VANMORGEN IN DE VISHAL 1EN OP ZEE Nog eens: Gaskranen dicht! Beverzvijkse tweedeklassers weerden zich uitstekend Kort en bondig O.B.K. speelde een geslaagde thriller Prinsjesdag in het verschiet Nieuwe Dierenwet nu spoedig naar Kamer? "Brieven aan de redactie MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954 8 Beverwijk De Kennemers DEM Velsen Kinheim T errasvogels A lkmaarse Boys IJmuiden EHS ADO '20 Vitesse '22 IEV VVB Kennemers 2 Bekroonde potplanten Londen-Schiphol in 48 minuten Nederlandse autobussen in Oostenrijk geplunderd Achterstuk van gestrande „Spanker" gelicht Geen nieuwe gevallen van paratyphus In de tweede klasse hebben de Bever- wijkse clubs zich tegen hun sterke tegen standers niet slecht geweerd: Zowel De Kennemers als Beverwijk speelde gelijk, respectievelijk tegen VVA en ZFC. Vooral Beverwijks gelijke spel mag met ere ge noemd worden! Beide oud-eerste klassers, 't Gooi en RCH startten met een overwinning. Vooral de 7-0 overwinning van RCH op Hollandia, geeft te denken. In 2 A behaalde DWV ook al een oud- eerste klusser zijn tweede overwinning, maar HFC's optreden gaf minder reden tot tevredenheid: Van Holland, dat de vorige week met 6-1 van DWV klop kreeg, werd met twee-één verloren. In de derde klasse A toonden de pas ge promoveerde WB'ers in de zware uitwed strijd tegen Zilvermeeuwen, d'at hun over winning van de vorige week niet aan een gelukkig toeval moest worden toegeschre ven. Met Zaandijk, dat van Purmersteyn won, en WSV delen zij de eerste, tweede en derde plaats. WSV beet fel tegen ZW van zich af (acht-nul). Kinhelm leed tegen WFC een zware nederlaag (vijf-één). Met de oneven goal uit vijf doelpunten verloor Terras vogels van GVO, wat ons van de Santpoorters tegenviel. In 3 B blijkt DEM wel weer iets voor de bovenste plaats te geweien, getuige de fraaie 3-0 zege op Wijk aan Zee. Maar ook Schoten schijnt wel zin in de begeerde plaats te hebben, wat OSV aan den lijve ondervond. Velsen bemerkte, dat KW nog altijd een lastige tegenpartij is. Het werd nog juist op het nippertje één-één. ADO leverde Het is Beverwijk weer gelukt een der sterkste ploegen een punt afhandig te ma ken. Hoewel ZFC technisch sterker was, kon men zich het enthousiaste Beverwijk niet van het lijf houden. Erg hoopwl begon de strijd niet voor Beverwijk; na tien mi nuten spelen stond men met 2-0 achter. Niet ontmoedigd speelde men verder en toen Springer na 20 minuten de achter stand verkleiinde, gaf men dé hoop op een gelijk spel niet op. Dat kwam al heel gauw: Uit een goede combinatie van Van Zutphen en Ketting Jr. kon laatstgenoemde doel punten (2-2). Zo ging de rust in. Na de hervatting werd het spel nogal fors. ZFC nam de leiding toen d'e links buiten een als voorzet bedoelde bal via Raap in het doel zag verdwijnen. Lanig hadden de Zaandammers geen profijt van déze voorsprong. Want precies na 30 minuten spelen was de stand weer gelijk. Wederom door een doelpunt van Ketting Jr. Een wedstrijd, die door ruim 2000 toe schouwers wel spoedig vergeten zal zijn, of men moet nog enige tijd nadenken over het minder sportief slot, waarbij enkele spelers en toeschouwers zich niet konden beheersen en slaags met elkaar raakten. Voor rust waren de Kennemers wel iets sterker, maar verder dan een vrije trap, genomen door v. d. Plas, kwam men niet. In de laatste vijf minuten van de eerste speelhelft kregen de Kennemers drie cor ners achtereen te nemen, déze werden weg gewerkt. Toen dé bal bij midVoor Brom kwam schoot deze over de te ver uitge lopen doelman Groot heen (0-1). De thuisclub probeerde in de tweede helft haar achterstand in te lopen en d!it lukte pas na 25 minuten. Van der Plas pas seerde met een kopbal Tusschedé (één-één) DEM heeft de altijd moeilijke klip in Wijk aan Zee heel fraai omzeiid. Met niet minder dan drie-nul moest de club uit de badplaats het onderspit delven tegen een Wijker elftal, dat ditmaal uitstekend op dreef was en met dezelfde cijfers als ver leden week