Weer twee man ontsnapt uit Haags Huis van Bewaring Renault Fregate Programma's kosten per uur vele duizenden guldens PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Agenda voor Haarlem Wereldnieuws r Op klaarlichte dag: Ambtenaren achten 6 percent te weinig De radio geeft Dinsdag Vegetariërsbond vierde zestigjarig bestaan Aanvallen op de V.P.R.O. Toch ió het zo Beroepen 2 Garage Den Hout Herdruk in modern Frans van Galvijns Institutie ){efmjfou fmj! Dr. G. L. H. Truyen overleden Betaling abonnementsgeld per giro Dertig verzetsstrijders geëerd „De grote Trek" begonnen VARA-televisiedesk u ndige T waalfduizend welwillende kijkers Stijgende kosten Steunzenders gevraagd Parachutist kreeg zijn sigarettenkoker terug Kerkelijk Nieuws J MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954 Opnieuw hebben twee gedetineerden uit het Haagse Huis van Bewaring aan de Casuaristraat kans gezien te ontsnappen. Ook nu weer geschiedde de ontvluchting op klaarlichte dag en wel Zondag tijdens het middaguur. Evenals op 17 Augustus j.l. had de directeur van het Huis van Bewaring zelf dienst toen de gedetineerden hun met succes bekroonde uitbraakpoging ondernamen. Aangenomen moet worden dat tussen de ontsnapping en de ontdekking een vrij lange tijd is verlopen. Geen van het bewakend personeel heeft mand buiten het gebouw heeft de mannen, de twee mannen, de 24-jarige L. J. B. en de 28-jarige H. J. H., die beiden zonder beroep zijn en in Den Haag Honen, over de daken zien lopen of over de muren zien klimmen. Gelpk hun voorgangers zijn de uitbrekers over de lage muur geklommen, die de af sluiting vormt van de gang die naast het strafgesticht loopt en uitmondt op het plantsoen aan de zijde van het Korte Voor hout. Het tweetal was gisterochtend werkzaam in de keuken, die in het midden van het ge bouwen-complex op een der bovenverdiepin gen is gelegen. Zij moeten geruime tijd zon der bewaking zijn geweest, want zij hebben rustig een der spijlen van het keukenraam kunnen doorzagen, de ruit verwijderd en zich daarna op het dak van een der lager gelegen gebouwen laten zakken. Niemand in het Huis van Bewaring heeft him stappen over het grint, waarmede de platte daken zijn afgedekt, gehoord, nie- Op het in Den Haag gehouden salaris congres van de centrale van rijkspersoneel is een motie aangenomen waarin de bestu ren van de bij de centrale van rijksperso neel aangesloten verenigingen van ambte naren in rijksdienst hun bezorgdheid uit spreken over de financiële positie van het overheidspersoneeel. Zij zijn van oordeel, dat het toekennen van een zes percent sa larisverhoging de nood in vele ambtenaren- gezinnen niet opheft. Aan het bestuur der centrale wordt opgedragen het ambtenaren- centrum te verzoeken de regering te doen blijken dat de ambtenarensalarissen een verhoging behoeven, die aanmerkelijk boven de 6 percent uitgaat. Voorts wordt het bestuur opgedragen bij de eerstvolgen de vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken te vragen besprekingen omtrent een technische salarisherziening te mogen ope nen. In afwachting van deze herziening wordt er op aangedrongen nog voor het einde van dit jaar aan de lager bezoldigden een uitkering ineens te geven. ADVERTENTIE U wordt zeker niet dommer als U eens kennis maakt met de 6 pers. sedan. Zuinig: (1 op 10) en zó solide, dat de fabriek 12 maanden volledige garantie geeft, inclusief arbeidsloon en onge acht in binnen- of buitenland. Zaken sedan Luxe sedan 7850.- 8950.- Wagenweg 166168 Haarlem Telefoon 12138 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Platen. Nationaal programma. 12.30 Nieuws en land en tuinbouwmededelingen. 12.45 Reportage van de opening der Staten-Generaal. 13.10 Troonrede. 13.45 Platen. 14.00 Wij ontdekken Amerika! 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voordracht. 15.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Reportage en platen. