49 uur. Laag water: 2.16 en 14.30 uur. Zaterdag 18 September Hoog water: 7.14 en 19.36 uur. Laag water: 3.01 en 15.14 uur. -^OOOCQOGaXJOQCOCOOOOOCXXOC<XXXXXX>DCOOO<OOCOOOOOOOOOOOO

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1