tegen QSC in de meerderheid bleef. De Wiikenaren vormden over alle linies een beter geheel. Het ploegverband was beter verzorgd en bovendien maakte DEM van de kansen, welke Wijk aan Zee ongetwijfeld ook heeft gekregen, een beter gebruik. In de eerste helft kon DEM z'n meerder heid in een doelpunt van Appel tot uitdruk king brengen en wat v. d. Mey c.s. ook pro beerden, de DEM-achterhoede bleek niet te passeren. Ook na de hervatting had DEM het beste van het spel. De aanvallen droegen een ge vaarlijker karakter en nadat De Boer de voorsprong had vergroot, zorgde Appel ten slotte voor het derde doelpunt waarmee de stand op nul-drie kwam. Velsen speelde tegen KW beter. Bij de rust was de stand echter nog steeds nul nul en dit betekende wel een wat karige beloning voor het betere spel der thuisclub. Na de rust schenen beide partijen door- dachter te gaan spelen maar de KW-voor- hoedespelers misten voldoende techniek en hun Velser collega's bezaten te weinig stootkracht om een doelpunt te forceren. Pas in de laatste fase van de strijd slaagde de KW'er Bak er in op schitterende wijze te scoren en het pleit leek beslecht. Bakkum dacht hier anders over en enkele seconden voor het eindsignaal van de uitstekend lei dende scheidsrechter kon hij met een ver vaarlijk hard schot de stand op één-één brengen. De ontvangst van W.F.C. op „Tussen- wijk" is voor Kinheim een dure voetballes geworden, omdat de Wormerveerders heel wat beter veldwerk presteerden en daaruit ook doelpunten konden produceren. De Kinheim-ploeg maakte op een enkele uit zondering na een zeer zwakke indruk en het leek er op als dachten de geel-zwarten, die in nieuwe shirts speelden, dat het wel van zelf zou gaan. WFC voetbalde tenmin ste en was in alle onderdelen en ook in de afwerking van de aanvallen beter en meer doortastend. Weliswaar kwam er na het eerste WFC-doelpunt na vijf minuten, dat wegens een verdedigingsfout doelman Pig- mans volkomen verraste, wat meer strijd lust bij Kinheim, maar de aanvallen kre- geen geen afwerking en bovendien was de geel-zwarte aanval niet bij machte' de WFC-verdediging te passeren. Een tweede veredigingsfout van Kinheim veroorzaakte opnieuw een doelpunt van de WFC-mid- voor na 25 minuten (02) en vijf minuten later toen Mol in de fout bleef volharden de snelle WFC-rechtsbuiten te veel vrij heid te laten en Groeneveld bovendien miste was het 03. verdienstelijk werk door op Alemaria Vic- trix één puntje te veroveren. Eenzelfde één-één gelijk spel boekte CSV tegen de Alkmaarse Boys. In de vierde klas E behaalde Waterloo een 3-1 overwinning- op EHS, dat nog op zijn eerste winstpunt wacht. Topscorer was ditmaal OFC, dat met 4-0 van DCO won. Met Bloemendaal wil het nog niet erg: Ook de tweede wedstrijd werd1 verloren, zij het slechts met twee-drie. Twee clubs zijn i-n deze afdeling nog ongeslagen, n.l. HEDW en De Germaan. Na de hervatting gaf WFC opnieuw de toon aan met open aanvallen en kon Kin heim pas na 20 minuten enige druk op het doel van de gasten uitoefenen. Daarvoor had WFC door de linksbinnen weer succes (04), waarna v. d. Wateren uit een vrije trap door v. Dijk kon tegenscoren (1-4). Wel kwam Kinheim er wat beter in, doch zelfs in de laatste minuut kreeg een onbe duidende WFC-aanval resultaat, toen de rechtsbuiten flink doorzette en de bal tus sen doelman en doelpaal in het net plaats te (1—5). In de junioren-wedstrijd SchotenKin heim heeft de Kinheim-junior F. Smit zijn been gebroken. Hij is naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk gebracht. Terrasvogels heeft het in Krommenie tegen G.V.O. niet kunnen bolwerken. Met de oneven goal uit 5 lieten Röbken c.s. de thuisclub de punten. Voor de rust was Terrasvogels het meest in de aanval, maar na de thee kwamen de Vogels er vrijwel niet meer aan te pas. Het ene doelpunt, dat Van Vuuren in deze eerste helft scoorde, was betrekkelijk maar een magere beloning voor de Sant- poortse meerderheid. Na de hervatting deelde G.V.O. de