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. E. J. Slijper: De toekomst van de mens. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Fanfare-orkest. 19.30 De millioe- nennota, causerie. 19.40 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Herhaling van de troonrede. 20.30 Radiophilharmonisch orkest. 21.05 Wie was Lely?, hoorspel. 22.35 Platen. 22.45 Buiten lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9:40 Licht baken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Promenade-orkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. Nationaal pro gramma. 12.30 Nieuws en Land- en tuin bouwmededelingen. 12.45 Reportage van de opening der Staten-Generaal. 13.10 Troon rede. 13.45 Platen. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.45 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 1600 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Nederland en de wereld: Uitwisselingsprogramma over Egypte. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Promenade-orkest. 19.30 Avondgebed en literaire kalender. 19.45 Amusements muziek. 20.15 Platen. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Belgisch Nationaal orkest. 22.00 Pla ten. 22.15 Uit het Boek der Boeken. 22.30 Platen. 22.35 Schaak-Olympiade. 22.40 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (Nationaal programma, KRO) 12.4513.45 Opening van de Staten-Gene raal. 20.15 Het Huishoudboekje van de Staat. 20.35 Weeroverzicht. 20.38 Actualitei ten. 20.43 Pauze. 20.50 Uw onbekende huis genoot, film over de KR. 21.45 Einde. BRUSSEL, 324 M. 12.00 en 12.23 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Platen. 14.10 Orkest-concert. 15.00 Platen. 15.30 Orgel. 16.02 Platen. 16.15 Orgel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.30 Or kest-concert. (Om 21.30 Nieuws). 22.30 Pla ten. 22.55—23.00 NieuWs. BBC 22 00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boe ken er schrijvers. (Op 224 en 75 m.). die zonder twijfel hun ontvluchtingsplan goed hebben voorbereid, gezien. De afstand tussen de keuken en de laatste muur, wel ke zij hadden te „nemen" bedraagt enkele honderden meters. Eenmaal in het plantsoen aangeland, kostte het de twee, die al meer veroordelin gen op hun naam hebben staan, niet veel moeite te verdwijnen. Door de kermis op het Malieveld was het in de omgeving van het Voorhout drukker dan anders, B. en H. hebben zich onder de mensen begeven en zijn vervolgens aldus neemt de politie aanieder huns weegs gegaan. Onmiddellijk na de ontdekking van de vlucht werd groot alarm geslagen en alle politie-instanties en grensposten op de hoogte gebracht. Tot nog toe ontbreekt elk spoor van de uitbrekers. Wel heeft het politie-onderzoek uitgewe zen, dat aanvankelijk nog een derde gede tineerde in het complot betrokken was. De ze derde man bevond zch eveneens in de keuken en was, na het doorvijlen van de spijl, ook uitgebroken. Om nog duistere re den heeft hij zijn vlucht niet voortgezet. Hij is binnen de muren gebleven en weer naar het punt van uitgang teruggekeerd. Beide uitbrekers vertoefden sinds 27 Juli j.l. in het Huis van Bewaring. B. zou be trokken geweest zijn bij een inbraak in Scheveningen. H. was in voorarrest terzake van oplichting en verduistering. De voort- vluchtingen dragen geen gestichtskleding. De Nederlandse vegetariërsbond heeft in het afgelopen weekeind in de Dierentuin zaal te 's-Gravenhage zijn zestigjarig be staan herdacht. De herdenking begon met een receptie, die zeer druk bezocht werd en waarop ongeveer 30 sprekers het woord voerden. In de feestelijke avondvergade ring herinnerde de heer J. van der Schaaff aan de oprichting van de bond, waarbij uitgegaan werd van de overtuiging „dat de mens niet tot de vleeseters behoort, dat het plantenrijk hem alles oplevert wat voor het onderhoud van zijn lichaam nodig is en dat niets de mens meer ontaardt, dan het moedwillig en nodeloos vermoorden van zijn medeschepselen". De spreker constateerde dat de kloof