la kens uit en kregen Röbken c.s. het zwaar te verantwoorden, vooral ook doordat de kanthalfs nog al eens een steek lieten vallen. G.V.O. zette de één-nul achter stand om in een twee-één voorsprong. Bij één der weinige Terrasvogels-aanvallen wist Pellemans zowaar gelijk te maken (twee-twee), doch 5 minuten voor het einde nam G.V.O. opnieuw de leiding en stond deze niet meer af (drie-twee). Het Castricumse CSV is in Alkmaar tegen Alkmaarse Boys op vinnige tegen stand gestuit. Overigens gaf de uitslag, één één, de verhouding goed weer. De bezoe kers namen na een half uur spelen de lei ding, doordat een boogbal, uit een indirecte vrije trap van E. Riethorst, door midvoor H. van Diggelen op het hoofd werd ge nomen en in een doelpunt werd omgezet, nul-één. Tot de rust kon CSV haar voor sprong handhaven, maar daarna gaf Alk maarse Boys de toon aan. De mensen uit de kaasstad waren regelmatig voor het vijandelijk doel te vinden en even zovele keren moesten de bezoekers het van hun verdediging hebben, waarin doelman G. de Heer uitstekend werk verrichtte. Na 28 mi nuten spelen werd de uitgelopen Castri cumse doelman echter gepasseerd en kon de rechtsbuiten van de bezoekers een schot op doel geven. Back Keesman kopte de bal weliswaar het doel uit doch de arbiter kende een doelpunt aan de thuisclub toe, één-één. Het is WIJ ternauwernood gelukt een overwinning te behalen op het lang niet slecht spelend Kromhout. En dat deze ene goal door een eigen speler werd veroor zaakt, bewijst alweer dat ook deze middag een goed schutter ontbrak, al hadden en kele schoten tegen lat en paal beter lot ver diend. In ieder geval zijn de eerste punten binnen en deze zijn hard nodig willen de IJmuidenaren mededingen naar de boven ste plaats. Voor rust was WIJ het meest in de aan val en hadden we ook wel enkele doelpun ten verwacht, maar het bleef 0-0. Na rust was Kromhout lang niet ongevaarlijk en nadat een der backs ongelukkigerwijs in eigen doel trapte gooide Kromhout er nog een schepje op, maar hun moeite werd niet beloond. Ook de WIJ-aanval zat in deze periode niet stil en er ontstonden enkele hachelijke situaties, maar tot scoren kwa men ze niet meer; de stand bleef dus 1-0. Uitslagen lagere elftallen: WIJ 2-WIJ 3 4-1; VVSV-IJmuiden 4 2-2; IJmuiden- Telefonia 3 8-1. Junioren VEW A-IJmuiden A 3-5. Aspiranten: IJmuiden A-Terrasvogels A 2-0; IJmuiden B-IJmuiden C 3-4. Een uitstekend spelend Waterloo is er in geslaagd E.H.S. op eigen grond te ver slaan met 3-1. Gedurende de eerste helft wogen beide partijen gelijk tegen elkaar op, met E.H.S. iets mooier spel. Enige fraaie Waterloo-aanvallen werden besloten met een doelpunt van Post. De tweede helft begon met een fel Wa- terloo-offensief en De Boer slaagde erin te scoren, maar dit doelpunt werd afge keurd. E.H.S. werkte zich wat los en maakte door zijn rechtsbuiten gelijk. Een spannende strijd om de leiding volgde en toen Schaap de bal naar De Boer plaatste, schoof De Boer de bal naar Post, die on houdbaar de bal in de uiterste hoek knalde. Waterloo bleef sterker en het was tenslotte Koopman die de zege veilig stelde (3-1). Een uitslag, die de verhouding het best nabij kwam, voor rust was AIÜO sterker en in de tweede helft Alemaria. Betrekkelijk goedkoop kwam ADO aan een doelpunt. Groot kreeg voor doel een bal van de Alcm. Victrix-back Maarsen; hij bedacht zich niet en schoot in (10). Na rust vocht Alemaria voor de gelijk maker dit lukte pas 10 minuten voor het einde; het was Buizer, die Geerlofs pas seerde. De Alkmaarders waren sterker, maar doelpunten kwamen er niet meer. Vooral in de eerste helft van de ontmoe ting Vitesse '22-HSV was het alles Vitesse '22 wat de klok sloeg. Rechtsbinnen H. Borst, die voortreffelijk samenspeelde met rechtsbuiten F. Twisk, maakte na 15 mi nuten het eerste Castricumse doelpunt en tien minuten later bracht F. Twisk de stand op twee-nul. Midvoor N. Stuifbergen sloot korte tijd later een voorzet van Twisk af op de enig goede wijze (drie-nul) en nog voordat men een minuut verder had ge speeld had H, Borst er vier-nul van ge maakt. Eerst in de tweede helft kwamen de Hei- looërs goed op dreef hetgeen tot uiting kwam in 2 doelpunten van de voet van hun midvoor, vier-twee. De thuisclub pakte na een benauwd half uurtje, de zaken weer beter aan en het was linksbuiten P. Duin die de stand kort voor het einde op 5-2 bracht. Met een benauwde maar wegens geest drift verdiende overwinning op RCH 4 heeft IEV de competitie ingezet. IEV kon qua techniek en spelbeheersing niet tegen RCH op, maar geestdriftig doorzetten liet de Velsen-Noorders zelfs tot 13 komen. Na zeven minuten echter ontstond wegens 'hands een strafschop tegen IEV, die uiter aard werd benut (10). Doch toen de be hendige rechtsbuiten Boot keurig voorzette was er na een kwartier slechts een IEV- been nodig om gelijk te maken (11). Na een half uur profiteerde H. Duin van een vlotte schijnbeweging, waarmede hij de RCH-doelman verraste (1—2). Even later scoorde RCH, doch dit doelpunt werd af gekeurd. Ook na de rust was RCH meer in de aanval en beperkte IEV zich tot snelle uit vallen. Een rush van Boot, besloten met een prima voorzet, was voor linksbinnen De Reus een gemakkelijke kans (1—3). Dooh toen kwaim IEV onder druk en bin nen vijf minuten was er gelijk gemaakt (33). IEV verdedigde hardnekkig en had zelfs succes bij een schermutseling voor het RCH-doel (3—4). Even voor het einde had IEV nog geluk toen bij een zeker doel punt een overtreding werd begaan door RCH. In Zaandam heeft WB in een prettige wedstrijd tegen Zilvermeeuwen het debuut in de derde klasse met een 13-over- winning voortgezet, ondanks het feit, dat de Breesapers drie invallers hadden, die echter uitstekend voldeden. In het alge meen heeft VVB in de eerste speelhelft een overwicht gehad, waarbij het Zilvermeeu wen-doel verschillende keren gevaarlijk dicht werd benaderd. Maar ook invaller- doelman Zadelhotf had enkele benauwde momenten. Toen rechtsbuiten Steinvoort na ruim een half uur een verre voorzet opgaf was het Helder, d'ie met een fraaie kopbal onhoudbaar VVB de leiding gaf. Even daarna zond Bleeker de bal uit een vrije trap in de uiterste hoek en kon de Zilvermeeuw-doelman met moeite de bal tot hoekschop werken. Na de hervatting was de thuisclub sterker na aanvankelijk gelijk opgaande strijd. De snelle VVB-uit- vallen waren echter uiterst gevaarlijk. Na tien minuten was het J. v. d. Linde, die uit een schermutseling hard inschoot (02) en vlak daarop was het Bleeker, die een throughpass gaf aan Both. Keihard kogelde de laatste de bal onder de lat (03). On danks het betere veldspel van Zilvermeeu wen wist VVB nog kansen te scheppen zonder ze te benutten. Pas na een half uur wist de Zaandamse middenvoor Zadelhoff verrassend te passeren (13). Het bevalt de Kennemers-reserves uit stekend in de reserve eerste klasse. De tweede overwinning werd behaald. Voor rust stond men met 2-0 voor, door doel punten van J. Mosk en J. v. d. Sluis. Na rust werd de voorsprong tot 4-0 vergroot door J. van Soest en uit een vrije trap genomen door J. Mosk, de doelman liet de bal vallen, maar Joosten schoot in. In tien minuten tijd liep Haarlem de achterstand met 3-4 in. Maar de resteren de vijf minuten hield de Kennemers het doel schoon. De uitslagen van de overige Kennemers- elftallen luiden: Kennemers 1VVA 1 1-1, Haarlem 2Kennemers 2 3-4, Kennemers 3Haarlem 4 3-1, Haarlem 6—Kennemers 4 1-3, Velsen 4—Kennemers 5 5-1, Ken nemers 6Schoten 5 0-9, Kennemers 7 DSS 5 1-4. Junioren: HFC aKennemers a 10-4. Als eerste van de talrijke toneelvereni gingen in Kennemerland heeft „Oefening Baart Kunst" Zaterdagavond in het Ken- nemer Theater te Beverwijk het nieuwe winterseizoen geopend met een thriller van eigen bodem; welke voorstelling voor uw recensent tevens het startsein betekende voor de beoordeling der ruim tweehonderd stukken, waarvan de opvoering hem de komende maanden weer te wachten staat. Doch