tus sen vegetariërs en niet-vegetariërs kleiner wordt doordat de voedingsgewoonten zich hoe langer hoe meer in vegetarische lijn ontwikkelen, maar nog altijd worden hier, zo zeide hij, dagelijks 8000 dieren geslacht Hier een einde aan te maken was de moei lijke, maar schone taak van de bond. In samenwerking met de „Société Calvi- niste de France" zal het internationaal verband van Gereformeerde Christenen („International Association for Reformed Faith and Action") een heruitgave van Calvijns „Institutie" in modern Frans ver zorgen om te voorzien in het gebrek aan Gereformeerde literatuur in de Frans spre kende landen. Het is de bedoeling deze uit gave door andere publicaties in de Franse taal te laten volgen. Dit is het eerste pro ject van dit internationaal Gereformeerd verband, dat vorig jaar te Montpellier in Zuid-Frankrijk werd opgericht. In het bij zonder wil het verband steun bieden aan de kleinere groepen van Gereformeerden in landen zoals Frankrijk, Italië, Spanje, Portugal, Korea, Japan enz. Het volgende internationale Gerefor meerd congres zal van 30 Juli tot 8 Augus tus 1955 te Delmold in Duitsland worden gehouden. Het algemene thema van dit congres zal zijn „Mens en wereld onder de heerschappij van Christus". In het Nederlandse werkcomité hebben zitting: dr. H. Jonker (Amsterdam), voor zitter; dr. J. D. Dengerink (Amsterdam), secretaris-penningmeester; H. J. Bonda (Rotterdam); prof. dr. P. Muilender (Am stelveen; mr. Th. A. Versteeg (Amster dam) en dr. W. Volger (Amsterdam) leden. ADVERTENTIE BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM JEL. 717162 WOLLEN MONTY-COATS ADVERTENTIE Dat is Virginia even puur als moedertje natuur Na een langdurig ziekbed is overleden dr. C. L. H. Truyen, directeur-generaal voor handel en nijverheid bij het ministerie van Economische Zaken. De heer Truyen werd in 1894 te Venlo geboren. Hij studeerde aan de Nederland- sche Economische hogeschool te Rotterdam en was daarna werkzaam in het bedrijfs leven, onder meer in Frankrijk en in het voormalige Nederlands Indië. In 1931 her vatte hij zijn studie, thans aan de R.K. economische hogeschool te Tilburg, waar hij promoveerde tot doctor in de economi sche wetenschappen op een dissertatie over rationalisatie en werkloosheid. Van 1934 tot 1942 trad hij op als directeur van de Centrale Dienst voor de In- en Uitvoer te Den Haag. In 1942 werd dr. Truyen be noemd tot directeur van de kunstzijde spinnerij „Nijma" te Nijmegen. In 1947 werd hij benoemd tot directeur-generaal voor handel en nijverheid bij het ministerie van Economische Zaken. D0c000c000c0c)00c>00000(xxx>x)000c00c>00000000000000000c)0ax) U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is ƒ6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE Monument in Weteringplantsoen te Amsterdam Op de plaats waar op 12 Maart 1945 drie groepen van tien Amsterdammers zonder enige vorm van proces op last van de bezettende macht werden neergescho ten, in het eerste Weteringplantsoen, heeft burgemeester mr. A. J. d'Ailly een monu ment onthuld. Het gedenkteken toont een neergeschoten verzetsstrijder, die een laatste poging doet om de hoorn aan ae mond te zetten om verzamelen te blazen. Het beeld is in brons uitgevoerd op een stenen voetstuk en vervaardigd door de beeldhouwer G. Bolhuis. De vice-voorzitter van het comité Oor logsmonumenten Amsterdam, mr. C. Ing- wersen, droeg het monument over aan de gemeente Amsterdam. De voorzitter der afdeling Amsterdam van de Nationale Fe deratieve Raad van het Voormalig Verzet wees op de waarde van het gedenken van hen, die ten offer vielen op het altaar der bevrijding van ons land. Vele bloemstukken zijn daarna aan de voet van het beeld neergelegd, onder meer door vele Amsterdammers, die langs het monument lopend, hulde brachten aan hun dertig gefusilleerde medeburgers. In de kerkdiensten van de Ned. Her vormde Gemeenten in ons land is Zondag een kanselboodschap van de