wanneer deze straks alle van het zelfde gehalte zijn als die bij O.B.K.zal hij deze taak ongetwijfeld met het meeste genoegen kunnen vervullen. Het ten tonele gebrachte stuk was „Een mysterie in oud Amsterdam," een thriller in drie bedrijven door de nog totaal onbe kende auteur Cornells Versnij. En ofschoon deze griezelige historie nu niet bepaald een wonder van originaliteit kan worden ge noemd, mag de schrijver toch niet de ver dienste worden ontzegd een aantal dank bare typeringen te hebben bijeengebracht in een romantische omgeving. Het hele spektakel is begonnen om een pakje ver dovende middelen ter waarde van maar liefst een halve ton, dat door een bende ge wetenloze opiumsmokkelaars op een zol derverdieping moest worden achtergelaten. Deze étage is inmiddels weer verhuurd aan een jong beeldhouwer, die hier voor zijn artistieke werkzaamheden een vredige om geving meent gevonden te hebben, en zijn echtgenote. Maar hun aanwezigheid is de bende de spreekwoordelijke doorn in het oog, zodat zij in plaats van op rust te worden onthaald een reeks emoties moeten doorstaan, die men gewoonlijk slechts in de gruwelijkste nachtmerrie beleven kan. De meest zonderlinge individuën stormen de kamer met of zonder geheime draaideur in en uit; een debiele jonge neger, een sinistere pindaman, een weinig scrupuleus artistenmodel en andere min of meer on gure personages, die de nieuwe bewoners met vereende krachten uit hun home willen verdrijven. Maar de beeldhouwer is toe vallig voor geen kleintje vervaard en weet van geen wijken. Onvervaard neemt hij de handschoen tegen de bende op, die uiter aard na drie bedrijven glorieus het onder spit moet delven. Als geheel dus een thriller, waarvan het succes reeds bij voorbaat gemakkelijk kan v/orden vastgesteld, vooral in de plezierige vertoning die O.B.K. er onder regie van mevrouw Ruth Snel van wist te maken. Bij een dergelijke grote rolverdeling van veer tien personen mogen enkele zwakke plek ken gaarne worden vergeven, temeer om dat zij door geslaagde typeringen elders ruimschoots werden gecompenseerd. Hier- Vier trawlers Vanmorgen waren aan de afslag vier trawlers, vijf kotters en dertien loggers. De „Maria van Hattum" (van 10 Sept.) voerde aan 750 kisten makreel, 90 kisten haring, 180 kisten schelvis en piepers, 50 gul en kabeljauw, 10 diversen en 190 stuks kabeljauwen; de „Abraham" (van 13 Sept.) met 2000 kisten haring en 10 kisten ma kreel; de „Herman" (van 11 Sept.) met 1320 kisten haring en 120 rrfekreel en als vierde de SCH117 (van 13 Sept.) met 700 kisten haring. De logger- en kottervloot voerde aan 200 kisten makreel, 260 schel vis, 150 gul, 150 wijting, 3000 kg tong, 200 kisten schol en 150 diversen. De prijzen De goede haring maakte vanmorgen van f 13 tot f 15, de slappere kwaliteit van f 12 tot f 10,50. Makreel ging van de hand voor f 22 tot f 16. België kocht rijen kabeljauw voor f 96 tot f 86 en kisten voor f 130. Kleine kabeljauw ging het binnenland in voor f 140. Torren deden vanmorgen f 28, middel gul f 42 en grote gul f 55. Braad ging van de hand voor f 30, pennen voor f 35 tot f 44 en kleinmiddel schelvis voor f 84 tot f 54. Besommingen Zaterdag besomde de „Vikingbank" voor een reis van zeven dagen f 20.770; de „Fla mingo" voor een negendaagse reis f 17.130 en de „Gelria" voor een zelfde reisduur f 24.900. De KW76 maakte f 8800. Wat aan de markt komt Voor de Dinsdagmarkt komt binnen de trawler „Vios" (van 13 Sept.) met 1800 kisten, waarvan 80 makreel en de rest ha ring. Voorts is stomende voor deze afslag de trawler „Polderman" (van 11 Sept.) met 1200 kisten, waarvan 650 makreel, 270 haring, 225 schelvis, 50 kabeljauw en gul en 5 diversen. Ook de trawler „Allanwater" (van 13 Sept.) komt er aan. Dit schip heeft in het ruim 2000 kisten, meest haring. Oudste boten zijn daarna de „Petten" (van 13 Sept.) en de „Eveline" en „Klaas Wii- ker" (van 14 Sept.). De SCH153 is van i3 Sept. Grote haringvangsten Het is sinds vanmorgen weer