Generale Sy node voorgelezen ter inleiding van de ac tie „De grote Trek". De actie beoogt de hedendaagse mens op een nieuwe wijze te confronteren met de boodschap van de Bijbel. De openingsdienst werd, behalve door vele kerkelijke autoriteiten, bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden t?an Sandenburg. De secretaris-generaal van de Ned. Her vormde Kerk, dr. E. Emmen, en de directeur van „Kerk en Wereld", mr. A. W. Kist, gingen in de dienst voor. De Verenigingsraad van de VARA is gis teren in de studio te Hilversum bijeen ge weest. In zijn openingswoord zeide de voor zitter, mr. J. A. W. Burger, dat men vorig jaar bij de ledenactie was blijven steken bij de 320.000 en derhalve even onder de raming bleef. Na de zomerdaling beschikt de VARA weer over 319.000 leden en met de inmiddels begonnen aanwas voor het winterseizoen hoopt men de 325.000 dit jaar belangrijk te kunnen overschrijden. Het is niet mogelijk te bepalen in hoeverre het mandement der bisschoppen van invloed is geweest op het ledental, maar belangrijk is deze beslist niet geweest. Overigens heeft de wijze, waarop kon worden gereageerd op het mandement weer eens de enorme waarde bewezen, die eigen zendtijd en auto nome programmaverzorging voor het so cialisme betekenen, aldus mr. Burger, die constateerde dat de VPRO ondanks belof ten nimmer met een plan voor een natio nale omroep ter tafel is gekomen. Spreker had liever van die zijde een erkende realis tische politiek tot coördinatie en samen werking gezien, zoals de VARA die voert en die in de Nederlandse verhoudingen de enige is, die vruchtdragende resutaten af werpt. In de middagvergadering gaf de heer J. W. Rengelink, onder wie de televisiezaken ressorteren, een uiteenzetting over de hui dige stand van zaken en de toekomst bij de televisie. Hij constateerde, dat bij de kijkers een zekere welwillendheid ten op zichte van het nieuwe medium mag worden vastgesteld, een veranderde houding, waar aan de ruimere zendtijd en de Eurovisie het hunne hebben bijgedragen. Uit een dooi de Nederlandse Televisiestichting gehouden enquête blijkt duidelijk, dat de kijkers met het experiment der Eurovisie volgens spre ker tevreden zijn. Einde dezer maand zal er door de vertegenwoordigers der acht deelnemende landen een conferentie wor den gehouden. Het ligt niet in de bedoeling een nieuwe Eurovisieperiode te houden, om dat een duurzame uitwisseling moet berus ten op het normale programma. Daarom is er een uitgebreide lijst samengesteld van allerlei gebeurtenissen, die in de verschil lende landen door de televisie worden uit gezonden en daaruit zal men uitwisselings programma's kiezen. Het staat, aldus spreker, wel vast, dat in het komende kwartaal behalve de normale Nederlandse uitzendingen zeker twintig uitwisselingsprogramma's zullen komen, met daarnaast nog incidentele relayerin- gen. Ook thans is er reeds veel meer zend tijd. In de zes weken tussen 15 Augustus en 1 October is er geen drie uur, maar ge middeld zeven uur per week uitgezonden. Het aantal toesteilen van 12.000 in ons land achtte de heer Rengelink een juiste raming. H\j bestreed vervolgens het standpunt van de VPRO om als gelijkgerechtigde partner zendtyd te hebben. Aleen reeds het feit, dat het protestantse volksdeel met NCRV en VPRO samen 40 van de zendtijd zou heb ben tegenover de katholieken 20 is al een voldoende motief om dit onjuist te ach ten. Spreker is dan ook een voorstander van een verdeling volgens de maatstaven van de geluidsomroep. Van de moeilijkheden, waarmee de tele visie te kampen heeft, is de stijging der kosten een der voornaamste. Daar men het programma verbeteren wil, kost dit meer geld. Vroeger was dit twee tot drie mille per uur, maar nu al een veelvoud van dit bedrag. Daarnaast eisen sportorganisaties, film en artisten steeds meer, terwijl ook de techniek enorm duur is. Voor de uitwisse lingsprogramma's mag men de overbreng- kosten op de duur gaan