ruw weer op de Noordzee. Om half zeven was er een stormwaarschuwingsbericht voor harde Westenwind. Zaterdag werden er mooie trekken gedaan. De „Klaas Wjjker" meldde ondermeer een trek van 200 manden ha ring en de „Medan" trekken van 100 en 300 manden haring. Kotters en loggers als de KW10, 69, 114 en 17 hadden trekjes van 12 tot 20 mandjes stripvis. Zondag deed de gehele trawlervloot goede haringtrekken. De „Thorina" had eerst 20 manden, maar daarna 200, 100 en 80 manden haring. De „Mary" deed trekken van 300, 200 en nog eens 200 manden haring en de schipper van de „Haarlem" sprak van trekken van 200, 200 en 100 manden haring met een enkele horsmakreel. Ook de „Vios" haalde haring scheep: trekken van 200, 300 en 400 manden! De „Postboy" had pech. Nadat uit een trek 500 manden waren gekomen, viste een Franse trawler het gehele vistuig van de IJmuidenaar weg. Voorts deed de „Klaas Wijker" trekken van 100, 25, 200 en 75 manden haring en de „Petten" een trek van 20 manden makreel en 15 piepers. Binnengekomen IJM10 Maria van Hatttum. 2 Herman, 204 8 27 2 27, VL 77 Abraham, KW 89 169 84 26 107 125 98 59 42 129 43 151 95 57 41 39 23, AM 17 18 16, WR 33 67 7, SCH 117 140, UK 48 85. Vertrokken IJM 35 Post Boy, 32 Elie, 1 Tzonne, 6 Norma Maria, 62 Sumatra, 210 74 240, KW 162 51 175 47 12 45, WR 33 7 67 1 29, HD 131, UK 85 48, SCH 20. Vangstberichten uit zee In de nacht van Zondag op Maandag ga ven de Katwijkse en IJmuidense loggers de volgende vangstmeldingen door: KW15 34 kantjes. KW97 7, KW50 17, KW19 4, KW163 100, KW170 20, KW2 25, KW86 5. KW32 25, KW130 10, KW3 55, KW5 50, KW22 20, KW 47 3, KW54 20, KW18 40, KW67 7, KW144 13, KW78 1, KW167 5 kantjes. De loggers die trawlen hadden de volgen de vangsten: IJM283 45 kantjes, KW168 50, KW159 60. KW7 100, KW9 50, KW138 70, KW 140 40, KW127 34, KW38 65, KW48 60, KW20 60KW40 80, KW37 65 kantjes. Geen vangst hadden: KW173 161 14 147 83. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, heeft Zaterdag daar toe gemachtigd door Koningin Juliana de zitting der Staten-Generaal gesloten. Na de sluiting begaf de minister zich naar het wachtende rijtuig. Op de achtergrond het ere-escorte der Rijkspolitie (foto rechts). Ondertussen is men al weer druk bezig de glans van de Gouden Koets op te poet sen voor de rijtoer van de Koningin en Prins Bernhard, wanneer Dinsdag de Staten-Generaal weer zal worden geopend. De gemiddelde vangsten waren: Vlaar- dingen 35, Scheveningen 15 en Katwijk 18 kantjes. Aanvoer op Urk. Zaterdag werd door 60 vaartuigen op Urk aangevoerd: 4010 pond kuilpaling f 1,15-f 1,34, 26 pond lijnaal f 1,30, 255 pond snoekbaars 68-70 cent, 281 pond rode baars 7679 cent per pond en 583 bak nest, f 2,60-f 2,80 per bak van 37l/2 kg. Evenals vorige jaren werden ook ditmaal weer de door de leerlingen van de Jan Campertschool opgekweekte potplanten aan het oordeel van een deskundige jury de heren Brassinga en Volmer onderwor pen. En door de kwantiteit èn door de kwa liteit was de taak der jury zeker geen ge makkelijke. Na lang wikken en wegen kwam zij tot het volgende resultaat: Coleus: Louis Huisman extra bekroning, Dick Eikelhof, Job de Goede, Frans v. Put ten, Ina Halsema, Carlo Goddijn, Anneke Wessel, Riekje Grootenboer, Ankie Visser, Willemientje Smit. Fuchsia: Jaap Koning extra bekroning, Albert v. Weelderen, Corry Everink, Doke Allan. Geranium: Roelof Bruntink extra bekro ning, Patricia Bouwmeester, Martien Groot, Monica v. d. Pluym, Emilie Moes Calceoralia: Piet Eriks, Bert Koning. Begonia: Kees Visser extra bekroning, Ansje Tjeerds, Joke Tjeerds, Ryclef Rien- stra, Anneke de Niet, Jan Lichtendahl, Hajo Jonkers, Max Retz, Frits Degen, Albert Ninck Blok. Balsemine: Marianne Pennock extra be kroning, Conny Visman. Johan v. Eerde, Renee v. d. Eeckhout, Loes Marcelis, Bert Harmsen, Riekje Boers, Geert Koning. BINNENLAND Een inwoner van Almelo is tijdens een vacantiereis in Barcelona bestolen. Hij raak te zijn geld en de papieren van zijn auto kwijt. Hij had zijn tas met papieren en geld in de auto laten liggen. Toen hij na vijf minuten terugkeerde, bleek een dief zijn slag te hebben geslagen. De volgende onroerende goederen zijn aangemerkt als landgoederen in de zin der Natuurschoonwet: twee gedeelten van het landgoed genaamd „'t Sol" in Apeldoorn en Barneveld, ter gezamenlijke grootte van 60.56.60 ha. en een gedeelte van het landgoed, genaamd ,,'t Stroink", gelegen in de ge meente Enschedé, ter grootte van 43.80.90 ha. Dit landgoed is niet voor het publiek toe gankelijk De brigades van de Koninklijke Maré- chaussée te Spekholzerheide, Tudderen, Hoensbroek en Geleen zullen binnenkort worden opgeheven. Deze opheffing geschiedt naar aanleiding van een interne reorgani satie van het wapen der Maréchaussée. Een dame en haar zestienjarige neef, die Zaterdagavond tussen Delft en Nootdorp fietsten, hebben daar om ongeveer kwart over «tien een oranje-gele schijf, die in het midden donker was, in de lucht waargeno men. De schijf stond stil, maar nadat de wiel rijders waren afgestapt, verdween zij snel in Oostelijke richting, waarbij een zacht flui tend geluid werd vernomen. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse wethouder van Openbare Werken, Volksgezondheid enzovoort houdt zijn eerstvolgend spreekuur op 6 October, zijn ambtgenoot van Onderwijs, Jeugd, Sport en Kunstzaken enzovoort op 30 September om half elf. De Heemsteedse wethouder van Onder wijs en Volksgezondheid houdt Woensdag middag van 13 tot 14 uur weer spreekuur. Naar aanleiding van het geval van gas verstikking dat zich Vrijdagmorgen in de Kennemerlaan heeft voorgedaan, wordt ons van de zijde der directie van het gas bedrijf verzocht nogmaals erop te wijzen dat het niet voldoende is de kranen van de gasstellen op non-actief te stellen na ge bruik. Speciaal de muurkranen dienen dicht te zijn, zodat het stromen van gas door poreuze en doorgaans op de meest ongelegen ogenblikken scheurende slan gen wordt voorkomen. Onlangs nog hebben de directies van gas- en energiebedrijven d'oor middel van huis-aan-huis bezorgde pamfletten eniige zeer belangrijke punten onder de aandiacht der verbruikers gebracht, die wij hier ten overvloede nog eens laten volgen. Voor zover gasverbruiiktoestellen zijin aangesloten met een rubberslang, neme men nauwkeurig de navolgende voor schriften in. acht: Neem als vaste gewoonte aan, na het gebruik van het gastoestel de muurkraan te sluiten. Mocht, wanneer het toestel bui ten gebruik is, de slang losgaan of inscheu ren, dan kan tenminste geen gas uitstro men. Gebruik uitsluitend rubberslang van goede kwaliteit. Het woord „Nenorm", op de rubberslang gestempeld, duidt een kwa liteit aan, die aan bepaalde eisen van vei ligheid voldoet. Zondagmiddag is een lijntoestel van de British European Airways in 48 minuten van Londen Airport naar Schiphol gevlo gen, gerekend vanaf het moment, dat het toestel los kwam tot dat, waarop het op Schiphol landde. Dit record stond tot dus verre op naam van een KLM-Convair, die er 55 minuten voor nodig had. De Britse gezagvoerder J. C. Green was des morgens in een Vickers Viscount in 51 minuten van Londen naar Schipnoi gevlogen. van dienen te worden vermeld Annie ten BoomSteegman, als de resolute moeder; Piet Bakker, als een rondborstige zeeman; Henk Tiemeijer voor zijn waarlijk knap gespeelde bendeleider en Gré BoerKos ter, als het simpele negertje. Ook Theo Pe- perkoorn en Joke Kleijn zouden in deze erelijst zijn opgenomen, wanneer zij de uit spraak van onze mooie taal beter hadden verzorgd. En van de overigen verdienen de nerveuze Ida van Toos van der SteenJan sen en de brutale Toos van Truus Brethou- wer eveneens nog met lof te worden ge noemd. J. v. D. De correspondent van AFP te Graiz (Oos tenrijk) heeft van die politie aldaar ver nomen, dat twee Nederlandse toer-aiuto- bussen, eigendom van de firma „Brabena" te Breda, waarmede Nederlandse, Belgische en Britse toeristen een bezoek