rekenen op f 3600 per uur. Wat de film betreft, zei de heer Renge link, dat de onderhandelingen met de Bio scoopbond een bevredigend verloop hebben en hoewel men hoge bedragen vraagt, mag toch worden verwacht, dat het volgende 3. „Je gesprekje met mijn pop Oswald heeft me op een prachtig idee gebracht", zei de buikspreker. „Kom mee!, ik heb een baantje voor je!" „Fijn!", riep Panda ver heugd. „Wat moet ik dan doen? Wat is het voor een baantje?" „Ik ga een artist van je maken", antwoordde de buikspre ker. „We gaan samen optreden in een groot theater". „O wat leuk!", riep Panda. „Mag ik dan buigen, als het publiek klapt en word ik dan zo beroemd, dat de men sen me vragen, welke tandpasta ik ge bruik?" „We zullen zeker succes hebben", antwoordde de buikspreker glimlachend, „we gaan iets vertonen, dat nog nooit is vertoond. Kom! Op naar Frik Foppers' Variété Salon!" Maar de weg naar succes bleek niet zo gemakkelijk te zijn. Bij de artisteningang van Frik Foppers' Variété Salon was een norse portier de eerste hin derpaal op deze wég. Andere ingang", snauwde hij, „deze is alleen voor onze artisten". „Maar ik ben artist", zei Eric Echo, „ik ben buikspreker. Ik heb een succesnummer uitgedacht, waarmee ik hier wil optreden". „Een succesnummer herhaalde de portier smalend, „dat zeggen ze allemaal. Enfin, kom maar mee naar de directeur. Hij is juist in een goede stem ming om beunhazen te ontvangen". Toen zij de norse portier naar de directiekamer volgden, werd daar juist een jongleur met grite kracht naar buiten gesmeten en een grove stem bulderde: „Ik heb geen tijd voor beunhazerij.,.! Wie volgt?!" jaar regelmatig (b.v. eenmaal in de twee weken) speelfilms door de televisie zullen worden vertoond. Dit alles, aldus de heer Rengelink, ge schiedt nog steeds zonder een uitspraak van de volksvertegenwoordiging. Er wor den nu al millioenen in de televisie gestopt en daarom is het wenselijk, dat er een uit spraak komt, opdat men dan éindelijk ook eens die gebieden in Nederland van televi sie zal voorzien, die er nog steeds van ver stoken zijn Op voorstel van de afdeling Groningen werd de volgende motie aanvaard: „Gezien het feit, dat er grote bedragen werden en worden uitgegeven voor Euro pese televisie-uitzendingen, maar daarnaast in een zeer groot gedeelte van het eigen land geen televisie-uitzendingen kunnen worden ontvangen, meent de verenigings raad, dat het dringend nodig is, dat er zo vlug mogelijk steunzenders worden ge plaatst, zodanig dat het gehele Nederland se volk in de gelegenheid wordt gesteld te levisie-uitzendingen te volgen". '-&xx\yxy<xjC)OOoooooooooooooooococ<yDooooooooooooooc>ooooc<.. Major Llewddlyn Weddy, een der Britse officieren die als parachutist aan de slag om Arnhem heeft deelgenomen, 8 heeft thans in de Gelderse hoofdstad zijn zilveren sigarettenkoker terugge- g kregen, die hij tijdens de gevechten in o September 1944 aldaar verloren was. De 8 8 koker werd destijds teruggevonden bij g I, opruimingswerkzaamheden in de Oran- o jestraat te Arnhem door een lid van o' g' het Rode Kruis, die hem heeft bewaard S en hem thans aan de Britse majoor ter 8 hand gesteld heeft. 8 9. s o: cooooooooocoooooooooooooooooooooooooooooooooc Een Nederlandse autobus met 25 arbei ders, die naar Maastricht terugkeerden van hun werk in het Luikse, heeft Zondagmor gen twee personenwagens, die in Visé ge parkeerd stonden, aangereden en daarna de gevel van een houten barak ingebeukt. De bestuurder en zes inzittenden werden licht gewond. MAANDAG 20 SEPTEMBER Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De Grotere Wereld", 8 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Brinkmann: Studievereniging voor Psychical Research, 8 uur. Concertgebouw: Modeshow t. b. v. stichting Pelita, 25 uur. City: „Geneviève", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Twee stuivers hoop", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist één man", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Meisjesslaapzaal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen zonder vrijheid", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rancho Notorious", 18 jaar, 8 uur. DINSDAG 21 SEPTEMBER Stadsschouwbuprg: „Huis zonder vensters", De Verenigde Spelers, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Avond van de Anti-Vivisectie stichting, 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. City: „Geneviève", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Twee stuivers hoop", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft,. 1,30. 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist één man, 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Meisjesslaapzaal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen zonder vrij heid", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rancho Noto rious", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Getekend. De Perzische minister van Financiën, AM Amiini, heeft Zaterdag nacht de overeenkomst betreffende winning en verkoop der Perzische olie producten getekend. Wervelstorm. Een wervelstorm, met een windsnelheid vhn 150 kilometer per uur, is Zaterdagavond over het gebied van Tokio getrokken, waarbij dertien personen het leven verloren, zesender tig gewond werden en tien als vermist zijn opgegeven. Duizenden uit hout en papier opgetrokken huizen zijn onder het geweld van stormwind en slagregen bezweken. Record. Een „Viscount" van de Britse Europese luchtvaartmaatschappij (BEA) heeft Zondag, met 36 passagiers aan boord, de afstand LondtenAmsterdam afgelegd in de recordtijd van 48 minu ten; 37 minuten sneller dan normaal. Wonderboom. „Tass" meldt, dat Russische geleerden er op een proefstation te Sotsji, aan de Zwarte Zee, in geslaagd zijn een citrusiboom te kweken, die zeventien verschillende soorten vruch ten tegelijk voortbrengt. Geluk. De 29-jarige Elmer Williams werd in de buurt van de Niagara-waterval door twee mannen aangevallen en op het hoofd geslagen. Hij viel omlaag, doch belandde op een uitstekende rots- rand, ruim dertig meter boven het kol kende water. Hij heeft het, met een ge broken enkel, hierop zes uur uitgehou den, waarna brandweerlieden, d'ie aan een touw een mand omlaag Meten, hem uit zijn hachelijke positie bevrijdden. Waken. „Paus Pius XII is niet ziek, doch alleen vermoeid", zo heeft zijn lijfarts, prof. Lisi, Zaterdag verklaard,. Prof. Lisi, die aanvankelijk het weekeinde buiten Rome zou doorbrengen, heeft besloten niet weg te gaan en te blijven waken over de gezondheid van de 78- jarige Paus, d'ie Zaterdag het grootste deel van de dag in bed heeft doorge bracht. Afgebroken. Voor de tweede maal zijn onderhandelingen tussen Groot-Brit- tannië en Denemarken over de prijs, die Groot-Brittannië voor de Deense boter zal betalen in het jaar, dat op 1 October begint, afgebroken. De Engelsen wen sen een verlaging van de contractprijs, die thans 345 shilling per hundredweight bedraagt, met 3% percent, doch de Denen weigeren een prijsverlaging te accepteren. Terecht. Een Pairijse rechtbank heeft be paald, dat de vier maanden oude baby Isabel Goldsmith, die door haar groot moeder is ontvoerd, onmiddehijk aan de vader, de 20-ja.rège Jimmy Gold smith, een Londense hotelier, moet worden teruggegeven. Mevrouw Patino heeft zich bij de rechterlijke uitspraak neergelegd en het kind uitgeleverd. Hoewel de baby terecht is, is „Jimmy" voornemens zijn beschuldiging, dat zijn schoonouders de baby hebben ontvoerd, te handhaven en gerechtelijk te laten behandelen. Aanbeveling. Twee jeugdige Britse sol daten, die op 2 Juni in dronkenschap een Oostenrijkse koopman met pistool schoten hebben gedood en vijf andere personen, onder wie een schildwacht van hun kazerne, hebben gewond, zijn door het Engelse militaire gerechtshof te Wenen tot de dood door ophanging veroordeeld. Het hof zag evenwel ver zachtende omstandigheden in de jeugd (negentien en twintig jaar) der veroor deelden en hun goede gedrag vóór het misdrijf, weshalve het heeft aanbevolen hun gratie te schenken. Gebarsten. Donderdagavond is bij proef nemingen om de sterkte van materiaal te proberen, een stoompijp van de Ame rikaanse, door atoomsplijtingskracht voortgedreven onderzeeboot „Nautilus", gebarsten, waardoor een man licht ge wond werd. Het ongeval, dat niets uit staande had met de kernsplijtmgs'instal- latie, of met radio-activiteit, „is niet door sabotage veroorzaakt". De „Nau tilus" zal op de vastgestelde datum (30 dezer) in dienst worden gesteld. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amersfoort (wijkgem. III) K. Roubos te Zwolle; te Winkel (N.H.) E. P. Kuin te Ouwerkerk (Zld.); te Gouda Ph. Loggers te Nigtevecht; te Surhuizum W. A. Z. Tieman te Tzummarum. Bedankt voor de benoeming tot vicaris te Zeist en te Meppel G. J. Bosman, cand. te Overveen. Benoemd tot vicaris te Gouda (wijkgem. I) W. v. Hennekeler, candidaat te Nijkerk. EEN OPPERVLAKKIGE BLIK in de advertentiekolommen van de krant kan ons reeds leren dat er vele beroepen zijn waarvan de leek zelfs het bestaan niet kan vermoeden. Wat een revolverdraaier, een kotteraar, een toxicoloog, een astro- physicus of een malacoloog is, kan een ieder gewaar worden die de moeite neemt de nodige handboeken te raadplegen. Dat er mensen zijn wier bezigheid is wijn, thee of andere lekkernijen te proeven, is ons allen wel bekend, evenals het feit dat er konijnenmeppers, rattenverdelgers en zelfs hier en daar nog enkele beulen beroepshalve werkzaam zijn. Waar wat zou de nuttige ar beid zijn die een kruikenruiker moet presenteren? Zoals de naam reeds aanduidt, doet de man niet anders dan ruiken aan kruiken. Dit is een belangrijke functie op een jene verstokerij, waar duizenden gebruikte kruiken van klanten worden terugontvan gen en voor herhaalde circulatie worden gereed gemaakt. Nu werden dergelijke jeneverkruiken vroeger vaak met heet water gevuld en dienden dan om de koude voeten van rillerige mensen in bed te ver warmen. Maar nu dat door de uitvinding van de rubberkruiken niet meer nodig is, hebben sommige mensen zich aangewend de lege jeneverkruiken te gebruiken om benzine, petroleum en andere stoffen te bewaren. Komt een dergelijke kruik bij de fabriek terug, dan moet zij ogenblik kelijk worden afgezonderd, want enkele druppels van deze vreemde stoffen in de spoelmachine kan duizenden andere krui ken onbruikbaar maken. Vandaar dat een speciale man de taak ts toebedeeld aan de kruiken te ruiken of er iets mis is ge weest. Honderdtallen van de vreemdsoortigste en ongedachtste beroepen kunnen worden opgesomd, maar wat nu eigenlijk een be roep is, valt moeilijk te zeggen. Indien iemand met een heel speciale functie in het bedrijf zijn brood verdient, gelijk onze kruikenruiker, is dit dan een beroep, of moeten we ons liever houden aan de klas sieke omschrijving, dat men voor een be roep speciaal moet zijn opge leid? Ook in dit laatste geval hebben we dan een basis aan de hand waarvan de vele be roepen over de gehele wereld geteld kunnen worden. Zouden ook alle speciale functies daar onder moeten vallen, dan is een telling niet te maken. Maar goed, indien we ons houden aan de definitie, dat men voor een beroep moet zijn opgeleid, zijn nog allerlei rang schikkingen mogelijk die al naar gelang de landen waar de opleiding werd geno ten, of het beroep wordt uitgeoefend, kun nen variëren. Vóór de oorlog werd het aantal beroepen al naar gelang deze rang schikking geschat op 14.000 a 22.000. Na de oorlog kunnen we aannemen dat het hoogste aantal ongeveer tegen 25.000 zal liggen. Zoals u ziet, een rijkelijke keus voor iemand die niet weet wat hij worden moet! En nu u weet hoe een geweldig groot aantal beroepen er zijn, zult u zich zeker ook interesseren voor de bijzondere werk zaamheid van het drukfoutenduiveltje? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2