aan Oosten rijk brachten, in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in het centrum van Graz door nog onbekenden zijn geplunderd, waarbij voor een waarde van honderden guldens aan kledingstukken en andere voorwerpen is ontvreemd. De slang moet goed passen op de stang-" tuiten van de muurkraan èn van het gas- verbruikstoestel (in de meeste gevallen het gaskomfoor). Vergeet niet, dat ook slang van goede kwaliteit een beperkte levensduur heeft Controleer of de in gebruik zijnde gasslan gen niet oud en poreus zijn. Koop liever te vroeg dan te laat een nieuwe, goed passende slang, waardoor met weinig kosten meer veiligheid wordt verkregen. Het is in eigen belang te wensen d;at ieder deze wenken ter harte neemt. Zondagmiddag heeft de bok „Condior" het achterstuk gelicht van die „Spanker", de Engelse boot die zes weken geledien op de Noorderpier te Hoek van Holland strand'dte. Men zal nog enkele dagen werk hebben om de rest van het schip te demon teren. Voor de scheepvaart is thans alle gevaar geweken. Zondag zijn er in Katwijk geen nieuwe gevallen van paratyphus bij gekomen. Bin nen enkele dagen zal evenwel moeten blij ken of zich veel secundaire infecties heb ben voorgedaan. In Katwijk, Noordwijk en. Leiden zijn thans totaal 225 paratyphus-patiënten, van wie verscheidenen al aan die beterende hand zijn. Op 4 October Werelddierendag zal door de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren speciale aandacht worden gevraagd voor de verbetering van het lot der kettinghonden. In het bijzonder wil men zich richten tot de houders van kettinghonden in Noord-Brabant en Lim burg, waar op het platteland nog zoveel van deze dieren in erbarmelijke omstandig heden verkeren. De Nederlandse Vereni ging heeft een commissie in het leven ge roepen, die een ontwerp gemeenteverorde ning op de waakhond heeft opgesteld. Bij dit ontwerp zijn de normen bepaald, waar aan in hoofdzaak de huisvesting van de kettinghonden zou moeten worden onder worpen. Het ontwerp is aan nagenoeg alle ge meentebesturen van het land verzonden. Vele gemeenten hebben zich achter het streven geschaard. In Zeeland is deze ont- werp-verordening reeds als provinciale verordening uitgevaardigd, in Noord-Bra bant hebben al tien gemeenten de veror dening overgenomen. Daarnaast is men doende de nieuwe Die renbeschermingswet bij de Kamers der Staten-Generaal aanhangig te maken. De voorzitter der vereniging, dr. mr. W. Hugenholtz, heeft zoals men weet een ont- werp-Dierenbeschermingswet opgesteld, dat in 1951 door een inter-departementale commissie in studie werd genomen. Men meent thans zover te zijn, dat de behande ling van dit ontwerp in de Tweede Kamer binnen afzienbare tijd tegemoet gezien kan worden. (Verkort weergegeven) „Duf Conservatisme?" Onlangs las ik een stukje over het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest met als opschrift „Duf conservatisme". De schrijver wilde dat er in het vervolg meer moderne muziek ten gehore wordt gebracht. Al zijn er mensen die meer moderne muziek op het pro gramma willen zien, bestaat er een an dere, veel grotere groep, die juist het tegenovergestelde wenst, namelijk meer klassieke muziek. Er wordt tegenwoordig heel wat moderne muziek ten gehore ge bracht en ik ben dan ook van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat de program ma's, zoals ze tegenwoordig zijn, te ver anderen en daarop meer moderne muziek te laten voorkomen. En als men verandert, dan liever meer klassieke muziek. T. R. Hygiëne. In deze eeuw van hygiëne en anti-bacillencultuur eis ik dat ons dage lijks brood ons met een broodtang overge reikt worde en dat dit óver en óverbelang- rijke punt wettelijk worde geregeld. Het allerbeste zou natuurlijk zijn indien er een wet zou komen welke de broodverpakking verplichtte. Ik geloof dat het publiek hier voor gaarne genoegen zou nemen met een kleine prijsverhoging. H.., Aerdenhout

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10